I ADVOCAAT M. C, D. I fcoNoml abonnement: Donderdag 1 Jan. 1931. zierikzeesche courant. advertentien EERSTE BLAD Inzending Advertentiën BEKENDMAKING. Elfde algemaena VOLKSTELLING. DRANKWET NIEUWJAAR. BINNENLAND. Uit Stad en Provinoie. J I Wijnen M. C. D. Fiji per 8 aauda* f 1,50, Irueo per poet f 1,80. Voor hel biitenlud pei jur f 10, Ifsoaderlyke camaeri 6 eeal. Veraehfjnt Mad., Waad. ea Yiijd. Tel. Ho. 32, - Poetgiro 13T8TT. Zisrikzeesche Nieuwsbode 87ete JAARflANB. No. 12099 III. 1. i. BE LOOZE, Ultr-Mllflir K. i. KOSTFH, Tea 18 regela 80 eta., iu 4 regela ea daar boren 20 eta. pei regel. Reclame. 80 ota. p. regel. Bp eontraot belugrgke korting, Iaaeading op dea dag Tam alt- gare vóór 10 ar*. Dit nummer beitiet uit 3 bladen. ■itorltlk 10 uur op deo dag pitgaaf BDRGGM bb WETH. van Zlerlkzen noodlgen de ingezetenen dringend uit, de bij ben thuis bezorgde volkstelling en bedrijfsteliingkaarten met de meeste nauwkeurigheid In te vullen Eventueel verlangde Inlichtingen zullen verstrekt worden door de Volkstellers of ter Gemeente-Secretarie- Zierikzee, 29 Deoember 1930 Burgem en "Weth. voornoemd, J C. A BANS INK, Burgem. P. P. WITTERMANS, Secret. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat op 19 December 1930 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van WILLEM MEERDlNK, van beroep Caféhouder, wonende te Zierikzee, om verlof voor den verkoop van alcohol houdenden drank, anderen dan sterken drank, in de navolgende localiteit: beneden-voor kamer van het perceel, kadastraal bekend gemeente Zierikzéè sectie A, no 2010, plaat selijk -gemerkt B 470, en gelegen aan de Varremarkt aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwa ren bjj Burgemeester en Wethoursde in brengen. Ziebiïzbb, den 29en December 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J C. A BANNINR Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris Het menschelijk leven wordt bij jaren geteld, die naar stoffelijke aanschou wing, als even zoovele spanningen de brug vormen, die van de wieg loopt naar het graf, maar die voor den geeste lijk levenden en geloovigen mensch de verbinding is van de beide oevers eener andere wereld.. Een jaar is geen wille keurig tijdsdeel, dat maar zoo bij toeval eens werd ingevoerd. Het is een afge sloten cyclus van zich immer herhalende natuurverrichtingen, waarmede de mensch en al het verdere leven op aarde in voortdurende betrekking staat, een rond deel van den ons en allen en alles toege meten levensduur. Toch heeft elk jaar zijn eigen signa tuur, waardoor het van alle andere jaren onderscheiden is en het komt nooit weer om, maar is als verleden een deel van het Nu geworden, dat het komende jaar in zijn schoot draagt. Een stip in den duur der oneindigheid, maar toch al de voorafgaande jaren in zich bevattend. In dit ontwikkelingsproces van milli- oenen van' jaren wordt elke minuut, elke seconde van het nieuw begonnen jaar steeds belangrijker. Want steeds rijker wordt het verleden, dat zich naar de voldragen tijden van een onafzienbaar verre toekomst uitstrekt. Die vervulling, welke alaf een goddelijke belofte eenmaal komen moet, wordt gekenmerkt door een onophoudelijke en voortdurende verande ring van al het geschapene in den tijd. Niet een enkele bestaansvorm, niet een énkel mensch, niet een enkel ding, die niet meegaan' in deze aïgemeene vervloei ing eh algeheels verandering. Want niets is op een zeker oogenblik hetzelfde wat het in een vorig was of in een volgend ooit weer zijn zal. Maar wel geeft het immer barende leven in het nieuwe jaar ons de vrucht van alle voorafgaande tijden. En dat feit is van geweldig gro,ote beteekenis voor allen, die het voorrecht hebben, dit nu te mogen beleven, voor 'allen voor wie het oneindig weefsel van den immer wassenden tijd steeds belang rijker en grootscher wordt. Waardoor geen draad vergeten w;ordt en waardoor alles met elkaar verbonden is. Het zou daarom van veel belang zijn om te weten in welke periode van ont wikkeling de menschheid in haar geheel en elk mensch in 't bizonder nu wel vertoeft, daar dit ons duidelijk zou ma ken, welk werk wij nu te doen hebben. Meri zou dan zijn arbeid minder wij den aan onbelangrijke dingen, integen deel zou de bewustheid van 't grootsche en belangrijke leven den arbeid doen kenmerken door breedheid van blik en wijsheid van inzicht. Men zou dan niet op goed geluk van wal behoeven te steken, maar men zou zijn leven in eigen hand ku,nnen nemen en bij den aanvang eener proefneming reeds weten, wat de uitkomst zijn moest, zoo wij hadden leeren oordeelen en onderschei den. Wie het water put uit de levende bron, die zijn oorsprong vindt in het hart van }iet Leven zelfhij werkt mee aan den opbouw der blijvende dingen, welke de volheid der tijden helpen voorberei den. We weten niet, wat het nieuwe jaar ons brengen zal, daar een wijze Be stiering dit alsnog voor de meesten onzer verborgen houdt. Maar wel zien we zijn vage gestalte zich reeds los maken uit het vormlooze verschiet". Reeds is het zijn loop begonnen voor de nieuwe rondte, waarin de nalatenschap van alk- voorafgaande tijden wordt mee- gedi.igc:. Welke het -geestelijk kapitaal vormt voor verdere vooruitgang en ont wikkeling, In de worsteling om de hoog ste goederen, in den titanenkamp tus- schen goed en kwaad neemt elk onzer zijn bescheiden plaats in op het onmete lijke veld' van actie, waar het wereldspef van machten en krachten onafgebroken wordt voortgezet. De geweldigheid van machten en krachten onafgebroken wordt voortgezet. De geweldigheid van dien strijd, die nu een hevige crisis schijnt door te maken, doet echter het vermoeden opwekken, dat belangrijke be slissingen voor het heil der menschheid misschien niet zoo erg ver meer at zijn. Er is nu eerste klas werk te doen voor hen, wier oogen geopend zijn voor de bizondere nooden van dezen tijd en die zich?, niet laten ontmoedigen door den schijn. Wie in dienst voor anderen ook „in het minste getrouw, zal bevonden wor den" kan Anno Domini een rijke oogst inzamelen. ZIERIKZEE in 1930. Bij het nagaan, welke feiten in het af- geloopen jaar binnen de oude stads wallen van Zierikzee en binnen de dij ken en duinen van ons eiland, het meest op den voorgrond traden, dan zijn het wel de e 1 ectrificatie en de wa terleiding, die allereerst waard zijn hier genoemd te worden. Langdurig en moeizaam is de strijd 'geweest, die sedert 30 jaar lang gevoerd is voor een goede drinkwatervoor ziening op dit eiland en eerst Dins dag 3 Juni van 1930 officieel in gebruik werd gesteld door den directeur-gene raai voor de Volksgezondheid, vertegen woordiger van den minister. Als symbool van de waterleiding staat aan den rand van Zierikzee de nieuwe watertoren, een mooi modern monument, aan welks voet op 3 Juni j.l. de man, die d e stoot aan de beweging gaf, welke leidde tot de uiteindelijke totstandko ming, de heer A. v. d. WEIJDE, door den Commissaris der Koningin van ons ge west, werd gehuldigd voor zijn onver moeid pogen om allen van het nut en de noodzakelijkheid van goed drinkwa ter te overtuigen. Als lid der Staten van Zeeland en als lid van het Gedeputeerd College wenscht de heer v. d. Weijde, naar hij heeft me degedeeld. niet meer in aanmerking te komen, een' besluit, te eerbiedigen met het oog op zijn voortschrijdenden leeftijd, maar te bejammeren, omdat ons eiland een der zeer kundigste vertegenwoordi gers in de Staten verliest en het Ged, College zijn advies in waterstaats- en polderzaken slechts noode zal missen. Ook 2 andere Statenleden uit Schou- wen-Duiveland, de heeren A. TIMMER MAN en L. DOELEMAN hebben gemeend vóór de volgende verkiezing van Prov. Staten geen candidatuur meer te moeten aanvaarden. Nieuwe vertegenwoordigers zullen dus in 1931 moeten worden ge kozen als afgevaardigden van ons eiland. De electrific'atie van ons eiland kwam eveneens iir 1930 tot stand. Over al op het eiland deed de nieuwe licht bron zijn joyeuse entree en met vreugde werd de electrisehe lamp aangedraaid. Met eenige plechtigheid geschiedde zulks den 2en Mei te Zierikzee, waar de burgemeester het licht inschakelde en de Commissaris der Koningin bij die gelegenheid op 't Stadhuis een redevoe ring hield, waarin de electrificatie der Noordgroep werd herdacht. Schijnwer pers verlichtten toen onzen mooien stad huistoren, die als lichtend symbool reeds op verren afstand werd gezien. De brandbluschmiddelen on dergingen het afgeloopen jaar een af doende verbetering door aanschaft mg van een nieuwe autospuit, die reeds belang rijke diensten bewees bij blussching van brand. Ook de waterleiding bleek bij brand een uitstekend hulpmiddel. Nu de electriciteit overal zijn intrede heeft ge daan, konden ook openbare gebouwen beter verlicht worden en te ZieriKzee worden overgegaan tol verlichting der Nieuwe Kerk, zoowel in- als uit wendig. Met eenige feestelijkheden werd 23 April het eeuwfeest van het Stedelijk muziekcorps „Kunst en Eer" her dacht, o.m. door een plechtige ontvangst ten stadhuize en een buitengewoon feest concert in „Juliana". Vermelden we tenslotte de onthulling van de nieuwe fontein in het Haven I werkelijk Iets anders. parkt door den burgemeester op 3 Juni, dan meenen wij de voornaamste feiten, die 1930 kenmerkten in en om Zierik zee te hebben gememoreerd. Onze lezers geluk en voorspoed in 1931 DE CRISIS IN DEN LANDBOUW. Het Tweede Kamerlid van der Sluis heeft aan den minister van binnenkmd- sche zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat tal van pachters hoe langer hoe meer in moeilijkheden komen, omdat ze de pacht niet kunnen betalen? 2. Is het den minister 'bekend, dat het zelfde geldt voor boeren en tuinders, die hun land zwaar verhypothekeerd heb ben en die de rente en de aflossing van de hypotheek niet kunnen betalen? 3. Kan de minister mededeelen, wat tot dusverre door Overheidsorganen ge daan is om den bovenbedoelden noodlij denden boeren en tuinders tegemoet te komen? 4. Kan de minister mededeelen, wat te dezer zake door zijn Departement zal worden ZIERIKZEE. Wij vestigen de aandacht van (Oinze lezers nogmaals op het feit, dat er tegenwoordig voor iedereen ge legenheid bestaat om in sluitingstijd van het Telefoonkantoor te Zierikzee van uit het politiebureau aldaar gesprekken aan te vragen, tegen het gewone tarief, met die plaatsen, die langer ,open zijn dan Zierikzee eg met het Ziekenhuis te Noord- gouwe, behalve op Zon- en Feestdagen van 9—13 en 14—22, terwijl op Zon en Feestdagen van 22 uur tot den vol genden morgen 8 uurde gelegenheid tot aanvragen van gesprekken niet ver zekerd zal zijn, doch beproefd kan wor den. Ook kunnen van uit de hulpkantoren en telefoonstations op Schouwen en Dui velend in sluitingstijd- gesprekken aan gevraagd worden, wanneer de kantoor- of stationhouders thuis zijn, doch dan alleen irf dringende gevallen. Het Dienstbodenkantoor van dhr. I. A. Willemsen te Middelburg, herdenkt 15 Jan. zijn 25-jarig bestaan. In dien tijd meldden zich aan dat kantoor 4086 dienstmeisjes aan, waarvan 3027 aan een betrekking zijn geholpen. Van de firms G. de Clercq, stooK- technisch adviseur, ontvingen wij een exemplaar van het „Brandstoffenjaarboek 1931", waarin, naast een aantal afbeel dingen, de aandacht o.m. wordt gevraagd "voor: Kachels van groote capaciteit; Wat kost een centrale verwarming gestooKt met anthraeiet, cokes, stookolie, gas en electriciteit enz. enz. Na de zeer geslaagde Kweekschool- avond van Maandag 22 December j.l. is door velen de vraag gedaan: Zou het niet gewenscht zijn, dat deze opvoe ring nog eens herhaald wordt, opdat ook anderen daarvan' eens kunnen ge nieten? We leggen deze vraag het kweekelin- gencomité voor en spreken de hoop uit, dat, indien mogelijk, deze leuke avond zal worden herhaald. Het comité van actie tot verbete ring van het veer Zijpe—A.J.-Polder hield Maandagavond een vergadering in „Con cordia", welke bijeenkomst o.a. werd bij gewoond door den burgemeester dezer gemeente. De voorzitter, de heer I. de Broekert, hield een gedetailleerde inlei ding over de totstandkoming van dit comité van actie en de resultaten, die het in den loop der laatste maanden heeft behaald, ook met behulp van een 4-tal Kamerleden, die een pleidooi hebben ge houden voor verbetering der verbindin gen hier en elders. Het leek den voor zitter wel gewenscht het comité nog niet te ontbinden. Paraatheid is nog ge boden om eventueel opdoemende moge lijkheden het hoofd te kunnen bieden. Met den directeur der R.T.M. zal het comité volgende week nog een conferen tie houden, teneinde reorganisatieplannen te bespreken. Spr. dankte speciaal den burgemees ter voor zijn persoonlijk aandeel, dat deze in de gevoerde actie heeft gehad. Z.E.A. i ncasseerde dien dank, er tevens op wijzend, dat hier op 't eiland nog altijd mannen worden gevonden, die be reid zijn mede te werken voor een ge meenschappelijk doel. TABAKSVERGUNNINGEN. De ontvanger der accijnzen vestigt er de aandacht van de houders van vergun ningen voor den tabaksaccijns op, dat het vergunningsrecht ad f 5, behoort te worden betaald vóór 20 Januari 1931. Zij, die van hun vergunning geen ge bruik meer wenschen te maken, kunnen schriftelijk intrekking daarvan verzoeken onder overlegging van het vergunnings bewijs. Zij verkrijgen daarna over de Rubberhakken, Zoólplaten 'n Hevea- i product (1 hot Uw ochoenmi niet ingetreden maanden van het kalen derjaar ontheffing. ST.-MAARTENSDIJK. In de alhier ge houden openbare vergadering van den gemeenteraad waren alle leden tegen woordig. Een verzoek van het bestuur der vereeniging Ons Middelbaar onder wijs in Noord-Brabant, om subsidie, wordt afgewezen. Op de begrooting voor 1391 zal alsnog een post geplaatst worden, groot f 30, voor politieonderricht, welke cursus te Bergen op Zoom zal worden gehouden. In verband met de nieuwe regeling van jaarwedden worden voor den burgemeester en den ontvanger nieu we pensioensgrondslagen vastgesteld. In verband met de circulaire van Gedep. Staten betreffende pachtverlaging wordt met aïgemeene stemmen besloten een aï gemeene verlaging van 10 o/o te hand haven daar de pacht der grondenreeds verband houdt met aard en ligging der landerijen. Op een suppl. kohier honden belasting worden alsnog voor een vol jaar geplaatst C. Moelker en K. Stouten. Voor den gemeentereiniger wordt een nieuwe instructie vastgesteld. Hem zal gedurende 14 dagen door iemand bij stand verleend worden op kostqn van de gemeente om de rioolputten behoorlijk te reinigen. De instructie voor dé schoon maakster der openb. lagere school, wordt met al gem. stemmen vastgesteld. Tot lid van het Armbestuur, wegens periodieKe aftreding van den heer |L. J. Koopman wordt herbenoemd de aftredende. Dhr. Koopman .wijst op klachten van schip pers over de trappen aan de haven aan de Oostzijde. Men is van oordeel, dat feitelijk een geheel nieuwe beschoeiing de eenige oplossing zou zijn. Met het oog op hooge kosten moet hier vjoor- loopig van worden afgezien. Men zal tot geringe kosten een en ander laten herstellen. Het land in pacht geweest zijnde bij P. van de Ree wordt na loting toegekend aan F. Eindhout. Besloten wordt tot het doen leggen van riool buizen vanaf de bloedput, voorkomende in de slagerij van J. Engelvaart naar de Oostvest. Hierna volgde sluiting. THOLEN. Dinsdagmorgén ongeveer 12 uur had een ernstig ongeval op dé kade alhier plaats. Terwijl de autobus van den heer Krijger op de kade kwam aange reden, sprong een 11-jarig meisje van schipper B. alhier, op de ladder achter de auto. Eenige jongens riepen dat dit niet mocht, waardoor het kind bang werd en plotseling van de auto afsprong. Of schoon dej conducteur direct riep te stop pen, reed het achterwiel over het kind heen. Direct bleek, dat het kind zeer ernstig was verwond. Die beide artsen welke spoedig ter plaatse waren, consta teerden eem ernstige dijbeen- en arm- en schouderfractuur. Het kind is direct per auto naar het ziekenhuis te Bergen-op- Zoom vervoerd. Naar wij vernemen, treft de chauffeur niet de minste schuld. Toen Zondagavond de koster van de kerk in de Vischstraat om ongeveer 5 ,uuri naar de kerk aldaar ging, zag hij, dat eenige personen van af -de kerk wegliepen en spoedig verdwenen \yaren over de schutting naast de kerk. Ver moed wordt, dat het hen te doen ge weest is de kerkcollecten te lichten. Door de duisternis kon genoemde koster niet zien wie het waren. W. Ailbrefltee, Koili Sl-lam'ml. verdachten reeds een jaar zijn geschorst in hun studie aan de technische hooge- school te Delft. VERKOOPINGEN, ENZ» ZIERIKZEE, 3Or Dec. Ten overstaan van notaris Van 't Haaff werden heden alhier in het openbaar verkocht: 2.79.20 H.A. bouwland, in het Gouweveer onder Nieu- werkerk, voor f772 per 41.68 A.; 1.68.10 H.A. bouwland, aan den Vreedijksehen weg onder Ouwerkerk, voor f 916 per 40.34 A. Kooper van beide pereeelen, de heer C. van der Klippe te Vlissingen. Ben dubbel woonhuis en erf, aan den Bolderdijkschen weg te Ouwerkerk, voor f920. Kooper de heer J. Pannekoek te Ouwerkerk. De villa „Parklust" met erf, tuin, enz., m de Wandeling te Zierikzee, groot 25.48 A., voor f13100. Kooper de heer T. J. van Tilburg te Zierikzee, q.q. POST EN TELLGRAPHlÉ Bij beschikking van den Dir.-Generaal der P.T.T. is met ingang van 1 Mei 1931 aangevvezen als directeur van het P.T.T.- kantoor te Tholen, de adj.-referendaris der P.T.T., de heer J. P. v. Megchelen te Amsterdam (Postkantoor). AANBESTEDINGEN* LIEBERMANN IN VRIJHEID GESTELD. Naar de Haagsche Crt. verneemt is Salomon Liebermann in vrijheid gesteld en uit de strafgevangenis aan den Pomp- stationsweg te Scheveningen ontslagen, naar men aan het blad meedeelde om gezondheidsredenen. Hij had nog bijna 2 maanden gev.str. te goed. Bij vonnis van het gerechtshof te Am sterdam was hij op 28 Februari van dit jaar veroordeeld tot 2 jaar gev.str. met aftrek van 1 jaar voorloopige hechtenis. Het blad verneemt voorts, dat Lieber mann per auto naar Brussel is vertroK- ken, waar hij zich zal vestigen. HUISVREDEBREUK IN HET PALEIS OP DEN DAM. Op 11 Mei j.l. zijn twee studenten van de technische hoogeschool te Delft na aflotop van de Universiteitsroeiwedstrij- den het Koninklijk Paleis op den Diam binnengedrongen en hebben daar eenige voorwerpen vernield. Op 27 Juni heeft de vierde kamer van de rechtbank hen wegens huisvredebreuk tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie weken veroordeeld. De officier van justitie had een onvoorwaardelijke straf geëischt van gelijken duur. Hij ging van dit vonnis in hooger beroep. De adv.-generaal van het gerechtshof eischte eveneens een onvoorwaardelijke gevan genisstraf van drie weken. Dinsdag heeft het gerechtshof uitspraak gedaan en het vonnis van de rechtbank bevestigd. Het hof heeft echter de beide studenten tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van een week veroor deeld. Het,(hof achtte het feit zeer ernstig, doch hield er rekening mede, dat de ZIERIKZEE, 24 Dec. Voor de door het Dag. bestuur van het Waterschap Schou wen gehouden aanbesteding van het del ven van waterleidingen in het district Lapgendijk—Brouwershaven, volgens be stak no. 604 in 4 pereeelen, is ingeschre- van voor het le perceel door 10 per sonen; laagste D. Legemaate Jz. te Zie rikzee, f 85; het 2e perceel door 10 personen: laagste L. W. van Kopten te Kerkwerve, f 181,07; het 3e perceel door 9 personen; laagste M. Matthijsse Jz.,- te Duivendijke, f 108; het 4e perceel door 10 personen; laagste M. Matthijsse Jz. te Duivendijke, f 187,50; waaraan werd gegund. ftiERKNIEUm Ned. Herv. Kerk. OUWERKERK. Tot kerkvoogd is her kozen dhr. G. L. Klompe en tot nota belen de heeren J. Romeijn Jz. en M. Vijverberg. Tot ouderling de heeren D. Hendrikse en A. Kuijer en tot diauen dhr. P. Vijverberg. Geref. Gem. Beroepen: Te Vlaardingen, J. Vreugden- hil te Bruinisse. SPORT. VOETBALWEDSTRIJD „ZIERIKZEE" I—„ZEEiLANDIA" II. Als om twaalf uur beide elftallen in het veld komen, blijkt het, dat „Zierik zee" met 3 invallers uitkomt. Zeelandia heeft den aftrap, maar verder dan de achterhoede van Zierikzee komt zij niet. Dan komt Zierikzee in actie en aleer het spel een kwartier oud is, weet deze tweemaal te doelpunten. Dan probeert Zeelandia ook het doel te vinden, maar Zierikzee maakt hands in het beruchte gebied en penalty is hiervan het gevolg, welke Zeelandia in een doelpunt omzet. Met een corner op Zierikzee-doel breekt de rust aan. Na de rust ziet het er een poosje naar uit, dat Zeelandia gelijk zal maken, zooniet winnen. Zierikzee wordt thans geheel ingesloten en weet zich niet los te werken, totdat een doorbraak Zeelandia noodlottig wordt. Nummer drie ligt in het net en nu belegert Zierikzee als 't ware de Zeelandiaveste. Na korten tijd is de stand 5—1 en als kort voor 't einde Zierikzee een penalty wordt toe gewezen wordt de stand gebracht op 6—1 waarmede het einde komt. Het ter rein deed veel afbreuk aan het spel, daar het zeer zwaar en glad was. De Zierikzee-reserven wisten eveneens te winnen van Zeelandia III met 3—1. VOETBAL. HULST, 28 Dec. Hulst I—Sinoto I: 4—0. ELLEMEET, 28 Dec. E.V.V. I (Elle- meet)—E.M.M. (Zierikzee): 2—1. j VERSCHILLENDE BERICHTEN. I BOERDERIJ AFGEBRAND. Zondagmor- I gen is de kapitale boerderij van Gebr, 1 A. en C. Wijnen te Lage Zwaluwe door brand vernield. 28 stamboekrunderen en I een veulen kwamen in de vlammen om. j Toen de brand ontdekt werd, bevond j de landbouwer zich in de kerk. Het 1 vuur werd met tweë spuiten bestreden. I Om 4 uur was de brand nog niet ge heel gebltischt. Verzekering dekt de scha- 1 de. De maréchaussée stelt een onder- zoek in.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1