footers/. abonnement: Vrijdag 24 April 1931. zierjkzeesche courant, J,7*',' «fojz?8*"? advertenties EERSTE BLAD Inzending Advertentiën Algemeen Overzicht. Uit Stad en Provinoie, priha ZUIVERE KRISTAL STIJFSEL Prfl. pei 8 sausde* f 1,80, tnaeo per port f 1,80- Toer hei baitenlud per Jeer f 10, AJeoederlgke ïsmaere 5 een!. Veraehjjnt Knd., Wud. en Vrjjd. Te). Ko. 38. - Poetgiro 18T6TT. Zierikzeesche Nieuwsbode No, (2147. RaOtdoir M. 1. KOSTEN Tem 1—8 regel. <0 ei.,, Ten l regel, en deer boren 80 et*. pet regel. Beelane. 80 ete. p. regel. Bg oontreet belengrgke korting. Imending op den dig yen nit- gere «óór 10 ar*. Dit eomrner bestaat uit 3 blade*. ■ItarlIJklO uur op deodag f.aitgaaj BERICHT. Het Bureau van dit blad, hoek Schuit haven, is iederen werkdag geopend van des voorm. 9 - tot des avonds 5 ure ('s Zaterdags van 9—3 ure) tot het plaat sen van advertentiën en het aannemen van abonnementen en het doen van be talingen daarvoor. Het adverieerend publiek wordt op merkzaam gemaakt op het groote voor deel gelegen in het plaatsen van adver tentiën bij contract van 500 1000 -, 3000-, 5000 - en 10.000 regels. Het tarief hiervoor is verkrijgbaar aan het Bureau en wordt ook op verzoek aan buiten de stad wonenden gezonden. De Directeur, A. J. DE LOOZE. De toestand in Spanje. Zal de republiek zich staande houden. Extremistische woelingen te nachten. Moskou heeft er de hand in. De storm, die uit het Zuidwesten van Europa waaide is tot rust gekomen en wat in de woelige dagen kort na het ontstaan van de Spaansche republiek niet mogelijk was, omdat de blikken verduis terd waren door het opspattend sciuim der wilde golven, is thans wel mogelijk. Nu blijkt ook dat de berichten over de geboorte van de nieuwe republiek, zoo als die de eerste dagen in een over dadige en verwarrende hoeveelheid over de wereld werden uitgestrooid, niet alle een getrouwe afspiegeling van de wer kelijkheid waren. Eerst thans nu we de brieven gelezen hebben van bezadigde buitenlandsche cor respondenten en ook de Spaansche ge moederen weer wat tot rust zijn ge komen, krijgt men een objectief overzicht van den toestand, Het is dan uit latere berichten gebleken, dat de republiek zeer zorgvuldig was voorbereid, dat de nieuwe ministers reeds voor de omwenteling met hun aanstellingen in de zak liepen en slechts op een boodschap behoefden te wachten om in dienst te treden. Maar ook is wel komen vast te staan, dat Spanje geen eenheid was, doch verdeeld in verschillende sterk van elkaar ver schillende landstreken, waarvan Catalo nië wel de eerste viool speelt. Catalo- nië toch is het meest welvarende deel van Spanje met Barcelona als hoofd stad en het zag er in den beginne naar uit, dat deze landstreek geheel onafhan kelijk zou blijven. Men is echter tot overeenstemming gekomen en zal in fe deratief verband met Spanje blijven. Het schijnt dat Baskië dit voorbeeld wil vol gen, maar de nationalistische rechter zijde heeft besloten tot autonomie, doch de nieuwe Spaansche overheden schijnen weinig voor dit plan te voelen. Zij heb ben het toch reeds moeilijk genoeg om orde in den nieuwen toestand te schep pen en vooral om de peseta op peil te houden. Doch er is een nog veel grooter gevaar voor de nieuwe Spaansche republiek in aantocht, een gevaar dat niet alleen voor den binnenlandschen toestand van Spanje van belang is, maar voor geheel Europa. Want Moskou heeft zijn agenten naar de zuid-westhoek van Europa gezonden en ook de vroegere uitgeweken bestuurders van de Spaan sche communistische partij zijn allen on derweg. Nu is de nieuwe regeering wel vast besloten geen onrust in het land toe te laten, maar todh kunnen de com munisten al dadelijk op een grooten aan hang rekenen bij de arme boeren, die nog onder middeleeuwsche toestanden- le ven. Deze boeren, waarvan een groot gedeelte nog analfabeet is, zijn zeer ge voelig voor de felle leuzen van de com munisten en zoo was het dan ook be grijpelijk, dat zij op den dag dat de republiek werd uitgeroepen, Madrid bin nenkwamen onder de leuze: „Leve de Sovjet!" De nieuwe regeering heeft reeds maatregelen aangekondigd beoogende verbeteringen op agrarisch gebied en zal dit wel gedaan hebben om de boeren rustig te houden. Toch moet men niet denken, dat de nieuwe regeerders in Spanje er reeds zijn, ook in Rusland ging aan het tegenwoordige communis tische bewind de Kerènsky-regeering vooraf, die later door de extremistische elementen werd omvergeworpen. Ook Spanje is rijk aan ultra-linksche revolu tionaire partijen. De anarcho-syndicalis ten b.v. die, hoewel anti-communistisc! in programma, zullen zeker hand aan hand gaan met hun revolutionaire broe ders, als het er om gaat de nieuwe re publiek te doen bestoken. Het hoeft lier geen betoog hoe gevaarlijk het zou zijn voor de Europeesche vrede als de uiterst linkschen de kans zouden krijgen een burgeroorlog te ontketenen en in staat zouden zijn een republiek, volgens Rus sisch recept gaar te stoven. Dan zou Europa èn vanuit het Oosten èn vanuit het westen bestookt worden, terwijl de communistische haard ia Duitschland den laatsten tijd evenmin kenteekenen ver toont uit te dooven. We kunnen slechts hopen, dat de nieuwe republikeinsche re geering in Spanje krachtig genoeg zal zijn om het communistisch gevaar te keeren. Het zal er ook van afhangen hoe de nieuwe Êtegeering zich ten op zichte van de Katholieken zal gedragen en ze inderdaad die godsdienstvrijheid waarborgen, die zij beloofd heeft. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60<* Kiespijn-Tabletten 90 Laxeer-Tabletten 60ot Zenuw-Tabletten 75ot Maag-Tabletten 75°) Bij Apoth en Drogisten. SEROOSKERKE. In de Dinsdag j.l. ge houden vergadering, waar een sprener van den Bond voor het geven van in lichtingen aanwezig was, is opgericht een afdeeling van den Nederl. Landarbeiders- bond met aanvankelijk 13 leden. Secre taris is dhr. W. Bakker Lz. KERKWERVE. Als gevolg van de laatst alhier gehouden bespreking, om alhier ook een afdeeling voor steun bij zieken- huisverpleging te krijgen, hebben zich thans definitief 140 personen opgegeven, wat een vrij goed begin is. WESTEN-SCHOUWEN. Een onbekende vrachtlogger is gestrand op de Petro- leumbol. De reddingsboot van Burghsluis vertrok te 2 ure ter assistentie. BROUWERSHAVEN. In de vacature wijlen dhr. N. v. Sluis, is tot raadslid benoemd verklaard, dhr. O. van Nieu- wenhuizc Oz. Deze heeft de benoeming aangenomen. NOORDGOUWE. Thans is de voorbe reiding voor de alhier te houden bazar zoover gevorderd, dat de datum van opening is vastgesteld op Vrijdag 8 Mei a.s., terwijl ze zal worden voortgezet op Zaterdag 9 Mei. Zeer velen hebben het comité met een bijdrage verrast, waar door het mogelijk is verschillende attrac ties te' kunnen aanbieden. Zoo zal op deze bazar de theeschenkerij van de be kende firma van Nelle niet ontbreken, terwijl de gebruikelijke aantrekkelijkhe den: grabbelton, draaibord, touwtrekken en sjoelbak de naar we hopen vele bezoekers in de gelegenheid zullen stellen, voor weinig gelds iets leuks te winnen. Voor kooplustigen is er genoeg, wat van hun gading kan zijn. Met het oog op dit alles meenen we te mogen verwachten, dat deze bazar druk be zocht zal worden, vooral ook, daar het doel, waarvoor zij gehouden wordt, het publiek sympathiek moet zijn. Voor hen, die hun bijdrage nog niet konden in zenden, bestaat daartoe nog gelegenheid. ST.-ANNALAND. De Emmabloemcol- lecte heeft alhier opgebracht f 23.15. De stemming voor den gemeente raad is alhier vastgesteld op Donderdag 11 Juni. SCHERPENISSE. Op de eerstvolgende vergadering van de Coöperatieve Eiec- trische Centrale zal ook behandeld wor den het bestuursvoorstel tot overname van het bedrijf door de P.Z.E.M. De candidatenlijst der afd. Scher- penisse van de S.D.A.P. voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing luidt als volgt: 1. G. van Ast; 2. P. Menheere; 3. Adr. v. d. Werff Cz.; 4. C. Slager; 5 M. Bo- lier Jz. Benoemd tot waterbouwkundig op zichter bij de waterstaat in Utrecht, de heer P. v. As Az., alhier. De bloempjesverkoop tot bestrijding der t.b.c. heeft alhier opgebracht f23,66. OUD-VOSSEMEER. Door de A.-R. Kies- vereeniging zijn tot candidaten gesteld voor den gemeenteraad de heeren: 1. M.- Koolaard; 2. D. Lindhout; 3. Abr. Gunter: Abr. Duine; 5. Anth. Bevelander; 6. L. de Wilde. DE STATENVERKIEZINGEN. De uitslag der verkiezingen op Tholen luidt als volgt: St.-Annaland: Lijst 2 (A.R.) 132; (S.D.A.P;) 132; 4 (St. Geref.) 550; 5 (Ri.K.) 13; 6 (C.H) 82; 8 (V.B.) 103; 9 (V.D.) 19 stemmen. St.-Maartensdijk. Lijst 2 (A.R.) 210; (S.D.A.P.) 294; 4 (St. Geref) 414; 5 (R.K.) 8; 6 (C.H.) 95; 8 (V.B.) 169; 9 (V.D.) 12 stemmen. Oud-Vossemeer: Lijst 2 (A.R.) 237; (S.D.A.P.) 55; 4 (St. Geref.) 111; 5 (R.K.) 230: 6 (C.H.) 64; 8 (V.B.) 149; 9 (V.D.) 19 stemmen. Poortvliet: Lijst 2 (A.R.) 136; 3 (S.D. A.P. 37; 4 (St. Geref.) 282 5 (R.K.) 6; 6 (C.H.) 180; 8 V.B. 78; 9 (V.D.) 10 stemmen. St.-Philipsland. -Lijst 2 (A.R.) 118; 3 (S.D.A.P.) 62; 4 (St. Geref.) 512; 5 (R.K.) 2; 6 (C.H.) 76; 8 (V.B.) 99; 9 (V.D.) 9 stemmen. Scher penisse. Lijst 2 (A.R.) 49; 3 (S.D. A.P.) 100; 4 (St. Geref.) 273; 5 (R.K.) 2; 6 (C.H.) 59; 8 (V.B.) 92; 9 (V.D.) 15 stemmen.- Stavenisse: Lijst 2 (A.R.) 116; 3 (S.D. A.P.) 36; 4 (St. Geref.) 259; 5 (R.K.) 5; 6 (C.H.) 74; 8 (V.B.) 63; 9 (V.D.) 12 stemmen. Tholen. Lijst 2 (A.R.) 151; 3 (S.D.A.P.) 133; 4 (St. Geref.) 306; 5 (R.K.) 96; 6 (C.H.) 306; 8 (V.B.) 201; 9 (V.D.) 86 stemmen. Totaal van beide eilanden: A.R. 1149; S.D.A.P. 849; St. Geref. 2707; R.K. 362; C.H. 1036; Vrijheidsbond 954; Vrijz. Dem. 182 stemmen. De namen der gekozenen in Zeeland zijn: A.R. Partij: J. W. van 't Hoff, J. Bosse- laar, G. v. d. Putte, C. J. Sonke, C. P. Vogelaar, J. A. Dominicus, Mr. P. Diele- man en W. den Boer. Chr. H. Unie: Mr. R. M. van Dussel- dorp, W. de Ridder, M. Schippers, A. D. F. v. d. Wart, C. de Jonge, A. de Feijter en G. van Duin. S.G.P.: D. Kodde, D. Jözïasse, C. Boen der, J. J. van Klinken. R-K. Staatspartij: Mr. J. H. M. Stieger, J. A. van Rompu, E. Dumoleijn, A. H. de Milliano, E. Kalle, W. P. Edelman, van Hooteghem en Goossens. S.D.A.P.: L. Onderdijk, A. C. de Pauw, A. C. de Baare, A. M. Overhoff, J. Cats- hoek, terwijl over den zesden zetel nog geloot moet worden. Vrijheidsbond: M. Moelker, J. M. van Bommel van Vloten, J. C. Paap, A. B. Erasmus, M. Geelhoedt en H. C. v. d. Zande. Vrijz. Dem. Bond: Mr. J. Adriaanse, A. H. Staverman. Wild, R.-K. Lijst: H. A. van Dalsum. Het resultaat van de verkiezingen voor de Provinciale Staten in alle elf provin ciën is als volgt: R.-K. Staatspartij 996.540 stemmen, is 179 zetels (gelijk gebleven); S.D.A.P. 749.095 stemmen, is 130 zetels (winst 10 zetels); A.R. Partij 414.150 stemmen, is 30 zetels (winst 2 zetels); C.-H. Unie 363.667 stemmen, is 71 zetels (verlies 2 zetels); Vrijheidsbond 329.345 stemmen, is 58 zetels (verlies 4 zetels); Vrijz. Dem. Bond 187.241 stammen, is 36 zetels (verlies 6 zetels); Comnuinistische partij 76.837 stemmen, is 10 zetels (winst 3 zetels); Staatk. Geref. Partij 75.240 stemmen, is 12 zetels (winst 1 zetel); Plattelandersbond 23.466 stemmenis 2 zetels (verlies 8 zetels); Herv. Geref. Staatsp. 26.681 stemmen, is zetel (verlies 1 zetel); R.-K. Volkspartij 21.713 stemmen, is 3 zetels (winst 1 zetel); Middenstandsblok-Wess 20.832 stemmen is 2 zetels (winst 1 zetel); Rev. Soc. Partij verkreeg voor 't eerst met 21.659 stemmen, 2 zetels; Katholieke Dissidenten in Limburg ver kregen voor het eerst met 11.170 stem men 3 zetels; De onafhankelijke katholiek Van Dalsum in Zeeland, verkreeg met 2234 stemmen voor het eerst een zetel. Daartegenover verloor de Democrati sche partij haar beide zetels, terwijl ook de onafhankelijke liberaal dr. de Hartogh, uit de Staten van N.-Holland verdwijnt. Te Willemsoord ^heeft het afsoheid plaats gehad van vice-admiraal Quant, waarbij het commande- ment werd overgedragen aan schout bij-nacht Brntel de la Rivière. Het vertrek aen het station te Helder. VERKOOPINGEN, ENZ. SCHERPENISSE. Door de erven van wijlen wed. N. A. Bruijnzeel werd ver kocht een woonhuis en erf. Kooper werd de heer J. Suurland, voor f 1800. ONDERWIJS. ZIERJKZEE. Jac. Freen alhier, leerling der Ambachtsschool, slaagde voor net toelatingsexamen voor de monteursschool te Amsterdam. PREDIKBEURTEN. Triesche TCeereH&aai, maar dan. ook^, uil de. oudste Triescht Tabaksfabriek twt TJouwe Sgimts te, jfoure Ut ffiesêacuL Opgericht 1755 tckte Triesche JCeeren-T^aai verschaft U unrlhen van. gaud! STAVENISSE. Voor de 8e klasse van het Technisch Gymnasium te Rotterdam slaagde de heer Jac. -Letzer Chr.z. van hier. AANBESTEDINGEN. „HET HELLEGAT". De rijkswaterstaat heeft aanbesteed het maken van het eerste gedeelte van een leidam met vijf kribben en van een vaar geul ten behoeve van verbetering van het Hellegat. Raming: f 1.100.000. Laagste inschrijver de heer A. Volker Lz. te Slie- drecht, met f 1.018.700. MNDBÖÜW EN VEETEELT* DE PROEFTUIN TE HAAMSTEDE in 1930. II. Ndcultuur winterrij I en Boonen, dubbele stamprincessen zonder draad. In kas voorgekiemd werden deze gepoot resp. 22—28 April. Nadat de bakken voor de zomerrijen verplaatst waren, hadden de boonen eenige dagen te lijden van een aanhoudende wind, wat de opbrengst niet ten goede kwam. Opbrengst 276 K.G. en f94,71. Zomerrij I. De op 14 April ingelegde zaden werden op 14 Juni als meloenen- planten (dubbele net) gepoot. Opbrengst 263 stuks voor f45,88. Zomerrij II. Hierin kwamen komkom mers (witte Engelsche). Zaden gelegd 14 April. Opbrengst 905 stuks voor f41. Het product was wegens overvoerde markt grootendeels onverkoopbaar. Vollegrondscultuur. Op het met vrucht- boomen geplante gedeelte van den tuin werd een bemesting aangebracht van 1 K.G. Superfosfaat en 1 K.G. Patent-Kali per R.R., terwijl uitsluitend aan de hoo rnen 200 K.G. zwavelzure Ammoniak werd toegediend, uit de overweging de tus- schen de jonge vruchtboomen ingekapte stamboonen niet te bladrijk te doen groeien. Het voor groenten bestemde gedeelte werd verdeeld in vakjes, elk groot 15 R.R. en zullen aangegeven worden door met nummers er op geplaatste etiquetten. G. I—II werden bezaaia met verschil lende koolsoorten en prei voor verkoop- plantenmateriaal. Behalve voor eigen ge bruik kon van deze zaaisels worden ver kocht aan koolplanten voor f29,80, aan preiplanten voor f 18,40, G. Ill—V. Roode kool. Opbrengst 235 stuks voor f40,10. G. V—XII. Bloemkool. Opbrengst 452 stuks voor f44,75. G. XII—XVIII. Eerstelingen. Opbrengst 952 K.G. groote, 175 K.G. poters, 70 K.G. kriel, samen f89,35. G. XVIII—XXI. Late aardappelen, Z.« bonte, Opbrengst f 72,85. Zondag 26 April te Ziorihzet. Ned. Herr. Kerk, Nieuwe Kerk. 10 «re. de. Barnouw, Kleine Kerk. 10 nre, ds Voori. 8 ure, ds Voors (Jeugddienst). Lnth. Kerk. 10 ure, ds. Hoever* van Den Haag. Gezet. Kevk. 10 en 6 nre, dr. v. Lonkhogzen. Chr. Geref. Kerk. 9.50. ds. Haogendoorn (Bed. H A v.), 2 Leesdieast en 6 ore, ds. Hoogs*doorn. Kvangelisatie JexnAi. 10 en 7 are, Samenkomst. Ond-Geref. Gem 9.80, 2 en 6 nre, Leeskerk. G. XXI—XXIII. Uien. Rijnburgsche witte Opbrengst f 41,59. Belangstelling. Gedurende den zomer kwamen ook verschillende autoriteiten den tuin met een bezoek vereeren, mede in verband met de in voorbereiding zijn de plannen der op de tuin te stichten lagere tuinbouwschool. Cultuurproeven. Teneinde de tuin aan het gestelde doel te laten beantwoorden zal begonnen worden met het nemen van proeven en wel op verschillend ge bied. 1. Proef met verschillende bestrijdings middelen tegen de koolvlieg bij bloem kool. Vergeleken zullen worden: Kool- kraag: sublimaatoplossing 1 op 1500; Nicol 5 0/o; Uspulun 1/4 °/o. Van elk zal een zoo groot mogelijk aantal planten worden genomen en de proef zal in duplo worden uitgevoerd. 2. Proef met aardbeivariëteiten. Mate riaal zal worden uitgezet, teneinde in Augustus te kunnen beschikken over jon ge planten van: Madame Lefèbre, Deutsch Evern, Oberschlesiën. Hiervan worden dan enkele veldjes aangeplant, die op opbrengst zullen worden gecontroleerd» terwijl tevens gezorgd kan worden van gezonde planten voor de leden plant- materiaal aan te kweeken. 3. Proef met verschillende frambozen- variëteiten. Aangeplant zijn: 100 Lloyd George; 100 Preuszen, 100 Hornet, ter onderlinge vergelijking wat opbrengst en ziekte-aantasting betreft. 4. Snoeiproef met roode bessen. Er zal begonnen worden met afwisselend struiken kort, lang en onge^noeid te laten. 5. Bemestingsproef bij verschLlende groentegewassen. De rij veldjes bestemd voor groenteteelt zal verdeeld worden in vier strooken, die afwisselend zuur -en alcalisch zullen bemest worden, teneinde de invloed hiervan op de gewassen na te gaan. 6. Proef met verschillende variëteiten late bloemkool en vroege bloemkool, die in 't voorjaar 1932 zullen worden uit gezet, doch i n 't najaar 1931 moeten wor den aangekweekt. Voorts zullen verschillende typen on derstammen worden uitgezet; enkele voor deze streek nieuwe variëteiten roode bessen worden aangeplant en wel de Laxton Perfection en Erstling aus Vier- landen, teneinde de tuin zooveel moge lijk aan zijn bestemming van proeftuin te laten beantwoorden. HAAMSTEDE. Thans is officieel be richt ontvangen, dat de Minister van Landbouw de subsidieering voor de stich ting van een lagere Tuinbouwschool in deze gemeente zal bevorderen. De tot standkoming dezer school is dus ver zekerd. Wij wenschen de gemeente Haam stede geluk met dit besluit en niet min der de vereeniging voor lager TuinbouW- onderwijs, welker bestuur een welver diend succes heeft op zijn onvermoeide pogingen tot stichting dezer inrichting. GEWESTELIJKE TARWEORGANISATIE VOOR ZEELAND, Da Inventarisatie, *Deze is in vollen gang en dagelijks komen de opgaven binnen. Het blijkt, dat op de bedrijven nog vrij wat tarwe zit; in enkele deelen circa 50 pCt. Degenen, die zich uiterlijk 25 Aprtl als lid opgeven en hun inventarisatie formulieren hebben ingevuld zullen van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1