Zierikzeesche Nieuwsbode A ShlT R00KEN SPAREN B. H. IDELER, abonnement: advertentiên: Vrijdag 19 Aug. 1921. zierikzeesche courant. EERSTE BLAD. Wollen Japonstoffen Kennisgeving. Algemeen Overzicht. ^sinjyenland. Ingezonden mededeelingen lEMEYER'S ABAK Overal verkrijgbaar. Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. By contract belangrijke korting. It nnmmer bestaat uit 2 bladen. ZIERIKZEE, MANUFACTUREN. Opgericht 1870. Lefdsche Wollen Wiegdekens I Kinderledikant Dekens. Groote 2-persooons Dekens. Rand Dekens. Gebloemde Dekens. Groene Dekens. Bekende kwaliteiten. Voordeelige prijzen. Corsetten. Schorten. GRAANZAKKEN I met gratis naam en woonplaats. De BURGEMEESTER en WET- HOUDERS van Zierikzee doen te weten dat door den Raad dier-gemeente, in zijne vergadering van 1 Augustus 1921, No. 5, is vastgesteld de volgende verordening: De RAAD der gemeente Zierikzee. Gelet op het voorstel der Commissie van Fabricage, alsmede op het advies der Com missie voor de Strafverordeningen Gelezen het advies der alhier zetelende Gezondheidscommissie d.d. 13 Juni 1921, No. 494Ö. Heeft besloten: vast te stellen de navolgende VERORDENING tot wijziging der Algemeene Politieverordening voor de gemeente Zierikzee. Artikel 1. Artikel 107, le lid wordt als vqlgt gelezen: Het is verboden binnen de kom der ge meente faecaliën, krengen, afval van dieren of andere stankverspreidende stoifen te werpen of te doen werpen, tenzij deze terstond wor den opgeruimd. Artikel 2. Aan artikel 108 wordt toegevoegd een tweede en derde lid, luidende als volgt: De voorwerpen, waarin vuilnis, asch- of stankverspreidende stoffen worden vergaard, mogen geen grooterèn inhoud hebben dan 50 d.M3.zij moeten van doelmatig aange brachte, goed te hanteeren grepen of hand vaten en van een goed sluitend deksel zijn voorzien. Voorwerpen tot eerder genoemd doel bestemd, welke hieraan niet voldoen, moeten op aanzegging zoo spoedig mogelijk hiermede in overeenstemming worden ge bracht of door andereaan de gestelde eischen voldoende, voorwerpen werden ver vangen. Het is verboden de bakken, het vaatwerk of de andere voorwerpen, tot bewaring van vuilnis, asch of stankverspreidende stoffen op de openbare straat té plaatsen meer dan één uur vóór den tijd, waarop deze gewoon lijk door de karrelieden worden weggehaald. Artikel 3. In artikel 113, le lid, wordt in plaats van „mestvaalt of mestput" gelezen „mestvaalt, mestbewaarplaats of pulpbewaarpla'ats". In artikel 113, 2e lid, wordt in plaats van „mestvaalten of mestputten" gelezen „mest vaalten, mestbewaarplaatsen of pulpbewaar- plaatsen". In artikel 113, 3e lid, wordt in plaats van „mestvaalten of mestputten" gelezen „mest vaalten, mestbewaarplaatsen of pulpbewaar- plaatsen". Aldus vastgesteld ter openbare Raads vergadering van den 1 Augustus 1921. No. 5. A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. F. NAEREBOUT, loco-Secretaris. Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Zeeland volgens hun berigt van den 5 Augustus 1921, No. 184, 3e afd. in afschrift medegedeeld. En is biervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 17 Augustus 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat bet primitief kohier der schoolgelden dier gemeente, over bet dienstjaar 1921, op den 12 Augustus 1921 door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, op beden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is ge zonden, en van beden af gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt Voorts wordt in berinnering gebracht, dat binnen twee maanden na de goedkeuring van het kohier de aanslagbiljetten worden uitgereikt, en binnen drie maanden na die uitreiking de aangeslagenen tegen bun aan slag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier; als mede dat ieder verplicht is zijn aanslag op den by de Verordening op de invordering van genoemde belasting bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 18 Augustus 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. De hoopvolle verwachtingen, die men allerwegc koesterde voor een vreedza me oplossing der Engelsch-Iersche kwes tie, naar aanleiding van het tegemoetko mend voorstel der Britsche regeering, schijnen den bodem ingeslagen door helt onverzoenlijk optreden van den Ierschen leider de Valera. In de „Dail-Eireann - vergadering van Woensdag heeft de „pre sident der Iersche republiek een heftige rede gehouden, waarin hij de voorstel len der Britsche regeering voor onaan nemelijk verklaarde. De Valera begon deze rede, welke in Engelsche regeeringskringen wordt be schouwd als uiterst provoceerend, met te zeggen, dat hij in t Engelsch zou spre ken, omdat hetgeen hij te zeggen had, niet alleen Ierland aanging, maar heel de wereld. „Wij kunnen niet en wij willen niet uit naam van deze natie deze voorstel len van het Britsche kabinet aanvaarden, „paar is een Indisch spreekwoord zoo vervolgde De Valera, „dat zegt: Houdt mij eens voör den gek, en gij draagt er de schande van, houdt mij tweemaal voor den gek en de schande zal op mijl- zelf rusten' Het Iersche volk zal ditmaal niet voor den gek gehouden Worden. Er wordt ge- zegd, dat aan Ierland het status van dominion home rule aangeboden werd en wel het status van de Britsche do.mini- ons. Niets van dat alles werd aan Ier land aangeboden. De phrase: „Er wordt aan Ierland dominion home rule aange boden'bevat twee grove onjuistheden. Niet alleen was er geen dominion home rule, zooals dé overzeesche dominions die bezaten, in de Britsche voorstellen aangeboden, doch er was niet eens een Ierland om die voorstellen te ontvangen. Er waren 'slechts twee gebroken stuk ken van Ierland op dit oogenblik. Nooit kon er volgens de voorstellen zooiets als een status als dominion aan geboden worden, wegens de geogra fische positief van Ierland, welke wij, zoo werd gezegd, schenen te vergeten. Aus tralië, Zuid-Afrika en de rest zijn geen buren, doch wij zijn nauwe buren en de wereld moet daarmedfl rekening houden. Welnu, de almachtige God heeft dit eiland a(ls een eenheid naast een ander eiland geplaatst. Wij wenschen goede buren te zijn en indien Engeland wijs ware, zou het zulks eveneens trachten te zijn. De Iersche natie staat niet tusschen Engeland en de Wereld' in en wil de zeeën niet dicht sluiten tusschen de twee eilanden. Wij hier koesteren geen vijandschap voor Engeland1, ten minste wanneer deze kwestie geregeld is, zal er geen zijn. De eenige vijandschap is die voor den Britschen regeeringsvorm, welke 't Ier sche volk haat tot in het binnenste merg vanf zijn gebeente. Er wordt altijd gezegd, dat de Ier sche kwestie een probleem is. Laat miji Opnieuw zeggen, dat het ean probleem is van) den machtigen zelfzuchtigen per soon;, die inbreuk wilde maken op de eigendommen, de rechten en de vrijhe den van zijn kleineren buurman. Dat is het fundamenteele probleem dat moet worden opgelost. Dit alles wijst niet op een vreedzame Oplossing, hoewel in Engelsche regee ringskringen nog steeds de optimistische meening heerscht, dat het Zuid-Iersche parlement van een verstandiger inzicht zal blijk geven en óf het Britsche voor stel zaï aannemen, öf het aan een refe rendum onder het Iersche volk zal on derwerpen, dat, naar men vast gelooft, er vóór zou stemmen. Deze meening berust wellicht op het feit, dat bijna alle léden van de „Dail Eireann kennis hebben gemaakt met En gelsche rechtbanken. Niet minder dan 112 hunner hebben een of meerdere malen in de gevangenis gezeten, 15 zijn bij rech terlijk vonnis ter dood veroordeeld. Van elf leden werd hun huis vernield en 30 zagen hun huis geplunderd. Een vergadering van zulke afgevaar digden verkeert echter niet in een ver zoenende stemming en is niet in staat kalm overwogen, zakelijke beslissingen te nemen. BUITENLAND. De stryd in Klein-Azië. Volgens de Ethndp hebben Grieken, die zoo juist uit Sassoen te Constantinopel zijn aangekomen, verteld, dat de Kema- listen op het oogenblik bezig zijn met een ware uitroeiing der Christenen. In de streek Kqdjadagh zouden verscheidene Grieksche dorpen door de Turken in brand gestoken zijn, waafbij 3C00 be woners in de vlammen zouden zijn om gekomen. J Hulp nan Oostenrijk. Volgens den correspondent van het Acht Uhr Abendblatt te Weenen zal de definitieve eredietactie ten gunste van Oostenrijk beperkt zijn tot 800 millioen frank goud. Dit is ongeveer 34 millioen pond sterling. Hiervan zal Engeland 25 beB,lssin„ ls „„omen millioen, de overige staten 7 millioen leveren. volk van het koninkrijk der Serven, Kro- aten en Slovenen een proclamatie ge richt, waarbij zij eer betuigt aan den grooten democratischen en oonstitutio- neelen vorst, die gestorven is. De proc lamatie huldigt de deugden en verdien sten, wiaarvan de koning blijk heeft ge geven bij de verwezenlijking van het nationale ideaal, gesteund door zijn on overwinnelijke troepen, ten noodigt het volk uit, 'zich te scharen om zijn held- hai'tigen zoon Alexander, die opgevoed is in 'de denkbeelden van wijlen den grooten koning. De Zuid-Slavische nationale vergade- ripg zal uiterlijk 26 Augustus bijeenko men. Koning Alexander zal dan in plech tige zitting derf eed afleggen. De nieuwe koning bevindt (zich op weg naar Bel grado. Woensdag werden te Belgrado tal van buitenlandsche gasten verwacht, die de begrafenis van koning Peter zullen bij wonen. i De Spanjaarden in Marokko. Spanje werft te Londen vrijwilligers aan voor het Spaansche legioen, dat in Marokko vecht, en er ligt een Spaansch transportschip te Southampton om de nieuwe troepen over te brengen. Alle vrijwilligers moeten imannen zijn, die in het léger hebben gediend. Naar verluidt, hebben reeds een groot aantal werk- looze oud-soldaten geteekend. Zij krij gen 25 p. st. handgeld voor een diensttijd van 5 jaar en 3sh. 9 p. per dag soldij. De toestand in Rusland. Naar men uit Riga meldt, zijn de laatste weken op de Russische spoor - en waterwegen 120 choleragevallen opgeteekend. In Midden-Rusland neemt de epidemie af, in de Oekraïne en de Kirgiezenrepubliek toe. In de afgeloopen week zijn in deze streken 683 gevallen aangegeven en in het goevernement Astrakan 300. De cholera is in het leger zeer verspreid. Ten einde den honger te stillen en het weerstandsvermogen tegen epide mische ziekten te versterken, zijn er tal van verplegingsstations opgericht. Een correspondent van de Prawda schetst een indruk van de wyze van werken in een der grootste van die stations te Rostof aan de Don. Hij was de twaalfde in de file van hen, die om brood kwamen, en moest een uur en 23 minuten wachten. In de file stonden honderden menscben. Het brood was maar half gaar. In de kamer waar gekookt en uitgedeeld werd, was het zwart van de vliegen. Het eten was zeer slecht en vuil toebereid. In het heele station waren maar 5 of 6 lepels en evenveel borden. De corespondent meent, dat dit station een haard is van cholerabesmetting in het zwaar be proefde Rostof. Een Londensche bank bostolen. Volgens de Daily Chronicle is dezer dagen een Londensche bank door een jongen van een jaar of 15 bestolen. Hy trad op een middag een bijkantoor van London County en Westminster Bank te Streatham binnen en vroeg een bediende hem een model te geven voor een 5% °/0 Treasury bond. Hy noemde den naam van een op de bank welbekend handels man en toen de bediende zich omdraaide om een model te krygen, greep de jongen een bundel van 100 eenponds schatkistbiljetten, die in een hoek van het loket lagen en vluchtte de straat op. Hij werd onmiddellyk achtervolgd, doch tot nu toe zijn alle pogingen, om hem terug te vinden, vruchteloos geweest. Ex-Tsaar Ferdinand van Bulgarjje. Volgens een bericht uit Weenen aan de Daily Mail zou de ex-tsaar Ferdinand van Bulgarije, die op het oogenblik in Duitschland verblijf houdt, psychische afwijkingen beginnen te vertoonen. Hy verbeeldt zich, aldus den correspondent, den wereldoorlog te hebben gewonnen, en meester over de geheele wereld te zyn. lederen dag houdt hij een groote receptie, waarop zijn bedienden figu- reeren als de souvereinen zyner vazal staten. Zij defileeren voor hem en brengen hem de eerbewijzen van de staten, welke hy meent, dat zy vertegenwoordigen. De nieuwe grondwet van Palestina. Ter voldoening aan een belofte welke hy in zyn rede ter gelegenheid van den verjaardag van den koning van Enge land heeft gedaan, heeft de Hooge Com missaris van PalestinaSir Herbert Samuel, volgens den correspondent van de Times te Jerusalem, dertig vooraan staande Mohammedanen en Christenen uitgenoodigd, een consulteerenden raad te vormen, teneinde van advies te dienen betreffende de principes, welke in de nieuwe constitutie van Palestinadie thans ontworpen wordt, belichaamd zul len worden. De Belgische Pasvisa. In verband met de mededeelingen in Nederlandsche bladen over de afschaffing van het Belgische pasvisum, deelt het Ministerie van Buitenlandsche Zaken mede, dat deze aangelegenheid in onder zoek is, doch dat nog geen definitieve conferentie blykt, dat men erop rekent, dat de conferentie twee maanden zal duren. Gezinspeeld wordt op de moge lijkheid van nog Jan geren duur, waar voor dan een aanvullingscrediet noodig zou zyn. Een complot tegen Lenin? De Exchange te Londen ontvangt van haar correspondent te Berlyn een bericht volgens hetwelk de Novaya Rossiya melding maakt van een complot om Lenin, Trotsky, Bucharin en andere sovjet-leiders te vergiftigen met arse nicum. De samenzweerders hadden te Twer, waar een souper zou plaats hebben tot herdenking van den bolsjewistischen verjaardag en waaraan Lenin c.s. zouden aanzitten, hun eigen kok aangewezen. Lenin en de andere leiders, die aan verschillende tafeltjes zouden aanzitten, zouden allen arsenicum in hun voedsel krygen. Het bericht van hun dood zou te Moskou dadelyk gevolgd worden door brandstichtingen en de revolutionairen zouden zich dan meester maken van het Kremlin. Het complot werd ontdekt en op den kok vond men een hoeveelheid vergif. Aan den vooravond van zyn berechting vond men hem gewurgd in zyn cel. De samenzweerders hadden tyd gehad te ontsnappen. D1NTELOORD. Vorige week werden de bewoners opgeschrikt door het luiden der brandklok. Al spoedig bleek dat de party ongedorscht graan, staande in de onmiddellijke nabijheid van de land- bouwschuur van P. J. van Steen in lichte laaie stond. Met behulp van de stoombrandspuit kon men de schuur redden. Al het graan is verbrand. Een jongen van 11 jaar werd ver dacht van het misdrijf en heeft bekend. Deze week trad voor de arbeiders- vereeniging van het Nationaal Vakver bond op de Heer J. Bakker, lid van de 2e Kamer der Staten-Generaal over de Landarbeiderswet. Spr. had veel publiek en gaf een duidelijke uiteenzetting van genoemde wet. De reis van de Koningin. Het stoomschip Meropewaarmede de Koningin en de Prinses een tocht naar de Noorsche fjorden maken wordt omstreeks 24 dezer te Amsterdam terugverwacht. bU het gebruik van Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Naar wij vernemen zullen door den Provincialen Stoomboot- dienst op 14, 15 en 16 September a.s. goedkoope reizen worden georganiseerd in verband met de te Middelburg— Vlissingen te houden Landbouwtentoon stelling. Van Zierikzee naar Middelburg ,om 6.20 in correspondentie met de 6.05 aankomende tram uit de richting Burgh. Bovendien een dienst van Zierikzee op Woensdag 14 Sept. om 12.30 uur. Woensdag 14, Donderdag 15 en Vrij dag 16 September vertrekt de boot van Middelburg 7 uur namiddag, inplaats van 4.45, in aansluiting met de om 11.05 van Zierikzee in de richting Burgh vertrekkende tram. De minister van Arbeid heeft last gegeven tot uitkeering van het reeds toegekende voorschot voor woningbouw: f 1200 aan de gemeente Dreischor ten behoeve van L. J. Kosten. De (lood van koning Peter. De Servische regeering heeft tot het De conferentie te Washington. Uit de toelichting der aanvrage van een crediet van 200.000 dollar voor de algemeene kosten der ontwapenings- 0NDERWIJS. De film op de school. In New York is rapport uitgebracht over het gebruik van de film by het onderwijs. Uit het rapport blykt dat de genomen proef met het gebruik van de filmen op de stadsscholen in het leer jaar 1920—1921 zoo goed heeft voldaan dat het aantal lesuren, waarin ze wor den aangewend, zal worden uitgebreid, evenals het aantal scholen, waarin de film te zien zal worden gegeven. Volgens het rapport stonden de leer lingen die onderwys hadden genoten, waarbij de film was gebruikt, gemid deld 22 hooger by de examens dan de anderen. POST EN TELEGRAPHIE. ZIERIKZEE. Benoemd tot kantoor bediende le klasse bij de posterijen en telegrafie alhier, de heer J. W. Wilten burg. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Kootwijk (toez.) A. van der Zwaai te Monnikendam. Te Oude- lande H. van Essen te Hoedekenskerke. iTe Nijehaske en Haskerdyken G. Elzinga te Nyega en Elahuizen. Aangenomen: Naar Nieuwe Tonge P. Kruyt te Staphorst. Geref. Kerken. Beroepen: Te Ridderkerk G. de Jager te Grijpskerke (Z.). Te Warffum(Gr.) H. Fokkens te Boornbergum. Bedankt: Voor Nyemirdum, Hasselt, Haarlemmermeer (O.-Z.) en Klundert, Roodc Ster 60 ct. p. half pond Gele Groene Zwarte 50 40 35 J. Wymenga te Dronryp. Voor Gaast F. Wiersma te Oosterbierum. MARINE EN LEGER. Hr. Ms. onderzeeboot K. VI wordt 1 Sept. a.s. te Rotterdam in dienst gesteld onder bevel van luit. ter zee le kl., J. j. van der Have. Spoeileischende Gemeenteraadsvergadering van Zierikzee, gehouden op Donderdag IB Aug. 1921, des nam. 2,30 ure. Aanwezig met den voorzitter alle leden. Na opening deeit de voorzitter mede, dat de commissie, benoemd in de vergadering van 1 Augustus, Welke op dracht had de suppletie-aanvraag van de Z.zeesc-he Woningbouw-Vereeniging na té zien en hiervan rapport uit te brengen aan den raad, heeft gebruik gemaakt van de bij art. 40 der gemeentewet gegeven bevoegdheid om een spoedeischende ver gadering bijeen te roepen. De commissie spreekt hare verwonde ring uit over het feit, dat B. en W. ge meend hebben bij hun voorstel tot ^goed keuring der aanvrage, den raad niet te moeten overleggen de bewijsstukken der uitgaven aan meerder werk. Hierdoor werd aan den raad de mogelijkheid van beoordeeling dezer uitgaven onthouden. Ten ©inde zich een juist beeld te vor men omtrent de juistheid en doelmatig heid van de gedane uitgaven, wendde de commissie zich tot het bestuur der BouW- vereeniging met hét verzoek haar inzage te geven van het omtrent dit onderwerp door den gemeente-bouwmeester uitge bracht rapport. Het bestuur deelde mede, dat bedoeld rapport niet in zoodanig verband staat met de suppletie-aanvraag, dat kennis neming daarvan voor de commissie nood zakelijk was, een meening welke de com- .missie opjuist voorkomt, en waarin zij versterkt werd door het feit, dat de accountant welke van rijkswege de ad ministratie der B.V. kwam controleeren, de kennisneming van dit rapport dermate van belang achtte, dat deze ambtenaar het in1 het bezit van den' gemeente-bouw meester zijnde afschrift meende te moe ten medenemen, als document voor hel hem opgedragen onderzoek. De commissie heeft dit rapport ter in zage gehad. In de algemeene opmerkingen schrijft de commissie, dat de gemeente-bouw meester een woord van lof toekomt voor het omvangrijke en moeilijke werk, uit den chaos welke de administratie en boekhouding van den architect der B.V. bood, een behoorlijk rapport samen te stellen. Verder schrijft de commissie in haalr Opmerkingen onder 10°. Aan Gebr. Stou ten werd in rekening gebracht een be drag van f 100 voor kosten eerste steen legging, hoewel die kosten f40 hebben bedragen. Bovendien waren de aanne-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 1