Zierikzeesche 0 Nieuwsbode ïf| ROOKT r abonnement; Vrijdag 16 Jan. 1931. zierikzeesche courant. advertentien EERSTE BLAD inzending Advertentièn V R IJ H E I D. buitenland. Voor Heeren. binnenland. IN V. VADflLINDSCüE BANK 11% 0MI6ITIH a 111% Winterhanden^ Kloosterbalsem Uit Stad en Provinoie. v.ROSSEM'5 TROOST kun PER PAKJE Pitja pet 3 «aaandea f 1,50, fruoo pet poat f 1,80. Voor hei buitenland pet jaai f 10, Afoosderlgke nnmmera 5 cent. Vet inhgnt Mnd., Wnad. en Vrjjd. Tel. No. 83. - Poatgito 18TSTT. Tan 18 regelt 60 ete,, va» i regelt en daarboven 20 eta. pet tegel. Beolamea 80 eta. p. regel. By eontraet belangrijke ketting. Intending op den dag tan uit gave vóór 10 ar*. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ■itarlljk io uur op deo dag v. «itgaaf Vrijheid is het fascineerende woord, dat menschen en volkeren ten allen tijde geïmponeerd heeft De klank van dit woord plaatst ons dadelijk te mid den van de groote raadselen en levens problemen. Want de vrijheid is het lichtende ideaal, waarnaar elk men- schenkind in mateloos verlangen uitziet. AARDBEVING TEISTERT MEXICO. Donderdagochtend om vijf minuten w voor zeven werd de bevolking van Me- Het vraagstuk van de vrijheid is xieo-City- opgeschrikt door een hevige onverbrekelijk met andere gewichtige vraagstukken verbonden en vindt zijn onvermijdelijke tegenstelling in een harde en wreede werkelijkheid, die schijnbaar cynisch en spottend met alle idealisme den draak steekt. Maar ook is vrijheid een woord, dat tot zeer veel misverstand aanleiding gegeven heeft en dat nog wel zal blijven doen tot in lengte van dagen. "Want zeer vaak was de vrijheid een dwaallicht, een lokkende onwezenlijk heid, die in koortsachtigen, onstuimi- gen drang werd nagejaagd en voor langen tijd soms haar aanbidders van den rechten weg afvoerde en in een doolhof bracht. Ontstellend groot is de verwarring op dit gebied. Oorlogen en revoluties heeft het dikwijls ont ketend, die in naam van het hoogste goed, dat vrijheid heet, werden ingezet om aan het bittere einde tot een wreede ontgoocheling te voeren. Wijsgeereu van alle tijden hebben zich moe gepeinsd over het vrijheids- probleem dat soms in stelsels ver werkt nu eens aanvaard en erkend, evenwel meestal verworpen werd. Maar fataliteit, determinisme en abso lute afhankelijkheid waren niet in staat de noodkreten te smoren van een menschheid in doodsangst, die niet af liet en luide roepen bleef, zoo een doffe berusting zich niet van haar-had meester gemaakt. Want al moge de redeneering, welke onze volstrekte gebondenheid verklaart, nog zoo helder en logisch schijnen, in werkelijkheid is deze toch niet in staat het gevoel van onze vrij heid en daarmede van onze verant woordelijkheid te ontnemen, dat ons bij elke ademhaling prijst of laakt Dat laatste feit is niet te ontkennen en wordt beleefd door elk, die mensch voelt. Vandaar een eeuwige strijd over het vraagstuk van den vrijen wil dat nimmer langs den weg van de redeneering zal worden opgelost. Het is veel meer een gevoelskwestie, die alleen persoonlijk beleefd en er varen worden kan. Er zijn misschien maar heel weinig menschen, die zich vrij kunnen gevoelen. Losbandigheid heeft niets met vrijheid gemeen. In tegendeel is zij gebondenheid aan hartstochten en lagere begeerten, die den mensch in noodlottigen greep vangen houden en hem aan zijn ware bestemming onttrekken. Dat doet echter niet af aan het feit, dat de drang naar vrijheid een reëele kracht is, die zich in het leven verwerkelijken wil en mits goed ge leid en bestuurd, dat ook kan. We leven in een tijd vol verandering, waarin de vrijheidsdrang heftiger dan ooit zich manifesteeren wil en menige onrustige geest in onstuimig verlangen zijn boeien poogt te verbreken. De onevenwichtigheid op vele levens gebieden is hiervan het gevolg. Een dergelijk verschijnsel mag niet onderschat en nog veel minder ge minacht worden. Want de drang naar vrijheid is in diepste en zuiverste wezen een kreet om verlossin_ Wanneer een mensch dien aandrang volgt, schijnt er een tijdlang strijd te komen in zijn leven. De omgeving kan hierbij somsverstoord worden Tot dat het inzicht doorbreekt, dat losjes doorhalen en uitdrukken in koud Persilsop verzekert U een zorgvuldige reiniging! Imp. E. Ostermann Co's Handel Mij., Amsterdam Fabrikante: Henkei Cie. A. G.. Düaaeld»*' aardbeving, die langer dan twee minuten duurde. Het electrische licht ging in de geheele .Stad ,uit, daar onmiddellijk de stroom dopr de electrische centrale werd uitge schakeld, ten einde brandgevaar te voor komen. Bovendien raakte de telefoon de fect. Onder de bevolking brak een paniek uit, die nog verergerd werd door de omstandigheid, dat op twee plaatsen van de stad brand uitbrak. Circa vijftien hui zen stortten in, terwijl talrijke andere gebouwen ernstig beschadigd werden. Ook werden verschillende standbeelden Omvergeworpen. De lucht was bedekt door geelgekleurde wolken, waaruit omophoudelijk bliksem flitsen te voorschijn schoten. Aanvankelijk ,deden geruchten de ronde, dat een aantal"personen als gevolg van de aardbeving het leven zou hebben ver loren. Dit bleek bij nader onderzoek echter niet het geval te zijn; wonder bo ven wonder werden, althans te Mexico- City, slechts vijf personen gewond en een gedood. De aardbeving werd ook in het geheele overige land waargenomen en veroorzaakte overal groote ontstelte nis. In de stad Oaxaca kwamen 6 personen om het leven, terwijl in de provincie zeven personen ernstig werden gewond. Een der gewonde slachtoffers, een kind ligt op sterven. Ook te Oaxaca zijn vele huizen beschadigd. Hetzelfde is te Vera Cruz het geval. Het aantal gewonden in het geheele land bedraagt tot dusver 21. Het centrum der schokken was gelegen ill ütr nabijheid Vun Mofamoioo I&uuar, ten Zuid-Oosten van Mexico-City in den staat Puebla. Het gele lichtverschijnsel, dat men zich aanvankelijk niet kon verklaren, blijkt veroorzaakt te zijn door een eruptie van den vulkaan Popocatepetl, den bekenden 5420 M. hoogen, ten Zuid-Oosten van Me xico-City gelegen vuurspuwenden berg. Heeren die gewoon zijn na het scheren zich even te poederen, maken gaarne gebruik van Purolpoeder, dat verzachtend en gezond voor de huid is. Prijs 45 ct per doos en evenals Purol verkrijgbaar bij Apoth en Drogisten. BEVORDERING VAN EIGEN INDUSTRIE. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan de gemeentebe sturen een circulaire gezonden, waarin voor het volgende de bijzondere aandacht van die besturen wordt gevraagd: Ten gevolge van de buitengewone om standigheden wat het economische leven betreft, doet zich meer en meer de nood zakelijkheid gevoelen, dat nog meer dan tot dusverre, gelet op andere er bij be trokken belangen, wordt besloten zooveel mogelijk opdrachten, welke de overheid heeft te verstrekken, aan de Nederland- sche nijverheid ten deel te doen vallen. De minister acht het in dit verband wenschelijk naast het vorenstaande met nadruk de aandacht der gemeentebesturen te vestigen op het groote belang, dat zal worden gediend, indien in deze moeilijke tijden niet alleen zoo weinig mogelijk tot ontslag Van personeel wordt overgegaan, doch daarnaast beproefd wordt, zooveel mogelijk arbeidsgelegenheid te vinden, opdat meerdere werknemers te werk ge steld kunnen worden. Tevens verdient het ten zeerste aanbeveling, dat, alvo rens tot het plaatsen van orders in het buitenland wordt overgegaan, de Rijks commissie voor Werkverruiming in de gelegenheid wordt gesteld haar gevoelen ter zake te doen kennen. urn. uo. U». J6 ra™ster stelt ®P hoogen prijs die vrijheid hem niet van buitenaf 'ndien derf gemeentc,restur™ J iv. i bovenstaande, waarvoor reeds in het al- kan worden aangebracht, maar als een zalige toestand der ziel ervaren worden kan, zoodra alle begoocheling der zinnen geweken is Van die banden bevrijd, blijft bij onbewogen en kan niets hem meer deren. Alleen het lijden der menschheid gaat hem ter harte, terwijl zijn vrede en rust op allen uitstralen, die met hem in aan raking komen. Vrijheid moet verdiend worden door offering van schijn genoegens, die nimmer het leven kunnen uit maken. gemeen bij meer dan één gelegenheid de belangstelling van die besturen door den minister werd gevraagd, zooveel moge lijk rekening zouden willen houden. VERBLINDENDE FIETSLANTAARNS Meermalen is de aandacht gevestigd op den fatsoenseisch, dat een wielrijder zijn fietslantaarn zóódanig laat stellen, dat deze de tegemoetkomers niet in de oogen schijnt. Thans behoeft een dergelijk beroep niet meer het karakter van een verzoek te dragen. Wielrijders, die de hier bedoel de verplichting niet nakomen, kunnen voor belaste Waardon, 'S 'QRAVLNHAG B. met Jaarlljkscbe altloting, y Verkrijgbaar bij alle Kassiers baar. Dit tengevolge van een recent arreS't van den Hoogen Raad, waarbij ons hoog ste rechtscollege hee^t uitgemaakt, dat een wielrijder, fietsende met verblindende verlichting, in overtreding is van art. 22 der Motor- en Rijwielwet (in gevaar bren gen van de vrijheid en veiligheid van het verkeer). De Hooge Raad heeft namelijk bij deze gelegenheid overwogen, dat dit artikel niet alleeen betreft dengene, die het verkeer in gevaar brengt door de manier, waarop hij rijdt, maar ook door de omstandigheden, waaronder hij rijdt. Wel een zéér ruime interpretatie, die on getwijfeld geïnspireerd is door het goede doel, dat er in dit geval mee wordt be reikt. In ieder geval is de jurisprudentie op dit punt nu dus vastgelegd; wie met ver blindende verlichting fietst, is strafbaar. Men houde het zich voor gezegd. U behoeft niet bang te zijn, ook 's win ters Uw handen te laten zien. want winterhanden zijn te voorkomen. Akker's Kloosterbalsem verzacht, herstelt en voorkomt erger. Neem, zoodra zich de eerste verschijnselen voordoen, Akker's „Geen goud zoo goed" ZIERIKZEE. Ds. H. Janssen, leger en vlootpredikant, houdt voor 't Comité van Chr. Winterlezingen Donderdag 22 Jan. as. een lezing over: „Het vraagstuk van den oorlog". In de Donderdagmiddag in de Sociëteit „Concordia" gehouden ver gadering der Centrale Liberale Kies- vereeniging werd de volgende lijst opgemaakt voor de komende Prov. Statenverkiezing: 1. H. C. v. d Zande, 2. P. Kooyman, 3. W. G. Boot, 4. J. C. A. Bannink, 5. N. W. v. Putte, 6. A. C. v. d. Have, 7. C. Gast, 8. C A. Boogerd, 9. A. P. v. d. Weijde, 10. H. J. Doeleman. Bij den aanvang der vergadering had de heer M. Vijverberg te Bruinisse, zich vrijwillig teruggetrokken als caudidaat. NOORDWELLE. Dinsdagmiddag kwam de raad deZer gemeente in openbare ver gadering bijeen, waarbij alle leden tegen woordig waren. Een terugblik werpende op het afgeloopen jaar, zegt de voorz. bij de opening der vergadering, dat het jaar 1930 eenerzijds, gezien de totstand koming van de electrificatie en de water leiding, tot dankbaarheid stemt, doch anderzijds wegens de malaise in den land bouw zich ongunstig afteekent. Hij spreekt de hoop uit, dat we weer spoedig een opleving zullen mogen bespeuren. Verder constateert spr. steeds op aangename wij ze met de raadsleden en den secretaris te hebben samengewerkt en hoopt, dat dit in 1931 ezenzoo zal mogen zijn. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten in de jaarlijksche kosten van een door de gemeente Haamstede aan te schaffen motorbrandspuit pl.m f 20,80, zijnde 8 f>/o bij te dragen, in welk geval die spuit dan ook voor deze gemeente toeschikbaar is. Door B. en W. zal over wogen worden, of de oude spuit nog be- drijfsvaardig gehouden moet worden. Nopens een van Ged. Staten ontvangen schrijven of de gemeente bereid is een bijdrage te verleenen aan een garantie fonds, groot f 15,000, voor den vliegdienst Rotterdam—Schouwen is de raad van ge voelen, dat de behoefte aan dien dienst momenteel nog niet bestaat en aangezien er geen gemeentebelang mee gediend wordt, wordt besloten geen bijdrage te verleenen. Voor een tijdvak van 4 jaren worden tot leden van de stembureaux voor de verkiezing van leden van de 2e Kamer der St. Gen., Prov. Staten en Ge meenteraad benoemd C. A. Boogerd (bij ming) en tot plaatsvervangende leden K. Viergever (bij 4e stemming) en K. Elen- baas (bij 5e stemming). Herbenoemd wer den als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim, A. van Tooren (met 5 st. tegen 2 op J. A. Heijboer); J. Steur (met 6 st. tegen 1 op M. Oosse); C. M. Boot (met 5 st. tegen 2 op B. M. Hoogen- boom) en K. Kik (met algem. sternen, ter wijl in de plaats van K. Elenbaas, die niet herkiesbaar is, met 5 st. M. Dalebout benoemd wordt, tegen 2 st. op B. van Wingen. Tot onderwijzer aan de openb. lagere school wordt met 6 st. (1 briefje blanco) benoemd J. A. Heijboer. Ingaande Maan dag worden 2 werkloozen tegen een dag geld van fl, te werk gesteld aan het schoonmaken van slooten enz. De rege ling van den verkoop van de boomen wordt door Weth. Boogerd op zich ge nomen. De heer Viergever wil voorstellen nog deze .week de afbetaling van den schoolverbouw te doen geschieden, waar op de voorz. zegt, dat van den architect, ondanks herhaalde aanmaningen, nog steeds de verklaring van algeheele ople vering van het werk niet is ingekomen. Naar aanleiding van een opmerking van dhr. Viergever, dat er dikwijls in dezelfde schoolkachel een rooster kapot is, zegt de voorz. een onderzoek toe naar de mogelijkheid daarin verbetering te bren gen. Dhr. Hart merkt op, dat de dorpsput den laatsten tijd geregeld vol water staat en oppert het denkbeeld de afvoerleiding langs de straat naar de vaart te doen loopen. Weth. Boogerd doet de toezeg ging het bestaande rioiol schoon te laten maken. BRUINISSE. Loop der bevolking over 1930. Stand op 1 Jan. 1930, 1Q1Ö ow 1Q21 t-*-., toto,®! QliT. Vermeerderde door vestiging met 31 m. en 35 vr., door geboorte met 17 m. en 28 vr., totaal 48 m. en 63 vr.; verminderde door vertrek met 41 m. en 43 vr., door overlijden met 13 m. en 18 vr., totaal 54 m. en 61 vr., .derhalve een vermindering van 6 m. en een vermeerdering van 2 vr. en was het zielenaantal op 31 Dec. 1930 1210 m. en 1233 vr., totaal 2443 personen. In 1930 werden 23 huwe lijken gesloten en 3 echtscheidingen ingeschreven. DUIVENDIJKE. Op 1 Jan |1930 telde de bevolking dezer gemeente 553 zielen, t. w.287 m. en 266 vr In den loop van 1930 vermeerderde het aantal inwoners door geboorte met 8 m. en 5 vr., door vestiging met 17 m. en 20 vr., totaal 50 personen. De bevolking verminderde door over lijden met 6 m en 3 vrdoor vertrek met 27 m. en 27 vr, totaal 63 personen Op. 31 Dec 1930 bestond de bevolking uit 279 m. en 261 vr., totaal 540. Yerm ndering dus met 13 personen Er werden 4 huwelijken gesloten. ST.-MAARTENSDIJK. Voor het departe ment St.-Maartensdijk der Maatschappij tot Nut van het Algemeen is. Maandag avond 1.1. opgetreden Dr. H. van Cappelle uit Voorburg, in de zaal van den heer Nelisse alhier. Er waren ruim 80 bezoe kers. De heer Brevet opende dé vergade ring met een hartelijk welkom aan den spreker en de aanwezigen. Als onderwerp had de heer van Cap pelle: „Door de wildernissen der Nederl. .•kolonie Suriname naar een der daarin verblijf houdende Indianen stammen". De voordracht werd toegelicht met lichtbeel den. Spr. begon de moeilijkheden te schetsen, die er aanvankelijk waren een expeditietocht naar Suriname te onder nemen. Nadat hij hierover een onderhoud had gehad met H.M. de Koningin die gaarne een bedrag beschikbaar stelde volgden er meer en kon de expeditie een aanvang nemen. Het eerst kregen wij een gezicht op de plaats Nickerie, van waaruit de expe ditie begon. De lichtbeelden toonden dui delijk aan welke moeilijkheden de be vaarbaarheid van de rivier de Comme- wijne opleverde. De lichtbeelden toonden de prachtoevers en het fraaie geboomte. Het gevaarlijke van de onderneming bleek ook nog hieruit, dat meermalen boomen bij de minste aanraking omvielen, daar deze oud geworden minder hars uitlieten waardoor deze door insecten bezet ver teerd waren. Deze boomen bleven dan over de rivier liggen. Hiertegen werden dan weer eilandjes gevormd. Op deze eilandjes trof men velerlei vogelsoorten aan als Kolibri's en vele vlinders. Door stroom versnellingen en steenvormingen werd de tocht vaak bemoeilijkt. De bevolking werd zeer georezen. Hii opgewektheid. Er was over het geheel veel liefde voor het Oranjehuis, de jaar dag van H.M. de Koningin en de Nieuw-, jaarsdag waren wel de grootste feest dagen. Ten slotte schetste spr. voorts het leven in de dessa. De voorzitter, de heer Brevet, dankte den spreker voor zijn gehouden rede. Ook het medelid, Dr. Bernhardi van Sta- venisse, werd een woord van dank ge bracht voor de bekwame wijze waarop nu Ho KooiHon ai, Viot Hrtot wier te bren gen. Deze avond gaven zich nog drie personen als lid der vereeniging op. De voorzitter deelde mede, dat vanwege het hoofdbestuur een bibliotheek was gezon den, alleen voor leden beschikbaar. Vakboeken kunnen ook worden aange vraagd door niet-leden. Voor de boeken vervoege men zich des Vrijdagsmiddags tusschen 4 en 5 uur, aan de woning van Zuster Vellekoop. landbouw en veeteelt* ST.-ANN AL AND. Alg. vergadering van de landbouw vereeniging „Land bouwbelang", op 13 Jan. bij dhr. Adr. Scherpenisse. Aanwezig waren 63 van de 198 leden. Uit het jaarverslag blijkt, dat in 1930 door de vereeniging voor haar leden is aangekocht: 511900 kg. superphosphaat99400 kg. ammoniak super; 76900 kg. patent kali; 58500 kalizout 40 318200 kg. zwavelzure ammon.100500 kg. kalksalpeter 560 kg. kopersulphaat; 960 kg. wikken; 217 hl. pootgoed; te zamen voor een bedrag van f 84789,34. Volgens de rekening bedroegen de ontvangsten f 86041,62 en de uitga ven f 86141,02 alzoo een nadeelig saldo van f99,40. De reserve is hier mee verminderd en dientengevolge gedaald op f 1409,81. Het aftredende bestuurslid, dhr. J. N. Geluk, werd herkozen. De voorz., dhr. B. Kodde, die 25 jaar genoemde functie heeft bekleed, nam als zoodanig ontslag. In zijn plaats werd benoemd dhr. O. J. J. Kooijman. Aan de vereeniging tot bestrijding van de musschenplaag werd voor 1931 wederom een subsidie ad f 100, toegekend. Besloten werd nog dezen winter een spreker op landbouwgebied uit te noodigen, voor de vereeniging een lezing te komen houden. Bij het einde der vergadering werd den scheidenden voorzitter bij monde van den vice-voorzitter, den heer I. Overbeekehet eere-voorzitterschap aangebodenbenevens een fraaicn wandelstok als aandenken. aanbestedingen, Namens Ged. Staten van Zeeland is Woensdag te Middelburg aanbesteed het herstellen,, vernieuwen en onderhouden van de provinciale wegen en andere werken in Zeeland, in 25 perceelen en in combinaties. Straatweg van Zierikzee naar Zijpe: A. J. Verjaal, Dreischor; J, den Oude Zierikzee f5660; J. H. v. d. Ven, Vlissin- gen f5156; W. Wandel, Nieuwerkerk f 4700. Straatweg ven Zierikzee naar Brou wershaven: A. J. Verjaal en J. den Oude

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1