Zierikzeesche 0 Nieuwsbode i Abdijsiroop nieuwjaarswenschen. IEESCH VRAAGT: Het laagst in prijs. Onovertroffen in kwaliteit. So'Jr»'* 'ltSÖ' Vrijdag 9 Dec. 1921. zierikzeesche courant, g* S. EERSTE BLAD. IDELER, KM Nieuwjaarswenschen. Algemeen Overzicht. Kat "DRANKWET. Kennisgeving. D E CEMB E R. PUBLICATIE ÏÏÏÏ.3 not op Son* *-«^DdrtSr,r buitenland. Heeft; Uw kind kinkhoest IEMENT: maanden l.&°- er.'icd p«r j»*r f l0>_ nummers 5 cent f^cn< Maandag, Woensdag I j ADVERTENTIËN: van 13 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel Reclames 30 et», p. regel. By contract belangrijke korting. I w, „ammer bestaat «it t bUden. iran, Zierikzee. '^1 Gemaakte I 'Mj Goederen.j ZiïRiniEs, brengt bg deze ter kennis van de Ingezetenen, dat bg hem ontvangen en aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering is verzonden, het Kohier No. 9 der Personeele Belasting voor bet belasting jaar 1921, met uitnoodiging aan een iegenljjk wien zulks aangaatom na bekomene kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedig ste het door hem verschuldigde te kwjjten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, bin nen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. ZiBRiKZBB, den 8 December 1921. De Burgemeester voornoemd. A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Wollen m Doeken. Prijsvermindering in alle 'lnweelen, Kachelzeilen eo Wollen Loopers. In het met 1 Jar. a.». verschijnend nummer van ons blad worden evenals vorigs jaren opgenomen De prijs hiervan is van 1—5 regel» 15 ceit, elke regel meer 15 ce«t. De inzending kan geschieden tot en net Vrijdag 30 December, uiterlijk 'mam. S are. BURGEMEESTER en WET- HOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat alle werkkrachten zijn te bekomen bij den Correspondent der Arbeidsbemiddeling, VIERGEVER, Zierikzee. Burgemeester en Wethouder» voorn.} A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. roepen in eene opklimming van kracht tot kracht en van licht tot iicht, aan een, voortgang van leven en aan onverderfe lijkheid. In die hoop, zink vrij weg in nevelen, Deeember-maandWant wij, die uw pre diking der sterfelijkheid hebben verno men, wij hebben tevens den nog krachti ger toon van het levenslied gehoord'. „Daar is uit 's werelds duistre wolkeri „een licht der lichten opgegaan!" De COMMISSARIS van PO- ■NF LITIE te Zierikzee, vestigt de aandacht op in grensplaatsen van Lim burg en misschien ook reeds in andere plaatsen uitgegeven bankbilejtten »S1 f 60*— dragende de serieletters O N en r^jecüevelijk genummerd 08173, 08184 en 86191. verzoekt bij ontdekking of aanbie ding van dusdanige bankbiljetten, ten bericht. iposdigste plating leerlingen op de 1. School A, met Ingang ran 1 Januari 1922. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zubiizez maken bekend, dat de aangifte Tan leerlingen tot de Openbare Lagere School A, kan geschieden op Zaterdag 10 Decem ber aj., iet avonds 7 uur. aan het School gtbouuaan de Zuidzijde van het Kerkhof. De leerlingen moeten op 1 Januari a.s. een leeftijd bereikt hebben van ten minste 5jaar tu 8 maandenzij moeten dus geboren zijn rtiór of op 1 Mei 1916. Zisaizzn, 6 December 1921. Burgemeester en Wetbsuder» voornoemd, A. 1. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN YAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. r. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOU DERS der gemeente Ziekikzz» bren- gen ter openbare kennis, dat op 5 December Mtt bij hen is ingekomen een verzoek- •drift van IZAK VAN DER VLIET, van benep caféhouder, wonende te Zierikzee, fis vergunning voor den verkoop van ster keu drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in de navolgende loca- Üt» oostelijk beneden voorlokaal 'an het perceel, kadastraal bekend gemeente Zierikzee, sectie A, no. 2509, plaatselijk ge- fiurkt B no, 14, en gelegen aan de Post- itraat Binnen twee weken na de dagteekening M*er bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk be waren by Burgemeester en Wethouders inbrengen, Ziirikzm, 6 December 1921. Spfemoester en Wethouders voornoemd, A. J. p. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER van Zierikzee brengt Jf kennis van de Ingezetenen, dat er op "'•«dag den 13 Dec. a s., des namiddags 2 uur, op het Raadhuis, eene openbars 'Igadering van den Gemeenteraad zal ge iden worden, waarin de navolgende punten 'uilen worden behandeld: J' Vaststelling notulen. 2- Ingekomen stukken en mededeelingen. Voorstel tot bet verstrekken eener toelage «n de Wed. A. Cappon. 4- Voorstel inzake wgziging der verordening tot voorkoming en blussching van brand. Benoeming leden commissie tot wonng •an schoolverzuim. Benoeming leden vaste Raadscommissie. I Benoeming reg.nt Burgerlgk Armbestuur begrootmg der gemeentw woor Vèê* m Sneeuw, regen, hagel, volgen op elkaar, 't Woud moeet zjjn groenen feestdos derven, Gegroet! gij laatste maand van 't jaar, Ik hoor uw stem: „gedenk te sterven!" Maar 'k heb den zomer eerst begroet, Ik zag hem rjjpe vruchten geven, En 'k hoorde een stem: „waak, werk, „Gedenk to leven (houd moed In bovenstaande regelen wordt door een onzer dichters de Decembermaand tref fend geschetst. Wilde buien, tot storm toe; koude luchten, een grauwe hemel en een naakt bosch; de bloemen gestorven, de zangvogels heengegaan, over het dorre veld giert de ruwe storm. Gedachten van eenzaamheid, vaó som berheid en versterving vervullen den be schouwenden geest. Achter ons liggen de zomer en (Je herfst. Beide gaven veel zonnige dagen en heer lijke avonden en gelegenheid tot wande len in den jubelenden morgen en in den plechtiger! avondstond. Herinneringen, van vergezichten in een groenend verschiet en aan kleurige zonsondergangen staan ons voor den geest. En nu ligt de zomer weer al maanden achter ons en heeft het leven der natuur plaats gemaakt voor een inslapen der elementaire krachten, waardoor gedachten van vergankelijkheid en dood in ons worden gewekt, en staat het jaar gereed te eindigen. Dat alles stemt ernstig. Ja, December-maand! we hooren uwe stem, uw memento! Maar we gaan toch niet op in uwe som berheid. De dagen mogen kort en de nachten lang zijn, het grauwe daglicht vaak eene schemering gelijken, daartegen over staat de gezelligheid van de huis kamer waar de lamp brandt en 't vuur snort. De huiselijkheid in al haar aan trekkelijkheid wordt het best gekend op den winteravond. Daar buiten buldert de wind en jaagt de sneeuw door de lucht en wie even nog uit moest, komt vaak wit besneeuwd terug, stampt zich de vlok ken van jas en schoenen en dringt zich welbehaaglijk in 't hoekje van den haard. Hij zingt den lof van den winter in zijn warm en licht vertrek, waar de nau we kring der huisgenooten om tafel en vuur een beeld geeft van innig hartelijk samenzijn. Dan zeggen we met een zeker gevoel van hoopvol verlangen: mochten we zoo maar lang vereenigd blijven. En ziedaar, ons denken weer aangeland op het punt, waar het peinzen aanvangt en de kunstmatige warmte en verlichting onzer huiskamer door ons vergeleken wordt met de kilheid en de duisternis van den dood, die de wintermaand in haar lange nachten bergt. Dan kan het gebeuren, dat, als we met de onzen niet meer voltallig zijn in het leven, de gedachten afdwalen en, ondanks de vroolijkheid van licht en warmte der huiskamer, de December-indruk machtig wordt over ons. Kent ge het roerende ge dicht van Beets, getiteld „Herinnering lezer? Dat gedicht, waar de gelukkige vader in het midden van zijn lief gezin rond den huiselijken haard zit, terwijl buiten de winterstorm door wit besneeuwd geboomte vaart? Dan gaat het oog van vader en moeder van blij gezicht tot Huj gezicht der kinderen, maar zij herdenken toch daarbij een heengegane, ze denken - huiveringwekkende tegenstelling - „hoe thans de bleeke maan zijn graf ver licht met koude stralen". Ziinizii, den 7 Dec. 1921. De Burgemeester, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. BJJ ROEMEES T B R d« Gemeente Decembermaand, die ons door de na tuur predikt versterving en vergankelijk heid, ge zijt toch niet machtig ge"oe8 de h^p op leven voor goed in ons te blus- schen. Want we blijven met staan bij de doodsgedachten, door zwarten langen win ternacht en wit lijkkleed van sneeuw in "V'SfiiJ «™,«g e« «0 verg.- voelen bij instinct het onverderfelijke vnn het leven. Wij herinneren ons denbeleef den zomertijd, wij zien reeds »n <te ver beelding de komende voorjaarsdagen, hebben wij reeds vele zomers beleefd, we de jaren. En zelfs wanneer er voor ons geen lente der natuur meer volgen mocht dan nog heeft de December-maand met hfar begin van het lengen der dagen en bij ons ingesluimerde hoop wakker ge De tijding, dat de Iersehe zaak einde lijk na eeuwenlangen strijd, die vooral in de laatste jaren ongemeen bloedig was, in der minne is geschjkt, heeft alom in de wereld vreugde verwekt en zeker in de bij die kwestie betrokken landen niet het minst. Na maandenlange, langdurige, vaak af mattende conferenties, is het eindelijk ge lukt een overeenkomst op te stellen, die èn Brittannië èn Snn Fein bevredigt. Dinsdagmorgen 3 uur, na afloop eener nachtelijke samenkomst der Britsche re- geeringsmaimen met de Iersehe delegatie heeft Lloyd George aan den Engelschen koning geseind, dat men tot overeen stemming was gekomen Met de oplossing dezer voor Enge land zoo netelige kwestie heeft de pre mier nieuwe laüweren door zijn staats manskunst geoogst en den lof, dien men hem van allen kant toezwaait inzajke zijn beleid, geduld, volharding en uit houdingsvermogen, komt hem dan ook ten volle toe. De Éngelsche bladen ver helen niet, dat ze de oplossing dezer sedert eeuwen durende gespannen ver houding, beschouwen als grooter overwin ning dan die van den laatsiten oorlog. De oudste en diepst gewortelde twist, die den vrede en de staatkunde van En geland stoorde, is«n alle opzichten ge regeld. In geen eeuwen zat er vroolijker en opgewekter Kerstfeest in .Engeland en Ierland worden gevierd dan dezen keer. De Kerstboodschap krijgt een dubbele beteekenis, nu werkelijk vrede op het Britsche eilandenrijk zal heerschen. Zoo is dan een gruwelijk tijdperk van strijd en bloedvergieten Afgesloten en een tijd perk van stoffelijke en geestelijke wel vaart voor Ierland ingeluid. Hoewel een aantal mogendheden door Harding opgeroepen zijn naar Washing- top ter bespreking-.pa?- de beperkiDg der bewapeningen, zoo wórdt 't toch lang zamerhand duidelijk dat de Pacific-kwes- tie de kern der zaak uitmaakt en dat Amerika, Engeland, Japan en Frankrijk ten opzichte dier aangelegenheid met el kaar tot overeenstemming trachten te komen. Het voornaamste punt waarop men tot overeenstemming moet komen, is het ver- houdingseijfer der 3 groote vloten, welke onfnisbaar schijnen voor koloniale of zee mogendheden. Te dien aanzien heerscht nog steeds geen eenstemmigheid, vooral ook doordat de sterke militaire partij in Japan eerst een zelfoverwinning zal moe ten behalen eer zij toe zal stemmen in de olp het Witte Huis te Washington geformuleerde verhoudingsgetallen, die het land der Rijzende Zon zullen belet t ten een grootere zeemacht te bouwen dan de Vereenigde Staten. Duidelijker en vaster omlijnd, komt meer en meer de Chineesche kwestie naar voren, nu de Chineesche staatsman, Wellington Koo, de vergaderden de vraag heeft gesteld, wat de mogendheden eigen lijk op Chineeseh grondgebied vasthoudt, nu er geen sprake meer is van een be- langengebied van Duitschland en een Rus sische invloedssfeer Met deze vraag, recht op den man af, zaten de heeren eigenlijk een beetje verlegen, want nu kwam het er op aan „te geven", waar men gewoon was ,te nemen". De minst belanghebbende mogendheid, Frankrijk, verklaarde zich onmiddellijk bereid deel te nemen aan een collectieve teruggave van alle paehtgebieden in China. Japan en Engeland, die groote belan gen hebben in China, bleken minder ge neigd dadelijk toe te geveft. Japan zou evenwel genegen zijn Kiat- sjau de vroegere Duitsehe kolonie, terug té «even, maar Kwantoeng, dat in de onmiddellijke nabijheid ligt en met ge mist kan worden met het oog op de nationale veiligheid, moet voorloopig den Mikado toebehooren. Ook Engeland toon de neiging tot toegeven, maar het pacht- gebied van Kowloon, dat onmisbaar zou zijn voor de bescherming van de groote zeehaven Hongkong, kan Brittannië voor loopig nog niet loslaten. Al zijn de naties niet bereid tot al- geheele teruggave, zoo is er toch door de afgelegde verklaringen gebleken dat er ernstige stappen worden gedaan om de zoo hoog noodige rust en het geluk onzer wereld te verzekeren. aan het oppereommissariaat gezonden: Ik ben zoo juist de streek van Saratof doorgereisd. De toestand is daar zeer ern stig, en wordt van dag tot dag erger, wegens het toenemende verbruik der aan wezige voorbaden. Desniettegenstaande doet de internationale vereeniging voor kinderhulp schitterend werk, en bereikt een groot resultaat, evenals de American Relief Administration. Nog weinige weken geleden telde men te Saratof 30 tot 40 sterfgevallen per dag. in de toevluchts oorden voor kinderen en vluchtelingen is, dank zij onze keukens, de sterfte afgeno men. Deze bedraagt thanfc 2 a 3 gevallen pier dag. Te Jekaterinoslof is de toestand erger. Men rekent op onmiddeliijke hulp op groote schaal, anders wordt de toestand noodlottig. De stations zijn overal vol ongelukkigen. Het transport- van levens middelen is tot dusver mogelijk meT be hulp van vrachtwagens, maar de hulp moet spoedig komen, aangezien de sneeuw die weldra komen zal, het transport met paarden eerlang onmogelijk zal maken. zijn 's morgens, en 's avonds J moeten zingen of een rede- V cl voering houden, is niet zoo al gemakkelijk, wanneer men in den loop van den dag niet zoo nu en dan een Lakerol-Pastille in den mond ,t steekt. Overal verkrijgbaar a Fl. 0.50 tijjer doos. Een mededeelisg van N'anse». Het oppereommissariaat van de inter nationale hulpcommissie voor het honge rende Rusland te Genève deelt mede: Nansen heeft bij zijn vertrek uit Sara tof naar Samara de volgende mededeeling BINNEN L^A N D. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 8 Dec. Grondwetsherziening. Minister Ruys de Beerenbrouck betoogt, dat het artikel betreffende de leeken rechtspraak a leen beoogt, mogelijk te maken wat door vele hoogstaande juris ten wenschelijk wordt geacht De heer Nolens wijst op gebreken in de nieuwe redactie, welke de regeering heeft voorgesteld voor het artikel betref fende ieekenrechtspraak in burgerlijke ge dingen. Hij stelt aanhouding van deze kwestie voor.. Aldus wordt besloten. De heer Marchant verdedigt een amen dement tot het schrappen van het impera tief voorschrift, dat er een land- en een zeemacht moeten zijn. De heer K. ter Laan licht een amende ment toe om te doen bepalen of er een zee- en een landmacht zullen zijn en om vrijstelling van dienstplicht op te nemen wegens gemoedsbezwaren. De heer Kolthek verdedfgt eveneens een amendement in zake vrijstelling wegens gemoedsbezwaren. Minister Ruijs de Beerenbrouck deelt mede, dat spoedig-een wetsontwerp be treffende gewetensbezwaren zal verschij nen, waarin wordt voorgesteld van de betrokkenen ge an diensten voor het leger te vorderen, doch wel andere diensten voor den Staat. Nadat de heer Ter Laan zijn amende ment zoodanig heeft gewijzigd, dat het niet spreekt van gemoedsbezwaren, doch van gewetensbezwaren, neemt de Minister de passage betreffende gewetensbezwa ren over. Het amendement-Ter Laan (bepalen bij wet of er een zee- en een landmacht zullen zijn) wordt verworpen met 55 tegen 17 stemmen. Het amendement-Marchant (geen bepa ling omtrent zee- en landmacht) wordt verworpen met 49 tegen 23 stemmen. Het amendement-Kolthek (vrijstelling voor gemoedsbezwaarden) wordt verwor pen met 58 tegen 14 stemmen. De heer Vap der Waerden verdedigt een amendement, waarin wettelijke regeling wordt gevraagd voor het overnemen van particuliere bedrijven door het Rijk en medezeggenschap van de arbeiders in de bedrijfsleiding. De heer Van Wijnbergen betuigt instem ming met het Regeeringsvoorstel (de mo gelijkheid van publiekrechtelijke bevoegd heid voor anderen dan in de Grondwet genoemde organen). De heer Van Dijk betuigt eveneens in stemming met het Regeeringsvoorstel, dat geheel overeenkomt met de sociale be ginselen der Katholieken. Voorstellen Dienstplicht-ontwerp. In de Donderdagavond gehouden ver gadering heeft de heer De Mural t bij het debat over het ontwerp-regeling van den Dienstplicht, den wensch uitgesproken, dat de Regeering het ontwerp za' terug nemen in afwachting van het resultaat der verkiezingen, welke noodig zijn na de Grondwetsherziening. De spreker zou het bedenkelijk achten indien deze wet door een compromis met de Rechterzijde, met misschien één stem meerderheid werd aangenomen. De heer K. ter Laan heeft een motie ingediend om uit te spreken, dat het wets ontwerp niei voldoende is toegcli.ht wat de geldelijke gevolgen betreft, de Regee ring wordt uitgenoodigd inlichtingen te geven omtrent de kosten van de heele regeling, waarbij wordt besloten om de beraadslagingen te schorsen tot de be doelde inlichtingen zijn verstrekt, en voorts, dat de Kamer verklaart te reke nen op de medewerking der Regeering om de sterkte der militie voor 1922 op 13000 man te brengen. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Donderdagmiddag had de officieeie terreinopening plaats van de R.K.V.V. G.V.V. De president der vereeni ging sprak een woord van dank tot den president van de R.K.V.V. Quick, voor zijne bereidwillige medewerking. De pre sident van Quick sprak namens alle le den, dat 't hem een groote eer was, f||Gra»i« inlichtingen per briefJnn- geboden voor de opleiding tot Politie agent, Kommies, Bewaarder, Hulp- - keurmeester door j P. 80ER, Nleuw-Ameterdam. v- Een paar lepels Abdij siroop kunnen Uw lieve ling onmiddellijk lucht geven en de slijm doen loskomen .De bevat geen verdooven de bestanddeelen.is on schadelij kverzachtend en genezend I hier op Zeeuwseh grondgebied een ter rein te mogen openen. De aanvoerder van Quick stelde daarop den captain van G.V.V. een fraai bouquet ter hand- De strijd was hoewel het begon te re denen, toch zeer interessant. De match eindigde met gelijk spel. De uitgeloofde medaille is "bij loting Quick ten deel gevallen. 't Alhier gestationneerde recherche vaartuig „Zeehond" is gisteren (Donder dag) nabij de bolton in de Hammen ge zonken. Omtrent dit ongeval kan het vol gende worden medegedeeld Het vaar tuig bevond zich. ongeveer te '2 uur n.m op de Hamman in het vaarwater, toen de machinist aan dek kwam met de me dedeeling, dat het water de machine kamer binnenstroomde. Men trachtte het binnenkomende water te keeren. doch zonder resultaat. Toen men het vaar tuig met behulp van een der 2 motoren in beweging wilde brengen, kwam- men tot de ontdekking dat de schroef niet draaien wilde. Direct werd de tweede motor aangeslagen om met behulp daar van het vaartuig op een zandplaat te zetten, teneinde te voorkomen, dat het in het diepere vaarwater zonk. Dit is de bemanning gelukt. Het vaartuig zit op den hoogen kant van de Neeltje Jans Roggeplaat. Bij hoog water zit het vaar tuig geheel onder, bij laag water komt een gedeelte van den kop boven. De oor zaak van het ongeval is onbekend Ver moed wordt, dat een schroefas is ge broken. Nadat de noodvlag was gehe- sehen en door de aan boord zijnde ka nonnen een dertigtal schoten waren ge lost, kwam een visschersvaartuig, thuis- behoorend te Philippine ter assistent)'e op- dagen. De bemanning is door dit vaar- i tuig aan wal gebracht. Er worden on- I derhandelingen gevoerd om het vaartuig I te bergen. j OOSTERLAND. Voor een volle zaal j hield Donderdagavond de heer Laernoes uit Vlissingen een bespreking over de j vóóroefeningen bij den Landstorm. Ge- noemde heer had het genoegen hier een afdeeling van den Vrijwiiligen Landstorm op te richten. BRUINISSE. Een schipper uit deze ge- 1 meente had nabij Ouddorp het ongeluk bij het afduwen met den voet tusschea

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 1