ABONNEMENT Maandag 23 Febr. 1931. zierikzeesche courant. !ir7Vj\E*o«?.0*"B ADVERTENTJEN Inzending Advertentiën KIEZERSLIJST. KINDERZORG. BUITENLAND. Na de Wasch BINNENLAND. Uit Stad en Provinoie. Ziek -g. ftj|e per S nundam f 1,50, franco per poat f 1,80. Voer het buitenland per jaar 10,—. Afaonderl£ke nummere 5 «int. Vereehgnt Mnd., Wnad. en Vrjjd. Iel. No. 82. - Poetgiro 18WT. Zierikzeesche Nieuwsbode No. 12122. Ultf.-RlOlOfMr H. J. KOSTEN. ran 1—8 regel. 00 et>., ran 4 regel, en daarboTen 20 eta. per regel, Beelamee 80 ete. p. regel. Mg eostraet belangrijke korting. Insonding op den dag Tan uit- gaTe vóór 10 ar*. ■itorlljk 10 uur op deo dag oitgaaf VASTSTELLING DER BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzeo maken bekend, dat de op beden door hen vastgestelde kiezerslijst voor bet jaar 19311932 van 23 Februari tot en met 16 Maart a.s. ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd en tegen betaling der kosten, in afschrift, en stemdistrictsgewijze. in uittreksel, ver krijgbaar wordt gesteld. T^.t en met 9 Maart a.s. is een ieder be voegd by bet gemeentebestuur verbetering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat ky zelf of een ander, in stryd. met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, niet bekoorlijk voorkomt of al dan niet voor eenige verkiezing aangewezen is als bevoegd bij volmacht te stemmen. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Zibrikzbb, 23 Februari 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNINK. Burgemeester. P. F. W1TTERMANS, Secretaris. Het zal wel geen tegenspraak ontmoe ten, dat in deze moeilijke tijden de moe der van het gezin voor een zware taak staat. Er zijn vele moeders, die met bo- venmenschelijke inspanning het gezin op de been houden. Daar wordt een stille maar zware strijd gestreden tegen de zorgen van den dag, tegen de nijpende nood, als een groot gezin moet worden verzorgd. We hebben diepen eerbied voor de talrijke moeders, die zonder morren of klagen kracht putten uit haar geloof op een betere toekomst en hare liefde voor de kinderen om den ganschen, lan gen dag in de weer te zijn en dan 's nachts nog piekeren over den arbeid van een volgenden dag. Er zijn ook moeders, die door de zorgen zoo zijn neergedrukt, dat ze haar veerkracht ver loren hebben en het gezin verwaarloo- zen, maar haar aantal is gering, omdat eene moeder zooveel dragen kan. Het is daarom een goede gedachte geweest van een comité, bestaande uit de dames Wittermans, Leupen, Bannink, Gorter, Waterman, de Bree en Breetveld om een bescheiden bazaar te organisee- ren, teneinde met de opbrengst daarvan kinderen der vier lagere scholen, die daaraan behoefte hebben, van kleeding of schoeisel te voorzien. Vermoédelijk zullen in het Gebouw der Wijkverpleging van 9—14 Maart een collectie van aardige handwerkjes en enkele meer waardevolle kunst- of gebruiksvoorwerpen van de hand worden gedaan met behulp van lo ten a f 1,— het stuk. Inlichtingen zullen gaarne door bovengenoemde dames wor den verstrekt, die natuurlijk ook bereid zijn om eventueele daadwerkelijke steun in ontvangst te nemen. Moge deze poging slagen om de zor gen van vele huismoeders te helpen ver lichten. Wie begaan is met het lot zijner medemensehen, die weet, dat barmhar tigheid een der schoonste uitingen is van naastenliefde. AANSLAG OP DEN ALBANEESCHEN KONING. Koning Zogoe van Albanië, die op het oogenblik te Weenen vertoeft voor her stel van zijn gezondheid, woonde Vrijdag avond, vergezeld van eenige heeren uit zijn gevolg, de uitvoering bij van „Paljas'r in de Weensche staatsopera. Toen hij na het einde der voorstelling het theater wilde verlaten, vuurden twee jonge lie den, die den Koning voor den schouw burg hadden opgewacht, verscheidene schoten op hem af. De Koning bleef on gedeerd, maar zijn adjudant werd ge dood en een andere hoveling zwaar ge wond. Deze laatste had nog de kracht zijn revolver op de daders af te vuren, evenwel zonder hen te treffen. De ééne dader werd dadelijk door de politie gepakt; de ander poogde te vluch ten, maar werd ingehaald en eveneens opgepakt. Beiden werden door de politie verhoord. Bovendien werden nog 2 Alba- niérs (gearresteerd, die bij den aanslag betrokken moeten zijn. De beide daders vertoefden reeds vrij lang te Weenen en leefden in bescheiden omstandigheden. Gjeloshi is in 1893 te Skoetari geboren. Gedurende den oorlog was hij officier bij een Oostenrijksch regiment infanterie; later werd hij offi cier bij de Albaneesche gendarmerie. In 1925 heeft hij deelgenomen aan de orga nisatie van den opstand, dien de nationa listen tegen Zogoe voorbereidden. De an dere dader, Cami, is Mohammedaan en in 1893 geboren. Hij was onder Fannoli's bewind kapitein en vluchtte na Fannoli' val naar Italië. Sedert 1925 woonde hij te Weenen. Wegens een zenuwziekte is hij reeds een keer in een inrichting op genomen. De toestand van den gewonden hof- minister is gunstig. De daders hebben toegegeven, dat zij den Koning wilden dooden, omdat hij Albanië geknecht en verraden heeft. Beiden geraakten in vertwijfeling, toen zij hoorden, dat de Koning ongedeerd was gebleven. De heele kolonie van Albaneesche emi granten zal uit Oostenrijk worden uitge wezen, daar zij zich niet heeft gehouden aan de beloften, niets tegen koning Zo goe te zullen ondernemen. lieeft men vaak last van schrijnende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. TWEEDE KAMER. Indische begrooting. Drie sprekers hebben op de eersten dag der openbare behandeling van de Indische begrooting van 1931 over het al gemeen beleid het woord gevoerd, mevr. Bakker—Nort besprak een speciaal punt: de wenschelijkheid, dat de gouverneur van zijn benoemingsrecht voor den Volks raad een zoodanig gebruik zal maken, dat een Europeesche en een Indische vrouw haar intrede zullen doen in dit college. De sprekers, die het Indische be leid meer in het algemeen beschouwden, hebben het den minister niet bijzonder moeilijk gemaakt. Twee hunner, de hee ren van Kempen en van Boetzelaer, om dat zij in menig opzicht zich met hem accoord kunnen verklaren, de derde, de heer Cramer, omdat hij in zijn eritiek op het beleid, die in gematigde termen was gehouden, gehandicapt is door zijn rede van verleden jaar voor zoover het de economische en de financieele politiek betreft en omdat hij zich pp een gebied begaf nu en dan, waar de minister hem stellig niet zal volgen straks in zijn ant woord. ZIERIKZEE. Geslaagd voor het examen Lingerie bij de Eerw. Zusters, M. M. Duinhouwer, L. C. v. d. Werf, van Brou wershaven, J. E. L. Blommaert en H, P. C. Wisse te Zierikzee en J. Over- beeke te Nieuwerkerk. De hier welbekende mej. Costerus, thans consistorie-dienaresse, wordt Donderdag 80 jaar. Plannen zijn gevormd haar dien dag tot een onvergetelijken te maken. Dien middag bestaat van 4 uur de gelegenheid haar in de gemeentekamer geluk te komen wenschen. De Comm. der Koningin heeft be kend gemaakt, dat dit jaar de kooiman de kooieenden moet opsluiten of hokken van 1 tot en met 30 April en van 16 Juni tot en met 31 Augustus. Te 's-Gravenhage slaagde voor het voor- loopig diploma Machinist, groote stoom vaart, de heer M. M. v. d. Werff te Zie rikzee, oud-leerling der A.B.S. alhier. KERKWERVE. Donderdagavond j.I. ge raakte, pl.m. 10 minuten buiten het dorp, op den weg naar Zierikzee, naar men ons mededeelde, door onklaar raken van het stuur, een negotie-autotje te water. Met behulp van eenige in de nabijheid wonenden, werd zij weder op het droge gebracht. Hoewel min of meer gehavend, kon toch de reis met eigen kracht wor den voortgezet. RENESSE. Bij mej. wed. Kappers had Donderdagavond de algemeene jaarlijk- sche vergadering der „Groene Kruisver- eeniging" plaats. De voorzitter, dhr. Joh, Hoogenboom sprak in zijn openings woord zijn spijt uit over de slechte op komst der leden. Het door den secretaris, den heer Zonruiter, uitgebracht jaarver slag, werd onder dank goedgekeurd. De financieele commissie, bestaande uit de heeren J. Schooff en J. de Nooijer bracht, bij monde van eerstgenoemde, verslag uit. Zij adviseerde tot goedkeuring der reke ning, met welk advies de v ergadering zich vereenigde. Ontv. en uitg. waren, wat het „.Groene Kruis" betreft f 2057,13 met een goed slot van f 71,26 en van de t.b.c.-ver. f 1047,70 en f 9,09. De pen ningm. deelde mede, dat door hem was ontvangen f 100 van iemand die onbe kend wenschte te blijven, en nog! f 5 tvan een ander lid. Door de zuster werden in 94 gezinnen 3513 bezoeken afgelegd, in 21 gezinnen voor de t.b.c.-bestrijding 932 bezoeken en verpleeghulp. Tot leden der commissie iot nazien der rekening 1931 werden bij stemming gekozen de heeren S. Geluk en P. Geleijnse te Serooskerke, tot pl.v.v. lid C. Reijnhoud. De heeren J. C. Kooman, J. C. Goemans en A. v, Tooren werden met bijna algem. stem men herkozen en namen onder dank hun benoeming aan. Door de vereeniging is te Noordwelle een gedeelte der woning van de P.Z.E.M. gehuurd. Dit wordt door eenige verbouwing zeer doelmatig voor magazijn ingericht. NOORDGOUWE. Vrijdagavond is alhier een comité gevormd, dat wil trachten, door het inzamelen van geschenken of geld een bazaar te organiseeren, waar van de opbrengst zal dienen, om de o(n kosten van den aanleg van het elec- trisch licht in de kerk, te bestrijden. Het comité rekent op den steun van alle in gezetenen. Een schare jonge meisjes staat gereed om geschonken materiaal, tot nut tige en fraaie artikelen te verwerken. Alles is welkom, ook geschénken in na- tura. DREISCHOR. Vrijdagavond gaf de Re derijkerskamer „Bellamy" hare winteruit- voering op de bovenzaal van hotel Aar- noudse. Opgevoerd werd een blijspel in een bedrijf getiteld: „Eindelijk" en het blijspel in drie bedrijven: „Mijnheer de Senator". Een goed gevulde zaal met bezoekers genoot van de goede uitvoe ring, waaraan de medewerking van eenige oud-leden in ruime mate het zijne toe bijdroeg. Ook de Volksvoorstelling op Zaterdagavond was goed bezocht en met volle aandacht volgde men het spel der rederijkers. Beide avonden werd met een gezellig bal besloten. OOSTERLAND. De afdeeling Ooster en Sirjansland van het Groene Kruis, hield Donderdagavond j.I. hare jaarver gadering in de conferentiekamer alhier. De vergadering was matig bezocht, on geveer 60 leden hadden aan de uitnoodi- ging gevolg gegeven. De secr.-pennin. M. Otte las het jaarverslag over 1930. Hieruit bleek dat het ledental met 44 was toegenomen, zoodat de afdeeling thans 421 leden en 12 donateurs telt. Door de magazijnmeesters waren 120 ar tikelen in gebruik gegeven. Aan contri buties werd ontv. f 631,125, met saldo '29, totaal f 937,665; uitg. f 636,825; saldo aanwezig f 300,84. Mej. Deurloo, vroed vrouw-verpleegster legde 432 zieken-be- zoeken af, verdeeld over 19 gezinnen. Met waardeering en lof wordt over haar wer k als zoodanig gesproken. Het jaar verslag, waarin ook uitvoerig was ver werkt een verslag der gehouden verga dering te Zierikzee der Prov. Vereeni ging, die door den heer Otte was bij gewoond, was in z'n geheel keurig in orde. De voorzitter, dr. Weeda, bracht hem, namens de aanwezigen, hiervoor hartelijk dank. De rekening 'en verant woording, werd onderzocht door een commissie, bestaande uit de heeren J. Z. Meerman, A. Verhoek en F. Koster, die op de genoemde cijfers tot goed keuring adviseerden. Voor zijn uitstekend verzorgde administratie, en gehouden be heer, werd hem door den voorzitter den welgemeenden dank gebracht. Aan de beurt van aftreding waren de heeren M, Otte, A. Hanse Dz. en J. H. Flohil, die *met 'bijna algemeene stemmen onmiddel lijk werden herkozen. Voor de Pro,v, vergadering, die te Goes gehouden zal worden, werd tot afgevaardigde benoemd de heer M. Otte, pl.v. Dr. Weeda. De begrooting '31 werd in ontv. en uitg. vastgesteld op f 625. Bij de rond vraag werd nog door een der leden het idéé naar voren gebracht, uitgaande van de afdeeling „Het Groene Kruis" een fonds te vormen voor steunverleening bij ziekenhuisverpleging, de contributie zoo laag mogelijk te stellen en voorloopig dan 40 a 50 o/o bij voorkomende gevallen uit te keeren. Door bestuur en leden werd hierover van gedachten gewisseld, doch een meerderheid, om deze zaak nader te onderzoeken en dan met nadere voorstellen hierop terug te komen, kon niet worden gevonden. ST.-PHILIPSLAND. 17 Febr. vergaderde alhier de Gemeenteraad. Afwezig dhr. A. M. v. Dijke. Voorzitter dhr. Burge meester. Opening op de gebruikelijke wijze. Naar aanleiding van de notulen- lezing deelt dhr. L. Neele mee, dat ii? het archief der Coöp. Elec. M.ij een schrijven berust van de P.Z.E.M., waarin vermeld is, dat de leden der C.E.M. mee tellen bij de vaststelling van het percent aangeslotenen ter berekening van den stroomprijs. De voorzitter deelt mede, dat door B. en W. besloten is, na ge wonnen inlichtingen, den schilder v. d, Ploeg te A.J.-Polder, ook voor gemeente werk in aanmerking te doen komen. Weth. L. J. v. Nieuwenhuizen deelt mee, de klachten over het verontreinigen van het schoollokaal onderzocht te hebben, Maatregelen ter voorkoming zullen ge nomen worden. Door den Inspecteur der Directe Belastingen wordt meegedeeld le. dat de raming voor de grondbelasting bedraagt f 5600; 2e. de opcenten op deze belasting f 2000; 3e. de personeele belas ting f 4800 en 4e. de opcenten daarop f 1600. Ged. Staten melden, dat de ver- plegingskosten over 1931 voor eventueele armlastige krankzinnigen zullen bedragen f800. Hier komt dan nog bij f 50 klee- dinggeld. Vrijstelling is verleend voor 2 jaar voor het vak lichamelijke oefening. De minister van Onderwijs deelt mee, dat de rijks vergoeding over 1929 inge volge L. O.-wet f 15605,10 bedraagt, f195,10 is te weinig genoten. Ged. Staten deelen mee, dat de vergoeding voor kan toor gemeente-ontvanger bepaald is og f 25 per jaar. Ingekomen is het jaarver slag van de commissie tot wering van schoolverzuim no. 1, benevens een schrij ven van die commissie, dat tot voorz. ip gekozen dhr. J. P. Roozemond en tot secr. dhr. C. v. Bendegom. De voorz. deelt mee, dat de stemming voor den Raad is vastgesteld op 17 Juni a.s. Het aandeel in de kosten van den keurings dienst voor waren te Goes, bedraagt voor onze gemeente f 301,20. Van den Commissaris der Koningin is een schrij ven Ingekomen, waarin hij aanbeveelt het deelnemen aan den cursus voor platte landsveldwachters te Tholen. De voorz, licht een en ander toe. De kosten zullen door gevatte koude én bij pijnen van van velerlei aard, zullen een der hier onder genoemde Mljnhardt's Poeders U spoedig helpen: Mijnhardt's Griep- joeders. Hoofdpijnpoeders. Ver- toudheidspoeders. Kiespijnpoeders. Hoestpoeder!. Maagpoeders Rheumatiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let by het koopen hieropPrijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ot. Verkrijgbaar bij Uw drogist. voor onze gemeente bedragen f 11,20, voor aanschaffing studieboeken; f 30 per man cursusgeld en reiskosten. Na dis cussie wordt besloten aan den cursus deel te nemen. Aan 't bekende adres van Arnemuiden, om -ook na 1 Jan. 1936 vrijstelling te kunnen krijgen van invoe ring der lichamelijke oefening op de lagere school, wordt adhaesie betuigd. Het bestuur der Bijzondere School te A.J.-Polder vraagt f 272,35 voor aanschaf fing leermiddelen zevende leerjaar. De voorz. deelt mee, dat B. en W. hierover advies hebben ingewonnen, o.a. bij dhr. Inspecteur v. h. L.O. Het bestuur heeft recht op deze uitkeering. B. en W. stellen voor: de le serie aangevraagde leer middelen niet te verstrekken en de 2e serie (a f 213,55) wel toe te staan. Dhr. de Ruijter informeert waarom het bestuur deze aanvrage niet vroeger gedaan heeft. Weth. v. Strien zegt, dat het schoolbe stuur niet de volle zekerheid had, dat het er recht op had. Nu heeft het die wel. Bovendien zijn de leermiddelen hard noodig. Dhr. A. A. v. Nieuwenhuizen vraagt of die leermiddelen ook op de openbare scholen aanwezig zijn? De voorz. antwoordt bevestigend. Weth. L. J. v. Nieuwenhuizen merkt nog op, dat door deze uitgave de kosten voor het bijzonder onderwijs grooter zijn dan voor het openbare. Het bedrag wordt met alg. stemmen toegestaan, zooals B. en W. voorstelden. Van het bestuur der werkeloozenfeas is een schrijven inge komen, naar aanleiding van den brief door den Raad gericht aan dit bestuur. (Deze brief ging over het niet bereid zijn van de werkeloozen tot gemeente werk. Zie vorig Raadsverslag. Corr.) Het bestuur deelt mee, dat in deze kwestie door B. en W. niet de reglementaire weg gevolgd is. Het verzoek tot het doen van gemeentewerk werd monde ling overgebracht door den Burgemeester bij1 den afdeelingspenningmeester. Een dergelijk verzoek, aldus het schrijven, behoort- schriftelijk te geschieden door den -agent der arbeidsbemiddeling bij 't bestuur. Deze brief is door B. en W. besproken en zij gaan met het schrijven niet accoord. De Raad evenmin. Debrief wordt voor kennisgeving aangenomen. V,an de bewoners vas het Stoofhof is een verzoek ingekomen tot verbetering van de verlichting en van den berm aan den Oostdijk voor hun woningen. Zij wijten den slechten toestand van den berm aan de slootdemping. De voorz. zegt, dat hij zich er van overtuigd heeft, dat de verlichting er beter is, dan op vele -andere plaatsen in de gemeente. Wat het motief slootdemping betreft, dit moge waar zijn, maar niet vdrgeten mag worden, dat de demping geschied is op verzoek en met geldelijken steun van de adressanten. Hij is voor verbetering, maar dan zijn er in de gemeente zeker gedeelten, die vóór zouden moeten gaaan. B. ctn W. stellen voor op het verzoek afwijzend te beschikken. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. met algem, st. aangenomen. Ingevolge een schrijven van Ged. Staten, Over administratieve wij zigingen in de begrooting 1931, is het noodig voor de a.s. slootdemping een leening aan te gaan. B. en W. stellen voor f 3000 te leening a 5 aflossing in 10 jaarl. termijnen. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. (Slot volgt.) THOLEN. Door de St. Geref. partij zijn candidaat gesteld voor de a.s. gemeente raadsverkiezing de heeren: 1. J. Bogerd (aftr.); .2. C. van den Berge; 3. G. Jan sen; 4. G. A. de Hond; 5. A. Kooistra; 6. M. Meerman Hz. Het aftredend lid, de heer P. K. Baaij, wenschte niet meer in aanmerking te komen. Door de vereeniging Dorcas alhier, is voor aanschaffing kleeren voor be hoeftige gezinnen, een bedrag van f200 opgehaald. De heer P. J. Blaas alhier, die aan vankelijk bedankt had voor no. 7 op de ij lijst der Vrijz. Dem. is van zijn besluit teruggekomen en zal alsnog deze plaats i OUD- VOSSEMEER. Openbare raadsver- gadering gehouden op 19 Februari. De j voorzitter wenscht allen een gezeg 5 en voorspoedig nieuwjaar en hoopt, dat i de arbeid in eensgezindheid zal verricht moge worden. De heeren De Wilde en Heijboer sluiten zich hierbij aan. Voor lezing geschiedt van een schrijven van Scherpenisse, houdende mededeeling, dat geen adhaesie wordt betuigd aan het adres financieele toestand Waterleiding. De heer Daane zegt, dat een goed ver staander maar een half woord noodig heeft. Op 12 Jan. j.I. is er een conferentie geweest te Tholen. Men kan van de menschen van Oud-Vossemeer zeggen dat ze dom zijn, maar zich van den domme houden vindt hij niet edel. We weten heel goed waar de klepel hangt. Op 12 Jan. j.I. is gezegd dat het verkiezingspo- Jitiek is, maar als het dit is, dan is die politiek door Jonkheer van Vredenburch' zelt ingeleid met zijn bekentlen brief van Juli 1929. Voelt men in Tholen nog steedsi voor verhooging en ontkent men eenige belofte? Men leze den brief van Aug. 1923, welke aan het rapport is toege voegd, maar men houde zich niet van den domme. Aan het bekende adres van Arnemuiden, inzake het geven van vrij stelling voor het vak lichamelijke oefe ning ook na 1 Jan. 1936, zal adhaesie worden betuigd. Herbenoemd worden de leden van de commissie tot wering van schoolverzuim. De heer Vermet, niet meer vertegenwoordiger van de categorie van ouders, die schoolgaande kinderen heb ben, bedankt voor de herbenoeming, naar aanleiding waarvan de voorzitter hem dank zegt voor de trouwe diensten ge durende 30 jaren in de functie bewezen In de plaats van den heer Vermet wordt benoemd, de heer C. D. Ampt. Besloten wordt de gemeenteveldwachter te doen deelnemen aan den cursus voor platte lands gemeentepolitie te Tholen, terwijl voor verlichting van eenige woningen onder den Molen zal worden zorgge dragen. Het kind van J. van Daalen zal in de stichting „Nazorg'" te Delft voor rekening van de gemeente verpleegd worden. De heer De Wil.de zegt, dat men de onhebbelijkheid heeft gehad om hem en zijn college Daane te verdoopen in verband met de waterleiding, maar als men te Tholen denkt dat het tegen de Waterleiding gaat, dan is dit voor de zooveelste maal mis gedacht. De heer Daane verklaart er al niet meer aan te denken. Hij is het volkomen eens met den heer De Wilde. Zoolang de Maat.ij op het ingenomen standpunt blijft staan, zal hij in het openbaar niet zwijgen. Als raadslid zal hij ook blijven opkomen voor de belangen der ingezetenen. Wil men hem doen zwijgen, dan verklare men, dat geen beroep zal worden gedaan op de gemeentekassen voor de te korten en dat de tarieven 1 Jan. 1933, niet ver hoogd zullen worden. Dat is volgens belofte. Hierna volgt sluiting. RECHTZAKEN. Voor de Arrondissements-Rechtbank te Breda, werd 19 Februari de volgende zaak behandeld: De 32-jarige winkelbediende J. B. G., uit Bergen op Zoom, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Breda, is iemand die probeerde ten koste van an deren te leven. Tusschen het tijdvak van 15 December 1930 en 20 Januari 1931 had hij van C. B. uit St.-Annaland, van wie hij wist, dat deze in moeilijkheden ver keerde, eenige keeren geld weten los te krijgen, om zooals hij voorgaf de zaak met een advocaat in orde te brengen. Hij kwam dan telkens met een gefingeerd verhaal voor den dag. De gedupeerde B. -als getuige gehoord, vertelde, dat zijn schoonzoon een zeilschip op afbetaling had gekocht, waarvoor hij borg was ge bleven. Toen diens zaken niet goed gin gen was getuige beangst dat hij als borg in moeilijkheden zou komen. Verdachte, die dit wist, bracht B. een bezoek. Men vertelde hem hoe de zaken stonden, en verdachte zou als redder in den nood op treden. Hij moest toen f 25 voorschot hebben om een advocaat te nemen. En kele dagen daarna bracht hij dit even wel terug, daar hij niet geslaagd was. Hierdoor dachten B. en zijn vrouw met een fatsoenlijk persoon te doen te hebben en gaven hem op zijn vraag f 30 voor reisgeld en -andere bemoeiingen. Ver dachte kwam nog enkele malen terug om geld vragen, hetwelk hem telkens door zijn gefingeerd verhaal wat hij deed, gegeven werd. Toen de President getuige B. vroeg hij er toe gekomen was om aan verdachte, die toen brillenkoopman was, telkens geld te geven, antwoordde deze dat G. zoo mooi kon praten. Hierna werd verdachte gehoord, die het hem ten laste gelegde bekende. Hij wilde aan getuige B, en diens vrouw brillen verkoopen, bij welke gelegenheid hij toen op de hoogte kwam van de moeilijkheden der familie. Hierna nam de Off. v. Just, requistioir in deze zaak. Spr. schetste de tegenstel ling tusschen B. en den verdachte. De eerste was een eenvoudig man, die over zijn moeilijkheden met iedereen sprak, terwijl verdachte deze aangreep om den man af te zetten. Daar G. reeds meerdere straffen achter den rug had, meende de Officier thans een strenge te moeten vragen. Wegens het voortgezet misdrijf van oplichting luidde de eisch dan ook 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. Mr. F. Bloemarts, advocaat te Breda, die -als verdediger optrad, bracht eenige verzachtende omstandigheden naar voren en refereerde zich aan het oordeel van de Rechtbank. Verdachte verzocht hierna om een voorwaardelijke veroordeeling en beloof de beterschap. De Officier geloofde van die beterschap echter niets, want de man had dit ook reeds eerder gedaan, maar telkens pleeg-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1