Voor eens en altijd*. U blijft er bij ABONNEMENT; Woensdag 29 April 1931. zierikzeesche courant. ADVERTENTIE» Inzending Advertentiën iltsrlljkio nar op dn dag litgni - Uitvoering via d; Isrwswet binnenland. feuilleton. Hat Huis van den Graaf. Sproeten komen vroeg in Sprutol. Bij alle Drogiiten Uit Stad en Provincie. Uw Zenuwen kalmeeren en Ml]nhardt's Zenuwtabletten. per 3 aaude* f 1,30, frueo per put i,80. Voor hol baitenlaad por j*»r 10, Aftoedorljjics nnmiaero 3 oost. Verwhjjm Mnd., Wind. en Vrgd. Tol. So. 33 - Pooiflro 18J37Ï. Zierikzeesche 87*».» j«AK86liCi tip. 12149 III. K l 31 IMK r If J, CMTN rui 1—8 lagoli tO ote., tu 4 regel» en durborec 30 et». por regel Boolaau 30 eto. p, regil. eootroot belugrjjkt kortiag. luscding op den dog too oil- gm «ódr 10 ar*. Do BURGEMEESTER maakt bekead, dat volgens mededeeling van den Minister van Staat, Minister van Binnenlandscbe Zaken en Landbouw ter uitvoering van de tarwe- wet gewestelyke tarwe-organisaties zjjn op gericht, wiar gezamenlijk arbeidsgebied zicb over bot gebeele land uitstrekt, De tarwe-organisaties voor de bieronder genoemde districten zijn gevestigd op da daarachter vermelde adressen 1. voor Groningen en DrentheLand- boawhuis. Martinikerkhof 33, Groningen 2. voor Friesland: secretariaat van de Friescbe Maatschappij van Landbouw, Willemskade 11, Leeuwarden; 3. voor Gelderland, Utrecht en Overijssel secretariaat van den Aartsdiocesanen R. K. Boeren- en Tnindersbond, Arnhem; 4. voor Noord- en Zuid-Holland: secreta riaat van de HoIIandsche Maatschappij van Landbouw, Anna Paulownastraat 20, 's-Giavenhage 5. voor Zeeland: Zeeuwsch Landbouwhuis, Groote Markt, Goes; 6. voor Noordbrabant: secretariaat van den Noordbrabantschen Christelijke» Boerenbond, Spoorlaan 50, Tilburg; 7. voor Limburg: secretariaat van den Limburgachen Land- en Tuinbouwbond, Neerstraat 11, Roermond. Deze organisaties hebben o. a. tot taak de bevordering van de belangen »Jer tarwever- bouwers in haar arbeidsgebied in overeen stemming met de bepalingen van de taiwe- wet en de ingevolge die wet, van regeerings- wege vast te stellen maatregelen en voorts het in haar arbeidsgebied uitoefenen van controle op den laxweverbouw en op de bewaring, verzending en levering van de tarwe. Aan de fcarweverbouwers wordt medege deeld. dat zij zich voor de levering van de door hen hier te lande verbouwde en bij hen aanwezige tarwe en voor het verkrijgen van inlichtingen omtrent alles wat daarmee in verband staat tot die organisaties kunnen wenden Zibrikzee 28 April 1931. De Burgemeester, J. C. A. BANNINK. PRINSES JULIANA. H.K.H. Prinses Juliana viert morgen, Donderdag 30 April, haar 22en verjaar dag. STRAFBAARSTELLING VAN GODSLASTERING. Bij de Tweede Kamer is thans een wetsontwerp ingediend tot aanvulling van 19 Naar het Engelsch. De jonge man trad even naderbij, zoo dat het volle licht van de ondergaande zon op zijn gelaat viel; en echt verrast riep Mary: „O, hoe grappig, dat ik je nu juist hier ontmoet, Cecil!" Ze drukte hem de hand en noodde hem in haar coupé. Mrs. Tweedie, dit is Cecil Heriet. Als kind hebben we heel wat samen gespeeld op Medbury Towers". „Het is mij een genoegen, om kennis te maken met een vriend van Mary", zei Mrs. Tweedie. „U behoort tot de familie Medburn? In mijn jonge jaren heb ik w'el enkele leden daarvan gekend. Is u een Fitz of een Fairlie? Het opkomend geslacht ken ik niet meer bij name". „Ik ben een Fitz, maar mijn arme vader is verleden jaar gestorven en nu ben iK Medbury". „Jij bent lord Medbury!" riep Mary. „Maar, Cecil, daar ben je niet oud ge noeg voor!" „Dat vind ik ook!" zei hij jongensach tig. „En ik heb dan ook tegen mijn voog den gezegd, dat ik eerst nog wat wilde reizen, om mijn - blik te verruimen; en zoo heb ik een heele reis om de wereld gemaakt. Ik ben een week in St.-Peters- burg geweest, nadat ik eerst de Krim en Moskou had bezocht. En nu heb ik hier juist een neef opgezocht, die bij de am bassade is; nu mij die vervelende rent meester schrijft, dat ik persé moet thuis het voorjaar, koop tijdig een pot Pot 90 ot. Tube 50 ot. Zeep 60 ot. het wetboek van strafrecht met voor zieningen betreffende bepaalde voor godsdienstige gevoelens krenkende uitin gen. Het telt twee artikelen, waarvan het eerste strekt om in art. 147 van het Wetboek van strafrecht een nieuw No. 1 in te voegen, luidende als volgt: „le. Hij, die zich in het openbaar mon deling ,of bij geschrift of afbeelding, door smalende Godslasteringen op voor godsdienstige gevoelens krenkende wijze uitlaat". Het tweede artikel van het ontwerp strekt ,om in genoemd wetboek een nieuw' art. 429bis in te voegen, luidende: „Hij, die op een van den openbaren weg zichtbare plaats woorden of af beeldingen stelt of gesteld houdt, die, als smalende Godslasteringen, voor gods dienstige gevoelens krenkend zijn, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een 'maand of geldboete van ten hoogste honderd gulden". Blijkens 'de Memorie van Toelichting gaat het bij den Minister van Justitie over den vorm. De bestrijding, hoe cri- tisch ook voor het godsgeloof op zich zelf, is hier niet in het geding. Zoolang in den vorm daarvan een bepaalde grens niet wordt overschreden, blijve de wet buiten spel. Godsdienstvrijheid in den ruimsten zin immers, is een vrucht van onze histori sche ontwikkeling, waarop wij trotsch mogen zijn. Doch waar de bestaande geestelijke vrijheid voert tot bandeloosj- heid, worden deze in het belang der vrijheid zelf met kracht tegen gegaan. Geschiedt dit niet, dan ontstaat, sneller dan men zou denken, het gevaar, dat als terugslag met de bandeloosheid de vrij heid wordt geknot. Strafbaarstelling van alles wat godsdienstige gevoelens in meer of mindere mate kan kwetsen, zou te vèr strekken. Teneinde de beoogde herziening zoo scherp mogelijk te stellen, is uitdrukke lijk vastgelegd, dat de godslastering een smalende moet zijn. ZIERIKZEE. De W.-Ind. Bananen Im- port-Cy. te R'dam, verzendt Maandag 4 Mei, den officieelen openingsdag van het vliegveld „West-Schouwen", per K.L.M. 4 a 5000 rijpe Fijfes bananen naar het vliegveld, waar de heer R. P. Hoger- heijde deze luchtzending in ontvangst neemt, om ze direct aan den man te brengen. De kisten zijn verzegeld door de K.L.M., zoodat de Kooper der bananen verzekerd is, dat een gedeelte van zijn mondvoorraad dien dag per vliegtuig is aangevoerd, dus op de snelste manier. Een pakkende, moderne reclame. Geslaagd bij het te Goes gehouden examen voor waterbouwkundig Opzichter, de heer Jac. Zeevaart, geboren te Krab- bendijke. KERKWERVE. De stemming voor le den van den gemeenteraad alhier is be paald op Woensdag 17 Juni a.s. ELLEMEET. Dinsdagmiddag raakte on der deze gemeente de bestelauto van de firma J. v. d. Valk van Zierikzee, door een defect aan de stuurinrichting, in een komen. Op Kerstdag word ik meerder jarig en dan zal ik ook wel op The Towers dienen te zijn". „Ik ben blij, dat uw terugkeer samen_ valt met onze reis, want wij zijn maar alleen en ik wil u wel erkennen, dat ik er tegen op zie, om daar op het douanenkantoor te moeten gaan". „Ik zal er u wel doorheen helpen; daar heb ik een groote vaardigheid in, hebben ze mij altijd gezegd". De tijd viel den dames nu niet zoo lang. Lord Medbury vroeg haar toestem ming, om zijn diner bij haar te mogen gebruiken en hij had een mandje met heerlijke vruchten bij zich, die het gezel schapje zich goed liet smaken. Het zou tegen middernacht zijn, dat zij de grens bereikten en Jack Huish had getelegrafeerd naar een hotel in Wirballen aan den Duitsehen kant van de grens, om een slaapkamer te bespre ken en alle verdere geriefelijkheden voor een zieke, om te wachten op den snel trein naar Berlijn, Het was nu niet meer de moeite waard, om zich voor den nacht te installeeren; en, terwijl Mrs. Tweedie op de bank lag, zaten de jongelui op zachten toon te spreken en haalden herinneringen <>p over hun samenzijn op The Towers; zoo vrij en ongedwongen zaten zij te praten, of ze broer en zuster waren. Toch kwam bij Mrs. Tweedie onwillekeurig de ge dachte op, of deze jonge man ook soms degene was, die tusschen Mary en Hugh had gestaan, maar zij was te zeer ver moeid,. om er zich in te verdiepen. En af en toe viel zij in een onrustige slui mering. sloot. De bestuurder bekwam een lichte verwonding. NOORDWELLE. Mej. M. H. van der Wekkenwijkverpleegster der Groene R'ruisvereeniging Renesse, Noordwelle en Serooskerke, heeft als zoodanig tegen 1 Augustus haar ontslag gevraagd. NIEÜWËRKERkVVergadering van" den gemeenteraad, op Vrijdag 24 April. Voor zitter, de burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Een schrijven van B. en W. van Zaamslag, houdende verzoek om ad- haesie te betuigen aan het adres van den Raad dier gemeente tot Ged. Staten ge richt, waarbij wordt verzocht te willen besluiten tot algeheele herziening der wedden van burgemeesters, enz., wordt op voorstel van B. en W. voor kennis geving aangenomen. Aan L. D. van Klin ken Az. en A. L. Lievense, wordt onthef fing van hondenbelasting verleend voor een halt jaar. Aan L. J. Soeters wordt ontheffing van schoolgeld verleend voor 1 leerling der o. 1. school over 9 maanden en tot een bedrag van f3,37. Vastgesteld Worden besluiten tot afschrijving van den post voor onvoorziene uitgaven der ge- grootingen dienst 1930 en 1931 en tot wijziging der begrooting voor 1931. De gemeentelijke vergoeding, bedoeld in art. 101 der L.O.-wet 1920, wordt ten behoeve der bijzondere school over 1929 vastge steld op f 1041.10. Die uitgaven der bijz. school over 1928 t/m. 1930 worden vast gesteld overeenkomstig de door het be stuur dier school overgelegd© bewijsstuk ken. Tot leden der schattingscommissie, bedoeld in art. 57 der Wet op de In komstenbelasting, -Worden bij verschillen de stemmingen 'benoemd de heeren J. Bouman, J. van de Zande, J. J. v. Klinken en W. Flikweert Az. Vastgesteld wordt een door B. en W. ontworpen ambte naren-reglement. Besloten Wordt om de gemeente-woningen, bewoond door Dl Eveleens en J. L. vain der Have, aan de bewoners voor 'den tijd van 7 jaren te verhuren, tegen eene huurprijs van resp. f 450 en f 400. De voorzitter deelt mede, dat het opgeheven ziekenfonds zijn batig saldo, groot f601,80, heeft uitge keerd aan B. en W. om daaruit te bestrij den kosten van ziekenverpleging en ope raties van onvermogenden. Naar aanlei ding van ingekomen verzoeken deelt de voorzitter mede, dat volgens door hem ingewonnen informaties slechts rijks- steun 'wordt verleend voor onafgewerkt vlas voor werkverschaffing. Waar al het vlas in deze gemeente reeds is verwerkt, komt geen enkele vlasser ïdus voor steun in aanmerking. De heer van Klinken merkt op, dat het voor de kleine vlas sers van beteekenis zou zijn, wanneer de gemeente zich reeds thans uitsprak voor steun tegen de toekomst. De voor zitter antwoordt, dat het op den weg der gemeente ligt om dit later te rege len; indien de toestand zoo blijft kun nen 'belanghebbenden er op rekenen, dat de gemeente hen zal steunen. Alle leden gaan hiermede accoord. Voorts wordt nog besloten om de plaats achter de wo ning van den gem.-veldwachter en ge legen tusschen die woning en de berg plaats te overdekken. Hierna sluiting. BRUINISSE. Hedenmorgen is in het Mastgat overboord gevallen en verdron ken de 57-jarige schipper P. A. Pluijm, varende op de sleepkast „Wivina" van Waspik. Bij het verrichten van werkzaam heden is hij gestruikeld en overboord gevallen en onmiddellijk gezonken. Ver der waren aan boord van de „Wivina" vrouw, zoon en dochter. Bij het te Goes gehouden examen voor waterbouwkundig opzichter slaagde o.a. de heer C. Vreugdenhil te Bruinisse. ST.-PHILIPSLAND. De Zaterdag 25 Eindelijk keek Medbury op zijn hor loge en zei tot Mary, dat het al dicht naar twaalven liep, zoodat ze aanstalten moesten maken voor hun vertrek. Hij zelve gang naar zijn coupé, waar zijn lijfknecht al aan het bij elkaar pakken was van de bagage van zijn heer, terwijl Mary Mrs. Tweedie ging waarschuwen. „Ik heb kennissen ontmoet", zei de jionge graaf tot Davis. „Als wij in Eijdt- kuhnen aankomen, moet je maar een witkiel nemen, om mijn bagage te dra gen en zorg jij dan voor de bagage van de dames. De oudste dame is ziekelijk en ik zal haar ,onder mijn hoede nemen, als jij Idan maar dicht bij d© jonge dame blijft". Ineens hield de trein stil met een kras send geluid. Ze waren niet aan een stati on, want er was aan geen van beide zijden iets te zien van een perron. Tallooze reizigers staken ide hoofden uit de portierraampjes en in allerlei talen werd navraag gedaan naar de oor zaak van het plotselinge oponthoud, Medbury vernam, dat er niets ernstigs was gebeurd: de slaapwagen voor den hunne was in brand geraakt en moest afgehaakt worden, eer de trein op een zijspoor kon rijden.' Alle reizigers in den brandenden wagen en die daar onmiddellijk achter, moesten' uitstappen en plaatsen zoeken voor de reis naar Eydtkuhnen. Zoodra Davis dit vernam, liep hij zoo vlug als hij kon, naar het voorste ge deelte van den trein, terwijl Medbury het gebeurde ging mededeelen aan Mrs, Tweedie. „Maakt u zich maar niet zenuwachtig. DE NIEUWE MARGARINE dezer in ons dorp gehouden collecte met het Emmabloempje bracht f 24,36 op. POORTVLIET. Daar de heer C. J. M. Hage de gemeente metterwoon verlaat, ontstaat een vacature in den raad. Op volger op de lijst van gemeentebelang is de 'heer N. Luijk. B. en W. hebben de stemming voor de verkiezing van leden van den raad bepaald op Woensdag 24 Juni. THQLEN. In de Maandag 27 dezer ge houden vergadering der R.-K. Kiesveraeu. is besloten, met geen candidatenlijst uit te komen voor de a.s. gemeenteraads verkiezing. De kiezers worden vrijgelaten, te stemmen wie zij willen. Een zoontje van den brugwachter J. Sch. alhier, welke aan de scheepswerf van Roukema aan de lier wilde draaien, kwam met zijn rechtermiddenvinger zoo danig bekneld tusschen lier en staaldraad dat deze totaal verpletterd werd. De wonden zijn te Bergen op Zoom gehecht moeten worden. Tijdens het voetballen kwam de 15-j. zoon van den landbouwer B. Fr., zoodanig te vallen, dat een zijner dui men brak en deze moest worden gezet. OUD-VOSSEMEER. Door de R.-K. Kies- vereeniging alhier zijn tot candidaten gè- steld voor den raad de heeren: 1. M. Daane (aftr.); 2. J. H. Mees (aftr.); 3. C. H. A. de Wit; 4. J. v. d. Zande; 5. H. Boogert; 6. J. de Klerk. Er is alhier een afdeeling opge richt van den Ned. Landarbeidersbond, waartoe pl.m. 40 leden zouden zijn toe getreden; de heer Bax van Roosendaal vervulde een spreekbeurt, waarbij de werking van den Bond werd belicht. Ni bestaan hier reeds een afd. van den Cir. en een van den R.K. Bond. worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Q-lazen Buisje 75 ot. Bij Apothekers en Drogisten. RECHTZAKEN* KANTONGERECHT TE THOLEN. Zitting van 27 April. Veroordeeld wegens overtreding der leerplichtwet: E. v. B. te Scherpenisse, Wij zullen een makkelijke plaats voor u bemachtigen", zei hij overtuigend; „maar we moeten nu wel gaan, anders zal Davis, naar ik vrees, niet in staat zijn, de plaatsen te behouden". De schrik sloeg Mrs. Tweedie om het hart, toen zij zag, wat een groote hoogte het nog was van de onderste trede naar den grond en Cecil, 'die dit wel bemerkte, zei onmiddellijk: „O, ik zal u dit eindje wel even dra gen. U is zoo licht!" Mary nam gauw het koffertje, waarin haar geld en kostbaarheden zaten en nog enkele gerieflijkheden voor de reis, en zoo begaven zij zich naar de coupé, waar Davis wel plaatsen had veroverd, maar waar het hem de grootste moeite kostte, om stand te houden tegenover de vele indringers, die zoo graag ook eens van de gelegenheid wilden profi- teeren, om in een eerste klasse coupé te zitten. Modbury had de handen vol, om Mrs. Tweedie voorzichtig door de dringende menigte te dragen, .zoodat hij geen kans zag, om ook nog het oog te houden op Mary. Hij hield het er vast voor, dat zij dicht achter hem was, en toen hij de zieke dus had overgedragen aan de zor gen van Davis, ging hij ijlings terug, om Mary te halen. Precies denzelfden weg, in omgekeer de richting, legde hij af, maar hij zag haar niet. Nu had Mary zich ineens herinnerd, dat Davis waarschijnlijk de kruik -over het hoofd gezien had, wat toch anders zoo'n onmisbaar voorwerp was voor de patiënte; en dus was zij teruggekeerd, maar, toen zij zich alleen tot f 0,50 b. ot 1 d. -h.; J. v. d. iH. t<* St.-Annaland, wegens rijden zonder licht opt een rijwiel, tot een berisping; M. N. KL te Poortvliet, die een hond had laten losloopen, welke was bevolen deze te muilbanden of vast te leggen, f8 boete (of 4 id. h. Verdachte beriep zich op een onjuistheid in 'de dagvaarding, waarin st]ond M. W. KI., niet in overeenstemming met zijn naam, deswege verdaagd tot 26 Mei a.s.; J. J. W. te Roosendaal (niet verschenen) werd ,op verhoor van 2 ge tuigen, wegens overtreding motor wet, ver oordeeld tot f5 b. of 5 d. h. Hierna werd behandeld de gerucht makende zaak tegen J. B. alhier, beklaagd van dronkenschap en ordeverstoring op 13 Dec. j.l., waarbij toen een geheelèn volksoploop ontstond en verdachte de cel geheel en al vernielde en de politie door het publiek werd lastig gevallen. Hiervoor was zeer veel belangstelling. De le getuige, Voerman (maj. der Rijks- veldwaeht) alhier, gaf het relaas. Op Zaterdagavond 13 Dec. j.l, kwam ver dachte met C. d. J. in vrpolijke stemming en z. i. onder invloed van sterken drank bij H. W. v. Dijk vandaan en gaf hij hen in overweging naar huis te gaan. Bij de sluiting der café's te 11 uur, ge komen zijnde bij L. de Jonge, in de Vischstraat, waren beiden daar pok en wilden binnen gaan, hetgeen hen door den gem.-veldwachter van O. werd be let, omdat het sluitingsuur was. Inmid dels ging van O. door naar het café Engelvaart en onderwijl is verdachte ka baal gaan maken tegen getuige. Bij den hoek v an de Vischstraat en de Kaai was het vloeken en tieren en uitschelden tegen get. zoo luidruchtig geworden, dat ongeveer 8 a 10 personen uit het café Engelvaart kwamen toeloopen. Nadat de veldwachter was teruggekeerd, deelde get. hem mede, dat hij tegen verdachte proces-verbaal had opgemaakt wegens vloeken, onder aanmaning thans naar huis te gaan. Get. dacht, dat hij naar huis ging, doch verd. keerde langs een anderen weg terug, onder het uitbraken van de meest grove en beleedigende scheldwoorden. Op dit rumoer kwamen meerderen toegeloopen, zeker wel een 40- of 50-tal. Get. erkende, dat veelal te laks door hen wordt opgetreden, doch veelal doet de politie dit om de ouders nog te sparen. Daar overreden niet hielp en het kabaal steeds grooter afmetingen aannam, is verdachte in arrest gesteld, waarmee momenteel het kabaal ophield. Tevoren, eind Aug. heeft verd. get. ook een weg wilde banen, was zij lastig gevallen door een Fransehman, die haar heel onbeschaamd, bij den pols, tegen hield. Mary voelde zich allen moed ontzin ken, want er was geen enkele spoor beambte, wiens hulp zij zou kunnen in roepen, daar die allen bezig waren, ba gage te verdragen van ontevreden pas sagiers. Juist deed Mary nog een w'anhopige poging, om zich los te wringen, toen Medbury tot zijn groote ergernis zag, wat een benauwd oogenblik zij zeker moest hebben doorgestaan, en met een enkel woord tusschenbeide trad, maar wat waarschijnlijk nog méér hielp: met een dreigend vooruitgestoken vuist, zoodat het kleine Fransohmannetje on middellijk het hazenpad koos. „O, Cecil!" riep zij, „was mij dat een schrik! Maar nu is het weer in orde..,. nu ik je maar zie! Als-je-blieft, vertel er niets van aan Mrs. Tweedie!" „Dat zal ik to'ok niet <j°en> op één voorwaarde dan wel te verstaan; name lijk, dat je niet meer uit mijn oog gaat; tot je veilig en wel thuis bent". Ze liepen als hazen en eerst toen Mary weer naast Mrs. Tweedie zat, ging "Cecil nog eens terug; en, toen hij weer keerde, zaten ze met hun vieren op twee plaatsen en in een uiterst gemengd ge zelschap. Voor het korte traject tot Eydtkuhnen was dit nog wel te overkomen en ook Mrs. Tweedie deed haar best het geval maar van den humoristischen kant te bekijken. Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1