Zierikzeesche Nieuwsbode DRINKT ORANJEBOOM BIEREN, ABONNEMENT; Vrijdag 1 Mei 1931. ADVERTENTIE^ EERSTE BLAD Inzending Advertentiëi) HEVEA GEEIEEEll Bekendmaking. Algemeen Overzicht. HELDER WIT Cl STIJFSEL Uit Stad en Provinoie. Aangevoerd per K. L. M. Verkrijgbaar buffetten Vliegveld „West-Schouwen". Vertegenwoordigar: I. 1. BIENEFELT - Ziarikzes. rtjji per S aaudei f 1,50, huso pel port t 'i80- Voor k*l baitealud per Jeer f 10,—. A.fM»derl(jke nnaen 5 eeal. Tenehjjnt Had., Waad. en Vrjjd. Tel No. 82 - Fortgiro 18WT. ÏIERIKZPFCPHE COURANT '7«ti JAAR8ANB. - No, 12150 £IER!KZ.E5CHE OOURANT. Ilr, K I Ié IBOZf tllfc-MitlMr M. J, IWTEI raa 1—8 regela 00 et»., m 4 regela en daarboTea 20 eia. per regel. Beelamea SO eta. p. regal. «8 contract belugrjjke kortiag. Inseading op dea dag Tea alt- gere vóór 10 ar*. Dit nummer beetaat uit 3 bladen. ■ItarlIJk 10 nor op dea dag aitgn' \mHchtloopencL1 'ijzer sterk BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee maten bekend, dat de gemeente-secretarie op Maandag 4 Mei a.s. voor het publiek zal GESLOTEN zün. Voor het doen van aangiften, aen Bur gerleken Stand betreffende, zal gelegenheid bestaan des middags van 12 tot half één uur. Zueikzee, den 30 April 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. C. A. BANNINK, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Gevolgen en gevaren van het Vjf- jarenplan. Noodgedwongen toe nadering van Europeesche staten. Moskou heeft sinds lang'ingezien, dat het met zijn oude propagandamethoden niet verder kwam en dat de politieke agitatie naar aanleiding van loongeschil- len, bedrijfsongevallen of vonnissen tegen at-beiders buiten het Sovjetparadijs niet de juiste manier was om het communis me te propageeren. Rusland wendde te veel zijn blikken naar buitenlandsche industriëele conflic ten en vergat, dat er in zijn eigen tuintje nog meer dan genoeg onkruid te wieden was, dat het groote Russische Rijk in sommige streken nog volkomen Middel- eeuwsche toestanden kende en dat het er met de arbeidstoestanden meestal slechter gesteld was, dan in de meest achterlijke landen van het overige Euro pa. Toen kwam dat fantastische Vijf jaren-plan, waaraan in Europa eerst nie mand gelooven wilde. Wij herinneren ons nog heel goed, dat het met een schou derophalen en een meewarig lachje werd ontvangen; men voorspelde het geheele plan een vroegtijdig en roemloos einde, doch nu er nauwelijks vier jaren verloo- pen zijn, blijkt het, dat de Europeesche economici zich schromelijk vergist hebben. Alles is heel anders uitgekomen, dan men verwacht had: De Sovjets bleken nog heel *wat anders te kunnen dan onrust zaaien, ji.1. „aanpakken". De re geering in Moskou heeft iets veel beters uitgedacht om de wereld te overdonde ren. Zij heeft de vruchten, die het Vijf jaren-plan hebben afgéworpen, uitge strooid op de wereldmarkt en dat tegen prijzen, waar geen enkel ander land tegenop kan. Men heeft voor deze geste het woord „dumping" gebruikt, doch dit 'is een zeer gevaarlijk woord. Men heeft gezegd, Rusland verkoopt tegen prijzen, die lager zijn dan de kostprijs. Maar Engelsche en Amerikaansche economen, die dikwijls een nuchtere kijk op de dingen hebben, zijn aan het- rekenen ge gaan en tot de conclusie gekomen, dat Rusland geFor-iseerd is, een zoodanige rationalisatie in de productiewijzen heeft toegepast, dat er zelfs bij deze lage prijzen voor de Sovjet-autoriteiten winst mogelijk is en niet alleen winst, maar ook kapitaalvorming. Want het is wel het meest wonderlijke van alles, dat Rus land tot een enorme uitbreiding van land bouw en industrie is gekomen, zonder noemenswaardige kapitaalvestatie. En zoo ziet men dan langzaam maar zeker verschillende landen in hun politiek tegenover Rusland van koers veranderen. Sinds lang zijn de toonaangevende Ame rikaansche kringen vriendelijker tegen over idat nieuwe Amerika in 't Oosten van Europa en het Westen van Azië gestemd dan eenige jaren geleden, Deze kringen kan men niet in 't minst van communis tische gezindheid betichten, evenmin als de Engelsche handelsmenschen, die er den nadruk op leggen, dat Rusland bezig is zich tot een belangrijk afzetgebied op tp werken. Want in een land, waarin de levensstandaard omhoog gaat of schoon natuurlijk dadelijk dient gezegd te worden, dat het nog lang niet aan de gemiddelde Europeesche levensstan daard toe is ontstaan nieuwe behoef ten, die bevredigd moeten worden. Daar om zegt men: in die kringen moet men voorzichtig zijn een boycot over Russi sche waren uit te spreken, want dan kon het wel eens gebeuren, dat Rusland zijn bestellingen in de landen, waar men zijn waren weigert, niet meer zou plaat sen, hetgeen in de Engelsch-sprekende landen, welke toch reeds zoo zeer door de werkloosheid zijn getroffen, tot ge volg zou hebben, dat men een nog groo ter leger van onproductieve krachten zou moeten ondersteunen. Het blijkt, dat Rus land met zijn vijf-jaren-plan de geheel© wereld heeft ontwricht en nog wel in een tijd van groote financiëele depres sies. Meer dan ooit blijkt het thans, dat men Rusland niet meer kan dood zwijgen. DOOR tJMJ lOct.P. PAKJE ZIERIKZEE. Ten behoeve van het Stedelijk Museum zijn de volgende voor werpen geschonken: 2 theestoofjes, een foto van de voormalige Steenenbrug in oude portretlijst, trappilasters, een sleu tel, een ketel en een mosterdkan, en in bruikleen: een ijzeren vuurplaat, 2 ijzeren schoorsteenplaten, een blaaspijp, een ketting, ketel en hangijzer voor dien ketel, een en ander door de kinderen van wijlen den heer W. C. de Looze, alhier. Van den heer J. de Keijzer te Brouwershaven: 2 kaarsensnuiters, een sleutelplaat, een tondeldoos met vuur slag, een slot van den heer L. Tieleman te Nieuwerkerk: een oude degen; van den heer J. Vermaat, alhier: een choco ladeketel, een pistooltje en een kaarsen snuiter; van den heer B. Vleeschhouwer alhier: een wit steenen beeldje. Woensdagmiddag arriveerde aan het Zijpe de Burgemeester van Rotter dam, daar afgehaald door twee le den van het Comité van Actie tot Ver betering van den Veerdienst, 's Avonds had een conferentie plaats in hotel Van Oppen, waarbij ook tegenwoordig waren de burgemeester van Zierikzee en wet houder Koopman. - De candidatenlijst der C.-H. Unie voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing is als volgt samengesteld: 1. I. de Broe- kert; 2. A. Groenendijk; 3. P. J. v. d. Doe; 4. L. M. Steendam; 5. J. J. Mat- thijsse; 6. A. J. v. Schelven; 7. C. M. de Pooter; 8. C. J. Boogerd; 9. P. Kloet en 10. 7. P. Overbeeke. De Woensdag 1.1. gehouden alge meene -vergadering van aandeelhouders in R. Koole Zoon's Bank alhier, heeft het dividend vastgesteld op 6 pet. en besloten op de winstbewijzen f 200 per stuk uit te keeren. De heer J. S. L. Korteweg werd als commissaris herko zen. In de plaats van wijlen den heer V. M. Krepel werd met ingang van 1 Mei tot commissaris gekozen de heer M. K. Krepel. Op Zaterdag 25 April .jl. werd te Middelburg gehouden de jaarvergadering der Zeeuwsche Vereeniging voor Dialect onderzoek. De rekening sloot met een batig saldo van f 10.48. Uit het verslag van de secretarisse, mej. Dr. Ghijsen bleek o.m. idat de vereeniging telt 79 wer kende leden en 19 begunstigers; een 20- tal medewerkers verleenen bovendien steun bij het dialectonderzoek. Uitgegeven werden dit jaar zes num mers van het Vereenigingsnieuws met dialectlijst; 621 woorden en uitdrukkin gen werden hierdoor gecontroleerd. De secretaresse bracht dank aan de inzen ders en in 't 'bijzonder aan de niet- officieele woordenboek-commissie voor haar getrouwe opkomst en ijver bij de voorbereiding der dialectlijsten. De inzenders dier lijsten zijn wel over geheel Zeeland verspreid, doch niet alle deelen zijn nog in voldoende mate» ver tegenwoordigd. O.a. voor Schouwen-Dui veland zou hei aantal inzenders grooter moeten zijn. Dank zij de bemoeiingen van leden en bestuursleden ter plaatse hoopt men hier echter binnenkort verbetering te zien, evenals op Goeree en Overflak- kee. Een lijst van stukken in het archief der vereeniging berustend, werd door de secretaresse overgelegd. Betreffende de uitgave van het Alge meen Zeeuwsc'h Woordenboek was het dagelijksc'h bestuur in voorloopig overleg getreden met de Firma G. W. den Boer, die zich tot uitgave bereid had verklaard mits een voldoend aantal inteekenaren werd verkregen. Met het rondzenden van een prospectus en proefblad zal te zijner tijd een begin worden gemaakt. De ver gadering betuigde zijn instemming met deze plannen. ZEEUWSCH GENOOTSCHAP DER WETENSCHAPPEN. Tot nieuwe leden werden benoemd: J, C. A. Bannink, burgemeester, Zierikzee Jhr. L. van Citters, burgemeester, Haam stede; Mr. Chr. J. B. du Croo, advocaat en procureur, Zierikzee; J. M. Krijger, lid der Tweede Kamer van de Staten- Generaal, 's-Gravenhage; Dr. U. Schults, Amsterdam; Dr. C. Veltenaar, predikant, Tholen. EEKERZEE. In de Maandag gehouden openb. raadsvergadering werd op voor stel van den heer Spits besloten adhaesie te betuigen met het adres der gemeente Zaamslag inzake de salarissen van B. en W. en Ontvangers. Eervol ontslag werd verleend aan den heer C. I. Serlé als hoofd der openbare lagere school. We gens vertrek uit de gemeente ook ont slag verleend aan den grafdelver U. Tui ten en in diens plaats benoemd G. Tuiten. Op voorstel van B. en W. zal de ge meente toetreden tot het Werkloosheids besluit 1917. Mede werd vastgesteld een ambtenarenreglement, ingevolge de wet- 1929. De raad besloot bij de R.V.B. een geldleening aan te gaan, groot f 7500 a 43/p o/o ten behoeve der Waterleiding. Inzake steun aan de vlasindustrie zal men zich wenden tot den inspecteur voor de werkverschaffing te Goes, daar pas bericht is ingekomen op verzoek van 3 Maart om steun. De vergoeding voor het ledigen van den vuilnisbak werd gebracht van f 10 op f 25 per jaar. Na bespreking der sollicitaties voorhoofd der O.L.S. werd goedgevonden alsnog een der sollicitanten uit te noodigen tot proefles. ZONNEMAIRE. Alhier is opgericht een afdeeling van de Ned. Chr. Landarbei- dersbond met aanvankelijk 11 leden. DREISCHOR. 27 April 1931 overleed ADRIAAN VAN DEN BERGE, oud-kan tonnier van den Dreischorpolder, in den ouderdom van bijna 90 jaar. 12 Septem ber 1910 werd hem wegens reeds een jaar te voren volbrachten 604arigen dienst aan genoemden polder, de aan de Oranje-Nassauorde verbonden eere medaille in brons uitgereikt in een bui tengewone .bestuursvergadering, nadat hem reeds eerder een zilveren tabaksdoos met passende inscriptie was overhandigd. Sedert 1 Mei 1918 genoot hij van ©en hem welverdiend toegekend pensioen. Bij de opeenvolgende besturen van genoemden polder stond hij in hoog aanzien en tot en met het vorige jaar was hij een trou we comparant bij de algemeene zomer- schouw. Nog dikwijls was hij de vraagbaak voor verschillende aangelegenheden uit het verre verleden, terwijl hij zich nog steeds belastte met bet uitreiken der aanslag biljetten in de kom der gemeente. Een voorbeeld van een plichtsgetrou wen ambtenaar is met hem heengegaan. Hij rustte in vrede. Door B. en W. is de stemming voor leden van den gemeenteraad vastgesteld op 24 Juni a.s. SIRJANSLAND. De Emmabloemcollecte, ter bestrijding der t.b.c. heeft alhier op gebracht, door de bemoeiingen der jonge dames J. Hanse Fd. en C. Stuik Jd., de som van f 8.05. Opgevangen een postduif, dragende een ring, waarop C 2248—30. Na te zijn opgesterkt zal ze haar vlucht vervolgen. SCHERPENÏSSE. Voor de a.s. raads verkiezing wenscht de heer J.b Bolier Az. (V.B.) geen candidatuur meer aan te némen. In de gehouden algemeene verga dering van de Coöp. Electr. Centrale al hier werd met algemeene stemmen en een onthouding besloten het bedrijf over te doen aan de P.Z.E.M. OUD-VOSSEMEER. Door de Chr. His torische Kiesvereeniginq zijn als candi- daten gesteld bij de te wachten stem ming de heeren: 1. Math, den Engels- men; 2. G. van Dienst Jz.; 3. Jan van Poortvliet; 4. Jae. van Dienst; 5. J. W. den Engelsman Mathz.; 6. A. Aarnoudse Bz. ONDERWIJS* Benoemd tot hoofd der Landbouw school te Sommelsdijk, de heer M. B. Smits, geboren te Zierikzee. OUD-VOSSEMEER. Tot de UjL.O.school te Tholen zijn na toelatingsexamen als leerlingen aangewezen A. van Engelen, P. van Dijke, M. Swagemaker en P. Stoutjesdijk, thans nog leerlingen der 0.'L. school alhier. SCHERPENÏSSE. Daar mej. M, H. v. d. Velde, benoemd onderwijzeres alhier, met ingang van 1 Mei, eerst 1 Juni a.s. als zoodanig ontslag krijgt te Stellen dam, zullen de leerlingen voor 't nieuwe leerjaar aan de O.L. school eerst op 2 Juni naar school kunnen komen. Voor de 1ste klasse van de U.L.O.- school te Tholen zijn geslaagd van hier Jac. Hage Mz. en J. v. As Az. LANDBOUW EN VEETEELT* GRAANHANDEL EN TARWEWET. De Gewestelijke Tarweorganisatie voor de provincie Zeeland heeft in haar Dins dag gehouden vergadering in principe besloten, om den handel bij de uitvoering der Tarwewet toch maar in te schakelen. Zeeland is thans het eerste der acnt tarwedistricten, dat besloten heeft den graanhandel niet uit te schakelen, zooals de oorspronkelijke opzet was van den Regeeringscommissaris. AANBESTEDINGEN. Namens Ged. Staten van Zeeland is aanbesteed het uitvoeren van verbete- ringswerken aan den toegang tot den steiger te Stavenisse. Raming i 25.300. Inschrijvers waren A. P. Heijt, Stave nisse, f 25.255; J. A. Dorst, Stavenisse, f 25.200; J. H. v. d. Ven, Vlissingen, f 24.858; M. W. Knuist te Goes en J, Knuist te 's-Heer Arendskerke, f 24.600 W. Wandel, Nieuwerkerk, f 23.999; firma F. Duijnhouwer Sr., te Goes, f 23.990., M. Stoutjesdijk, Stavenisse, f23.858; J. Knuist, St.-Maartensdijk, f 23.590; L. G. J. v. d. Ven, Koudekerk©, f 23.470; N. Nelisse, St.-Maartensdijk, f 23.436.75; A. Westdorp, Stavenisse, f 21.980; A. J. Verjaal, Dreisc'hor en J. de Oude, Zie rikzee, f 21.960. VERKOOPINGEN, ENZ. DUIVENDIJKE, 28 April. Ten overstaan van notaris J. C. Dalebout te Renesse werden heden voor mej, de wed. W. de Kok, aldaar publiek verkocht: 2 werK- paarden elk voor f 300; melkkoeien voor f 300, f 280 en f 420; vette koe voor f 255; li/2-j- vaarzen vopr, f 221 en, f 232 lVa-j- ossen voor f T61, f f151 en f 164 ti/2-i- stier voor f 146; melkkalf voor f 39; varken voor f 32,50. JUBILEUM. Vijftig lange, lange jaren Aldoor kleutertjes bewaren; Met die schare- om te springen, 't Wilde troepje te bedwingen. Immer weer iets nieuws verzinnen Om de sympathie te winnen. 't Kleine grut te fatsoeneeren, Gril en nukken af te leeren, Kwade neiging te bezweren, 't Hartje tot het licht te keeren. De brutaaltjes' in te toornen, Bangerts tegemoet gekomen, Schreeuwers op den arm genomen; Wie verricht een taak zóó zwaar, Dertig, veertig, vijftig jaar? Bij de welgemeende wenschen, Van misschien wel duizend menschen Bij de vele huldeblijken Die U dezen dag bereiken, Wordt ook hier U eer bewezen, Uwe arbeid hoog geprezen! Wordt daarbij de wensch geschreven, Dat het U mag zijn gegeven Lang nog voor het kind te leven. Dat gij eenmaal rust moogt vinden, School en werk U niet meer binden Als de krachten gaan vermind'ren. Komt 't zoo ver, mocJht niets U hind'ren 't Leven verder door te gaan In een ambteloos bestaan. Komt voor U ook eens de dag, Dat gij rentenieren mag! School te wiss'len voor Uw huis En te zeggen: Ik blijf thuis! PREDIKBEURTEN. Zondag 3 Mei. Kirkwirvta 2 ure, ds. Kentie (Voorber. H. Avondm.) ■•reeskerke. 6.80 ure, ds. Koopman». Iirgh, 9.30 ure, d». Boogaard. 9.30 ure, ds. Drost. ■••riwill*. Geen dienst. 9.80 ure, ds. Keniie. Geief. Kerk. 9.30 en 6 30 ure, ds. Elgersma. Old- Geief. Kerk. 9.30 en 2 ore, Leeskerk. PREDIKBEURTEN. Zondag 3 Mei te Zierikzee. Ned. Heir. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Voors. Kleine Kerk. 10 ure, de Pjjnacker Hordjjk. Luth. Kerk 10 ure, ds. Makkink van Leide». Geief. Kerk. 10, Leesdienst en 6 are, onbekend. Ghi. Geref. Kerk. 9.30, ds. Haogendoorn, 2 Leesdienat en 6 nre, da Hoogendoorn. Ivangelisatie JexiSl. 10 en 7 are, Samenkomst. Ond-Geref. Gem 9.30, 2 en 6 nre, Leeskerk. ■Skirnei. 9 30 ure, ds. Koopmans. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Vogelaar. BreawerckiTii. 2 nre, ds. Drost. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Imeaalre. 9.30 ure, ds. v. Griethugsen, Geref. Kerk, 9 30, ds Hoek (Bed. H. Av.) en 2 nre, idem (Nabetrachting). Raarigikwi. 7 ure, ds. v. Griethugsen. Brelaakar« 9.30 nre, ds. v. d. Griend. 9«war*ark. 9.30, ds. Barnouw (Bev. ds. P. van Dam), 2 ure, ds v. Dam (Intrede). In beide diensten extra-coll. voor vrgzinnige doeleinden. Slaaverkark. 9.30 ure, ds. Gerritsen. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 nre, Leesdienat. Geief. Gem. 9, 2 en 5.30 nre, Leesdienst. 9aaterlaii. 9.30 en 2 nre, dr. Weeda. Geref. Kerk. 9.30 en 2 nre, Leesdienst. Geief» Ges». 9.80, 2 en 5.80 nre, Leesdienat «Irlaaslaafl, 2 ure, ds. Waardenburg (Orgelcollecte). Bralalasa. 9.30, ds. Waardenburg en 2 nre, Leeskerk. Geref. Kerk. 9 30 en 5 nre, ds. Unger. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 nre, ds. Vreigdenhil. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. A-J.-Patier. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Spoelstra. ■t-PHIpslaii. 9.80, ds. de Bres en 2 ure, Leeskerk. Ond-Geref. Ketk. 9, 2 en 5.30 ure, ds. Boone. Yfcelea. 9.30, ds. v. Rootselaar eu 2 ure, ds. de Gidts. Geref. Kerk; 9.30 en 2.30 ure, dr. Veltenaar. Geief. Gem 9 30, 2 en 6 nre, Leeskerk. Vrjje Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 nre, de heer Baag. St.-Mairtiisdjka 9.30, Leesdienst en 2 nre, ds. de Bres. Ond-Geiefi Gen». 9.30, 2 en 5.30 ure, Leesdienst. 9«i-Va*aemeer. 9.30, ds de Gidts (H. Av.) en 2 ure. Leesdienst. Geref. Kerk. 9.30 en 2 nre, ds. Vreagdenhil. Ond-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 nre, Leesdienst. Paertrllet. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. v. Rootselaar (Doopsbed.) Gerof. Kerk. 9 30 en 2, dhr. de Vries6 nre, Leeskerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Irbarpialiia. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Moerman (Doopsbed. en Coll. ziekenfonds) Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Staaealase. 9.30, d». Moerman en 2 are, Leeskerk. Ond-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5. «L are, Leeskerk. St.-AiaiHai. 9.30 en 2, Leeskerk; 6.80 ure, da. de Bres. Geref. Gem. 9.80, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. VERSCHILLENDE BERICHTEN DE BROEDERMOORD TE AALTEN. - Omtrent den broedermoord te Aalten ver nemen wij het volgende: Vrijdagmorgen heeft de weduwe P. naar zoon Anton geroepen om de koeien te melken. Deze heeft toen een zeer onbehoorlijke uit drukking tegen zijn moeder gebezigd, maar is toch gaan melken. Toen zijn moeder hem tijdens het melken der twee de koe riep om te komen eten antwoord de hij weer onbehoorlijk. Daarop heeft de andere zoon Dirk zijn broer aangevallen en een hevige worsteling ontstond. Plot seling bemerkte D. dat hij zijn broeder te hard den hals had dichtgeknepen, hij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1