Zierikzeesche Nieuwsbode PUROL bij Ruwe Handen. Doos 30 ct. ABONNEMENT; Maandag 12 Jan. 1931. zierikzeesche courant. 87st* JAAR8ANB. No. 12104. ADVERTENTIEN Inzending Advertentiën oltorlIJklO oor op doodop*, oitgoof buitenland. binnenland- FEUILLETON. De wraak der Verdrevenen Uit Stad en Provlnoie. Prfl. per 8 Mandei f 1,50, franco per poet f 1,80. Voor het bnitenland per jaar t 10,-. Afzonderlijke nummer! 5 oent. Yerieh{jnt Mnd., Wnad. en Vrjjd. Tel. No. 32. - Poatgiro 18T8TT. Ilr, t, IE WE. Ultr-I ir H. J. KOSTER. Tin 1—8 regel. <0 et.., Tan 4 regel, en daarboren 20 eta. pei regel. Reclame. 30 eta. p. regel. Bjj contract belangrijke korting. Inaending op den dag raa alt- gare vóór 10 ar*. DE BRITSCH-INDISCHE CONFERENTIE. Het einde van de Britsch-Indische con ferentie komt in zicht. In de vergadering van de „commissie voor de federale struc tuur" heeft lord Sankey medegedeeld, dat aan het eind van deze week of al thans in het begin van de volgende week door den premier MacDonald een ver klaring zal worden afgelegd, 'waarin hij op grond van de rapporten der verschil lende commissies het standpunt van de regeering ten aanzien van het constitutio neel vraagstuk in Britsch-Indië zal uit eenzetten. Met opzet heeft de Britsche regeering tot dusver gezwegen. Blijkbaar wilde zij eerst op de hoogte komen van de opvattingen en verlangens der ver schillende conferentiedeelnemers. Lord Sankey v oegde hieraan toe, dat naar zijn meening, de oplossing, die ook de re geering wil aanvaarden, in hoofdzaken zal overeenstemmen met die welke door lord Reading, den liberalen woordvoer der, werd aangegeven, en die blijkens in de bovengenoemde commissie afgeleg de verklaringen bij verschillende der In dische gedelegeerden instemming vindt. Zetfbestuur dus, maar met reserves. Het was trouwens te verwachten, dat alleen in deze richting van de confe rentie eenig resultaat zou kunnen worden verkregen, daar immers reeds dadelijk bij de algemeene beschouwingen aan het licht kwam, dat de Indische deelnemers aan de conferentie ten aanzien van het ?e insel van zelfbestuur volkomen eens gezind waren. Het gaat voor de Britten dus geenszins meer om het behoud van hun oppermachtige gezagspositie, het gaat er thans voor hen alleen om in hoeverre het mogelijk zal zijn in het stelsel van zelfbestuur, dat zij den Indiërs zullen moeten toestaan, het Britsche gezag te handhaven. De verklaringen van de Brit sche conservatieve vertegenwoordigerster conferentie, toonen wel duidelijk, dat ook de conservatieven wel inzien tegen den Indischen stroom niet te kunnen oproeiein. De eensgezindheid in de hoofdkwestie waarom het gaat: het Indische zelfbe stuur, die ter conferentie onder de In diërs zoo duidelijk is gebleken, heeft hun wel iets geleerd. Zoo is er dus alle uitzicht, dat deze conferentie, op welKer mislukking velen rekenden, tenslotte nog tot een goed einde zal komen. DE MAATREGELEN TER LENIGING DER WERKLOOSHEID. De Minister van Binnenlandsche ,Zaken en Landbouw heeft een circulaire gericht tot Ged. Staten der onderscheidene pro vincies, waarin hij er op Wijzende, dat het voor de hand ligt, al wordt de juist heid daarvan helaas niet steeds ingezien, dat alle maatregelen van overheidswege tot leniging van de werkloosheid nim mer op een of andere wijze het herstel van het bedrijfsleven zal mogen belem meren en zoo mogelijk dat herstel die nerf te bevorderen. Uit het oogpunt dat het voor de regeering van het hoogste belang is en blijft van hetgeen plaatse lijk ten behoeve van de werkloosheid geschiedt, noodigt zij Ged. Staten uit, gemeentebesturen in hun provincies te verzoeken van alle thans nog figeerende regelingen ten behoeve van de hulp aan werkeloozen genomen en alle maatrege len welke nog genomen zullen worden zoowel die zijn uitgegaan dan wel zullen uitgaan van B. en W. als van den ge meenteraad en mogelijk andere instel lingen rekenplichtig aan de gemeente hen een circulaire te doen toekomen. STEUNREGELING VOOR| WERKLOOZEN. Het Tweede Kamerlid, de heer Van en.^7 heef t "S3n deïi Tïriïïistêi'v binnenlandsche zaken en Iandb|ouw de vjolgende vragen gesteld: 1. Is de minister bereid mede te dee- len, of de regeering voornemens is, ter bevordering van een bevredigende voor ziening in de behoeften der werklooze arbeiders in dezen crisistijd, een rege ling van bijdragen van rijkswege in de kosten van gemeentelijke steunregelingen tot stand te brengen en zich, in ver band daarmede, met de gemeentebestu ren, voor zooveel noodig, over het in voeren van) doelmatige steunregelingen of het verbeteren van onvoldoende steun regelingen te verstaan? 2. Kan de minister, indiien de regee ring vorenbedoeld voornemen heeft, mededeelen, op welken datum het in werking treden van zoodanige regeling mag werden tegemoet gezien en welke de leidende beginselen van deze regeling zullen zijn? PT j Uit het Engelsch van J.S.FLETCHER. (Nadruk verboden), 24 Oliver bracht de hand aan het voor hoofd. Hij herinnerde zich maar al te goed wat er met Hoyland's moeder ge beurd was. Zij had absoluut niet kunnen wennen aan haar nieuwe woning. Wan neer haar zoon in de stad was, ging zij dikwijls naar het huisje, waar zij een groot deel van haar leven gesleten had, totdat Hoyland op zekeren dag thuis kwam en zijn moeder niet vcxnd. Hij ging onmiddellijk naar de vroegere wo ning in het bosch en vond haar in het water.... dood. Sommigen beweerden na tuurlijk, dati zij zich verdronken had. Maar bij de gerechtelijke lijkschouwing bleek, dat ziji in het water gevallen was. „Alles goed en wel", antwoordde Oli ver na een lang stilzwijgen, „maar ben ik ten slotte verantwoordelijk voor den jlood van twee stokoude menschen?" ZIERIKZEE. De zooals gebruikelijk zeer goed verzorgde maandkalender van de ,,P.Z.E.M-", is ditmaal gewijd aan langzamerhand verdwijnende Zuider zee, waarmee de inpoldering nog slechts een kwestie van tijd is, al zal de uit voering van! het geheele plan, eenmaal de levenstaak van oud-Minister Lely, nog lang op zich zal laten wachten. Wat nu nog uitmaakt het intieme van steden, havens en schepen, zoowel als het begin van de droogmaking van de groote binnenzee, door gemaal en uit wateringssluis, is door reproductiesnaar schilderingen vant J. v. d. Linde, duidelijk zeer fraai in beeld gebracht. De heer J. Busscher, ontvanger der (Directe Belastingen enz. te Eindhoven B. G., voorheen alhier, is benoemd tot Ontvanger der Directe Belastingen te Leeuwarden. HAAMSTEDE. Op; 1 Jan. 1930 telde de bevolking 651 m. en 654 vr., totaal 1305 personen. Gedurende 1930 vermeerderde zij door geboorte met 10 m. en 12 vr. Of 22 pers. en door vestiging met 37 m. en; 34 vr. of 71 personen. Zij vermin derde door overlijden met 3 m. en 3 vr. of 6 personen en door vertrek met 30 m. en 42 vr. of 72 personen. Op 1 Jan. 1931 telde de bevolking 1320 personen, t.w. 662 m. en 658 vr. De totale vermeerdering bedroeg 15 per soden. BURGH. Op 1 Jan. 1930 bestond de bevolking dezer gemeente uit 612 per sonen, t.w. 321 m. en 291 vr. In 1930 werden geboren- 5 ra. ai 7 vr., totaal 12, terwijl zich hier vestigden 21 m. en 21 vr., totaal 42. De bevolking verminderde door overlijden met 3 to. en door vertreK met 22 m. en 16 vr., totaal 38 personen. Op 1 Jan. 1931 bestond de bevolking dus uit 322 m. en 303 vr., totaal 625 personen. Totale vermeerdering 13 pers. RENESSE. Donderdag- en Zaterdag avond gaf het gemengd koor „V.Z.O.S." een uitvoering van het tóoneelspel met zang ,,'tLied van Moeder" en „De Ama teur-Inbreker", een blijspel in één be drijf. De vereeniging moest zich ditmaal alleen bepalen bij het opvoeren van too- neelstukjes, aangezien de Directeur van het gezelschap door ongesteldheid ver hinderd was dirigeerend op te treden. De zaal was beide keeren vrij goed be zet. Wat het stuk zelf betreft, dient ver meld dit: schepte men vóór 30 a 40 jaar in hetzelfde stuk onder den titel: ,,'tWas maar een Loods", later verdoopt in ,,'t Lied van Moeder" behagen, kon men toen meeleven met - en zich verplaatsen in den toestand zooals de inhoud werd ver tolkt, thans past een stuk van dit genre niet meer in de lijst van den tegen- woordigen, modernen tijd. Het stuk is oud enverouderd;. Dit neemt even wel niet weg, dat het door de dilettan ten uitstekend is vertolkt. De verschil lende rollen waren in goede handen en ieder kweet zich op verdienstelijke wijze van zijn te vervullen taak, zoowel in het eerste tooneelstuk als in het kluch tige éénactertje, dat, vlot gespeeld het publiek in prettige stemming bracht. Het samenspel was uitstekend. Uit het her haaldelijk applaus bleek duidejijk, dat men de prestaties en er waren bij zonder goede krachteno.a. M. M. Bra- ber en niet te vergeten de 8-jarige T. van Klooster, die heel aardig en aller liefst speelde, zeer op prijs werden ge steld. 't Kon niet anders of bij monde van den burgemeester werd den dilet tanten hulde en hartelijk dank toege bracht voor den verschaften mooien en genotvollen avond. sprak de hoop uit dat hun directeur spoedig moge her stellen! Ook een woord van dank aan de Jazz-Band van Dreischor die in de pauzen het publiek op verdienstelijke wijze vergastte op mooie onderhoudende muziek. Na afloop bal. ELLEMEET. Op 1 Jan. 1930 bedroeg het aantal inwoners 288 m. -en 256 vr., totaal 544. In den loop van het jaar vermeerderd door geboorten met 2 m. en 5 vr. en door vestiging met 30 m. en 21 vr., totaal met 58 en verminderd door vertrek met 35 m. en 41 vr., en door overlijden met 2 m. en 1 vr., totaal 79, zoodat het aantal inwoners op 31 Dec. 1930 bedroeg 283 m. en 240 vr., totaal 23. ELKERZEE. De bevolking dezer ge meente telde op 1 Jan. 1930, 287 m. en 294 vr., totaal 581 personen. Er vestigden zich hier 13 m. en 19 vr., terwijl 3 fm. vr. werden geboren. In 1930 ver trokken 16 m. en 16 vr., terwijl 4 m. en 5 vr. overleden. Op 31 Dec. 1930 telde deze gemeente 283 m. ie'n 300 vr., totaal 583 personen. Vooruitgang 2. SGHARENDIJKE. Woensdag 7 Januari kwamen hier de mannen van Duivendijke, Scharendijke, Eikerzee, Elleméet en om geving, bijeen. Zeer velen waren ter ver gadering, die door dhr. P. G. Laernoes, secretaris der Prov. Landstorm-Commis sie, welkom werden geheeten. Spr. zette hierna uiteen het doel, dat de B.V.S. beoogt. Vervolgens schetste spr. de tegen woordige toestand, waarin duidelijk uit kwam, dat het revolutiegevaar eer toe, dan afneemt. Ook waarschuwde hij-voor de actie van „Kerk en Vrede", die even als de communisten en verdere revolu tionairen, het gezag ondermijnen. De res. luit.-kolonel H. Bierman, com mandant van het Zeeuwsche Verbond, nog enkele toelichtingen betreffende de organisatie der B. V. S. Hierna gaven zich 11 personen op, die met de reeds tot den landstorm behoo- rende uit de omgeving de afdeeling Dui vendijke vormen. De burgemeester van Duivendijke dankte ten slotte allen voor hun belangstelling en sloot daarop de welgeslaagde verga dering. BROUWERSHAVEN. In de laatstgehou den vergadering van de afdeeling van den Vrijheidsbond alhier werd de candi- datenlijst voor de a.s. Provinciale Staten verkiezing als volgt opgemaakt: 1. H. C. v. d. Zande, Nieuwerkerk; 2. P. Kooij- man, Zierikzee; 3. N. W. van Putte, Zonnemaire; 4. C. A. Boogerd, Noord- welle; 5. M. Vijverberg, Bruinisse; 6. A. C. v. d. Have, Oosteriand; 7. C. Gast, Brouwershaven; 8. A. P. v. d. Weijde, Ellemeet; 9. W. G. Boot, Burgh; 10. P. M. Panny, Zierikzee. OOSTERLAND. In de Vrijdagavond j.l. gehouden vergadering van de afdeeling Ooster- ep Sirjansland van den Vrijheids bond, in café Broodman alhier, werden voor de aanstaande verkiezing van leden voor de Prov. Staten van Zeeland, als candidaten op de lijst geplaatst: No. 1 H. O. v. d. Zan.de, 2. P. Kooijman, 3. A. C. v. d. Have, 4. C. Gast, 5. N. W|. van Putte; 6. C. A. Boogerd; 7. M. „Dat zegt ook niemand", hernam Louis John. „Ik heb het alleen maar over de gemoedstemming van Abe Hoyland. Toen dat met mijn moeder gebeurd was, moet hij gezegd hebben, dat hij zich nu dub bel zou wreken. Hoor wat ik U zeg, 't is Abe Hoyland's werk". „Dan weet ik wat mij te doen staat", verklaarde Oliver opgewonden. „En..." „Kalm aan", viel Lo,uis John zijn vader in de rede. „U hebt geen enkel bewijs, dat Abe Hoyland de dader is. Maar ik voor mij twijfel er geen oogenblik aan. Hij heeft ook technische ontwikkeling om deze soort dynamiet te gebruiken. Dit maal is zijn aanslag mislukt, tenminste, dat zullen we hopen, maar ik ben er zeker van, dat hij het niët bij deze eenen keer zal laten. En weet U^ waarom hij juist nul dien aanslag heeft gepleegd? Omdat uw nieuwe huis zoo goed als klaar is. Hij weet, zooals ieder hier in den omtrek, wat hef beteekent wanneer de dam bezwijkt!" Voor het eerst in zijn leven misschien voelde Oliver zich hulpëloos verslagen „Hij behoort onmiddellijk gearresteerd te worden", zei hij na een pauze. Maar Louis John schudde het hoofd, „Gemakkelijker gezegd dan gedaan", verklaarde hij. „Waar hangt Abe Hoyland Vijverberg, 8. W. G. Boot W.Gz., 9. A. P. v. d. Weide, 10, mr. C. J. B. duCrcwX, BRUINISSE. Donderdagavond j.l. ver gaderde de afd. Bruinisse van den Vrij heidsbond. Als candidaten werden op de lijst geplaatst voor de aanstaande ver kiezing van leden voor de Prov. Staten van Zeeland, de heeren: 1. H. C. v. d. Zande; 2. S. J. Gast; 3. J. C. A. Bannink; 4. Mar.s Vijverberg; 5. P. Kooijman; 6. C. Gast; 7. mr. C. J. B. du Croo; 8. A. C. v. d. Have; 9. N. W. van Putte; 10. A. P.'v. d. Weide. Als afgevaardigde naar de vergadering te Zierikzee op Donder dag 15 Januari a.s. werd benoemd dhr. F. D'. van Vessem; plaatsvervanger de heer Joh.s Padmos Fz. THOLEN. Loop der bevolking dezer gemeente over 1930. Op 31 Dec. '29 be stond de bevolking uit 1474 m. en 1515 vr., totaal 2989. Geboren werden in 1930 23 m. en 20 vr., totaal 43. Levenlooze aangiften 5. Er vestigden zich 58 m. en 72 vr., totaal 130. Overleden 8 m. en 15 vr., totaal 23. Vertrokken zijn 102 en 127 vr., totaal 229. De bevolking bestond derhalve op 31 Dec. '30 uit 1445 en 1405 vr., totaal 2910. Huwelijken 37; echtscheidingen 1. De heer P. J. Blaas, le ambtenaar ter secretarie alhier, heeft bedankt voor de hem aangeboden plaats op de candi- datenlijst der Vrijzinnigen voor de a.s. verkiezing der Prov. Staten. Daar het bevolkingscijfer gedaald is beneden de 3000, zal het aantal raads- den in 1931 teruggaan van 11 op 7. HET VLIEGVELD. Er zullen onder de talrijke lezers van de Nieuwsbode wellicht velen gevonden worden die zich de moeite willen ge troosten eens een kijkje te gaan nemen op 't vliegveld te Haamstede om zich te vergewissen van de vorderingen be treffende het in orde maken van het terrein. Het behoeft geen betoog dat dit een tamelijk omvangrijk werk is dat zeer zorgvuldig moet geschieden wat met het oog op de veiligheid strikt geboden is en terecht zal Watersïaat die met de keuring belast is, nauwlettend toezien dat alles voldoet aan de eischen, die gesteld moeten worden aan een noodlan dingsterrein en vliegveld. Wat nu het werk zelf betreft, dat gaaf tot op heden zeer naar wensch. Komt er geen stagnatie door strenge koude of sneeuw, dan zal tegen half Februari of begin Maart een en ander wel klaar zijn en Kan begin Mei alles weer aan elkaar gegroeid zijn, zoodat een ideaal vlak terrein het resultaat is. De werkwijze gade te slaan is ook zeer de moeite waard. Een 20-tal geschoolde grondaibeiders snijden eerst met een sleepmes de grasmat in vierkante stuk ken. De zoden worden er nu uitgewipt, de ondergrond gelijk gemaakt, de zoden er weer opgelegd en dan alles met een zware waltf weer samengeperst. Om onnoodige arbeid en geld te be sparen, krijgt het vliegveld een T-vorm, met dien verstande, dat op het grootste stuk, 't welk ongeveer 400 bij 500 meter groot is, een uitloop komt van ongeveer 200 meter breed en 100 meter lang. De totaal oppervlakte wordt dan ongeveer 22 H.A. Alle factoren voor een veilig verkeer zijn dus aanwezig, als: twee prachtige landingsterreinen, Waalhaven en Haamstede, uitstekende piloten en machi nes, waardoor de K.L.M. een wereld reputatie heeft verkregen en dit alles ge volgd bij een uiterst korte duur der vlucht van nauwelijks 20 minuten. Wer kelijk het ziet er hoopvol uit! op het oogenblik uit? In geen maanden heeft hij zich in Halfirth laten zien. Na den dood van zijn moeder heeft hij zijn huis verkocht en is weggegaan, niemand heeft er eenig idee van waarheen; dat weet U immers net zoo goed als ik". „Zeker", gaf Oliver toe, „maar als dat geknoei aan den dam zijn werk is, moet hij toch hier geweest zijn". „Natuurlijk", erkende Louis John, en opstaande ging hij voort: „Als ik U een goede raad mag geven, zou ik niemand iets van ons vermoeden vertellen. Komt U morgenochtend even in mijn werkplaats, dan zullen we zien of Ben, mijn trouwe, Abe Hoyland, kan opsporen. Ben is een handige Kerel, die zwijgen kan! als 't graf. Vóór alles moe ten we} zien Abe Hoyland te vinden. Maar komaan, ik stap op, het wordt mijn tijd, „Zou je niet liever hier blijven van nacht?" stelde Oliver voor. „Nee, dank U", antwoordde Louis John. „Mijn auto staat in de garage, in een/half uurtje ben ik thuis". Oliver volgde zijn zoon naar buiten en opende de deur van zijn garage. „Hartelijk bedankt voor je moeite", zei hij. „Maakt je vro,uw het goed?" voegde hij er aan toe, een weinig aarzelend. ..Heel antir1 dank U". ONDERWIJS. NOORDWELLE. Voor de betrekking van onderwijzer aan de o.l. school heeft zich één sollicitant aangemeld. LANDBOUW EN VEETEELT. MOETEN; WIJ DE BEMESTING NALATEN? De land- en tuinbouw maakt een zware tijd mee! De prijzen der meeste producten zijn momenteel te laag om ze met succes te kunnen verbouwen geven dikwijls zelfs verlies. Het is onder deze omstandigheden niet bemoedigend een nieuw oogstjaar tegemoet te gaan. Nu hooren wij van enkelen de vraag stellen pf het niet gewenscht zou zijn het komende jaar de bemesting, d.w.z. de kunstmestbemesting achterwege te I laten. Zou het verstandig zijn het met de bemesting maar eens te schipperen of de hand1 te lichten? Gaan wij eens zorgvuldig na, welke factoren den kostprijs onzer producten beïnvloeden, dan zijn daar naast de be mesting: depachtprijs, het zaad' en poot- goed, de grondbewerking, de verpleging, van het gewas, het oogsten, 't trans port. Deze blijven bij een hooge, ot bij een lage opbrengst steeds ongeveer de zelfde. Met andere woorden, als men de bemesting naliet, zou men weliswaar een klein bedrag uitsparen, maar deze bezuiniging preekt zich bij den oogst sterk. Immers is het aantal te oogsten kilo's laag, dan is de kostprijs omgere kend perj 100 K.G. veel hooger dan wan- neer men zich bij een doelmatige be mesting van een goeden oogst verzekerd. Hier zou de zuinigheid de wijsheid dus zeer bedriegen. Houden wij dan ook rekening met bovenstaande, dan zullen wij* zien, dat bij een normalen prijs van een product onverschillig welke, weglating der be mesting verlies, oordeelkundige bemes ting winst geeft. Dit zal te meer het geval zijn als de landbouw op een ge zondere basis komt te rusten, welke tijd zeker aanbreekt, hopen wij dat deze niet meer ver af is. Een volledige bemesting, een bemes- 1 ting met stikstof fosforzuur en kali is dus een eerste eisch. Daarom mag geen van deze drie voedingsstoffen weggela ten worden om van een volledige, ren dabele opbrengst verzekerd te zijn. Op geen dus bezuinigen, maar vooral op de stikstof niet. Daar deze de duurste voedingsstof i s, zou men daartoe te licht bereid zijn. „Er is geen ongeluk zoo groot, of er is nog geluk bij", zegt een oud spreekwoord. Een groot geluk is n.l., en hiermee dient men terdege rekening te houden, dat de prijs der stikstofhouden- de meststoffen zeer laag is, vooral van de nieuwere luchtstikstof meststoffen; kalksalpeter, kalkairimonsalpeter, ureum,, lepmasalpeter en nitrophoska (de laatste is een volledige meststof, bevat dus be halve stikstof ook fosforzuur en kali. Een kilo stikstof uit deze meststoffen kost slechts ongeveer 8/6 van den prijs voor den oorlog. Een groot voordeel is het tevens, dat men door de keuze deZer stikstofmest stoffen ze kan geven in een vorm en op een tijdig, die het best bij gewas en bodem passen. Zaak is het daarom voor den landbouwer door uitgebreide proe ven dit na te gaan en zich zooveel mo gelijk lateni voorlichten omtrent den aard en werking dezer meststoffen. Bovenstaande in het kort samenvat tende, geven wij de landbouwers dan ook dezen raad: Laat de bemesting niet achterwege, bezuinig niet op de stikstof 1 Er wordt medegedeeld, dat het Zeeuw sche Veevoederbureau in 1931 en 1932 Zal instellen een onderzoek naar de voe ding der werkpaarden in 't Zeeuwsche bedrijf. Er wordt op aangedrongen dat ten opzichte van dit zeer belangrijke vraagstuk de volle medewerking wordt verleend en dat voldoend ontwikkelde zonen van landbouwers mede helpen om vertrouwbare rapporten te krijgen. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. ST.-MAARTENSDIJK. Donderdagavond half 6 ure, ds. de Bres. jongeman, terwijl hij in zijn auto stapte. „Tot morgen". „Tot morgen", herhaalde Oliver. „Tus- schen negen en tien. (Louis John reed heen en Oliver keek den donkeren omtrek van den zich ver wijderende auto na, totdat hij uit het gezicht verdwenen was. Toen ging hij naar zijn studeerkamer en liet zich in een grooten stoel neervallen. Hij voelde dat Louis John gelijk had. Het kan niet anders, of Abe Hoyland moest de dader zijn. Hij herinnerde zich als de dag van gister hoe de smid hem aangekeken had, toen hij hem sprak van verhuizen en Hoyland was de er man niet naar om iets dat hij zich in het hoofd had gehaald niet ten uitvoer te brengen. Oliver wist, evenals Louis John, dat Abe goed in technische dingen thuis was, dus wat dat betrof kon de smid ook heel goed de dader zijn. Maar het was tenslotte ook mogelijk, dat. het Hoy land's bedoeling alleen maar was om hem angst aan te jagen. Het was doodstil in huis toen Oliver zijn gewone ronde deed. Buiten gierde de wind en de regen kletterde tegen de ruiten. Als dit w^er bleef aanhouden, dan....,". van naar bed te gaan, trok hij een re genjas aan en beklom de wenteltrap, die toegang gaf tot een klein torentje, vanwaar men uitzicht had over het ge heele wijde moerland. Langen tijd tuurde hij naar den dam en plotseling zag hij een flauw licht uit de richting van de woning van de Scarp's. Mirjam scheen nog op te zijn. Plotseling schoten Mir- jam's onheilspellende woorden Oliver weer te binnen: „Bouw maar Carsdale. Bouw maar l Nooit, nooit zul je daar wonen!" Vreemd dat hij daaraan niet eerder gedacht had. In bed lag hij uren lang te luisteren naar het wilde razen van den wind en het gekletter van den regen tegen de ramen van zijn slaapkamer. Eerst tegen den morgen viel hij in slaap. Maar toen hij na een paar uren wakker werd sprong hij onmiddellijk uit bed en liep naar het raam. Goddank, de storm was bedaard en vóór hem strekte het moerland zich uit, beschenen door de purperen stralen van de opkomende zon, een toonbeeld van vrede. (Wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1