Zierikzeesche Él Nieuwsbode jaarswenscta. H. 10ELER, LAPPENDAG. EERSTE BLAÖr BEIRMCHT. Vrijdag 23 Dcc. 1921. zierikzeesche courant 78ste JAARGA^G- - 1(>716 LAPPENDAG KERSTTIJ D. MENT: p*r S maanden f 1,50, pit post f 1,90. Voor het per j»*r f 10.—. nu minors 5 eent vü*-^c' Huuuidüg, WoenBdag PU adHiuier bestaat utt 2 bladen. us het Kerstfeest zal nwsbode a.s. Maandag worden nltgegeven. DE DIRECTEUR. die zteh van af heden blad abouueereu, ont- de lot 1 Jauuari verschijnende nummers TIS. Mfcl' V/UUKflW 1 Dir. A. J. DE LOOZE Jr. Ultg.-Rsdact. H. J. KOSTE! ADVERTENTIÉN van 1—3 regels 60 ct»., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van alt- gave vóór 11 ure. het met 1 Jan. as. verschijnend tammer van ons blad worden evenals rorige jsren opgenomen Nieuwjaarswenschen. De prijs hiervan is van 1—5 regels «ent. elke regel meer 15 cent. De inzending kan geschieden tot en met Vrijdag 30 December, uiterlijk 2 ure. ZIERIKZEE, MANUFACTUREN. I DINSDAG 27 DECEMBER a.s. *0 gaarne 1921 willen ein- I digen zonder Lappen, zoo znllen *ij alle voorradige Lappen tegen spotprijzen opruimen. Komt dus allen naar onzen en doet uw voordeel. Alle LAP- liggen op de toonbanken t ellemaat en prijs geëtaleerd. skendmakSng. IjDe BURGEMEESTER van Zierikzee brengt Ier kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op Maandag den 26 December e.k. (2den Kerstdag) zal zijn gesloten, met uitzondering van des middags li tot 12) nar, voor 't doen van aangiften, 'ien BHtgerlijken Stand betreffende. Ziemïzez, den 23 December 1921. je Burgemeester voornoemd;, A. TIMMERMAN Cz, Weth., loco-Burg. Bij een Kerstdag behoort een winter landschap. Kersttijd zónder ijs en sneeuw wekt maar half de stemming die deze dagen brengen, als ze vallen in eene peri ode van vriezend weder met eene door wit dons overdekte aarde. Een Kerstdag met ouderwetsche sneeuw an ijs wekt stemming, maakt indruk. Be daken der huizen, der kerken en forens steken in hun sneeuwbedekking dan rustig af tegen den zwaarbewolkten bauwen hemel; het geluid van 't straat verkeer klinkt gedempt en wie eenig ge voel heeft voor de plechtige -stilte van een winterlandschap, beseft het gemis van 'Js en sneeuw zooals nu op do dagen, die vele eeuwen reeds achtereen :n menschenzielen hebben teweeggebracht een niet te miskennen opgewektheid naast ven gevoel van mystieken eerbied. Geen dfepgevoelend teekenaar of schil der zal eg,, Kerstbeeld leveren, zonder den beschouwer te hebben opgewekt e tegenstelling tusschen koude, winter er' dood en licht, warmte en leven. ™ij allen kennen dé platen of schilder- bukken, waarop zoo'n echt wintersche 'Orstdag is afgebeeld. Een besneeuwd ^oetpad slingert naar het bedehuis, uit welks vensters een warme roode gloed v" het licht daarbinnen straalt; het 'erkhof met zijn kaal geboomte omgeeft ^feogrijpenden ernst het Godsgebouw, "en op de graven zijn met sneeuw. ..-■rt en zich naar het hel verlichte ««portaal spoedende menschen stof- ®ren het tooneel. 9aar buiten wintersche koude, duister- jB dwarrelende sneeuwvlokken op de van wie sedert korter of langer den doodsslaap zijn ingegaan; bin- in het warm-verlichte kerkgebouw «Jgdevolie liederen ter eere van den ;^8en eeuwenouden Kerstnacht, opge- uZ* fenschengezichten, woorden van M®1» opstanding en onsterfelijkheid, «t K.als ^an' zooals we' hier en daar in buitenland gezien en gehoord wordt, middernacht van den wit besneeuwden gewijde muziek uit' koperen ••g*" weerklinkt en klokgelui dien fatnacht, schooner dan de dagen" in wijdt, dan ervaart het gevoelende men- sehenkind in dien stillen plechtigen stond, dat er oogenblikken kunnen voorkomen, die een voorgevoelen en belofte tevens zijn van een eeuwigen zomertijd in het betere land der toekomst. De Kersttijd is de tijd van de langste nachten en de kortste dagen. De duister nis is de grenzen van haar heerschappij genaderd. De dagen zullen weer lengen, het licht gaat terugkeeren. De mensch weet dat, wist het reeds eeuwen geleden bij den laagsten zonnestand. En ook reeds vóór duizenden jaren juichte hij bij het vooruitzicht, dat, hoewel langzaam, het licht weer ging winnen op de duisternis. En de bespiegelende mênsch uit den voor tijd zag daarin een beeld van den strijd tusschen goed en kwaad, of, zoo hij niet wijsgeerig was aangelegd, waren voor hem die tegenstellingen levende personen, .-half-goden en goden, vertegenwoordigers van wat in ons eigen gemoed woelt en bruist en strijdt om den voorrang. Vóór den aanvang onzer jaartelling hul digde de Noorsche godenleer de opvatting van den strijd tusschen licht en duister nis en als de kortste dag voorbij was, begon, ter eere van het licht, een feest, het joelfeest, dat duurde tot den zesden dag onzer Januarimaand. Op dien ouden stam zijn kennelijk onze Christelijke feestdagen in dit deel van het jaar geënt en het zal aan de eer ste geloofspredikers hun zware taak in die lang vervlogen eeuwen vergemakke lijkt hebben, dat de verhevenste feestdag van het Christelijk geloof den aanhangers der Heidensche begrippen kon gegeven worden ter vervanging voor wat als na tuurdienst moest .ondergaan. Kersttijd nadert. Vóór eeuwen sprak deze periode luide tot onze Natuurvolken. Later vergeestelijkte, om zoo te zeggen, de Christelijke kerk deze dagen en wijdde ze tot tijden van de hoogstgestemde ver wachtingen en de verhevenste blijdschap. Wat eens onzen voorouders, in 't grau we verleden van den oertijd, tot vreugde stemde en voor onze naderliggende voor geslachten bron was van godsdienstigen eerbied, dat blijve ook ons, kinderen der twintigste eeuw, aanleiding tot religieuze blijdschap. Want zinnebeelden en symbo len hebben we noodig om de diepste waarheden uit te drukken. En wat is hooger, heiliger, verhevener waarheid dan deze goddelijke, dat het Licht eenmaal de duisternissen zal over- winfiên; dan:"" Zal het licht ajjn, eeuwig licht zjjn, Licht uit licht en duisternis! Algemeen Overzicht. Hoewel er gegronde hoop bestaat, dat de overeenkomst tusschen Engeland en Ierland geteekend zal worden, zoo duren de beraadslagingen over deze weinig deli cate zaak nog steeds voort. Het Iersche parlement, Dail Eireann, is verdeeld in twee kampen, van wie de partij der ver zoening de sterkste positie inneemt. De lastigste kwestie schijnt de eedsformule te zijn, die menigmaal het debat heeft doen ontaarden in een formeele woorden twist, waaraan vooral de Valera heeft deelgenomen. Men verwacht algemeen, dat voorlezing en openbaarmaking der for mule, door de Valera voorgesteld, diens positie zeer zal verzwakken. Het verschil tusschen de eedsformule van Lloyd George en de Valera is slechts woordzifterij en voor dit kleine verschil zal ook de onge kozen „president" van Ierland de ver antwoordelijkheid niet durven aanvaarden om de overeenkomst te laten mislukken en Erin's jongelingschap in den dood te zenden ter wille van een hersenschim. Want bij niet onderteekening dreigt er een gewapend conflict. Een der mede Ier sche onderhandelaars, Barton, deelde ge durende de discussies mede, dat de con ferentie Zondag 4, December definitief was mislukt. Tusschenpersonen wisten evenwei Maandag d.a.v. contact met de Engelsche delegatie te verkrijgen, die bij monde van Lloyd George verklaarde, dat de Iersche gedelegeerden als gevolmachtigden öf de overeenkomst moesten aannemen öf ver werpen. Hij verklaarde voorts op plech tige en overtuigende wijze, die op allen indruk maakte, dat de onderteekening van ieder lid der IeTsche delegatie noodzake lijk was en dat er anders onmiddellijk oorlog zou volgen. De premier gaf daarop de afgevaardigden 10 uur bedenktijd om te beslissen. Twee van de vijf onderhan delaars weigerden te teekenen. Als de ge delegeerden niet eenstemmig waren, zou Ierland gebonden zijn aan een onmiddel- lijken oorlog en de verantwoordelijkheid voor dien oorlog zou rechtstreeks rusten op die twee onverzoenlijken. Barton zelf gaf de voorkeur aan oorlog, wat hij ook onomwonden aan zijn collega's vertelde, maar voor de natie zelf durfde hij die zeer groote verantwoordelijkheid niet te aanvaarden. Het gezonde verstand heeft ten slotte gezegevierd, hetgeen we ook hopen ten aanzien der ratificeering van 't verdrag door de meerderheid van het Iersche parlement. Aan een eeuwenlang dreigend conflict is dan voor goed een einde gemaakt en Ierland's positie in aan zien gestegen als dominion van 't groote Britsche imperium. Met de conferentie te Washington, die een eind wil maken aan de steeds stij gende ooTlogsbegroolingen der verschil lende naties en voor een goed doei, de lende naties en voor een goed deei, de lijken, gaat het niet Mg. vlot, hoewel dient erkend, dat reeds'goede resultaten zijn bereikt. Thans is het duikböotenvraagstuk aan de orde en voor hèt verdwijnen van dit wapen, heeft Engeland zich als kampioen opgeworpen, wat niet te verwonderen is. Immers Engeland heeft tijdens den we reldoorlog aan den lijve ondervonden hoe machtig dit wapen is en hoe geschikt het is om in door Engelsche draednoughts afgesloten zééën belangrijke operaties- te verrichten en schade toe te brengen aan de moderne zeekasteêlen. Engeiand's voor stel om de duikbooten te doen verdwijnen, is voornamelijk een voorstel tot 't behoud der Britsche opperÜieerschappij ter- zee, die door het kleine, maar-machtige wapen, de duikboot, in gevsw zou kunnen wor den gebracht. *1 Frankrijk en achter Frankrijk de kleine mogendheden verzetten zich tegen dit voorstel, omdat juist voor laatstgenoem den de duikboot zoo'n uitstekend ver* dedigingswapen is. Het Britsche voorstel schijnt niet veel kans van slagen te hebben. BUITENLA NdT Bewezen twjjfel. Een Fransch advocaat, Lachaud, die oré- langs pleitte in een strafzaak, waariii evenals bij de zaak-Landru, het lijk van van de vermoorde biet gevonden wer4, heeft de rechters op een orgineeie manier overtuigd. Eerst bestreed bij alle argu menten van den aanklager en riep ten slotte uit: „En ais ik u zeg, mijne heeren, dat de man, die volgens u vermoord is, niet dood is, maar leeft, in onze stad woont, dat hij hier in de zaal is!.... Dadr staat hij!"j en hij wees naar het achterste gedeelte van de zaal. Niet alleen het pu bliek was door deze! woorden getroffen en keek naar het aangewezen punt om, maar ook de rechters en jury letten bogen zich voorover om beter te zien. Lachaud ging toen voort: „Eét woord, één gebaar is voor mij voldoende geweest om twij fel bij u op te wekken, ondanks de stel lige beweringen van !den advotaat-gent- raal. Nu gij twijfelt, verbiedt uw gewe ten u een veroordeeling uit te spreken". De beschuldigde werd vrijgesproken. Ben lilft IjBifrM isfclïst II |i|p.. Het Amerikaansehe Representantenhuis heeft na een scherp debat besloten over te gaan tot de behandeling van een doo» den republikein Deyer ingediend anti-lyn- ching-wetsontwerp. Het stelt zware boeten en gevangenisstraffen vast voor dengeen, die deelneemt aan lynchen en voor amb tenaren, die uit nalatigheid in gebreke blijven, gewelddaden door de menigte te verhinderen. Verder bepaalt het, dat de staten, waar lynchen plaats heeft, 10.000 dollar schadeloosstelling moeten betalen aan de families van gelynchte personen. De democraten zijn sterk tegen het wets ontwerp gekant, daar het, naar zij zeggen, gewelddaden zal aanmoedigen. Talmend Ierland. In de vergadering van Dail Eireann van Woensdag heeft juffrouw Mc Swi- ney, de zuster van wijlen den Lord Mayor van Cork, een rede gehouden, die drie uur duurde, om het tractaat te bestrijden. Zij verklaarde, dat, indien de Dail dit tractaat aannam, zij „de eerste vastberadenste en onverzoenlijkste opstandeiinge in den vrijstaat" zou zijn. De republikeinen zouden den strijd voort zetten. Duffy en Duggan, twee van de Londensche onderhandelaars, voerden ook het woord. Beidei: bevalen aan, om het tractaat te bekrachtigen. Duffy zeide, dat hij het geteekend had onder de bedrei ging van Lloyd George dat het anders dadelijk oorlog zou worden. Nederlander veroordeeld. Het Assisenhof van Antwerpen heeft den Nederlander Knook, beschuldigd van spionnage en verklikking te gunste van Duitschland, veroordeeld tot levenslange hechtenis en tot eeuwig verlies zijner bur gerlijke rechten. B INNENLAND. De strjjd in de metaalindustrie. In de te Amsterdam gehouden gecombi neerde vergadering van de besturen der metaalbewerkersbonden zijn de voorstel len der werkgevers afgewezen. In de kringen van de moderne vakbe weging koestert men de verwachting, dat de loopende onderhandelingen geen resul taat zullen hebben. Men verwacht, dat de strijd nog wel eenige weken zal duren. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag 21Dec. Bouwfonds. Aan de orde is nu het wetsontwerp tot verhooging van de begrooting van het Bouwfonds voor de Departementen van Binnenlandsche Zaken en van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen voor 192C. De heer Van Lanschot ontwikkelt be swaren tegen de kosten van de zie- kenhuisbouw te Leiden. Spr. dringt er o'p (aan dat de minis- ter deze zaak zal aanhouden totdat de bezuinigingsinspecteurs er hun oordeel over hebben gezegd. De heer Van Kol bepleit toepassing van het koloniestelsel voor de verple ging van krankzinnigen, dat veel goed- kooper is dan de dure krankzinnigen gestichten. Minister Ruys de Beerenbrouck zegt, dat de wetenschap op het gebied der krankzinnigenverpleging in den laatsten tijd zeer vooruit gegaan is. Het rijk moet echter niet alleen rekening hou den met de belangen der patiénten, doch ook met den toestand van de financiën. Met genoegen heeft spr. gehoord dat de heer Van Kol instemt met de denk beelden der regeering. Minister De Visser doet dezelfde toe zegging ten aanzien van den ziekenhuis- bouw te Leiden. Verschillende andere gebouwen echter zijn veel duurder uit gekomen dan aanvankelijk gedacht was. De heer Van Lanschot blijft aandrin gen op uitstek van het wetsontwerp, om de bezuinigingsinspectie te Haarlem een onderzoek te laten instellen. Minister Ruijs deelt ook namens zijn ambtgenoot van Onderwijs, mede, dat tegen een kort uitstel, geen bezwaar bestaat. Het voorstel van den heer Lanschot wordt hierop overgenomen. Wijziging van de Kieswetde Prov. Wet en de Gemeentewet. De heer Van der Feltz ontwikkelt ern stige bezwaren tegen de vermindering van den invloed van de voorkeursstem men, hetgeen een veermeerdering van den invloed der partijmannen beduidt. Zitting van Donderdag 22 Dec. Aan de orde is de interpellatie v. Emb- den inzake afschaffing van den portvrij dom. De interpellant wijst er op, dat de nieu we postwet is aangenomen op de voor waarden, dat de portvrijdom niet zou worden afgeschaft alvorens bij suppletoire begrootingen de bedragen zijn aange vraagd voor de afschaffing noodig. Thans is medegedeeld, dat die afschaffing 1 Jan. a.s. zal ingaan. Interpellant vraagt dus uitstel van de afschaffing. De Minister antwoordt, dat hij bij brief van 28 November heeft medegedeeld, zijn voornemen om de afschaffing 1 Jan. te doen ingaan; hij wijst op het groote finan cieel belang, dat het rijk heeft bij spoe dige invoering. De heer Van Embden repliceert en dient eën ïTrotie ta-oiit vrnréen-mraister -hrvêr- langen, dat hij zijn toezegging gestand zal doen. Deze motie wordt aangenomen met 37 tegen 2 stemmen. Zonder hoofdelijke stemming worden eenige kleine wetsontwerpen aangenomen. Aan de orde is de wijziging der Zegel wet 1917. De heer Geertsema vindt, dat het ont werp het verkeer belemmeren zal doordat het te ver gaat. Minister De Geer zal bij be.tuursmaat regel vrachtbrieven beneden f 10 vrijstel ten. Wijziging Kieswet. De voorzitter stelt aan de orde de wijziging der kieswet, provinciale wet en gemeentewet. De heer Fokker zou meer vrijheid voor de kiezers wenschen. De heer Vliegen juicht de wijzigingen toe, die z.i. allerlei groepsbelangen ver hinderen, een partij te vormen en in de Kamer te komen. De heer Van Embden zou verwerping in groote mate betreuren, daar deze wet vele voordeelen biedt. De minister verdedigt nader het ont werp. Hij herinnert er aan, dat de kwes tie van de voorkeurstemmen aan de Tweede Kamer overgelaten was. Het ontwerp wordt in stemming ge bracht, waarbij de stemmen met 19 te gen 19 staken. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 22 Dec. Indische begrooting. De minister zal ernstig overwegen, het boschwezen, de kinacultuur e.d. tot gou- verneraentsbedrijven te maken. Hij staat sympathiek tegenover het denkbeeld com missies van advies in te stellen voor de gouvernementsbedrijven. De spoorweg aanleg op Zuid-Sumatra kan niet wor den gestaakt. De minister is echter be reid, den post met de helft te vermin deren, teneinde den aanleg te doen ge schieden in langzaam tempo. De heer Van Ravesteijn vraagt verlof tot het houden van een interpellatie over de houding der Nederlandsche Delegatie op de Conferentie te Washington. Op dit verzoek zal Vrijdag worden be slist. De Minister zal belangstellende aan dacht blijven wijden aan het bizonder on derwijs. Voor verbetering der onderwij zerssalarissen bestaat geen aanleiding. De heer Dresselhuijs dient een amende ment in om art. 8l6 (herstel voor gou- vernementshötels) te verminderen met f400.000 en dat te brengen op f 100.000. De stemming wordt Vrijdag gehouden. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. 't Fraaie vaandel der Gym- nastiekvereeniging „Rust Roest", alhier, is door den heer Heimbach in zijn étalage geplaatst, zoodat het gedurende eenigen tijd voor 't publiek is te bezichtigen. moeten Lakerol-Pastilles ge- bruiken. Deze zijn oplossend j en verfrisscheöd en nemen de tabakslucht uit de keel weg. verkrijgbaar A -El. 0.50 per 21. De Minister van Arbeid heeft goed gevonden, dat de vroeger toegekende bij drage voor woningbouw van f 1600 (res tant) zal worden uitgekeerd aan de ge meente St.-Annaland, ten behoeve van A. Boon Jr., aldaar. NIEUWERKERK. In de Donderdag avond gehouden vergadering van de afd. van den Vrijheidsbond werd in de plaats van den heer A W. van Qeveren, die we gens vertrek naar Zierikzee als vice-voor- zittter had bedankt, als zoodanig gekozen de heer M. J. W. Boogerd en in de plaats van den heer Homan, overleden, de heer F. C. Bouman, als secr.-penningmeester. Als afgevaardigden naar de kringvergade ring op 31 Dec. te Zierikzee, werden aan gewezen de heeren V. M. Krepel, voor zitter der afdeeling, en M. J. W. Boogerd, als plaatsvervangers de heeren F. C. Bou man en T. Barendregt. Met algem. stem men werd de heer J, W. v. Oeveren be noemd tot eeredid der vereeniging. Er werd besloten om uit de kas een bijdrage te zenden aan het propagandafonds. Be sproken werden de middelen om hier pro paganda te maken en actie te voeren voor de beginselen van den Vrijheidsbond. ANNA-JACOBA-POLDERR. Door den storm voeren Woensdagnamiddag om streeks 3 uur. tset door een sleepboot getrokken kasten (Belgische spitsen) op den Steenendam van de Tramhaven al hier. Van een tweede sleep, die achter aan kwam, om aldaar ook binnen te varen, voer een kast, genaamd „Catha- rina" van schipper Wanders uit Rotter dam, op een dier spitsen, genaamd „Leon", van schipper De Bock uit Bel gië, iwelke spits door die a anvaring groote averij werd toegebracht. De scha de van het schip „Catharina" was van geringe beteekenis. ONDERWIJS. Bij het 15 en 16 Nov. 1.1. gehouden *ime3...in _hêt. ®se£hsdd»n ïkt - curius slaagde o.a. de heer F. S&bQÜ te Zierikzee. Benoemd tot hoofd der bijzondere school te Bodegraven (Meije) dhr. G. Kramer, thans hoofd der bijz. school te Haamstede. ANNA JACOBAPOLDER. Woensdag 21 dezet is ons geacht en bemind hoofd der openbare school, de heer Pt: Min- derhoud alhier, op een aangename wijze op zijn 60sfen geboortedag door zijn leerlingen en oud-leerlingen en andere ingezetenen met een geschenk verrast, bestaande in een gouden horlogeketting, met een daaraan bevestigd plaatje, met opschrift. Ook zijn klas der school was dén vorigen avond prachtig versierd. Weder - keerig heeft gemeld hoofd alle teer lingen der school met versnaperingen bedacht. Overigens zijn tal van gehik- wenschen (ook vele persoonlijke) hem en zijn echtgenoote dien dag ten deel gevallen. KERKNIEUWS. Ned Herv. Kerk. Beroepen: Te 's-Gravemoer, F. Anker te Lopik. Te Hoenderloo (toez.) M. C. Slotemaker de Bruine, cand. te Utrecht. ZIERIKZEE. Herbenoemd tot kerkvoog den, de heeren G. J. Lunenberg en H. H. Prakke. DREISCHOR. Herbenoemd als kerkvoog den de heeren W. v. d. Linde Johz. en J. P. Boogaart. Als notabelen de heeren) P. Berman, J. Slager en H. Wagenmaker. Als ouderlingen de heeren Joh. Dooge Az. en M. T. v. Staalen en als diaken de heer M. C. Klaasse. OUD-VOSSEMEER. Bij de stemming voor drie notabelen, aftredenden ds. A. v. Griethuijzen, J. W. Hage en C. J. J. van Gorsel, waarvan de laatste niet meer In aanmerking wenschte te komen wegens gevorderden leeftijd, werden uitgebracht 72 stemmen. Herkozen de heeren Van Griethuijzen en Hage, met resp. 61 en 60 stemmen; herstemming tusschen de hee ren A. F. Poliie met 23 en W. M. F. vaq de Vate met 12 stemmen. Op niet minder dan 32 personen waren stemmen uitge bracht. DINTELOORD. In een gehouden ver gadering der Zondagschoolvereeniging Ja- chin aan den Boompjesdijk, werd besloten dat het Kerstfeest zal worden gevierd op 10 Januari 1922 en dat op Dinsdag 27 Dec. zal optreden de heer A. van Hulzen van Utrecht, met een onderwerp voor de Zondagschool. Ais bestuursleden wer den herkozen de heeren J. M. Maris en P. van Nieuwenhuijzen. Geref Kerkeu. Beroepen: Te Haarlem, H. S. Bouma te Leeuwarden. Te Maasland, J. Visscher te Hijlaard. Te Laren, P. N. Kruyswijk, cand. te Amersfoort.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 1