Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement; Woensdag 18 Febr. 1931. zierikzeesche courant. ADVERTENTIES Inzending Advertentiën BINNENLAND. feuilleton. Da wraak dar Verdrevenen Uit Stad en Provincie. Ziek A Mljnhardt1! Poeders Pijji per 8 Maudes f 1,50, franco per poet f 1,80. Yoor het ïsitesJud per jeu 10,—. A.faonderl{jke numnere 5 eeni. Yenehgnt Mud., Weed, en Yrjjd. Tel. ffo. 82. - Poetgiro 18T8TT. No. 12120. M. J. KOSTEN. ren 1—8 cegeia (0 et»., ree 4 regel, en deuboren 20 eta. per regel. Beelemee 80 ete. p. regel. Mg «ontreet belangrijke korting. Ineending op den deg ren eit- gare vóór 10 ar*. ■Ite RAPEN ENZ. VAN VOGELEIEREN. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft bepaald dat in het gcheele rijk: a. het zoeken, rapen en buiten open bare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, schol eksters, grutto's, tureluurs, meerkoeten en waterhoentjes is toegestaan van Za terdag j.l. af tot en met 28 April 1931; b. het ten verkoop in voorraad heb ben, te koop aanbieden, verkoopen, af leveren en langs openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van het onder a genoemde waterwild is toege staan van Zaterdag j.l. af tot en met 30 April 1931; c. het zoeken, rapen, ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, ver koopen, afleveren of vervoeren van eieren van zwanen, ganzen, eenden (alle soor ten), duikers, watersnippen en goudple vieren niet is toegestaan. DE RIJKSMIDDELEN. Voor de eerste maand van het loopen- de dienstjaar zijn de schatkist-ontvang sten over het algemeen bijzonder slecht geweest. De meeste posten toonen ver minderde opbrengsten aan, en dat het eindresultaat met f 42,255,758 tegen f 44,456,585 over Januari 1930 slechts f 1,200,000 minder bedraagt, dient aan bij zondere oorzaken te worden toegeschre ven. In de eerste plaats is dat een ge volg van de omstandigheid dat de Grondbelasting en Personeele b e I a s t i n g, die voortaan grootendeels aan de gemeenten ten goede zullen ko men, nog bijna f 50,000 meer opbrachten dan het vorig jaar. Een verdere gnoote meevaller was de opbrengst der Suc cessierechten. Over Januari met f 4,1 mill, valt een stijging te eonstateeren van f 888,000. Een verdere meevaller was de opbrengst van den Gedistille erd- a v c ij n s. Deze bedroeg f 3,45 millioen of f 257,000 meer dan het vorig jaar, hetgeen op rekening zal moeten worden gesteld van meerderen aanslag (beneden de 100 liter, want daarboven heeft na vordering plaats) met het oog op de verhooging van dezen accijns. Daar Januari 5 betaaldjagen h;ad voor de suiker kan worden verklaard, dat de de opbrengst van de Suikeraccijns f 4,459 millioen heeft bedragen of 2 ton meer dan vorig jaar. De Tabaksaccijns is het nieuwe dienstjaar begonnen met een verdere stij ging. Deze beliep over Jan. f 2,808,257 of f 174,858 meer dan het vorig jaar en bijna 4 ton meer dan de raming. Deze stijging komt voor het grootste deel op rekening van het toenemende cigaretten- verbruik. Hiermede zijn we aan het einde van een opsomming der posten, die in ver gelijking met het vorige jaar een hoogere bate te zien gaven. Deze hoogere bate bedroeg voor Jan. totaal f 1.572.172, met daartegenover aan mindere ontvangsten f 2,772,999, zoodat per saldo de mindere Uit het Engelsch van J. S. FLETCHER. 35 (Nadruk verloden). Toen het lijk van Mirjam Scarp weg gedragen was, trokken Ben en Ravidge zich terug op een rustig plekje, staken een pijp op en begonnen een fluisterend gesprek over de gebeurtenissen van den nacht. Een van de mannen die met Ra vidge was meegekomen, had verteld, wat hem van het gebeurde bij den dam 'be kend was. Geen minuut voor de ont ploffing had de politie, door den in specteur inderhaast naar den dam gedi rigeerd, een werkman gearresteerd, die op verdachte wijze gepoogd had zich uit de voeten te maken. Het gerucht ging dat de gearresteerde bekend had, dat hij en Lightowler, de man die op de boerderij vermoord was gevonden, door Mirjam Scarp omgekocht waren om den dam in de lucht te laten vliegen, met dynamiet, dat de oude vrouw hun ver schaft had. Verder zou hij verklaard heb ben, dat hij gebruik had gemaakt van het terugtrekken van de bewakers die aan de nasporingen naar Oliver's klein zoon moesten gaan deelnemen, om aan zijn voornemen gevolg te geven. Er was een groot bedrag aan geld op hem ge vonden, zoo had Ravidge gehoord en er werd verder verteld, dat hij verf- Waard zou hebben, dat hij wanneer de opbrengst f 1,200,000 bedroeg. Het leeu wendeel van de Registratierech ten met f 930,000 bij een totaal van f 1,343,739. De Zegelrechten gaven bij een opbrengst van f 2,261,322 een ver mindering te zien van ruim een ton. De malaise komt bij deze posten van den Middelenstaat natuurlijk sterk tot uitdruk king. Datzelfde geldt ook voor de In komstenbelasting, die met f 7,9 millioen bijna vijf ton achteruitging en voor de Invoerrechten, die met f 427,000 verminderden. De totale bate van den Geslachts accijns was over Jan. f 756,347 of ruim drie ton minder. Tenslotte resteert nog met een belang rijke vermindering ad f 190,000 de B i e r- a c c ij n s te vermelden, die totaal f 943,000 opbracht. De Inkomsten ten bate van het Wegenfonds bedroegen aan wegen belasting f 562,817, aan rijwielbelasting f 9,865. In Jan. 1930 waren deze bedra gen resp. f 525954 en f 14150. TWEEDE KAMER. De Werkeloosheid. Op de uitvoerige economische bespie gelingen die het eigenlijke onderwerp bui ten het middelpunt stellen, wilde de min. niet te diep ingaan en hij bepaalde zich wat dat betreft tot enkele opmerkingen. Bongaerts' denkbeeld, regeeringstoeslag op loonen van in dienst te nemen werk- loozen, zou de bedrijven met zilveren koorden aan de ^verheid binden, zoo "meende de minister. Landarbeid met re- geeringssteun wil de minister wel over wegen; ook wil hij er toe bijdragen dat de Nederlandsche industrie zooveel mo gelijk gesteund wordt. Komend tot de klacht van dr. Vos, dat de regeering geen voortvarendheid genoeg betracht bij het uitvoeren van werken, deelde de minister mede, dat thans gedaan wordt wat fi nancieel en technisch mogelijk is. Met de motie-Vos zal alles geen dag vlugger, zonder de motie alles geen dag lang zamer gaan. De mogelijkheden van werk verruiming verliest de regeerling overi gens niet uit het oog, terwijl inzake de vreemde werkkrachten met Duitschland een bevredigende regeling bereikt is. De regeering gelooft aan de mogelijkheid, dat de verlengde uitkeering der werkloo- zenkassen aan Rijk en Gemeenten wel 4 millioen kan kosten. Door deze uitkeering geheel voor haar rekening te nemen zou de regeering aan de nieuwe rege ling het karakter van een steunverlee- ning geven; thans wordt het verzekerings beginsel gehandhaafd, zooals ook de re geering* het crisis-karakter den nieuwe regelingen wil handhaven. Via de opmer king, dat de Twentsche Textielindustrie zich zooveel mogelijk aan de vraag op de Indische markt aanpast, kwam de minister tot de eigenlijke steunregeling. Van bedeeling is z.i. geen sprake, het geen blijkt uit het feit, dat de betaling door de vakorganisaties geschiedt. Mach tiging tot steunverleening aan vrouwen zal steeds gegeven worden aan die ge meenten, waar dat noodig is. De beslis sing voor de kostgangers wil de minister aan zich houden: voor de groiote gemeen ten zal echter een regeling worden ge maakt, waarin wordt aangegeven, in wel ke gevallen zij niet voor staan in aan merking komen. Tot verhooging van de leeftijdsgrens kan de minister niet over gaan. ZIERIKZEE. Het tweede nummer van het maandblad „De Kern", bevattend tijd schrift-artikelen van blijvend belang uit binnen- en buitenland, is bij van Holkema politie vijf minuten later gekomen was, zich goed en wel uit de voeten zou heb ben weten te maken. „Die kerel wordt vast en zeker op gehangen", mompelde Ben. „En als de politie niet oppast, wordt hij nog ge lyncht ook. Ik ben waarachtig bang om naar de stad te gaan, er moeten tien tallen menschen in hun slaap verdron ken zijn". Ravidge schudde langzaam het hoofd en keek peinzend naar Oliver, die rus teloos heen en weer liep. „En dat alles", zei hij, op Oliver wij zend, „komt, doordat hij Matthew Scarp heeft weten over te halen die paar Hec taren land te verkoopen. Als dat niet gebeurd was Hij brak zijn woorden af, en keek naar Oliver, die nog steeds met gebogen hoofd zijn wandeling voortzette. „Maar", ging hij langzaam voort, „hij is ervoor gestraft! Ze zeggen, dat hij het land voor een fabelachtigen prijs gekocht heeft. Maar op het oogenblik zou je zeggen dat bij er nog wel meer voor geofferd heeft dan geld alleen. En al was ik tienmaal zoo rijk als hij, Ben, dan zou ik nog niet graag in zijn schoenen willen staan!" „Ik ook niet", viel Ben zijn zwager bij. „Maar dat neemt niet weg, dat ik hem diep beklaag. We hebben hem voor onze oogen een oud man zien worden!" De uren kropen traag en moeizaam vooririj en Louis John, die scherpe aan dacht wijdde aan bepaalde kenteeke- nen in de omgeving, merkte nu een tijd op dat het water rondom de ruïne van het nieuwe huis van zijn vader gestadig begon te zakken. Tenslotte werd het bovengedeelte van het gebouw boven den door gevatte Koude en bij pijnen van velerlei aard, zullen een van de hier onder genoemde U spoedig helpen: Mijnhardt's Griep- poeders. Hoofdpij npoeders. Ver- koudheidspoeders. Kiespijnpoeders, Hoestpoeders. Maagpoeders Rheumatiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt Let bij het koopen hierop 1 Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ot. Verkrijgbaar bij Uw drogist, Warensdorf's U.-M. te Amsterdam ver schenen. Uit zeer vele en bekende tijdschriften binnen of over de grenzen geeft dit handig boekje, „de kern", van de vragen en problemen van den dag, die ieder ontwikkeld en beschaafd mensch belang kunnen inboezemen. De N.V. Koudijs' voederfabrieken B.K. te Rotterdam-Barneveld heeft een nieuwe brochure uitgegeven, die den titel draagt: van speldeknop tot 10 K.G. door B.K." Deze titel wordt in de eerste blad zijden duidelijk verklaard, terwijl de vol gende pagina's, in beknopten, maar dui- delijken vorm, practisohen raad geven bij het opfokken van kuikens. De brochure gaat vergezeld van twee biljetten die gratis verkrijgbaar zijn bij dhr». W. P. A. Brouwer, Lange Nobelstraat, agent van de „B.K." en waarin een prijsbereke ning en een eenigszins wetenschappelijke verhandeling over het ei. Woensdag 25 Februari bezoekt de Commissaris der Koningin de gemeente St.-Philipsland. BURGH. Evenals altijd werd Maandag j.l. het voor Burgh en Haamstede gecom bineerde strafeest (strandrijden) met op gewektheid gevierd. Dit folkloristisch feest, waarvan de herkomst zich in den nacht der eeuwen verliest, wordt in de verschillende gemeenten van Westelijk Schouwen op gezette tijden gehouden. Voor Burgh en Haamstede valt het steeds op den Maandag vóór Asch-Woensdag. Reeds in den morgen vertrok een ruiter stoet gezeten op met groen en bloemen versierde paarden naar Westenschouwen om vandaar tegen 10 uur te Burgh te arriveeren. Met de Harmonie „Witte van Haemstede" aan het hoofd werd een rondgang door de gemeente gedaan. Daarna werd naar Haamstede gereden, waar zich hetzelfde tooneel herhaalde. De dag werd verder in gepaste vroolijk- heid doorgebracht. ST.-PHILIPSLAND. De verkiezing voor den gemeenteraad is alhier vastgesteld op Woensdag 17 Juni. DE STATENVERKIEZINGEN. De chr.-hist. lijst in den kieskring Tho- len is als volgt vastgesteld: 1. M. M. Schippers (aftr.) Kamperland; 2. mr. R. M. van Dusseldorp (aftr.) Middelburg; 3. W. Dronkers, Poortvliet; 4. W. M. Kloet, St.-Maartensdijk; 5. J. van Els- acker, Tholen; 6. Math. Heijboer, Sint- Annaland; 7. W. J. Geluk, Tholen; 8. S. de Korte, Tholen. RECHTZAKEN* ZIERIKZEE, 16 Febr. Door den Kan tonrechter zijn heden veroordeeld Wi- gens overtreding der: Motor- en R ij- wiel wet: J. v. P., 29 j., landb. te Oosterland, bij verst., f 1 b. s. 1 d. h.; J. J., 18 j., arbeider te Kerkwerve, geen vloed zichtbaar en in het onzekere licht van den helderen nacht, zag hij duide lijk dat het resultaat van ruim twee jaar harden arbeid, volkomen vernield was. De vierkante toren, waarop Oliver zoo trotsch was geweest, vooral, om dat hij van den ouden op den anderen oever van de rivier niet te onderschei den was scheen scheefgezakt tot in zijn grondvesten. De lager gelegen dee- len van het gebouw stonden nog onder water. Maar aan de andere zijde van de vtellei verhief de oude abbey zich op haar pla teau even veilig en fier als gedurende de vele eeuwen van haar bestaan. Louis John stiet Rawlinson aan en wees naar het kasteel. „Ik hoop dat je me niet voor harte loos zult houden", fluisterde hij, „maar dat is toch wel een treffend voorbeeld van wat men de ironie van het noodlot noemt!" Rawlinson knikte en keek bezorgd naar Oliver. „Ik maak me ongerust over je vader", zei hij. „Als dat zoo voortgaat wordt hij nog krankzinnig". Plotseling begon Oliver te spreken. In de spookachtige stilte rondom, klonken zijn woorden als het oordeel van een boetgezang. „Wanneer de trots komt, komt ds schandel „Trots komt voor den ondergang en hoogmoed komt volor den vair „Des menschen hoogmoed zal hem ten uerderve leiden I" Toen hij deze woorden gesproken had, zuchtte hij diep en begon opnieuw ruste loos heen en weer tc loopen. Rawlinson huiverde. Dat maakt ir^ hnnori" ,-• Rubberh akkert Zool platen Tips straf; M. J. de G., 20 j., z. b„ te Haam- istede, bij verst., f 1 b. s. 1 d. h.; B. F(. ld. V., 26 j„ landb. te Haamstede, bij verst., f 2 b. s. 1 d. h.; A. G. v. Si., 68 j„ schaapherder te Nieuwerkerk, bij verst., f 3 b. s. 1 d. h.; C. J-. M„ 14 j* te Duivendijke, geen straf. Jachtwet: J. J. G., 24 j., landb. te Haamstede^ f 10 b. s. 1 d. h.; B. b. dl. V., 26 j„ landb,. te Duivendijke, f 15 b. s. 10 d. h. L e e r- plichtwet: J. S., 28 j., veldarb. te Zierikzee, f 15 b. s. 1 d. h. Arbeids wet: J. Q., 55 j., bakker te Zierikzee, f 10 b. s. 1 d. h. Wegens dronken schap: L. V., 39 los werkman te Zierikzee, 10 d. h. Wegens loopen over eens anders grond: J. v. D„ 42 j„ arbeider te Oosterland, bij verst., f 0,50 b. s. 1 d. h. Vrijgesproken: H. W. F. M., 22 j., los werkman te Zierikzee; P. N., 40 j., onderbaas te O. en West-Soubur.j; A. v. S., 48 j„ slager te Brouwershaven. DE MOORD IN DE WILLEBRORDUSSTRAAT. De rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak van den 22-]. fabrieksarbeider G. M., uit Oss, thans gedetineerd, die terecht gestaan heeft ter zake van moord op zijn schoonzus ter M. N. Korpel, in haar woning aan de Willebrordusstraat te Rotterdam op 29 Sept. 1930 en ter zake van diefstal van ongeveer f 3000 ten nadeele van zijn broer. De rechtbank veroordeelde hem tot twintig jaar gevangenisstraf. Het O.M. had levensl. gevangenisstraf geëischt. BU Aooih en Dtoflistts AANBESTEDINGEN. SIRJANSLAND. Bij de Maandag gehoi- den onderhandsche aanbesteding der be- noodigde steenslag voor het waterschap Ooster- en Sirjansland (totaal 700 ton, fr. op wal, maat 2-3 cM.), werd ingeschreven door W. v. d. Berg te Bruinisse, a f4,44 per ton; C. T. de Waal, Werkendam, êr f 4,25, id.; G. Dekker, Sliedreeht, a f 4,42; A. Prins, id-., f 4,22; (gegund). ST.-PHILIPSLAND. Het vervoer van grond naar de te dempen sloot alhier, is bij inschrijving door B. en W., gegund aan dhr. P. Kaashoek, voor f 0,24 per M3. Het vervoer der 104 rioleeringsbui- zen is gegund aan denzelfden persoon, voor f 17,68 de massa. Aan dhr. L. Ca- pelle i s gegund het maken van 3 rioleer- putten (van gewapend beton) voor f105. MNDBOUW EN VEETEELT, STAMBOEK NED. TREKPAARD. Te Goes vergaderde Vrijdag de afdee- ling Zeeland van het stamboek Nederl. trekpaard, Belgisch type. Van het hoofd bestuur waren aanwezig de heeren Jhr. J. van Vredenburch en Bom. Blijkens het jaarverslag van den secretaris was „Het bevalt me niet om hem zoo te hooren spreken. Er is inwendig iets niet in orde met hem!" Plotseling hoorden zij stemmen boven zich. Louis John, die de stem van zijn vrouw herkende, liep oogenblikkelijk het pad op. Het was inderdaad Margaret Mary, die met een van de dienstboden hijgend kwam aanloopen. „Wat is er?" vroeg Louis John, toen zij bij hem gekomen was, „Nieuws?" Margaret Mary keek naar Oliver die nog steeds als een getergd dier heen en weer liep. Toen Ben straks op het huis was geweest, had hij verteld, hoe ontzettend haar schoonvader door de ramp geschokt was. „Louis John", zei ze zacht. „Wees voor zichtig hoe je het hem vertelt. „Het kind is gevonden!" „Ongedeerd, of „Ongedeerd! Hoewel vreeselijk over stuur natuurlijk. Hij is op het oogenblik bij zijn moeder. Een half uur geleden werd hij thuisgebracht. Wees heel voor zichtig. als je het je vader vertelt." „Maar waarom dan toch, als het kind gezond en wél is?" vroeg Louis John verbaasd. „Omdat.... omdat hij thuis gebracht werd doormijn vader en Hoyland. Kort voor de ontploffing redden zij hem uit het nieuwe huis en zQ wilden hem juist voor de vallei naar-jfcuis brengen toen de dam brak. Mirjam Scarp had hem naar het nieuwe huis gebracht en in een kamer achtergelaten en hem ge zegd, dat zijn moeder hem wel zou komen helen. Toevallig hoorde mijn vader, die zaken met Hoyland te bespreken had, in de eerste maanden van 1930 een ver meerderde vraag naar goedsoortige speen- veulens waar te nemen. De overcomplete dekhengsten werden vrijwel alle verkocht. Naar Frankrijk werd een aantal 2-jarige ongekeurde hengsten verkocht. In het stamboek werden opgenomen 13 heng sten en 319 merriën. Voor inschrijving in het veulenboek werden ruim 1100 veu lens aangeboden, hetgeen een teruggang van ruim 300 veulens beteekent. De ver gadering besloot, dat in het vervolg de aanwezigheid van een hengst op de keu ring van hengsten met afstammelingen, slechts voor de eerste maal noodig zal zijn. Bij volgende gelegenheden is het voldoende als de afstammelingen gekeurd worden. Blijkens het jaarverslag van den penningmeester bedraagt het batig slot over het afgeloopen jaar f 5176,05. kerknieuws] Ned. Herv. Kerk. OOSTERLAND. Maandagavond jl. had de stemming plaats voor kiescollege of kerkeraad voor het eerstvolgend 10-jarig tijdvak. 32 leden hebben aan de stem ming deelgenomen. De uitslag was 29 stemmen voor kiescollege en 3 vopr ker keraad, zoodat de bestaande regeling blijft gehandhaafd. BRUINISSE. Bij de op Donderdagavond j.l. gehouden stemming over de vraag Kerkeraad of Kiescollege zijn 36 stem men uitgebracht, alle voor het kiescol lege; dit blijft gehandhaafd. VERSCHILLENDE BERICHTEN. HET AUTOBUS-ONGELUK TE BLE- RIK. Het Utrechtsch Dagblad heeft een gesprek gehad met een spoorweg-des kundige over de wel bij menigeen ge rezen vraag, naar aanleiding van het ongeluk op den overweg te Blerik, of een moeder van 14 kinderen, naast de zorgen voor dezen huiselijken kring, nog belast kan zijn met de verantwoordelijke functie van baanwachteres. De spoor geeft, zoo werd medegedeeld, bij voorkeur geen baan-functies in handen van een vrouw, die een groot gezin bezit. Maar wanneer dat gezin zich uitbreidt, wordt het, bijaldien de man en de vrouw (gewoonlijk is de man baan-werker en de vrouw wachteres) tot tevredenheid werkzaam zijn, een ontzaggelijk lastige geschiedenis om het gezin, op grond van de familiesterkte, ontslag te geven en weg te zenden. Waar zou men de grens der gezins-sterkte moeten trekken? Wanneer men dit zou verlangen, zouden in menige provincie talloos vele gezinnen uit hun werkkring moeten worden ver wijderd. En nu ligt het feit er, dat ver zuimen als hier in Blerik door een vrou welijk beambte begaan, tot de zeldzaam heden behooren. Men zou kunnen zeggen: geen moeders van gezinnen als baanwachteressen, maar apart mannelijk personeel, of kinderlooze vrouwen. Maar dan staat men voor het geval, dat deze beambten soms tijden lang werkeloos zouden moeten blijven, als geen treinen hun post passeeren. De bewuste overweg te Blerik wordt ge passeerd door acht passagierstreinen richting Nijmegen en door acht passa gierstreinen richting Venlo. Hoeveel goe derentreinen er voorbijgaan, wist de kleinen jongen huilen en Hoyland waad de door het water en haalde hém uit het huis. Hij zou allang terug geweest zijn, als ze niet door de overstrooming een grooten omweg langs het moerland en door het dorp hadden moeten maken. Dus wees voorzichtig, Louis John!" „Malligheid", verklaarde Louis Jonn la coniek. „Je schijnt te vergeten, dat vreug de nog nooit iemand kwaad gedaan heeft. Weet je wat je doet?" voegde hij er op gewekt aan toe, „vertel jij het hem maar zelf. Maar als jk jou was zou ik niet direct erbij zeggen, wie hem hebben teruggebracht. Als hij weet, dat het kind gezond en wel thuis is, is het al meer dan genoeg". Margaret Mary liep vlug het pad af, fluisterde iets tegen Rawlinson terwijl ze hem passeerde en legde toen haar hand op Oliver's arm. Ze was zoo zacht genaderd, dat hij zich, verloren in zijn gepeins als hij was, van haar aan wezigheid pas bewust werd, toen hif zich omdraaide. „Ga naar huis, vader!" zei ze, „met mij l" Er scheen iets in Oliver te verzachten. Hij keek haar aan en legde zijn hand op de hare. „Nog niet kind", zei hij vriendelijk. „Wanneer dat water verdwenen is, heb ik nog iets te doen en dan... dan kan ik pas naar huis gaan. Vraag me niet eerder om te komen". „Maar er wacht iemand op U, drong zij aan. „Kunt u het niet raden vader? Het kind is thuis Slot volgt.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1