Zierikzeesche Nieuwsbode ABONNEMENT; Woensdag 11 Febr. 1931. zierikzeesche courant. - Ho. 12117 ADVERTENTIEN Inzending AdvertentiSn ■Iterlljk 10 oor op doo dag wtgaal Uit Stad en Provincie. BUITENLAND. BINNENLAND. Prfi. pet 8 ■lande* f 1,50, hueo per pont f 1,80. Voor het beltenlud pet jeu f 10, A-fionderljjke nummera 6 «ent. Veraohjjn» Hnd., Wsad. en Vt{jd. Tel. So. 32. - Poatgiro 18T6TT. Ultt.-tHiHnr H. 1 fKTFI. ▼ei 1—8 regel» 60 ete., tm 4 regel, en deuboTen 20 ete. pei regel. Beelemee 80 ete. p. regel. 3{j «ontreet beiengr^ke korting. Ineending op den dag tm alt- gene vóór 10 ar*. DE OORLOG IN CIJFERS. Het zou de vredesgedachte bevorderen zegt de Manchester Guardian wan neer de volkeren zich de statistische opgaven konden realiseeren, die'n Duitsch wiskundige van den oorlog verzameld heeft. In de 4 jaren van den oorlog hebben 11,000,000 menschen den dood gevonden, dat is één in elke 13 seconden. Meer dan 19,000,000 werden gewond, genoeg om Spanje te bevolken, indien dit land onbewoond zou zijn. Met het geld, dat de oorlog gekost heeft f 120,000,000,000 zou het moge lijk geweest zijn elk gezin in de Ver. Staten van Amerika, Canada, Australië, Groot-Brittanje en Ierland, Frankrijk, België en Rusland, een huis van f 6000 met 5 H.A. grond en f 3000 aan meubelen te schenken. Tevens zouden er voor elke 20,000 fa milies een ziekenhuis, een universiteit en scholen beschikbaar zijn geweest, bene vens salarissen voor onderwijzers, ver pleegsters, doktoren en professoren. En dan nog kon, wanneer al de kleine kruisjes, die nu op de soldatengraven staan, naast elkaar zouden worden ge plaatst, een lijn getrokken worden, die zich uit zou strekken van Parijs door Europa en Azië, tot aan Wladiwostok en het laatste kruisje zou worden omspoeld door de golven van de Japansche Zee. De vreeselijke offers, die de oorlog on vermijdelijk met zich brengt, zijn mis schien door geen ander zoo zuiver gra fisch voorgesteld en de berekeningen zijn met zooveel zorg uitgewerkt, dat niemand het gewaagd heeft ze te controleeren of te verwerpen. CRISISHULP AAN WERKLOOZEN. De heer Boon heeft aan den minister van financiën de volgende vragen gesteld: I. Is de Regeering niet van oordeel, dat de Volksvertegenwoordiging gekend moet worden in den nieuwen vorm van extra Rijkshulpverleening, aan de ge meentebesturen verleend, ten einde hen in staat te stellen crisishulp te verleenen aan werkloozen in bepaalde bedrijven, en acht de Regeering het juist, dat een dergelijke steunverleening aan gemeente besturen in het leven wordt geroepen bij ministerieele circulaire II. Zoo op de Rijksbegrooting gelden voor dezen nieuwen vorm van steunver leening zijn uitgetrokken of geacht moe ten worden te zijn uitgetrokken, voor hoe lang strekt dan dit krediet? III. Ligt het in de bedoeling der Regeering op dit punt te komen met nieuwe voorstellen? TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 10 Februari. De heer van den Tempel (s.d.) vraagt een interpellatie aan over de maatrege^ len, die de regeering voornemens is te nemen in verband met de crisis, en over de tot nu toe genomen maatregelen in verband met de werkloosheid. De heer Wijnkoop (comm.) vraagt ver lof tot intorpelleeren over de verhouding van Nederland tot de huidige politieke en militaire oorlogstoerustingen in W.-Euro- pa, mede in verband met de verklaringen van den chef van den Nederlandschen generalen staf. Toegestaan wordt het verzoek van den heer L. de Visser (comm.) om te inter pelleeren over den noodtoestand der werkloozen. De interpellatie zal gehouden worden na de behandeling van het aardappel meelsteunwetje. Aan de orde zijn dan de algemeene beschouwingen over het crediet voor de aardappelmeel-industrie. BOTE' EN MARGARINE. De vereeniging van margarinefabrikan ten in Nederland bestrijdt in een adres aan den minister van defensie de argu menten in een adres van den Algem, Nederl. Zuivelbond aangevoerd ten gunste van den aankoop voor leger en vloot van boter, in plaats van margarine. Zij- betoogt, dat is komen vast te staan, dat de voedingswaarde en de verteerbaar heid van margarine ten minste gelijk zijn aan die van boter en de bacteriolo gische zuiverheid bij margarine verreweg hooger staat, en bovendien het vitamine gehalte bij boter een zeer wisselende faetor is, welken de margarine-fabrikant geheel in de hand heeft. Voorts, dat zoo lang boter nog kan worden uitgevoerd tegen een prijs boven dien van margarine, de handelsbalans, en derhalve de volks welvaart verbeterd wordt door elke kilo margarine, dat hier wordt geconsumeerd en een equivaioerend kwantum boter vrij pWAkt voor uitvoer. ZIERIKZEE. Bij K.B. is benoemd tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van de Jongepolder, dhr. L. J. Mol te Drei- schor. Bij den uitgever D. H. Littooij Azn. te Terneuzen, is in brochurevorm, een overdruK verschenen van een reeks arti kelen over bovenstaand onderwerp, die de heer J. F. Magendans, chef van de tweede afdeeling der provinciale griffie van Zeeland, geschreven heeft als re dacteur van het Maandblad „De Zeeuw- sche Polder". De schrijver teekent er bij aan, dat deze brochure tenslotte niets anders is dan de samenvatting van eenige kortgehouden aanteekeningen, omtrent hetgeen momenteel op het aangegeven terrein in Zeeland omgaat. Voor ieder, die met het wegenvraagstuk in onze pro vincie in aanraking komt of er meer dan gewoon belang in stelt, is het boekje een uitstekende vraagbaak. Ged. Staten hebben overeenkomstig 't desbetreffende verzoek van den be trokkene, eervol ontslag verleend aan H. Kramer, dekknecht bij den Oosterschelde- dienst met ingang van 1 Augustus a.s, HAAMSTEDE. Vergadering van den Gemeenteraad, gehouden op Vrijdag 6 Febr. Tegenwoordig alle leden. Bij de opening wenscht de voorzitter, Jhr. L. van Citters, in deze eerste vergadering van het nieuwe jaar den leden en hunne gezinnen voor het jaar 1931 alle goeds. Hij wijst er op, dat Haamstede in be volking vooruitgaande is en herinnert aan de vele verbeteringen (electrificatie, havenherstellingen, enz.) in het afgeloo- pen jaar tot stand gekomen. Hij drukt den wensch uit, dat de huidige crisis spoedig een einde moge nemen en hoopt op een even welwillende medewerking der raadsleden als in vorige jaren. Weth. Blom, den voorz. dankende voor zijn wel- meenende woorden, geeft in een krach tige en uitvoerige rede verslag van de verschillende ingrijpende besluiten in het belang der gemeente in 1930 genomen, waaromtrent met vrijmoedigheid gezegd kan worden, dat Haamstede aan de spits van verscheidene gemeenten staat. Veel is in 't belang der gemeente gedaan, maar veel valt ook nog in de toekomst te doen. Hij hoopt, dat ook 1981, met inachtneming van geboden zuinigheid, in dezen een gunstig jaar moge zijn en de heerschende crisis in land- en tuinbouw, de kurk waarop deze omgeving drijft, spoedig en in gunstigen zin moge opge lost worden. Ingekomen in een schrijven van het bestuur van het Waterschap Schouwen mededeeling, dat voor het jaar 1931 voor deze gemeente een bedrag van f500 beschikbaar is gesteld voor ver harding van wegen. Daar momenteel nog geen aanvragen voor verharding zijn in gekomen, zal in eventueele gevallen vóór 15 Maart a.s. aan genoemd College kennis worden gegeven. Aan een verzoek van Ged. Staten om hernieuwde vaststelling der bestaande strafverordeningen in deze gemeente wordt gevolg gegeven, en af wijzend beschikt op een verzoek van de vereeniging voor fruitteelt om van ge meentewege een verordening vast te stel len tot verplichte bespuiting van fruit- boomen. Een verzoek van het bestuur der Geref. Kerk voor verdere rioleering door de gemeente achter genoemd kerk gebouw, wordt niet ingewilligd. Inge komen is een verzoek van bewoners aan den Schuitkant, tot verharding der om geving in deze buurt. Weth. Gilijamse geeft eenige inlichtingen omtrent den [toestand aldaar. Voor 't oogenblik heeft men tot deze verharding, wat voorname lijk de baan aldaar betreft, niet het noo- dige materiaal er is echter vermoedelijk hierop wel uitzicht. Dhr. Braam hoopt, dat men met deze zaak niet te lang zal wachten, waarop dhr. Gilijamse ant woordt, dat het werk wel uit de loopende begrooting zal uitgevoerd worden. Op een verzoek van P. C. Landegent om een gedeelte van het havememplaoement in huur te verkrijgen voor opslagplaats van grint, enz. wordt gunstig beschikt en de huurprijs vastgesteld op 5 cent per M2. en per week. Aan een verzoek van T. L. Jonker om restitutie over 1928 en 1929 van betaald vergunningsrecht in ver band met de Drankwet, wordt als zijnde niet ter competentie van den Raad, geen gevolg gegeven. Omtrent de deelname in het garantiefonds voor het vliegveld op Schouwen zijn de meeningen verdeeld. Weth. Gilijamse is van meening, dat een vliegveld voor Westenschouwen geen zin heeft Er bestaat toch oogenblikkelijk voor vreemdelingen in de buurt van het vlieg veld geen enkele inrichting om hen te kunnen herbergen. Hij ziet de toekomst voor een vliegdienst Rotterdam-Schouwen niet zoo rooskleurig in en betwijfelt een druk vervoer van passagiers en vracht goederen. Hij stelt zich geen levensvat baarheid van deze zaak voor en ver klaart zich tegen deelname. Dhr. Bolle geeft eenige nadere inlichtingen; hij wijst op de toenemende cultuur van aardbeien, mogelijke snijbloementeelt, en de hier reeds uitgebreide groententeelt. Een vlug vervoer en een versche aankomst aan de markt dekt ruimschoots de z.i. niet te hooge vrachtkosten en zal voor de kweeker zelfs een beduidend voordeel opleveren. Weth. Blom ziet er geen be zwaar in om voor één jaar voor f 100 te garandeeren, mits de K.L.M. zich als proef voor één jaar tot exploitatie van den luchtvaartdienst verbindt. Bij wei gering zou men aan andere gemeenten een slecht voorbeeld geven. Met 6 tegen 1 st. (tegen dhr. Gilijamse) wordt be sloten voor één jaar f 100 te garandee ren; tevens wordt met 6 tegen 1 stem (tegen dhr. v. Galen) besloten een blanco crediet te verleenen voor de officieele ontvangst der genoodigde autoriteiten ter gelegenheid der opening van het vlieg veld. Van het bestuur der vereeniging voor iagertuinbouwonderwijs is inge komen het besluit van Prov. Staten tot het verleenen eener subsidie van f6000 voor de stichting eener lagere tuinbouw school in deze gemeente, mits voor ieder jaar, dat de stichting vroeger dan 40 jaar wordt opgegeven 21/2 van het toegestane bedrag gerestitueerd wordt» Het meerendeel van den Raad is van meening om het stichten der school, waarvan de gemeente 2/3 in de kosten betaalt, niet op de lange baan te schui ven, hoewel in deze vergadering nog geen beslist voorstel van B. en W. komt en men eerst eens met de besturen van de belanghebbende gemeenten wil confe- reeren omtrent garantie van eventueele restitutie. Met 4 tegen 3 st. (tegen de heeren Landegent, Braam en Dijkman), aldus besloten. Het kohier hondenbelas ting 1931 wordt vastgesteld. Op voorstel van dhr. Blom wordt met 5 tegen 2 st. (tegen de heeren Landegent en v. Galen) besloten t.z.t. de in de vorige vergade ring toegekende subsidie van f 1500 voor restauratie der Ned. Herv. Kerk, in eens te verleenen. Als leden van het stembu reau voor verkiezing voor Gemeenteraad, Prov. Staten en Tweede Kamer, worden benoemd de heeren C. Blom en A. Gili jamse en als plaatsvervangers resp. de heeren J. Braam en L. L. Bolle. Een begrootingswijziging 1930 wordt zonder hoofdelijke stemming vastgesteld, even als jaarwedde en pensioengrondslag van burgemeester en gemeente-ontvanger. M.a.st. wordt besloten adhesie te betuigen aan het adres van het gemeentebestuur van Arnemuiden, om ook na 1 Jan. 1936 vrijstelling te kunnen verkrijgen van het geven van onderwijs in lichamelijke oefe ning. Op het verzoek der Anti Rev. kies- vereeniging „Nederland en Oranje", om den openbare verkoop van tabak, sigaren en sigaretten aan kinderen beneden den leeftijd van 15 jaar bij gemeenteveror dening te verbieden, wordt op voorstel van B. en W. met 4 tegen 3 st. (tegen'de heeren Braam, Dijkman en Landegent) verworpen. Dhr. Braam drong er op aan om den tenminste den verkoop van siga retten aan deze jeugdige personen te verbieden. Daarna volgt bespreking ver betering van den T oren weg, het Lange pad, betere begrinding op de algemeene begraafplaats en de klacht van dhr. v. Galen omtrent momenten van te lage temperatuur in de lokalen der openbare lagere school. Zooveel mogelijk wordt in een en ander voorziening toegezegd. Tenslotte doet dhr. Braam het verzoek om het voetballen in deze gemeente des Zondags onder kerktijd te verbieden, wat met 3 tegen 4 st. (tegen de heeren Bolle, v. Galen, Blom en Gilijamse) wordt ver worpen. Dhr. Bolle 'dringt aan op betere plaatsing der electrische hoeklantaarns; in dien geest zal nogmaals aan het be stuur der P.Z.E.M. geschreven worden. Daarna sluiting. BURGH. In de goed gevulde zaal van hotel v. d. Moer gaf Vrijdagavond j.l. de rederijkerskamer „Vooruitgang zij ons Streven" een uitvoering. Opgevoerd wer den „Plicht", tooneelspel in vier bedrij- van en „De geestverschijning", klucht in één bedrijf. De verschillende rollen wa ren in goede handen. Zooals wij dit van onze oude rederijkerskamer gewoon zijn, werd zonder onderscheid alles vlug, cor rect en natuurlijk vertolkt, een bewijs, dat er flink gestudeerd was. Met volle aandacht en belangstelling werd het spel door het publiek gevolgd. Verwekte het tooneelspel bij menigeen ontroering, de klucht gaf aanleiding tot uitbundige vroo- lijkheid. Een krachtig en herhaaldelijk ap plaus was de belooning voor de ver dienstelijke vertolking. Een en ander werd aangevuld door de werkelijk goede piano- en vioolmuziek van mej. Bakker—v. Oeve- ren en dhr. v, Oeveren. Met een gezellig bal werd deze welgeslaagde uitvoering besloten. Door de verbouwing van hotel v. d. Moer, waarbij de vroegere gemeen tekamer thans met de bestaande zaal één geheel uitmaakt, beschikt genoemd hotel thans over een flinke tooneelruimte en kleedkamer. RENESSE. Zaterdagavond gaf het mu ziekgezelschap ,yLuctor et Emergo" al hier, onder leiding van den heer M. v. d. Werf, directeur, voor zijn donateurs en genoodigden in de zaal van den heer P. Telle een uitvoering. Wijl de voorzit ter, dhr. J. Bienefelt, door ziekte vernin derd was, leidde de heer G. van Sluis het korps en de dilettanten bij zijn hoor ders, die in vrij grooten getale waren opgekomen, in. Onder een hartelijke toe spraak werd den Directeur ter herinne ring aan het 25-jarig bestaan van het corps een prachtige fauteuil, als stoffe lijk blijk van waardeering door de leden van het gezelschap, aangeboden. Onder vriendelijke dankzegging werd het prac- tische meubel aanvaard. Wat de uitvoe ring betreft, mag gezegd worden, dat alle muzieknummers op uitstekende wijze wer- den ten gehoore gebracht. Dat het ver- 1 moeden voor de hand ligt, welk een ar beid het instudeeren van de nummers gekost heeft, om het goed verzorgde programma zoo voortreffelijk uit te voe ren, is niet aan redelijken twijfel onder hevig. Na de frissche „Luctor et Emergo"- marsch en het welluidende, genuanceerde „Esquisses Provencales", werd op schit terende wijze uitgevoerd „Les Cloches de Corneville" en het opgewekte Sehottische Dianas". De clou van de uitvoering was zekér de opvoering van „Terugkeer naar 't Vaderland", welks muziek door de tekst verklaring te beter begrepen werd. On- noodig te zeggen, dat „Ein Sommer- abend" en „Herinnering" zeer in den smaak van het publiek vielen. Een lang durig, krachtig applaus was de welver diende lof voor de prestatie. Was het aandachtig luisterend publiek tevreden over het muzikale gedeelte, niet minder was het dat over de uitvoering van de 2 blijspelen „Papa gaf permissie" en „De Vacature". De dilettanten hebben zich op uitstekende wijze van hun taak gekweten en door hun mooi spel vaak den gullen lach opgewekt der aanwezigen. Alle me despelenden, die dezen avond tot een avond van kunst en genot hebben ge maakt, mochten bij monde van den bur gemeester, die tevens de tolk der ver gaderden was, den hartelijken dank aan vaarden. ZONNEMAIRE. Vergadering van den raad dezer gemeente, op 6 Februari. Te genwoordig alle leden. Voorzitter de bur gemeester. Deze houdt de nieuwjaarstoe spraak. Aan een door den raad van Ar nemuiden tot de Kroon gericht adres om een wijziging van art. 195 der L.O.-wet 1920 aan de Staten-Generaal voor te stel len, zoodat van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefe ning ook nè 1 Januari 1936 vrijstelling kan worden verleend wordt adhaesie be tuigd. Een te voren gedaan voorstel om het verzoek tot adhaesie voor kennisge ving aan te nemen, was verworpen. Naar aanleiding van een schrijven van Gedep. Staten wordt besloten niet in het garan tiefonds voor een vliegdienst van Schou wen met Rotterdam bij te dragen om reden er geen aanwijsbaar gemeenteoe- lang is voor dien dienst. Een schrijven van de groep Nederland van Algemeen Nederl. Verbond, betreffende beteugeling van het gebruik van vreemde woorden in aankondigingen wordt voor kennisge ving aangenomen. Dit lot ondergaat even eens het adres van de heeren de Oude e.a. betreffende verlaging van havengel den enz. Deze gelden blijken hier in ver gelijking met andere havens op het eiland niet te hoog te zijn. Besloten wordt voor een patiënte in „Vrederust" f 0,50 af te staan uit de ouderdomsrente voor ver snaperingen. Aan den Heer C. d. K. zal bericht worden, dat de zeer weinige ge vallen, waarin van het lokaal tot inver zekeringstelling gebruik moet worden ge maakt, niet wettigen om zelf tot den bouw ervan over te gaan, en daarom pogingen zullen worden aangewend om met de gemeente Brouwershaven een overeenkomst aan te gaan, teneinde al daar zoo noodig onderdak te verkrij gen. Aan den gemeenteveldwachter wordt vrij water toegestaan. De R.T.M. is 'be reid op het emplacement in de gemeente een lichtpaal te plaatsen, mits de ge meente voor het onderhoud en de stroom- levering zorg draagt. „Daar kan niets van komen", zegt de heer van Spjunter. Na gehouden bespreking wordt dan ook m.a.st. besloten afwijzend op deze zaats te beschikken. Aan de orde komt een adres van de afd. S.D.A.P. en de afd. „Landart>eidersbond" ter plaatse om van gemeentewege werk te verschaffen enz, voor steun aan werklooze arbeiders. De voorzitter zegt, dat B. en W. meenen, dat er nog geen maatregelen moeten worden genomen. Er komt werkgelegen heid aan de verbetering van de traverse in de kom, welk werk spoedig zal aan vangen. Volgens mededeeling van den In genieur is in het bestek een bepaling opgenomen, waarin den aannemer ver zocht wordt zooveel mogelijk werklie den uit Zonnemaire te nemen. Er is voor 3 maanden werk. Ook zijn er reeds en kele menschen te werk gesteld aan pol derwerken. Uit de verdere discussie blijkt, dat wanneer het noodig wordt nog werk te verschaffen, dit punt dan nader onder het oog zal worden gezien en besproken, zoo mogelijk dan werk te verschaffen met financieelen steun van het Rijk en de provincie. Ter betaling van de kosten van den aanleg van de straatverlichting door de P.Z.E.M., het aanbrengen der W.C. met waterspoeling aan de openbare de kom wordt op voorstel van B. en W. besloten een geldleening aan te gaan van f 13000, tegen ten hoogste 4Va °/o rente met aflossing in 26 jaren met be voegdheid tot vervroegde aflossing te besluiten. Hierop worden de begrootin gen der gemeente voor 1930 en 1931 ge wijzigd. Aan F. van de Sande wordt op zijn verzoek voor een half jaar ontheffing van hondenbelasting over 1930 verleend. Op een verzoek van I. L. van Nieuwen- huijze om schadeloosstelling wegens ver let door het wegbrengen van zijn zuster eenige malen naar „Vrederust" wordt besloten hem een vergoeding toe te ken nen van f5. Vervolgens komt ter verga dering bericht in dat de heer C. L. Hack benoemd is tot hoofd der school te Ouder kerk aan den IJssel. Met het oog daarop vraagt hij ontslag als hoofd der o.I. school alhier met ingang van 16 April a.s. Besloten wordt hem eervol ontslag te verleenen met ingang van den dag, door B. en W. te bepalen. Een Oproe ping voor een nieuw hoofd der School zal worden geplaatst. De ambtswoning van het hoofd der o.I. school wordt op geheven en de woning van het hoofd verhuurd voor f 250 per jaar, met in gang van 1 Januari 1931. De concept overeenkomst tusschen de gemeente Zon nemaire en den polder Zonnemaire be treffende de voorwaarden van de dem ping en rioleering van een gedeelte Wa terleiding in de kom wordt voorgelezen en aldus vastgesteld. Op voorstel van den heer van Splunder zal bij de P.Z.E.M. gereclameerd worden over het slechte Jicht. De vergoeding voor het schoonhou den der privaten op de o.I. school aan den schoonhouder wordt op voorstel van den heer Hooze weder verleend. De voor zitter zal aandacht schenken aan de be strating en afvoer van water aan den dijk in de kom. Sluiting. NIEUWERKERK. Donderdag j.l. werd door de landbouwvereeniging „Eendracht Bindt" alhier, haar jaarlijksche vergade ring in hotel „De Meebaal" gehouden. Aangekocht werden in 1930 aan kracht voer 34085 k.g.; aan kunstmeststoffen 561905 k.g. en andere artikelen voor f 46002,36. De uitgaven bedragen f 45982,11 Een goed slot dus van f 20,25. In de financieele commissie werd benoemd de heer C. Rentier Jz. en tot bestuurslid werd de heer H. G. van de Zande we derom met algemeene stemmen herko zen. Goedgevonden werd om aan de keu ringscommissie van vee f 15 bij te dra gen. Besloten werd om voortaan elke 2 maanden aanbesteding van krachtvoer te houden. Na afloop der huishoudelijke za ken werd door den heer W. Th. Zwart van Tietjerk (Fr.) een lezing gehóuden over de Friesche CoÖp. Export Slacht- vereeniging te Akkrum, waaraan is ver bonden een vereeniging van afzet van vee van boer tot boer. Op duidelijke wijze werden de voordeelen voor het aankoopen van stamboekvee door deze vereeniging naar voren gebracht. Als re sultaat op deze lezing werden door een 3-tal landbouwers eenige fokkalveren in geschreven in het Stamboek, besteld, die dan in de maand Maart naar Zeeland worden overgebracht. Na rondvraag weijd de vergadering op gebruikelijke wijze door dhr. W. v. Oeveren gesloten. OOSTERLAND. Vrijdagavond j.l. werd in tegenwoordigheid van burgemeester en wethouders de eindles gegeven van den cursus voor vervolgonderwijs, die gehou den werd onder leiding van de heeren Kosten en Buijse. Uit de antwoorden der leerlingen 'bleek, dat zij het onder wijs met vrucht gevolgd hadden. Aan het eind werd nog het woord gevoerd door het hoofd der school, de heer Kos ten en door den burgemeester, die nog eens nadrukkelijk het nut van dat onder wijs naar voren 'bracht en den wensch uitsprak, dat het volgende jaar niet al leen deze, maar nog vele andere leer lingen zich voor dit onderwijs zouden aanmelden. ST.-ANNALAND. Vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 3 Febr. Voorz. dhr. C. M. P. W. Hanssens, secfl. dhr. F. M. Boogaard. Aanwezig alle leden. Iets ongewoons was de aanwezigheid van een 40-tal belangstellenden op de publieke tribune. De voorzitter opent met de ge bruikelijke nieuwjaarsrede. Hij wenscht de leden en ook hunne gezinnen en de gansche bevolking een gelukkig jaar toe. Zoolang hij nu hier is heeft hij steeds mogen wijzen op veel goeds in de afge- loopen jaren. Helaas is dat nu niet zoo. Het jaar 1930 toch was in alle opzichten ongunstiger dan de vorige jaren. In het eind van 1929 heerschte reeds een econo mische inzinking. Deze nam grooter af metingen aan in 1930. Algemeen heerschte een groote malaise en niet het minst in den landbouw. Daardoor werd onze gemeente ten zeerste getroffen. Hoewel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1