Zierikzeesche 6 Nieuwsbode NI Vadsrtasdsche Bank Aanstaanden Zondagavond Concert ie da Nieuwe Kerk. PUROL ABONNEMENT: Maandag 26 Jan. 1931. zierikzeesche courant. lr7I\VJ{^8*£5( ADVERTENTIEN Inzending Advertentiën Kennisgeving. BINNENLAND. FEUILLETON. De wraak der Verdrevenen voor Belaste Waarde, '•■GRAVENHAGE. Uit Stad ars Provincie. Pr|j« per S aundea f 1,50, frueo per port 1,80. Voor het buitenland per jaar 10, Afaonderljjke tnmuerr 5 cent. Veraeh|jnt Und., Wnsd. en Yrgd. Iel Ho. 32. - Portgiro 18T4TÏ. No. 12110. Ultt.-lilulur H. I. KOSTEN. tan 1—8 regelr SO eta., Taa 4 regela en daarbomn 20 eta. per regel. Beelamea 80 eta. p. regel. B(j eontraot belangrgke korting Insending op den dag Tan iit- gare «óór 10 ar*. ■ItorlIJk 10 uur op deudagv. uitgaaf De BURGEMEESTER van Zierixzeb brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Diasdag den 27 Jan. 1931, des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, eene openbare vergadering van den Gemeenteraad zal ge houden worden, waarin de navolgende punten zullen werden behandeld: 1. Ingekomen ptukken en mededeslinge*. 2. Verzoek Hoofd U L O, school om eervol ontslag. 3 Verhoog ng aantal lesoren in de hand werken aan de ULO school 4 Onderhandsche verpachting gemeente grond. 5 Onderhandsche verhuring.garage Noord- havenpoort 6 Wijziging en opnieuw vaststelling ver ordening overuren politie 7. Voorstel betreffende begrinden van wegen door het Wa erschap Schouwen 8. Voorstel aangaande pechtvermindering. 9. Adres inzake werkloozensteun. 10. Vaststelling rioleeringsplan. 11. Deelaeming in garantiefonds vliegveld te Haamstede 12. Benoeming leden en plaatevangend9 leden hoofdstembureau Gemtemteraad. 13. Benoeming voorzitter »n leden en plaats vervangende leden stembureaus Gemeen teraad. 14. Benoeming voorzitter «n leden en plaats vervangende leden stembureaus Provin ciale Staten. Zierikzie, den 22 Januari 1981. De Burgemeester, J. C. A. BANNINK. GEEN GRATIE VOOR KAPT. BORREN. De Koningin heeft afwijzend beschikt op het door derden ingediende gratie verzoek ten behoeve van kapitein A. F. Borren, die door het Hoog Militair Ge rechtshof in verband met den bekenden overval op Curagao is veroordeeld tot 1 dag gev.str. Zooals men weet had kapitein Borren zelf geweigerd een gra tieverzoek in te dienen. STEUN AAN DE BEETWORTELSUIKER-INDUSTRIE. De heer Westerdijk heeft aan den Min. van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gevraagd of hij voornemens is de indie ning van een wetsontwerp te bevorderen tot steun der beetwortelsuikerindustrie en zoo ja, of het dan de bedoeling is, daar door nog invloed uit te oefenen op den uitzaai in dit voorjaar. In dat geval meent de heer Westerdijk dat de wet dient tot stand te zijn ge komen uiterlijk 1 Maart a.s. opdat de akkerbouwers daarmede rekening zullen kunnen houden bij het opmaken van het bouwplan, den aankoop van kunstmest, zaai- en pootgoed en wat nog belang rijker is bij de weldra te nemen be slissing omtrent de vraag, of hun fa brieken gedurende de a.s. campagne zul len werken, dan wel worden stopgezet, Hij vraagt dan of de Minister niet van meening is, dat het zonder Rijkssteun of Rijksgarantie onmogelijk zal zijn, de fa brieken te laten werken en tenslotte of het bovenstaande mutatis mutandis niet mede van belang is voor de aardappel- meeldindustrie. STEUN AAN DE AARDAPPELMEEL- INDUSTRIE EN DE SUIKERBIETENTEELT. De Minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft Donderdag de commis sie van werkgevers- en werknemersbon den in het landbouwbedrijf in audiëntie ontvangen. De commissie bepleitte niet slechts steunmaatregelen voor de aardap- pelmeeldindustrie en de suikerbietenteelt, maar drong ook vooral aan op spoed f Uit het Engelsch van r J. S. FLETCHER. (Nadruk verboden 29 Ben had intusschen zijn schuilplaats verlaten en liep nu ongeduldig den zand weg op en neer. Gretig nam hij een paar ferme slokken uit de flesch, die zijn zwager meebracht. Toen wees hij naar de boerderij. Ofschoon het inmid dels pikdonker geworden was, was er nog geen licht te zien. „De oude vrouw is weg", berichtte Ben, „Geen twee minuten na jou ging ze het moerland in. Maar de beide mannen zijn nog 'binnen ik heb ze niet zien weggaan. Maar komaan, wat zullen we nu doen? Wat denk jij er van", wend de hij zich tot den veldwachter", jullie hebt ook van dat soort dingen meer .verstand dan wij, eenvoudige menschen". De veldwachter haalde zijn schouders op. Hij voelde zich niet verantwoord hier op eigen gezag in te grijpen, want welk bewijs was er tegen deze menschen? Hij maakte deze opvatting aan Ben kenbaar. „Bewijs of geen bewijs", zei Ben on geduldig, „ik wil weten wat die kerels daar uitspoken. Maar weet je wat, als De Directie deelt mede, dat in de op 22 Januari 1931 gehouden ver gadering van Directeuren en Commis sarissen ter conversie in 6 Obligatiën zijn uitgeloot de navolgende 5 °/Q Obli- 22 stuks f 1000,nos: 90, 161, 209, 287, 455, 521, 567, 685, 700, 713, 716, 732, 758, 760, 815, 1091, 1126, 1134, 1299, 1442, 1482, 1736; 6 stuks a f500,nos: 56, 250, 297, 307, *315, 399 15 stuks A f 100,nos: 5, 78, 98, 145, J 46, 205, 231, 250, 266, 309, 391, 487, 569, 629, 716. De houders van deze 5 */0 obligatiën, die van de conversie gebruik wenschen te maken, moeten, conform de voor waarden, hun stukken vóór of uiterlijk •p 1 Juni 1931, ten kantore der Yen nootschap inleveren. De conversie geschiedt per 1 Juli 1931. "Wij stellen verkrijgbaar 6% OBLIGATIËN tegen 100 (beurskoers) in verband met de bouwplannen der landbouwers en de dreigende stopzetting van betrokken fabrieken. De min. deelde betreffende den steun aan de aardappelmeelindustrie mee, dat de memorie van antwoord zeer spoedig zou verschijnen en ten aanzien van de suikerbietenteelt, dat de regeering tot steun had besloten, waarbij mét de mo gelijkheid moet worden rekening gehou den, dat de steun zich zal moeten be perken tot een iets geringer hoeveelheid bieten, dan in de afgeloopen jaren ge middeld aan de fabrieken is geleverd. ZIERIKZEE. Van onzen burgemeester ontvingen wij een trekkingslijst, betref fende de verloting van het Zuidelijk Mi- nahassacomité welke verloting 9 en 10 Jan: f.7: ie 's-Gvavenhage gehouden werd. Het verheugt ons te kunnen melden, dat Zeeland, als provincie, het beste fi guur heeft gemaakt van het ressort van 't Zuidelijk comité. De trekkingslijst van het Minahassaco- mité ligt op ons bureau ter inzage voor bezitters van loten. Bij den drukker-uitgever M. Wa terreus te Roermond, is verschenen de brochure „Alarmkreet" tot het Neder- landscbe Volk". Giigassenoorlog en Bur gerbevolking, door Matthieu Oor. De schrijver van deze brochure komt met alle kracht op voor het Vredeswerk. Hij geeft een juisten blik op hetgeen een oorlog in onzen tijd beteekent. Na lezing is men overtuigd dat de waarschuwing voor een dreigend onheil, tot het Neder- landsche Volk gericht, inderdaad gegrond is. De regeering moge nu klaar en dui delijk bekend maken, wat in ons land tijdig zal geschieden om het volk indien mogelijk tegen luchtaanvallen met gas-, brisant- en brandbommen te beschermen. De burgerij heeft daar ten volle recht op. Wat hier op 't spel staat is, op de eerste plaats, algemeen belang. DE 4 DOELPUNTEN. Men hoort nogal eens de meening ver kondigen dat de komende vliegdienst met Rotterdam v.v. een doodgeboren kindje zpu zijn en daarmedeuit! Deze opinie zelf wel onknapppen. Ik klop aan en vraag naar Abe Hoyland. En als hij bin nen is en daar ben ik zeker van, want ik heb hem niet zien verdwijnen dan vertel ik hem ronduit, dat hij onder verdenking staat". De veldwachter schudde het hoofd. „Dat zou ik maar laten", adviseerde hij. „Abe Hoyland is een gevaarlijk heer schap als hij begint. Het is heelemaal niet uitgesloten, dat hij gewapend is. Daarom lijkt het mij het beste, om te zorgen, dat niemand het huis verlaat en kalm af te wachten tot de politie uit Halfirth er is. „Kletspraat!" viel Ben den veldwach ter nijdig in de rede. „Ik ga erheen!" En zonder verder een woord liep hij behoedzaam het erf op en Klopte aan, Ravidge volgde hem, het geweer gereed en de anderen bleven op veiligen af stand. „Pas op", fluisterde Ravidge, „Wees voorzichtig. Ze hebben ons misschien ge zien". Maar hoe hard Ben ook klopte, er werd niet opengedaan en van binnen klonK geen geluid. De anderen, die moediger werden te gelooven dat het huis ver laten was, liepen om de boerderij heen en gluurden nieuwsgierig naar binnen. De veldwachter, die zoo verstandig was geweest een lantaarn mede te nemen, stak dien aan en liet het licht door het raam aan de andere zijde van het huis schijnen. van pessimisten is ten eeneömale onjuist. Men moet n.l. 4 doelpunteft voor oogen houden en wel: 1. Een toekomstig vrachtvervoer van tuinbouwproducten, bloemeii etc., onmis baar voor de opkomst van de duinstreek. Dit onderdeel van het progtamma in ver band met de komende cultures slaagt zeker en zal stand houden.y 2. Een sterk toenemend vreemdelingen verkeer, waarbij de gelegenheid om spoe dig per vliegtuig in een prachtige om geving te kunnen komen,; van grooten invloed moet zijn. Deze opinie wordt ten volle gedeeld door vooraanstaande per sonen uit den toeristenwareld. De mogelijkheid om ten allen tijde in noodgevallen van onseiland af te komen door het charteren van een vlieg tuig of wanneer men zich 'via 't kantoor der K.L.M. te tot een reis groep vereenigt Voor a^$gewonen prijs in korten tijd naar' Rotterdam heen en terug te kunnen vliegen. 4. Een geregelde passagiersdienst. 4 Mei wordt begonnen met één vliegdag per week, met aller medewerking kan dit en moeten per week meer Vliegdagen vol gen. Zooals uit bovenstaande blijkt, bestaat er alle reden het werk van 't vliegveld te steunen, hetzij door daadwerkelijk van het nieuwe vervoermiddel gebruik te ma ken of anderen daartoe op te wekken, dan wel om deel te nemen in het garantie fonds. Dit garantiefonds gezien de 4 doel punten kan nooit als een! ,„fond perdu" worden aangemerkt. Nu het 4de doelpunt toch wordt aan geroerd, willen wij er nog even de aan dacht op vestigen, dat men 't waar schijnlijk meer van den komenden dan van den gaanden man moeten hebben. Nemen wij b.v. eens de categorie „Han- delreizigers". Na onderzoek is ons gebleken, dat er behalve des Zaterdags en Zondags, het geheele jaar door gemiddeld een kleine 40 heeren handelsreizigers per dag op ons eiland arriveeren (dit zijn dus een 10,000 bezoeken per jaar!) Nu weten wij wel dat velen van die heeren, die als regel een dag in Zie- rikzee vertoeven en dan nog één dag naar buiten gaan, op hun rondreis zijn en 't bezit van treinabonnementen, doch dit neemt niet weg dat er ook wel onder hen gevonden zullen worden voor wie „time money" is en voor wie een vlieg dienst een uitkomst is, xoodat wij ons niet behoeven te verwonderen dat per sonen die tot nog toe, gezien de lage en tijdroovende reis, ons eiland nimmer hadden betreden, thans hier zaken komen doen. Alles bij elkaar zien wij de toekomst goed tegemoet en hopen wij dat vanaf 4 Mei weer een steentje is bijgedragen tot heil van ons eiland. BIJ Griep en Gevatte koude Sanapirin-tabletten. Buisje 75, 40, 25 ct. BIJ Hoesten en BronohStis Anga-siroop. Flacons van 1 gld. en f 1.75. Bij Apoth. en Drogisten STUKKEN RAAD ZIERIKZEE. Ontslag hoofd U. L. O.-s c h o o 1. De heer H. Begeman verzoekt B. en W. eervol ontslag als hoofd der U.L.O.-sc'iool alhier. B. en W. stellen voor, dat te verleenen op 15 Maart a.s. Handwerken U. L. O.-s c h o o 1. B. en W. deelen mede, dat bij hen geen bezwaar bestaat tegen het uitbreiden van het aantal uren voor onderwijs in de handwerken aan de U.L..O-sehool van 3 tol 4 per week. Zij stellen voor om het salaris van' de tijdelijke onderwijze res, belast met het onderwijs in de nut tige handwerken te bepalen voor 4 uren kreet van afschuw. De anderen liepen haastig om hem toe. „Moord", schreeuwde de veldwachter heesch. „Er ligt een man languit op den grond! Kijk daar!" Ben keek naar binnen en duwde tegen de deur van de bijkeuken. „Het is die werkman waar we het straks over hadden", zei hij tot Ravidge, „en het lijkt er op het eerste gezicht heel veel op dat hij vermoord is. Zie dat je op het erf wat gereedschap vindt, dan breken we die deur open!" Hij was de eerste die binnen trad, toen de mannen er na veel moeite in geslaagd waren om de deur open te krijgen en liep onmiddellijk naar de roer- looze gestalte van den man, die blijk baar voorover gevallen was. Ravidge keerde het lichaam om en wees op een gapende wonde in den slaap. „Groote hemel, 't is Lightowler!" riep de veldwachter verschrikt. „Hij is ver moord!" „Dat moet een paar uur geleden ge beurd zijn", constateerde Ravidge. „Het lichaam is al stijf". Ben liet het licht van den lantaarn door de keuken schijnen. Plotseling zag hij een stuk papier op tafel liggen. Hij nam het op en hield het bij het licht. Het was een exemplaar van het aan plakbiljet dat Oliver den vorigen avond had laten verspreiden en waarin een belooning werd uitgeloofd voor het vin den van den dader van den dynamiet- per week op f.50 per wekelijksch les uur en per jaar, zijnde dus f 200 per jaar. _5,gj Verpachting gem.-grond. B. en fW. stellen voor aan J. C. Pairoux het bij hem in pacht zijnde perceel moesland aan de Karnemelksvaart,' onderhands te verpachten voor 5 achtereenvolgende ja ren, ingaande 1 Mei 1931, waartoe adres sant zich genegen heeft verklaard. Verhuring garage Noordha venpoort. B. en W. stellen voor, on der overlegging van het advies van den gem.-bouwmeester, om een gedeelte van de garage, nabij de Noordhavenpoort, on derhands te verhuren aan J. Baas, voor den tijd van 5 achtereenvolgende jaren, tegen een huurprijs van f 25 per jaar. Begrinding van wegen. Evenals vorige jaren, stellen B. en W. ook nu weer voor van het door het Waterschap Schouwen gedane aanbod, tot begrinding van wegen, gebruik te maken, zulks on der de in het schrijven van dat water schap bedoelde voorwaarden, bepalend, dat, indien in een gemeente besloten wordt, een weg te verharden, 1/3 deel der kosten gedragen wordt door de ge meente, 1/3 deel door de aangelanden en 1/3 deel door het Waterschap Schouwen, welk lichaam voor het onder profiel brengen, het toezicht houden op de uit voering en het jaarlijksch onderhoud zal zorgen. Pachtvermindering., B. en W. doen den raad toekomen: a. een adres van G. v. d. Hoek en 12 andere pach ters van gemeente-eigendommen, waarin zij om vermindering van pacht verzoe ken; b. het advies van de raadscommissie, destijds belast geweest met het schatten der gemeente-eigendommen. Overeenkom stig het sub b genoemde advies stellen B. en W. voor aan genoemde pachters, behoudens na te noemen uitzonderingen, 15 o/0 vermindering op de door hen te betalen pachtsom toe te staan en B. en W. verder te machtigen, om aan andere pachters van gemeente-eigendommen een gelijke vermindering van de pachtsom toe te kennen, indien zij daartoe nader een adres tot den raad of B. en W. richten. B. en W. stellen voor om van de ver mindering van pachtsom uit te sluiten, de pacht van weilanden, dat gebruikt wordt voor het laten grazen van run deren en schapen en de pacht van tuin grond. Onder overlegging van een adres van J. P. Uijl, houdende verzoek om verla ging van de betaalde verhoogde lasten van door hem van de gemeente ge-- pachte eigendommen en om vermindering van pachti stellen B. en W. voor, aan Uijl te berichten, dat, volgens de pacht- voorwaarden, de verhoogde lasten voor rekening van de pachters komen, zoo dat aan zijn verzoek om verlaging niet kan worden voldaan. Wat het tweede verzoek betreft, stel len B. én W. voor, om een vermindering van 15 0/0 toe te kennen, overeenkom stig 'het advies van B. en W. van 19 Jan. 1931. Werkloozensteun. In ons num mer van Vrijdag j.l. is in extenso op genomen de brief aan den raad gericht door den Z.zeeschen Bestuurdersbond, de afd. Zzee van den R.-K. Volksbond en de afd. Zzee van de S.D.A.P. Rioleeringsplan. De gemeente- bouwmeester raamt de kosten voor ver nieuwing der rioleering in deze ge meente op f 66100,10. „Ik begrijp het al", riep hij uit. „Ligh towler heeft dit gelezen en blijkbaar vermoedens gehad wie de schuldigen wa ren of misschien wel méér dan vermoe dens. Hij is hierheen gekomen om zijn slag te slaan; waarschijnlijk heeft hij gedacht dat het Mirjajn wel een duizend pond waard zou zijn als hij zijn mond hield. Maar hij is van een koude kermis thuisgekomen. Maar waar zit Hoyland? Als hij er vandoor is, moet hij aan de achterzijde ontsnapt zijn!" Maar hoe de mannen ook den omtrek naspeurden. Abe Hoyland was nergens te vinden. Er zat niets anders op dan rustig de komst van de politie uit Halfirth af te wachten. Plotseling gaf een van de mannen een schreeuw. „Wat is dat daar?" riep hij heesch van schrik. „Lichten, niets dan lichten!" De anderen staarden zwijgend in de richting van den dam. In duisternis za gen zij een gewemel van lichten, blijk baar afkomstig van een groot aantal lantaarns, als glimwormen bewegen tus- schen de boomen en het struikgewas en in de verte hoorden zij geroep van man nenstemmen. HOOFDSTUK XXII. Hoe meer Oliver den schrik van den fatalen avond, dat Louis John hem was komen waarschuwen, te boven kwam, hoe meer de overtuiging bij hem post TQtif. dat de aansla den dam alleen Alle ruwheid en roodheid, pukkeltjes en uitslag, worden weggenomen door Do0* 30.60. Tube 40cl. Bij Apoth. en DrogUten Het komt B. en W. voor dit werk te doen uitvoeren in 5 jaren, -zoodat ge durende het tijdvak tevens de werkloo- zen productieven arbeid kunnen verrich-, ten. De gelden tot dekking der kosten zouden B. en W. willen vinden door ge durende dien tijd geen gelden te doen redintegreeren. Door stopzetting daarvan komen daardoor ieder jaa*p f 12 a f 44000 vrij om te besteden voor rioleering. Te vens worden de ingezetenen dan over een 30-tal jaren ontlast van de rente en aflossing, welke anders op de be grooting zouden drukken, indien een geld- leening zou worden aangegaan. Het voorstel wordt door B. en W. al dus gedaan, omdat het hen ondoenlijk voorkomt om voor een uitgave ad f66100 een leening te sluiten en dus de ge- meentebegrooting, buiten de zware uit gaven, welke te wachten zijn door de verbetering der havendijken nog eens te belasten met een uitgaaf van pl.m. f2900 aan rente en pl.m. f 2200 aan aflossing, totaal pl.m. f 5100. B, en W. hebben bereids machtiging verkregen een aanvang te maken met: a. de rioleering van de meest urgente gedeelten, n.l. de Zwemhaven, Roode Dorp, de- Hofferstraat, de Verrenieuw- straat en 't Vrije (dit laatste in verband met de nieiiwe straataanleg) en de daar toe benoodigde buizen aan te koopen en b. het uitbaggeren der grachten. Garantiefonds vliegveld. Ged. Staten vragen B. en W. of deze ge meente bereid is deel te nemen in het garantiefonds voor de instandhouding van een luehtverbinding Schouwen—Rotter dam, omdat aan Ged. Staten verzocht is om een bijdrage in het garantiefonds, dat minstens f 15000 groot moet zijn. Het kwam B. en W. voor dat pok Zierikzee een direct belang heeft bij zoo danige verbinding. Zij stellen voor voor f 500 deel te nemen in het garantie fonds, voorloopig voor 1 jaar. RENESSE. Woensdagavond hielden de leden van de vereeniging van oud-leer lingen van den „Fruit- en Tuinbouwcur- sus" in het café van den heer P. Telle alhier, een algemeene jaarvergadering. Na opening door den voorzitter, den heer W. van Klooster, meende deze de ge woonte getrouw te moeten blijven om een terugblik op het afgeloopen jaar te slaan. Was het geen gewoonte, hij zou liever over 1930 willen zwijgen, om re den dit zoo'n slecht jaar is geweest, dat iedere teler er liefst niet meer aan wordt herinnerd. Toch heeft het nog iets ge leerd, dat ondanks de malaise een goede verstandhouding in de vereeniging moge lijk was en hierdoor nog iets tot stand kon worden gebracht. Verder is duide lijk gebleken, dat door een doelmatige besproeiing der fruitboomen een zeer goede oogst kan verkregen worden, met prima fruit, dat voor hooge prijzen werd verkocht. Dank zij ook het onderwijs en de voorlichting inzake fruitteelt! Het vliegveld, wat voorheen een fabel leek te zijn, is nu werkelijkheid geworden. Met den wensch, dat het den leden dit jaar niet aan moed moge ontbreken om Op den ingeslagen weg voort te gaan, door zijn krachtig optreden en energie mislukt was. Hij had het grootste ver trouwen in Ben's speurzin en in het aan plakbiljet, dat hij overal in de omgeving had laten verspreiden. Maar bovenal stel de hij vertrouwen in zijn mannnen die dag en nacht den dam bewaakten. „Dat was een prachtidée van me", zei hij vergenoegd tot Rawlinson, toen zij den volgenden ochtend naar de stad reden. „Vertrouwde kerels allemaal. Stuk voor stuk heb ik ze zelf. uitgezocht!" „Ben je vanmorgen al naar den dam geweest?" vroeg Rawlinson. „Ja, maar er is niets bijzonders aan de hand. De dam wordt dag en nacht bewaakt. Zoolang mijn mannen er zijn is er geen sprake van dat er iets ge* beuren zal". „Hoe lang denk je, dat die bewaking zal moeten duren?" vroeg Rawlinson weer. „Totdat de dader gearresteerd isl En ik geloof niet, dat we daar lang op zullen hoeven wachten. Ben is een han dige kerel! En dan de belooning die ik heb uitgeloofd! Ik ken de menschen hier. Als ze wat verdienen kunnen...! Maar iets anders, jij hebt zeker vanmorgen nog zaken in de stad, nietwaar?" Het antwoord luidde bevestigend. „Als je klaar bent", laten we dan sa men lunchen in de „Griffin", stelde Oli ver voor. Rawlinson nam de uitnoodiging aan. (Wordt vervolgd)^

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1