Het Wiegekind abonnement; Maandag 16 Febr. 1931. zierikzeesche courant. jjjfoïz?.8*!!®'. No. >2119. ■Stlllllir H. J. KOSTEN. advertentien Inzending Advertentiën CANDIDAATSTELLING voor de PROVINCIALE STATEN. BUITENLAND. Gevatte Koude BINNENLAND* Uit Stad en Provincie. Frjjf per 8 mtmndcn f 1,60, frueo per poet f 1,80. Voor hei bmltenlud per jut 10, AAoaderljjko samaar. 6 oeai. Venehgnt Mnd., Wmd. en Vr {jd. Tel. Ho. 82. - Poetgiro 18T6TT. Zierikzeesche Nieuwsbode tub 1—8 regel. 80 ete., m 4 tegel, en daarboven 20 ot«. per regel. Beolnue. 80 eta. p. regal. Hg eontraet beiangrgke korting. Inaending op den dag van nlt- gave vóór 10 nr«. ■ItarlUk 10 nar op dta dag aitgaaf De BURGEMEESTER van Zisrikzïb brengt het volgende ter openbare kennis. Op Dinsdag 1U Maart aanstaande, zal plaats hebben de canaidaatstelling voor de Provinciale Staten. Op dien dag kunnen, van des voormiddags negen uur tot des namiddags vier uur, by den vooizitter van het hoofustembureau in den kiesming, tor secietarie der gemeente Zierikzee, worden ingeleve.d: LIJSTEN VAN CANOIDATEN, ala bedoeld in artikel 35 der kieswet. Op dezelfde lgst mogen ton hoogs: e twintig canüidaten wori.en geplaatst Iedere lgst moet worden enderteeRend door ten mmste vyf en twintig personen, die volgens de kiezersipst, geldende op het oogenblik der inlevering, kiezers ziju voor de frovin- c ale Staten binnen den kieskring. Achter den naam van ieder der onder- teekenaais moet de gemeente worden vermeld op welker kiezeislyst hg voorkomt. Tenzg een onderteekenaar voorkomt op de kiezer»- lyst der gemeente waar het hooictstembuieaa is gevestigd, wordt by üe inleveriug der lyst een verklaring overgelegd van den bu> ge- meester der gemeente, dat da onderteekenaar voorkomt op de kiezersig&t in die gemeente. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lgst onderteekenen. candidaten moeten, met vermelding van han voorletters en woonplaats, op de ljjaten geplaatst worden in de volgoide, waarin aoot de onderteekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven. Indien de candiuaat is ©en gehuwde vrouw of weduwe, wordt zy op de lgst vermeld met den naam van haar echtgenoot of over leden echtgenoot onder toevo. ging van haren eigen naam, voorafgegaan door liet wuord: mgeboren" of een atkoiting van dit woord bg de vermelding van een candidaat mogen de voorletters geneol of ten aeele door de voornamen worden vervangen. Dezelfde candidaat mag niet voorkomen op meer dan één van de lgsten, ingeleverd in denzelfden kiess ring. bij de lgst moet woiden overgelegd de in art 4 van het Koninklijk besluit van 12! December I9i7 (staatsblad no 6ös) bedoelde schriftelijke verklaring van iederen daarop voo.komenden caudiuaat, dat hg bewilligt in zjjn candiuaatstelling op deze lijst, indien de candioaat xich buiten het Kyk in Europa berinat, kan de hier bedoelde verklaring telegraphisch worden gedaan en is zg niet aan het officiesle formulier gebonden De inlevering der lgst moet geschieden peisoonlgk door één der onderteekenaars. De candidaten kunnen daarbjj tegenwoordig zjjn Do voorzitter van het hoofd&tembureau geeft een bewjjs van ontvangst af. Formulieren voor de ljjoten en voor de schriftelijke verklaring van bewilliging hier boven vermeld, tyn ter secretarie dezer gduirente kosteloos verkrijgbaar tot en met den dag der caudidaatstelling. In herinnering wordt gebracht aitikel 148 der Kieswet luidende als volgt: Rij die eene lijst, als bedoeld in artikel 35 inlevert, wetende dat zij voorzien is van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming a*n de veruie- zing, waarvoor de inleverinq geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor een geldige lijst zou overbleven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste DRIE MAANDEN of eene geldboete van ten hoogste HONDERD TWINTIG GULDEN Met geijkt straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die inlevering bestemde Ijst, als bedoeld bj artikel 35, heeft onderteekend. ZiasiEZKE, 14 Februari 1931. De Burgemeester voornoemd J. C. A. BANNINK. DE TOESTAND IN SPANJE. Het kabinet-Berenguer is Zaterdag af getreden. De ontslagaanvrage der minis ters is door den koning aanvaard. On middellijk hierna heeft de koning be sprekingen gevoerd ten paleize met graaf Romanones cn met Alhecenas, waarvan het resultaat was, dat Romano nes de opdracht tot het vormen van een nieuw kabinet aanvaardde. Zaterdagochtend bracht de koning een bezoek aan Berenguer op het departe ment van oorlog. Het onderhoud dat de koning met den premier had, duurde 20 minuten. Direct hierop riep de premier een buitengewone kabinetszitting bijeen, waarin het besluit werd genomen, den koning een decreet ter teekening voor te leggen om de algemeene verkiezin gen uit tc stellen. De correspondent van het Tageblatt heeft den toestand besproken met een leider der linkerzijde, die optimistiiscb. gestemd was, maar niet gelooft, dat het nieuwe kabinet een lang bestaan zal hebben. De staatscrisis heeft opnieuw een hoogtepunt bereikt. De monarchie heeft de laatste weken vele van haar trouwe aanhangers ver loren. Tal van figuren, die oude bekende namen dragen, verlaten het zinkende schip en sluiten zich bij de republikei nen aan. Dit beteekent nog niet, dat de nationale vergadering een republikeinsche jneerderheid 2al hebben, maar ook een Bij gevatte Koude en bij pijnen van velerlei aard, zullen een van de hier onder genoemde Ml]nhardtfs Poeders U spoedig helpen: Mijnhardfc's Ver- koudheidspoedera. Grieppoeders. Hoofd pijn poeders. Kiespijn poeders. Rheumatiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mijohardt Let bij het koopen hieropPrijs per poeder 8 ct. en per doos 45 et. Verkrijgbaar bij Uw drogist. monarchistische meerderheid in dit par lement zal niet in elk geval een bescher ming van de troon zijn. Het ontslag van het kabinet-Berenguer is in elk geval een groot succes voor de republikeinen. Het standpunt van de stemonthouding heeft de overwinning behaald. DE WERKLOOSHEID. Het bestuur van den Centralen bond van Nederlandsch post-, telegraaf- en te lefoonpersoneel heeft het volgende te legram aan de Tweede Kamer gezonden: Bij de behandeling van de interpellatie over de werkloosheid verzoekt het be stuur. van de C.B.P.T.T., uw college te vens aandacht te schenken aan de werk tijdverkorting voor de niet-werklooze ar beiders en ambtenaren. Hierbij zij voor al onder de aandacht gebracht dat nog vele groepen van het rijkspersoneel lan ger werken dan 48 uur per week. Sedert 1 Jan. 1323 zijn b.v. de werktijden van alle categorieën, werkzaam bij het Staats bedrijf P.T.T. met een half uur ver lengd. Bij dat continue-bedrijf beteekent dit voor rond 20,000 ambtenaren pl.m. 20,000 halve uren of ongeveer 10,000 uren per dag langer arbeiden. Door ver mindering van den werktijd met een half uur zouden een duizend hand- en hoofdarbeiders bij P.T.T. aan werk en brood geholpen kunnen worden. HET ZENDERVRAAGSTÜK. Het bestuur der A.V.R.O. heeft zich gericht met een adres tot den Minister waarin zij met verwijzing naar vroegere requesten thans wederom verzocht aan de A.V.R.O. vergunning te verleenen voor den bouw van een zendstation, berekend voor het doen van uitzendingen op de golven van 298 en 1875 M. en dat ge legenheid kan bieden om volgens het Gleichwellen-systeem uitzendingen te ver richten op de zoogenaamde „ondes com munes" al dan niet in vereeniging met den hoofdzender. Tevens verzoekt het bestuur den minister het wel in audiën tie te willen ontvangen om het in de gelegenheid te stellen de belangen der vereeniging voor te dragen en te beplei ten en te vernemen, welke omstandig heden den Minister verhinderen de ge vraagde machtiging te verleenen, dan wel op welke voorwaarden 2. Exc. ge negen zou worden gevonden deze als nog te verleenen. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 13 Februari. Voortgezet wordt het debat over crisis en werkeloosheid. De heer v. d. Tempel (s.-d.) noemt het antwoord van minister Ruijs, hoewel deze op enkele punten is tegemoetgekomen, over het algemeen onvoldoende. De on derscheiding, die de minister blijft ma ken tussehen crisis en werkloosheid, acht spr. onhoudbaar, omdat die z.i. wille keurig is. De toegezegde kleine contact commissie kan niet in de plaats treden van een algemeene crisis-commissie, Spr. blijft aandringen op een herziening van de circulaire over de steunregeling en het verwijderen daaruit van individueele bevoordeeling, die hij een vorm van ar menzorg noemt. Hij dient een motie in, vragende om alle werkloozenkassen in staat te stellen, de uitkeeringen met 6 weken te verlengen, en voorts een motie, in hoofdzaak vragende de herziening van de circulaire aan de gemeentebesturen, opdat het element van bedeeling daaruit wordt verwijderd. De heer Snoeck Henkemans (c.h.) zal het een vrucht van deze crisis noemen, als algemeen ingezien werd, dat de wette lijke regeling voor de werkeloosheids verzekering noodzakelijk is om een be hoorlijke loonreserve te kweeken. De heer Smeenk (a.r.) maant tot voor zichtigheid. Zeker mag in dezen tijd niet worden aangedrongen op verhooging van den leerplichtigen leeftijd. De heer Joekes (v,d.) betoogt, dat ver korting van den arbeidsduur, als mid del ter bestrijding van de crisis, noodig zal zijn, al zal zij geld kosten. Bij werktijdverkorting zou een toeslag op de loonen door het rijk kunnen wor den gegeven, wat beter zou Zijn dan het verleenen van steun. Voorts dringt spr. aan op een wette lijke regeling der werkloosheidsverzeke ring. De heer Bongaerts (r.-k.) meent, dat de debatten tot nu toe niet veel helder heid hebben gebracht. De werkverschaf fing zou feitelijk aanvulling moeten zijn, doch zij1 is thans hoofdzaak en dat be vredigt spr. niet. De werkverschaffiDa helpt slechts ten deele: 10,000 van de 200,000 werkloozen! De hulp moet komen van de particuliere bedrijven. Die moeten een prikkel krijgen, meer menschen in dienst te nemen. Om dit te kunnen doen, zouden zij een toeslag van den Staat moeten hebben voor de loonen. Op die manier zouden zij gemakkelijker kunnen exporteeren. De heer Vos (lib.) spreekt zijn waar deering uit voor hetgeen de regeering ten aanzien van de werkloosheidsverzekering heeft gedaan. Het is jammer, dat de regeering niet vroeger is gekomen met de verlenging van de uitkeering; dan zou misschien de steunverleening zijn beperkt. Spr. mist bij deze debatten de aanwezig heid van den minister van waterstaat; wij zijn zoo ontzettend achter op het gebied van wegen en -rivierovergangen. Hij' dient een motie in, waarbij de regee- ring uitgenoodigd wordt de aanleg van wegen en bruggen over kanalen en -ri vieren, zooveel mogelijk te bespoedigen. ZIERIKZEE. Van de Nat. Crediet Ver eeniging (N.C.V.) ontvingen wij ter ken nisname een aardige reclame, bedoeld om de jeugd een gemakkelijk overzicht te geven bij hunne aardrijkskundige les sen. Naar wij vernemen zijn de heeren J. C. A. Bannink en R. Gerritsen, resp. burgemeester en voorzitter van V.V.V., toegetreden als lid van het comité vlieg- dienst Rotterdam—Schouwen. De firma M. J. Constandse, Melk markt, heeft deze week een aardige re clame, speciaal voor kinderen. (Men leze de bijzonderheden in de in dit blad voor komende advertentie). De bekende teekenaar van „De Tele graaf" Jo Spier en Daan Hoeksema, Holland's beste teekenaar voor kinder boeken, hebben in deze prent- en raad selboeken de alleraaardigste ideeën in beeld gebracht. B.v. in „De Rivier", waar de teekenaar in enkele lijnen op suggestieve wijze Iaat zien, waar de rivier begint en waar deze eindigt. Verder verschillende beelden langs de rivier. De 2 andere, n.l. „Het Dorp" en „De Kermis" zijn op dezelfde wijze behandeld. Vooral de leuke teeke- ningen in „De Kermis", zooals het pof fertjeskraam, caroussel en verschillende andere tenten, zullen de kinderen in hooge mate doen genieten. Behalve deze 3 origineele prentenboe ken zijn er nog een „Spelboek" en een „Puzzleboek" van Daan Hoeksema. In het „Spelboek" vinden de kinderen een serie leuke gezelschapsspelen o.a. het Autospel en het Vliegmachinespel, terwijl het „Raadsel- of Puzzle-Boek" de kinderen volop de gelegenheid biedt hun denkvermogen in te spannen om de vele raadsels op te lossen. Zeer zeker zullen de ouders van deze mooie en leerzame reclame voor de kin deren een dankbaar gebruik maken, voor al nu ze in deze tijd gedwongen zijn veel huis te zitten. Een niet zeer talrijk, doch wel een zeer dankbaar publiek heeft Zondag avond genoten bij de soirée musicale, welke het Zierikzeesch Strijkorchest, naar jaarlijksche gewoonte, haar donateurs in de groote zaal van hotel „Juliana" aanbood. Zooals steeds werd het pro gramma uitstekend en vlot afgewerkt en mochten de orchestleden na elk nummer een hartelijk applaus in ontvangst ne men. Speciaal viel dit applaus ruim schoots ten deel aan de heeren A. van den Houten, die eenige oabaretliederen van Willy Derby en Emile Hullebroeck ten beste gaf, en den heer R. Spalter, welke op gevoelvolle wijze „Souvenir" van Drdla voor vioolsolio vertolkte. Voorts bevatte het programma diverse nummers van bekende componisten als Blanken burg, Verdi, Strauss e.a., waarbij afwis selend piano, violen, trombone, klarinet en fluit gelegenheid kregen zich afzon derlijk te doen hooren. Aan alle mede werkenden een woord van lof voor hun prestaties. Wederom heeft ons Zierik zeesch Strijkorchest ten volle bewezen een vooraanstaande plaats in te nemen in het Zierikzeesche muziekleven. Sympathie en steun van eiken muziekliefhebber ver dient het dan ook ruimschoots. Tot slot van deze welgeslaagde uitvoering volgde het traditioneele bal, waarbij de aan wezigen zich op de muziek van de ver sterkte Jollyband nog geruimen tijd aan de genoegens van den dans overgaven. Zaterdag 14 dezer vergaderde de Coöperatieve Boerenleenbank te dezer stede. Uit de rekening over 1930 bleek dat door de Spaarbank aan spaargelden was ontvangen f 85774 en terugbetaald f 102560,16. Aan voorschotten was afge lost f 13195 en verleend f 13050. In loo- pende rekening was ontv. f 133594,32 en uitgeg. f 119571,42. Balans per 31 Dec. 1930: Spaargelden bij de spaarbank f110576,38; uitstaande voorschotten f57295. Gegeven in Ioopende rekening f 90160,15; ontv. in Ioopende rekening f 39142,72. Het reservefonds bedraagt thans f 7578,03. BURGH. Onder leiding van haren ijve- rigen directeur, dhr. J. M. Rademaker, gaf Vrijdagavond j.l. in de goedgevulde zaal van Hotel v. d. Moer de Zangver- eeniging „Nu met Hope", een uitvoering. Na opening en welkom door den voorz. dhr, T. L. Jonker, werd een 10-tal zang nummers ten gehoore gebracht, die, ge tuige het krachtig applaus, zeer in den smaak vielen. Opgevoerd werd de klucht in drie bedrijven „In het gouden Haan tje", een stuk vol geest en leven, waarin het publiek onder gullen lach en met volle aandacht meeleefde. Tenslotte werd door eenige heeren onder hilariteit ver toond de komische scène „De Harmonie van Knuppelveen", mooi door muziek en voordracht. „Nu met Hope" heeft ons een prettigen avond bezorgd. De voorz. dankte bij het einde voor opkomst en belangstelling. De uitvoering werd met een gezellig bal besloten. HAAMSTEDE. In 't verslag van den Gemeenteraad, geplaatst 11 dezer staat: „Op voorstel van dhr. Blom wordt met 5 tegen 2 st. (tegen de heeren Landegent en v. Galen) besloten t.z.t. de in de vorige vergadering toegekende subsidie van f1500 voor de restauratie der Ned. Herv. Kerk ineens te verleenen". Dit moest zijn: (Tegen de heeren Landegent en Gilijamse). RENESSE. Donderdagavond werd alhier in de openbare school een Ouderavond gehouden. De opkomst van ouders en genoodigden was zeer bevredigend. Na opening door een oud-bestuurslid, den heer P. G. Beije (het bestuur was door ziekte verhinderd), volgde een door het H. d. S., den heer J. M. de Nooyer, ge houden overzicht van de verschillende in 1930 tot stand gekomen veranderingen en belangrijke verbeteringen, welke ten goede van het onderwijs in deze ge meente zijn gekomen. Daarna volgde een heel mooie; uitstekend voorgedragen bij drage door mej. G. de Bruijne, onderwij zeres, een leuke voordracht over „Een reciteerwedstrijd", uit Dr. B's Analecta. De heer A. C. Priem, onderwijzer, hield vervolgens een bijdrage uit den bundel: „Mijn Kleuters", getiteld „Piet, mijn ben gel", door welke schets een blik werd geslagen op het Kinderzieleleven en waaruit bleek welk een grooten invloed er van den onderwijzer(es) kan uitgaan ter beteugeling en afleering van onbe wuste verkeerde neigingen van den leer ling. In de pauze werd de tentoonstelling van het door de leerlingen der school gemaakt werk bezichtigd. Na de pauze hield de heer J. M. de Nooyer een beschouwing over het aard rijkskundig onderwijs op de lagere school in het algemeen en in het bizonder van Ned. Indië. Aan de hand van vele op het doek gebrachte lantaarnplaatjes (ge schenk van de Comm. van Toez. op het lager onderwijs) besprak spreker op zeer onderhoudende wijze de grootsche Flora van Indië, 't fantastische Tengergebergte op Java en de Dajaks, de eertijds koppen- snellende bewoners van Borneo. Het was voor de heer W. H. Seholder, burgemeester en M. N. Leeuwe, een aan gename taak een woord van hulde en hartelijken dank te richten tot het onder wijzend personeel voor de zorgzame moeite en uitstekende leiding om dezen avond te maken tot een echt aangenamen en nuttigen ouderavond. STAVENISSE. Donderdagavond 1.1. hield de a fdeeling Stavenisse van „Schutte vaer", alhier, in het Hotel Potappel hare 20e jaarvergadering. Er waren 72 leden aanwezig. De voorz., dhr. A. G. v. IJssel- dijk, hield de openingsrede. Hij hoopte, dat men, in weerwil van de algemeene malaise niet zal wanhopen, maar steeds zal denken aan de Zeeuwsche wapen spreuk „Luctor et Emergo", „Ik worstel en ontzwem". Hij heette allen hartelijk welkom en meer in het bijzonder dhr. A. F. Hanssens, Eere-voorzitter, die ook nu weer, door zijn tegenwoordigheid blijk gaf van zijn medeleven met alles wat „Schuttevaer" doet en betreft. Hij zeide, dat van de 4 voorstellen onzer afdeeling op de Alg. Verg. te Bodegraven, er 3 met succes zijn bekroond De heer P. C. R van Oost, die op deze laatste vergadering afgevaardigde is geweest, gaf een relaas er van. Als kasnazieners voor het nieuwe dienstjaar werden aangewezen de Iedén Adr. Wesdorp Jz., Joh. Leune en D. L. Op den Brouw. Het jaarverslag hoe mooi ook opgesteld door den secr., gat in verband met de algemeene ma laise weinig opwekkends te hooren. Er bleek uit dit verslag, dat de afdeeling thans 130 leden telt, zoo schippers als particulieren. Van het Gemeentebestuur van St.-Maartensdijk was een advies ge vraagd inzake de herziening van het. haven- en kadegeld alhier. Het bestuur der afdeeling heeft getracht verlaging dier rechten aldaar te verkrijgen, maar het advies is niet opgevolgd. Alleen pol der- en waterschap aldaar verkregen voordeelen. Alle pogingen om tot een goede oplossing te komen zijn door het bestuur aangewend, zoo in Middelburg als in Den Haag en bij het Hoofdbestuur. Men blijft evenwel hopen, want dejton. goedkeuring is er nog niet op verkregen. Ook werd door B. en W. om advies ge vraagd inzake haven- en kadegeld. Door den Raad werden enkele wijzigingen aangebracht, maar in de verg. van 29 Dec. I.1. werden deze weer ingetrokken, nadat door B. en W. beloofd was spoedig met een nieuwe regeling voor den dag te komen. Het hoofdbestuur had gevraagd hoe het hier staat in de omgeving met het verkrijgbaar stellen van goed drink water voor de schippers. Er is geant woord dat er alhier overal zulk leiding Moeders, geneest de gesmette deelen met Purol en houdt het huidje altijd droog met water ad f 1,50 per Ms. te verkrijgen is. Inzake Het jubileum van Mr. Smeenge, werd besloten hiervooï f 5 beschikbaar te stellen. De heer J. W. v. d. Slikka gaf een verslag van de verrichtingen van 't „Schoolfonds voor Schipperskinderen", waaruit bleek, dat er in 1930 52 kinderen gesteund waren met f 2 per week voor huisvesting aan den wal. Gaarne zag hij evenwel daarbij nog het oprichten van een suppletiefonds voor verstrekking van kleedingstoffen aan schoolgaande kinderen van behoeftige schippers. De voorzitter vindt dit een mooi philantropisch werk en zal er in de e.v. bestuursvergadering over spre ken. Als bestuursleden worden herbe noemd E. H. Roozemond, en G. v. d. Berg en als afgevaardigde naar de Alg. Verg. te Broek op Langendijk, J. Leune. Bij de omvraag werden verschillende wenschen naar voren gebracht, die door het bestuur zullen worden behandeld. Besproken worden verder de nieuwe vluehthaven aan het Zijpe, de zaak „Voor- schutten" enz. Den leden wordt een aar dige verrassing aangeboden. Dhr. Hans sens dankt den voorzitter voor de waar- deerende woorden tot hem gesproken. Hij' houdt zich ook in de vriendschap!- pelijke verhouding tot afdeeling, bestuur en de leden aanbevolen. Hij hoopt, dat „Achter de wolken schijnt de zon" ook voor ieder onzer bewaarheid moge wor den en dat de afdeeling „Schuttevaer" nog vele jaren onder de bekwame lei ding van den kranigen voorzitter, dhr. A. G. van IJsseldijk, moge groeien en bloeien! Voor de voorzitter de verga ring sluit, sprak de heer Buijze, namens de opgekomenen, een woord van dank en lof, speciaal tot voorzitter en secr.- penningm., voor de vele moeite, die zij zich speciaal getroosten inzake de afdee ling. Na woorden van dank sloot de voorzitter de vergadering. ST.-ANNALAND. In de openbare school alhier werd Woensdagavond 11 Febr. de eindles gehouden van den 2-jarigen land- bouwcursus, gegeven door den heer A, P. Bil. Aanwezig waren de Rijksland- bouwconsulent ir. Stevens, de Commissie van Toezicht. Burgm. en weth., dhr. Hage van Scherpenisse, bestuurslid van de B. V. G. en eenige belangstellende ouders. Nadat de voorz. van de commissie, dhr. C. Kooyman, allen welkom had geheeten, begon dhr. Bil zijn les met het stellen van vragen over bemestingsleer en plan tenteelt. Na afloop hiervan neemt ir. Stevens het woord en verklaart, dat alle aanwezigen het er wel over eens zullen zijn, dat uit de antwoorden gebleken is, dat de tijd gedurende de 2 winterhalf jaren nuttig besteed is. Hij wijst den leer lingen erop, dat ze, hoewel ze nu al heel wat kennis hebben opgedaan, nog niet op hun lauweren moeten gaan rusten. Daarvoor is het terrein van de landbouw wetenschap te uitgebreid. Bovendien ko men er telkens weer nieuwe vindingen,. Daarom hoopt spr., dat ze op den inge slagen weg zullen voortgaan, door met tertijd een cursus voor volwassenen te volgen. Hij hoopt dat het geleerde er toe zal meewerken, hun een behoorlijke positie in de maatschappij te bezorgen. Terloops wijst hij er nog op, dat vooral voor St.-Annaland de cursus zoo goed was, omdat hier veel kleinbedrijf voor komt, terwijl St.-Annaland reeds een goeden naam bezit voor de practische landbouw. Het doet hem genoegen aan alle leerlingen het diploma uit te kunnen reiken, de meesten zelfs met de bemer king „zeer goed". Verder brengt hij dank aan B. en W. en de Comm. van Toezicht voor de ondervonden medewerking. Dhr. Kooyman spreekt als voorz. van de Comm. van Toezicht en namens den kring Tholen van de Z.L.M. Hij feliciteert de leerlingen met den uitslag en hoopt ook dat het genoten onderwijs rijke vruchten moge dragen voor de practijk. Hij wijst erop, dat we met kennis verder komen dan met rijKssteun (hoewel soms onontbeerlijk), omdat verworven kennis ons niet meer ontnomen kan worden. Ook de burgemeester spreekt enkele woorden van lof en aanmoediging. Hij spreekt ook de wensch uit, dat nog velei cursussen, ook voor volwassenen, mogen volgen. Dhr. Hage, van Scherpenisse sluit zich bij de vorige sprekers aan en wijst nog een andere weg aan om het geleerde te onthouden, n.l. het zich aansluiten bij den Bond van Gediplomeerde oud-leer lingen van landb.-curs. in Zeeland met z'n 650 leden, die door vergaderingen en excursies het geleerde levendig houdt. De heer Bil dankt voor den hem toe- gezwaaiden lof en voelt zich overtuigd, dat er ook veel gebreken aan zijn lsten cursus zullen zijn geweest. Hij vindt het jammer, dat de cursus moet gegeven worden gedurende het winterhalfjaar om dat er dan geen gelegenheid is, de theorie gezamenlijk aan de practijk te toetsen. Daarna spreekt de oudste leerling, Q,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1