Zierikzeesche Nieuwsbode Voordrachtavond van Mf.il l tot nader order uitgesteld. abonnement: Woensdag 14 Jan. 1931. zierikzeesche courant. advertenties Inzending Advertentiën WBISDEPMTEMEWT - iliïl Dt op Vijdi| i.t. intieslildo het bestuur. AAW BESTEDING. buitenland. feuilleton. De wraak dsr Verdrevenen. BINNENLAND. Uit Stad en Provinoie. Bij gevatte Koude "3" Pljji per 3 Mundei f 1,50, frtnoü per poet f 1,80. Voor het bei tellend per jeu 10,-. Ahomderigke nnmmere 5 eeat. Venehjnt Mad., Weed, en Vrjjd. Tel. No. 82. - Poetgiro I8T6TT. 87stu JAARBANB. - No. 12105. Ilr. t, J. DE LOOZE. Ull|.-Miitiir H. J, KOSTEN. ren 1—8 regelt 60 ete., ren 4 regelt en deuboTea 20 ete. per regel. Reclame. 80 oti. p. regel. B{j eontraot belangrijke korting. Iniending op den deg Tea ait- geTo vóór 10 ar*. ■Korlllk ÏO aur op do* dop r uitgaaf wordt BURGEMEESTER en WETHOUDERS ren Zierikzee zullen op Zaterdag £4 Januari 1931, des namiddags om twee uur, ten Raadhuize, in het openbaar, bij enkele inschrijving, aan besteden Hot ondorhoudon enz. van de Babouwon, Kunst- en andare werken der gemeente, gedurende bet jaar 1931, in verschillende perceelen. De bestekken zijn vanaf Vrijdag 16 Januari a.s., tegen f 0,75 verkrijgbaar ter Gemeente secretarie en aan het Bureau van Gemeente werken. Aanwijzing Dinsdag 20 Januari a s des voor middags om 10 uur. Zierikzee, den 12en Januari 1981. Burgem. en Weth. voornoemd, J. C. A BANNINK. Burgemeester. P P. WITTERMANS, Secretaris. FELLE KOUDE IN CHINA. China lijdt thans onder den strengsten winter, welke daar sinds menschenheu- genis is voorgekomen. Talrijke armen sterven van de koude; uit de groote ste den alleen worden honderden dergelijke gevallen gemeld. In tal van steden zijn ongekend lage temperaturen geregi? treerd. Te Charbin is het thans 48 gra den beneden het vriespunt; hier zijn de sterfgevallen bijzonder talrijk. Alle ri vieren in Mandsjoerije zijn dichtgevro ren. Ook uit Kalgan en tal van andere steden in Noordwest-Sjansi worden vele sterfgevallen tengevolge van de koude gemeld. Peking is geteisterd door een hevigen sneeuwstorm, die bovendien ge paard ging met een zandstorm uit de woestijn Gobi. Sinds Vrijdag zijn hier meer dan 100 personen doodgevroeren. Te Tientsin zijn 30 lijken van aan de koude bezweken personen gevonden. De Peiho is in één nacht dichtgevroeren, ten gevolge waarvan het verkeer in de ha ven van Tientsin geheel is verlamd meer dan 20 kustvaartuigen zitten in het ijs opgesloten. Ook te Nanking heerscht abnormale koude; de thermometer wijst de hier ongekend lage temperatuur van 25 graden vorst aan. Het aantal sterf gevallen is hier echter gering. Uit geheel Uit het Engelsch van J. S. FLETCHER. (Nadruk verboden). 25 HOOFDSTUK XIX. Oliver's gast sliep dien nacht rustig in een van de weelderig ingerichte logeer kamers van het groote huis. Eerst tegen half acht werd hij wakker en direct herinnerde hij zich de gebeurtenissen van den vorigen avond. Hij sprong vlug uit bed en trok de gordijnen open, maar in- plaats van een grauwe lucht te zien, zooals hij verwacht had, merkte hij, dat het prachtig weer was. Zijn gastheer stond in den tuin een praatje te maken met den tuinman en Rawlinson verwon derde zich erover, dat Oliver heelemaal niet den indruk maakte van iemand die door angst of zorg gedrukt wordt. Hij kleedde zich snel aan en ging ook den tuin in. „Morgen, Rawlinson", begroette Oliver hem opgewekt. „Goed geslapen? 'tZiet er vanmorgen beter uit dan gisteren, hé?" „Dat doet het zeker", klonk het ant woord. „En de dam, hoe is het dèèrmee?" „Ik ben er van morgen in de vroegto al heen geweest", vertelde Oliver. „Alles nog hetzelfde". „Eu eh....", vroeg Rawlinson verder, Midden-China komen berichten omtrent sneeuwstormen; het telegraaf- en tele foonverkeer ondervindt groote stoiornis. VERHOOGING ACCIJNS OP GEDISTILLEERD. Het doel der accijnsverlaging van 1 Maart 1929 was niet belastingverminde ring, zegt in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer de minister van Financiën, maar slechts een maatregel tot onderdrukking der fraude met gelijk blijvende opbrengst. Nu dit doel, wat het laatste punt betreft, niet bereikt is, ligt het in de lijn der herziening van 1 Maart 1929 het tarief te stabiliseeren op een iets hooger bedrag. Het oog merk der jongste herziening een re ductie van het accijnsbedrag tot de uiter ste grens der nuttigheid wordt hier mee niet prijsgegeven, maar meer vol ledig bereikt. Opnieuw betoogt de minis ter, dat verwacht mag worden, dat bij een accijns van 200 gulden de fraude niet weer zal opleven. ZIERIKZEE. Naar wij uit goede bron vernemen, stelt de heer S. J. Gast, voor-, zitter van het Waterschap „Schouwen" te Duivendijke, zich niet beschikbaar als candidaat voor lid der Prov. Staten van Zeeland. ELLEMEET. Maandag 12 Januari ver gaderde de afdeeling EIIemeet-EIkerzee van den Vrijheidsbond. Nadat de voor zitter, dhr. A. P. v. d. Weijde, de iver1- gadering had geopend, werd bij accla matie besloten tot handhaving van het oude bestuur. Daar echter de secretaris had bedankt, werd in diens plaats ge kozen dhr. D. de Graaf te Ellemeet, die zijn benoeming na dankzegging aanvaard de. Hierna werd overgegaan tot het op stellen van de voorloopige candidaten- lijst voor de aanstaande verkiezing van leden van de Prov. Staten van Zeeland. Deze werd aldus geformuleerd: 1. H. C. v. d. Zande, Nieuwerkerk;; 2. A. P. v. d. Weijde, Ellemeet; 3. W. G. Boot Wz., Burgh; 4. P. Gast, Ellemeet; 5. N. W. van Putte, Zonnemaire; 6. C. Gast, Brou wershaven; 7. P. Kooijman, Zierikzee; 8. A. C. v. d. Have, Oosterland; 9. M. Vij verberg, Bruinisse; 10. Joh. Hoogenboom, Renesse. Tot afgevaardigde naar de centr. kiesvereeniging te Zierikzee, werd benoemd dhr. J. Hanse Az., Ellemeet. en tot diens plaatsverv. dhr. D. de Graaf, OOSTERLAND. Op 1 Jan. 1930 telde de bevolking 1011 m. en 947 vr., totaal 1958 personen. Gedurende 1930 vermeerderde zij door geboorte met 16 m. en 18 vr. o± 34 pers., en door vestiging met 30 m. en 32 vr. of 62 personen. Zij vermin derde door. overlijden met 6 m. en 9 vr. of 15 pers. en door vertrek met 33 m. en 51 vr. of 84 personen. lOp 1 Jan. 1931 telde de bevolking 1955 per sonen, t.w. 1018 m. en 937 vr. Een totale vermindering van 3 personen. Er wer den 20 huwelijken voltrokken. Door B. en W. dezer gemeente is aan den heer S. P. Moelijker eervol ont slag verleend als brandmeester, met dank betuiging voor de vele en langdurige diensten in die betrekking bewezen. In „heb je al eenig vermoeden van den dader?" „Ja, ik zal je er in den loop van den dag wel meer van kunnen vertellen". Onmiddellijk na het ontbijt begaf Oli ver zich, zooals afgesproken was naar Louis John's werkplaats, die in een smal straatje in een van de buitenwijken van Halfirth gelegen w£s. Tot zijn verbazing zag Oliver, dat de oude houten schuur die hij daar had gekend, verbouwd was tot een groot vierkant steenen gebouw, dat merkwaardig genoeg geen vensters had. De ingang werd gevormd door een stevige stalen deur. Blijkbaar moest Louis John niets van onbescheiden blikken heb ben. Oliver belde, een luikje boven in de deur werd geopend, en het gezicht van Ben, Louis John's handige en toegewijde cssisient verscheen voor de opening. On middellijk werd het luikje weer geslo ten en de zware deur ging langzaam open. „Wel Bur, er is hier heel wat ver anderd, sinds ik hier voor het laatst was", riep Oliver, terwijl hij binnen ging. Ben lachte met onmiskenbaren trots. „Is mijn zoon er niet?" vervolgde Oli ver, terwijl hij met een verbaasden en bewonderenden blik keek naar de ge compliceerde machines en toestellen. „Ik had met hem afgesproken, dat ik bij hem zou komen". „Hij komt dadelijk", deelde Ben mede. „Zeg eens, eh...." begon Oliver, „dat nieuws van den dam, hoe kwam je daar aan?" „Wat denkt u van het heele geval?" antwoordde Ben ontwijkend. „Hebt u mis schien al eenig vermoeden van den da der?" diens plaats is benoemd de heer Mar. Capelle, terwijl tot onder-brandmeester is aangewezen de heer Joh. Boogert. BRUINISSE. Maandagmorgen is de va rensgezel M. Okkerse Jz., bij het ver richten van werkzaamheden aan boord van het motorvaartuig „Bru 68", van de achterplecht in het ruim gevallen, waar bij hij zich zoodanig heeft bezeerd, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. in hoofd en ledematen, Rheumatische pijnen, Griep en Influenza, Hoofdpijn Kiespijn, Aangezichtspijn en vastzittende Hoest, zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. RECHTZAKEN. ZWARE MISHANDELING. Voor de rechtbank te Middelburg is behandeld de zaak tegen C. J. H., 28 [j., en A. K. v. d. W., 20 j., arbeiders te Duivendijke, verdacht dat zij op 28 Oct. j.l. te Duivendijke, tezamen en in ver- eeniging, na het voornemen te hebben opgevat zekere W. van Eek zwaar licha melijk letsel toe te brengen, genoemden van Eek, opzettelijk met een ijzeren ha mer en een ijzeren pen te hebben ge slagen waar zij hem maar konden ra ken en vervolgens hem in een waterput hebben gegooid, tengevolge van welke verwondingen en ondergane behandelin gen van Eclc eenigen tijd in een zieken huis moest worden verpleegd. Dr. Eldik te Noordgouwe als getuige- desk. gehoord, verklaarde op 28 Oct. van E. in het ziekenhuis te Noordgouwe te hebben behandeld. De verwondingen wa ren zeer ernstig. Op een desbetreffende vraag van den president, zegt get., dat de mishandeling stond op den rand van zwaar lichamelijk letsel. Get. van Eek, schoenmaker te Loo- perskapelle, verklaarde op den bewusten avond, toen hij per rijwiel naar huis reed, door verdachten te zijn aangeval len. Verd. H. riep: „Hé, daar hebben we hem", waarop getuige's pet van het hoofd werd geslagen. Verdachte H. sloeg met een ijzeren hamer op zijn hoofd, ter wijl verdachte van der W. getuige met een ijzeren pen bewerkte, aldus getuige. Na deze mishandeling nam verdachte H. hem op en gooide hem in een put met water, terwijl verdachte v. d. W. zijn fiets nam en deze op hem gooide. Getuige heeft ongeveer 20 minuten in het water gelegen, toen een passeerende wielrijder hem hoorde kreunen en deze eenige oogenblikken later met een touw is gekomen en van E. uit het water heeft gehaald. Getuige heeft thans nog pijn van de ondergane mishandeling. Op een vraag van den president aan get. wat eigenlijk de reden waren van de mishandeling, zegt get., dat hem al leen was verboden op de hofstedevan van H. te komen, anders niet. Verdachten door den president onder vraagd, erkennen de mishandeling. Zij hebben echter de fiets niet op Van E. gegooid, evenmin hebben zij hem in het water geworpen. Een der verdachten voegde er aan toe, hij kan wel in de put gerold zijn, want van E. was dron ken. Verder verklaren verdachten aan gaande een langdurige onderlinge twist, waarbij van E. verdachte H.'s vrouw het lastig zou hebben gemaakt. De Officier van Justitie requisitoiir ne mende, zegt dat verdachten hadden be „Ja", klonk het kort, „jij ook?" „Natuurlijk!" hernam Ben. „Abe Hoy- land! Wie anders? Twee jaar heeft hij gewacht op een gelegenheid om wraak op u te nemen". „Precies", viel Oliver hem bij. „Maar de zaak is, waar zit hij?" Voordat Ben kon antwoorden ging de deur open en kwam Louis John binnen. „Vanmorgen al naar de dam geweest?" was zijn eerste vraag. „Ja", antwoordde Oliver. „En alles is in orde. Tegen twaalven ga ik er nog eens heen om de ingenieurs te spreken" Zou je denken, Ben", ging hij voort, „dat iemand hier in Halfirth weet, waa.' Abe Hoyland is?" „Nee, niemand", antwoordde Ben be slist. „Maar hij kan daarom wel opge spoord worden". „Dat zal niet gemakkelijk gaan", meng de Louis John zich in het gesprek. „Wie zou dat moeten doen?" „Ik!" antwoordde Ben laconiek. Oliver keek zijn zoon aan. „Je zult er geen spijt van hebben, Ben", zei hij opgewekt, „als je hem vindt". „Als u mij vrij geeft", wendde Ben zich lot Louis John. „Dan zal ik dat i zaakje wel opnkappen!" Louis John knikte en nam zijn vader even terzijde. „Als Ben zegt, dat hij Hoyland vinden kan, dan vindt hij hem ook",- fluisterde hij. „Anders zou hij het niet zoo stellig beweren". „Je zult wel wat geld noodig hebben, nietwaar?" vroeg hij Ben. i „Nee dank U", antwoordde deze. „Als I sloten van E. af te tuigen en is de over tuiging toegedaan, dat verdachten van E. ook in de put hebben gegooid. Spreker is van meèning, dat hier gesproken kan worden van zwaar lichamelijk letsel, vindt het een zeer ernstig feit en e i s c h t voor ieder der verdachten een gevangenis straf van 8 maanden. De op de zitting toegevoegde advocaat van verdachten, Mr. Du Croo te Zierik zee, wilde gaarne verzachtende omstan digheden naar voren brengen. Pleiter wil gaarne aannemen, dat de feiten vast staan, maar een voorwaardelijke veroor deeling zou volgens pleiter hier zeer gewenscht zijn. (M. Ct.) DIEFSTAL. Do rechtbank te Rotterdam heeft ver oordeeld: J. J. d. J., 21 j. en G. J. d. Ji., 20 j., beiden mosselvisschers te Bruinisse, wegens diefstal van hoeveelheden mos selen, die zij gevischt hadden van een aangrenzend perceel, dat toebehoorde aan C. Jumelet, tot een gevangenisstraf van 6 weken ieder. ONDERWIJS. ST.-ANNALAND. De voordracht voo onderwijzeres aan de openbare school luidde als volgt: 1. Mej. Beun te Vlis- sirigen; 2. mej. Leenhouts te Oostburg en 3. mej. Jonker te Uithuizermeeden. Benoemd is no. 1 mej. Beun. SaANBBÖUW EN VEETEELT» ZEEUWSCHE LANDBOUW-MPIJ. Op 15 December 1.1. werd te Middelburg de gewone maandelijksche vergadering van het dagel. bestuur der Z.L.M. ge houden. Na opening door den voorzitter, de heer mr. P. Diieleman, werden de in gekomen stukken en mededeelingen be handeld. Uitbreiding Tuinbouw vakken R. L. W. S. Hiervoor hebben zich reeds 24 deelnemers opgegeven, zoowel oud- leerlingen als anderen. Pachtwet. Het advies van 't Cen traal Zeeuwsch Pachtbureau werd behan deld. Het dagel. bestuur was van oor deel, dat deze pachtwet niet de strek king heeft om de pachtverhoudingen te verbeteren en voor de positie van den pachter geen verbetering brengt, noch ten aanzien van de vergoeding voor ver beteringen, noch ten aanzien van het con- tinuatierecht. Besloten werd om bij de Eerste Kamer aan te dringen om deze Pachtwet te verwerpen. Tertiaire wegen. Van het adres van het K. N. L. C. werd met instemming kennis genomen. Werkloosheidsverzekering. Besloten werd de nader ingewonnen in lichtingen aan het rapport toe te voegen. Aan de commissie zal worden verzocht na te gaan, wat thans zou kunnen wor den geadviseerd, mede in verband met de omstandigheid, dat ook de Prov. Sta ten een bedrag van f 15000 voor de werkloosheidsbestrijding hebben uitge trokken. Samenwerking met landar beiders organisaties. Bjesproken worden de conclusies waartoe het over leg tusschen de Groninger werkgevers- en werknemersorganisaties heeft - geleid. Opgemerkt werd, dat de toestanden in Groningen geheel anders zijn dan in Zee u. Laat u het maar gerust aan mij over. Ik heb al een aardig plannetje in mijn hoofd". Oliver nam afscheid van zijn zoon en diens getrouwen adjudant, stapte in zijn rijtuig, dat aan het begin van de zij straat was blijven wachten en liet zich naar zijn fabriek rijden. Daar bleef hij echter anders dan gewoonlijk niet langer dan een half uur, deed de drin gendste zaken af, stapte wéér in zijn rijtuig en reed naar het reservoir. Toen hij aan het hek van de opzichterswoning uitstapte, zag hij een groep mannen op den dam bijeen, op de plek waar de ontploffing had plaats gehad. Hij liep hun richting uit en Washington die hem zag aankomen, maakte zich los uit de groep en kwam hem tegemoet. „De ingenieurs zijn eerder gekomen dan we gedacht hadden", deelde hij mee, wijzend op een tweetal heeren in de groep. „Ze hebben al een grondig on derzoek ingesteld. Er is geen schade beneden aan de oppervlakte". Oliver keek naar de groep mannen, waaronder hij verschi/lende leden van de waterleidingcommissie uit Halfirth op merkte. „Zijn ze daar zeker van?" vroeg hij toen. „Ja", verklaarde Washington. „Dat er een aanslag gepleegd is op den dam lijdt geen twijfel en alles wijst er op, dat die Barstow de dader is. Ten over vloede hoorde Crabtree vanmorgen, dat hij Zaterdag bij de steengroeve ontslag had gekregen, en niemand hem sedert gezien heeft. Gelooft u me maar gerust, mijnheer Carsdale, het is zijn werk". land, omdat daar al jaren overleg wordt gepleegd en collectieve loonovereenkom- sten worden afgesloten. Algemeen wordt het gewenscht geacht, dat ook in Zee land overleg wordt gepleegd, opdat gezamelijk getracht wordt invloed op de Regeering en volksvertegenwoordiging uit te oefenen, om dusdanige maatregelen te verkrijgen, dat het bedrijf de loonen kan blijven betalen, zooals die thans gel den. Evenwel werd er op gewezen, dat in enkele streken loonsverlagingen plaats vinden, omdat de bedrijven reeds de thans geldende loonen niet meer kunnen betalen. Uitvoer vee. Algemeen was de vergadering van gevoelen, dat zoo weinig mogelijk moeilijkheden aan den uitvoer in den weg moeten worden gelegd. Actieve Handelspolitiek. Be sloten werd een bijdrage van f 100 te ver- leenen aan de Vereeniging voor actievf handelspolitiek. Vereeniging voor den Vrij- handel. Verslag werd uitgebracht om trent een onderhoud met den secretaris van bovenbedoelde vereeniging, waarin opgekomen werd tegen de uitgifte van de brochures over den landbouw. Landbouwcrisis. Besloten werd om van het stenografisch verslag vam de crisisvergadering aan ieder lid een exemplaar té zenden. Goedkeuring werd gehecht aan het voornemen van de cri siscommissie der Zeeuwsche organisaties om besprekingen te houden met de ar beidersorganisaties, middenstandsvereeni- gingen en vereenigingen van smeden, wa genmakers en enkele verdere voorstellen. Besloten werd aan het credietvraagstuk nadere aandacht te schenken en een com missie in te stellen. Nog werden besprekingen gehouden over de landbouwhuishoudschool te Zie rikzee, stikstofconventie, etc., waarna na rondvraag de vergadering werd gesloten. KERKNIEUWS* Ned. Herv. Kerk. ELKERZEE. Zondag werd er voor de kerkvoogdij een bankbiljet van f100 en voor de diaconie een van f40 gecollec teerd. De onbekende gever of geefster, mag zich verzekerd houden van den dank dier colleges. BRUINISSE. Gedurende het jaar 1930 is voor diaconie, kerk, zending en lief dadigheid in totaal gecollecteerd, de res pectabele som van f7535,53. VACATUREN IN DE NED. HERV. KERK. Het aantal vacaturen in de Ned. Herv. Kerk bedroeg 1 Jan. 328 (vorig jaar 340), te weten: in Gelderland 45; Zuid- Holland 54; Noord-Holland 51; Zeeland 22; Utrecht 21; Friesland 43; Overijssel 14; Groningen 44; Noord-Brabant 18;Lim burg 3; Drente 13. In 1930 zijn 11 predikanten overleden; 20 werden emeritus; 10 gingen tot een andere werkkring over of verlieten het ambt. Opnieuw traden in dienst 9 pre dikanten; gesticht zijn 4 nieuwe predi kantsplaatsen, 1 werd opgeheven en 1 gecombineerd; 42 candidaten werden toe gelaten, van wie 5 nog beschikbaar zijn. VERSCHILLENDE BERICHTEN» MEISJE DOODGEREDEN. Zaterdag avond is te Malden bij Nijmegen een recht op de ingenieurs toe en had een lang gesprek met hen. Daarna voegde hij zich weer bij Washington en de an dere commissieleden. ,Ziet U dat reservoir daar, heeren?", wendde hij zich tot hen. „Daaraan heb ik méér geld besteed, dan verschillende jonge leden der commissie, die tijdens den aanslag nog niet in functie waren, bekend is. En nu die waterleiding in ernstig gevaar verkeert, ontleen ik aan die groote bijdragen het recht om de verantwoordelijke autoriteiten te vragen, welke maatregelen zij genomen hebben of zullen nemen om het gevaar zooveel mogelijk te beperken". „Wel, meneer Carsdale", antwoordde een der heeren, „zegt U dan maar eens wat U zoudt voorstellen 1 U wilt toch niet zeggen, dat het gevaar van dien aard is, dat er kans op een doorbraak be staat?" „Ongetwijfeld bestaat dat gevaar", ver klaarde Oliver. „De dader zal het zeker niet bij deze eene mislukte poging laten". „Wanneer denkt U, dat het gevaar ge weken zal zijn", vroeg een ander com missielid. „Zoodra de dader gearresteerd is!", klonk het kortaf. „Als ik U was, mijnheer Carsdale, zou ik alles( maar aan ons overlaten", poogde Washington Oliver gerust te stellen. „We hebben afdoende maatregelen genomen. Crabtree zal er voor zorgen, dat de dam voorloopig nauwkeurig gecontroleerd wordt, maar voor bijzondere maatrege len, of' een specialen bewakingsdienst be staat naar mijn meen/ng geen redenI"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1