r-cn ABONNEMENT: Vrijdag 30 Jan. 1931. zierikzeesche courant. ADVERTENTIES EERSTE BLAD Inzending Advertentiën VirpachtiDQ Visscharij huitinyrnnden. Bsgrinden van wegen. BINNENLAND. Uit Stad en Provlnole schoonste sieraad van Uw huis. Het radicale Schuur- en Reinigingsmiddel. Ziek MIJNHARprS {Springende Handen Kloosterbalsem A.s. Zondagavond Uitvoering van Gewijde (Muziek 1 CREMÊ Fiji per 8 auandem f 1,50, hues per port f 1,80. Yoor het baltenhud per j»r f 10,-. Aihonderljjka snmmeri 5 oeat. Veraohfint Mad., 'Ward, en Yrjjd, Tel. No. 32. Poatgiro 187877. Zierikzeesche Nieuwsbode Tta 18 regele 80 eta., ras 4 regels en daarboTea 20 eta. per regel. Beelames 80 eta. p. regal. By oontraot belangryke kortlag, Iasending op dea dag Tarn lit- gare vóór 10 ar*. Dit aummar baatiat uit 2 bladen. ■lUrlIjk 10 «ar op d«a dag v. aitgaaf BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee noodigeo gegadigden voor de pacht van de aan de gemeente Zierikzee aanko mende VISSCHERIJEN op de Buitengronden uit hunne inschrijvingsbiljetten, waarin de pachten grond nader omschreven moet zjjn, in te zenden aan hun College vóór 5 Fe bruari 1911. De kaarten dezer Buitengronden liggen ter inzage aan het Bureau van Gemeente werken alwaar iederen werkdag van 9Vg tot 11 nur voorm inlichtingen zjjn te bekomen. Zib&ikzbe, den 22en Januari 1931. Burgemeester en Wethouders van'Zierikzee, J. C. A. B\NNIN<, Burgemeester, P F. W1TTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de Raad d er gemeente besloten heeft geb uik te maken van het aanbod van het Waterschap Schoawen, betreffende het begrinden van nader door dat lichaam aan te wjjzen wegen. Zg. die begrinding van wegen, waaïaan hunne laDderjjen zjjn gelegen, gewenscht achten en be eid zjjn l/3 in de kosten bij te dragen, dienen het verzoek daartoe, hetwelk gest ld moet zijn op zegel van f 0,30, vóór 15 Februari a.s., aan ondsrgeteekenden in te Kenden. Nadere inlichtingen aangaande het be grinden alsook omtrent den inhoud van het verzoekschrift, worden ter secretarie verstrekt Zierikzee, den 38an Januari 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNINK Burgemeester. P. F. W1TTERMANS, Secretaris. VERHOOGING DRANKACCIJNS. Woensdag heeft de Eerste Kamer aan genomen met 25 tegen 8 stemmen, s.d.a.p. en v.d., het ontwerp tot verhooging van den drankaccijns. Minister De Geer wees erop, dat de rechtsche geheelontlhoudersvereenigingen geen bezwaar hebben geopperd; alleen die van linkerzijde. Het ontwerp blijft binnen de grens, waar geen vrees voor ernstige fraude aanwezig is. PASSAGIERSVERKEER NAAR INDIË. De K.L.M. heeft besloten om geleide lijk tot vervoer van reizigers op de lijn AmsterdamBatavia over te gaan. De tot nu toe opgedane ervaringen heb ben bewezen dat deze lijn, dank zij de verbeteringen, welke in de organisatie op den grond zijn aangebracht, voldoen de gerief biedt aan den reiziger. In de meeste plaatsen is behoorlijk onderdak en goed voedsel te verkrijgen en het vliegen zelf, zelfs over deze uitgestreKte trajecten, veroorzaakt geen bijzondere vermoeidheid. Bovendien biedt de reis per vliegtuig zoo buitengewoon veel belang wekkends, dat zij gerekend moet worden als een ervaring voor het geheele leven. De aankomst op de eindpunten van elk dagtraject is zoo gesteld, dat men nog voldoende tijd heeft om veel beziens waardigheden te bezoeken. Voorloopig zal het aantal reizigers, dat meegenomen kan worden, slechjs beperkt zijn, Wan neer echter dit najaar de groote vlieg tuigen in geregeld verkeer worden ge bracht, zal het aantal reizigers per vlieg tuig ook grooter kunnen worden. De vervoerprijs bedraagt voorloopig f 2500,—. ZIERIKZEE. Bij K.B. is benoemd tot Ontvanger der Dir. Bel., Inv. en Ace., de heer J. B. Kloosterman, surnumerair bij genoemd dienstvak en gedetacheerd aan de Inspectie alhier. De benoemde blijft verbonden aan de directie Rotterdam en ter beschikking voor waarnemingen en detacheeringen. De waarneming van de Inspectie de»* Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen alhier is opgedragen aan den heer J. B. Kloosterman, Ontvanger der Directe Belastingen enz. aan de Directie Rotterdam. De uitslag voor de stemming der C.-H. Unie voor candidaten der Prov. Staten van Zeeland zooals die in den Statenkring Zierikzee op 29 dezer voor loopig is vastgesteld, luidt als volgt: 1. W. J. van Schelven, Zierikzee; ,2. Dr. J. H. van Eldik, Noordgouwe; 3. G. van Duin, Zierikzee; 4-. W. Wandel, Nieuwerkerk; 5. A. J. Padmos, Renesse; 6. B. C. de Mul, Zierikzee; 7. M. den Boer, Haamstede; 8. M. Krijger, Brui- nisse; 9. C. J. Boogerd, Zierikzee; 10. I. de Broekert, Zierikzee. Op verzoek herinneren wij gaarne nog even aan het kerkconcert van a.s. Zondagavond 7 uur in de Nieuwe Kerk. Op Woensdagmiddag 28 Januari j.l. werden alle ambtenaren van de Inspectie der Dir. Bel. enz. te 7aoa ja Als een spiegel blinkt Uw fornuisplaat. Ata neemt alle roest en vlekken weg. Ge bruik slechts Ata het is zonder weerga in 't gebruik. Alles blijft als nieuw door MA Eenig Importeur E. Ostermann A Co*s Handel Mij., Amsterdam Fabrikante: Henkei Cie. A. G., Düsseldorf door gevatte koude, zwaar gevoel in hoofd en ledematen, Influenza, Griep, Rheumatische pijnen, alsook vastzittende Hoest: in al deze gevallen zullen Mljohardt's Poeders U spoedig helpen. Doos 45 ct Bij Uw Drogist. gelegenheid gesteld van hun Inspecteur, den heer T. J. Sikkens, afscheid te ne men wegens zijn vertrek naar Delft. Ach tereenvolgens voerden de heer Paulssen, namens de Ontvangers, Surnumerair Kloosterman namens de Inspectie en As- sistent-dienstgeleider Groenleer namens den actieven dienst het woord. Duidelijk kwamen de gevoelens van waardeering en hoogachting voor den scheidenden cftief tot uiting. De heer Paulssen bood namens alle ambtenaren een ets van Zierikzee met oorkonde aan, ter herinnering aan het 111/2-jarig verblijf aldaar. Aan mevr. Sikkens werden bloemen aangeboden. Inspecteur Sikkens dankte allen voor het blijk van waardeering, herinnerde aan de aangename samenwerking met alle ambtenaren en wenschte allen en hun gezin het beste toe. Nadat wijn en- gebak was rondgediend bleef men nog eenigen tijd gezellig bij een. Daarna namen de heer en mevr. Sikkens van allen met een handdruk afscheid. KERKWERVE. De Zondag j.l. gehouden collecte voor jubileum Kinderzorg heeft opgebracht f 3,60. ELKERZEE. Donderdagmiddag deed een militair vliegtuig, bemand met piloot en waarnemer, een landing op het strand aan „de Repard" te Scharendijke. Het landen geschiedde vlot. Het moest ge beuren, teneinde zich te oriënteeren. Na een kort oponthoud steeg men weer op. Deze ongewone gebeurtenis bracht heel wat kijklustigen op de duinen. DREISCHOR. Voor de vereen. „Tot Nut en Genoegen" alhier, trad in de zaal van den heer J. Slager op, de heer Geert Dils uit Amsterdam. Op boeiende en aange name wijze hield deze minstreel de aan wezigen bezig met zijn oud-Hollandsche liederen, zichzelf daarbij begeleidende op de luit, wat de aantrekkelijkheid van het voorgedragenG zeer ten goede kwam. Een tot weerziens hem toegesproken door het bestuur namens de aanwezigen, was te oordeelen naar de instemming met aller goedkeuring. STAVENISSE. Donderdagavond gaf het muziekgezelschap „O.B?K." alhier in het hotel „Potappel" hare eerste uitvoering. Voor een zeer volle zaal toonde de vereeniging zich na het eerste jaar van haar bestaan flink geoefend te hebben. Eenige tooneelstukjes en een paar aardige voordrachten zorgden voor de noodige afwisseling. Een vroolijk geanimeerd bal besloot den zeer aangenamen avond. OUD-VOSSEMEER. In de laatste jaren is aan het overzetveer van Oud- op Nieuw-Vossemeer heel wat veranderd ten gerieve der passanten; aan de Oostelijne zijde van het Veer is voor voldoende verlichting gezorgd, een wachtlokaal aan gegeven en voor in- en uitstappen bij hoog water, als niet aan den kop van den veerdam kan worden aangelegd, een paar kleine steigertjes gemaakt aan de zijkanten van dien Oostelijken veerdam. Een en ander zal zeker door het publiek worden gewaardeerd. VERHOOGING VAN DEN ACCIJNS OP GEDISTILLEERD. De Inspecteur der Dir. Bel. enz. te Zierikzee, vestigt er de aandacht op, dat in het algemeen zij, die op 1 Febr. 1931 meer dan 100 Liter gedistilleerd, ongeacht de sterkte, in voorraad heb ben, daarvan op 1 Februari 1931 aangifte moeten doen bij den Ontvanger der Ac cijnzen. Bij deze hoeveelheid van 100 Liter wordt ook begrepen, het gedistil leerd, dat op 2 Februari 1931 in vervoer is, doch op dien datum nog niet ontvan gen is. Wordt de voor navordering ver- eisfhfp vnnmnH 1* reikt of verhoogd, dan behoort telkens den eerstvolgenden werkdag na dien in slag aangifte te worden gedaan. De aan gifte moet onderteekend zijn en bevat ten: „Naam en woonplaats van den aan gever, hoeveelheid, soort en sterkte van al het gedistilleerd, eene nauwkeurige aanwijziging van de plaats of de plaat sen waar het gedistilleerd in voorraad was of ingeslagen is". Op het niet-nakomen van de verplich tingen is een straf gesteld van ten hoog ste duizend gulden. Verdere inlichtingen zijn te bekomen bij de belastingambtenaren. VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD TE ZIERIKZEE, gehouden op Dinsdag 27 Januari. Voorzitter de burgemeester, de heer J. C. A. Bannink. Afwezig de heeren Gerritsen en dr. v. d. Kwast. De eerste wegens ongesteld heid. Na opening houdt de voorzitter DE NIEUWJAARSREDE, waaraan het volgende is ontleend: Spr. begint met te herinneren aan het feit, dat het bijna 5 eeuwen geleden is, dat een Mechelsche bouwmeester, Kel dermans, aan de vroedschap van deze stad een ontwerp voorlegde tot bouw van een toren, die hooger zou zijn, dan eenige toren in Europa. De stad heeft thans een eigen bouwmeester, doch deze blijft lager bij de grond en ontwerpt verbeterde havendijken en riolen, en, als een onzer raadsleden zijn zin kreeg, ook nog bomvrije onderkomens, waarin dan echter de burgerij zou moefen vluch ten voor den zwaren druk van den fis cus. En het is wellicht een vooruitziende blik geweest, die elk huis van een brie venbus liet voorzien om het bezorgen van belastingbiljetten te vergemakkelij ken. Toch willen wij aldus spr. het Nieuwe Jaar niet beginnen met louter fiscale klaagzangen, al kunnen wij het betreuren dat het geslacht der Pieter Mogge's is uitgestorven. De klok van onze oude stedhuistoren mag nu en dan vooruit en dan weer achteruit loopen, het college regelt zijn tempo niet naar dit grillige uurwerk, maar tracht er re gelmatig den gang in te houden. En waar in de raadzaal een tweetal mo derne tafellampen de rookwolven ab- sorbeeren, zoo ligt daarin een symbool, dat de Raad ook zal willen medewer ken om de wolken te verdrijven, die de toekomst van Zierikzee zouden willen verduisteren. Het is in het teeken van dit bemoedigende beeld, dat spr. de leden en hun gezinnen een zeer gelukkig en gezegend Nieuwjaar toewenscht en de leden wijsheid en kracht om de stad te helpen besturen tol meerderen bloei en tot zegen van onze medeburgers. Weth. Timmerman dankt spr. voor zijn onverflauwde medewerking en vaderlijke hulp en vriendschap. Weth. Koopman be luistert hier de laatste Nieuwjaarsrede. Als een man van singuliere qualiteilen was hij spr. een trouwe vraagbaak. Met Vondel meent spr. van den secretaris te mogen zeggen „al wat in wetten steekt, is in zijn hoofd gevaren". Hem en zijn wakkeren staf brengt spr. dank voor hun toewijding en werklust, zoo mede aan allen, die in dienst der ge meente arbeiden. Ook hun en hunne ge zinnen wcnscht spr. een gelukkig Nieuw jaar, evenals aan de pers, die zoo ge hecht is aan de raadszaal. De raad heeft B. en W. krachtig ge steund in al die voorstellen, welke ver betering en moderniseering beoogden. De reinigingsdienst, de brandweerorganisatie, de electriciteit, de stratenverbetering, de Doe het dit jaar beter dan den vorlgen winter. Zorg dat ge een pot Akker's Kloosterbalsem in huis hebt, en bescherm Uw huid tegen inwerking van koude en vocht, door haar iederen avond voor het naar bed gaan, in te smeren met Akker'i „Geen goud zoo goed" betering der havendijken hebben meerma len de aandacht en discussie's gevraagd. Voor de welwillendheid, waarmede de raad 's voorzitters leiding heeft verge makkelijkt in het afgeloopen jaar, be tuigt spr. zijn erkentelijkheid. Wat zal de toekomst brengen? Een opbloeiend land- en tuinbouwbe drijf of een verarmden boer? Laat ons het eerste hopen, want het belang van het eiland is ook ons belang, al zijn die belangen ook niet in een bepaalde verhouding te mengen. De werkeloosheid heeft de volle aan dacht en gaarne brengt spr. dank aan de commissie, die zoovele moeilijkheden heeft op te lossen. De schippers hebben gelukkig niet te klagen over hun mos sels en oesters. Gaarne brengt spr. ook hulde aan V.V.V., met haar wakker be stuur, dat alles aanpakt om stad en eiland bekend te maken. Tenslotte wil spr. ook herdenken al degenen, die zoo veel hebben gedaan voor een luchtver- binding met Rotterdam. De waterlei ding bracht in velerlei opzicht zegen op ons eiland. Een sierlijke fontein op 't Havenpark wil het klaterend beeld zijn van die voorziening. De Raad van Beheer moge in 1931 iets gevoelen voor dit spre kend watersymbool en met behulp van een vastrechttarief dezen hoorn des over- vloeds wat minder kostbaar maken. Hel gebouw der R.H.B.S. zal in dit jaar gedeeltelijk worden afgebroken, met f 50,000 in eersten termijn, om in 1932 als een Phoenix uit haar asch te ver rijzen. Spr. brengt dank aan de autoriteiten, die daartoe hebben willen medewerken, zoomede aan het Prov. bestuur en den Minister van Waterstaat voor hun vlotte hulp om het veer te Zijpe uit het al bum der klaagliederen te verwijderen. Hierbij behoort een woord van waar deering aan het adres van dhr. de Broe kert c.s. Een nieuw gebouw voor onze landbouwhuishoudschool is in een verge vorderd stadium van voorbereiding. Do heer Beelaerts ging heen; de raad vond voor hem een geschikten ontvanger. De heer Begeman gaat ons verlaten en B. en W. zullen zich inspannen om een even bekwaam hoofd der U.L.O. te krij gen. Spr. wil ook Kardol niet vergeten, die gepensionneerd werd en dit lot met waardigheid draagt. Het zielenaantal vermindert langzaam maar zeker. De ontvolking .van het plat teland is een probleem van primaire beteekenis. Als we niet in staat zijn dit proces te stuiten, zullen ook de groote steden voor groote moeilijkheden komen te staan. Ook daarom is het te hopen, dat een land- en tuinbouwbedrijf een betere toekomst tegemoet gaat. Zierik zee heeft op ons eiland een historische roeping: onder de gemeenten is zij de primus interperis: de eerste onder baarss gelijken. Bezield, met dien geest van saamhoo- righeid, die alle verschillen overbrugt en voortgestuwd door een nooit versagen de wil om de gemeenschap te dienen, zullen wij onze stad kunnen opwerken tol die hoogte, welke noodig is om op het eiland Schouwen-Duiveland de po sitie te behouden, welke haar historisch toekomt en gesymboliseerd wordt door den St.-Lievens-Monstertoren. (Applaus). Weth. Timmerman dankt namens den raad, secretaris en personeel den voorz. voor diens hartelijke woorden en wen- schcn tot hun allen gericht. Spr. uit de PREDIKBEURTEN» Zondag 1 Februari te Zierikzee. Ned. Heiv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Pjjnacker Hordjjki 's Avonds 7 ure, Kerkconeert. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Voors» Luth. Kerk. Geen dienst. Gesef. Kerk. 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhujjzen; Oh?. Geief. Ksvk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 are, ds Hoogendoorn. Evangelisatie JevaBl. 7 ure, Samenkomst. Ond-Gesef. Gsa>. 9.80, 2 en 6 ure, de heer Kolijn van Papendrecht. ie 7 aar .VJin^ds Nieuwe Kerk. voor zachte mooie huid la Donzen cn Tuben 30-45 en 75 ct. Potten 1 gld- Verkrijgbaar bij Uw Drogist. zijn functie zal mogen bekleeden ten genoege van hem zelf en tot bloei der gemeente en wenscht hem en de zijnen Gods besten zegen toe. Na deze inleiding wordt tot afdoening der agenda overgegaan. Zoo deelt de voorz. mede, dat blijkens de bij de stuk ken overgelegde verzekeringspolis van de autobrandspuit, de verzekeringskwestie is geregeld. De heer W. van Splunder, verzoekt plaatsing van een gaslantaarn in de na* bijheid der woningen aan de Grachtweg. De gasconmiissie is van meening, dat een oplossing in deze kwestie gevonden kan' worden, wanneer de laatste lantaarn krachtiger licht geeft. B. en W. nemen dit voorstel over, waarmede de raad zich vereenigt. Ingekomen is o.a. een request van de schapenhouders Ringelberg, die verklaren veel last te hebben van gekruiste wolfs honden, welke hun schapen vermoorden of wonden. Zij vragen verwijdering van dat soort hondenras. B. en W. hebben geen kans gezien een bepaling te maken een bepaald ras uit te sluiten, dat een hondenliefhebber niet mag houden. Ook is het niet gemakkelijk om de herdershonden te muilkorven. De heer Catshoek merkt op, dat de voorzitter het voorstelt, alsof gevraagd wordt het houden van een bepaald soort hond te verbieden. Dat wordt niet ge vraagd. Adressanten vragen maatregelen, waardoor zij eenigszins worden gevrij waard tegen schade, door 's nachts geen honden vrij te laten loopen, waarbij spr. zich volkomen kan aansluiten. Hij is even wel van oordeel dat wanneer Zierikzee alléén verbiedt, men dan nog niet gevrij waard is. Een dergelijk adres zou dan aan de omliggende gemeenten moeten worden gericht. De voorzitter antwoordt, dat hetgeen de heer Catshoek betoogt, in 't wezen der zaak volkomen juist is, maar al wordt in de algem. politieverordening een bepaling opgenomen dienaangaande, dan kan zulks nooit een afdoende oplos sing geven. Bovendien is in deze veror dening al een bepaling opgenomen, waar bij het verboden wordt tusschen 11 uur 's avonds en 6 uur 's morgens honden onbeheerd te laten loopen. Nadat nog de heer de Broekert gewe zen heeft op het feit, dat den laatster» tiid een groot aantal honden is o^e-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1