Ijsvermaak Abdijsiroop ABONNEMENT; Prjj» pet S BUBdea f 1,60, frwaeo pet poat f 1,80. Voot hei blitenlud pet jeu 10, Afamdetlgke sunmeta 5 eeat, Vereehjjnt Mod., Wmd. en Vrgd. Tel. Ho. 32. - Poetgiio 13T8TT. Maandag 9 Febr. 1931. zierjkzeesche courant. S7!1? "°- 12,16 ADVERTENTIES Tin 18 regel. 80 eie., tbb i regel, en duuboTea 20 ota. pet regel. Roolamo. 30 eti. p. regel, Bjj oontreet belangrgke korting. Inaending op den dag t» lit geve vóór 10 ar*. Inzending Advertentiën DRANKWET. DIENSTPLICHT. BINNENLAND FEUILLETON. Da wraak dar Verdrevenen. Uit Stad en Provincie. geeft ruwe huid geneest Stop vlug dien GRIEP-aanva! AKKER's Zierikzeesche Nieuwsbode Blr. k, J. CF LOOZf. Ul!r.-fiJsK«r M, J. tOSTEI. ■ItirtIJk 10 sur op dei dig oitgiif BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zibrikzeb brengen ter openbare kennis, dat op 4 Februari 1981 bp hen is ingekomen een verzoekschrift van JACOB COKNELIS SIN^E, van beroep caféhouder, wonende te Zierikzee, om verlof voor den verkoop van alcoholhondenden drank, anderen dan sterken drank, in de navolgende localiteit: het bene den-kamer van het perceel, kadastraal bekend gemeente Zierikzee sectie B, no. 333, plaat selijk gemerkt D 501, en gelegen aan de Nieuwe Haven aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwa ren bp Burgemeester en Wethouders in brengen. Zn&ikzbb, 6 Febiuati 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNINK Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. INSPECTIE. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal in JUNI AS. het jaarlpksch onderzoek plaats hebben voor de gewone Dienstplich tigen der Landmacht van de lichtingen I9i9 en 192:4 Plaats en tjjd van het ondeizoek zullen nader worden bekend gemaakt Zibrikzbe, den 9an Februari 1931. De Burgemeester van Zierikzee, J. C. A. BANNINK. Gevonden voorwerpen Een portemonnaie; een broche; een paar oliepijpen; een rijwielplaatje; een kinder muts; een paar kinderhandschoentjes. Opgevangen een zwartbruin hondje. CRISISDIENST. Uit overweging dat het wenschelijic is, „enkele met de huidige crisis onmiddel lijk verband houdende uitgaven te bren gen ten laste van het Leeningfcnds 1914 en in verband daarmee de inkomsten van dat fonds tijdelijk te versterken", heeft de regeering bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van de Leeningwet 1914 ingediend. Voorgesteld wordt o.m. een nieuw ar. tikel 32bis van de Leeningwet, luidende: Ten laste van de begrooting van het Leeningfonds 1914 worden gedurende de jaren 1931, 1932 en 1933 tevens gebracht uitgaven, welke bij die begrooting als crisisuitgaven worden aangewezen. Ter versterking van de aan den crisis dienst ten goede komende middelen stelt de regeering een tijdelijke opcentenhef- fing dertigop den tabaksaccijns op si garetten voor en wel voor het tijdvak van 1 April 1931 tot 31 December 1933. Naar een globale raming zal de op brengst van deze opcenten een jaarlijk- sche bate van ongeveer 5 millioen gul den opleveren. HET KON. GEZIN. Zaterdag 7 Febr. was het 30 jaar ge leden, dat onze Koningin met de Prins in het huwelijk werden verbonden, door den toenmaligen minsiter van Justitie, mr. Cort van der Linden, als ambtenaar van den Burgerl. Stand. Na de voltrekking van het burgerlijk huwelijk vond de ker kelijke inzegening pleats in de St.-Jacöbs- kerk te Den Haag. De hofprediker, ds. G. J. van der Flier, verrichtte de huwe lijksinzegening. Als tekst voor zijn toe spraak had hij gekozen de woorden van Psalm 4, vers 7b: „Verhef Gij over ons het licht Uws aanschijns, o Heer". gfV Uit het Engelsch van l f J. S. FLETCHER. (Nadruk verboden). 33 Ben verwijderde zich zwijgend, terwijl Ravidge, die den hond vasthield, Louis John volgde naar de anderen. Toen ze weer bij de plek kwamen, waar de hond straks het spoor bijster was ge raakt, begon het dier opeens hevig aan den riem te rukken en liep al snuffe lend steeds heen en weer. Plotseling rende hij1 het pad in, dat naar het dal voerde en rechtstreeks leidde naar Oli ver's in aanbouw-zijnde huis, het dier scheen nu niet langer te aarzelen en Louis John, die Ravidge en den hond volgde, terwijl Oliver een stuk achter gebleven was, schudde langzaam het hoofd. „Ik vrees, dat het is, zooals ik daar net veronderstelde", fluisterde hij, „name lijk dat de oude vrouw het kind naa, het nieuwe huis heeft gebracht. Maar waarom ze dat gedaan heeft, dat be grijp ik niet. Ofschoon in den toestand waarin ze den laatsten tijd was...." Een schel gefluit klonk uit de richting yan de rotsen aan hun linkerzijde. Het herdenkingsfeest is enkel in huise- lijken kring gevierd. DE TARWEWET. Bestaat er voor steun van Rijkswege aan den akkerbouw wel voldoende aan leiding, zoo werd bij het onderzoek van het ontwerp-tarwewet in de afdeelingen der Eerste Kamer gevraagd en in aan sluiting daarop werd betoogd, dat wordt de landbouw in slechte tijden van over heidswege geholpen, dit meebrengt, dat in goede tijden de overheid ook het recht heeft haar bemoeienis over het landbouw bedrijf uit te strekken. In antwoord op deze beschouwingen zet de minister van Binnenl. Zaken en Landbouw de kwestie der reciprociteit buiten beschouwing latende, uiteen waar om hij meent, dat onder de huidige om standigheden Rijksinmenging gerechtvaar digd is. Het feit, dat het landbouwbedrijf niet meer winstgevend is, dreigt gevolgen te hebben, welke ver boven het indivi- dueele belang der betrokken 'landbouwers uitgaan. Zoodra de prijsniveaux van de akkerbouwproducten zulke diepten ver- toonen als thans, ontstaat er gevajar voor onderdeelen onder de landbouwbevolking, die zich kan uitbreiden over andere groe pen, zoowel binnen- als buiten het land bouwbedrijf. Terwijl de commissie van advies zich bezig houdt met het bestudeeren en uit werken en onderling vergelijken met de twee stelsels volgens de in de Tweede Kamer gedane toezegging, wordt over aanwezige voorraden tarwe uitgevoerd, het geheele land* een inventarisatie van Voorts zullen uitgebreide proefnemingen worden opgezet teneinde in zoo kort mogelijken tijd te komen tot een selectie van de voor verwerking in brood meest geschikte soorten tarwe. Tegelijkertijd worden met gebruikma king van 'bestaande organisaties, zoo noo- dig eenigszins aangevuld, in elk land bouwgebied waar tarwe wordt geprodu ceerd en tarwe aangevoerd organisaties in het leven geroepen, die, zooveel mo gelijk met gebruikmaking van den be- staanden groothandel, voor een voldoen den regelmatigen aanvoer van tarwe zorg dragen, zulks onder algemeene leiding van een centraal lichaam, dat contact heeft met de groepen van afnemers, de meelfabrikanten. Wat den invloed van het ontwerp op den prijs van het brood betreft, is de minister van meening, dat voor de be paling van den broodprijs andere pro ductiekosten dan de tarweprijs een be slissende rrU epolor. ZIERIKZEE. Naar wij vernemen hebben de heeren M. Krijger te Bruinisse, C. J. Boogerd en I. de Broekert te Zierikzee, den wenseh te kennen gegeven geen plaats op de reeds geplubliceerde lijst der C.H.-Unie in te nemen. Het jaarlijksche propagandaboekje van de N.V. Gazelle Rijwieilfabriek te Dieren, houdt ons ditmaal niet alleen door woord en beeld eenige oogenblik- ken prettig bezig, maar de lezer heeft dezen keer, doordat aan het boekje een prijsvraag is verbonden, ook kans op een Gazelle-fiets. Het werkje behandelt een tocht door Nederland; dokter Jansen doorkruist met vrouw en kroost op vijf Gazelle's ons mooie land en de typische; dialecten, waarmede zij in de diverse provinciën kennis maken, worden ons in geestige rijmen verteld, terwijl door fraaie teeke- ningen men geniet van het natuur- en stedenschoon, dat de familie krijgt te aanschouwen. In de illistraties der elf provinciën liggen één of meer plaatsen verborgen, die de lezer moet trachten te vinden, wil hij kans hebben op één der 10 Ga Ra wlinson en Oliver bleven verschrikt stilstaan en onderwijl had Ravidge de grootste moeite om den hond in bedwang te houden. „Ik kan hem niet meer houden", riep hij hijgend. „Nu is hij op het reclhte spoor, dat verzeker ik u. Hij wil recht op het dal af!" „Houdt hem vast schreeuwde Louis John. „Geef hem allebei een hand", wend de hij1 zich tot zijn vader en Rawlinson, „dan kan hij meer tegenwicht geven. Dat's Ben, die daar fluit", vervolgde hij, „Hij heeft iets gevonden!" Voorzichtig zocht hij zijn weg over de losse steenen en de met ruige struiken begroeiden grond naar Ben, die voortdu rend met zijn lamp stond te zwaaien. „Ze is het", zei Ben zacht, toen Louis John bij hern was. „Doodl" „Weet je het zeker?" fluisterde Louis John terug. „Absoluut zeker! Van de rots gestort. Een val van een dertig voet!" „En het kind „Geen spoor van te bekennen!" Louis John nam Ben's lantaarn, liet het liCht even op de doode vrouw schij nen en spreidde toen den zwarten om- sladoek die naast het lijk lag over het bleeke gelaat van de doode vrouw. „Het geheim van het kind heeft ze mee in den dood genomen", mompelde Ben, „Maar mijn hemel, waar zou de jon gen toch kunnen zijn. Zou ze hem in de rivier verdronken hebben.... vlak voor zelle-fietsen, die worden uitgeloofd. In totaal zijn 19 plaatsen in ons land in de plaatjes verwerkt. Van de wijze, waarop, vindt men een voorbeeld op de laatstei bladzijde van het boekje, waar metn tevens alle verdere bijzonderheden aangaande deze leerzame prijsvraag kan aantreffen. De Minister van Financiën maa*ct bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schat kist is ontvangen: wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogens (gewetensgeld) bij den ont vanger der directe belastingen te Sint- Maartensdijk f 146,80. Zooals men in de advertentie in dit nummer lezen kan, geeft het „Zierik- zeesch Strijkorkest", directeur dhr. A. v. d. Houten, Zondagavond a.s., in hotel „Juliana" een soirée musicale, afgewis seld door cabaretliederen, terwijl de dansmuziex, na afloop, gegeven wordt door The Jolly Band, aangevuld met en kele leden van het orkest, waardoor een groot balmuziekorkest wordt gevormd. Naar wij vernemen zal het Nieuw Zierikzeesch Dilettanten-Tooneel, den 2en Paaschdag opvoeren, „De Firma Adam, Eva en Go.", een blijspel in 3 bedrijven, naar het Amerikaansch van Gruy Bolton en George Middleton. Naar wij vernemen zal aan de ïa.s. Algemeene Vergadering van Aandeelhou ders van de N.V. Bank voor Schouwen en Duiveland te Zierikzee, worden voor gesteld het dividend over 1930 vast te stellen od 12 oj0, Wij hebben, in dit blad reeds meer malen over zaken en bedrijven, die zeer lang in éénzelfde perceel gevestigd ble ven, gesproken en er daarbij op ge wezen dat voornamelijk bij bakkerijen, smederijen, wagenmakerijen en herbergen daarvoor een goede reden was. Bij 'bakkerijen was de aanwezigheid van een oven de oorzaak, dat meestal een bakker een vroegeren collega in zulk een woning opvolgde. Voor het huis op den Dam, plaatse lijk gemerkt B 88 en nu bewoond door den heer P. S. Wansink, valt als bakkerij een jubilè van tweehonderd jaren te ver melden. De pasteibakker Cornelis van der Hoek (1704—1779) verkreeg van den Raad on zer stad op 9 Februari 1731 vergunning, om in zijn huis op den Dam een oven te mogen doen maken, toen hij zich al daar als bakker vestigde. Hij overleed, evenals zijn weduwe, in 1779, waarna het perceel eigendom werd van den pas teibakker Johannes van Thienen (1750 1814), die in 1780 den houten gevel van het gebouw door een steenen deed ver vangen, waaraan het jaartal 1780 op de plansiergoot nog herinnert. Bij het op roer van 24 September 1787 werd de winkel geplunderd, omdat van Thienen tot de patriotten behoorde. Van om het nieuwe huis? In haar krankzinnigheid kan ze dat voor het toppunt van wraak hebben gehouden „Stil!" fluisterde Louis John. „Denk om mijn vader!!" Hij liep op Oliver toe, die hem haastig gevolgd was. Rawlinson en Ravidge trachtten met vereende krachten den hond dio jankend aan zijn riem rukte, in be dwang te houden. „Wat is hier in vredesnaam aan de hand?" vroeg Oliver hijgend. „Waarom gaan we niet verder?" „Vader!" zei Louis John. „De vrouw is gevonden, aan den voet van de rots, doodWaarschijnlijk omlaag gestort". Oliver beefde over geheel zijn lichaam, maar hij vermande zich en antwoordde bruusk: „Wat kan mij die vrouw schelen! Ik wil weten, of de kleine jongen leef ft. De hond was hem op het spoor! Maar" viel hij zichzelf in de rede, „als zij toch daar is, waarom wil dat dier den steeds verder?" „Mijnheer Carsdale", mengde zich Ben in het gesprek, „ik denk dat zij met het kind naar het dal gegaan is, hem d#ar ergens achtergelaten heeft en alleen is terug gegaan. Zoo is het ook te verkla ren", wendde hij zich tot de anderen, „waarom de hond op de rots even het spoor kwijt raakte. Het spoor leidde natuurlijk in de beide richtingen. Beide malen is zij op het punt gepas seerd. Laten wi) het spoor volgen en streeks 1796 tot 1801 verhuurde hij de zaak aan den suikerbakker Tobias van der Wissel en van 1802 tot 1804 aan den vleeschhouwer Jacob Nonneuis. In 1804 betrok hij opnieuw zijn bakkerij en overleed in dit perceel in 1814. Zijn weduwe Anna de Bruljn zette tot 1817, toen zij overleed, de zaak voort. Daarna waren als bakkers in B 88 gevestigd: Abraham de Vos Arnolduszoon van 1818 tot 1822, Marinus Slager van 1822 tot 3841, Pieter Laven van 1841 tot 1844, Petrus Servatius Wansink van 1844 tot 1898, Godefridus Cornelis Wansinkdie de winkelpui moderniseerde, van 1898 tot 1930, en nu diens zoon Petrus Servatius Wansink. Moge het laatstgenoemde gegeven zijn i dit sedert 1844 aan zijn familie be- hoorend perceel nog lange jaren zijn be drijf van banketbakker uit te oefenen en den goeden naam te bewaren, waar onder deze bakkerij bij stad- en land- genooten sedert twee eeuwen beleend staat! HAAMSTEDE. Zaterdag werd in hotel Bom de 2e tentoonstelling gehouden van tulpen, het vorige najaar aan leerlingen der verschillende scholen, te Haamstede en Burgh ter broeiing uitgereikt door de afdeeling Westelijk-Sehouwen van de Algem. Nederl. vereeniging voor bloem bollenteelt. Ook waren nog enkele potten bloeiende Narcissen ingezonden, die ech ter geen prijs verwierven. De collectie bloeiende planten was tusschen glinste rend groen klimop keurig opgesteld en maakte een prettigen indruk, evenals de wandversieringen met afbeeldingen van verschillende bloeiende bolgewassen. Een eerste prijs werd toegekend aan Adri v. d. Weel en J.b Bakker; een tweede prijs aan Pietje Groenleer, allen te Burgh; een tweede prijs aan Piet van Dalsen, een derde prijs aan Corrie Zijta en Arie Vaane en een vierde prijs aan Jans Hanse en Pietje Manni, allen te Haamstede. Een woord van lof aan de afd. Westelijk Schouwen voor haar welwillendheid in dezen. BURGH. Benoemd tot Inspecteur der Nederl. Scheepvaartmaatschappij (stand plaats Rotterdam) dhr. M. K. Steur, geb. te Kerkwerve, thans Adjunct-Inspecteur der Kon. Nederl. Stoomvaartmaatschappij te Amsterdam. ELLEMEET. In de vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Maan- j 2 Febr. werd tot lid van de schat tingscommissie voor de inkomstenbelas ting ook benoemd dhr. J. Steur, die in genoemd. NOORDGOUWE. Dinsdag 3 en Donder dag 5 Febr., voor een vrij goed bezette en een volle zaal, gaf het fanfarecorps „Con Amore", alhier zijn jaarlijksch winterconcert, dat uitstekend geslaagd mag heeten. De blaasnummers, correct en zuiver ten gehoore gebracht, getuig den van veel zorg en studie en mochten gelden als luidklinkende hulde voor de prestaties van den bekwamen directeur, den heer C. Everwijn te Zonnemaire, die zijn gezelschap ondanks moeilijke omstan digheden, steeds hooger weet op te voe ren. De beide tooneelstukjes „Een hals brekend huwelijk" en „De Aardschok'4, oogstten, èn door hun inhoud èn door de meesterlijke vertolking, buitengewo nen bijval. „Con Amore" heeft met deze uitvoe ring zijn oude reputatie ten volle ge handhaafd en bewezen, dat het in de plaatselijke samenleving zijn rol vervult. Beide avonden werd het concert be sloten met een zeer gezellig- bal, geleid door den heer Van Beveren te Zierikzee. BRUINISSE. Woensdagavond werd in het vergaderlokaal aan de O.L. school een Ouderavond gehouden waarvoor zeer veel belangstelling was. De voorzitter der oudercommissie, dhr. Stols, opende zien, waarheen zij het eerst gegaan is. 'tls heel goed mogelijk, dat iemand het kind van haar overgenomen heeft, zoodat het nu in veiligheid is". „Maak je maar geen ilussies", riep Oliver op een toon van doffe wanhoop, die de anderen hevig deed ontstellen. „Ik weet best wat die oude heks gedaan heeft: ze heeft hem verdronken en is toen naar de rots teruggekomen om van haar wraak op mij te genieten. Groote Godj.!" Een helderwitte lichtstraal verlichtte ploseling een kort oogenblik maar, Oli ver's van smart verwrongen gezicht en de donkere rotsmassa's achter hem. De anderen keerden zich verschrikt om en onmiddellijk daarna volgde een tweede lichtflits. Het verstgelege-n deel van het dal was nu in een gelen gloed gedom peld het tweede lichtschijnsel hield langer aan dan het eerste. Langzamer hand zette het den geheelen omtrek en de bleeke gezichten van de in ontzetting starende mannen in een spookachtig licht, tot opeens een doffe knal klonk en nog een, en nog een, die tegen de rotsen weerkaatste als het onheilspellend ge rommel van een verwijderd kanongebul der. Het lichtschijnsel doofde, alles in het rond lag weer in diepe duisternis en toen werd het doffe gerommel gevolgd door een hevig gekraak en gebons, als of groote brokken steen en metselwerk omlaag stortten. Griep is een ziektetoestand, die door Abdijsiroop op een bijzondere wijze wordt bestreden. Abdijsiroop houdt de ontwikke ling en het verder razen van een griep-aanval tegen, door de taaie slijm - bezwangerd met ziektekiemen - uit te drijven. Abdijsiroop kalmeert het hoesten* verzacht de plekken, die ruw en rauw zijn in Uw keel, en Uw gestel ondervindt den gunstigen invloed. Onovertroffen bij Hoest - Griep - Bronchitis - Asthma. Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Prijs FJ. 1.50, PI. 2.75, Fl. 4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (CO ct.) Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop* de vergadering, waarna hij het woord gaf aan het hoofd der school, dhr. Min derhout, die als no. 1 op het programma behandelde het benoemen van vier leden in de oudercommissie. Met algemeene instemming werden de heeren L. Bal Pz., D. van Duivendijk, M. Felius en P. L. Krep el g ekozen verklaard, die nu met het lid dhr. Joh. Zoeter, de oudercom missie vormen. Later werd dhr. Krepel tot voorzitter en dhr. Felius tot secretaris gekozen. Vervolgens werden door den heer Minderhout eenige bepalingen van de leerplichtwet behandeld, waarna hij overging tot een breedvoerige bespre king van enkele leervakken. Voor vele ouders was het verrassend te zien en te hooren hoe het onderwijs in heel andere banen wordt geleid dan toen ze zelf in de schoolbanken zaten. Met behulp van de moderne leermiddelen slaagt de onderwijzeres) er in bij de jeugd meer belangstelling te wekken, wat vooral tot w/AoffJcaoit hii.de vakken teekenen, aard de pauze werd gelegenheid gegeven het werk der kinderen in de verschillende klassen te zien en algemeen was men van opinie, dat dit den toets der critiek glansrijk kan doorstaan. Na de pauze zette de heer Minderhout zijn causerie over het onderwijs voort en vermaande hij nog de ouders, dat zij toch vooral hun jongens het rooken van sigaretten moeten beletten, daar het rooken van zeer nadeeligen invloed is voor jeugdige personen. Verder behandelde spr. nog het leervak „lezen" en aan de hand van eenige leeslesjes, die hij uit verschillende boekjes voorlas bleek, dat ernst en luim van paedagogen als wijlen Jan Ligthart, de jeugd wordt onderwezen. Het liep al naar twaalven, toen de heer Minderhout het voor genoeg hield eii de ouders dankte voor hun onverdeelde aandacht en tevens afscheid nam, daar hij deze gemeente binnenkort gaat verlaten. De heer Stols was wel de tolk der aanwe zigen toen hij dhr. Minderhout dankte voor den recht gezelligen en leerrijken avond en tevens voor hetgeen de heer Minderhout tijdens zijn ruim negen-jarig verblijf alhier voor de schoolgaande jeugd deed, waarbij burgemeester Hage, zich namens het gemeentebestuur aan sloot. Bijna gelijktijdig klonk het uit den mond van de vijf mannen: „De demi" Oliver moest zich vastklemmen aaneen uitstekende rotspunt naast zich om niet te vallen. Rawlinson greep hem beet. Bevend over zijn geheele lichaam en gesteund door zijn vriend, staarde Oliver wezenloos voor zich uit. Hij wist dat eert onweerstaanbaar noodlot, een gruwelijk monster was losgelaten en zijn vaderstad, de stad, waarvoor hij zooveel had ge daan, met dood en verderf bedreigde. „Het is gebeurd!" zei Ben met een stem als van een ongeluksprofeet, ter wijl hij met een uitgestrekten hand in de richting van het reservoir wees. In de duisternis verscheen plotseling een grauwe wolk, een wolk van stof en fijn gruis, die met angstwekkende snel heid dichter werd en met een dof ge rommel als van donder, boven het ver- woestereservoir uiteenspatte. En onmid dellijk daarop verhief zich een tweede wolk, een wolk van schuim nu, die zich met razende snelheid in de richting van het dal bewoog en de rotsen aan beide zijden in een witten nevel hulde. Het duurde niet lang of de stilte van den nacht werd verbroken door het geruisch van water. „God sta ieder bij, die dèarvoor moet vluchten", mompelde Ravidge. „Binnen B minuten zal het Halfirth Bridge berelKt hebben", 1(Wordt vërvolgd),

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1