Zierikzeesche IÉ Nieuwsbode BREEKT VRAAGT WOeiKdflfl fi Juli 1Q91 ZIERIKZEESCHE COURANT '6ste -JAARGANG. - No. 10643. Inzending op den dag van uit- EERSTE BLAD. Ingezonden mededeelingen. MET DE OUDE SLEUR EN ALOM VERKRIJGBAAR. ABONNEMENT: Pry s per 3 maanden f 1,50, franco per post f1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschynt Maandag, Woensdag en Vrijdag. ADVERTENTIËN: van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. kiiaudy o jun iazi. gourawt. ||t a jp de l00ze jf. uiig.-rntut. j, koste*. «ave nr.. Dit nummer bestaat alt 2 bladen. BROUWERSHAVEN. Als AGENT voor Ons blad in boven genoemde gemeente is door ons aan gesteld, den heer J. P. v. d. VELDE, Nieuwstraat, by wien men zich kan opgeven als abonné en die zich belast met het aannemen van advertentiën. DE DIRECTEUR. BUITENLAND. De moord te Capelle-Brouck. In verband met de vreeselijke misdaad te Capelle-Brouck wordt nader gemeld, dat thans het lijk van den vermoorden boer (Mayeux is gevonden. Het was door den voorzoon van Sidónic IMayeux in een vijvertje te Looberghe geworpen en dus niet, zooals de boerin beweerd had, ver brand. De zoon is gearresteerd; hij bekende het lijk op verzoek van zijn moeder in hel moeras te hebben verborgen. De boerin en de knecht, Vandenaeble, zijn met het lijk geconfronteerd. Zij volharden bij hun vroegere houding en geven elkaar de schuld van de misdaad. De zoon schijnt aan den moord zelf onschuldig te zijn. De onfortuinlijke regeninaker. De macht van Hatfield, den bekend geworden Canadeeschen ..regenmaker" maakt een crisis door, aldus wordt uit Toronto gemeld. Hij heeft een contract gesloten, om het gedurende Mei, Juni en Juli vier inches te laten regenen. Ge durende de eerste twee maanden was de regen voldoende, doch thans, nu de regen zoo broodnoódig is, is de „productie" plotseling opgehouden en de medicine Hat Agricultural Company, in dienst van Welke hij zich heeft gesteld, eischt thans onverwijlde uitvoering van het contract. Den 30sten Juni begon het een weinig te regenen rondom de Medicine Hat, doch de boeren willen méér water hebben. Sovjet-Rusland en Japan. De correspondent van de Morning Post te Reval verneemt, dat de Sovjet- regeering de aanhouding heeft gelast van alle in Rusland wonende Japanners, de communisten uitgezonderd. |Men be schouwt deze stap als de formeele er kenning van het bestaan van den oorlogs toestand tusschen Japan en Rusland. Hongersnood en ziekte. Aan de Dally Tel. wordt uit Kopenha gen geseind, dat volgens berichten uit fVfoskou, te Riga ontvangen, de mislukking van den oogst algemeen is; zelfs in de districten van Koeba en in het gouver nement Ekaterinos'.aw is de toestand hoogst bedenkelijk. Een bevolking van 25 millioen zielen in Oost-Rusland wordt met hongersnood bedreigd. De cholera heerscht algemeen in Zuid-Rusland, vooral in de Rostoff-aan-de-Don districten en in [Moskou heeft men allerlei epidemische ziekten. De overheid heeft inëntingen met serums bevolen, maar het baat niet veel, want de mensdien eten alles, zelfs het meest onverteerbare voedsel. In Oost-Rus land is de pest uitgebroken. De bolsjewiki in Georgië. Na,ar een Vertegenwoordi|ger van de sociaal-democratische pairtij in Georgië aan ,,Die Freiheit" meedeel de, wordt dit Land hcheerscht door een groep Bolsjewistische overheer- schers, 'gesteund door de Kemalis- ten. De bolsjewiki vervolgen de vak- vereeniginjgen zoo scherp mogelijk. Het economische leven in Georgië is verlamd; de buitengewone com missie, die aan 't hoofd staal ken merkt zich door g'r.oolc wreedheid, Arbeiders en boeren worden bij dui zenden gearresteerd, Te Tiflis wer den de ntenschen bij massa's dood geschoten. Een verstoord feest. Zaterdagavond herdacht de schutters vereniging te Wilmersdorf haar op- richtingsfeest. In den nacht drongen plot seling pngeveer dertig boeven de zaal bin nen en bedreigden de gasten met revol vers, ijzferen tangen en andere wapens. Een aantal personen werd van sieraden, geld, handtaschjes enz. beroofd. Drie gasten werden zwaar gewond naar 't zie kenhuis gebracht, twee andere konden, nadat ze voorloopig verbónden waren, naar huis worden gebracht. Een groot aantal strijders liep lichte kwetsuren op. De drie hoofddaders werden door de pó- litie gearresteerd, de overige ontkwamen. Ook van de misdadigers werden verschil lende ernstig gewond; zij werden echter door hun kameraden meegenomen. De aanslag te Belgrado. De drie communistische leden van het Zuid-Slavische parlement, die van mede plichtigheid aan den aanslag op den prins-regent werden beschuldigd, zijn Vrijdagavond gearresteerd, nadat het par lement toestemming tot vervolging had verleend. Het Belg. Vorstenpaar in Engeland. De Koning en dc Koningin van België, die uit Oslende waren over gestoken met hel koninklijke En gelsche jacht Alexandra, geëscor teerd door drie Engelsche loqwalo booi jagers, zijn te Dover ontvan gen door den prins van Wales. Daar na vertrok het koninklijke gezel schap naar Londen. Bij hun aan komst aan het Victoria-station werd het Belgische vorstenpaar verwel komd door koning Georjge, koningin Mary en de andere leden van jict Engelsche Vorstenhuis, Zij werden luide toegejuicht door een Igiroote menigte, die zich bij het station had opgesteld. Daarna reden de Belgi sche en Engelsche vorsten naar Buckingham Palace. Na het noenmaal hebben de Bel gische koning en koningin een be zoek gebracht bij de koningin-moe der Alexandra. Daarna hebben ze de cenotaaf en hel graf van den on bekenden soldaat in óogenschouw genomen, s Avonds hebben de ko ning en koningin van Engeland een gala-feestmaal aanlgeboden ,ajan liet Belgische vorstenpaar, waaraan 250 genootligden aanzaten. Talrijke ge zanten, Lloyd George en al de eerste ministers van het rijk waren aan wezig. Aan liet eind bracht koning George een dronk uit. Terug naar het barbarisme Ileel onze, zoogenaamd beschaaf de, wereld is enkele weken in harts tochtelijke spanning gehouden door den bokswedstrijd te Ncw-Yersey tusschen den Fnanschman Carp en- lier en den Amerikaan Dempsey. Zaterdag is eindelijk de „groote" vraag beslist wie wereldkampioen zal zijn in die barbaarsche sport. Dempsey is uit het krijt getreden als overwinnaar en heel de sport wereld vereert hem als een halfgod. Kranten vermelden het feit met groote letters, als.ol' het hier een wereldbelang! betrof. De jafkeer, welke de oppervlakki ge kennisname van iets van dezen aard reeds wekt, groeit lol walging aan wanneer men dc verst ïgfen van dezen wedstrijd leest. Een telegram uit New-Yersey ving aldus aan „Bij de eerste ronde bleek Demp sey dadelijk de meerdere, die Car pentier mJeedoogenu>ozc slagen toe bracht, vooral wanneer zij mekaar vastgrepen. Toch verdedigde de Franschman zich met veel moed. Ondanks zijn vermaarde vlugheid kon hij Dempsey niet ontwijken, die hem in het nauw bracht. Demp sey scheen Carpentier gansch in zijn macht te hébben. Carp en lier werd zwaar getroffen; zijn gelaat was ge zwollen en met bloed bedekt.' In de tweede ronde heet het: Gar pentier hamert op Dempsey's hoofd. Carpentier wordt ernstig aan het linkeroog gewond". De vierde ronde, de beslissende, wordt in dit telegram als volgt ver teld: „In de vierde ronde valt Demp sey verwoed aan. Een linker upper cut maakt Carpentier aan he/ dui zelen. Door een rechtsciien slag op de 'kin gaat Carpemk r ten gronde. Hij richt zich op na 9 seconden, doch valt dan voor goed neer door een recht sch en slag op de borst. De laatste ronde duurde 1 m. 10 sec." Deerlijk gehavend is Carpentier uit den strijd gekomen. Zelfs heeft een lijd lang hel ge rucht gegaan, dat Carpentier dood- gebokst was, doch hij zelf heeft een geruststellend telegram aan zijn vrouw 'gezonden, dat zijn gezond heidstoestand goed is. En de indruk, welke dit walging- wekkend schouwspel op het duizen den tellend publiek' maakt Het Belga-telegram geeft ook hier weer de noodige voorlichting Agénten baanden zich dadelijk een weg tusschen de menigte, zoo dat de boksers naar hun kamers konden terugkeeren. De toeschouwers waren overeind gesprongen, huiler' c en tierende. Onder dit lielsch lawaai kon men het geschrei onderscheiden van de vrouwen, toen deze bemerkt had den, dat na de knock-onl Carpentier uit zijn oog bloedde". Dit droeve verschijnsel van mas sa-psychose beperkt zich helaas niet tot Amerika. In Parijs was het ,al niet veel be ter, wanneer men. e VI.leest. Toen de nederLaag van Carpentier bekend werd, ging een schok door Parijs. Een volk dat klaar slond om te juichen, een juichkreet, die m het hart moet worden verstikt en in de keel blijft steken. Een oogenblik van geweldigen schrik, dan verbazing en eindelijk droef heid. Er zijn vrouwen en mannen die in tranen uitbarsten. Iets verder in het verslag wordt medegedeeld, dat een tijd lang alle verkeer per as in de Parijsche slra- ten stilstond, zoo hevig was de schok. Maar, zoéf heel het, Carpentier heeft niets van zijn groote populariteit ingeboet, er is zelfs een feeder ge voel voor hem ontstaan, als voor een martelaar Wanneer dit geèn lorkenen van toenemende verwildering zijn, dan weten wij hel niet. Ongeregeldheden te Beuthen. Tijdens het binnenrukken van Engel sche troepen in Beuthen (Silezië), die door de bevolking luide begroet werden, viel plotseling de Fransche wacht de me nigte met kolven en gummistokken aan. Er vielen schoten, waarbij een Fransch majoor en verschillende Fransche solda ten -werden gewond. Toen de menigte poogde een gewond burger in een huis te dragen, traden de Franschen opnieuw tegen de menigte op. Door dit optreden kwamen verschillende vrouwen en kin deren om het leven. De Franschen na men 20 burgers van Beuthen als gijze laars in arrest, waaronder de eerste en tweede burgemeester. Des namiddags wórden de hoofdstraten door de Engel sche troepen bezet en de rust hersteld. Jougdige communisten. Een allermerkwaardigste demonstratie Zondagmorgen te Berlijn gehouden voor het gewezen keizerlijke slot. Een paar honderd kinderen betoogden daar met vlaggen en opschriften, net als groote menschen. Zeer fraaie spreuken waren er bij, zooals: „Weg met de lichamelijke straffen! Weg met den godsdienst in de scholen! Leve onze broeders en zusters in Sovjet-Rusland! Vrijheid voor onze va ders, die in de gevangenissen zitten!" Wie de kinderen dan wel zou hebben opgestookt, als de vaders in de gevange nissen fitten?" Want dat volwassenen de heele zaak op touw hadden gezet, bleek maar al te duidelijk. Jongens van twaalf jaar hielden namelijk ingewikkel de toespraken, die zij uit het hoofd had- flen geleerd, tot de politie over het hun inziens betreurenswaardige feit, dat in de Duitsche republiek de opvoeding zoo anti-revolutionnair was. Een kwajongen van een jaar of Zestien wist daar wel een middel op. (Men moest actie voeren en de kinderen moesten wei geren om op school antwoórdd te geven op de vragen die hun in 't uur van de reactionnaire geschiedenis werden gesteld. Toen deze dwaze comedie was afge- loopen, werd natuurlijk de onontbeerlijke optocht gehouden. Een professor als bankbiljetten- vervalscher. De politie te Weenen heeft verschei dene leden van een bende bankbiljetten- vervalschers gearresteerd, die by Ween- scho banken zeer goed geslaagde imitaties van Tsjecho-Slowakischo biljetten van 50 kronen tot een totaal van meer dan 600 CT0 kronen hadden weten te plaatsen. Onder de gearresteerden bevond zich professor dr. Julius von Meczaras van de universiteit te Boedapest. In totaal had de bende 5.763.000 Tsjechische kronen vervalscht. Het vermogen tan Andrew Carnegie, Volgens officieele cyfers bedraagt het vermogen van Andrew Carnegie meer dan 54 milliard gulden. Vóór liefdadige doeleinden heeft hy meer dan 850 millioen weggegeven, Op zyn pensioenlyst komen meer dan 400 personen voor, onder wie eenige oud-collega's nit den tijd toen hjj nog spoorweg-telegrafist was, en vele employé's by het gedeelte van den Penn sylvania spoorweg, dat door Carnegie aangelegd werd. Kolonel House's oordeel. Naar draadloos uit Horsea wordt ge meld he ft kolonel House, destijds de vertrouwde van president Wilson, in de Philadelphia Ledgev een artikel ge schreven over de indrukken tydens zyn jongste Europeesche reis opgedaan. Hy betoogt dat de vooruitzichten voor een algemeene verbetering der Europeesche aangelegenheden sedert den oorlog nim- mer zoo goed waren als thans. Hy meent dat stabiele regeeringen, in het by zonder in Frankrijk en Duifschland, strikt noo- dig zijn om de verbetering te doen toe nemen. Groot-Britannië, aldus House, is de stabilisator in de Europeesche zaken geworden, en heeft zyn invloed in de goede richting uitgeoefend. B I N N E N L A N D. Het wetsontwerp-Bomans. Naar de Mëb. verneemt zal de Memorie van Antwoord op het wetsontwerp- mr. Bomans heden(Woensdag)avond ver schijnen. Het blad verneemt verder, dat het in het voornemen van den voorzitter der Tweede Kamer ligt, om deze bijeen te roepen tegen Dinsdag 12 Juli a.s. ter behandeling van bovengenoemd wets ontwerp. Uit Stad en Provincie. Z1ERIKZEE. Voor de benoeming van een hoofd-ing. van den Provincialen Waterstaat in Zeeland worden voorge dragen de heeren G. Fliering*, inge nieur eerste klasse by de gemeentewerken te Rotterdam; H P. J. Schuir, directeur van gemeentewerken en het bouw- en woningtoezicht te Vlaardingen en P. Wolffenspargeringenieur van den Provincialen Waterstaat in Overijsel. Provinciale Stuten van Zeeland. Dinsdagavond is de Zomerzitting der Prov. Staten geopend door den nieuwen Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, die een rede hield, waarin hij H. ;M. de Koningin en Hare raadslieden dank zegde voor het in hem gestelde vertrouwen en vervolgens groote hulde bracht voor hetgeen mr. H. J. Dijckmeester 15 jaar voor de provincie heeft gedaan, ook in de moeilijke jaren, die achter ons liggen. Spr. hoopte, dat op de werkzaamheden der Staten Gods zegen moge rusten. De heer A. A. de Veer heette den ipeu wen commissaris namens de Staten wel kom, sloot zich aan bij de hulde aan mr. Dijckmeester gebracht, en zegde den nieuwen commissaris gaarne den steun der Statenleden toe. De nieuw gekozen leden, de heeien jhr. van Teijlingen, Gunfct en van Nieuwenhuij- zen werden toegelaten en geïnstalleerd. Aan het afgetreden lid van Ged. Sta ten, jhr. mr. E. A. O. de Casembroot, werd door den voorzitter wóórden van hulde gewijd voor hetgeen hiij in 29 jaar als Statenlid en 26 jaar als lid van Ged. Staten voor de provincie heeft gedaan. Tot lid van Ged. Staten werd gekozen de heer A. van der Weijde te Ellemeet met 32 tégen 5 stemmen op den heer Van Niftrik, 4 op den heer Lindeijer en 1 blanco. De heer van der Weijde verklaarde de benoeming te zullen aanvaarden, maar nog geen zitting te kunnen nemen, daar hij eerst moet bedanken voor enkele functie», die niet vereenïgbaar zïjn met de betrekking van lid van Ged. Staten. Tot buitengewoon lid van Ged. Staten werd herkozen mr. De Veer. Aan den 'heer J. A. J. Sipmacher Zijnen werd eer vol ontslag verleend als hoofd-ingenieur Van den Prov. waterstaat Over een 2-tal vooistellen, waarover in de najaarsver gadering de stemmen hadden gestaakt, had herstemming plaats. Daarbij werd besloten met 29 tegen 19 stemmen om voor 1921 en 1922 een subsidie van f 4000 toe te staan aan de Z. L. M. voor de paardenfokkerij, terwijl met 28 tegen 14 stemmen verworpen werd een voorstel-Wellemaji, om subsidie te verleenen vdor het congres van geiten- fokvereenigingen te Roermond. Dóór den heer J. W. Vienings werd een motie inge diend, waarin de Staten zich geheel ver eenigen met de motie aangenomen in de Tweede' Kamer in zake de spoorwegver binding met Zeeland en er bij de regee ring op aandringt de toegezegde maat regelen ten spoedigste in vervulling te doen gaan. Deze motie, evenals alle voor stellen werden naar de afdeelingen over gebracht. Hierna had de trekking der afdeelingen plaats, waarbij gezien het nog niet op kunnen treden van den heer A. van der Weijde als lid van Ged. Sta ten, in de eerste afdeeling 13 statenleden en slechts een lid van Ged. Staten Werd benoemd. In de eerste afdeeling hebben zitting de heeren Hendrikse, van der Weijde, van Zuijen, Hartog, Mulder, Lin deijer, W. van Oeveren, v. d. Ouden, Oveihoff, Nolson, Onderdijk, Stieger, J. W. van Oeveren en als lid van Ged. Sta ten de heer Sprenger. In de tweede af deeling de heeren Kakebeeke, Vienings, de (Meij, van Dixhoorn, Welleman, Adri- aanse, de Veer, Kessel, van de Putte, Timmerman, Erasmus, Vogelaar, en de leden van Ged. Staten, de heeren Van Rojmpu en Fruijtier. In de derde afdee ling de heeren van Nieuwkuijk, Verhorst, v. Teijlingen, Dekker, Gunst, v. Nieuwen- huijze, van Waesberghe, Gerlach, Du- moleijn, Moelker, van Niftrik, Lantsheer en de leden van Ged. Staten, de heeren Blum en Dieleman. Besloten werd de eerstvolgende openbare vergadering te houden op Dinsdag 19 Juli, des morgens te 10 uur, waarna deze vergadering werd gesloten. ANNA-JACOBA-POLDER. De landbou wers Gebr. W. en Van H. pompen door middel van een 10 p.k. motor de slooten in het land vol water, ten einde de door de ongewone droogte geteisterde vruch ten, nog eenigszins tegemoet te komen. ST.-ANNALAND. Het voorzien in de be hoeften van zijn vee veroorzaakt den boer bij de tegenwoordige droogte niet weinig zorg. Dat klemt ten opzichte van het drinken haast nog meer dan wat het eten betreft. Een drietal veehouders zijn eiï nu toe overgegaan om in de putten hunner weiden Nortonpompen te laten slaan en dat met den besten uitslag. Een dezer moet zelfs een emmer water per minuut opgeven, wat natuurlijk ruim schoots voldoende is óm in de behóeften te voorzien. y SCHERPENISSE. In de gemeenteraads vergadering van (Maandagavond 11. wer den de notulen onveranderd vastgesteld. Ónder de ingekomen stukken was ëen missive van Ged. Staten betreffende de jaarwedden van burgemeester, secretaris, wethouders en ambtenaar van den burg. stand. Proces-verbaal van kasopneming Op 15 Juni 1921. lm kas was aan contanten en geldswaardige papieren f 9163,35. Op verzoek werd eervol ontslag verleend aan de heeren A. C. Polderman en D. Keur als leden der schattingscommissie. In hun plaats werd benoemd de hee ren D. K. Rijstenbil en J. Keijzer. Vast gesteld werden de oninbare posten en restanten van den hoofdelijken omslag en hondenbelasting over 1920. De rekening over 1920 werd aangeboden in ontvang óp f 42448,83f' en uitgaaf op f 42382,61. Al- zoo een goed slot van f 66,22r>. onderwijs. Bij Kon. besluit van 1 dezer zijn benoemd, met ingang van 1 Sep tember: lot leer aar aan de R.H.B.S. te Zierikzee W. Valk en A. A. Meu- lendijk; voor het tijdvak van 1 Sep tember 1921 tot en met 31 Augus tus 1922: tot leer, ar es mevr. E. A'. van Dijk—Bouwmeester, en tot leer,aar P. E. Muller en H. M. van Praag te 's Grave ullage. verkoopingen, enz. BRUINISSE, 4 Juli. Notaris H. J. van Nouhuys te Zierikzee, verkocht alhier op heden in het openbaar: vruchten te velde, als: Wilhelminatarwe voor f 245, aard appelen voort f 270, bruine ajuin voor f 380. Alles per Gemet. Yandbouw en veeteelt. De minister van landbouw zal het bestuur der vereeniging „Stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard" in liet departementsgebouw ontvan gen op Dinsdag 5 Juli a.s. des na middags ten 5 ure, ter gelegenheid van de Eerste Nationale Tentoon stelling van het Ned. Trekpaard. RENESSE. [Maandagnamiddag bad de keuring plaats der geiten van onze gei- tenfokveieeniging door de heeren C. Zwa german en W. Sietema, beiden zuivel- consulenten te [Middelburg. Er werden 7 lammeren goedgekeurd, allen afstamme lingen van de in het Prov. stamboek op genomen geiten. Zes konden in 't plaat selijk stamboek worden ingeschreven. geiten, die in verschillende rubrieken zul len geplaatst worden, zullen naar de in September te Vlissingen-Middelburg te houden tentoonstelling gezonden worden. Ryks najaarshengstenkeuring. De Minister van Landbouw, Nyverheid en Handel heeft bepaald, dat de gewone

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 1