Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement; Maandag 19 Jan. 1931. zierikzeesche courant. advertentien Inzending Advertentiën De NUTSCURSUSSEN niet gegeven. buitenland.' feuilleton." De wraak der Verdrevenen. binnenland. Uit Stad en Provinole. pijji pel S ■fttadea f 1,50, frnoo per poat f 1,80. Voor hel boitanlmid per jssr t 10,-. Afaondorlgke Banner» 5 eent. Yor.ohJjnt Mud., Wud. en Vrjjd. Tel. No. 32. - Poitgiro 18T4TÏ. #7at« JAARSAN 8. No. 12107. Sir. A. J. DE LOOZE. UIK.-Mltftar U.KOSTER. TBI 1—8 regele 60 ote., tbb 4 regels en dear boren 20 ets. per regel. Reclame» 80 ets. p. regel. Bjj contract belangrijke korting. Insending op den dag ran mlt- gaTe vóór 10 ar*. ■itarlljk lO iur op doa dag f. aitgaaf in REKENEN. NEDERLANOSCHE TAAL en SCHRIFTVERBETERINBEH8ELSCH en BOEKHOUOEN, worden OEZE WEEK Da leasen worden hervat op MAANDAG £6 JANUARI as. HET MISTMYSTERIE IN HET MAASDAL. De deskundigen hebben hun onder zoek naar de oorzaak van het overlijden van een aantal inwoners van Engis (België), wier dood aan een moorddadi- gen mist wordt toegeschreven, nog niet beëindigd. Intusschen constateerden zij bij de autopsie irriteering van de ademhalingsorganen, waardoor hart verlamming intrad. De mist bevatte een irriteerend bestanddeel, waarvan het karakter nog moet worden vast gesteld. Men gaat voort met het ver zamelen van luchtmonsters op ver schillende plaatsen. Het werk der deskundigen schiet langzaam op en zal nog veel tijd in beslag nemen. Uit het onderzoek blijkt, dat de stof, die in den mist aanwezig was, maar welke nog niet met juistheid bepaald is kunnen worden, in haar uitwerking gelijk staat met die van zwavelachtig anhydriet. Dit gas wordt door steen kolen verwekt. Dat echter op eenig punt van het Maasdal gas uitstroomt, kan niet worden aangenomen. Het vormen van mist werd op de nood lottige dagen door buitengewone om standigheden in de hand gewerkt, naar uit het metereologisch onderzoek blijkt, namelijk koude nachten en een zeer zwakke Oost- en Zuidenwind van geen kilometer per uur. Daardoor komt het, dat vóór de fabrieken zich damp beeft kunnen opstapelen, welke gevaarlijk is geworden. Hierdoor wordt ook dui delijk, waarom de eerste ongevallen zich eerst den derden dag hebben voorgedaan. Waar de sterfgevallen zich op de beide oevers van dé Maas, van Je- meppe tot Engis, hebben voorgedaan, is het dal bijzonder nauw. Na Hoei kwamen geen ongevallen meer voor. Dezelfde meteorologische verschijnselen kunnen zich nog wel voordoen, maar de noviteit was ditmaal uitzonderlijk, zoodat voor een herhaling van het gebeurde niet behoeft te worden ge vreesd. Sedert dien heeft inderdaad mist geheerscht, zonder dat de bevol king er speciaal onder te lijden had. Ziedaar de voorloopige uitslag van bet onderzoek. De twee deskundigen onderzoeken nog den fabrieksrook in de Luiksche omgeving, in verband waarmede kunstmatige mist zal worden verwekt. Resultaten zijn echter eerst na vele dagen te verwachten. COLIJN'» REDE TE GENÈVE. In de Europeesche studiecommissie, die Vrijdag te Genève haar zitting begon, heeft de heer Colijn, de voorzitter der in 1930 gehouden economische confe renties, een zeer belangrijke en belang wekkende rede gehouden. Onomwonden heeft Colijn den vertegenwoordigers van Uit het Engelsch van J. S. FLETCHER. Nadruk verboden). 27 „Zoo, zoudt u denken? Dat schijnt hier zoo de gewoonte te zijn: praten en nog eens praten en uitstellen tot het te laat is", antwoordde Oliver bits. „Er blijft dus niets anders over dan dat ik zelf maatregelen neem. lederen avond zal iic den dam door mijn eigen menschen la ten bewaken, totdat de dader gearres teerd is. Hebt u daar bezwaar tegen? Natuurlijk zijn alle kosten voor mijn re kening. Ik geef liever een paar honderd pond uit, dan dat mijn huis volkomen verwoest wordt. Nog afgezien van het gevaar voor de stad. Het eenige dat itc u dus vraag is, staat u toe dat mijn man nen voortdurend den dam bewaken?" „Waarom niet?" antwoordde Washing ton, „geen enkel bezwaar tegen, als u dat persé wilt. „Maar zoudt u zich niet een beetje al te ongerust maken over...?" Oliver scheen het niet de moeite waard om op deze vraag antwoord te geven. Hij haalde alleen maar schamper de schouders op, nam haastig afscheid van de ingenieurs, knikte ko J tooro de verschillende Europeesche regeeringen, in groote meerderheid ministers, die in hun landen de leiding der buitenlandsche politiek in handen hebben, de waarheid gezegd en er op gewezen, dat er van het economisch werk van den Volken bond vrijwel niets terecht is gekomen en het economisch overleg ondanks alle schoone verklaringen, te Genève afgelegd, tot geen ander resultaat heeft geleid dan tot een verscherping van de tariefpolitiek, zoodat er nu zelfs het gevaar van een algemeenen tariefoorlog dreigt en de laatste bolwerken van den vrijhandel gevaar loopen ook in handen der protectionisten te vallen. H. COLIJN. Met nadruk bracht Colijn zijn toe hoorders onder het oog, dat de toenade- ringsplannen, waarover zij in deze bijeen komst hebben te beraadslagen door de tot dusver gevolgde economische politiek, die in volkomen strijd is met de be vindingen der economische conferenties, moeten worden verijdeld. En dat men dus elke gedachte aan een Europeesche toenadering wel kan opgeven als men op economisch terrein niet tot bezinning komt en ook waarlijk niet alleen in woorden, maar ook£in daden toont verbetering te willen breDgen in de economische verhoudingen tusschen de verschillende staten van Europa. Het betoog van Colijn met zijn weinig opwekkende conclusies en zijn zeer ernstige waarschuwing werd met groote aandacht en zeer waardeerende belangstelling gevolgd. De ontvangst, die de rede vond is voor den heer Colijn ongetwijfeld een zeer groot persoonlijk succes. Maar of deze rede ook nog een ander succes zal hebben, of de scherpe critiek en de nadrukkelijke waarschuwingen van Colijn nu ook werkelijk practische gevolgen zullen hebben, is helaas maar al te zeer aan twijfel onderhevig. DE RIJKSMIDDELEN. De totaal opbrengst voor 1930 der rijksmiddelen valt niet tegen. Met een cijfer van f 504.552.749 blijven we slechts ruim f 6.6 millioen beneden het record van 1929 en nog ruim f 12.2 millioen boven de opbrengst van 1928. Dit is ongetwijfeld een gunstig resultaat te noemen, gezien de huidige omstandigheden, maar meri moet daarbij in aanmerking nemen, dat de huidige depressie in de opbrengst van tal van middelen nog niet tot uit drukking komt. Het eindcijfer voor de maand December bedraagt f 42 550. 872 tegen f 46.952.156, dus wederom deren en reed naar zijn fabriek terug. Daar gekomen, organiseerde hij per soonlijk een bewakingsdienst voor den dam uit een dozijn van zijn meest be trouwbare arbeiders, die wel begrepen dat dit ongewone Karweitje hun geen windeieren zou leggen. Vervolgens ging hij naar het kantoor van Mr. Hargreaves met wien hij een lang gesprek had. En het resultaat van dit onderhoud was, dat Oliver nog dien middag vóór hij naar huis terugreed, de drukproef kon zien van een aanplak biljet, waaarin een belooning van dui zend pond werd uitgeloofd voor dengeen wiens inlichtingen zouden leiden tot aan houding van de dader van den aanslag op den dam. Oliver kende zijn Halfirthersen hij stelde zich heel veel voor van dat aan plakbiljet. Er waren misschien menschen in Halfirth, had hij tegen den advocaat gezegd, die hun eigen vader en moeder zouden verkoopen voor duizend pond, zoo niet voor minder! HOOFDSTUK XX. Zoodra Oliver de werkplaats verlaten had, hervatten Louis John en Ben den arbeid. Ze waren daarin onmiddellijKj weer zoo verdiept dat ze geen woord meer verspilden aan het gebeurde op den dam: ze werkten namelijk aan een interessante verbetering van Louis John's een fikscbe daling, welke veroorzaakt wordt door lagere opbrengst der Invoer rechten, der Registratie- en der Suc cessierechten, dus voornamelijk de middelen, die ook al vroeger het grootste deel der daling voor hun rekening namen. De directe belastingen hielden zich ook nu weer vrij goed, zij het ook, dat de Rijksinkomstenbelasting f4,6 millioen minder opbracht. BARON VAN VOORST TOT VOORST f Zaterdagavond is te Arnhem in den ouderdom van ruim 84 jaar overleden, J. J G. baron van Voorst tot Voorst, oud-voorzitter der Eerste Kamer, welke hooge functie hij bekleedde van 1914—1929, toen zijn hooge leeftijd hem noodzaakte de Koningin te ver zoeken hem niet weder voor een her benoeming in aanmerking te brengen. Vijftien jaren lang heeft generaal- majoor later luitenant-generaal Van Voorst tot Voorstdevergaderingen der Eerste Kamer geleid. Hij deed dit eenigszins „militairement", maar niettemin wist hij een uitnemenden geest van welwillendheid te handhaven en te bevorderen. Zijn nauwgezette plichtsvervulling, hoffelijkheid, ver draagzaamheid waren den leden der Kamer een lichtend voorbeeld. Licha melijk en geestelijk was hij een krach tige persoonlijkheid ©n dit bleef hij ondanks den last der jaren. „DE BORREL" WORDT DUURDER. In verband met de te verwachten verhooging van den accijns op gedistil leerd (de Eerste Kamer moet er nog haar goedkeuring aan hechten) hebben de laatste dagen in den lande tal van vergaderingen van belanghebbenden plaats gehad. Bestond oorspronkelijk het voornemen waarvan wij dan ook in ons blad melding hebben gemaakt om den detailprijs van den borrel" niet te verhoogen, op de vergaderingen bleek de stemming omgeslagen Men meende over 't algemeen, dat er geen andere uitweg was dan tot prijs verhoo ging over te gaan, wilde men zijn bedrijf voldoende loonend houden, 't Is, vernemen wij. dan ook de bedoeling, met 1 Februari as in z.gn. volkszaken den prijs van gedistilleerd met 1 cent per glas te verhoogen, slijters slaan op met 20 cent per liter en de le en 2e klas-zaken zullen den inhoud per „borrel" verminderen van 0.4 tot 0 35 dl. ZIERIKZEE. Aan de Friesche kust bij Moddergat is Vrij dagnacht het motorvaartuig „Cornelia", afkomstig uit Z i e r i k z e e, gestrand. Het schip dat geladen was met mosselen, is op de Wadden door den storm overvallen en van zijn ankers losgeslagen. De bemanning heeft een vreeselijken nacht gehad. De noodseinen werden Zaterdag morgen te Moddergat waargenomen. In den stikdonkeren nacht is hierop de roei-reddingboot van Moddergat, onder leiding van kapitein v. d. Zee, uitgevaren die er in slaagde het schip te bereikeD. Er ging echter geruimen tijd heen met het van boord halen van de vijf opva renden. Eerst omstreeks zeven uur Zaterdagmorgen gelukte het den koenen mannen de schipbreukelingen van de „Cornelia" van een wissen dood te redden. rest van den ochtend een woord gewis seld werd, betrof het hun gemeensehap- pelijken arbeid, waarvan ze pas ver poosden, toen tegen twee uur een jongen hun een eenvoudige koffiemaaltijd kwam brengen. Zooals gewoonlijk zetten Louis John en zijn helper zich op een paar pak kisten om hun gemeenschappelijke lunch te gebruiken. En nu was het oogenblik gekomen om de conversatie over de ont ploffing en wat daarmee verband hield, te heravtten. „Wel, Ben", begon Louis John, „hoe denk je dat zaakje aan te pakken? Je bent toch niet van plan den heelen om trek af te zoeken naar Abe Hoyland?" „Neen", was het antwoord, „dat ben ik zeker niet van plan". En na een korte pauze ging Ben voort: „Uw vader schijnt alleen maar te denken aan Abe Hoy land. Maar er is iemand die heel wat gevaarlijker is dan Abe Hoyland". „Wie dan?" vroeg Louis John verwon derd. „Mirjam Scarp!" En eerlijk gezegd zou ik liever tien mannen als Abe Hoyland tot vijand hebben dan die eene oude vrouw! Die heeft uw' vader óók wraak gezworen sinds den dood van haar zoon". „Maar je wilt toch niet zeggen dat Mirjam Scarp geprobeerd heeft den dam in de lucht te laten springen?" „Mirjam Scarp heeft geld genoeg om den duivel te laten dansen, laat staan De geredden werden te Moddergat ondergebracht Een Tel.-corr. heeft met de ge redden Zaterdag een onderhoud gehad en deze vertelt in zijn blad o, a. het volgende Schipper C. Berrevoets was Maandag van Harlingen gekomen en had de ge- heele week bij de Friesche Wadden mosselen gevischt. De vangst ging naar wensch; men had Vrijdag een lading in, die ongeveer f 1800 waard was „Wij waren Vrijdagavond vroeg op kooi gegaan", vertelde schipper Berre voets. „Wij waren nog maar nauwelijks ingedut, of het schip begon hevig te schudden. De wind was aangewakkerd en in eens overviel ons de storm. Toen was hetalle hens aan dek. Felle hagel buien beletten het uitzicht en af en toe rolde 'n zware breker ovei 't Bchip heen. Kort daarna «kwam de schipper tot de ontdekking, dat het roer gebroken was en dat het schip voor anker was weggeslagen „Toen was er geen houden meer aan", ging schipper Berrevoets voort „Wij geraakten op drift en konden onmogelijk weten, waar de storm ons heen zou voeren. Gelukkig verloor geen van ons zijn hoofd en wij wisten dat wij met dezen wind ergens op de Friesche Wadden moesten belanden Echter, de storm nam in hevigheid toe; zware brekers rolden onophoudelijk over het dek en namen alles wat los en vast zat mee en in zee, Het weer was buiten gewoon slecht Op het dek verkeeren was bijna onmogelijk. Op handen en voeten moesten wij ons voortbewegen om het noodzakelijke werk te doen. In den nanacht vernielden de groote zeeën, die ons voortdurend aanvielen, de kap van de stuurstelling, die in zee verdween. Wij staken een hoop poetskatoen in brand en hoopten, dat men aan den vasten wal onze noodseinen zou opmerken. Wij wisten, dat wij ongunstig zaten wegens den hoogen dijk en vermoedelijk niet door het reddingstation te Ooatma- horn zouden worden opgepikt. Ten slotte botsten wij tegen iets aan; onze vaart was gestuit, wij zaten aan den grond Daar hebben wij nog angstige oogenblikken beleefd, doch spoedig daag de de roeireddingsboot van Moddergat op, die ons uit onze netelige positie bevrijddè". De namen van de geredden zijn: C. Berrevoets, schipper, Zierikzee; H. Ju- melet, Bruinisse; J. J en C. van der Wielen en L Otte, Zierikzee Schip en lading zijn bij beurspolis verzekerd. Des namiddags slaagde men er in, in het schip af te dalen, doch dit was vol water geloopen. Van den inventaris kon niets worden gered De lading mosselen is in zee weggespoeld. Bij kalmere weersomstandigheden zal getracht worden het schip te lichten. Zondagavond werd door de radio de aandacht gevraagd voor een extra- politieberioht, waarin, namens de Burge meester van Bruinisse, bericht werd gevraagd, radio- of telegrafisch, omtrent het lot van de opvarenden van de Z. Z. 11, welke boot Donderdag en Vrijdag bij Ameland was. De opvarenden zijn C van Dijke, M - Okkerse en J. van Dienst. Naar wij vernemen, is de „Zz. 11" behouden te Harlingen (Friesland) aan gekomen Voorloopig tot Donderdag a s, zijn de 3 openbare scholen A, B en ik weet niet, of het u bekend is, dat Mirjam Scarp en Abe Hoyland familie van elkaar zijn. Hij is zelfs haar naaste erfgenaam sinds den dood van Matthew, dus als zij haar testament ten gunste van bèm maakt „Wat wil je daarmee zeggen?" viel Louis John hem in de rede. „Wel, ik stel me de zaak zóó voor. Abe Hoyland is een man met technisch begrip, dat weet u zoo goed als ik. Ik vermoed nu dat hij en Mirjam Scarp samengespannen hebben om zich op uw vader te wreken. En hij zal wel heel graag bereid zijn haar een dienst te be wijzen, in de hoop, of op voorwaarde dat ze hem haar geld nalaat. En daarom kunnen we vast en zeker op een her haling rekeneif, nu de eerste poging mis lukt is! Het staat» bij mij niet vast dat Abe Hoyland zelf het dynamiet heeft aangestokenmaar hij heeft het in ieder geval verschaft". „En wat denk jij nu' te doen?" vroeg Louis John. „Ik ga eerst een bezoek brengen aan het moerland. Als het geheim ergens ligt, is het onder het dak van Mirjam Scarp's boerderij. Daar durf ik een eed op te doen." „Dan mag je wel oppassen", waar schuwde Louis John. „Laat U dat maar aan mij over", weer de Ben lachend af. „Als ik de eerste da gen niet boven water kom, hoeft U zich U.LO. gesloten, wegens het groot aantal absenten tengevolge van de hier heersohende influenza. Onze feuilleton-lezers deelen wij mede, dat bij vergissing een verkeerd feuilleton is opgenomen in de krant van Vrijdag Dit had eerst Maandag geplaatst moeten worden. Wij laten nu het nummer volgen dat Vrijdag opge nomen had dienen te worden. WESTSOHOUWEN. Zaterdagmorgen werd ten 10 ure door de Rijkskustver lichting alhier, opgemerkt het Eagelsche stoomschip „Ethelwolf", dat een halve mijl Zuid van het lichtschip „Sohouwen- bank" ten anker lag en assistentie vroeg, daar het stuurloos was Door hooge zee en zwaar stormweer liep het schip groote kans op den Banjaard geworpen te worden. Uitgevaren sleepbooteD waren Zaterdagmiddag bij het schip genaderd en een daarvan, de Duitsche sleepboot „Wotan", heeft ten half twee ure ver binding met het schip verkregen en is er mee vertrokken naar het Oostgat (richting Vlissingen) Vandaar is het op eigen kracht naar Antwerpen opgestoomd. Het schip is onbeschadigd. HAAMSTEDE. Voor het Nutsdepar- tement „Haamstede-Burgh"trad Vrijdag avond in de zaal van hotel Bom op, de bekende minstreel Geert Dils uit Amster dam. Niettegenstaande het ongunstige weer en de heerschende Spaansche griep, was de opkomst bevredigend Na welkom en inleiding door den voorzitter, den heer W G. Boot Wz., gaf de heer Dils voor de pauze eenige ernstige liederen, als „Dezeken", „Het lied van Hale wijn", na de pauze een ander genre: „Het boerke van Leuven", „De Meiboom", „Het snijderke", enz. alles met luit begeleiding Uit het applaus bleek, dat een en ander zeer in den smaak van het publiek viel. Bij het einde dankte de voorzitter den heer Dils voor zijn prestatie en het publiek voor de be langstelling. Zaterdagnamiddag j 1. werd in het Hotel Bom een tentoonstelling gehouden van door de schoolkinderen uit Haamstede en Burgh in de ver schillende huiskamers gebroeide bol gewassen. Aan ieder der betrokken leerlingen was verleden najaar een pot Narcissen (Paperwhite, uit het zuiden van Frankrijk geïmporteerd) en een pot vroege Tulpen, in 7. variëteiten, ver strekt door de afd Westelijk Schouwen der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur te Haarlem. Amphitheaters ge wij ze opgesteld tusschen glinsterend groen, klimop en paarsen achtergrond bood de bloeiende collectie een prachtigen aan blik in dezen tijd van natuurdorheid. Voor Narcissen werd lste en 4de prijs toegekend resp aan F M. P. Boot en Pa Groenleer te Burgh, 2de en 3de prijs aan Joh. Jonker en Nelly Boot te Haamstede; voor Tulpen lste, 2de en 3de prijs resp. aan Neeltje van der Linde, Hk Steur en Jacs. Steur te Burgh, 4de prijs aan Nelly Fokker te Haamstede. Voor nakomers, die hun planten nog niet in bloei hadden, bestaat waarschijnlijk gelegenheid over 14 dagen hun bloemen ten toon te stellen. Wij sympatiseeren ten zeerste met het streven der afd Westelijk Schouwen; zij kweekt zoodoende liefde voor de natuur aan bij de jeugd en demonstreert tevens op eigen aardige wijze de voor onze omgeving zoo belangrijke bloembollenteelt. Naar Hij trok zijn jas aan, drukt© zijn pa troon vertrouwelijk de hand en verliet de werkplaats, om naar zijn kosthuis te gaan, dat een paar straten verder lag. Hij liet door de juffrouw een paar stevige boterhammen met vleesch inpak ken, vulde een veldflesch half met rum, half met melk en stopte deze mond voorraad in de zakken van een oude overjas, die hij aantrok. Nu was hij op alle eventualiteiten voorbereid, want het kon 's nachts drommels koud zijn op het moerland. J f| Toen nam hij zijn fiets en begon zijn verkenningstocht over de uitgestrekte! woeste terreinen, die Halfirth omringden en fwi aar hij ieder hoekje en gaatje ken de. Maar het groote werk zou pas be ginnen alsj de duisternis gevallen was. Toen de duisternis eindelijk gevallen was, borg Ben zijn fiets in een schuur, die hij op een verborgen plekje wist te staan en ging te voet verder. In de verte zag hij de lichten van de over», zijde van het dal, aan de andere zijd© die van de huizen en fabrieken in de stad en na een half uur loopen bereikte hij Mirjam' Scarp's boerderij. In de verte hoorde hij een schaap blaten, vlak bij hem krijschten een paar nachtvogels. Op. het erf was alles doodstil en hij ver borg zich snel in een dicht begroeide uitholling in het terrein, die een uitste kende verkenningspost vormde. (Wordt vervolgd),

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1