Zierikzeesche 0 Nieuwsbode isgeving Woensdag 16 Nov. 1921 zierikzeesche courant 78ste jaargang. - No. 10700. Openbare Aanbesteding. binnenland. IENTï 1.50. flffk Voor hel par j*M f 10.-. K Aant SSTKR t» Zmiukjek brengt w d* lageaetenen, dat er op IS Nov. de* namiddags hst Raadhuis, een» openbar* den Gemeenteraad ral ge- waarin da navolgende punten behandeld notulen. stukken eu mededeelingen. e vaststelling pensioensgrond- geiue*n te-ambten arer. g en opnieuw vaststelling van dening tot aanwjjsing van stem den ambtenaren van den burger- (tand. .zake voortzetting steun aan kken sigarenmakers ng algemeene politieverordening, iling 8e suppletoir kohier school- 1921. ng-op 'Hwtnugsai ^.'woonschepen. Adres H. Kotterink tot vermindering ver- uldigde belasting voor het gebruik gemeentegrond. 11 Vaststelling verordening op de heffing en invordering van schoolgeld. U Vaststelling verordening op de heffing eu invordering van opcenten op de hoofdsom der Rijksinkomstenbelasting en van een plaatselijke inkomstenbelasting. 11 Voorstel tot dempen en riolteren van een sloet achter de woning in de Drie laan van M. J. Mei en het m geven van den aangewonnen li Ontslag onderwjzers herhalingsschool 15. Wijziging begrooting 1921. li Benoeming lid commissie van toezicht op het lager onderwjjs. ZiiRiiziï. den 15 Nov. 1921. De Burgemeester, i J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. DE LOQZE Jr. Ultg,-Redid. M J. KOSTEN ADVERTENTIÊN van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel Reclames 30 ets. p. regel. By contract, belangrijke korting Inzending op den dag van alt gave vóór 11 ure. grooting van zijn macht in Mandsioerüe en Siberië. Alle Chineezen dIW TTf 081 dC (,uaestie'Sjangtoeng eA de opheffing van het Engelsch-JapaLch verdrag vraagstukken van de eerste groote zijn OPNEMING ran de Wegen en Voetpaden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der •neeate Ziirikzsi, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op 23 November a.s its vege de gemeente eene Algemeene Opneming ■d worden gehouden van de Voetpaden met de Kunstwerken. Znairzss, den 14 November 1921. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester ft F. WITTERMANS, Secretari;. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zibrikzee, zullen m het Openbaar Aanbesteden, het navol- over 1922 te leveren Drukwerk deze gemeente; en wel in drie perceelen, te weten: late perc. het Gemeenteblad; 2de de Gemeente-Be grooting met Mem. van Toelichting; het Gemeentever slag. haehrijvingsbiljetten bij deD Burge meester in te leveren vóór 86 No vember a.s.; alleen op zogel gestelde en gstsskend* billetten komen in aanmerking. De voorwaarden der aanbesteding tifjphton Gemeentehuize ter lezing. Zbbikzee, den 15 Nov. 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P. F. WITTERMANS, Secr. 3de BUITENLAND. China's wenschen. De Chineescbe gedelegeerde Wellington Koo verklaarde op de Washingtonsohe aaferentie dat China in staat moet worden gesteld, zijn redding te bewerk stelligen door de ontwikkeling van zijn "atuurlijke bronnen. China's territoriale kfctfftiteit moet worden gewaarborgd en 'wdere inbreuken daarop door conces- 8ies aan het buitenland moeten ophou- 'löL Verder moet China volstrekte po htieke onafhankelijkheid bezitten, vrij buitenlandsche inmenging. China wanscht dat het buitenlandseh kapitaal ^'t in de materieele voordeelen die voortvloeien ^t de ontwikkeling van "wtvometelijke bronnen,- doch op voor- waarden, die geen economische agressie ln zicfc sluiten. Japan's houding. Lo'd Northcliffe schetst telegrafisch Peking aap de .Daily Mail" de hou- ®jFvan Japan inzake de vraagstukken ■^treilende het Verre Oosten als volgt: fjP® zal veel spreken over de uitslui- de Japanners uit Californië en ""bch-Columbië en ook over Sjangtoeng doch zoo daartoe genoopt op punten toegeven. Doch men is al- HN» van oordeel, dat op het oogen- r* bet' hoofddoel van de Japanners dominatie van China door de ver- Graaf Berchtold in ons land. het Tweede Kamerlid Troelstra betreffende de reis van graaf Berchtold naar Nederland, luidt het ant woord van den Minister van Buitenland sche. Zaken a.i. en van Binnenlandsche Zaken en vah. den Minister van Justitie al& volgt Inderdaad is graaf Berchtold naar Ne derland gereisd. Het doel zijner reis is van zuiver particulieren, aard; de regee ring waakt er te allen overvloede voor, dat het bezoek aan geen. andere doel einden dienstbaar wordt gemaakt. 1>« toestand te Etntnen. Uit de discussies in den raad van Em- men bleek duidelijk, dat men algemeen den finaneiëelen toestand kritiek acht. De groote werkloosheid en de slechte steun regeling werd verder langdurig bespro ken, waarbij de arbeiders-vertegenwoor digers er nadrukkelijk op wezen, dat de economische toestand zoo slecht is ge worden, dat roof op groote schaal en diefstal niet zullen uitblijven. Het dagel. bestuur deed toezegging om nog een krachtige poging te doen tot het verkrij gen van werkverschaffing op groote schaal met finaneiëelen steun van de regeering. Een groote massa arbeiders wast inmid dels het dorp binnengestroomd eivjver zamelde zich voor het hötel Boer, waar de raad vergaderde. De zaal en aangren zende vertrekken waren spoedig propvol, terwijl van tijd tot tijd afkeuring en in stemming werd betuigd. Na afloop der zitting, die verdaagd werd schoolde de massa hier en daar samen:, doch ten slotte verliep alles .zonder .wan ordelijkheden. Het begint er naar. uit te zien, dat het ergste is te wachten. Blijkens een nader bericht is de faillis- sements-aanvrage reeds gedaan, doch door de rechtbank te Assen 14 dagen uitgesteld. De snelheid der treinen. Het voornemen bestaat, met ingang van II Juni 1922 de snelheid der treinen over 't algemeen te vergrooten. Treintarieven en -klassen. Een, algemeen verlaagd tarief voor ge zelschappen jeugdige personennuan, 14— 18 jaar zal weder toepassing kunnen vin den. -zoodra het spoorwegbedrijf zulks toelaat Vermindering van het aantal klassen, waarmede vermoedelijk op af schaffing der le klasse wordt bedoeld, schijnt, volgens den minister van'Water- Staat, voorshands niet raadzaam,: aange zien in, ons land een belangrijk aantal reizigers van de le klasse gebruik maakt. Of 'het gewenscht is met vermindering van het aantal klassen op de te elec- trificeeren lijnen een aanvang te> maken, zal nader worden overwogen Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 15 J/ov. Grondwetsherziening. De.heer Visser van.-IJzendoorn verde digt- een amendement om alleen voor verdragen en niet ook voor andere over eenkomsten de goedkeuring der Staten ■Generaal te vorderen. De heer Van Ravesteijn licht een amen dement toe teneinde te doen uitkomen dat alle daden der regeering inzake- het buitenlandseh beleid onderworpen zijn aan de controle der Staten Generaal. Spr. bestrijdt het amendement-Visser van IJzendoorn. De heer Troelstra meent dat het amen dement-Van Ravesteijn niets anders be- teekent dan het regeeringsvoorstel. Hij bestrijdt het amendement-Rink. De -heer Van Rijckevorsel .zal. voor het regeeringsartikel stemmen. Het amendement-van Rijckevorsel be treffende een referendum over de oor logsverklaring wordt verworpen met 81 tegen 3 st.het amendement-Marchant om voor alle militaire maatregelen te gen een vreemde mogendheid de toe stemming der Staten-Generaal te vor deren, wordt .verworpen met 74 tegen 9 stemmen; het amendement-Troelstra den koning opdragende te trachten naar oplossing van geschillen door de recht spraak en andere vreedzame middelen, wordt aangenomen met 67 tegen 18 st. Minister Ruijs de Beerenbrouck be strijdt het amendement-Van Ravesteijn. Tegen het amendement-Visser van IJzen- dcorn Ih'eeft spreker niet veel bezwaar. Hij geeft evenwel een paar redactie-ver anderingen aan, die door den voorsteller worden overgenomen. Na de stemming is men het er met over eens of amendement-Visser van IJzendoorn is aangenomen of verworpen De beslissing hierover wordt uitgesteld tot morgen De heer Marchant licht de amendemen ten toe om in de artikelen van het be stuur van het rijk buiten Europa niet te spreken van gebiedsdeelen, en niet de gouverneurs als bestuurders te noemen. De heer Van Ravesteijn verdedigt een amendement om Nederlandsche-Indië, In donesië te noemen. De heer Van Rijckevorsel licht een (amendement'toe om de gebiedsdeelen bui ten Europa met namen te noemen. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Jb Zaterdag trad in hotel „Juliana' voor de" Vr-jz. Dem. Kiesver- eeniging op, jhr. Van Beresteijn. In den aanvang zijner rede schetste hij het wan kelachtig beleid van het huidige minis terie, inzake de verdediging des lands. Achtereenvolgens besftrak hij de houding van Nauduin ten Cat'-', van Bjleveld met de kruisers, die eer^t niet noodig en toen we^r wel noodig waren, van IJselstein, die wenschte af te bouwen en indien zei niet noodig waren, ze dan te verkoo- peni of naar Indië [te zenden. Daarop vclgde [de samensmelting met oorlog. Pop striiikelde al spotd ena zal Van Dijk ons, zei spreker, trachten op te schepen met een vjoqitionds van 200 mil- lioen en nog een vlootbasisfonds van 100 millioen, om te komen tot den afbouw in 10 a 12 jaar. Dit. zal het budget van Indië belasten met een 50 millioen, zon dert' de veiligheid van Indië te waarbor gen, want Indië is niet in staat oorlogs- materieel.te produeeeren. 't Is te hopen, dat de minister dus de schepen niet krijgt. Inplaats van bezuiniging door Al- ting von Geusau voorgespiegeld, werd de oorlogsbegrooting met 25 millioen verhoogd. Marchant heelt getracht door een 30 40 tal amendementen al het nieuwe goed te schrappen. Met moeite is dit gelukt, waarna de minister ver dween. Toen kwam Pop die het leger in schijn inkromp vaiï 23000 op 15000, maar langs een achterdeurtje het toch op dit getal hield met zijn 14000 kern- en 8000 reservetroepen. Er kwam sterke op positie van Vrijz. Dem. en Soc. Dem. tegen de anti-revol. die alle troepen vol ledig wilden oefenen. Bij art. 27 werd de regeling verworpen door een aange nomen amendement, etat de regeering on aannemelijk verklaarde. De regeering is toch gebleven. Pop ging heen. Van Dijk kwam en dit heeft ongeveer hetzelfde doel als Pop. Evenmin was ersprake van beleid bij 't ministerie van financiën. Onder 't beheer van De Vries is de begrooting vam 242 millioen in 1916 geklommen tot pl.ni.-700 voor 1922, "alles zonder crisis uitgaven. In 1919 werden door hem de inkomsten geraamd op 298 millioen. Ge lukkig voor de Vries bleken ze te zijn 465 millioen. Indiendit niet zoo ware geweest zouden detekorten, die groot zijn gebleken, nog reusachtiger zijn ge weest. De Vries gaf aan alles toe de financiën zouden zich wel redden. Om den drukkenden last: der crisis-uitgaven va i 2100 millioen te verminderen,; stelden, de Vrijz.-Dem. een heffing ineens voor van 600 millioen.- De regeering wilde er niet aan. De 1200 .millioen, die qver- bleven na aflossing door de O.W.-beïas- ting var. 880 millioen, drukken ons nu met 100 millioen voor rente en aflossing1. De heffing in eens zou een besparing hebben gegeven van 45 millioen per jaar. De Vries was als financier een unicum'. Luchthartig, ondoordacht werden ont werpen ingediend en weer ingetrokken, (koffie-, thee-, weelde-, vermogensaan- was, vermogensvermeerdering-, gemeente belasting enz.) De accijns op sterken drank werd' verhoogd van 150 tot 300, waardoor thans 64 millioen wordt op gebracht. Gelukkig werd De Vries weg- geconstrueerd, vervangen door De Geer, dia een knap financier is, maar hij kan alleen verbetering brengen door bezui niging op de -begrooting van oorlog en marine. Daarvan moet veel af. Bij koloniën is De Graaf gebleken een buieau-man, die, was Marchant niet waakzaam geweest, niet alleen in Djambi deiolie haJ vergeven, maar overal elders. Voor den Indischen volksraad voelt deze minister niets. Het Nederlandsche vólk stelt geen belang in de huidige grond wetsherziening. Ze heeft ook zeer wei nig om "t lijf. De Eerste Kamer heeft belangrijke democratische maatregelen verworpen of ze geremd. Zij dient ge- schrap. uit onze instellingen. De regeering beving in '13 een koorts van vooruitstre vendheid, ook zelfs de liberalen. De Vis ser van IJzendoorn zei, alleen de boden zullen huilen, als de I Kamer wordt op gedoekt. De Vrijz. Dem. hebben het Vrou wenkiesrecht er door gekregen, crisis knoeierijen aan het licht gebracht, ge tracht het evenwicht in 's lands finan ciën te herstelllen. Anderzijds minister Aalberse gesteund, die niet wil meewer- I ken om de sociale wetgeving te vernieti gen Voorloopig is er geen uiteengaan van de rechtsche partijen, als is er geen ho mogeniteit inzake processie, Zondagsrust, stem- en leerplicht, 8-urendag, want het Episcopaat heeft gespreken de katholie ken moeten in den a.s. verkiezingsstrijd staan naast de protestanten. Onze partij is maai een kleine partij, een partij van verweer tegen reactie, voor bezuiniging op oorlog en marine, voor het brengen van evenwicht in 's lands financiën; voor het tegengaan van stroppen als bij de electriciteitsvoorziening, toen de minis ter zei, dat hij de kosten er van niet kon opgeven, heb ik hem fel bekampt en met succes. Als partij tuSschen de uitersten doet onze partij veel nut Daar om hoop ik, dat vele kiezers op onze fractie in het belang des lands bij de verkiezing ®flleii stemmen. Applaus. Na de pauze werden inlichtingen gevraagd door mej. Leupen en de heeren Swenne- eu Bosma. Daardoor kon de spreker nog het licht doen vallen op de socialisatie, die hij afkeurdHet doel gelden te verkrijgen om de financieele moeilijk heden) op te lossen za' niet bereikt wor den, ook volgens den soc.-dem. Van der Waarden. In Duitsehland socialiseert de soc.-dem: Müller op. papier, maar doet het niet. Betere productie en distributie wordt ook niet verkregen, zié naar Rus land, waar alles is gesccia.iseerd en niets meer over is gebleven, maar alles anar chie is. Waar alles overheidsbedrijf Iwordt, verdwijnt de concurrentie en sterft de prikkel van 't eigenbelang om plaats te maken voor dwang tot arbeid als in Rusland. Na een woord van dank door den voorzitter, Geluk, die de rede zeer ter overweging aanbeval aan de aanwe zigen, werd de vergadering te 11 uur Vanwege den Raad van Arbeid te Goes zullen in de eerstvolgende weken in vele gemeenten van het tot dien Raad be- hoorende gebied, wederom lezingen wor den, gehouden, om nog meer bekendheid te geven aan de werking en de voordeelen der rijksverzekeringswetten. Dit geschiedt in 't algemeen, wijl nog verscheidenen door onbekendheid met de wet zich voordeelen zien ontgaan, in het bizonder ook om te wijzen op de bepalin gen der Ouderdomswet, waarin de 3e Dec. Y921 als een datum .-van groote beteekenis voorkomt. De Concertzaal was Dinsdagavond geheel gevuld met toeschouwers en land- stormers, welke de Leger- en Vlootfilm kwamen zien. Het witte doek voor de filmbeelden was met oranje en vlaggen versierd, terwijl daaronder zich een buste van H. M. de Koningin bevond. Deze propaganda-Avond werd geopend door onzen burgemeester, welke met ge noegen de uitnoodiging om hier een ope ningswoord te spreken had aangenomen. Deze avond, aldus spr., is bedoeld als een aanmoediging tot deelneming aan den V. L., om de leden en afdeelingen nader toLelkaar te brengen en aan het publiek het. wezen van den Landstorm te laten zien. De Landstorm is een kind der laat ste .jaren. Niemand'kan.zeggen wat het resultaat zal zijn van de cónfe'rentie te Washington, óf: het spook van den oorlog zal voor goed verdwijnen óf men zaL, gelijk wel meer gebeurd is na een conferentie, de zaak laten zooals ze was. Op dit oogenblik kan niemand iets met zekerheid daaromtrent voorspellen. iDie,landstorm beoogt tweeërlei doel, nJ. eene categorie verkrijgt door de oefenin gen een korteren diensttijd, terwijl de tweede categorie haar besluit heeft doen zien, om, wanneer binnenlandsche troebe len mochten ontstaan, hetgeen God ver hoede, met de wapens in de hand de orde te handhaven. Spr. roept de aanwezigen een hartelijk welkom toe. Hij hoopt, dat deze avond er toe moge bijdragen het instituut van den Landstorm populair te maken en dat zij, die wat voelen voor Vorstin en Va derland, zich zullen aansluiten. (Applaus). Hierna trad de luit.-kolonel, de heer A. Klontje, naar voren, als vertegenwoordi ger van i den Inspecteur van den Land storm. Het is spr. aangenaam hier aan wezig te zijn op dezen propoganda-avond. Hij memoreert in het bizonder de afd. Vrouwelijke Vrijwilligers, die onder lei ding van dr. J. de Vrieze zich wekelijks oefent. Spr. verklaart met genoegen de lessen, door genoemden geneesheer ge geven, te hebben bijgewoond. Schouwen en Duiveland, Zeeland in het algemeen, staat niet achter bij het toe treden tot den Landstorm. Zeeland telt 1800 landstormers, Nederland 50.000 in het geheel. Spr. vergelijkt het instituut met een alarmschei tegen inbrekers. We moeten niet insluimeren, doch wakker blijven en daartoe dienen deze bijeenkomsten. Spr. herdacht voorts het bezoek van H. M. aan ons gewest, in 't bizonder aan Zeeuwsch-Vlaanderen, hoe daar de Land stormers blijk hebben gegeven van hun aanhankelijkheid aan 't Hoofd van Staat. De bij die gelegenheid plaats gehad heb bende begroeting door den gouverneur van Oost-Vlaanderen, noemde spr. een mooie daad van den Belgischen koning, die daarmede te kennen gaf, dat Z.-Vlaan- deren tot Nederland behoort. (Applaus). Na deze redevoeringen begon de Leger en Vlootfilm. Met aandacht en dikwijls groote vreugde werden de oefeningen van cavalerie, ar tillerie, pontonniers, etc.,-'manoeuvre-beeld- jes op de film gevolgd. De firma Mullens heeft fraaie momenten op de rolprent weten vast te leggen, die kunnen bijdragen tot meer waardeeren en begrijpen van ons leger en alles wat daarmede verband houdt. Hetzelfde geldt voor onze vloot en hare bemanning, die gedurende de mobilisatie vaak moeilijk werk heeft verricht. Voor de pauze werd een hartelijk woord gesproken uit de cabine, tot aan beveling van den bloemenverkoop, waar van de opbrengst ten bate komt voor de nagelaten betrekkingen van de bemannin gen van dp „President van Heel" en „de Brandaris". Naar wij vernemen heeft deze bloemenverkoop ruim f100 opgebracht. Na de pauze sprak de res. eerste luite nant, J. E. v. d. Broek, commandant van den V. L. Schouwen-Duiveland, die het landstorm-instituut verduidelijkte. De gewone- en kaderlandstormers zijn jongelui, die deel nemen aan. de vóór-oefe ningen en heeft ten doel om buiten het legerverband om, in aansluiting op de be staande maatschappelijke toestanden, jeug dige staatsburgers de noodige militaire kennis aan te brengen. De landstorm is een opleidings-instituut, de bijzondere landstorm, een anti-revolu tiewapen. De bijzondere landstormers staan klaar, als 't moet, om 't wettig ge zag te steunen. Door hun steun zijn we tot op heden buiten revolutie gebleven. Spr. brengt hulde aan die mannen. Daarna ging hij over tot het uitreiken der medailles. Prijswinners van den kringwedstrijd zijn de heeren G. J. den Dekker (le pr., verg. zilveren med.), J. M. Uijl (2e pr., zil veren med.) en H. Flikweert te Nieuwer- kerk (3e pr., bronzen med.) Prijswinnaar van den districts-wedstrijd is de heer J. den Boer, die een bronzen medaille ver wierf. De heer P. G. Laernoes, secretaris van het Prov. Comité, sprak een slotwoord. Het was een welgeslaagde avond, die opgeluisterd werd door een strijkje onder leiding van den heer P. Jongmans. Het eere-comité bestaat uit de navol gende personen: Mr. A. J. F. Fokker van Crayesteyn van Rengerskerke, burgemeester der gemeente Zierikzee-A. "C. van der "Vliét, Command dant Burgerwacht Zierikzee, lid van de Gewestelijke Landstorm-Commissie; P. G. Laernoes, secretaris van het Provinciaal Comité voor den Vrijwilligen Landstorm; G. van der Vliet, res.-eerste luit., districts commissaris voor Schouwen-Duiveland; H. F. Heijtveldt, Pastoor te Zierikzee, lid van de Gewestelijke Landstorm-Commis sie; J. W. van Oeveren, lid van de ProV. Staten van Zeeland, lid van de Geweste lijke Landstorm-Commissie, en J. Pad mos, burgemeester der gemeente Duiven- dijke, lid van- de Gewestelijke Landstorm- Commissie. Bij den uitgever J. v. d. Wal te Brui- nisse is verschenen de eerste aflevering van „de Vlaamsche Passementwever", een boeiend verhaal, dat zich afspeelt tijdens de kerkhervorming op het eiland Schou wen en Duiveland. Zij die belangstellen in de gebeurtenissen tijdens de reformatie op ons eiland, zullen zeker op dit bekende werk inteekenen. Zoodra een volledig exemplaar in ons bezit is, hopen we een meer uitgebreide beschouwing te geven. Zondag- en Maandagavond gaf de Haagsche Auto-bioscoop in de Concert zaal eenige voorstellingen. Het aanwezige publiek genoot van de fraaie films, waarop ernst en luim elkaar afwisselden. Heel mooi en duidelijk waren o. a. „de Marine- dag" te Amsterdam en de „Gedenkfeesten op den 3en October IJ. te Leiden" gehou den. Charley Chaplin, de filmheld zorgde op de rolprent voor 't komische gedeelte. „Des levens Poppenkast", een hoogst be schaafd filmwerk boeide van het begin tot 't eind. SCHARENDIJKE. De heer M. Leendert- se, opzichter aan het waterschap Sehou- wen alhier, is benoemd tot technisch ambtenaar van Noord-Hollandseh Noor derkwartier. Mogelijk wordt zijn stand plaats Hoorn. BRUINISSE. Zaterdagavond werd in het hötel Storm een vergadering gehouden van de Bruinisser Visscherij-vereeniging. Nadat de voorzitter, de heer M. Vijver berg de vergadering geopend had, wer den de notulen voorgelezen en na enkele opmerkingen goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat de vergadering belegd was op verzoek van eenige leden, die hunne perceelen bij de binnenkort te hou den verpachting hadden aangegeven. Nu was door het comité van actie van den Bond van Zeeuwsche Mosselkweekers tot het hoofdbestuur der visscherijen het ver zoek gericht den ouden pachters niet meer toestemming te geven hunne peroeelen nog twee maanden na de verpachting in ge bruik te houden, zooals voordien vergund was. De vergadering achtte dit verzoek niet in het belang der pachters. Zij besloot dus aan het bestuur het verzoek te rich ten niet in te gaan op het adres van het comité- van actie, maar den ouden pach ters het recht te geven hun perceelen zoö

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 1