Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement: Maandag 2 Febr. 1931. zierikzeesche courant. advertentien Inzending Advertentiën Eerste Hulp m PUROL rij. per 8 a.ud.a f 1,50, hueo per poet f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke numaere 5 oeut. Vereohgnt Mnd., Waad. en Vrjjd. Tel. No. 33. - Poetgiro 137877. No. 12113. UIMriirtir If. J. KOSTEN. tui 1—8 regel. 60 et.., tui 6 regel* en daarboTen 20 eta. per regel. Beelame. 80 eta. p. rngal. eontraot belangrijke korting. Iniending op den dag Tan nii- gaTO vóór 10 ar*. altarlljk 10 our op dn dag*, aitgaaf binnenland. TWEEDE KAMER-ZITTING. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 30 Februari te 1 uur. Op de agenda staat de behandeling van het verzoek van den heer De Visser, om verlof tot het richten van vragen to(t de regeering in verband met den nood toestand, waarin een reeks van werk- loozen op het oogenblik verkeert, en in verband met de dringende maatregelen, die noodig zijn om aan dien nood tege moet te treden. De voorzitter zal voor stellen in deze vergadering een aanvang te maken met de beraadslagingen over een aantal onderwerpen, indien deze wetsontwerpen op 10 Februari voor open bare behandeling gereed zijn. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen: wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastin gen naar inkomen en-of vermogens (ge- wetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Brouwershaven f 94,50. Vrijdagnamiddag 2 uur zullen Ged. Staten, onder presidium van den Comm. der Koningin, voor ieder, welke dat voor af kenbaar maakt, de gelegenheid bie den klachten in te dienen, betreffende verkeersmiddelen, tarieven en dienstrege lingen. In de laatst gehouden gemeente raadsvergadering werd voor deze ge meente daarvoor aangewezen dhr. de Broekert, die andermaal zal wijzen op den toestand aan het Luitje en het op en afrijden met auto's op de Provinciale booten. Verzocht wordt, doch met de meeste spoed, dat zij, welke nog andere klachten te berde willen gebracht zien, daarvan schriftelijk kennis geven aan ge noemde afgevaardigde, opdat ook met wenschen van andere strekking rekening kan worden gehouden. In ieder geval moet dit voor Vrijdag morgen geschieden. Bij de beschikking ven den minister van financien is de inspecteur der dir. belastingen enz. A. Mertens, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie Baarn, verplaatst nsar Zierikzee en aangewezen als hoofd van de inspectie der directe belastingen enz. aldaar. In de Zaterdag gehouden algemeene vergadering der Landbouwvereeniging „V.Z.O.S.", werden de aftredende be stuursleden de heeren C. Koopman en J. C. van Oeveren met schier algemeene stemmen herkozen, terwijl in de plaats van den heer A. B. Breesnee, die als be stuurslid bedankt had, werd benoemd de heer Joh. v. d. Wekken Az. Alle geko zenen aanvaarden hunne beoemig. De heer Jan Enzlin bedankte als secretaris, doch was bereid als gewoon "bestuurslid in functie te blijven. In de nu volgende bestuursvergadering werd de heer A. J. v. Schelven als secr.-penningm. benoemd'. Zeer velen hebben Zondagavond een dankbaar gebruik gemaakt van de niet vaak voorkomende gelegenheid om gratis van goede muziek te genieten. Een talrijke schare vulde de helder electrisch verlichte Nieuwe Kerk om het kwartet van Bergen dat zich in dit seizoen nog niet vaak heeft doen hooren te beluisteren in een gevarieerd pro gramma van gewijde muziek. Naast wer ken van de bekende meesters Handel, St. Saëns, Grieg en Liszt bevatte het programma ook werken van den hier minder bekenden Duitschen meester Josef Rheinberger en wel fragmenten uit diens orge/sonate Op. 127 voor orgelsolo. Machtig, vooral in het eind van het preludia en in de finale klonken de zware orgeltonen door het stille kerkge bouw. De heer van Bergen toonde hier weder zijn volledige meesterschap over het instrument. Doch ook de combinatie- nummers: alt-orgel, viool-orgel, trio en kwartet kwamen goed tot hun recht. De o.i. zeer moeilijke nummers 7 (Le Déluge van St. Saëns voor viool en orgel) en 8 (Elévation van den Waalschen com ponist Francois Rasse voor trio) ver dienen wel bizondere vermelding. Het vocale gedeelte van het concert, werd verzorgd door den heer Seerden, welke twee Duitsche liederen „Recitation uit de „Messias" van Handel en Gebet van Halévy, ten gehoore bracht. Ook nu heeft de heer SeeTden den vroegeren indruk zijner prestaties ten volle bevestigd. Alles bijeengenomen mogen èn de milde aanbieder van dit concert èn het kwartet èn de toehoorders met voldoening op dezen wijdingsavond terugzien. Mogen nog velen als dezen volgen! SEROOSKERKE. Vrijdag 23 Jan. ver gaderde de raad der gemeente onder voorzitterschap van den burgemeester. Alle leden waren aanwezig. Bij de ope ning dezer eerste vergadering in 1931 houdt de voorzitter een nieuwjaarsrede, memoreert daarin, wat in het afgèloopen jaar heeft plaats gehad; wijst op de steeds goede verstandhouding onderling en de aangename wijze van samenwer king hooDt dat een e- J- - jaar zoo zal mogen blijven, dat het den leden met hun gezinnen in 1931 goed moge gaan, zij voor rampen gespaard blijven en dat de malaise bij het einde van dit jaar tot de geschiedenis behoore. Als gevolg van de door Ged. Staten vast gestelde regeling der jaarwedden van burgemeester, secretaris en wethouders worden de noodige besluiten tot vast stelling daarvan en tot opnieuw vaststel ling van de pensioensgrondslagen geno men en de begrooting dienovereenkomstig gewijzigd. Naar aanleiding van een ont vangen schrijven van B. en W. van Haam stede over aankoop van een motorbrand spuit, wordt besloten aan dien aankoop deel te nemen, waardoor de gemeente zoo noodig steeds de beschikking heeft over die spuit. In verband met de van Ged. Staten ingekomen missive, met het verzoek of de gemeente bereid is, een bij drage te verleenen in het gevraagde ga rantiefonds voor het vliegveld Schouwen te Haamstede wordt, op voorstel van B. en W. besloten het antwoord af te wachten der door dit college gestelde nadere vragen. Op de vraag van de Waterleiding-Mpij. om voor alle kranen in de gemeente, ook die buiten de kom f 5 per jaar te betalen, wordt besloten niet in te gaan en alleen die te betalen, die indertijd met het bouwbureau zijn overeengekomen. Om alle ingekomen jaarrekeningen te kunnen voldoen, onder gaat de begrooting 1930 een wijziging. Thans worden benoemd de leden van 'net stembureau. Na 3 stemmingen wordt be noemd dhr. J. Klompe, na 2 st. dhr. P. Goemans en tot plaatsvervangende leden na 3 stemmingen dhr. P. A. Legemate en na 1 st. dhr. S. Geluk. Bij de rondvraag komt ter sprake de regeling, getroffen tot bestrijding der werkloosheid en is men geneigd hierop critiek uit te oefenen op het tot 'heden verrichte; wat aanleiding geeft tot de opmerking, dat zooiets wel gemakkelijk is, maar dat zij, die meenen aanmerking te moeten maken, dan maar eens met een andere regeling voor den dag> dienen te komen. Van andere zijde wordt evenwel de tot heden gevolgde gedragslijn uitste kend gevonden. Betreurd wordt evenwel dat het Diaconie-Armbestuur niet vol daan heeft aan het verzoek om een be spreking te willen houden over deze moeilijke aangelegenheden. Verder niets meer te behandelen volgde sluiting. NOORDGOUWE. Vergadering van den Raad dezer gemeente op 20 Januari. Alle leden tegenwoordig. Voorzitter de bur gemeester. Na de nieuwjaarstoespraken worden de verschillende ingekomen stuk ken medegedeeld. De openbare verpach ting van den tuingrond door B. en W. op 23 December wordt goedgekeurd. De commissie voor voortgezet onderwijs brengt verslag uit over den Cursus, ge houden gedurende den vorigen winter en vraagt ook voor den loopenden cursus de subsidie aan. De begrooting der ge meente voor 1931 wordt aangevuld in verband met de nieuwe regeling der jaarwedden van burgemeester enz. Be treffende de betaling van de rekeningen over den meerprijs van de ondergrond- sche laagspanningsnetten te Noordgouwe en Schuddebeurs stelt de heer Geluk voor f 6000 tegen ten hoogste 41/2 0/0 te lee- nen met aflossing in 20 jaren. De heer van Citters 'stelt voor f 5000 met af- Jlossing in 10 jaren. Dit voorstel, in stemming gebracht wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen. De heer Geluk wij zigt nu zijn voorstel op verzoek in plaats van f 6000 in f 5000, hetwelk vervolgens met algemeene stemmen wordt aange nomen. De jaarwedde van den klokluider wordt gebracht op f 52. Op een schrij ven van Ged. Staten met verzoek te berichten, of een bijdrage in het garan tiefonds voor een luchtdienst tusschen Rotterdam en Schouwen wordt beschik baar gesteld, wordt besloten geen bij drage te verleenen. Bij brief verzoekt de C. der K. in den raad te behandelen de verbetering van den toestand van het lokaal voor in-verzekeringstelling. De verschillende eischen, waaraan moet wor den voldaan, worden nagegaan. Op voor stel van den voorzitter wordt besloten te berichten, dat des winters bewaking kan plaats hebben op de gemeentekamer, daar toch transport bij eventueele geval len voor den officier van justitie ten spoedigste plaats heeft. De formatie van de stembureaux voor de a.s. stemming van leden van de Prov. Staten en van den Gemeenteraad, wordt aan den voor zitter overgelaten. De heer Geluk in for meert bij de omvraag naar de barak aan het Ziekenhuis. De voorzitter zegt, dat hij nog wachtende is op een teeke- ning met begrooting daarvan van het Ziekenhuisbestuur. Op voorstel van den heer Ganzeman wordt besloten het hout langs het voetpad aan de begraafplaats te verkoopen en het daarheen te leiden, dat de rijweg in de kom der gemeente wordt verbreed door aan beide kanten van het damhek de kerkgracht in te nemen door plaatsing van een beschoei ing. Sluiting. NIEUWERKERK. Dinsdag arriveerde al hier voor deze gemeente de door de f.a Bikkers van Rotterdam gebouwde motor- brandspuit. Na een goedgeslaagde proef werd hij door het Gemeentebestuur over genomen. Deze motorbrandspuit is een nieuw type pomp, voor het eerst door de f.a Bikkers in den handel gebracht. Om in het gezin aan groot en klein, dadelijk hulp te kunnen verleenen bij Brandwonden en Snijwonden en alle andere Huidverwondingen, is het zoo veilig thuis altijd bij de hand te hebben een doos of tube deze ontwikkelde bij een druk van 12 atm. een wateropbrengst van 1600 L. per minuut. De hoogte die bereikt werd met deze capaciteit was ongeveer 38 M., het geen voor een dorp als Nieuwerkerk meer dan voldoende is. De waterpomp wordt aangedreven door een 40 P.K. Fordmotor. Het geheel is gemonteerd op een twee wielige chassis en kan gemakkelijk achter een motorrijtuig aangekoppeld' worden, zoodat het vervoer >;eer eenvoudig is. De behandeling van de motorbrandspuit is door de fa. Bikkers zoo eenvoudig mogelijk gemaakt, zoodat ieder, die in staat is een Fordmotor aan te zetten (en dat zijn er tegenwoordig vele), dit werk tuig in bedrijf kan stellen. Door dezen eenvoud van werken is ook het personeel dat noodig is gering en bedraagt dan ook maar 12 man, die door eenige oefening iederen brand kunnen bestrijden. De fa. Bikkers komt ons inziens een woord van lof toe voor het ontwerpen van zoo'n werktuig en zeker is het aan te bevelen dat een gemeente, die tot het aanschaffen van een motorbrandspuit overgaat, eens een kijkje gaat nemen in de gemeente Nieuwerkerk. We gelooven dat Nieuwer kerk met zijn motorbrandspuit tegen iedere gemeente op Schou wen-Dui vel and kan concurreeren. OOSTERLAND. Door het gemeentebe stuur zijn vanaf Maandag 26 Jan. j.l. een 20-tal werkeloozen, hoofden van ge zinnen, te werk gesteld. Een weiland, van den heer Joh. Dorst Mz. wordt om gespit, en geschikt gemaakt voor tuin grond. Naar wordt vernomen zijn meer dere werken voor gemeente en polder in voorbereiding, welke mede met rijks- steun zullen worden uitgevoerd. Voor betrokkenen een uitkomst. BRUINISSE. Vrijdag is de varensgezel Joh.s de Waal bij het aan boord gaan van zijn vaartuig in de steenglooiïng ge vallen, waarna hij bewusteloos bleef lig gen. IJlings toegeschoten hulp heeft hem in een oesterloods gedragen, waarna hij per auto naar de ouderlijke woning in de Bergstr. is vervoerd, terwijl genees kundige hulp van dr. de Koek moest worden ingeroepen. Naar wij vernemen is de toestand niet zorgwekkend. STAVEN1SSE. Zooals reeds in 't kort is gemeld, gaf het fanfaregezelschap „O(fening) B(aart) K(unst) 1.1. Donderdag avond alhier in het hotel Potappel hare eerste en wel goed geslaagde uitvoering. Er waren ongeveer 125 personen opge komen. De voorzitter zeide in de ope ningsrede, het voornamelijk op een dorp altijd moeilijk is iets op te richten, maar nog veel moeielijker om iets in stand te houden en wel voornamelijk is dit met een fanfaregezelschap het geval, om re den daarvoor nogal wat geld noodig is. Door vereenigde inspanning en ijverige oefening zijn de 18 werkende leden zoo ver gekomen, dat men dezen eersten avond kon (geven. De uitvoering van het muzikale gedeelte, dank zij de onver moeide pogingen van den heer M. Leune en Olieslagers was zeer goed. Ook de op voering van eenige komediestukjes en een paar voordrachten volmaakten den avond. Na afloop dankte de heer Buijze èn wer kende leden èn het bestuur voor alles, wat gepresteerd was, terwijl hij hoopte, dat „O.B.K." in groei en bloei moge toe nemen. POORTVLIET. Bij een in de maand November 1930 gehouden examen voor machineschrijven behaalde onze vroegere dorpsgenoot de heer W. L. Koppenhol, thans bij de gemeente-pojitie te Rijswijk (Z.-H.), het diploma machineschrijven, ter wijl hij één dezer dagen te 's-Gravenhagte slaagde voor het examen Nederlandsche Taal. Hij volgde voor beide vakken de lessen aan de „Haniaschool" te Rijswijk. THOLEN. Het Thoolsche Mannen-Dames en Kinderkoor gaf Vrijdagavond in de zaal van den heer Hoek, een schitterend geslaagde zanguitvoering. Na een inlei dend woord van den voorzitter de heer D. de Vos, werden de verschillende num mers, onder leiding van den muzieklee raar, de heer Schutte, op keurige wijze uitgevoerd. Inzonderheid het Dameskoor kan bogen op goede vooruitgang. „Het gebed", uitgevoerd door een jongedames kwartet, viel bizonder in den smaak. Ondanks de vele griep, die hier heerscht, was de zaal goed bezet. OUD-VOSSEMEER. Zaterdag j.l. werd in de zaal van den heer E. H. Verhees een uitvoering gegeven door Oud-Vosse- meer's Muziekvereeniging. Door omstan digheden van bijzonderen aard moest de uitvoering reeds te vijf uren aan vangen en moest men voor tien uren eindigen. Een viertal mooie voordrachten wisselden een zestal muzieknummers af. De opkomst was niet zoo groot als de vorige maal. Er werd een (prettig ba) nagegeven, maar vóór tien uur was men weer op straat. Er werd geen enkele nimmer bij uitvoeringen van dezen aard te Oud-Vossemeer plaats had. VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD TE ZIERIKZEE, gehouden op Dinsdag 27 Januari. (Vervolg.) Aan de orde is thans de kwestie inzake het verleenen van steun aan werkeloozen. Ter verduidelijking der debatten geeft de voorzitter een korte beschouwing over de werkeloosheid. Het vraagstuk der werkeloosheid grijpt naar alle kanten in onze samenleving. Het is niet afdoende op te lossen en men kan vele regelingen aan de hand doen, maar groote omzichtigheid is geboden. Heeft men eenmaal een regeling tot stand gebracht, die met kennis van zaken en practisch wordt toegepast, dan moet men niet telkens van systeem veranderen. Want de vrijheid van handelen wordt door verschillende factoren aan banden gelegd. In de eerste plaats door de draagkracht der gemeente. Voor 1931 is geraamd f 4000,—. De eerste 3 wenen in Jan. is al f 2000 uitgegeven. Voor 13 weken heeft men pl.m. f 10,000 noodig. Daarmede is de fin. grens bereikt. Wil men geld beschikbaar stellen zonder ar- beidspresatie, dan is het Armbestuur het aangewezen orgaan. Maar ook daarin is men niet vrij. Bovendien moet de steun individueel zijn; men kan geen vaste be dragen fixeeren, slechts maxima, omdat de levensomstandigheden voor het gezin ook een rol spelen. De Provincie geeft alleen steun als het Rijk helpt. Maar de steunregeling van het Rijk, 25—75 0/0, helpt ons van den wal in de sloot: daar uit is voor Zierikzee niets te halen. We moeten ons tevreden stellen met het be reikbare. De commissie voor de werk verschaffing heeft haar taak met nauw gezetheid uitgevoerd. De heer Catshoek moest in de toelich ting hooren, dat het gemeentebestuur er niets in ziet om op de steunregeling van het Rijk in te ga an en geen pogingen in het werk te stellen iets van het Rijn gedaan te krijgen. Spr. is van oordeel dat het gemeentebestuur de zaak te zwart inziet. Als spr. zich afvraagt, is de steunregeling hier goed, dan zegt hij neen! Weth. Koopman behoeft daarover niet kwaad te zijn, want hij kan niet an ders handelen. Doch spr. gelooft, dat het anders kan zonder dat het meer be hoeft te kosten. Weth. Koopman heeft hem een lijst van werkloozen ter hand gesteld, waarop de namen zouden voor komen van hen, die het geheele jaar niets uitvoeren, doch als er voor de ge meentel ets gebeuren moet, er als de kippen bij zijn. Spr. heeft de lijst nage gaan en het is juist wat dhr. Koopman heeft gezegd. Wanneer men de rijks regeling nagaat, gaat het Rijk van deze gedachte uit, die menschen behooren bij het Burg. Armbestuur. Die menschen ma ken ook een slechten indruk op de an deren en scheppen ontevredenheid. Spr. acht het gewenscht ieder geval op zieft zelf te beoordeelen, en gaat van de ge dachte uit, dat menschen, die werken wil len en kunnen, ook gesteund moeten wor den, maar niet Jan Rap en zijn maat. Dat is spr.'s bedoeling allerminst. Zie rikzee verkeert wat het werkloosheids vraagstuk betreft in een bevoorrechte po sitie, want ze kan werken laten uitvoeren. Doet de gemeente dat met de geschikte menschen, dan moet ook een behoorlijk loon worden betaald. Gaat men op de Ioonen beknibbelen dan verwekt zulks ontevredenheid en teleurstelling. Geeft men een behoorlijk loon dan kan men ook eischen stellen en toezicht laten hou den. En wanneer dan iemand blijk geeft niet te willen werken, terwijl hij het wel kan, dan dient de gemeente hem te ont slaan. Wanneer de gemeente met de rioleering begint en buizen laat leggen voor de gasfabriek, dan geeft ze daarvoor geld uit, maar dat moest toch gebeuren. Met deze werken kan voorzien worden in de werkeloosheid. De menschen die daaraan worden tewerk gesteld, zijn dan niet op steun aangewezen. Op de lijst van werkeloozen heeft spr. ook namen gezien van menschen boven de 60 jaar. Deze zou men naar „werit- verschaffing" moeten verwijzen. Nu zegt de voorzitter, wij kunnen niet anders steunen dan over het B.A. Maar er is ook een andere weg. Ook de com missie kan met behulp van het B.A. die menschen helpen, b.v. het B.A. bepaalt een bedrag en de commissie keert uit. Daardoor behoeven ze niet naar het B.A. Indien men deze regeling laat doorwer ken, dan gelooft spr. dat men een ge zonder toestand krijgt, dan nu het ge val is. Nu zijn er ook nog anderen, die bij het werk van de gemeente niet te werk gesteld kunnen worden. Wanneer de gemeente nu dergelijke menschen geen werk geeft, dan zijn deze aangewezen te trekken van de werkverschaffing of steun- verleening. Ook voor hen dient ieder ge val op zich zelf beschouwt te worden, terwijl de steunverleening eveneens via de commissie moet gaan. Weth. Koopman doet het genoegen dat de heer Catshoek deze zaak zoo kalm heeft besprdken en erkend heeft, dat op de lijst der werkeloozen, menschen voor komen, die er niet op voor moesten ko men. Sür. deelt de meenin» BI] Griep en Gevatte koude Sanapirin-tabletten, Buisje 75 en 40 ct. Bij Hoesten en Bronohitls Anga-siroop. Flacons van f 1.75 en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. laat uitvoeren, men dan ook de volle cijns moet geven. Op een punt verschilt hij met den vorigen spreker van mee ning en wel wat betreft de werklieden boven de 60 jaren. Voor hen is het hard te moeten hooren, dat ze invalide worden verklaard. Er zijn nog 70-jarigen aan het werk, die lust in den arbeid hebben, terwijl men 30-jarigen aan het werk ziet, dieHet gaat zoo moeilijk menschen boven de 60 jaar invalide te verklaren. Gaat men zob iemand steunen, dan krijgt hij f 2 of f 3 van het B.A. Nu stuurt men zoo iemand niet weg met f 2 of f 3, maar men geeft de man f 5,25. Langs dezen weg is geen bespa ring te vinden. Dat stelsel deugt niet. Wanneer de gemeente aan de rioleering begint, en men geeft de werklieden het volle loon, dan moet de gemeente het recht hebben die menschen te nemen, die daarvoor geschikt zijn. Men moet, in het algemeen, niet het idéé koeste ren: wij zijn bij de stad! Men komt niet bij de stad om te luieren. Gelukkig wer ken er ook met ambitie. Voor de stad moet men dezelfde prestaties leveren als bij een particulier persoon, terwijl van alle zijden medewerking dient te worden verleend, medewerking, die ook de heer Catshoek zou eischen, wanneer hij aan 't hoofd zou staan. De heer Doeleman stemt in met de idéé door den heer Catshoek hier ver kondigd. Tegenover hetgeen dat gegeven wordt, moet iets tegenover staan. Indien het mogelijk is de werkeloozenvoorzie- ning zoo te maken als is bepleit, en daardoor de menschen een hooger uit- keering krijgen, dan gaat spr. met het idéé van den heer Catshoek mede. De voorz. betoogt, dat de heer Cats hoek niet zoo somber gestemd is t.a.v. de Rijkssteunregeling. Indien de gemeente ook maar een klein gaatje ziet in deze materie, kruipt ze erdoor; de gemeente zal Rijkssteun aanvragen. Op opbouwende wijze heeft de heer Catshoek zijn denk beelden naar voren gebracht. Spr. is het eens met de heeren, dat volwaardige werkkrachten, volwaardig loon moeten ontvangen. De heer Catshoek wenscht nog een kleine aanvulling te geven wat betreft de 60-jarigen, die nog ten volle voor hun taak berekend zijn. Worden die aan getroffen, dan is er ook niets tegen, die menschen in het werk voor de gemeente te gebruiken, daarbij ook lettende op: ieder geval op zichzelf beschouwen, en daarbij den eisch stellen: werken of er uit. Past men soepelheid toe, dan loopt het mis. Wat de menschen, die in de „werkverschaffing" zijn en 3 of 4 dagen werken, betreft, vraagt spr., of het voor hen in bepaalde gevallen, niet moge lijk is de uitkeering uit te breiden tot f 12,—? Spr. vraagt B. en W, dat eens onder het oog te willen zien. Jc heer A. den Boer dacht, dat Het de bedoeling was, die mensch m 6 dagen te laten werken. Met 4 dagen komen zij niet aan hun bedrag. Zijn het men schen, die niet willen werKen, dan moe ten die er uit. Steunverleening is in 't algemeen uit de booze; productief werk verrichten is het beste. Doen ze dat, dan moeten ze ook goed verdienen. Weth. Koopman is van oordeel, dat reeds een heel eind in die richting is gewerkt. Zoo zijn voor het leggen van buizen voor de gasfabriek menschen aan gesteld, die 4 of meer kinderen hebben en een uurloon van 30 ct. krijgen. Dr. v. cl. Kwast verschijnt ter verga dering. De heer Catshoek merkt op, dat men van de gedachte uit moet gaan, die men schen een heele week te laten werken. Drie of vier dagen werk geeft stagnatie in de werken in uitvoering. Dat dient voorkomen te worden. Men moet bij de rioleering geregeld kunnen doorwerken en de menschen, die er bij aangenomen worden, moeten ook geregeld kunnen voortgaan. De „werkverschaffing" echter, is heel iets anders dan de te werkstelling bij de rioleering. Die menschen, die bij de werkverschaffing komen, moeten ook een heele week aan het werk worden ge houden en daarbij ieder geval op zich zelf beschouwen. De heer Versteeg merkt op, dat hier gesproken is om bij productief werk het volle loon te geven. Maar dan moet het niet gaan, zooals bij de werken van de gasfabriek, waarbij 15 ct. op het uurloon is gekort. Weth. Koopman antwoordt, dat degas- commissie daaraan geen schuld heeft. De aannemer bedankte er voor het volle loon te geven aan menschen, die hem aangewezen worden. De heer Catshoek wenscht nog een brief te bespreken, die hij van de transport arbeiders kreeg. De voorzitter verzoekt bespreking daar over aan te houden tot bij de rondvraag. Hierna worden de debatten over de werkeloosheid gestaakt. Aan de orde komt thans de rioleering. De voorzitter herinnert er aan dat de rioleering hier niet altijd bijgehouden is. Nu de weterleidir" er is. dient de rio-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1