Zierikzeesche Nieuwsbode VRAAGT: OOKERS Het laagstln prijs. Onovertroffen in kwaliteit. abonnement: Vrijdag 4 Nov. 1921. zierikzeesche courant. j**}al40|r^ advertentiën: EERSTE BLAD. B. H. IDELER, Algemeen Overzicht. buite nl a ndt* b innen la n d. Ingezonden mededeelingen Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschynt Maandag, Woensdag en Vrydag. - No. 10695. ■Redact. li. J, KOSTEN. van 13 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel Reclames 30 ets. p. regel. By contract belangryke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. Dit nnmmor bestaat uit 2 bladen. Manufacturen. -- Zierikzee. STOFTEN, g FLUWEEL. DEKENS. 2 BEDDEN. SCHORTEN. ROKKEN, -c BLOUSES. S CORSETTEN. Dames Ondergoederen. Tricot Zoo juist ontvangen Zwaar gestreepte Beavertean. Zwarte Wollen Doeken. Zwarte Wollen Puntdoekjes. De Sovjet-nota tot de Engelsche regee ring in het begin dezer week gericht, nopens de erkenning der Tsaristische schulden van vóór 1914, zal bij menigeen in den lande wellicht het sprankje hoop, dat men ten aanzien der „Russen" nog koesterde, een weinig hebben doen aan wakkeren. Aan dezen stap der Sovjet- regeering moet men geen verdere betee- kenis hechten dan een erkenning dat het met het communistische regime hopeloos is misgeloopen, zoo niet vastgeloopen. Voor de Russische schuldeischers is het ondertusschen te hopen, dat het niet bij zulk een platonische erkenning zal blij ven, maar het op den duur zal gelukken, op een of andere wijze, althans een ge deelte, van de vorderingen te redden. Voorloopig schijnt men hiervan nog heel ver verwijderd. Groote gebeurtenissen werpen hun scha duwen vooruit! De delegaties voor de a.s. ontwapenings conferentie te Washington hebben zich reeds ingescheept tot 't bijwonen dezer gewichtige vergadering, welke op initia tief van den President der Ver. Stater) Warren Harding, is bijeengeroepen. Nu echter de tijd nadert, dat deze bijeen1- komst zal worden geopend, blijkt, dat meer aandacht zal worden geschonken aan de vraagstukken, het Verre Oosten, met name Japan, betreffende, dan wel aan de beperking der bewapening. Van ont wapening zal vooreerst nog wel geen sprake zijn! Amerika staat thans op 't toppunt van zijn macht. Het „Brittannia rules the wa ves" is niet meer van kracht, nu de Ame- rikaansche vloot in getalsterkte de En gelsche vloot evenaart, zoo niet overtreft. Bovendien heeft Amerika tijdens den oor log, die Europa voor jaren uit zijn voe gen rukte, ontzaglijke sommen verdiend. Door dezen „goudaanwas" is de expan- siezucht niet aan banden gelegd, doch veeleer den vrijen teugel gelaten. „Het heeft geen zin, schreef dezer dagen een bekend Amerikaan in de New-York Herald, de oogen te sluiten voor het feit, dat de kracht van ons, Amerikanen, op gevaar lijke wijze is toegenomen, en dat wij dit beseffen. De manier, waarop wij onze stemming uiten, is geheel anders dan de Duitsche manier, maar zij wijst ontegen zeggelijk in de richting van een moge lijk conflict in den Stillen Oceaan. Mocht Japan niet bereid zijn om inderdaad het beginsel van de „open deur" te aanvaar den, ook ten aanzien van China, dan zullen wij aldus de Amerikaansche persman oorlog voeren met Japan en wel bin nen de 10 jaar". Laten we hopen, dat de nauwelijks ge heel uitgedoofde oorlogsfakkel niet op nieuw zal oplaaien op de waterwoestijnen van de Stille Zuidzee. Engeland kan veel invloed uitoefenen bij deze conferentie, daar het zelf groote belangen in 't Verre Oosten heeft, maar of het Japan zal kunnen beschermen tegen de dreigende opperheerschappij van de Vereenigde Staten, blijft voorloopig nog een open vraag. Nog altijd worden te Londen bespre kingen gevoerd om het Iersche vraagstuk voor goed op te lossen. De telegraml- kwestie van de Valera bracht kort geleden de conferentie opnieuw in gevaar. Toch is de zwakke, breekbare schakel tusschen Engeland's woordvoerders en de Iersche afgevaardigden nog niet verbroken en tracht men een voor beide partijen bevre digende oplossing te vinden. In het Lagerhuis "heeft Lloyd George ten aanzien van deze onverkwikkelijke zaak, in afwijking van zijn gewoon stand punt, duidelijke taal gebezigd. „Laat ons, zoo zei hij, eens nagaan wat de kosten zijn, zoo de conferentie mislukt, hetgeen niet mogelijk is. Het eerste wat de regeering zal hebben te doen is, (het Lagerhuis te vragen, de Kroontroepen op groote schaal te ver sterken. Lloyd George wees er op, dat groote troepenmachten noodig zullen zijn om den guerilla-oorlog zooals in Ierland bestond, te beteugelen, doch indien het gedaan moest worden, en het volk van Brittan- nië ervan overtuigd was, dat 't gedaan moest worden, dan kon het en zou het gedaan worden. Hieruit moge blijken, dat Sinn Fein den boog niet al te strak moet spannen, want dan zou de Britsche Leeuw, hoe ongaarne ook, zijn tanden laten voelen aan het recalcitrante Erin, als het zich mocht ves tigen als een vreemde mogendheid op de meest kwetsbare plek van Brittannië. Niet temin zullen alle pogingen worden aan gewend om een eervollen vrede te sluiten. Een bestrating opgebroken voor brandhout. Te Londen hebben zes mannen en een vrouw terecht gestaan, die beschuldigd werden van het stelen van een aantal houten blokken, behóorend aan het ge meentebestuur van Poplar. Een menigte van meer dan duizend personen, waaronder een groot aantal kinderen had de Upper-Northstreet in Poplar opgebroken en ongeveer 24000 houten blokken gestolen. De menigte was gewapend met beitels, hamers, en allerlei ander gereedschap; het doel was blijkbaar aan brandhout te komen. Toen een politie-agent verscheen, stoof de me nigte in alle richtingen uiteen, met de blokken in zakken gebonden. Namens de gemeente Poplar werd gezegd, dat 1 geen vervolging gewenscht werd, doch j de politie-rechter dacht er anders over en veroordeelde de beklaagden elk tot een geldboete van 20 schilling op de belofte dat zij het niet weer zouden doen. Toegang van zee naar Dordt. In verband met de verondieping van het Goereesche Gat zullen naar- „Het Ned. Zeewezen" mededeelt pogingen in het werk worden gesteld om voor loopig voor de Dordtsehe zeevaart ook door het Brouwershavensche zeegat een geschikten toegang te onderhouden Het minst gunstig gedeelte wordt ge vormd door het Oost-Hellegat (tusschen Ooltgensplaat en Willemstad.) 3 Teneinde nu daaarin verbetering te brengen, heeft, naar de „N. Ct." ver neemt, de Rijkswaterstaat een aanvang doen maken met het uitvoeren van bag- gerwerken in de vaargeul daar ter plaatse. Vlootwet. Thans is het ontwerp betreffende een Nederlandsche Vlootwet bij de Tweede Kamer ingediend De hoofdinhoud van dit wetsontwerp komt op het volgende neer Bij het indienen van de Vlootwet 1922 stelt de regeering zich op het stand punt, dat de verdediging te water, zoo wel in het moederland als in de kolo niën, zal moeten geschieden met klein materiaal. In Nederland, waar de verdediging te water een onderdeel vormt der kust verdediging, zal de oorlogstaak der zee macht bestaan in het verleenen van steun aan de landmacht, in hoofdzaak door het afsluiten en versperren van zeegaten en riviermonden, terwijl door onderzee booten voor het bij de verde diging van het zeefront onmisbare offen sieve element zal zijn te zorgen. Voor de vloot in Indië kan de uitge breider taak in het kort worden om schreven als volgt: door actie in zee te beletten, dat een vijand met betrek kelijk geringe middelen in den Archipel vasten voet verkrijgt, zijn doordringen daarin te vertragen, zijn transportvloot verliezen toe te brengen, zijn verbindin gen te bedreigen en eventueel deel te nemen aan de locale verdediging der steunpunten. Tweede Kamer. Zitting uan Donderdag 3 Nou. De heer Hugenholtz_ vraagt verlof tot een interpellatie over de veiligheid van het personeel bij het loods- en reddings wezen en het lot van hun nagelaten be trekkingen. Op dit verzoek zal morgen worden be slist. De interpellatie van Zadelhoff over de dienstweigeraars wordt toegestaan en zal worden gehouden op een nader te be palen dag. Een aantal kleine wetsont werpen worden aangenomen zonder dis cussie of stemming. De heer Troelstra licht een amendement toe om bij ontstentenis van een bevoeg den troonopvolger het volk door een re ferendum te laten beslissen over de vraag „Nieuwe dynastie of republiek?" De heer Oud licht een amendement- Marchant toe van gelijke strekking als het amendement-Troelstra. De heer Van Ravesteyn verdedigt een amendement van zijn fractie, dat ook de- j zelfde strekking heeft. De heer Van Schaik licht een amende- ment toe om de wettelijke aanwijzing van den troonopvolger uit te stellen tot j na den dood van den regeerenden Koning De heer Schokking verdedigt een amen dement ter verbetering van redactie. De heer De Monté ver Loren bestrijdt het amendement en ook het Regeerings- voorstel. Hij wil in het belang van het land, waarvoor de republiek een ramp( zou zijn, de erfopvolgingsbepalingen on veranderd laten. De heer Van de Laar bestrijdt het be toog van den heer Troelstra tegen de be- teekenis van de monarchie en Oranje voor ons volk. De heer De Kanter bestrijdt eveneens het betoog van den heer Troelstra. Hij kan zich met geen der amendementen vereenigen, dus is hij het eens met het Regeeringsvoorstel. Minister Ruys is piet overtuigd door het betoog van den he§r De Monté ver Loren. Hij bestrijdt voorts de amendementen- Rutgers en Snoeck Henkemans als on- practisch en gevaarlijk, met het oog op moeilijkheden, waartoe ze aanleiding kun nen geven. Uil Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Zooals reeds uit adverten- tiën in ons blad is gebleken, wordt door de heeren Kloote v. d. Doel handel ge dreven in muziekinstrumenten, voorname lijk orgels van verschillende afwerking, prijzen en kwaliteit. In den winkel van den heer Kloote op de Mol zijn de diverse muziekinstrumenten geëtaleerd, benevens een aantal kleinere, als violen, mandolines enz. enz. M£t ingang van 1 Nov. is de heer M. Proost, kommies bij 's Rijks belastingen te Buiksloot, overgeplaatst naar St.-Maar- tensdijk. BROUWERSHAVEN Woensdagavond vergaderden in het hotel „Jacob Cats" leden van de Unie-Liberale kiesvereeni- ging en eenige belangstellenden. -Dhr. A. v. d. Weijde van Ellemeet, voorzitter der afd. Schouwen— Duiveland der prov. kiesvereeniging gaf een duidelijke uit eenzetting van de factoren, welke ge leid hebben tot de fusie van vrijzinnige partijen, als gevolg waarvan de Vrij heidsbond tot stand kwam. Spreker deed eenige grepen uit het program -van den bond en gaf daarbij een zeer duidelijke toelichting. Hij zette uiteen de voordeelen, verbonden aan toetreding tot den Vrijheidsbond, en be sloot met een krachtige opwekking tot aansluiting. De voorzitter, dhr. J. M. v. d. Bout, dankte den heer v. d. Weijde voor zijn optreden en hoopt dat dit moge bijdragen tot het versterken der vrijzinnig? gedachte. Hij wijst op het groote belang van het bestaan van een krachtige middenpartij. De vergadering besloot lot aansluiting. Een reglement voor de af deeling wordt goedgekeurd. Tot afgevaardigde naar de vergadering der Centrale Kiesvereeniging te Middel burg wordt gekozen dhr. J. M. v. d. Bout, tot plaatsvervanger dhr, C. Gast. Het bestuur der afd. werd in zijn geheel herkozen. Voorzitter is dhr. v. d. Bout. Verder werd medegedeeld dat getracht zal worden Zoo mogelijk in samen werking met een of meer andere afdee- lingen op dit eiland binnenkort van wege het bestuur van den Vrijheidsbond een spreekster en een spreker te laten optreden. NIEUWERKERK. In de Dinsdagvoormid dag in de „Meebaal" gehouden vergade ring der coóp. zuivelfabriek „de Duif" werd met 65 tegen 2 stemmen besloten tot liquidatie. Men onderhandelt thans over onderhand- schen verkoop. Bij eventueel niet slagen, zal binnen betrekkelijk korten tijd de fa briek publiek worden verkocht. Aan het personeel wordt een half jaar loon uitgekeerd, dat met 1 Januari a.s. direct wordt uitgereikt. THOLEN. Openbare vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Dinsdag 1 November j.l. Afwezig de heer Th. A. Aertssen. Na opening door den voorzitter vaststelling der notulen. Onder de inge komen stukken behooren: Bericht van den benoemden onderwijzer J. Fluit, dat hij zijn benoeming als onderwijzer aan de o. 1. school niet aanneemt, wegens benoe ming te Bergen-op-Zoom aan de M. U. L. O. School; van de beide benoemde hoof den der scholen A en B, dat zij hunne benoemingen in dank aannemen, en zoo spoedig zij kunnen in dienst zullen treden; eenige missives van Ged. Staten van goed keuring overname straat, benevens goed keuring verpachting grond en verhuring lokaal voor 't kantongerecht, welke alle voor kennisgeving aangenomen worden van den inspecteur van het onderwijs, betreffende de goedkeuring verhuring van een lokaal voor de Normaalschool f 500 per jaar. Goedgekeurd; van Gedep. Staten een nieuwe regeling betreffende den amb tenaar van den burgerl. stand. Voorge steld wordt daarin voor elke acte een door hen bepaald bedrag. De voorzitter zegt, dat B. en W. hierin niet eenstemmig waren en dat de meerderheid voorstelt aan het verzoek te voldoen en alzoo het bedrag met ongeveer f 460 wil verhoo- gen. De heer Van der Maas zegt dat het hem voorkomt, dat Ged. Staten zeer wei nig afweten van de secretariewerkzaam heden. Elke acte wordt geschreven meestal door de secretarie-ambtenaren en altijd onder de kantooruren. Willen Ged. Staten dit doorvoeren, dan moeten zij dit weten, doch dan was het gewenscht, dat ze eerst eens naar hier kwamen op de secretarie. Ze konden dan zelf oordee- len of er niet te veel ambtenaren waren. De heer Moelker vraagt naar het aantal acten dat elk jaar passeert. De voorzitter zegt dit direct niet te kunnen zeggen, doch ze hebben toch berekend, dat de regeling van Ged. Staten op pl.m. f460 verhooging komt. De heer Geluk zegt ook met den heer v. d. Maas mee te zullen gaan. In stemming gebracht, wordt het voorstel van den heer v. d. Maas aange nomen met 9 stemmen. Tegen de heer Goossen. Van Ged. Staten is voorts de mededeeling .ontvangen, dat zij niet kun nen meegaan met het voorstel van den Raad om de wethouderssalarissen te bren gen op f 250. Deze blijven dus op f 190. De vaststelling tot het geven van het 7e leerjaar wordt namens H. M. de Ko ningin gelezen en voor kennisgeving aan genomen, evenals de mededeeling van Ge- dep. Staten betreffende de u. 1. school en de geheele reorganisatie van 't onder- i wijs, dat zij goedkeuren de geheele opzet met 1 Jan. 1922 te doen beginnen. Van de I predikanten ds. Bolwijn en ds. Datema! j een adres, waarin zij vragen totale af- schaffing der dansmuziek. De heer Goos sen zegt dit adres met aandacht te hebben gelezen en komt tot de conclusie, dat hetgeen gevraagd wordt, reeds verkregen is. Het komt hem voor, dat aan de hand van het gewijzigde artikel in de politie verordening in deze zaak de Raad niets meer heeft te zeggen. Dit artikel, destijds bekrachtigd onder het beheer van hem) als loco-burgemeester, heeft hij expresse- lijk dusdanig met den Raad behandeld^ dat de dansmuziek op Chr. Feestdagen! voor goed verdwenen is. Spr. wist, dat Tholen een rechtsche burgemeester zou krijgen, en daarom heeft de meerderheid van den Raad het er op gewaagd, dat de macht thans uitsluitend bij den burge meester zou berusten, die dan ook het heft in handen heeft. De heer Janssen zegt, dat misschien deze predikanten het zoo niet weten als dhr. Goossen hier nu uitlegt. Dhr. Goossen zegt echter wel te begrijpen, wat hier achter zit. Ook de dansmuziek op de kermis moet weg. Spr. wenscht liever geheel de kermis weg èn doet daartoe een voorstel. De heer Wage- maker zegt, dat dit adres onduidelijk zegt wat men wil, doch hij is van oordeel dat hier een afschaffing of liever een ver kapte kermisafschaffing in zit. Spreker wenscht voor deze zaak, dat de Raad voltallig is, en nu niet opeens een voor stel indient tot afschaffing. De heer Goos sen vraagt, of hij niet het recht heeft een voorstel daartoe te doen. Hij veronder stelt, dat het elke zitting kan gebeuren. De voorzitter zegt, dat hij persoonlijk met ds. Bolwijn gesproken heeft en 't de be doeling is, de dansmuziek op kermis af te schaffen. De heer Wagemaker zegt, met geen bedoeling van anderen te rekenen te hebben. Het adres is vaag en onduide lijk. Het is het beste het voor kennisge ving aan te nemen. Ook de heer Moelker pleit in gelijken geest. De heer v. d. Maas zegt, dat de kermis te Tholen zijn eigen dood wel sterft. We behoeven er ons hier geheel niet druk meer over te maken. De voorzitter zegt niet overtuigd te zijn door de gehouden redevoeringen en wenscht het adres aan stemming te onder werpen. De heer Goossen trekt zijn voor stel tot afschaffing in. Tot stemming over gaande worden voor het voorstel van den voorzitter uitgebracht 5 stemmen en tegen ook 5 stemmen, zoodat een vol gende vergadering opnieuw het voorstel ter tafel komt. Vóór het voorstel stem den de heeren Janssen, Deurloo, Goossen, Quist en Geluk. Van de familie Avé is bericht ingekomen, waarin deze kennis geven van hel overlijden hunner moeder, mej. Avé, tevens danken deze voor den genoten steun. Van Ged. Staten is een schrijven ontvangen, waarin zij mededee- len, dat vele gemeenten thans de maxi mum-snelheid op 20 K.M. hebben ge bracht. Zij verzoeken het ook hier daar op te bepalen. De heer v. d. Maas zegt, dat hij gaarne met dit voorstel mee gaat. De heer Moelker sluit zich hierbij aan. De heer Stoutjesdijk zegt, dat 15 K.M. genoeg is. Het kan goed. Er gebeuren reeds ongelukken genoeg. In stemming gebracht, wordt het verzoek van Ged. Staten m'et 7 tegen 3 stemmen verworpen. Vóór de heeren Moelker, Klompe en v. d. Maas. Aan de orde is thans de begrooting voor 1922. Het rapport der commissie wordt gelezen en de begrooting na een korte toelichting van den voorz., goed gekeurd. De heer v. d. Maas vroeg naar een post, uitgetrokken op vorige begroo tingen voor „handwerken". Is het plan deze af te schaffen? Dat zou spr. betreu ren, daar hij het zeer nuttig oordeelt, dat dfze cursus wordt gehouden. De heer Goossen zegt, dat het feitelijk een verzuim is, dat deze post niet op de begrooting staat. Na inzage van het rapport hebben B. en W. dan ook onmiddellijk dezen post op de begrooting weer voorgesteld, echter met dien verstande, dat, zooals alle leden reeds weten, de 22 uren per week ver vallen en er 6 uur voor in de plaats komen. Het is dus voor hen, die deze voorkomen en genezen de lastige droogheid in de keel het gemakkelijkst door het gebruik van Lakerol-Pastilles. De ademhaling wordt gezond en zuiver. Overal verkrijgbaar Fl. 0.50 per doos. 15. Schrijf mij Uw adres en ik deel U mede, hoe U gemakkelyk Kommies, Politieagent, Bewaarder, Hulpkeurmeester, Besteller wordt. P. BOER, Niéuw-Amsterdam. lessen geven, een groote achteruitgang in salaris. B. en W. achten het beste het zoo te regelen, daar bij geheele stopzetting ook deze onderwijzeressen misschien op wachtgeld gingen, iets wat niet is toe te juichen. We hebben dit gezien met de bewaarschool. Dhr. Wagemaker zegt, dat vooraleer men over deze zaak stemt, hij wil opmerken, dat ook de bijz. school met hetzelfde voorstel kan komen, die wij dan ook verplicht zijn even goed te helpen. Dhr. Moelker zegt, dat hem na de uiteenzetting alles duidelijk is gewor den. Hij zal het voorstel van B. en WL steunen. Dit wordt daarop met algemeene stemmen goedgekeurd. Daarop volgt de goedkeuring der subsidie voor 't armbe^ stuur. Betreffende de plaatselijke Inkom stenbelasting wordt de tabel met ver menigvuldigingsfactor voorgelezen, en be sloten deze in waking te stellen op 1 Mei 1922. Daarop volgen eenige benoe mingen aan de U. L. School, benevens de overplaatsing als vaste onderwijzeres met hoofdacte van mej. Poulusse, alle tegen 1 Jan. a.s. Tot onderwijzer wordt in de plaats van J. Fluit, die bedankt had, be noemd de heer A. v. d. Velde te Sittard, met 9 stemmen. De voordracht bestond uit de heeren A. v. d. Velde te Sittard en J. v. d. Meulen Bosma te Zierikzee. Hierna volgt splitsing der onderwijzers in School A en B, alles met ingang van 1 Januari. Ingekomen is een schrijven van de N.V. Waterleiding-Maatschappij Tholen betreffende de privaten, met het oog op de komende waterleiding. De voorzitter zegt, dat hiervoor noodig zal zijn eene wijziging van art. 46 der Gezondheidswet, en dat B. en W. besloten hebben deze wijziging eerst bij de Gezondheidscommis sie in te dienen ter goedkeuring. De voor zitter deelt mede in verband met de plan nen van het locaalspoor, dat hij en bur gemeester Hanssens en Van Rees tot com missieleden benoemd zijn voor het belang der locaalspoor met overbrugging; dat tot bestrijding der kosten dier vergaderin gen voorloopig 1 cent, zegge 1 cent per inwoner gevraagd wordt. Hij veronder stelt, dat niemand op deze kleinigheid zal tegen hebben. Bij de rondvraag vraagt de heer v. d. Maas of er ook ontheffing kan gevraagd worden van de keuringswet. Hij heeft gezien, dat meerdere gemeenten dit reeds deden. De voorzitter zegt, dat het nu nog te vroeg is. Hij zal 't den heer v. d. Maas tijdig mededeelen. Daarna sluiting der vergadering. MARINE EN LEGER, Blijkens bij het Departement van Ma rine ingekomen bericht, is Hr. Ms. onder zeeboot „K VI", onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse, J. J. van der Have, 1 November j.l. op hare reis naar Ned. Oost-Indië in Cadix aangeko men. PREDIKBEURTEN. Zondag 6' November. Zierikzee. Geref. Kerk. 10, ds. Wielenga (II. Avondmaal) en 6 ure, idem. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen, 2 Leeskerk en 6 ure, ds. v. d. Molen. Evangelisatie Jeruël. 10 en 7 ure, Gewone dienst. Luth. Kerk 10 ure, ds Makkink van Leiden. Kerkwerve. 9.30 ure, ds. Van Meer. Serooskerke. 9.30 ure, ds. Poort. Burgh. 9.30, ds. Boogaard en 2 ure, idem (Doopsbed.) Protestantenbond. 10 ure, ds. de Roode, in de gemeentekamer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 1