Zierikzeesche Nieuwsbode SütT R00KEN SPAREN abonnement: Woensdag 17 Aug. 1921. zierikzeesche courant. advertentiën: Kennisgeving KERMIS TE ZIERIKZEE. buitenland. Ingezonden mededeelingen lEMEYER'S ABAK Overal verkrijgbaar. Prys per 3 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 76ste JAARGANG. - No. 10661. Dir. A. J. DE LOOZE Jr. Ultg -Redast. M. J. KOSTEN. van 13 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Donderdag den 18 Aug. a s., des namiddags te 2»/a uur, op het Raadhuis, eene openbare vergadering van den Gemeenteraad zal ge houden worden, waarin de navolgende punten zullen worden behandeld: 1. Vaststelling notulen. 2. Suppletie-voorschot Vereeniging Volks woningen. Zierikzee, den 15 Aug. 1921. De Burgemeester, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend; dat de gewone jaarmarkt of kermis alhier zal aanvangen op Maandag den 5 Sep tember e.k. en elf dagen duren zal dat het aanvragen van plaatsen voor tenten, kramen, enz., moet geschieden met vracht vrije brieven, vóór den 27 Aug. e.k. in te zenden bij den marktmeester, den heer H. VAN DUKE Jz. en dat geen hardloopers, kwakzalvers, berenleiders, planeetlezers en dergelijken op de kermis zullen worden toegelaten. Zierikzee, den 15 Aug. 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd: A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. De Iersche kwestie. Uit het bekend gemaakte bericht over de onderhandelingen met Ierland blijkt, dat de regeering aan Ierland heefc aan geboden den status van een Britsch overzeesch Dominion, met volledige auto nomie betreffende het belastingwezen, de financiën en de landsverdediging. Hieraan zijn echter verschillende voor waarden verbonden, volgens welke de Britsche marine controle moet hebben over de Iersche wateren, terwijl Ierland zijn aandeel moet bijdragen in de kosten van de Britsche land- en zeemacht, be nevens van de oorlogsschulden en pensioenen. In zijn antwoord, van 10 Augustus, zegt De Valera, dat hèt Sinn Fein- parlement de voorstellen niet kon aau- nemen en het Iersche volk ze niet zou aanvaarden, omdat zy met elkaar in strijd waren. De voorstellen erkennen Ierlands recht van zelfbestemming, doch verkorten dit beginsel door de bijge voegde bepalingen, welke een onduld bare inmenging in Ierlands aangelegen heden inhouden. Het antwoord herhaalt, dat Ierlands zelfbeschikking, als vaststaand moet worden aanvaard. Ierland wil evenals de kleine staten van Europa, zyn onaf hankelijkheid vestigen op den grondslag zijner zedelijke rechten. In zijn antwoord, d.d. 13 Augustus, verklaarde Lloyd George, dat de Britsche regeering Ier'ands recht, om zich af te scheiden van het Britsche rijk, niet kan erkennen en hy wees er met nadruk op, dat Noord-Ierland niet kan worden gedwongen en dat de geografische ligging Ierland tot een onafscheidelijk deel van de Britsche eilandengroep maakt. Nogmaals noodigde hy De Valera uit, de voorstellen der regeering in overweging te nemen. Een moordgeschiedenis. Tengevolge van een dorpstwist is uit gekomen, dat in April 1914 in het gehucht La Chapelle-Onzerainnaby Patay in de omgeving van Orleans, een vader en zoon een tweede zoon hebben opgehangen in den stal, omdat hij met 600 frs. goeden sier had gemaakt in Orleans, inplaats van het geld, zooals hy in opdracht had, naar den notaris te brengen. De familie was bang, dat de pretmaker al het geld op die wyze zou opmaken of dat hy zou gaan trouwen en dan moest hy zijn aandeel hebben! Beide moordenaars hebben bekend. De vader heeft zich in de gevangenis opgehangen. Na dertig jaar gevonden. Na meer dan dertig jaar naar haar gezocht te hebben om haar te zeggen, dat zy de erfgename was geworden van het vermogen van haar grootvader, ten bedrage van zeshonderd duizend gulden, heeft een bewoner van Philadelphia de verblijfplaats van zijn dochter ontdekt, die hij voor het laatst gezien had toen zij zes maanden oud was. Zy is nu een getrouwde vrouw met vyf kinderen. Toen de moeder van het meisje stierf, terwijl dit nog zeer klein was, vertrouwde de vader haar aan zijn zuster toe. Kort daarna ging hij naar Missouri en de zuster naar Texas, vervolgens naar,'Illinois en ten slotte naar Birmingham in Alabama. Daar trouwde haar nichtje. In 1889 over leed de grootvader van het meisje en liet haar zyn geheele vermogen na. De vader, die niets wist van het trekken van zijn zuster, adverteerde in de bladen en deed dit elke week sedert 1890. Eenige dagen geleden ontviog hij een brief van een vriend met inlichtingen over zyn dochter. De vriend had juist de allerlaatste advertentie gelezen, daar de vader tot de conclusie was gekomen, dat zyn dochter dood was en besloten had zyn pogingen op te geven om haar te vinden. De hongersteenen in de Moezel. In de Moezel, een zijrivier van den Rijn, zyn, naar uit Trier gemeld wordt, de z g. hongersteenen zichtbaar geworden, die alleen bij buitengewone droogte boven de oppervlakte uitsteken. Sinds 112 jaar zyn deze steenen niet meer gezien. Naar het volksgeloof wil, kondigen deze steenen hongersnood aan. Hongersnooden zijn in de laatste jaren in Europa niet meer voorgekomen wanneer men de door de blokkade ver oorzaakte hongersnood in Duitschland gedurende den oorlog, niet meerekent. In vredestijd heeft men echter in vroeger eenwen, voor dat stoommachines en electriciteit de verkeersmiddelen byna hebben volmaakt, dikwyls hongersnooden gekend, die ontzaglijke menschenmassa's wegraapten. Vooral gedurende de middeleeuwen werd Europa herhaaldelijk door deze ramp geteisterd. Van de achtste tot de twaalfde eeuw heerschte telkens hongers nood. In 1125 moeten in Duitschland niet minder dan de helft der inwoners verhongerd zijn. Nog in het laatst der achttiende eeuw kwamen in Saksen 150 duizend menschen van honger om. De laatste hongersnood in Europa trad in 1817 en 1846 op. In Ierland zijn een jaar later een millioen menschen den hongerdood ten prooi gevallen. Sedert dien tijd hebben de verbeterde verkeers middelen en de groote intensiteit van het landbouwbedrijf ons voor den hongers nood bewaard. Een ontzettend barbarisme dat tot kannibalisme oversloeg, was meermalen het gevolg van deze plaag. In de elfde eeuw had in Frankryk een man 48 anderen gedood en opgegeten. In de 16e eeuw mochten in Hongarije gedurende den hongersnood de ouders ongestraft hun kinderen slachten. De stadsbesturen wezen in de middeleeuwen hunne armen eenvoudig voor de poorten een plaats aan, waar zjj mochten verhongeren. In Azië rekent men tegenwoordig de hongersnooden nog geenszins tot de zeldzaamheden. In 1866 moet een Oost- Indische hongersnood 7^9 millioen menschen, in 1876 ongeveer lVs millioen gevorderd hebbeD. Een gelyk aantal verloor Perzië van 1870—1872. Heel erg zyn de hongersnooden in China, welke zelfs nog heden daar heerschen. In 1877 zyn daar 4 millioen menschen van honger omgekomen. Ook daar kwam het tot vreeselijke gebeurte nissen. Het verkoopen en slachten van kinderen was aan de orde van den dag. De „hongersteenen" in de Moezel zullen nauwelijks in onzen tijd als voorloopers van een hongersnood kunnen gelden. Het internationale verkeer kan zulke catastrophen uitsluiten. Uit Rusland gevlucht. Zeventien Britsche vluchtelingen uit Rusland kwamen Vrydag j.l. te Huil aan. De meesten hunner, zegt de Daily Tel., waren vrouwen en kinderen, in Rusland geboren en naar Engeland gebracht door familieleden. De heer George Clark van Worcester had 31 jaar lang in Rusland gewoond. In de laatste jaren had hij aan het hoofd gestaan van vier meelfabrieken, doch dit jaar was er niets te vermalen geweest, want er was geen graan, omdat de oogst totaal mislukt was. „Er was weinig gezaaid", zeide hy, „en de oogst, die er nog was, leed geweldig onder de droogte. Het is niet overdreven indien men Rusland noemt, een land zonder brood. De menschen ween en er om, en hun leed is onbe schrijfelijk. Zwart brood is in kleine hoeveelheden verkrijgbaar, maar het is zóó duur, dat de menschen het niet kunnen koopen. Ik heb boeren paarden zien ruilen voor brood. Te Saratoff zag ik elf menschen, meerendeels kin deren, in één nacht van honger sterven. Hun lichamen waren gezwollen door voedselgebrek. Zij waren onder heggen gekropen en daar uitgeput gestorven. Moeders hebben hun kinderen in de rivier geworpen, liever dan hen te zien sterven van honger. Ik verkocht alles wat ik had om maar brood voor mijn kinderen te kunnen krijgen. Deze herfst en winter zullen de menschen als vliegen sterven niets kan hen redden. Zy zyn verzwakt en hongersnood en pest gaan door het land. Toen wij Rusland verlieten was cholera uitgebroken. Edward Kisllesker, een drukker uit Londen, die in 1910 naar Rusland was gegaan zeide dat hij nog maar korten tijd geleden als spion was gearresteerd en ter dood veroordeeld. Tweemaal was hy uit zyn cel gehaald en tegen de ge vangenismuur gezet en toen was met losse patronen op hem geschoten. Brood kostte 6000 roebels per pond en voor een maand arbeid was hij be taald met 7 pond havermeel en 2500 roebels. De bolsjewisten zeiven schatten dat dezen winter pl. m. 20 millioen menschen zullen sterven. „Ik geloof het best", zeide hy, „want de menschen sterven thans by duizenden. Twee maanden geleden zagen wy te Moskon de men schen van honger neervallen in de straten. De eenige oogst vindt men om Moskou en die zal nog klein zyn. De I menschen zijn ontevreden, doch hulpe loos en ik geloof, dat hongersnood en pest een einde zullen maken aan het bolsjewisme. Een nieuwe Tsaar Naar de Poolsche bladen melden, wordt onder de noodlijdenden in Rusland op het oogenblik een intensieve propaganda gevoerd voor een herstel der monarchie. Als tsaar zou men grootvorst Dimitrieff Pawlowitsch willeu uitroepen, die, zooals men weet, destijds den gunsteling van den tsaar, Raspoetin vermoordde, en daarmede een eersten stoot gaf voor de Februari-revolutie. Volgens geruchten zou Pawlowitsch reeds in Rusland zyn aangekomen, om een opraarsch naar Moskou voor te be reiden. Na de omverwerping der sovjet- regeering zou door den „nieuwen tsaar" een echte boerenrepubliek gesticht worden. De monarchistische propaganda vindt bij de boeren welwillend gehoor. Vreeselyke ouders. Te Berck-sur Mer bij Etaples (Fr.) zyn de stiefmoeder en vader van een meisje van 15 jaar gearresteerd, wegens on- menschelyke behandeling van dit kind. Zy hadden het namelijk 18 maanden lang op een vliering opgesloten en gaven het slechts korsten brood met water in een kom waaruit de hond dronk. Toen dezer dagen de buren kreten uit het huis hoorden komen, stelde de politie een onderzoek in en vond het meisje, haar kleeren in flarden en geheel vervuild, daar zy tijdens haar langdu rige gevangenschap zich nimmer had mogen reinigen. Het arme kind zag er nit als een levend geraamte. In den barren winter had zij zonder vuur of dekking opge sloten gezeten. Toen de politie de stiefmoeder arres teerde poogde de menigte haar te lynchen. Het „drooggelegde" Amerika. Het smokkelen van sterken drank uit Canada naar de Vereenigde Staten heeft thans een ojmvang bereikt, die alles overtreft, wat op (dit gebied in de Ver eenigde Staten reeds is gepresteerd. Dit is gedeeltelijk een gevolg van de beslissing van de stad Windsor in On tario, dat de verscheping van sterken drank voor export niet verboden is, of schoon deze staat zelf is drooggelegd. Eenige uren nadat deze beslissing do|or de overheid was, genomen, kwa men, alsqf men er op had gewacht, di rect al 700 Wagonladingen wisky en bier te Windsor en Sandwich City aan om vandaar naar de Vereenigde Staten te worden gesmokkeld langs de Detroit- rivier en het Miehiganmeer. De handel in sterken drank is bespro ken in een kabinetszitting te Washing ton én de president zeide, dat de ge heele kwestie der drooglegging in een acuut stadium was getreden. De smok kelaars hadden in de afgeioopen twaalf maanden voor niet minder dan 1200 mil lioen géiden in de Vereenigde Staten weten binnen te smokkelen, en dit, in weerwil van de millioenen liters, die door de autoriteiten in beslag zijn ge- noimen. De commissaris voor de openbare ge zondheid verklaarde in zijn jaarverslag, dat het aantal personen, dat te New- York zich had te buiten gegaan aan ver- doovingsmiddelen ongeveer verdrievou digd is, sedert het alcoholverbod in wer king trad en nog steeds neemt dit aan tal toe. Ontploffing in eon electriseho centrale. In het hqoffdketelhuis van de electri- sche centrale te Tscheehnitz bij Breslau ontwikkelde zich in den afgeioopen nacht in een den ketels pljaitsEling een geweldige rook, waarop een ontzetten de ontploffing volgde. Dóór deze ont ploffing hraken de pijlers van de 'ko lenbunkers, en de geheele inhoud, onge veer 300.0 ton, Stortte in het ketelhuis, alles o,nder zich bedelvende. Een ar beider werd zwaar gekwetst, en stierf spoedig aan zijn verwondingen, terwijl twee anderen onder de neerstortende massa Tbedqlven en nog niet zijn uitge graven. Door de kracht der ontploffing werd ook het aangrenzende ketelhuis tot instorting gebracht. De oorzaak van de ramp ,is nog niet vastgesteld. Caruso's Erfenis. Naar ,'de Daily Mail uit Rome ver neemt, izijn de erfgenamen van Caruso het ééns geworden over de verdeeling van (de erfenis. Zijn dochtertje Gloria krijgt (de helft; de andere helft wordt verdeeld (tusschen de weduwe, den broe der (van Caruso en twee buitenechtelijke zoons. Alle erfgenamen zijn overeenge komen, een jaargeld bijeen te brengen voor de stiefmoeder. Ook zijn zij voor nemens, een bedrag te bestemmen voor een stichting voor behoeftige kunste naars. 1 Mevrouw Caruso, die kort geleden een bezoek bracht aan een tehuis voor ver laten kinderen te Napels, en destijds aan dat tehuis 10.000 lire schonk, heeft thans opnieuw1 100.000 lire aan de stichting ge schonken, ten bate van kinderen, die er een muzikale opleiding zullen ontvan gen. i BINNENLAND. De Prins op de Roode Kruisconforentie. Uit Genève wordt (gemeld, dat Prins Hendrik, die voor genoegen in Zwitser land vertoeft, de Roode Kruiseonferen- tie ter bestrijding van den hongersnood in Rusland bijwoonde. De reis van de Koningin. De Koningin en de Prinses zijn van Drpntheim naar Molde vertrokken en gaan van daar naar Merck ;en 'Ceiran- ger. Het plan, ook een bezoek te bren gen aan Finmarken, is opgegeven. De volgende week keeren de Koningin en de Prinses in het vaderland terug. De staking van hotelpersoneel. In ieen te Rotterdam gehouden huis houdelijke vergadering van leden van den bond van hötel-, café- en restaurantper- soneel en van (den R.K. bond St.-Antp- nius fs tQt opheffing van de staking be sloten. In de te Amsterdam geho,uden ver gadering van nog stakende personeelen van hotels, café s en restaurants is be sloten ide staking onvoorwaardelijk op te heffen. Ook te s-Gravenhage is de staking opgeheven en zullen de kel ners zich weer bij hun patroons mel den. De lichamelijke oefening iler rijpere jeugd. Naar de Tel. verneemt, heeft 't alge meen college van advies voor de licha melijke opvoeding den minister van on derwijs een ontwerp-regeling van de lichamelijke oefening der rijpere jeugd ter overweging aangeboden. Het voorstel, in 'den vorm van een wetsontwerp gevat, gaat uit van het be ginsel, dat zoowel 'mannelijke als vrou welijke jongelieden tusschen 14 en 19 jaar recht hebben op onderwijs in licha melijke oefening. Tot het ontvangen daarvan moet in elke gemeente ge legenheid worden geboden „voor zóó veel het verlangen naar dit onderwijs blijkt". De leiding behoort door bevoegden te Worden gegeven, de (kosten zijn te dra gen door vereeniging of commissies, die de leiders aanwijzen, dan wel door de gemeente. De salarissen der leiders be taalt het rijk, [dat ook ten minste 75 pCt. der jd(oor de gemeente te maken kosten voor (zijn rekening (neemt. Voor leiders (leidsters) wordt een ge tuigschrift ingesteld, voor deelnemers ^deelneemsters) (aan het onderwijs een diploma voor elk |der beide seksen. Dit diploma kan in verschillende graden worden verleend, naar gelang van den duur der deelneming. Het Joezicht op Ide naleving der be palingen [wordt opgedragen aan de in specteurs Van de lichamelijke opvoeding, die gehouden zijn, de deelneming aan het [onderwijs zooveel mogelijk te be vorderen. Bij algemeénen maatregel van bestuur worden [nader de ibizonderheden vastge steld, pmtrent de voorwaarden, waar aan de oefeningen, terreinen, lokalen, moeten Voldoen, de gróótte der rijks bijdragen [in de gemeentelijke kosten, de eischen voor het getuigschrift, de rege ling der cursussen tot verkrijging daar van, de toekenning ,der diplomas, enz. Aardappel tekort Het vooruitzicht voor de aardappel- meelfabricatie is in den laatsten tijd iets beter geworden, doordat de meelprijs steeg van f 20 tot f 30 per baal, doch het laat zich aanzien, dat de fabrieken dezen herfst heel wat minder aardap pelen te verwerken zullen krygen dan in de vroegere normale jaren. De kwa liteit der aardappelen is, tengevolge van de langdurige droogte, sedert 1911 niet zoo goed geweest als thans. Dientenge volge worden thans reeds honderden wagons aardappelen afgeleverd voor de consumptie, vooral naar België, maar ook veel naar Frankryk en Engeland. Door deze groote vraag worden de aardappelen feitelijk te vroeg gerooid, wat de duurzaamheid schaadt. Door de lage prijzen zijn er, althans in de pro vincie Groningen, heel wat minder aard appelen uitgepoot dan in vorige jaren. Het buitenland besteedt prijzen van f 3,50 tot f 4,per H.L. welke men aan de fabrieken natuurlijk op verre na niet bereikt, daar deze verleden jaar voorzichtigheid hebben geleerd, doordat de aandeelhouders-aardappelverbouwers van enkele fabrieken slechts 60 ct. per H.L. ontvingen en de aandeelhouders- niet aardappelverbouwers ruim f 1, per H.L. verplichte levering moesten by- passen. Wanneer de uitvoer van consumptie aardappelen nog veertien dagen op den zelfden voet wordt voortgezet, is de vrees voor een tekort in eigen land niet denkbeeldig. Suikeroogst. De laatste berichten van den stand van de beetwortelen luiden bevredigend. De in de laatste dagen rykelyk gevallen neerslag wettigt een verbooging van de laatste raming van de opbrengst van den oogst, die op ruim 300,000 ton ge steld kan worden. Had je me maar. Maandag is het slachtoffer van de Rapaillepartij, nadat hij zyn verschillende 1>U het gebruik van Roode Ster 60 ct. p. half pond Gele 50 99 99 99 99 Groene 99 4 0 99 99 99 99 Zwarte 99 3 5 99 99 99 99 hechtenisstraffen had uitgezeten, overge bracht naar een sanatorium voor drank zuchtigen te Beekbergen onder Apeldoorn. Hoewel zijn zaak nog in hooger beroep moet worden behandeld, is toch toestem ming verleend den ouden zwerver voor- loopig in een geschikte omgeving te brengen. Het „stille strand" te Scheveningen. Naar de Tel. verneemt is de in den Haagschen raad door den burgemeester gedane toezegging, dat in verband met de door het Raadslid Guyt gemaakte opmerkingen betreffende zedenkwetsende tooneelen aan het stille strand en in de duinen, het politie-toezicht verscherpt zou worden, geen ij dele belofte gebleken. Zoowel jl. Zaterdag als Zondag werd veel drukker dan tot nu toe, door de politie 'gesurveilleerd. Ook werd aan de bepalingen, dat de tenten niet aan alle zijden gesloten mogen zyn, ditmaal scherp de hand gehouden. Herhaaldelijk werden de in de tenten zich bevindende personen door de politie aan vorenbe doelde voorschriften herinnerd en in gevallen, waarin de politie meende, dat het zeildoek langer gesloten bleef dan naar haar oordeel noodig bleek, om het badpak te verwisselen voor de gewone kleedy, rustte de politie niet, voordat hetgeen binnen de tentruimte geschie dde, weer voor ieders blikken waarneembaar was. Ook in de duinen werd meer poli tietoezicht dan vroeger waargenomen en werd in sommige gevallen jeugdige paren, de duinenvrijheid al te vrij opvat tend, een lichte politievermaning toege diend. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Verschenen is het ver slag oyer 1920 der Z.-H. Mij. tot redden van schipbreukelingenwaaruit o. a. blijkt, dat 14 personen hunne redding danken aan de goede hulp, verleend door het personeel van bovengenoemde maatschappij. Bij Kén besluit van 3 dezer is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer P. Noordijke Cz. te Scherpe- nisse, ,als lid van het bestuur der wa- terkeering van het calamiteuze water schap Scherpenisse, en zijn benoemd tot dijkgraaf van het waterschap de Vrije polders onder Tho'.en, de heer J. M. Wagemaker te Tholen; tot lid van het dagelijksch bestuur van het waterschap de Prins-Hendrikpolder, de heer A. Ver wijs te St.-Philipsiand. LANDBOUW EN VEETEELT. Congres voor geitenfokkery. Dinsdagmorgen heeft prof. Broekema het congres voor geitenfokkerij te Roer mond geopend. Met het congresbestuur was een groot aantal leden aanwezig. Het eere-comité was vertegenwoordigd door den burgemeester van Roermond. De voorzitter begroette achtereenvol gens in t Nederl., Fransch, Duitsch en Engelsch de vertegenwoordigers van de Nederl. regeering en van den minister

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 1