Zierikzeesche Nieuwsbode vROSSEM'5 TROOST Woensdag 7 Jan. 1931. zierikzeesche courant. 8«„eljt ,'e Inzending Advertentiën ROOKT abonnement: advertentien Uit Stad en Provlnole. FEUILLETON. De wraak der Verdrevenen. kb: r>g. per S muadei f 1,50, huso per peet f 1,80. Yoor hel bmitenlud per jeu t 10,-. Afronderijjke nomaien 5 eeni. Yenchgnt Mnd., Wn«d. en Yrjjd. Tel. No. 82. Poetgiro 18T6TT. Ten 18 regole <0 ete., Tas 4 regels en deer boten 20 ets. per regel. Reclames 80 ets. p. regel. Bjj oontreot belangrijke korting. Insending op den deg Ten nlt- gete vóór 10 or*. ■ItarlIJk 10 uur op doo dag uitgaaf ZIERIKZEE. In de Maandagavond ge houden vergadering van de afd. Zierik- zee van den Vrijheidsbond werd de vol- genda lijst opgemaakt: 1. P. Kooijman; 2. H. C. v. d. Zande; 3. J. C. A. Bannink; 4. N. W. van Putte, 5. A. C. v. d. Have; 6. Mr. C. J. B. du Croo; 7. H. J. Doele- man; 8. A. P. v. d. Weijde; 9. G. A. Gasille en 10. M. Vijverberg. Daar men thans zijn directe belas tingen in de gemeenten Oud-Vossemeer en Poortvliet ook kan betalen ten post- kantore aldaar, zijn de zitdagen in die gemeenten afgeschaft. In de tramhavens te Zijpe en A.J.- Polder liepen in 1930 in totaal 18,095 schepen binnen met een gezamenlijke top- nenmaat van 3,275,995 tonnen. KALENDERS. Voor 1931 ontvingen wij van de N.V. Douwe Egberts te Joure een duidelijke maandkalender met aan de achterzijde een afstandstafel, waardoor het mogelijk is in een paar seconden na te zien hoe veel K.M. de eene plaats van de andere is gelegen. De ver. van Raden van Arbeid gaf ook voor 1931 de practische zakagenda uit, waarin opgenomen eenige gegevens omtrent Ouderdomswet, Invali diteitswet, Ongevallenwet en Ziektewet. KERKWERVE. Openbare raadsvergade ring, gehouden) op 29 Dec. j.l. Alle leden aanwezig. Voorzitter de burgemeester. Na opening en voorlezing der notulen komen van de ingezonden stukken de volgende in behandeling: 1. Verzoek van A. C. de Oude e.a. om verlaging der kosten van bietenaanvoer te Flauwers. B. en W. wenschen geen gevolg daaraan te geven en stellen voor afwijzend te be schikken. De heeren v. d. Sluis en Hanse vinden die kosten bovendien reeds laag genoeg. Z.h.s. aangenomen. 2. Eveneens van bovengenoemden, om te- Flaauwers zoodanige maatregelen) te nemen, dat bie ten niet meer wegspoelen. B. en W. hebben nog geen bepaald voorstel om dit te verhelpen, maar zouden het in gedachten willen nemen en nu van den raad machtiging vragen, om in overleg met de heeren v. d. Sluis en Fondse daarna de) noodige maatregelen te nemen. In den breede worden verschillende wij zen van herstel besproken en vervolgens z.h.s. de machtiging gegeven. Tot wij ziging en» af- en overschrijving begrooting^ 1930 worden B. en W., na toelichting door den voorz., z.h.s. gemachtigd. Daarbij oppert de heer Fondse, dat hij het be drag voor den jongsten brand nog al hoog vindt, terwijl de heer v. d. Linde de gedachte uit, dat de verzekerings maatschappij, g ezien, wat door de brand weer behouden wordt, ten voordeele dier Mpij., de premie wel wat hooger kon doen zijn. De voorzitter geeft op een en ander de noodïge verklaringen en ophelderingen. De commissie tot wering van schoolverzuim,, bestaande uit de hee ren C. J. Heijboer, E. Kuiper, G. v. d. Sluis, H. Kesteloo en J. Evertse, wordt met alg. stemmen herbenoemd. Evenzoo wordt de burgemeester als lid van het burgerl. armbestuur herbenoemd en zulks met 6 stemmen tegen 1 blanco. Bij de verder voorkomende zaken komen nog de volgende nagekomen stukken in be handeling: a. van J. J. Boot, M. C. v. d. Bijl, B. Post en P. Vane een verzoek om vermindering van den erfpachtsprijs. De voorzitter stelt voor dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Dhr. Boot wijst er op, dat deze erfpachtsprijs hoo ger is dan andere, terwijl de heer v. d. Linde vraagt, of het niet verlaagd kan worden. De voorz.: dit laatste kan niet, Uit het Engelsch van J. S. FLETCHER. Nadruk verboden). 22 Stom verwonderd keek hij naar de drie heeren, die zich in gezelschap van den hoofdopzichter bevonden. „U hier, mijnheer Carsdale?" vroeg hij verwonderd. „Dus u hebt er toch iets van gehoord? En ik heb order ge gevenHoe zit dat, Crabtree?" „Het is mijn schuld niet", antwoordde Crabtree. „Ik heb uw orders strikt op gevolgd en woordelijk aan de werklie den overgebracht. Maar het schijnt, dat iemand „Met die praatjes schieten we niet op", viel Oliver hem onvriendelijk in de rede. „Vooruit, vertel me maar wat er aan de hand is!" „Laten we eerst naar binnen gaan", stelde Washington voor. „Er zijn rede nen te over om de zaak geheim te houden. Wat er gebeurd is, mijnheer Carsdale", ging hij voort, „is iets, dat Jan en alleman niet behoeft te weten, laat ik u gerust stellen, momen tenzij andere akte wordt opgemaakt. Hij merkt nog op, dat erfpachters indertijd het voor dien prijs hebben willen heb ben en de goedkoopere grond minder is en nadeeliger ligt. Z.h.s. alzoo be sloten. b. De correspondent der arbeids bemiddeling J. J. Boot verzoekt vergoe ding wegens tijdverlies. B. en W. willen dit verzoek aanhouden en eerst onder zoeken, hoe het in andere gemeenten is. Voorz.: alleen tijdverlies door correspon dentie. Voorstel B. en W. z.h.s. aan genomen. c. Van brandweerbestuur in gekomen verzoek om verbetering der brandbluschmiddelen, daar de tegenwoor dige spuit aan geen redelijke eischen meer voldoet. Het gemeentebestuur is evenwel niet eenstemmig. Een deel zou motorbrandspuit willen, een ander deel handspuit. Breede bespreking volgt. Al len zijn het er over eens, dat de tegen woordige vervangen moet worden. De voorzitter vraagt ten slotte machtiging om te onderzoeken, wat het beste is, kleine motorspuit, of mogelijke tweede handspuit en mogelijk samengaan met andere gemeenten, om in een volgende vergadering met een bepaald voorstel te komen. Machtiging wordt verleend. Ver volgens verzoekt de voorzitter nog een raadsbesluit te nemen, om de concessie voor grond van Schouwen te Flauwers, die 1 Jan. 1931 afloopt, op dezelfde voor waarden te vernieuwen. Z.h.s. daartoe besloten. Nadat nog wat gesproken is over de beste wijze, om den toestand te verbeteren en de heer Boot over de brandbluschmiddelen te Schutje en dhr. v. d. Linde over mond- en klauwzeer van den voorzitter voldoende beantwoor ding hebben gekregen, wordt de ver gadering op de gewone wijze gesloten. HAAMSTEDE. Dinsdag j.l. vergaderde ten gemeentehuize het comité ter voor bereiding van de officiëele- en feeste lijke in gebruikneming van het vlieg veld op de terreinen der N.V. „Nieuw Haamstede" en tevens opening van den luchtvaartdienst Haamstede—Rotterdam, lop 4 [Mei a.s. Dit comité bestaat momen teel uit de heeren jhr. L. v. Citters te Haamstede, eere-voorzitter; J. J. Cock fen J. E. v. d. Broek te Zzee, resp. voorz. en secr.; W. G. Boot Wz. te Burgh, penn.; J. C. A. Bannink en R. Gerrit sen te Zierikzee; W. G. Boot Jz., C. J. Dussel en H. v. Toledo te Haamstede; M- Griep en M. L. J. Muste te Burgh, W. H. Scholder, Joh. Hoogenboom en W. v. Klooster te Renesse. Afwezig met kennisgeving waren de heeren Bannink, Cock en W. G. Boot Jz. Na opening door dhr. v. Citters werden behandeld 't pro gramma voor dezen dag, voornamelijk wat betreft ontvangst der genoodigden, versiering en verlichting van het terrein en .omgeving, muziek, enz., benevens de begrooting der onkosten voor dezen dag. Waar buiten) ons eiland deze vooruitgang met belangstelling wordt tegemoet ge zien, vertrouwt de commissie in deze omgeving in ruime mate medewerking te zullen vinden om door vrijwillige gif ten de onkosten voor dezen dag te hel pen dekken. Door dhr. Dussel werd mee gedeeld, dat reeds een gedeelte van het veld geëffend is. RENESSE. De bevolking dezer gemeen te bedroeg op 1 Jan. 1930, 312 m. en 308 vr., totaal 620 personen. In den loop van het jaar vermeerderd door geboor ten met 12 en vestiging met 32, totaal 44, verminderd door overlijden met 5 en vertrek met 40, totaal 45, zoodat op 31 December 1930 het totaal inwoners bedroeg 614. teel bestaat er geen enkel gevaar. Maar wie is die heer daar?" „Vriend van me", zei Oliver kort. Washington ging met de anderen naai de huiskamer, en toen ze daar gekomen waren, richtte hij zich tot Oliver: „Wat hebt u eigenlijk gehoord?" vroeg hij. „Dat er een breuk in den dam is", ant woordde Louis John voor zijn vader", in ieder geval, dat de dam beschadigd is". ,,'tls een vreemd geval?" mengde Crab tree zich in het gesprek. „Misschien hebt u, mijnheer Carsdale, vanmorgen in de vroegte een eigenaardig geluid gehoord, alsof het in de verte donderde?" „Zeker", riep Oliver uit. „Ik dacht, dat ze bij Dibb's in de steengroeve aan het werk waren". „Dat meende ik ook", bevestigde Crab tree. „Maar 't was een ontploffing op den dam!" „Een ontploffing?" herhaalde Oliver ge schrokken. „Je wilt toch niet zeggen dat er opzet in 't spel is". Crabtree keen Washington aan en haalde toen de schou ders op. „Ik weet zelf niet wat ik er van den ken moet", zei hij toen. „Ik weet alleen dat; het een ontploffing was". „Wat gebeurde er precies?" vroeg Louis John. „Ja", drong Oliver aan. „Wat gebeurde er eigenlijk?" De hoofdopzichter keek onzeker naar Rubberhakken Zooiplaten Tips NOORDWELLE. Donderdag 1 Januari gaf de mondharmonica-vereeniging „Me- lodia", een uitvoering in het café van dhr. L. de Jonge, alhier. De talrijk aan wezigen hebben genoten van de popu laire muziek, die het gezelschap onder de leiding van haar directeur, dhr. J. Stoel, ten gehoore bracht. Ter afwisse ling werd het tooneelstuk „Het Bankroet van den Schoenlapper" en de klucht „Bur gemeester van Pimpelen leert dansen", ten tooneele gevoerd, die bij het talrijke publiek in de smaak vielen. Wij mochten ook nog, een soli van vier heeren hooren, die wel verdiend applaus mochten oog sten, evenals een zangnummer van eenige dames. NIEUWERKERK, Op 31 Dee. telde deze gemeente 994 mannen en 923 vrouwen, totaal 1917 inwoners. In 1930 werden geboren 31 kinderen, terwijl zich hier van elders vestigden 79 personen. De vermeerdering bedroeg 31 inw. en 79 inw., samen 110 inwoners. In 1930 over leden 23 inwoners, terwijl uit de ge meente vertrokken 145 personen. De heele vermindering bedroeg 23 inw. en 145 inw., samen 168 inwoners. Het zielen aantal verminderde alzoo met 58 inw. De bevolking bestond derhalve op 31 Dec. 1930 uit 1859 inwoners, n.l. 957 m. en 902 vr. OOSTERLAND. De heer J. J. Hendrikse die 42 jaren de betrekking van admini strateur der Diaconie heeft bekleed, heeft met 1 Jan. j.l. als zoodanig ontslag aan gevraagd, wat hem op de meest eer volle wijze is verleend. In de Gods dienstoefening van Zondag j.l. werd door ds. Weeda hem den dank der gemeente gebracht voor deze langen trouwen arbeid. ST.-FILIPSLAND. Op de 30 Dec. gehou den verg. van de afd. „St.-Filipsland" van Schuttevaer waren 20 leden aanwe zig. Voorzitter, dhr. J. P. Roozemond. De bestuursleden, I. Aarnoudse en J. J. Quist, worden met op één na algemeene stemmen herkozen. De rekening en ver antwoording over 1930 sluit met een batig saldo van ruim f44. Tot afgevaardigde; naar de eerstvolgende algemeene verga dering wordt' benoemd dhr. J. Aarnoudse, t,oit plaatsvervangers de heeren I. Aar noudse en J. Faasse. Besloten wordt een verzoek te zenden tot het bestuur van den Ouden Polder, 'om de f50 bijdrage voor de onderhoudskosten van den zee dijk te verminderen tot f 25. Over 1930 is voor nieuwe palen en onderhouds kosten een bedrag uitgegeven van f35. Daarna worden ingediend de voorstellen voor de algemeene vergadering. Na rui me bespreking worden o. a. de volgende voorstellen aangenomen: 1. te trachten uniforme charters te verkrijgen; 2. wij ziging sleepvoorwaarden, zoodat bij het oploopen van schade, de eerste lengte voor rekening komt van den sleepkapi- tein; 3. betere bediening in het kanaal door Walcheren; 4. opheffing voorschut ting te Gouda en Vreeswijk; 5. verbree ding van de doorvaart bij de schipbrug te Doesburg; 6. betere regeling van sleepconvooien in het Mallegat; 7. uni forme regeling in Nederland van seinen bij bruggen en sluizen; 8 betere naleving van de bepalingen betreffende de lichten op motorschepen; 9. betere bediening van de bruggen in Leiden; 10. vermindering havengeld tot 10 cent per ton; 11. ver betering van) het vaarwater van Krammer naar Steenbergsche Vliet. Bij den ge meenteraad onzer gemeente zal geadres seerd worden voor: a. verplaatsing van den electrischen lantaarn op de Sluis te den president en deze gaf hem een wenk dat hij verder kon vertellen. „Tien minuten nadat ik dat gerommel gehoord had, ging Crabtree voort, „kwam een werkman hier bij mij, en deelde mij mede, dat hij plotseling een hel wit licht had gezien in het midden van den dam. Het duurde maar een seconde en daarna hoorde hij ook gerommel en het vallen van brokken steen. Ik ben na tuurlijk onmiddellijK met hem meegedaan De leuning was geheel vernield maar 'wat erger is, er was een breuk een gat in den dam". „Zeg eens Crabtree?" zroeg Oliver na denkend", wat denk jij van het geval? Zeg eens eerlijk, zou jij iemand weten, die in staat is om zooiets met opzei te doen?" Crabtree keek Washington aan, die twijfelachtig het hoofd schudde. „Crabtree en ik", antwoordde Washing ton na een pauze, „zijn er volkomen over eens, dat alles er op wijst, dat iemand met opzet getracht heeft den dam te verwoesten. De bedoejing was waarschijn lijk een klein gat in den dam te maken, en het water de rest te laten doen". „En die verdraaide ingenieurs hebben mij indertijd de verzekering gegeven, dat de dam voor gèen macht ter wereld zou bezwijken", mompelde Oliver. „Maar ze hebben ook niet kunnen den ken dat iemand ontplofbare stoffen zou gebruiken, om hem moedwillig te ver nielen". bracht Washington in 't midden Anna-Jacoba-Polder, zóó, dat van deze verlichting ook? op de haven aldaar wordt geprofiteerd; b. vermindering van haven geld voor schepen van inwoners, die niet in lading of lossing zijn. Het Schoolfonds „Schuttevaer" ziet zich een contributie toegewezen van f5. Na nog enkele be sprekingen sluit de voorzitter daarna, - onder dank voor de opkomst en met de beste wenschen voor 1931, de vergade ring. De jaarvergadering van de IJsclub „de Luuster" was slecht bezocht. Voorz. de heer L. B. v. Nieuwenhuizen. Uit de rekening en verantwoording van den pen ningmeester bleek, dat ontvangen was over het boekjaar 1930 f578,66i/2, uitge geven f 557,321/2- Het batig saldo was alzoo f21,34. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat voor den aankoop der pomp, die f500 kost, een bedrag van f350 is geleend. Door de verkiezing van de hee ren J. P. Wage, H. Geelhoed en A. J. Vaders tot bestuurslid, wordt het be stuur wederom voltallig. Daarna volgt eenige bespreking van den toestand der ijsbaan. Dhr. H. Geelhoed wordt be noemd in de pompcommissie. Besloten wordt den controleur J. Neele alsnog de contribiitiekaarten te doen aanbieden. Weigeraars zullen) bij een eventueele ope ning der baan slechts tegen aanmerkelijk verhoogden prijs worden toegelaten. ONDERWIJS. RENESSE. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school (boventallige leerkracht), de heer A. C. Priem als zoo danig werkzaam geweest te Serooskerke. LANDBOUW m VEETEELT, In een bestuursvergadering van de Coöp. Vlasfabriek te Steenbergen is be sloten 't bedrijf te staken; wat dit zeg gen wil voor de werklui, diene gemeld, dat er in September nog 120 menschen werk vonden; in October daalde dit tot 60, terwijl in December nog 30 werk zaam waren. Er is getracht met over heidssteun het bedrijf voort' te zetten, maar de besprekingen hadden geen re sultaat, waardoor thans de zaak stop staat. Op landbouwgebied is het wel mi sère. VERKOOPXNGEN, ENZ, THOLEN. Door notaris D. v. d. Velde alhier, werd voor den heer A. Potter te Antwerpen, Zaterdagavond in de zaal van den heer Hoek publiek geveild: een woonhuis met schuur en tuin. Kooper werd voor deze combinatie de heer H. Baay voor f 3670; een pakhuis voor f180 aan Jac. Vos en 2 gem. 202 roeden bouw land aan H. Baaij voor f 840 per gemet; een woonhuis van Abr. du Burck; hoog ste bieder J. Quist Cz., voor f 1400. smRKNIEUm Geref. Kerk. OUD-VOSSEMEER. Voor de herkiezing als diaken heeft de heer Math. van-Driel bedankt, waardoor een nieuwe verkie zing moet plaats hebben. RADIONIEUWS BEROEP IN RADIO-ZAKEN. Op de vragen van het Tweede Kamer lid den heer Albarda inzake de regeling van het beroep van de beslissingen der Radio-omroep-contröleeommissie heeft de minister van Waterstaat geantwoord: „Ik kan me maar niet voorstellen", zei Crabtree nu weer, „wie zoo door- en-door-gemeen zou zijn om iets derge lijks met moedwil uit te halen. Als die dam bezwijkt, mijnheer Carsdale, dan wordt een groot deel van Halfirth in een minimum van tijd finaal verwoest. Dat kost menschenlevens. Wie zou het in 's hemelsnaam in zijn hoofd krijgen om zooiets te wileln?" Oliver zweeg en fronste het voorhoofd. „Wat voor maatregelen heb je geno men", vroeg Louis John aan Crabtree. „Ik heb onmiddellijk het metselwerk laten nakijken en de ingenieurs getele grafeerd. Morgen tegen twaalf uur kun nen ze hier zijn. De schade heeft oogen- schijnlijk niet veel te beduiden. Maar", voegde hij er op langzaam en peinzen- den toon aan toe, „de mogelijkheid be staat, dat het bij dezen eenen keer niet zal blijven". „Och kom", weerde Louis John af, „Dat is toch onzin. Er is immers politie in Halfirth, en er zijn werklui om en bij het reservoir aan den arbeid. „Jawel", gaf Washington toe, ,maar u zult moeten erkennen, dat noch de politie, noch de werklui den dam voort durend kunnen conlroleeren. En boven dien, 'hoé weet u, dat niet een van onze eigen werklieden de bom daar heeft neer gelegd?" „Bom?" herhaalde Louis John. „Weet u dan zeker dat het een bona was?" PER PAKJE De regeling van het beroep tegen be sluiten genomen in de uitvoering van de wettelijke voorschriften, betrekking heb bende op de inrichtingen, bedoeld in art. 3ter der Telegraaf- en Telefoonwet 1904, is in ontwerp gereed. Of daarin tevens een regeling van het beroep van de be slissingen der Radio-omroep-contrölecom- missie zal worden opgenomen, heeft de minister nog in beraad, totdat hij zal hebben kennis kunnen nemen van de re sultaten van het onderzoek, dat in het buitenland is ingesteld naar de regeling van den radio-omroep. Hieraan wordt toegevoegd, dat, indien tot instelling van een beroep, als door den heer Albarda bedoeld, zal worden besloten, de regeling zoodanig zal zijn, dat de eindbeslissing, bij den minister van Waterstaat zal berusten, nadat deze het advies zal hebben ingewonnen van een daartoe in te stellen Radio-beroeps commissie. ,i DE ZENDERQUAESTIE. Het hoofdbestuur van de V.A.R.A. heeft, na te hebben kennis genomen van het verslag van zijn delegatie omtrent het onderhoud met den minister van Water staat op 21 November 1930, een motie aangenomen, waarin het nog eens als zijn opvatting uitspreekt dat de vervanging van den Hilversumschen zender dooreen goeden zender voor de 298 M. golflengte zeer urgent is en dat de spoedige bouw van zulk een zender in het belang van de honderdduizenden radio-luisteraars dringend noodig is. YEBSCSIAiLENDE BEBICHTSN. EEN BOERDERIJ AFGEBRAND. Zater dagavond is brand uitgebroken in de groote boerderij van den heer T. Hoog land onder St.-Annaparochie (Friesland). Terwijl de heer Hoogland zich met zijn gezin en eenige gasten in zijn woonna- mer bevond, werd bemerkt, dat er in de sehuu" brand was ontstaan. OogenbliKke- lijk gaf Hoogland opdracht, het in de boerderij aanwezige vee los te snijden en uit het brandende perceel te verwij deren. Om zoo mogelijk den brand nog te blusschen, ging hij zelf naar den zol der. Toen het vee uit de stallen was gedreven, zocht men den heer Hoogland tevergeefs. Later bleek, dat hij in de vlammen is omgekomen. Om half twaalf werd zijn verkoolde lijk gevonden. De heer Hoogland was 49 jaar oud en laat een vrouw en 4 kinderen achter. Huis en inboedel waren verzekerd. HOOG WATER. Maas en Waal zijn de laatste dagen door den hevigen regen een sigarenkistje uit en zette dat op, tafel. „Dit is wat we gevonden hebben, een paar honderd meter van het gat", ver telde hij. „Wat het precies is, weet ik niet". Louis John onderzocht den inhoud van het kistje nauwkeurig terwijl de anderen nieuwsgierig toekeken. Hij nam de stuk ken metaal op en rook eraan. „Dynamiet", zei hij tenslotte. „De zaak is erger dan ik dacht", voegde hij er zacht aan toe, „veel erger. Hebt u nooit gehoord", wendde hij zich tot Washing ton, „dat dynamiet in benedenwaartsche richting ontploft? Het is dus mogelijk dat dat er in den dam inwendinge breu ken zijn, die bij oppervlakkig onderzoek onzichtbaar zijn en die alleen de inge nieurs kunnen constateeren". Washington knikte ernstig. „Er bestaat dus kans", vroeg Oliver die lijkwit geworden was, „dat de dam het onverwacht opgeeft?" „Als er een storm uit het Zuiden komt opzetten, ja", antwoordde Louis John. „Het heeft geen zin om de waarheid te verbloemen". „Dan ga ik niet naar huis, voor ik den dam gezien heb", verklaarde Oliver be slist. „Haal een paar lantaarns» Crabtree". (Wordt vervolgd^

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1