Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement; Vrijdag 17 April 1931. zierikzeesche courant. advertenties EERSTE BLAD Inzending Advertentiën Stemming voor da Provinciale Staten. Algemeen Overzicht. Uit Stad en Provlnole. IRUSTARD Fiji per S auidti f 1,50, frueo per po«t 1,80. Toor het baitanlud per Jeer f 10, ihonderiyke ssinners 5 eent. Versohjjnt Mnd., Word enVrjjd. Tel. So. 88. - Poetgiro 18TMT. ree 1—8 regels to ets., ree 4 regels es deerbores 20 ets. per regel. Beelames 80 ets. p. regel. *s eontreet belangrijke kortimg, Insending op den deg ten slt- gere vóór 10 nr*. Dit nummer bestaat uit 3 bieden. ■Ite af Kostelooze Koepok-Inenting en her-inenting, op Dinsdag 21 April a.s., des namiddags van 2—3 uur, in het Ziekenhuis aan de Manhuisatraat. Da geneeskundige, met de vacci natie belastverzoekt met aandrang zorg te dragen, dat de beide boven armen van de in te enten kinderen en volwassenen gosd gswasschen zijn. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat ter Secretarie der ge meente voor een ieder ter inzage is neder- gelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift verkrijgbaar wordt gesteld, de lyst van de kiezers aan wie is gezonden de op- lOcpingskaart bedoeld in art 53 der kieswet, voor de stemming in deze gemeentete houden op 2i April aanstaande, ter verkiezing van de leden van de Provinciale Staten en wier naam niet voorkomt op de kiezerslyst dezer gemeentes Zierikzee, 17 April 1931. De Burgemeester voornoemd, J C. A. BANNINK. De Spaansche verkiesingen en het resultaat. Een stukje geschie denis. In twee dagen tijds de republiek uitgeroepen. Zonder bloedvergieten verloopen, terwijl de radio speelde Het is dus eindelijk zoover gekomen, De dokter had reeds vele malen beden kelijk het hoofd geschud toen hij het Spaansche koningschap aan den pols ge voeld had. Het hart, dat de polsslag moest regelen, in dit geval het Spaan sche volk, liet den hartklop hoe langer hoe minder op en neer gaan, met als ge volg dat het thans stil staat, onherroe- - pelijk. Ook hier "was er kort voor het ver scheiden van het koningschap, die even oplaaiende vlam, die het voor (een goed opmerker duidelijk maakt, dat nu het einde nabij is. Want heette het niet een dag voor zijn aftreden: Koning Alfonso denkt niet aan aftreden of aan het ver laten van het land. En het spreekt van zelf dat als steeds de Engelsche pers, die het koningschap in Spanje steeds heeft ondersteund, dit bericht met vette koppen bracht. Eigenlijk is het nog verwonderlijk dat de SpaansChe republiek er zoo plotseling was.... Dinsdag nog schreven de bladen over het koninkrijk Spanje, Woensdag ochtend in alle vroegte draaiden de ro tatiepersen reeds het groote nieuws: Spanje republiek. En onwillekeurig flitsen ons brokstukken vaderlandsche geschiede nis door het hoofd en dachten we aan den tijd toen Nederland onder 'het Spaan sche juk zuchtte, toen Karei V, koning van Spanje, keizer van Duitschland en Heer der Nederlanden almachtig heersch- te, doch in 1555'afstand deed van den troon ten behoeve van zijn zoon Philips II van Aragon, die de aanleiding werd, dat Nederland in 1568 een tachtig jarigen oorlog begon. In de middeleeuwen stond Spanje op het toppunt van zijn macht, toen beteekende het een machtige factor in Europa, was een rijk land, rijk in tweeërlei opzichten. Het was in zekeren zin de cultuurfactor en ook rijk met aardsche goederen gezegend. Was het niet een Spanjaard, CoZumbus die in 1492 Amerika ontdekte voor zijn vaderland en aldus den grondslag legde voor de Spaan sche koloniën, die later het moederland van onmetelijke schatten voorzagen? Maar de koloniale politiek van Spanje heeft nooit mogen bogen op een vooruitziende blik en den geldhonger van het moeder land, en een dure hofhouding dwongen tot landverkoop in Noord- en Zuid-Ame- rika. Reeds lang telt Spanje als beteeke- nende koloniale mogendheid niet meer mee, slechts de Spaansche taal, die ir Zuid-Amerika, naast het Portugeesch, voertaal is, houdt de herinnering wakker aan de vroegere wereldgrootheid. Het vurige, spreekwoordelijk geworden Spaan sChe temperament, dat eens den aardbol doortrilde is thans verschrompeld tot een oplaaien van volksenthousiasme bij de stierengevechten. Het eens zoo mac.itige Spaansche koningschap is na een onge veer 1500-jarig bestaan opgelost in het wentelend rythme van den niets .ontzien- den modernen tijd. Er zit wel wat tra gisch in dit afstand doen van dat ko ningsgeslacht, hetzelfde tragische, dat men ook vaak opmerkt bij een employé, die vergrijsd in dienstverrichting, lang zamerhand al het werk uit handen heeft moeten geven, doch die tenslotte aan den dijk wordt gezet, omdat men hem niet meer gebruiken kan. Zoo is het waarschijnlijk ook met Spanje gesteld. Het kon koning Alfonso #111 niet meer gebruiken, zeker hij was reeds lang niet meer dan een marionet, die door de monarchistische partijen in beweging werd gehouden, die ja en neen te knikken had, als die het beveelde, en die weer gedeeltelijk instructies uit het Buckingham Palace te Londen ontvingen. Terwijl de Spaansche republikeinen om zoo te zeggen kind aan huis waren op den Quai d'Orsay te Parijs. Een zwakke plek in het Spaansche monarchistische beleid is wel geweest de beruchte Marokko-politiek, een avon tuur, dat handen vol geld heeft gekost en den schatkist tot op den bodem leeg maakte. De eerzucht van Alfonso heeft hier zeker een groote irol gespeeld, doch een eerzucht die hem duur te staan kwam. De ontevredenheid in het volk wera grooter en grooter, maar de ko ning volharde in zijn conservatisme en nam zijn toevlucht tot de dictatuur, welke zeven jaar heeft geduurd. Maar de op stand bleef broeien. Primo de Rivera, ook 'n joviaal mensch en graag geziene gast in nachtclubs en danshuizen moest in 1930 wijken. Berenguer, die de teugels van het dictatuurros wat slapper deed hangen, kon zich ook niet handhaven1. Kortgeleden kabinetscrisis, namen die we weer vergeten zijn, en eindelijk na zoo veel jaren, onder den drang van 't volk verkiezingen voor de gemeenteraden. Het gevolg een verpletterende nederlaag voor de monarchistische partijen, zelfs in het stemdistrict rond het paleis in Madrid bleek een republikeinsche meerderheid uit de stembus te komen. De stembusstrijd bleek een republikein sche wapenschouwing. Toen speelden in een wervelend rythme de gebeurtenissen zich af. En 14 April moest Alfonso ab- diceeren. 's Middags om 2.15 uur 'werd de republiek reeds te Barcelona, de stad, die steeds vooraan in den strijd voor de republiek heeft gevochten, uitgeroepen, 's Avonds volgde Madrid. Een republi keinsche regeering reeds 's middags samengesteld. En de alom aanwezige radio verkondigde tusschen foxtrot' steps en tango's hoe de revolutie verliep. Geen geweerschoten, doch muziek uit luid sprekers begeleidden den opstand. Het koninkrijk Spanje heeft afgedaan.... Vijf tien eeuwen heeft het stand gehouden en den tand des tijds weerstaan. Een nieuwe republiek is ontstaan, met de gebruike lijke geestdrift toegejuicht. Eindelooze op tochten met rood en rood-geel-paarsche vlaggen trokken door de stratenEn stil weg trok de koning, nadat een laatste maal de militaire eerbewijzen hem nog werden gebracht. DREISCHOR. Op de laatst gehouden vergadering van de Vrijzinnige Kiesver- eeniging alhier, zijn de navolgende per sonen candidaat gesteld voor de eerst volgende gemeenteraadsverkiezing: 1. W. A. de Vrieze; 2. L. J. Mol; 3. Joh. de Vrieze (aftr.)4. Joh. P. Eijke; 5. W|. v. d. Linde Johz. (aftr.); 6. H. Ba- rendregt; 7. G. J. Klompe; 8. J. H. Ros kam; 9. J. A. Kip; 10. A. J. v. Bloois; 11. M. J. Padmos; 12. C. J, de Koster. OUWERKERK. Dezer dagen hield de Coöp. Boerenleenbank haar jaarlijksche vergadering in café Slager. De wnd. voor zitter, de heer J. J. Stols, wijdt eenige hartelijke woorden aan de nagedachtenis van wijlen den heer A. N. van Lange- raad, die vanaf de oprichting als direc teur voor de belangen der Bank op de bres stond. Zijn nagedachtenis zal bij de geheele Boerenleenbank in dankbare herinnering blijven voortleven, 't Leden tal der Bank daalde van 63 op 62. Het bestuur heeft de rentevoet als volgt vastgesteld: 4,8 pCt. voor debet en 3,6 pCt. voor credit. Tot bestuurslid wordt herkozen de heer A. J. Romeijn. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer van Langeraad, wordt tot bestuurslid gekozen de heer G. L. Klom pe, tot nog toe lid van den raad van toezicht. Herkozen tot lid van den raad van toezicht, dhr. F. v. d. Stolpe. In de vac. Klompe gekozen tot lid v. d. r. v, t., dhr. J. L. Kuijper. Spaargelden ingelegd f 7504, id. terugbetaald f 12175; spaargelden op 31 Dec. 1930 f34504, voorschotten op 31 Dec. 1930, schuld f450; rekening-courant gestort f225,392; idem verstrekt f 223,973. Winst oor Het reservefonds bedraagt thans f4303. Leden schuld aan de Bank f 80.000. Leden tegoed bij de Bank f 10.000. De Bank schuldig aan de Centr. Bank f39.000. NIEUWERKERK. In de op 15 April gehouden vergadering van Ingelanden van den Polder de Vier Bannen van Duive- land, werd na verschillende mededeelin- gen en ingekomen stukken overgegaan tot behandeling der Begrooting voor liet Dienstjaar 1931-'32, welke werd vastge steld in ontv. en uitg. ;op f 83053,32 met een onvoorzien van f 1904,94. Bij de ont vangsten, wat betreft de verschillende pachten, deelde de voorzitter mede, dat gezien de crisis, die niet het minst treft den landbouw, waardoor velen ten onder gang zijn gedoemd en ook velen tot hun einde een sober bestaan zullen hebben, het bestuur zich schaart aan de zijde van die verpachters, die bij de betaling blijk gaven te beseffen, dat de pachten te hoog zijn en in deze zedelijke plicht, boven wettelijke plicht kan worden ge steld, zoodat het bestuur voorstelt op alle pachtsommen eene reductie te geven van 25 o/o en voor den pachter van iet veek eene reductie van 50 o/0) welk voor stel met algemeene stemmen werd aan genomen. Nog werd besloten over te gaan tot verbetering van enkele tertiaire wegen en hiervoor aan de Provinciale Staten een renteloos voorschot te vragen. OOSTERLAND. In de op 14 April ge houden vergadering van Ingelanden van het Waterschap Ooster- en Sirjansland, werd na enkele mededeelingen en inge komen stukken overgegaan tot behande ling der begrooting voor het dienstjaar 1931—-'32, welke in ontv. en :uitg. werd vastgesteld op f 67408,57 met een on voorzien van f 1761,60. Op een schrijven van de gemeente Oos- terland inzake onderhoud wegen en voet paden werd besloten, dat dit .onderhoud zal geschieden overeenkomstig de bepa lingen van den bestaande ligger der we gen en voetpaden. Nog werd besloten over te gaan tot verbetering van enkele tertiaire wegen in den polder ,en hiervoor aan de Provinciale Staten een renteloos voorschot te vragen. SCHERPENISSE. Benoemd verklaard tot lid van den gemeenteraad ,(vac. J. M. v. d. Graaf f), de heer D. A. Hartog. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Dinsdag a.s. vergadert de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuw- sc'he eilanden. De agenda omvat behalve de ingeko men stukken en de rekening over 1930, met een eindcijfer van f ,25.879.43 in ontvangst en f 25.352.08, uitgaaf (w. o. f 3088,121/2 aan belegging), dus een goed slot van f 527.35, slechts één voorstel, n.l, betreffende het Statistiekreoht. Bij Kon. Boodschap van 17 December 1930 werd bij de Staten-Generaal een wetsontwerp ingediend, houdende nadere bepalingen omtrent de heffing van Statis- tiekreCht. De strekking van dit wetsontwerp is om de statistiek in-, uit- en doorvoer uit te breiden over het vervoer van per post verzonden goederen. Tegen deze uitbreiding bestaat zeker geen bezwaar. Zij zal aan de zuiverheid der statistiek ten goede komen, vooral nu het gewicht van postpaketten in het verkeer met meerdere landen is ver hoogd van 5 tot 10 k.g. Dit verkeer wordt in de memorie van Toelichting geschat op 200 millioen gul den of bijna 5 pet. van den geheelen in- en uitvoer. Het is eChter naar het oordeel van het bureau minder juist, dat deze (maatregel nieuwe lasten voor den handel zal mede brengen door de heffing van een uni form statistiekrechl van 5 cent per post- paket. Tegenover de geraamde kosten van jf 62.500.—, kan de netto opbrengst vol gens de M. v. T. worden geschat ,op f 89.000. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Rotterdam neeft over deze kwestie een adres aan de Tweede Ka mer gericht en met de daarin neergeleg de beschouwingen kan de meerderheid van de Commissie voor de Wettelijke Bepalingen zich vereenigen. De gedachte van het voorstel van het Bureau komt hun te slap voor. H. i. zou er eerder moeten worden aangedrongen op volledige opheffing van het statistiek- recht; eene bijzondere heffing van den handel, die geene rekening houdt met draagkracht en evengoed moet worden betaald van verliesgevende als van winst gevende transacties. Het in de Memorie van Toelichting van het oorspronkelijke wetsontwerp in de derde plaats genoemde doeleinde is h. i. derhalve in strijd met de redelijk heid. Het iderde lid der Commissie meent, !dat het Bureau in zijn voorstel den juisten toon aanslaat: „in geen geval meerdere lasten en tevens aandringen op verlaging der reeds bestaande". Dit lid wil slechts de opmerking ma ken, dat het naar zijn meening ge- wenscht is de woorden „ja, kan het zijn" te vervangen door: „doch eerder"; dit geeft een meer klemmende uitdruk king. Algeheele opheffing van het statis- tiekrecht, zooals de meerderheid der Commissie zoude willen, zal toch niet n.v union rijwielfabr/ek IjDEM HULST AAM DE OEDEMbVAART YERKOOPINGEN, ENZ. SCHERPENISSE. Heden werd alhier verkocht een woonhuis en erf, bewoond door H. Mol, kooper werd de Boeren leenbank alhier voor f 900. MNDBOUW EN VEETEELT® ZIERIKZEE. De Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland, de heer Ir. A. W. v. d. Plassche, zal half Mei een dienstreis naar Amerika maken teneinde daar de fruit teelt te bestudeeren. Het Centraal Bu reau van Veilingen in Nederland heeft hiervoor financieelen steun toegezegd. Op Dinsdag 14 April had op het Zeeuwsch LandbouWhuis tusschen het Bu reau van de vereeniging „Gewestelijke tarwe-organisatie voor Zeeland" en het bestuur der Vereeniging van Handelaren in Zeeland een conferentie plaats over de uitvoering der tarwewet. Getracht zal worden een basis van samenwerking te vinden, om tot een vlotte uitvoering der wet te ^geraken. DE TARWEWET. De commissie voor den kring Schou wen en Duiveland bestaat uit de heeren J. C. van Langeraad, voorzitter; J. J. Stols, Capelle, commissaris; P. Hanse, Eikerzee, secretaris. Plaatsverv. bestuurs leden zijn de heeren Joh. Doeleman, Drei- schor, Jac. Romeijn Jz., Ouwerkerk en C. A. Boogerd, Noordwelle. Ieder tarweverbouwer, welke van de door de regeering in uitzicht gestelde gunstige gelegenheid wenscht te profi- teeren is verplicht een formulier van aansluiting te teekenen, aangezien er- ove rigens geen gelegenheid bestaat hieraan deel te nemen. De toetreding houdt geen enkele ver plichting in zich, doch biedt alleen de gelegenheid van de in uitzicht gestelde gunstige bepalingen te genieten, en is het derhalve voor ieder tarweverbouwer, groot of klein, van groot belang, direct aan te sluiten en op de in op heden in dit blad verschijnende plaats en tijd aan wezig te zijn. De tijd dringt om tijdig klaar te komen, derhalve wordt aange drongen van een en ander goede nota te nemen. GEWESTELIJKE TARWEORGANISATiE VOOR ZEELAND. Instelling Kringcommissiën: Door de kringen en afdeelingen der landbouworganisaties SchouwenDuive- landbouworganisaties zijn o.m. de volgen de kringoommissies geformeerd: Schouwen en Duiveland. Leden: J. C. v. Langeraad te Drei- schor, voorzitter; J. J. Stols te Capelle bij Zierikzee; P. Hanse te Eikerzee. Plaatsvervangende leden: J. Doeleman Jz. te Dreischor; Jac. Romeijn, burgemeester van Ouwerkerk; C. A. Boo gerd te Noordwelle. Tholen en St.-Philipsland: Leden: W. L. Klompe te Tholen, voorzitter; J. A. Stols Jr. te St.-Philips land; Iz. Hage „Bijenkorf" te St.-Maar- tensdijk. Plaatsvervangende leden: J. D. Doeleman te St.-Philipsland; C. G. Hage te St.-Maartensdijk; D. W. Klompe te Tholen. Deze hebben vergaderd op Donderdag 16 April, waarbij de algemeene secretaris aanwezig was. Besproken werd de Tar wewet 1931, en de voorbereiding van de uitvoering, de statuten en het huis houdelijk reglement van de Gewestelijke Tarwe-organisatgie voor Zeeland, i. o., terwijl verder de inventarisatie van de voorraden van den oogst 1930 werd be sproken. Deze inventarisatie zal 25 April moe ten zijn afgeloopen. Zij, die zich na 25 April aanmelden, Hullen, wanneer nog van den oogst 1930 mocht kunnen worden geleverd, daarvan niet meer kunnen profiteered De statu ten liggen ter inzage bij de leden en plaatsvervangende leden der kringcom missies. De aanvraag voor het lidmaat schap zal tot 1 5 Mei kunnen geschie den. Formulieren voor aanvraag lidmaat schap en voor inventarisatie oogst 1930 (oude oogst) zijn verkrijgbaar bij de leden en plaatsverv. leden der kringcom missies, benevens op 't Zeeuwsch Land- bouwhuis te Goes. Zie verder adverten ties. VAN HEINDE EN VEE, De hertog van Miranda heeft uit naam van den konir" aan een AJP's de fijne custard rr\&t can VANILLESUIKER ia lader pak/ PCBDINGFABR^JPOMlKGRONINGEN PILED IKiiE UKTEN. Zondag 19 April te Zierikm. .Ned. Her?. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 «re, ds. Vee». Kleine Kerk. 10 ure, ds. Pynncker Hordyk. Luth. Kerk; Geen dienst. Geief. Kerk. 10 en 6 nre, dr. v. Lenkhuyien. Chr. Gesef, Kerk. 9.30. ds Haogeadoorm (Ber. lidmaten en Voorber. H Ar.), 2 Leesdienat en 6 ure, ds. Hoogendoorn. evangelisatie Jeinël. 10 en 7 nre, Samenkomst. Ond-Geref. Ge», 9.20, g en 0 nre, Leeskerk. u toch vooral in uw berichten goed uit komen, dat de koning geen afstand van den troon heeft gedaan; hij wenscht zijn koninklijke rechten in hun vollen om vang te houden. Slechts om geen bur geroorlog uit te lokken, heeft de koning erin toegestemd Spanje te verlaten. De koning wenscht het volk uitspraak te laten doen door de algemeene verkiezin gen, welke in Juni worden gehouden. - Uit Tetoean, in Soaansch Marokko, wordt gemeld, dat aldaar ernstige .on lusten zijn ontstaan, omdat de koloniale Spaansche autoriteiten geweigerd hebben de republikeinsche vlag te hijschen. Bij een botsing tusschen monarchisten en re publikeinen zijn er 3 menschen gedood en vele gewond. De republikeinen zouden de ter dood veroordeeling van den Spaan- schen bevelhebber, kolonel Capaz eischen, omdat hij bevel had gegeven op de me nigte te schieten. In de provincie zijn in Spanje op sommige plaatsen ernstige onlusten uit gebroken. Zoo werd te Malaga het ge bouw van een krant door een volks menigte in brand gestoken. Te Huelva heeft een botsing plaats gehad tusschen communisten en politie. Te Se villa is de staat van beleg afgekondigd. Te Bil- bas zijn de gevangenissen bestormd en de gevangenen bevrijd. De eerste volledige Spaansche minis terraad heeft besloten onmiddellijk drie processen te beginnen over de verant* woordelijkheid der monarchie. Het eerste proces zal de nederlaag bij Melilla van 1921 behandelen, waarbij meer dan 10,000 Spaansche levens verloren gingen. Het tweede proces is gericht tegen de han delingen van alle leden der dictatuur- Berenguer, tijdens den duur van hun ambtstijd. Het derde proces beoogt de revisie van het vonnis van den krijgsraad inzake den opstand te Jaca. Te Bayonne, waar de trein met de Spaansche koningin en familie het eerst stopte, heeft de correspondent van de „Matin" enkele woorden met ex-koningin Ena kunnen wisselen. Zij verklaarde, Jat de laatste dag in het paleis verschrikke lijk was geweest. De menigte hield schreeuwend manifestaties voor het pa leis. Zij zeide niet te gelooven, dat het Spaansche volk zijn koning wilde weg jagen, doch op het oogenblik was het een speelbal in de handen der commu nisten. Koning Alfons heeft Donderdag Marseille verlaten. Aan het hotel, waar de Koning vertoefd had en voor het station, bevond zich een groote menigte, die juichte toen de Koning verscheen. Tegen een vertegenwoordiger van Ha- vas herhaalde hij, wat de hertog van Mi randa reeds gezegd had, dat zijn ver banning slechts voorloopig is en dat hij er toe besloten heeft om bloedvergieten te voorkomen. Na de verkiezingen In Juni zal men verder zien. Het voorbeeld van Catalonië vol gend, hebben de Baskische provinciën een zelfstandige republiek uitgeroepen, die een eigen constitutie zal hebben, ge baseerd op historische privileges. Koningin Ena van Spanje is te Par:s aangekomen en he'-"'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1