Zierikzeesche Nieuwsbode BREEKT VRAAGT abonnement: Woensdag 13 Juli 1921. zierikzeesche courant. advertentién EERSTE BLAD. M I L1TI E. buitenland. Ingezonden mededeelingen. MET DE OUDE SLEUR EN ALOM VERKRIJGBAAR. Pr^B per 3 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. 76ste JAARGANG. - No. 10646. Inzending op den dag van nit- Dir. A. J. DE LOOZE Jr. Ultg.-Redact. M. J. KOSTEN. e*ve ™r ure- Dit nummer bestaat uit 3 bladen. BURGEMEESTER ■W en WETHOUDERS van Zterikz.ee maken bekend: dat na a.s. Zaterdag geen water meer uit de versclie gracht mag worden gehaald en alle pompen moeten z^n opge ruimd dat deze waarschuwing thans geschiedt, opdat alle Vee houders tijdig gewaarschuwd zjjn zich op andere wijze het noodige water te verschaffen. Tweede zitting van den Militieraad. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekenddat de tweede zitting van den Militeraad voor de ingeschrevenen voor de Militielichting 1922dezer gemeente zal plaats hebben te Goes, in de schooi voor M. U. L. O. op Dinsdag 2 Augustus 1921, des namiddags te twee uur. In de tweede zitting wordt uit spraak gedaan omtrent: 1". geschiktheid voor den dienst van hen, te wier aanzien het gevoelen der genees kundigen van den Keuringsraad niet. van gelyke strekking was 2°. geschiktheid voor den dienst van hen, van wie een nieuw geneeskundig onder zoek is aangevraagd 5°. vrijstelling van in hetzelfde jaar géboren broeders 4°. vrijstelling waaromtrent buiten schuld van hen, wie zy geldt, in de eerste zitting van den Militieraad geen uitspraak kon worden gedaan 5°. uitsluiting van hente wier aanzien sedert de eerste zitting van den Militie raad eene reden dot uitsluiting bekend geworden is, voor zoover zij niet reeds by onherroepelijk geworden uitspraak ■vrijgesteld of ongeschikt bevonden zijn. Geneeskundig onderzoek. 4it- tiet" algemeen is iedfer ingeschrevene, omtrent wiens geschiktheid voor den dienst het gevoelen der geneeskundigen van den keuringsraad niet van gelijke strekking was of omtrent, wien na de uitspraak van den keuringsraad binnen den voorgeschrèven tijd en op de voorgeschreven wijze een nieuw geneeskundig onderzoek is aangevraagd, ver plicht oi> den bepaalden tijd voor den Mili tieraad te verschijnen en zich aldaar aan het onderzoek te onderwerpen. Zoo noodig kan hij met den sterken arm voor den Raad worden gebracht. Hij kan echter aan den Commissaris der Koningin in de provincie het verzoek doen om het onderzoek voor een anderen Militieraad te ondergaan. Dit ver zoek kan ongezegeld zijn, doch moet gefran keerd verzonden worden. In afwijking van den algemeenen regel be hoeven voor den Militieraad niet te verschijnen de" ingeschrevenen, voor wien door hen zelf dan wel door hun vader, moeder, voogd of euratpr een nieuw geneeskundig onderzoek is aangevraagd on die bij nader inzien niet aan een nieuw geneeskundig onderzoek wenschen te onderwerpen, daar ingeval zij niet verschijnen en zij niet verkeeren in een der gevallen onder .1°. en 2°, vermeld de aanvrage als vervallen wordt beschouwd. Voorts behoeven niet te verschijnen de inge schrevenen 1°. die doen blijken door ziekte of ge breken tot die verschijning buiten staat te zijn De hier bedoelde ingeschrevenen worden onderzocht op de plaats, waar zij zich bevinden, mits deze binnen het Rijk gelegen zijzij zyn verplicht zich aan dit onderzoek te onderwerpen. 2°. die zich in verzekerde bewaring be vinden of die verpleegd worden in een rijkswerkinrichtingeen rijksopvoe dingsgesticht of een tuchtschool; Voor het onderzoek van deze cate gorie van ingeschrevenen gelden de zelfde bepalingen als voor de categorie onder 1°. vermeld. 3°. die verpleegd worden in een krank zinnigen- idioten-doofstommen- of blindengesticht; Voor het onderzoek van deze cate gorie van ingeschrevenen gelden de zelfde bepalingen als voor de categorie onder 1°. vermeld. 4°. die hun beroep maken van de buiten- landsche zeevaart of van de zee- visscherij buitenslands Dezen ingeschrevenen staat het vrij, al dan niet. op tijd en plaats, in het hoofd dezer bekendmaking vermeld, voor den Militieraad te verschijnen en zich aldaar aan het geneeskundig onderzoek te onderwerpen. Voor zoo veel deze ingeschrevenen echter niet voor den Militieraad verschijnen of, aldaar verschenen zijnde, zich niet aan het geneeskundig onderzoek onder werpen, worden zij voor geschikt ge houden. 5°. die woonplaats hebben ol' verblijf hou den in het buitenland Voor deze categorie van ingeschre venen gelden dezelfde bepalingen als voor de categorie onder 4°. vermeld. Voor zooveel de mi geschrevenen van de categorie, onder 5o. vermeld, echter door ziekte of gebreken buiten staat zijn voor den Militieraad te verschijnen, kunnen zij vol staan met bij dien Raad v.óor de sluiting zijner zitting in te zenden eene na 1 Mei afgegeven verklaring waaruit blijkt: a. dat de ingeschrevene met geslachts naam, voornamen en leeftijd aan te duiden wegens ziekte of gebreken buiten staat is voor den Militieraad te verschijnen b. dat de ingeschrevene door lien, die de verklaring hebben afgegeven, onge schikt voor den dienst wordt ge oordeeld c. de aard en de graad van de ziekte of van het gebrek, op grond waarvan de ongeschiktheid aanwezig wordt geacht, zoomede de bezwaren, door de ziekte of het gebrek veroorzaakt. Deze verklaring moet de onderteekening dragen van twee geneeskundigen, die ter plaatse van afgifte bevoegd zijn tot uitoefe ning van de genees- en heelkunde. In de Nederlandsche koloniën mag de verklaring door enkel dokters-djawa echter alleen dan worden afgegeven, wanneer ter plaatse geen ander geneeskundige is, en mag zij door een dokter-djawa met een ander genees kundige alleen dan worden afgegeven, wan neer ter plaatse niet meer dan één ander geneeskundige is. De handteekeningen van hen, die de verklaring hebben afgegeven, moeten behoorlpk voor echt zijn verklaard, onder bijvoeging, dat zij, door wie de hand teekeningen zijn gesteld, ter plaatse bevoegd zijn tot uitoefening' van de genees- en heel kunde dan wel dokter-djawa zijn.' Zoo het stuk is onderteekend door dokters-djawa of mede-onderteekend door een dokter-djawa, moet bovendien blijken, welke van de hier- voren bedoelde gevallen aanwezig is. Werd door den buitenslands woon|H|fs hebbenden of verblijf houdenden ingesmire- vene ook bij den Keuringsraad eene derge lijke verklaring ingediend, dan moet de verklaring, bestemd voor den Militieraad, zijn afgegeven door twee andere geneeskun digen dan die de eerste verklaring hebben afgegeven Indien het vanwege den Militieraad te houden geneeskundig onderzoek niet mocht kunnen plaats hebben, wordt de ingeschrevene voor geschikt gehouden. De ingeschrevene, die verplicht is voor den Militieraad te verschijnen en aldaar niet op den daarvoor aangewezen tijd en plaats verschijnt of die, aldaar verschenen zijnde, zich niet aan het geneeskundig onderzoek onderwerpt, alsmede de ingeschrevene die moet worden onderzocht op de plaats, waar hij zich bevindt, en zich niet aan het genees kundig onderzoek onderwerpt, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste vierlien dagen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden, tenzij by het feit opzettelijk pleegt, in welk geval hij wordt gestraft met gevan genisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden. Vrijstelling. De ingeschrevenen die verineenen aan spraak te hebben 'op vrijstelling wegens eigen vryivilligen dienst of wegens broeder- dienst en omtrent wier aanvrage om zoodanige vrijstelling in de eerste, zitting van den Militieraad geen uitspraak is gedaan kunnen op tijd en plaats, in het hoofd dezer bekend making vermeld, hunne aanvrage toelichten of doen toelichten. De ingeschrevenen, die behooren tot in het zelfde jaar geboren broeders en vermeenen aanspraak te hebben op vrijstelling, hetzij enkel op grond van deze omstandigheid, hetzij wegens broederdienst, kunnen bij onderlinge overeenkomst aanwijzen wien van hen de vrijstelling, zal ten deel vallen. Hebben zij deze overeenkomst niet te voren schriftelijk aangegaan dan moeten zij daartoe op tijd en plaats, in het hoofd dezer bekend making vermeld, in de tweede zitting van den Militieraad verschijnen. Tevens moet, voor zooveel het minderjarigen geldt hij, of zy, die de ouderlijke macht of de voogdij uitoefent, op genoemden tijd en plaats ver schijnen tot het geven van de vereischte toestemming, tenzij deze reeds te voren schriftelijk is gegeven. Aan deze overeenkomst wordt echter slechts gevolg gegeven, indien de andere broeder of broeders dan die, welke volgens de over eenkomst zal of zullen worden vrijgesteld: 1°. niet om eene andere reden hetzij voor goed, hetzy tijdelijk is of zijn vrijgesteld; 2°. niet hetzij voorgoed, hetzij voorloopig van den dienst is of zijn uitgesloten 3°. voor den dienst geschikt is of zijn. Uitspraken. De uitspraken van den Militieraad worden in het openbaar gedaan. Bovendien worden zij door den Burgemeester schriftelijk mede gedeeld aan hen, wie zy gelden of aan hun vader, moeder, voogd of curator. Bezwaar tegen de uitspraken van den Militieraad. Tegen de uitspiaak van den Militieraad omtrent de geschiktheid voor den dienst kan geen bezwaar worden ingebracht. Tegen de omtrent vrijstelling of uit sluiting door den Militieraad gedane uit spraak kan binnen tien dagen te rekenen van den dag, waarop die uitspraak is geschied, bij Gedeputeerde Staten bezwaar worden ingebracht door den Militiecommissaris en 1°. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator; 2°. door elk der overige voor de gemeente ingeschreven of door zijn vader, moeder, voogd of curator. Hij of zij, die bezwaren inbrengt levert hetdaartoe strekkend verzoekschrift, dat behoorlyk met redenen omkleedt moet zijn, in bij den Burgemeester der gemeente, waar de ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, voor de militie ingeschreven is. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Verzoekschriften, niet ingeleverd op den tijd en de wijze hier omschreven, kunnen geen gevolg hebben. De uitspraak van Gedeputeerde Staten wordt door den Burgemeester ter algemeene kennis gebracht en bovendien medegedeeld aan den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, en aan hem of haar, die de bezwaren inbracht. Zierikzee, 11 .Juli 1921. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Opstand in Albanië. Uit Parijs wordt gemeld, dat Albanië in opstand is. De Albaneesche regeering heeft troepen gelicht om nieuwe invallen, die Serviërs van het Noorden uit onder nemen af te slaan. De Albaneesche op perbevelhebber, die zich met een diplo matieke zending te Belgrado bevond is spoorslags teruggekeerd. Walona moet in handen zijn van T.urksch gezinde elemen ten, die.de Grieksche stoomschepen in de haven in beslag hebben genomen. De Iersche conferentie. De Times meldt, dat Lloyd George de vertegenwoordigers van Sinn Fein alleen zal ontvangen. Hij zal echter andere leden van de regeering bij zich hebben, als het wenschelijk is in den loop der beraad slagingen. Generaal Smuts zal niet aan wezig zijn bij het openen van de gedach- tenwisseling, maar als de Valera mocht wenschen, dat de dominions formeel of informeel, vertegenwoordigd zijn, zal aan zijn verlangen graag voldaan worden. Krokodillen jacht in Versailles. Een Fransch genie-soldaat, dié dezer dagen een bad had genomen in een der vijvers van het park Van Versailles, sedert tal van jaren de zwemgelegenheid van het garnizoen aldaar, beweerde dat hij in het water een krokodil had gezien. Er werd een onderzoek ingesteld en 't bleek, dat er inderdaad een krokodil in den vijver vertoefde, die dienzelfden ochtend met een aantal zijner soortgenooten had dienst gedaan bij een filmopneming zulks met goedkeuring der autoriteiten. De krokodillen, wenschten blijkbaar het water niel te verlaten en er moesten... krokodillenjagers uit den Parijschen die rentuin worden ontboden om ze er uit te halen. Zeven konden worden gevan gen, de achtste zwemt nog! De roode vlaggen in een kerk. Wij hebben al eens meegedeeld, dat de predikant van Thaxted (Engeland) in zijn kerk roode vlaggen heeft opgehangen, die er op een keer door studenten uit Cam bridge Werden uitgehaald, doch door an dere vervangen werden. Zaterdagmiddag hebben een tiental menschen van buiten zich van twee lange ladders voorzien; zij wisten de kerk binnen te dringen en de vlaggen weg te halen en deze te vervan gen door de Union Japk. De roóde vlag gen werden in het openbaar verbrand en het geval eindigde met het zingen van liet volkslied. Het spoorwegongeluk in België. De (rechter van instructie te Brus sel Paul Heupgen, die belast is met het onderzoek inzake het spoorweg ongeluk bij Hennuyères, verzoekt allen, die vermoeden, dat stukken, die zij per post verzonden hebben, vervoerd zijn met den sneltrein A'dam—Parijs, die in den nacht van 5 op 6 Juli ontspoord is, hem daar van in 'kennis te stellen, omdat 'men daardoor wellicht de misdadigers op het spoor kan komen. De kwestie van don Stillen Oceaan. Het Engelsche blad „Observer", zegt, dat de koning van Engeland persoonlijk, inzoover de grondwet zulks toeliet, tus- schenbeide gekomen is om de moeilijk heid uit den weg te ruimen, welke ont staan is over de kwestie van den Stillen Oceaan, waardoor de betrekkingen tus- schen Engeland en de Vereenigde Staten hadden kunnen veitroebeld worden. Het blad merkt op, dat Donderdagavond tijdens het bal in Buckingham Palace, ter eere van de Belgische souvereinen, de koning in een gesprek gewikkeld was met den gezant der Vereenigde Staten te Lon den. Thans zegt de „Observer", ligt de baan weder geheel open voor het beleg gen van een conferentie over den Stillen Oceaan. De Britsche regeering is bereid aan zulk een conferentie deel te nemen, wanneer en waar ook president Harding deze houden wil. Ten slotte is het blad van meening, dat ook1 Japan en China me\ dezelfde gevoelens bezield zijn. Prins Hirohito in Italië De Japansche kroonprins is te Rome aangekomen en van het station afgehaald door den koning, den hertog van Aosta, de ministers en de voorzitters der beide Kamers. De koning en prins Hirohito na- inert plaats in het galarijtuig en op den rit naar het Quirinaal heeft een dichte menigte hen luide toegejuicht. Een eigenaardige rechtzaak. De Berlijnsche politie staat bekénd voor haar ijver niet alleen, doch ook in haar streven naar het voorkomen van kleine vergrypen. Zoo hield onlangs een politie agent een jonge dame op den bekenden boulevard Unter den Linden aan en begon haar rokken te meten, die iets te kort bleken te zijn, en thans is er een ander kunststuk ver richt. Een Berlijnsche kantoorklerk n.l. stond dezer dagen terecht, er van be schuldigd, dat hij de openbare orde had verstoord door een typiste verscheidene malen onder de boomen van den Tier- garten te kussen. De politieagent bekende ter rechtbank echter, dat hy een half uur lang achter het paartje had moeten aanloopen, om het op heeterdaad te kunnen betrappeü. De verdediging was aan niemand minder dan den Onafhankelyken afgevaardigde dr. Oscar Cohn toevertrouwd, die optrad voor de vrijende paartjes in het alge meen, en ook dit by zonder geval met veel succes bepleitte, dat er in dezen geen sprake van verontrusting der openbare orde kon zyn, daar de politie agent in kwestie een half uur »p den loer had moeten liggen, voordat by een overtreding van de verordening be treffende het kussen in het openbaar had kunnen constateeren. De beklaagde werd van rechtsvervolging ontslagen. B innen lan d. De Noorsche reis der Koningin. Het Ned. Co it.-Bureau is gemachtigd mee te deelen, dat alle berichten betref fende de mogelijkheid der Noorsche reis van de Koningin voorbarig zijn en van de plannen daaromtrent nog niets vaststaat. Tweede Kamer. Vergadering van 12 Juli. De voorzitter stelt voor 7 Sept. te ver gaderen om vóór het nieuwe zittingjaar af te doen burgerlijke en militaire pen sioenwetten, Rijksuitkeeiing aan gemeen- ten.'en de technische herziening van de Kieswet. Aldus weid besloten. De heer Dresselhuijs stelt voor de rechtstoestand der ambtenaren aan de agenda toe te voegen; het werd z. h. s. aangenomen. De heer Van Zadelhof had een interpel latie willen aanvragen in zake Groenen- daal. D.e regeering antwoordt evenwel niet op interpellaties. Daarom bepaalt spr. zich tot een protest tegen de gevangen houding. De voorzitter ontneemt hem 't woord. De heer: Kolthek wil de zaak op 7 Se.pt. dadelijk besproken zien. De heer Van Ravesteijn vraagt verlof tot een interpellatie over Groenendaal. De inteipellatie wordt toegestaan. De voorzitter wil haar houden op een nader te bepalen dag. De heer Wijnkoop stelt voor mórgen een interpellatie te houden. De voorzitter ontraadt dit voorstel. De regeering heeft verzocht geen zaken te behandelen, waarbij een of meer mh nisteis moeten tegenwoordig zijn. De heer Marchant protesteert tegen het Kabinet, dat zich, door' zich demissionair te noemen, onttrekt aan de ministeriëele verantwoordelijkheid. Met vooistel-Wijn koop wordt verwor pen met 55 tegen 28 stemmen. Het vooistel-Kolthek om de interpella tie vooraan op de agenda van 7 Seipt. te plaatsen wordt verworpen met 60 tegen 22 stemmen. Aan de orde is het ontwerp-Bomans betreffende 10.000 man van de lichting 1921. De heer K. ter Laan wijst er op, dat Katholieken vroeger een meer militairisti- sche houding aannamen. De iheer Wijnkoop verwijt de S D. A. P. .dienen van het militairisme. De heer Kolthek is het met den heer Wijnkoop eens. De heer Duijs bestrijdt de beide vorige. De heer Bomans constateert dat 't ont werp geen bestrijding ondervond. De heer Schokking verklaart, dat de Christ.-Hist, op een uitzondering na, zul len voorstemmen, omdat bij de 10.000 ver wachtingen zijn gewekt. De heer Rutgers verklaart, dat de meer idërheid van de Anti-Revolutionnairen zal tegenstemmen, omdat het voorstel voor barig en onnoodig is. Het ontwerp wordt aangenomen met 71 tegen 10 stemmen. De Kamer gaat uiteen tot 7 September. De ex-keizer en de belasting. Door den gemeenteraad van Doorn is aan den ex-keizer het antwoord ge zonden op diens protest tegen den aanslag in de gemeentebelasting. In dit antwoord wordt gewezen op het feit, dat de gemeente Doorn den ex-keizer geenszins heeft uitgenoodigd zich hier te vestigen, dat by volkomen vrybeid heeft weer uit de gemeente te vertrekken, dat hij zich zelfs vry mag bewegen in een groot gedeelte der provincie Utrecht. Om deze redenen kan het protest niet aanvaard worden. Daarom wordt hem verzocht zoo spoedig mogelijk aan zyn verplichtingen te voldoen, omdat hy reeds voor 1 Juli had moeten betalen en dus reeds in gebreke is gebleven. Zooals men zich zal herinneren, gaat het hier om een bedrag van f 5000 voor de laatste 8 maanden van 1920. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Donderdagavond 81/2] uur igeeft het Hurmoniegezelschap „Kunst en Eer" eene uitvoering ii? de tent op het Havenpark. Program ma: 1. Afscheid van het zesdie, mairsch, P. A S t enz 2. De D a geraad, ouverture; M. M. van 't Kruys; 3. Souvenir d'amour, valse, Jos. Meurice; 4 La Manolita, fantai- sie, ;M. Lambert. -5. Sénorhai. mazurka, A. Preckher; 6. Parade de lal Garde, voorstelling van het nade ren, voorbijtrekken en verwijderen van een muziekcorps, Eilenberg; 7, Grande fantaisie Faust, Gounod; 8 L'entree des Gladialeurs, marsch, J. iTuci'k. Kader Landstorm (afd. Zierik1- zee) zal van IS Juli tot 6 Augus tus e.k. liet kamp bij Laren be trekken, tot het houden van zorner- oefeningen. Zondag j.l. hield de motorclub Schouwen—Duiveland" haar eerste clubtocht, die ondanks geringe deel name, recht gezellig is geweest, 's Morgens 0111 7,30 uur per boot ver trokken 'van Zierikzee naar Ivatsche Veer, [ging de reis per motorfiets. Achtereenvolgens werden bezocht Middelburg, Domburg en Vlissingen, terwijl vele tusschengelegen kleine re plaatsen werden gepasseerd. Doop bandenpech ondervond die tocht veel vertraging, zóó zelfs, dat de boot om 7 uur aan Ratsche Veer gemist werd en de route moest worden gewij'zigd door over Goes, Bergen op Zoom en Steenbergen te rijden, wat de tocht echter niet minder aan genaam maakte. In Steenbergen aan gekomen, was het volop kermis, zoo dat daan- nog een poosje ver toefd werd. De tocht, hoewel gewijzigd, kan als goed geslaagd worden be schouwd en verdient spoedig navol ging. Benoemd tot Rijksklerk der di recte 'belastingen ter inspectie Zie rikzee de lieer L. M. Steendam;- thans werkzaam op het ontvang kantoor te Roosendaal. Wij vestigen de aandacht op een in dit nummer voorkomende advertentie der Nutsspaarbank, waarin wordt bekend 'gema.akt dat van af 1 Juli de rente der inlagen is verhoogd tot 3,6 procent Bij Kon besluit van 9 dezer is uit; 's rijks kas aan de gemeente Noordgouwe een vooischot verleend tot een maxi mum van f 3266,10, ter verstrekking aan de in die gemeente werkzame vereniging, uitsluitend werkzaam ter bevordering van de verkrijging van onroerend goad door landarbeiders, ter uitbetaling van 't door een landarbeider benoodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. ST.-MAARTENSDIJK Met ingang van 15 Juli e.k. wordt de kommies 2e klasse der directe belastingen, C. J. W. Hartsm'an van Amsterdam,1 (Invoerrechten en Accijnzen) ver plaatst naar hier.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 1