&nJ£iacM ABONNEMENT; Vrijdag 27 Febr. 1931. zierikzeesche courant jaarbaiio. - no. 12m. EERSTE BLAD Inzending Advertentiën Kennisgeving. HINDERWET. Levering GRINT. ZORGEN EN VERTROUWEN. UPasch met BTW NtNLANor Bij Griep Uit Stad ©n Provlnole. HEERENBMI ,P»|j« par 8 Buudei f 1,60, franco per poet f 1,80. Voor hel buitenland per jaar 10,—. AAosderljjka gimxm 5 cent. Votiohjjnt Mnd., Wnid. en Vvgd. Tel. Ho. 32. - Poitgiro 13T87T. Zierikzeesche Nieuwsbode Dir. J. DE LOOZE. Ullj.-Riditiir M. 1. KOSTEN. ADVERTENTIEN Ton 1—8 regelr «0 et»., ran 4 regel, en doorboren 20 et., por regel. Beolnme. 80 eta. p. regel. Nfi eon troel belongrgke korting. Inoending op den dag ran alt- gare «óór 10 ar*. ■itarlllk (O nor au da* dao artgaaf De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis, van de Ingezetenen, dat er op Dinsdag den 3 Maart 1931, des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, eene openbare vergadering van den Gemeenteraad zal ge houden worden, waarin de navolgende punten zullen worden behandeld; 1 Vaststelling notulen. 2. Ingekomen btuhken en ïnededeelingen. 3 Vaststelling jaarwedden en pensioens grondslagen. 4. Vast-telling, primititf kohier honden belasting 1.31. 5 Vetzook om teruggaaf van vergunnings recht. 6 Verzoek P. Rodoe, om eervol ontslag als stadsomroeper, enz. 7 Benoeming stadsomroeper, enz 8. Rooien boom Kraanplein 9. Voorstel aangaande dekking der kosten van rioleering. 10. Adres houdende verzoek tot aankoop van gemeentegrond. 11. Verzoek R-iL kerkb-stuur van den H. Willibrordus om beschikbaarstelling van gelden 12. Wjjziging verordening op de begrafenis rechten, benevens drie iustrncties. 13. Benoeming hoofd U L O-school. 14 Comptabihteitsbesluiten. Zierikzeeden 26 Februari 1931. De Burgemeester, J. C. A. BANNINK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het verzoek van KOSVOETS ZONEN. Sigarenfabri kanten te Zierikzee om in hetperc el B 114, kadastraal bekend in sectie A, no 2029, een drog rij van sigaren te mogen inrichten, door hen is ingewilligd. Zierikzee, 24 Februari 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J C A. BANNINK. Burgemeester. P. F. W1TTERMANS. Secretaris. Aan het Bureau van Gemeentewerken te Zierikzee worden loï ©bi Woensdag Ij! Maart £3.3- aan biedingen ingewacht voor de leveriBg franco op den wal van PI m. 180 Ms fijne Ondarhoudsgriot en pl m 70 Ms. fijne Tuingrint. We leven in zorgvolle tijden. Nimmer wellicht in der menschen geschiedenis werden er op zulk een uitgebreide en gevarieerde schaal allerhande zorgen van stoffelijken en geestelijken aard ge signaleerd. En het heeft er den schijn van, alsof nu de gansehe menschheid onder zorgen gebukt gaat. Dagelijks en overal kunnen wij men schen ontmoeten, die door zorgen ge kweld worden en als vernietigd, niet meer verder kunnen. Zware beproevin gen en moeilijke omstandigheden zijn wel in staat om van een anders levens lustig en energiek mensch een wrak te kunnen maken. Ook hebben dikwijls on natuurlijke levensverhoudingen, maar ook eigen onervarenheid hieraan niet een ge ring deel. Maar lang niet altijd zijn onzuivere toestanden schuld aan de menschelijke zorgen. Immers velen maken zich be zorgd over elke taak en eiken eisch, die het leven hun stelt. Zij kunnen eenvoudig niets doen, zonder tegelijkertijd daarover bezorgd te zijn en te tobben. En hier ontspringt zorg dan ook uit een gevoel van zwakheid. Er zijn tegenwoordig heel wat menschen, die zich in een dergelijken toestand-bevinden, waardoor zij zich voor het leven ongeschikt gevoelen. Zij leven niet, doch houden slechts een kwijnend bestaan in stand. Zij volbrengen alles slechts gedeeltelijk en altijd met tegen zin, voortdurend geplaagd door een kwellend gevoel van ontoereikendheid. Deze geaardheid is het ware domein van de zorg, de bron van zenuwlijden. Onder dit zware pessimisme voelen zich velen verschoppelingen van het lot. Zoo het werk hun soms nog een enkele keer gelukken mag, dan brengt de daad ook zelfs geen verlossing meer. Onge rustheid en bezorgdheid zijn gebleven en doen tegen een nieuwe taak opzien als tegen een berg. Zonder twijfel zullen we niet van qnze zorgen verlost kunnen worden, zoo niet hun oorzaken verdwijnen, hetzij dan een uiterlijke aanleiding of een innerlijke toe stand. Anders maakt de eene zorg slechts plaat» vodr een andere. Als we dus bevrijd willen worden van iets, dat ons doet lijden, zullen we in de eerste plaats de bron ervan dienen op te sporen. Zoo we dan bemerken, dat ons leven zonder of met onze schuld onzuiver en yerkeerd geworden is4 dan zullen we De Persil-methode H het moeten aanpakken en reinigen, waar na het op beter en hechter basis moet worden opgetrokken. Alles moet in ons worden opgeruimd, wat verkeerd en wat in onze houding >en in onzen omgang onwaar is of valsch. Want onwaarheid in het leven is een voedingsbodem voor de zorgen, daar zij ongezonde verhoudingen veroorzaakt. Een egoïstisch streven naar genot, roem, veel bezit en andere uiterlijke successen leidt niet zelden tot overschatting van krach ten, waardoor teleurstelling en ernstige evenwichtsverstoring onherroepelijk vol gen moeten. Wie zich van al deze dingen onafhankelijk weet te maken, heeft een groote bron van zorgen afgesneden. Ook in de zorgen ligt er een wijze be doeling verscholen. Ze zijn volhardende vermaners en wanneer naar hen gelui sterd wordt, dan verandert hun strem mende -werking soms in een kracht ten goede. We moeten slechts den moed hebben, om te keeren en onze dwaling door de daad te erkennen. Dat alles is niet onmogelijk. Zelfs uit den moeilijksten toestand is nog altijd een rechte weg naar de waarheid te vinden. En naast het vele ontstellende en depri- meerende, dat onze tegenwoordige tijd te zien geeft, zijn er ook voorbeelden aan te wijzen van menschen, die dat herscheppingswerk in zijn ganschen om vang hebben ondergaan. Wij hebben niets te verliezen, alleen maar te wijnen, als we uit elke ervaring het essentieële probeeren te putten, ook bij de zwaarste slagen moeten wij nog onze uiterste kracht te hulp roepen om de zorgen te verdrijven. We zullen dat ook kunnen, zoo we uit diepe ervaring het vertrouwen gewonnen hebben, dat achter alle gebeuren een levende macht staat, die boven onze verlangens uit, langs wonderbaarlijke wegen naar het ware doel voert. OUD-GEPENSIONNEERDEN. Het Tweede Kamerlid, de heer Ter Laan heeft den minister van Financiën de volgende vraag gesteld: Is de minister bereid om maatregelen te nemen of te'bevorderen, waardoor het mogelijk wordt dat de stichting, bedoeld bij de wet van 26 Juni 1926, een bijslag geeft volgens de bepalingen voor de oud- gepensionneerden op de pensioenen van de gepensionneerden volgens de nieuwe ivet, wier pensioensgrondslag is vastge steld vóór 1918, dus nog berekend wercl naar de toenmaals geldende lage loonen? Influenza en gevatte koude zullen Mi|nhardt's Grieppoeders U spoedig helpen. Prijs per poeder 8 cent en per doos 45 cent. Zoowel op do poeder als op de doos staat, de naam Mijnhardt. Let hierop. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. ZIERIKZEE. In de Dinsdagmiddag in het „Huis van Nassau" gehouden algem. vergadering van de Onderl. Veeverzeke ring voor Geslacht Vee „Schouwen—Dui- veland", werd na opening door den voor zitter, dhr. J. C. van Langeraad, door den secretaris, dhr. P. Hanse, verslag uit gebracht over het afgeloopen boekjaar. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren H. C. v. d. Zande en C. M. Zeijler en herkozen de heer J. C. v. Langeraad. Tot commissaris werd gekozen de heer C. A. Boogerd. - Vol verwachting klopte ongetwijfeld Woensdagavond het hart van allen, die de aangekondigde uitvoering der gymnas- tiekvereen. „Rust Roest" in de Concert zaal actief zouden gaan medemaken of bijwonen en ook allen zullen zich wel af gevraagd hebben: Zal deze uitvoering aan de verwachtingen beantwoorden? Nu, het antwoord kan niet anders dan een volmondig „ja" inhouden, want hetgeen dc vereeniging dezen avond gepresteerd heeft, was van uitstekende kwaliteit en houdt voorzeker een goede belofte in voor de toekomst. Over het verloop van de uivoering het volgende: Precies te 8 uur marcheerden de gymnasten onder de opwekkende tonen van een strijkje, be staande uit den heer J. J. Ribbehs, piano, mej. Truus Wansink en de heeren P. J. v. cl. Valk, J. v. Beveren en -af en toe J. Coumou, viool, van achter de schermen, het voor deze gelegenheid van een stem- migen achtergrond voorziene tooneel op, waarop, nadat de vaandelgroet was ge bracht j de voorzitter, de heer W. ten HET NIEUWE DM. SCHIP „DEMPO", gebouwd op de werf van de N.Y. Kon. Maatschappij „De Schelde" te Ylissingen, voor rekening van den Kotterdamsohen Lloyd, is aan den Kotterdamscben Lloyd officieel overgedragen. Een fraai kijkje op den voorsteven van de „Dempo" uit het kraaiennest gezien. Haaf Jacz., naar voren trad om het ope ningswoord uit te spreken. Spr. memo reerde eerst eenige feiten uit de geschie denis der vereeniging en richtte vervol gens eenige hartelijke woorden van wel kom tot burgemeester Bannink en diens echtgenoote, de afgevaardigden van ver schillende sportverenigingen op ons eiland, het Dagelijkseh Bestuur van de 2\& 'VSïi '»üu(ovvcu.uuu..~.i, t de andere in talrijke mate opgekomen belangstellenden. Na den wenseh te hebben uitgesproken dat de vereeniging hier nog lang nuttig werk zal mogen verrichten gaf spr. de leiding over aan den heer J. L. van den Houten, die nu voor het eerst een uitvoe ring leidde. Alle nummers van het (we schreven het reeds) in alle opzichten keurig uitgevoerde programma uitvoerig te gaan bespreken zou ons te ver voeren. Het succes dat elk nummer, gehoord het dankbaar applaus, oogstte spreekt voor zich zelf. Speciaal de groepnummers en rhytmische oefeningen, beiden met schit terende lichteffecten, benevens het brug- turnen en de werkzaamheden aan het hoogrek dienen hier genoemd te worden. Ook het hier nog niet vertoonde nummer „verwisselingsgroepen", een symbolische strijduitbeelding viel ook zeer in den smaak. Ten duidelijkste bleek wel bij elk nummer, dat dhr. v. d. Houten, naast een goed gymnast, ook een uitstekend leider is. Zeer verdiend en zeer te waardeeren was ■dan ook de hulde, hem namens vele vrien den en bewonderaars van „Rust Roest" ge bracht door den heer A. D>. Constandse D.Azn., welke na een hartelijke toespraak hem een mooie lauwerkrans overhandig de. Spr. feliciteerde de vereeniging met haren nieuwen leider en sprak tenslotte den wensch uit dat het dezen nog lang gegeven moge zijn als zoodanig ,op te treden, een wensch door de aanwezigen met langdurig applaus onderstreept. Voor den voorzitter Was het aan het eind van den avond dan ook een zeer aangename taak zijn dank uit te spre ken aan allen die tot het welslagen van de uitvoering hebben medegewerkt. Het deed spr. genoegen te weten dat er een groep personen achter de vereeniging staat om haar hoog te houden. Speciaal richtte hij dan ook een woord van dank tot hen die de lauwerkrans hadden ge schonken. Ook tot het strijkje, dat ver schillende oefeningen uitstekend heeft begeleid en de pauzes op aangename wijze vulde, bracht spr. dank. Als blijk van waardeering werd mej. Wansink een bouquet aangeboden. Verder dankt spr. de heeren Doeleman en Kosters voor de aangeboden verlichting om te eindigen met een persoonlijk woord van hulde en dank tot den leider en de beste wen- schen voor de vereeniging. „Rust Roest", het begin uwer herlevingsperiode was goed, sloom op eigen kracht verder, be denk dat „rust roest" en streef er naar, de plaats die ge inneemt onder de sport verenigingen op dit eiland, te behouden en indien mogelijk, te verhoogen. Succes en een lang leven zij U toegewenscht. Wij ontvingen het verslag van de werkzaamheden van het Bureau voor Be roepskeuze voor Schouwen en Duiveland over het jaar 1930. Ten opzichte van de werkzaamheden van het Bureau kan vol staan worden met de verwijzing naar het eerste jaarverslag (over 1929) welae werkzaamheden dit jaar onwillekeurig den druk der tijden kenmerkten. Dit jaar wer den een aantal bezoeken gebracht. Naar beste weten werd telkens een advies uit gebracht en werd daarnaar gehandeld. Hoewel daartoe pogingen in het werk zijn gesteld, kon in 1930 geen openbare oörzalcê":van"Wtoiiimterlet«..JDm._tBeer den 'bij de aangezochte sprekers. Toch acht het bureau van groot belang, blijft 't ten deze werkzaam en hoopt binnen kort een lezing te kunnen aankondigen. Tot heeren Hoofden van Scholen heeft 't bur. zich voor eventueele nadere inlich tingen niet behoeven te wenden, aange zien rapporten die in sommige gevallen vereischl werden, aanwezig waren bij de 'besprekingen. T)e Commissie houdt zich echter aanbevolen voor de medewerking der Heeren Schoolhoofden in deze. Aan 't slot van het verslag over 1929 werd met een enkel woord gewezen op het plan der Commissie om aan de ge meentebesturen van ons eiland een kleine jaarlijksche subsidie te vragen en het doet ons genoegen te kunnen mededeelen, dat de volgende gemeenten aan het verzoek gehoor hebben gegeven, en wel: Zierhc- zee voor f 25; Bruinisse voor f 5; Drei- schor voor f 5; Zonnemöire voor f 2,50; Brouwershaven voor f 5; Renesse voor f 5; Burgh voor f 2,50; samen f 50. Dankbaar stemt het, doch het wil 't Bur. voorkomen, dat elke Gemeente in moet zien dat hier een werk moet wor den gesteund, waaraan een volksbelang ten grondslag ligt. Ofschoon we, aldus eindigt het verslag, niet de oogen sluiten voor de vele donkere toestanden, speci aal op maatschappelijk gebied, meenen we toch met vertrouwen onze aangevan gen taak voort te moeten zetten, gelijk wij weten, dat overal in den lande met dit sociaal belang wordt doorgegaan en het is noodzakelijk, dat men ons zoowel van gemeentewege als van particuliere zijde ondersteune, zoo door subsidie als door meer en meer gebruik van ons Bureau te maken. HAAMSTEDE. Onder leiding van dhr. W. G. Boot Wz., hield Woendag j.l. het Comité tot voorbereiding der feestelijke opening van het vliegterrein in deze gemeente op 4 Mei a.s., een vergadering in hotel Bom. Enkele leden waren door ambtsbezigheden en ziekte verhinderd. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, kwam aan de orde bespreking der officeele ont vangst van genoodigden ten gemeente huize, waarvoor door den gemeenteraad welwillend een blanco crediet is toege staan, wat door het comité ten zeerste gewaardeerd wordt. Ingekomen was een schrijven van het bestuur der vereeni ging van oud-leerlingen van den fruit- cursus enz., N.-W.-Schouwen, met aanbie ding van gratis levering en bevestiging van versiering voor de Raadzaal, een en ander onder goedkeuring van - en in nader overleg met het Gemeentebe stuur. Dit aanbod werd in dank aanvaard. Giften tot bestrijding der onkosten van den openingsdag zijn reeds toegezegd; meerdere toezeggingen zullen volgen. Gelukkig begint het pessimisme vo,or Als de plicht my roept tot werken, Dan ben ik niet langer lui; Niets kan my dan tegenhouden, Zelfs geen pijpestelenbui. Dan steek ik myn paraplu op, Niet voor hoed of beste pak, Maar 'k bescherm myn trouwepypje D0UWE EGBEkTS, myn tabak. ClingeDooretlbOs 20-50 ct.per ons verschaft 11 wolken van genat FKEDlKJBEÜBTENe in enen. Zondag 1 Maart te Zierikzee Ned. Berv, Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, de heer de Jong, c. t d. H. D. 6 Kleine Kerk. 10 ure, ds. Voors. 'a Aronds 6 30 ure. ds. Barnouw. Ds. Voors hoopt Zondag 8 Maart h'd>« Geen dienst. Geief. Kerko 10 en 6 ure, dr. Lonkhuizen. Ohv. Qeaef. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds Hoogendoorn. Svangelisatie JeïBëJ. 10, geen dienst en 7 ure, Samenkomst. Oud-Geref. Ge», 9.30, 2 en 6 ure, Leerkerk. deze zaak hoe langer hoe meer te wij ken en wordt men overtuigd van het belang van een luchtvaartdienst Rotter dam—Haamstede, voor ons eiland, niet alleen voor passagiers maar ook voor tuinbouw- en ooftbedrijf, enz. Bovendien behoort het niet tot de onmogelijkheden, dat mettertijd een luchtvaartdienst Rot terdam—Vlissingen met Haamstede als tusschenstation tot stand komt. Bij ex ploitatie van het nieuwe vliegveld kunnen toch Vlissingen en Haamstede elkaar al direct steunen. Heeft de een geen volle lading (bijv. aardbeien), dan kan de ander het restant aanvullen en is zoo doende gekegelde verzending vrijwel ver zekerd; mogelijk kan passagiersvervoer op gelijke wijze geregeld worden. Meer dere bekendheid met dergelijke moge lijkheden zal ongetwijfeld meer deze waardeering geven. Het belang van den luchtvaartdienst wordt zeker wel duide lijk belicht door het feit, dat een bloem- trekker te Monster f 50,000 beschikbaar wil stellen, als bij eventueele verplaat sing van het vliegveld Waalhaven, zijn gemeente daarvoor in aanmerking komt. Met algemeene stemmen werd besloten alsnog de wethouders der gemeenten Haamstede, Burgh en Renesse, Ds. Voors en dhr. P. Klok te Zierikzee, uit te noo- digen zitting in het comité te nemen. Opgemaakt werd een lijst van genoodig den bij de officieele ontvangst ten ge meentehuize. Door dhr. v. d. Broek werd meegedeeld, dat op 24 Maart a.s. te Zie rikzee vanwege de Z.L.M. een propa- ganda-avond zal gehouden worden; ook daarvoor zullen uitnoodigingen verzon den worden evenals voor een bijzondere avond te Haamstede, waar hoofdzakelijk practische besprekingen over vervoer van tuinbouwproducten, bloembollen, enz. zullen gevoerd worden. Door dhr. Ir. v. Dussel werd een kaart ter tafel gebracht van het reeds ver voltooide vliegveld en omgeving. Onder dank voor opkomst en besprekingen werd de vergadering door den voorzitter gesloten. ELKERZEE. Door Burg. en Weth. is de stemming voor leden van den raad vastgesteld op Dinsdag 16 Juni a.s. THOLEN. Op 4 Maart a.s. zal de raad alhier vergaderen. Als een belangrijk punt komt op de agenda voor: „Electrificatiei

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1