Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement: Vrijdag 8 Juli 1921. zierikzeesche courant. advertentiën EERSTE BLAD. Algemeen Overzicht. buitenland. binnenland. Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 76ste JAARGANG. - No. Dir. A. J. DE LOOZE Jr. Ultg,Redact. M. van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 $ts. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. By contract belangrijke korting. 10644. Inzending op den dag van uit- J. KOSTEN, £ave vóór 11 ure- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. de Burgemeester en wet houders van Zierikzee doen te weten, dat door den^ Raad dier gemeente, in zijne vergadering "van 17 December 1920, is vastgesteld de volgende Verordening VERORDENING- op de keuring van waren. Artikel 1. Deze verordening verstaat onder „waren" betzelfde wat artikel 1 van de Warenwet, Staatsblad 1919, no. 581. daaronder verstaat. Met „verkoopen" wordtin deze verordening gelijkgesteld a. het ten verkoop in voorraad hebben b. het afleveren c. liet uitstallen d. het vervoeren e. het te koop of in ruil aanbieden f. het uitdeelen g. het aanwezig hebben op markfen h. het aanwezig hebben in winkels, wo ningen, bergplaatsen, fabrieken, stallen, voer- of vaartuigen of op erven bij fabrikanten, kooplieden, winkeliers, slijters of venters in gebruik. Het aanwezig hebben van waren in wo- ningen of stallen wordt met verkoopen niet gelijkgesteld voor zoover de onder letter h genoemde personen aannemelijk kunnen maken, dat de aanwezige waren uitsluitend bestemd zijn voor eigen gebruik. Artikel 2. Het is verboden waren te verkoopen, die ondeugdelijk van samenstelling zijn of die in ondeugdelijken toestand verkeeren. Artikel 3. Het is verboden waren te verkoopen, die bij gebruik overeenkomstig de bestemming voor het teven of de gezondheid schadelijk zijn of kunnen zijn. Artikel 4. Het is verboden waren te verkoopen, die niet voldoen aan de eischen, of ten aanzien waarvan niet voldaan is of wordt aan de eischen, gesteld krachtens de Warenwet, Staatsblad 1919, no. 581, met uitzondering van artikel 16 dezer wet. Artikel 5. Hij, die waren verkoopt of die voor bet bereiden van waren grondstoffen bewerkt of verwerkt, is verplicht aan de ambtenaren, bedoeld in artikel 7, op aanvrage onmid dellijk die waren en die grondstoffen, als mede de zelfstandigheden, voorwerpen of gereedschappen, die bij den verkoop, de be reiding. vervaardig ng, samenstelling, ver pakking, bewaring, behandeling of het ver voer van waren gebruikt worden, te vertoonen en desverlangd ter hand te stellen. Artikel 6. Overtreding van eenige bepaling van deze verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste tweeduizend gulden. De waren, met betrekking waartoe de overtreding is begaan, kunnen worden verbeurdverklaard. Artikel 7. Met het opsporen van overtredingen, bij deze verordening strafbaar gesteld, zijn be last de ambtenaren, bedoeld in artikel 18 der Warenwet, Staatsblad 1919, no. 581. Artikel 8. Deze verordening kan worden aangehaald als keuringsverordening voor de gemeente Zierikzee. Artikel 9. Deze verordening treedt in werking op den dag, waarop de artikelen 6 en 7 der Waren wet 1919, S 581 van kracht worden, met ingang van welken dag zal zijn ingetrokken de verordening op den handel in- en verkoop van melk in de gemeente Zierikzee van den 5 April 1911, benevens de artikelen 101, 102 en 149 der Algemeene Politie-verordening voor zoover deze op keuring van waren be trekking hebben. Zijnde deze verordening door de Gedepu teerde Staten van Zeeland bij besluit van 24 Juni 1921 goedgekeurd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 8 Juli 1921. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYENSTEIN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Zal het den Zuid-Afrikaanschen pre mier gelukken den zoo lang verwachten en zoo hoog nóódigen vrede tussohen En geland en Ierland tot stand te brengen? In ieder geval verricht generaal Smuts, die op dit oogenblik nog in Engeland vertoeft, daar hij bij de onlangs gehou den conferentie der dominion premiers moest tegenwoordig zijn, heel nuttig werk. Tusschen de 2 partijen in-staande, ge niet hij bovendien groot vertrouwen, ter wijl zijn politiek doorzicht van algemeene bekendheid is. Men herinnere zich slechts het werkzaam en vruchtbaar aandeel dat Smuts bij de oprichting van den Volken bond had. Een uitgebreide volmacht der rijksregeering, zooals de bladen een paar dagen geleden meldden, ha,d Jiij; evenw'el niet; Wel nam hij de beste wensohen mede voor de vooraanstaande politieke leiders in Ierland. Dit feit alleen zegt genoeg. JMen wil onderhandelen van weerszijden. Na een nieuwe bijeenkomst zullen hoogstwaarschijnlijk de Valera, be nevens zijn politieke vrienden heden (Vrij dag) naar Londen komen voor de voorge stelde conferentie met Lloyd George, in welke vergadering generaal Smuts als voorzitter zal fungeeren. Dat ook Ierland hoopvoller gestemd is, moge blijken uit het telegram, dat de „president" dezer dagen over „den groo- ten vijver" zond als antwoord op een uit Amerika gedane vraag nopens de vredes- vooruitzichten. De Valera vertrouwt er op, dat Lloyd George's brief de eerste stap zal blijken te zijn tot het vervangen van geweld door recht en rede ter oplos sing van de Iersche kwestie. Indien de conferentie tot overeenstem ming van blijvenden aard leidt, zoo zegt hij voorts, zal ze voor de geheele we reld een 'waardig christelijk precedent scheppen. Thans schijnt een atmosfeer geschapen, die zal kunnen leiden tot een stilzwijgen de afspraak van wapenstilstand tusschen de vijandig tegenover elkaar staande Sinn Feiners en regeeringstroepen. iMet belangstelling wachten we de uiterst belangrijke conferentie af. De krijgsverrichtingen in Klein-Azië tusschen Grieken en Turken komen op den achtergrond, wanneer men de drei gende houding ziet van Engeland tegen laatstgenoemden, die bezig zijn 't geheele verdrag van Sèvres, zoo broos als het beroemde porcelein, dat daar gemaakt wordt, omver te werpen. Bijna de geheele Britsche MiddeUand- schezeevloot is naar de Turksche wate ren Igerequireerd pm een eventueele schen ding van de afgebakende neutrale zóne desnoods met geweld te keeren. Dit laat ste wordt door de Grieken, die zich in geen al te benijdenswaardige positie be vinden, ten zeerste gewenscht, omdat zij daardoor de kans krijgen, dat Engeland als actief bondgenoot aan hun zijde treedt. Frankrijk neemt tegenover het Grieksch- Turksche conflict een andere houding aan, die dezer dagen door Briand nog eens uitdrukkelijk is uiteengezet. Nooit zullen de Fransche troepen te Constanti- nopel gebruikt worden voor krijgsopera ties in bovengenoemd conflict, aldus de Fransche premier, die op een spoedigen vrede hoopt, na wijziging der grenzen in Syrië. Het verschil van inzicht in deze kwes tie komt den Turken ten goede. De Bri[t- sche regeering voert ten aanzien van deze verwikkelingen onderhandelingen met an dere gealliëerde regeeringen om voorstel len te doen, welke voor Turkije eenigs- zins aannemelijk zouden luiden en kon den voeren tot een duurzamen vrede in het naburige Oosten. De ongekende droogte, die op het oogenblik in geheel Europa heerscht, heeft de bevolking van tal van Russi sche gouvernementen vreeselijk geteis terd, daar n.l. de graanoogst volkomen is vernietigd. De hongersnood staat voor de deur en strekt zich uit over een bevol king yan ongeveer 25 millioen. Het Wolga- gebied is aan hongersnood ten prooi. De bevolking, van het gouvernement Sara tov vlucht om voedsel machtig te wor den, zoodat de bewoners van deze ge teisterde landstreek als 't ware een uit tocht begonnen zijn naar meer herberg zame oorden; een ware volksverhuizing. Een fabriek van valsche bankbiljetten. Naar uit Rome wordt gemeld, heeft de politie te Milaan aldaar een fabriek van valsche bankbiljetten van 1000 en 500 lire ontdekt, welke een enorme pro ductie had. Voor een bedrag van 650.000 lire aan deze valsche bankbiljetten is in beslag genomen, doch de inmiddels ge arresteerde „fabrikanten" hebben be kend, dat zij reeds voor 90 millioen aan door hen gemaakte biljetten naar het bui tenland hebben gezonden. Te Weenen heeft men 1600 biljetten van 1000 lire in beslag genomen. I Bond voor Staatspensionneering. Dinsdag 26 Juli a.s. zal te Utrecht in hpt gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen de 21ste algemeene vergadering van bovengenoemden bond wojrden gehouden. Verlaging der Suikerprijzen. Het Ned. Weekblad voor den handel in Kruidenierswaren verneemt, dat de Centrale Suiker maatschappij thans reeds suiker van de nieuwe campagne aan biedt voor f 49,50 of wel twaalf gulden per baal beneden de tegenwoordige noteering. Dit aanbod beteekent, dat ingaande October suiker verkrijgbaar zal zijn, ook voor den consument, tegen ongeveer den prijs van vóór den oorlog. Het blad herinnert er aan, dat bij den aanvang van de tegenwoordige cam pagne de suikerprijs f95 per baal van 100 k.g. bedroeg, zoodat in een jaar tyd de prijs nagenoeg tot; de helft terugviel. Do zwarte schande aan den Rijn. Te Deventer heofc zich een comité gevormd, onder leiding van dr. W. D. van Renesse,. dat stappen zal doen tot oprichting van een vereeniging met afdeelingen in onderscheidene plaatsen, teneinde in samenwerking met buiten - landsche organisaties een beweging op touw te zetten tegen de bezetting van het Rijnland door de zwarte Fransche troepen Binnenkort zal in het centrum des lands een algemeene vergadering worden gehouden, waarin de verdere actie zal worden besproken en vast gesteld. De ox-koizer. Bij den gemeenteraad van Doorn is ingekomen een protest van den ex-keizer tegen zyn aanslag in de gemeente belastingen. Daarbij protesteert hij niet, omdat deze aanslag te hoog zou zijn, maar tegen het feit, dat hij is aange slagen. By beweert hierbij, dat hij tegen zyn wil in Nederland verblijf houdt en hier als 't ware wordt vastgehouden en daarom niet als vry burger tot betaling verplicht is De meerderheid van den Raad is echter van meening, dat hy wel degelyk vrywillig naar Holland is ge komen en dat hij geheel vrywillig Doorn als verblijfplaats gekozen heeft. Men is daarom niet genegen, het protest te aanvaarden. Maatregelen zullen genomen worden om de uitvoering van den aan slag te verzekeren. Tevens moet de ex-kcizer protest hebben aangeteekend tegen den zeer hoogen aaDslag in de Personeele be lasting. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Te Naaldwijk is op 65-jari- gen leeftijd overleden de hieer I. L. A. v. Poelje, hoofd der openbare schóól nó. 1 aldaar, geboren alhier. By Kon. besluit van 29 Juni is benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuze water schap Bruinisse de heer J. C. Bolier te Bruin isso. ST.-MAARTENSDIJK. Met ingang van 16 dezer is benoemd tot agefot van poli tie te 's-Hertogenbosch de heer S. van den Berg alhier. ONDERWIJS. De nnjaars-examens. De (Minister van Onderwijs heeft be kend gemaakt, dat ook kweekelingen van Rijkskweekscholen en Normaalscholen, ook al hebben zij niet vier klassen dier inrichtingen doorloopen, aan 't najaars examen kunnen deelnemen, mits zij slecht? den leeftijd van achttien jaren hebben be reikt. Wanneer in verband met dat examen door het onderwijzend personeel van Rijksnormaallessen en kweekscholen extra lesuren worden gegeven, dan is de Minis ter bereid, om, voor zoover de grens wordt overschreden, waar binnen volgens het Bezoldigingsbesluit 1920 een hooger salaris mogelijk is, aan hen een extra be- looning volgens den gebruikelijken maat staf toe te kennen. By Kon. besluit van 30 Juni is met ingang van 1 Augustus, benoemd tot leerares bij het landbouwhuishoudonder- wijs mej. J. M. Lindenbergh te Zierikzee, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Oudelande (Z.), J. IT. Sem'melink le Wehl. Aangenomen: Naar Oudega (II. O. N.; loez.) J. W. Piepen te Lienclen. Naar Vriezen veen J. Booy te Lei- in uiden L u thersche Ke rk ZIERIKZEE. Zondag' 10 Juli 's voorin. 10 uur, ds. Iloevers le Den Haag. Gercf. Kerk. Beroepen- Te Bruinisse, C. M. Huizenga te Hoog'ersmilde. Te IJsselmonde, E. D. Kraan, cand. tc Den Haag. Te Vrijhoeven-'s-Gre- velduin-Gapelte en Sprang, D. K. Wielenga, miss. pred. lijd. le Kam pen. OUD VOSSEMEER. Op Woensdag 13 Juli a.s. zal door ds. Staal in plechtige bijeenkomst het nieuwe orgfel voor tic kerk der Gerefor meerden worden ingewijd. Chr. Geref. Kerk. Bedankt: Voor Zuip hen, .1. Vreug- denhil tc Sliedrecht. Geref. Gem. Beroepen: Te Opheusdcii, II. Kie vit Jzn. te Veenendaal. Ds. B van Neerbos hoopt Zon dag 24 Juli a.s. van de Geref. Ge meente te Bruinisse ai scheid te ne men en Zondag 31 Juli d.a.v. le Terneuzen intrede te doen, na be vestigd te zijn door Ds. A. Verha gen te Middelburg. i AANBESTEDINGEN. ZIERIKZEE. Het Dagelijksch Be stuur van het Waterschap Schou wen heeft Donderdag aanbesteed, het uitvoeren van zink- en stort- werken nabij Marinedam 3 aan het district Noorderstrand volgens be stek no. 516. Inschrijvers waren de heeren A. de Bruijn te Terneuzen, voor f 11L25; J. Roskam Cz. te Sliedrecht, voor 1' 10100; N. v. dl Linde te Scharendijke, voor f 9146; L. v. d. Valk Jz. te Amsterdam; Voor f 9900,—; Chr. Roosendaal te Enkhuizen, voor f 8985; C. H. van Wijnen te Papendrecht, voor f 8743; J. W. Roeloffs te Papendrecht, voor f 8650; KI. Vol'kJer Tz. te Sliedrecht, voor f 8399 (gegund). Het herstellen en onderhouden van heulen, bruggen, duikers enz., volgens bestek no. 517 in drie per ceel en. Inschrijvers waren voor het le perceel: J. Verboom le Seroos kerke, voo.rf 1125; J. de Oude, Kerk werve, voor f 1019 (gegund)2e per ceel J Verboom te Serooskerke, voor f 1325; J. de Oude te Kerkwerve, voor f 1099 (gegund); 3e perceel P. Kroon te Brouwershaven, voor 1' 1185; M'. de Moor te Brouwers haven, voor f 1159; .1. Verboom te Serooskerke, Voo>r 1' 950; L. A. Vink le Brouwershaven, voor f 922; C. D. Ornee, Scharendijke, voor 1' 749; J. de Oude te Kerkwerve, vpjójr f 675 (gegund). Het delven van een waterleiding bij de Prunjemolen. Inschrijvers de heeren G. v. d. Mulle te Ooster- land, voor f l,07a per M. J. L. v. d. Berge te Haamstede, voor f 249; C. v d. Bos te Kerkwerve, voor f 237; J. JDorreman le Scharendij ke, voor f 235; J. v. d. Houten te KerkwerVe, voor f 195,50; P. Ge- leijnse te Ellemieet, voor f 194; G. v. d Houten 'le Serooskerke, voor f 183; J. v. d. Panne Lz. te Scha rendijke, voor f 179; J. de Oude te Kerkwerve, voor f 169; S. Hart te Renesse, voor f 148; J. F. Fondse te Kerkwerve, voor f .118; J. Ver boom te Serooskerke, voor f 99,99 (gegtind). VAN HEINDE EN VER. In Reichenberg in Bohemen zijn bij een brand op een boerenhoeve 4 bewoners een prooi der vlammen geworden. iBij een brand op een Russische stoomboot 0p de Wölga, kwamen meer dan 100 passagiers om 't leven, w. o de bisschop van Novgorod en verscheidene professoren. In Berlijn dreigt een staking onder de gemeentel-werklieden. Te Aligarh in Britsch Indië hebben ernstige onlusten plaats gehad tengevol ge van een proces. De politie kreeg ver scheidene dooden. Te Dublin is de Amerikaansche vlag op het huis van den consul door troepen naar beneden gehaald. De Japansche kroonprins zal een be zoek brengen bij den Paus. Op de „luchtlijn" tusschen New- York, Chicago en San Francisco worden nu ook 9laapwagen-vliegtuigen gebruikt, waarin verder nog een electrisch verlichte salon is met zes club-fauteuils. De inter-gealliëerde commissie heeft, tengevolge van de vobrVallen te Beuthen den eersten burgemeester dezer stad, dr. Stephan, uitgewezen. Uit Lima (Peru) wordt gemeld, dat door. een bomontploffing en brand een vleugel van het paleis aldaar vernield is, waarin de vertrekken van de Peruaan- schen president gelegen zijn. De president was juist afwezig. Kostbare documenten en schilderijen zijn verloren gegaan. Het tekort op de Belgische spoorweg- begrooting bedraagt 94 millioen francs. De Bulgaarsche regeering heeft toe stemming gevraagd voor de betaling van alle schadevergoeding drie jaar te mogen uitstellen. De Duitsche Rijkskanselier Wirth zal binnenkort een bezoek aan Brussel bren gen. Volgens de officiëele statistieken is de bevolking van Weenen de laatste 20 jaren met ongeveer 200.000 zielen ach teruitgegaan. De Tiroolsche Landdag heeft de vreemdelingenbelasting definitief op 30 pCt. van den huurprijs der woningen en op 60 pCt. van den pensionprijs vastge steld. In Engeland maakt men zich in verband met den opmarsch der Kemalislen bezorgd over Constanli- nopel. Opstandelingen in Oekraïne nebben den voormal igen Hongaar- schen dictator,. Bela Ivun, gevangen genomen. VERSCHILLENDE BERICHTEN. i Zwam' beproefde familie. Te SL Maarten (N.-H wend de zoon van den beer J. M plotseling krankzin nig De moeder, die uitgeput was van bel waken bij haar zoon, ging bij haar anderen zoon logeeren. Daar werd zij plotseling zelf ook volslagen kranK/.- - i1 Een vorstelijk gezagvoerder. Het s.s. „Asia", van de Oost-Aziatische Compagnie, is dezer dagen te Bre- vik in Noorwegen binnen gevallen om papier voor San Francisco te laden. Kapitein van het schip is de 33-jarige prins Axel van Denemar ken, zoon van prins Waldemar, den broeder van den koning van Dene marken en van den koning van Noorwegen. Prins Axel heeft al vele zeereizen gedaan, in gezelschap van zijn vrouw, prinses Margaretha van Zweden. Reazenoisch. Aan den rijksviscli- afslag te IJmuiden is door den Duit- schen stoom treiter P. G. 269 een bij IJsland gevangen heilbot aange bracht, die ongeveer 2 M. Lang' ei? 40 c.M. dik was. De visch woog 310 pond en bracht f 62 op. Volgens deskundigen zou het beest meer dan honderd japr oud zijn. De kop en het vel zagen grijs; de gewone kleur is wit. Een ongenoode gast. Te Vlissin- gen ontdekten twee alleenwonende dames, dat des nachts door het ver brijzelen vaneen ruit een ongenoode gast een bezoek nad gebracht aan haar woningen blijkbaar in al haar kamers was geweest, terwijl echter, niets was ontvreemd. Bij onderzoek bleek in een der op den zolder staande ledikanten een mail in die pen slaap te liggen. De politie, die ter hulp was geroepen, ontdekte dat bet een marinier was, die den vo- rigjen avond in zeer dronken toe stand in de woning was gedrongen. De man wist zich van 't (geval niets te herinneren en kon niet begrijpen hoe hij daar was gekomen. Door de politie is hij aan de marine autori teiten overgeleverd. De schal in den boom Zaterdag namiddag Was een 3-tal jongens te ipverschie aan het spelen. Toen een der jon'gens over de bovenste plank van een afsluiting liep, zag hij in een hollen boom een doosje .ver slop t, dat bij opening bleek te be vatten eenige gouden broches en oorknoppen en andere gouden sie raden. De jongens verdeelden ze on der elkaar, doch bij hun thuis komst stelde teen der ouders de po litie met den vondst in kennis, die daarop de gouden voorwerpen in bewaring nam. Daar men vermoedt dat alles van diefstal afkomstig is, zijn bij dè politie nadere inlichtin gen omtrent deze voorwerpen te be komen. i Droeoe bruiloft. l)e landbouwer S. uit Wierden reed met zijn vrouw naar een bruiloft te Almelo. Tus schen Wierden en Almelo sloeg het paard op hol. S. viel van den wa gen en bekwam een schedelbreuk, lïij werd onmiddellijk naar het zie kenhuis vervoerd, Waar hij eenige oogenblik'ken na aankomst over leed. Onze s.choone moedertaal. De volgende waarschuwing moet aan de belastingplichtigen van Terneu zen toegezonden zijn „Voor 't laatste bericht ien .alvo rens in strengheid te plaatsen van 't goedkeuren der voorbehouden© wet de schatplichtigen met het ver effenen van hun .achterstaande belastingen en hun ne (aangifte op de belastingen van de inkomsten van 1920 zijn vrien delijk verzocht van de zelfde spoe dig binnen te brengen en hun ach terlijk te effenen zonder uitstel". Een natuurwonder. Bij den land bouwer A. van der J., te Oude Ton- ge staat pti reeds een peereboom voor de tweede maal in vollen bloei. Zelfs hangen er reeds vruch ten aan. Worden werkelijk deze nieuwe jonge vruchten voldragen, dan doet zich hier het eigenaardi ge geval voor dat er van een en de zelfde boom twee gsten le pluk ken zal zijn'. Diefstal aan ele-c. stroom. Deze soort diefstal wordt voor de ge meente Amsterdam jaarlijks op een half millioen gulden geschat. Naar de Noordpool. Uit Chrisli- arria wordt bericht, dat volgens een telegram uit Seattle de Noord pool reiziger Amundsen aldaar is aan gekomen. Hij verklaarde, het nog steeds als mogelijk, met het drijfijs naar de Noordpool te drijven met den stroom1, diew.an Groenland over de Noordpool naar Siberië gaat. Amundsen zal zich een jaar in de Vereenigde Staten ophouden en daarna opnieuw trachten de Noord pool te bereiken. De droogte Nu de droogte aan houdt, zal het duinwater voortaan te Anna Paulowna per vlet wor den aangevoerd. Aan de vlet, die het drinkwater langs Zandvoort en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 1