Zierikzeesche Nieuwsbode Douglas Fairbanks. abonnement: Vrijdag 25 Febr. 1927. zierikzeesche courant, advertentien EERSTE BLAD. buitenland. binnenland. Uit Stad en Provincie. 1 jiandboüw en veeteelt. Prjja per 8 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Yoor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 83ste JAARGANG. - No. 11510. W' J OE LOHZE Jr. Uiig -Redacteur M J KOSTEN van 13 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van onbestelbare brieven, terug •p-ntvangen in de le helft der imaand Febr.: 1. N.V. Ned. fabriek van wiasproducten „De Amstel", Amsterdam; 2. Mej. M. Sebus, Vlissingen; 3. Beeke^M., (poste-Restante) Zierikzee; 4. idem. 5. Mej. D. C. Stevens—de Graaij, Zie rikzee; 6. United States Import-House, Amster dam. Nota. Aanbevolen wordt om 't adres van den afzender op de brieven en brief kaarten te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden terug gegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken, steeds van een volledig adres, straatnaam en huis nummer te voomien. De BURGEMEESTER en WET HOUDERS van Zierikzeb doen te weten, dat door deu Raad dier gemeente, in zijne vergadering van 3 Fbruari 1927 no 9b, is vastgesteïf de volgende verorde ning: De RAAD der gemeeLte Zierikzee; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 31 Januari 1927. no. 146/1927 en het advies der Gezondheidscommissie, zetelende te Zierikzee, d.d. 1 Februari 1927, no 577 heeft beslote.n de rooilijn voor de Westzijde van „het Yrjje" vast te stellen als volgt: a op 5V® Meter uit de as van den open baren weg „het Vrije"» over eene lengte van 30 Meter, gemeten van uit de Zuide lijke giens van het perceel Sectie A no. 1253; b. op 8 Meter uit de sub a bedoelde as over de geheele lengte van het perceel Sectie A no. 2055; c. voor het gedeelte, dat ligt tusschen de sub a- en b hiervrren omschreven lijnen, de rechte lpn welke het Noordelijk einde van de sub a genoemde rooilijn verbindt met het Zuidelyk einde van de sub b hierboven omschreven rooilijn. Zijnde deze verordening door do Gedepu teerde Staten van Zeeland, bjj besluit van den 18 Februari 1927. no 147, goedgekeurd Eu is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 25 Februari 1927. De Burgemeester en Wethouders voornoemd A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester, P. F. WITTERMANS. Secretaris. Algemeen Overzicht. EEN WAARSCHUWEND WOORD TOT RUSLAND. De Briitsche regeering heeft aan dien Russischen zaakgelastigde te Londen een nota doen overhandigen, waarin de Sov- jetregeering wordt gewaarschuwd, dat de voortzetting van de anti-Britsche cam pagne van Russische zijde gevoerd, tot een opheffing van de bestaande handels overeenkomst tusschen Engeland en Rus land en mogelijkerwijs zelfs tot een vol komen afbreken van de diplomatieke be trekkingen zal' moeten leiden. Het is niet de eerste maal, dat tot de regeering in Moskou een waarschuwing wordt gericht om een einde te maken aan de jegens Groot-Btrittannië en de Biritsche belangen vijandelijke propagan da, welke propaganda in strijd is met de verplichtingen door de Sovjelregee- ring aanvaard! toen zij zich in Juni 1923 verbondi geen steun te zullen verleenen, materiëel noch moreel aan een:,ge poging om ergens in het Britsche Rijk onrust te verwekken of verzet uit te lokken. Ondanks deze waarschuwingen is van Russische zijde de vijandelijke propagan da onverdroten voortgezet, in Azië niet alleen maar ook in Groot-Brittannië zelf... waarbij de Russische regeering zich dan verschool achter de bewering, idat zij aan deze propaganda onschuldig was, dat deze gevoerd wordt door de Russische communistische partij en de Derde Inter nationale, vooir wier handelingen de. Rus sische regeering niet mocht worden aan sprakelijk gesteld. Dat schuilevinkje spelen der Sovjetboe ren was een uitvlucht en in de uitvoerige Britsche nota wordt dat nog eens dui delijk uiteengezet. Dat in het bijzonder de gebeurtenissen in China tot dezen nieuwen stap van de Britsche regeering aanleiding hebben ge geven is wel waarschijnlijk, maar er was toch alreeds lang en vooral in verband met de zoo omvangrijke ondersteuning van de mijnwerkersstaking in Engeland het vorige jaar in conservatieve kringen een streven merkbaar naar een afbreken van de betrekkingen met Rusland. Deze invloedrijke kringen hebben ten slotte in de regeering de overwinning behaald, want het schijnt, naar de mee- deelingen in de Engelsche (bladen, wel zeker, dat in het 'kabinet verdeeldheid heerschte over de wenschelijkheid en doeltreffendheid van deze nieuwe waar schuwingsnota. DE ZOMERTIJD. Het door Belga verspreide bericht van CONCERTZAAL-BIOSCOOP. Deza week op verzoek; de Temps, dat de Belgische, Engelsche, Fransche en Nederiandsche regeeringen overeengekomen zijn den zomertijd dit jaar te laten ingaan in den nacht van 9 op 10 April en te laten eindigen in den nae'ht van 1 op 2 October, wordt van regseringswege tegengesproken. De zo mertijd is 'bij Kon. besluit van 22 dezer vastgesteld aanvangende 15 Mei en ein digende 2 October. LANDARBEIDERSWET. Bij Kon. besl. van 19 Febr. is aan de gem. Haamstede een voorschot uit 's Rijks kas verleend tot een maximum van f 2840, ter verstrekking aan de vereen., in die gemeente uitsluitend werkzaam ter 'bevor dering van de verkrijging van omroerend goed door landarbeiders, ter uitbetaling van het door een landarbeider benoodiigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. ONZE BEVOLKING. De jaargang 1925/1926 van de „Jaar cijfers voor Nederland", bewerkt en uit gegeven door het Centraal Bureau voor de Statistiek, leert ons, dat de bevolking sedert 1830 (eerste officiëele telling) be langrijk meer dan verdubbeld is. Van 2.613.487 zielen kwam zij opi 7.526.097 in woners 31 December 1926, dat is naar verhouding van 100 op 288 zielen. In de verhoudingscijfers der huwelij ken is wijziging waar te nemen. Die der geboorten blijven dalen, terwijl die der sterfte voor de laatste drie j,aren op dezelfde hoogte blijven, welke laatste, twee verschijnselen te zamen op ver mindering van 't gebjoorte-overschot Wij1- 'zen. Zien we in de totale sterftecijfers geen neiging tot verdere daling, zoo kunnen we in de onderlinge verhoudingen der sterfte naar leeftijdsklassen constateeren, dat in de leeftijden beneden 40 jaar de daling voortgaat, terwijl voor de leef tijden boven de 40 jaar de sterfte stijgend is en sterker naar mate de leeftijdsjaren toenemen, een verschuiving dus van de sterfte naar de hoogere leeftijden. In de tabel omtrent de bevolking in de gestichten voor krankzinnigen en zwakzinnigen zien we een toeneming dier bevolking in de jaren 1915—1925 van 29,5 pCt., terwijl het toenemingspercentage voor genoemd tijdperk van de geheele bevolking 12,7 pCt. is. Ongetwijfeld zal ook de omstandigheid dat meer de ver pleging van geesteskranken in gestichten geschiedt, hebben bijgedragen tot het ge noemde grpote percentage. PARLEMENTAIRE KALENDER. Nadat de Kamer bijkans drie vergade ringen aan de beide annexatie-wetjes had besteed werd een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot opheffing van privaatrechtelijke belem meringen. Diciel van dit wetje is, de mogelijkheid te openenop meer eenvoudige wijze dan thans kan geschieden „de belemmeringen op te heffen wielke door hen., die ten aan zien van een onroerend goed eenig recht kunnen doen gelden, aan de totstandko ming en de instandhouding van werken, in het openbaar belang bevolen of on dernomen in den weg worden igeleigji. Echter moet de Minister van Waterstaat van oordeel zijn dat wanneer het npodig is voor het lotstandbrengen van een rijks-, provinciaal of reglementair waterschaps- werk of voor eenig waters chap s- of :ge_ meentewerk dat van openbaar belang is verklaard, gebruik te maken (duurzaam of tijdelijk) van alle mogelijke onroeren de .goederen, woningen dus incluis, het gewone middel van onteigening bij' de wiet redelijkerwijze- niet kan worden ge vorderd en de betrokkenen recht hebben op schadevergoeding. Een nieuw beginsel brengt dit wetje niet, wel een uitbreiding van de bestaan de wetgeving, n.l. van de belemmeringen- wet van 1899 en de wet van 1918 omtrent de elektriciteitswerken, Maar het valt niet te ontkennen, dat het eigendomsrecht weer opnieuw een deuk krijgt, omdat de rechthebbenden verplicht zijn te gedon gen dat zoodanige werken worden aan gelegd en in stand gehouden. Men zal dus h 't aanleggen van gas- watèrlaidin gui rfcleering e.d. op zijn terrein mpe- tm dulden en z\ok mi zet en toelaten het özntroleeren en onderhouden van 'deze werken, Hoe zal de schadevergoeding voor al dit ongerief op eigen erf' ooit goed zijn vast te stellen? De Regeering was reeds tegemoet ge komen aan een.der bezwaren tegen deze wettelijke voorziening, door een wijziging aan te brengen waardoor de beslissing, of onteigening niet redelijkerwijze (ge vorderd wordt in hoogste instantie bij do rechterlijke macht is gebracht. Minder toeschietelijk stond zij echter tegenover het amendement om mede beroep toe te kennen op hel Gerechtshof ten aanzien van de mate gebrtiiksbelemmeering. De Kamer liet zich echter niet overtuigen en aanvaardde het amendement, zoodat het A.V.D.BIGGELAAR&C2 ROOSEh DAAL. Gerechtshof mede zal kunnen vernietigen da beslissing van. den Minister van Wa terstaat^ dat in het gebruik van het on roerend goed niet méér belemmering wordt gebracht dan redelijkerwijze voor dan aanleg, de instandhouding, de veran dering of de overbrenging van het w;erk noodig is. De heeren Droogleevar Fortuyn en Heemskerk hadden voorts ernstige be zwaren tegen de mogelijkheid, dat boo- men en beplantingen kunnen worden op geruimd. De Regeering stelde echter prijs op' een afzonderlijke regeling met het ■oog op spoedgevallen, doch tenslotte is zij aan de bezwaren tegemoetgekomen door de algaroeene regeling ook van toe passing .te doen zijn op belemmeringen door boomen op of nabij het terrein van da werkzaamheden, behoudens in spoed gevallen. En daarna werd het ontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen. ZIERIKZEE. Da Kring Sehouwen-Dui- veiand der Z. L. M. zal Dinsdag 1 Maart des middags 2 iuur een algemeene verga dering houden, waar, met behulp van lichtbeelden^ de suikerbietenzaadteelt in Duitschland alsmede de wetenschappelijke ontsmetting van bietenzaad zal worden behandeld. Bij Kon. besluit van 22 Februari is opnieuw benoemd met ingang van 6 Maart tot 'burgemeester der gemeente Bruinisse, de heer S. Hage. Woensdagavond vergaderde in het .,Huis van Nassau" de „Zzeesohe Oranje vereniging", ter bespreking van de plan nen die men hiér reeds eenigen tijd koes tert omi half Juli a.s. een feest te geven in den trant van dat van vijf jaar ge leden toen duizenden mensehen onze staJ bezochten. De „clou" van het komende feest wordt ,ihet bezoek van Karei te Stoute aan Zierikzee in 1454", alles in de costuums uit den BourJfondLschen tijd. Zooals bekend heeft de heer Schultz, leeraar aan de R. H. B. S. alhier, reeds in December een uiteenzetting gegeven over den toestand hier te lande ten tijde der Bourgondiërs. Thans heeft genoemde heeV in de vergadering van Woensdagavonu eenige nadere beschouwingen over de komende feestelijkheden gegeven en wel speciaal over de op het Havenplein uit te voeren reizangen en het gebarenspel. De tekst der zangen heeft -de heer S. in deze vergadering voorgelezen en nader ver klaard. Do vergadering ging met de wijze van samenstelling volkomen accioord, ter wijl de auteur den dank der vergaderden inoogstte voor de ontworpen reizangen. Ongeveer 170 personen zullen bij het ge barenspel hunne medewerking moeten verleenen. De aankomst van Karei de Stoute uit zee de rechtszitting voor de Beurs het bezoek aan den St.-Lievens- monstertoren, waarvan in 1454 de fun deering was gelegd etc. etc. zullen on getwijfeld weer duizenden bezoekers itrek- ken. Binnenkort zal een groote vergade ring worden uitgeschreven waarop de voorbereidende werkzaamheden zullen worden besproken en de verschillende functies verdeeld. Bij de canöidaaitstelling voor de Frov. S'alen van Zeeland in het district Zierikzee, zijn, behalve de successievelijk reeds vermelde lijsten nog ^ngediend, naasit de alg. Ch. Hist lijst, een tweede lijst, bevattende de namen van G. Bolier Gz. to Bruinisse en J. Keur Dz. te Scher- penisse en voorts een lijst der St.-Geref. Partij, waarop de volgende namen voor-- kómen: D. Kodde, D. Joziasse, C. Boen der (Tholen), J. J. v. Klinken (Nieuw er- kerk), F. Dekker, B. v. Neerbos, J. v. Boehove, W>. Timmerman, A. v. d. Wek ken" (Noordgouwe), A. C. Heijboer (Oud- Vosmeer), W. Jobse, H. Cijsouw, H. Ge luk en J. de Waal (deze twee laatste van Bruinisse). De Concertzaal-Bioscoop geeft deze week „Het Troetelkindje"in de hoofd rol Douglas Fairbanks. Het is een Ame- rikaansch product dat ons spreekt van rasechte Amerikanen met liefde voor hun land. In dit geval igaat het .om een troe*- telkindje zoo'n halve slappe sijs, een wanproduct van onze 20e eeuw, die deels lachlust en deels ergernis opwekt. En te bedenken dat dit mi'spuntje een reeks beroemde voorvaderen had, mannen, die hun geboortegrond eer aandeden en die het aanzien genoten van het gansche land. Zij woonden van geslacht op geslacht in Arizona. George Washington gaf den eer- .sten telg van "het gjeslac'ht Marshall een gouden medaille en deze ging van vaaer op zoon. Tenslotte belandde de medaille bij' den vijfden Richard Marshall, die niet in Arizona woonde, doch in Europa was grootgebracht. Maar deze Richard [Mars hall was niet zoo als zijn voorvaderen in Arizona. Hij Was een troetelkindje, een „Jan-hou-me-vsat", een schande voor de schoon© tradities van zijn geslacht. Maar nauwelijks kwam1 dit potsierlijke man neke in 'Arizona, ternauwernood rook hij de lucht van 2ijn vaderland, of liet „troe telkindje" hervond den geest van moei •er energie en toonde plotseling, dat hij een Richard Marshall was, voor hel en duivel nog niet bang. In den Amerikaan- schen staat Arizona, het land van de rood© woestijnen waar Indianen zich nes telen in de oude bouwvallen, de rots- holen en ruïnes die eeuwenoud zijn en romantisch ontpopt hij' zich tot een on getemde leeuw om voor de belangen der verdrukten te strijden. En bij dit filmwerk mogen wij wijzen op de zeer interessante authentieke opname van In- diaansche dorpen en van eene buiten gewoon belangwekkende aardverschui ving. Wij durven verzekeren iijat U in niog geen enkel filmwerk zulk een prachtig beeld hebt giekregen van Arizona, het land dat tallooze merkwaardigheden biedt en ten onzent eigenlijk onbekend is. Een dergelijke film' met niemand min der dan D.ouglas Fairbanks in de sensa- tioneele hoofdrol mag zeker (de algemeene attentie trekken. ELKERZEE. In het verslag van het Groene Kmis staat, dat de wijkverpleeg ster 752 bezoeken heeft afgelegd; dit moet evenwel 2752 zijn. i OOSTERLAND. Vergadering van den Raad van Dinsdag. Afwezig de heeren van der Hulle en van Hoeve. Voorzitter de burgemeester. In deze eerste verga dering van het jaar heet de voorzitter alle leden welkom. Hij werpt een terug blik op het jaar, dat voorbij ging, memo reert het bevolkingsaantal en constateert verder dat er een zekere welvaart in de gemeente is. Voorts wordt een over zicht gegeven van hetgeen als gevolg van genomen besluiten is tot stand ge komen en van de personeelsverande- ringen, die hébben plaats gehad. De goe de wensc'hen worden geuit voor de ge meente in het algemeen en de raads leden en hunne gezinnen in 't bijzonder. Mededeeling geschiedt van de vrijstel ling tot het geven van onderwijs in het vak „lichamelijke oefening" aan de bei de o. 1. scholen in deze gemeente tot 3t Dec, 1928, de vaststelling der rekening over 1925, de goedkeuring der begroo ting 1927 en de verordening op de hef fing van opslaggeld, terwijl voorlezing geschiedt van de verslagen der commis» sies tot wering van schoolverzuim over 1926. Met algemeene stemmen wordt be sloten van C. Stouten Hz. aan te koopen een stuk grond voor zijn woning in het Groenendaal. Diverse benoemingen vin den plaat9 voor de samenstelling van Is de mensch pas is geboren omen er al na en dan walen, kwaaltjespijnen, pijntjes, tkeen weet er alles van. J5Ö edelijkerwijs gesproken (yj1* taat het middel óók gereed loosterbalsem, (die van Akker) enigt pijn, verzacht het leed. ude wonden, nieuwe pijnen, q pen plekken, winterteên, pit en jicht, gesprongen handen, rekkingen in bot of been. rg door mug en wesp gestoken agpijn, stijve nek of rug randwond, die niet wil genezen kker's Kloosterbalsem. Vlug! f—n aat U nu eens overtuigen! Cchaf direct een potje aan, m n U zegt, als het verbraikt is: ensch I Dat heeft zijn dienst gedaan EREDlKEEU EXEN. Zondag 27 Februari te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, dr. Helder Kleine Kerk. 10 ure. ds Waardenburg. Avonds 6.30 ure ds v. d Linden. Ds. Waardenburg hoopt Zondag 6 Maart voormiddag in de Nieuwe Kerk gelegenheid te geven tot Doopsbediening. Aangifte uiterlijk Vrijdag 4 Maart vóór 12 uur bij Mej. Costerus, Meélstraat B 68. Luth. Kerk. 10 ure, dhr D. G Hoevers. proponent Ev. Luth. Kerk, Den Haag. Gerei. Kerk. 10 en 6 ure, ds E. Dourna van Oostkapelle. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds.«*v. d. Molen, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. v. d. Molen. Evangelisatie Jeruël II. 10 en 7 ure, Gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9»30, 2 en 6 ure, Leeskerk stembüreaux voor de verkiezing van leden voor de Pirov. Staten en den Ge meenteraad. De begiroo'.ing 1926 wordt gewijzigd. Het kohier voor dé belasting op de honden wordt vastgesteld op een be drag van f 342. De betaling moet geschie den in één termijn vóór 1 Juli a.s. Van C. J. de Koster is bericht ingekomen, dat hij tegen 1 Juni a.s. de huur opzegt van het door hem bewoonde huis in het Tuindorp. De voorzitter deelt mede, dat C. Meerman zich als huurder voor die woning heeft aangemeld. Besloten wordt het huis aan Meerman te verhuren. De vergoeding aan W. Dane voor het ver leenen van assistentie bij absente onder wijzers Wordlt bepaald op f 50. Van de geldileeningen aangegaan in 1916, worden uitgeloot obligatie No. 8, groot f125 en obligatie No. 7, groot f 175, beiden aflos baar oipi 15 Mei. Daarna sluiting. ST.-PHILIPSLAND. De stemming voor den gemeenteraad is alhier bepaald op Dinsdag 17 Mei. ST.-ANNALAND. Dinsdag 22 Febr. hield ten huize van dhr. M. 'Rijnberg de Scherp- schuttersvereeniging „Prinses Juliana" al hier hare gewone jaarvergadering, welke door 24 van de 50 leden werd bijge woond. U:t het jaarverslag bleek, dat in het afgeloopen jaar 2800 scherpe patro nen bij het Rijk zijn aangekocht en dat de animo* nog steeds groot is. Uit de rekening bleek, dat de ontvangsten, met inbegrip goed slot f 1926, hebben bedra gen de som van f 443,74, en de uitgaven f339,22, zoodat er op 31 Dec. een kas saldo was van f 104,52. De heer C. Ver- lioole, welke aan de beurt van aftreding Was, werd als bestuurslid herkozen, ter wijl in de plaats van de heeren M. P. Duijzar en M. P. Lanooij' als zoodanig werden gekozen de heeren Thomas Kur- vink en Willem Keur. ST.-MAARTENSDIJK. Burg. en Weth. dezer gemeente „hebben de stemming ter verkiezing van leden van den gemeente raad bepaald op Vrijdag 20 Mei 1927. UECHTJfcAKmr- ONTAARDE VADER. De fabrieksarbeider P. J. v. P., die in Juli 192G in het lokaal van het Burgerlijk Armbestuur te Tilburg zijn jongste kitnd in een kinderwagen had achtergelaten, Is door de rechtbank te Breda veroordeeld tot 6 (m. gev.str. met aftrek van de voor- loopige hechtenis. De eisch was 10 tin. ONDERWIJS. STAVENISSE. Voor de eerlang alhier te vaceeren betrekking van onderwijzer met verplichte hoofdaete aan de lopenb. lagere school hebben zich slechts 2 sol licitanten aangemeld. BIETENPRIJZEN 1927. Het secretariaat der Centrale Suiker- maatschappij deelt mee, dat deze maat schappij de hietenprijzen in 1927 heeft vastgesteld als volgt: voor Gelderland bij levering tot en met 15 Oct. f 18,75; van 17 tot en met 29 Oct. f 17,75; van 31 Oct. tot 19 Nov. f 16,60; na 20 Nov,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1