Zierikzeesche Nieuwsbode Kamphofs Heerenbaai FF. Kamphof': Reclametabak. abonnement: advertentiën: Vrijdag 1 Juli 1921. zierikzeesche EERSTE BLAD. Kennisgeving. Algemeen Overzicht. buitenlan d. binnenland. Ingezonden mededeelingen Onovertroffen in kwaliteit. Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—3 regels 60 ets., van 4 regel8 en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. By contract belangrijke korting. COURANT JAARGANG. - No. 10641. Inzending op den dag van nlt- I 0|f_ L j DE L00ZE Jr U|tg ,Redact U j KOSTE*, gave vóór 11 nre. Dit nummer bestaat olt 3 bladen. BURGEMEESTER, en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het vierde suppletoir kohier der schoolgelden dier gemeente, over het jaar 1920/21, op den 24 Juni 1921 door Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is gezonden, en van heden af gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt; Voorts wordt in herinnering gebracht, dat binnen twee maanden na de goedkeuring van het. kohier de aanslagbiljetten worden uitgereikt, en binnen drie maanden na die uitreiking de aangeslagenen tegen hun aan slag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen, bjj verzoekschrift op on gezegeld papier; als mede dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bjj de Verordening op de invordering van genoemde belasting bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 29 Juni 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. TIMMERMAN Cz., Wetb. 1°. Burg. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Het conflict in de Engelsche mijnwer kerswereld is, na bijna 3 maanden te hebben geduurd, tot oplossing gekomen, wanneer het meerendeel der kölendelvers de overeenkomst, door hun leiders getee- kend, aanvaardt. Lloyd George heeft ten aanzien van deze overeenkomst in het Lagerhuis ver klaard, dat nu een oplossing was ver kregen, die vo.or geruimen tijd den vrede zal kunnen waarborgen. De strijd is lang durig en kostbaar geweest. Kostbaar voor beide partijen. De mijnwerkers hebben door hun' volharding in den strijd de „nationale iwinstpot" voor hen verlóren zien gaan; de eigenaars hebben wat de loonregeling betreft iets moeten toege ven. Het geschil, dat in den beginne een eenigszins politiek karakter droeg, heeft zich spoedig tot een zuiver loongeschil beperkt en daarom was het te verwach ten, dat de mijneigenaren enkele onbil lijkheden van de loonregeling zouden Wegnemen. Terwijl nu den arbeiders een minimumloon is gewaarborgd, krijgen zij een aandeel in den bloei van het bedrijf, dat hun tot grootere krachtsinspanning zal moeten prikkelen. Deze regeling be rust op de verwachting, dat het bedrijf in de toekomst zich zal herstellen en de hëersëhende slapte slechts van tijdelij- ken aard zal zijn. Op de beteekenis van deze regeling heeft de Britsche premier in het Lager huis gewezen, waarbij hij o. m. verklaar de, dat hij hierdoor nieuwe verhoudingen tusschen kapitaal en arbeid verwachtte. Het toon der del vers zal nu wisselen naar gelang van de uitkomsten van 't bedrijf. Is Engeland's minister optimistisch ge stemd ten aanzien van den vrede in de mijnen, wat Ierland betreft, zal de mi nister eenigszins somberder gestemd zijn, al schijnt de hoop op een oplossing nog niet geheel en al vervlogen. De ver zoenende hand van de zijde der regeering den Ieren in den persoon van de Valera aangeboden, is nog niet aangenomen. De z.g. president der Iersche republiek heeft in zijn antwoord op de uitnoodiging van Lïoyd George te kennen gegeven, dat de Ieren zeer naar een duurzamen vrede verlangen, tusschen de bevolking van de twee eilanden. De Valera ziet evenwel geen weg om dat doel te bereiken, zoo lang Engeland! aan Ierland de werkelijke eenheid onthoudt, en 't. beginsel van nati onaal zelfbeschikkingsrecht op zij schuift. Door dit eenigszins weigerachtige ant woord maakt men zich in 't Vereenigd Koninkrijk ongerust, te meer daar Craig, de eerste minister van Ulster, het aan bod van de Valera tot het houden eener bespreking heeft afgeslagen. Het is te hopen, dat Lloyd George's vredespoging niet op formeele opvattin gen van de wederzijdsche partijen zal afstuiten en dat Sinn Fein niet o,m de weigering van Ulster tot het houden van voorafgaand overleg de samenkomst met da Britsche regeering zal doen mislukken. Aanslag op (len priDS-regent van Servië. De Yossische Zeitung verneemt "uil Belgrado: Nadut de nieuwe grondwet Dinsdag aangenomen was, heeft de regent van Servië, kroon prins Alexander, Woensdag den eed op die nieuwe grondwet afgelegd. Toen hij daarna liet gebouw van de Nationale Vergadering verliet, heeft een Kroaliër een hom naar zijn rijtuig geworpen, waarin zich ook minister-president Pasit^j be vond. De bom sloeg tegen een tele graafpaal en ontplofte in de lucht. Stukken ervan vlogen wel tegen het rijtuig, maar noch prins Alexander, noch de minister-president werden gewond. Daarentegen zijn van de omstanders één persoon zwaar en 6 licht gewond. De dader werd on middellijk gearresteerd. Mij zegt tol de bolsjewistische partij te belmo ren, men gelooft echter, dat het hier gaat om een le Stein am anger voorbereid complot en dat de da der uit de Hongnnrsche committad- ja-school komt. Een monsterachtige daad. Een monsterachtige misdaad heeft in Frankrijk de publieke opinie op geschrikt. Met is n I. gebleken, dat op 3 September 19 M tijdens den terugtocht van Charleroi de burge meester en twee raadsleden van liet dorpje Reuilly S.auvigni een zonaal', die uitgeput was achtergebleven, in de Sambre hebben geworpen en ver dronken, om zoodoende niet bloot te staan aan tie wraakneming der Duitsch.crs vbor hel verbergen van een Fr,ansch soldaat, liet geval is eerst nu uitgekomen en een gerech telijk onderzoek is ingesteld. Inmid dels heeft de betrokken burgemees ter zelfmoord gepleegd. Mobilisatie in Rusland De Times verneemt uit Helsingfors, dat de algemeene mobilisatie van alle lich tingen tot 48 jaren gelast is in Noord- Rusland en waarschijnlijk in geheel Rus land tengevolge van den opstand in Sibe rië. De toestand daar moet zeer ernstig zijn. De bevolking is er in sterke opposi tie en in verscheiden districten heerscht opstand. Een samenzwering te Constantinopel. De „Daily Mail" meldt, dat le Constantinopel een samenzwering is ontdekt, welke ten doel had, de bevolking tegen de geallieerden op te zetten, en de stad in verbinding met de Turksche Nationalisten van de zeezijde aan te vallen. De Bril- scbe autoritei len zonden meer dan 100 Russen hebben gearresteerd, w.o. drie bolsjewistische commissarissen en alle leden van een liandelsver- eeniging. Naar verluidt, zou deze sa menzwering vanuit Moskou geleid zijn. Brandstichtingen in Denemarken. De correspondent der „Daily Tel." te Kopenhagen seint dat al daar en in andere plaatsen van De nemarken den laatsten tijd ernstige branden hebben gewoed en dat, vol gens geheime papieren, waarop door de Finsche politie de hand werd gelegd, zekerheid bestaat, dal Russische en Finsche bolsjewistische agenten, die in Scandinavië werk zaam zijn, last hebben gegeven luci fers in plaats van bommen te ge bruiken om in „bourgieois"-laiiden eigendommen te vernielen. Een nieuwe tocht van Shackleton. Sir Ernest Shackle Ion, de beroem de Poolonderzoeker, maakt toebe reidselen, dm zich in te schepen voor een nieuwe ontdekkingsreis. Gesteund door een klein aantal uit gelezen mannen, waarvan sommigen met hem gevaren hebben op zijn beroemde expedities met de „Nim rod" en de „Endurance", zal Shack leton omstreeks eind Auguslus een reis van 30.000 mijlen ondernemen naai* de weinig bekende eilanden van den Atlantischen Oceaan en dp Stille Zuidzee en de niet in kaarl gebrachte zeeën van de Zuidpool. De „Quest" zooals zijn nieuw schip heet, is een klein vaartuig van on geveer 200 ton nelto inhoud. Met zal worden uitgerust voor eiken lak van wetenschappelijk onderzoek met behulp van de meest moderne instrumenten en methoden. Het gezelschap zal o.a zoeken naar het eiland Sunaki in de Stille Zuidzee, dikwijls vermeld in inlandsche le genden en boeken van Zeevaarders van den ouden tijd. Twee toestellen om 'bioscopische opnamen te doen, worden meegenomen, en een speci- aal daarvoor gebouwd klein zee- vliegtuig, 0111 behulpzaam te zijn hij waarnemingen, zoowel ter zee als te land. Een huldiging van Hölz. Naar uit Berlijn wordt gemeld, deelt de „Rote Fahne" mee, dat het congres der communistische internationale te Moskou naar aanleiding van de veroordeeling van Hölz een manifest heeft gericht aan het Duitsche proletariaat, waarin het congres Hölz als manmoedig voorvechter huldigt en het proletariaat opwekt hem te ver' dedigen. Het congres veroordeelt wel iswaar „individueele terreur en sabo tage", maar het ziet in den moordenaar en dief Hölz, blijkbaar een te uitnemend helper om over dit kleine bezwaar niet heen te stappen. Niets, teekent zeker deze partij beter, dan haar streven om eiken bandiet in haar gelederen een eereplaats te geven. Inpoldering aan Eems en Dollard i Er zouden plannen zijn, om aan de hoorden van Eems en Dollaird in de provincie Groningen honder den hectaren uiterdijk in le pol deren en niet dezen product ieven iarheid de werkloosheid te bestrij den. De voorloopiige onderzoekingen hebben reeds plaats gehad. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Donderdagavond had te ongeveer half negen ten stadhuize de officiëele oa'vangst plaats van het oud heidkundig genootschap door het dagel. bestuur onzer gemeente. De burgemeester heette de dames en herren namens het gemeentebestuur welkom in deze stad, die ten doode schijnt gedoemd onder de el kaar opvolgende rijksregeeringen. Bij een blik op de koort van Zeeland ziet men direct hoe verschillend 't spoorwegstelsel loopt en wat de verbinding betreft, het gezelschap zal ondervonden hebben, hoe moeilijk 't is deze plaats te bereiken, die in vroeger eeuwen de 2e stad was van ons gewest. Reeds vóór 1100 bestond Zie- rikzee, zooals enkele oude keuren uit maken. De kern lag aan de W.z. van den St.-Lievensmonstertoren, waar tevens en kele kloosters stonden en het versterkt kasteel van den graaf. De haven bestond Te ongeveer half tien hielden de leden van bovengenoemden bond hunne huis houdelijke vergadering in de Concert zaal, waar de voorzitter, professor v. d. Pluijm, een toespraak hield over het ste denschoon van onze oude veste. Heden (Vrijdagmorgen) bezichtigden de leden van bovengenoemden bond, in ver schillende groepen verdeeld, de beziens waardigheden van onze stad, als: stad huistoren, kerk, gevangenhuis, arrondisse- ments-rechtbank, de poorten enz., enz. Te 2 uur werd in de op 't Havenplein gereedstaande auto's, door verschillende eigenaren daartoe welwillend beschikbaar gesteld, plaats genomen, waarop de tocht door Duiveland aanving. De heer H. J. G. Hartman, griffier der Staten van Zeeland, herdacht heden (Vrijdag) den dag, waarop hij vóór 40 jaar op de griffie, werd werkzaam ge steld; hij is steeds in verschillende func ties idaar gebleven. RENESSE. Woensdagavond kwa men in het café van mej. weck Kappers bijeen de leerlingen, die, onder leiding van den lieer C. Da- vidse, den aflgeloopen winter had den deelgenomen aan den veecur sus. Het deed den heer Davidse ge noegen dezen avond aan alle cur sisten een diploma te kunnen uil- reiken. Hij bracht in zijn toespraak den leerlingen onder het oog, dat, nu zij eeniige theoretische 'kennis hadden opgedaan het op hun weg toen nog niet. Waar de Oude Haven loopt en igeloopen jieefL liep^ toen een kreek j lag de praktijk aan de 'theorie aan 1 c"Urx1 pqSSen. Het ontvangen van een welke met de uit Schouwen komende kroeken verbinding had. In 1220 gaf graaf Willen! !I als huwelijksgift aan zijn echt- genoote de watermolen te Zierikzee ten gescthenke. Diezelfde plaats dr,aagt nog heden ten dage denzelMen naam en uit een ingesteld topografisch onderzoek is gebleken, dat te genoemder plaatse oud tijds een watermolen heeft gestaan. On geveer 1200 kreeg Zierikzee haar eerste stedelijke rechten. Van af dien tijd gedurende eeuwen de stad in bloei toegenomen. (Men had oudtijds hier een aanzienlijke lakenhandel, de zoutnering nam een groote vlucht, terwijl de scheep vaart en scheepsbouw gouden dagen be leefden. Tot in de 16e eeuw duurde dien bloeitijd. Toen Karei V in 1540 een be zoek aan deze stad bracht en bij den opperdijkgraaf van Schouwen logeerde, vond hij op den disch een keur van Zuid vruchten, welke hier werden gekweekt. In den loop der 16de eeuw begon het geluk te tanen. Groote stormen en branden vernielden heele gedeelten der plaats, jterwijl de pest de bevolking deci meerde. Zeer energiek hebben evenwel de bewoners aan de rampen het hoofd geboden en tot in het laatst der 18e eeuw was Zierikzee een plaats die floreerde, tot aan de tijden der Fransche revolutie. Toen zijn alie bronnen van welvaart op gedroogd en Zierikzee heeft zich van de rampen, die Frankrijk over ons bracht, nooit meer hersteld. Al die ongelukken hebben ook een goede zijde. Want indien na 1800 de stad zich had kunnen ophef fen, zoo is spr. overtuigd, dat veel moois en schoons uit vroeger dagen als Lastige sta-in-de-wegs" waren opgeruimd. Spr. dankt de leden van den Oudheidk. bond, dat zij Zierikzee en omgeving willen be zichtigen. Als ze thuis gekeerd zijn, zul len ze moeten bekennen: wat een mooi en rijk land. (Applaus). Professor v. d. Pluijm nam daarop als voorzitter van den bond het woord. Het verheugt den bond, aldus spr., hier aan wezig te zijn op 't Stadhuis, 't symbool van groote vrijheid door alle tijden van d!e burgers dezer vrije stad. Het stemt buitengewoon aangenaam, nu we hier gekomen zijn om moois te zien, dat veel behouden is gebleven. De geschre ven documenten hebben reeds veel uit vroeger dagen aan 't licht gebracht, doch de bouwwerken zijn even groote docu menten, die een levend idéé geven van den bouw uit lang vervlogen dagen. Het stadsschoon, dat die bouwwerken geven is voor velen bizonder aantrekkelijk. Wat de geschiedenis van deze plaats betreft, deze is meer en meer verbreid geworden, niet in het minst door den kundigen ar chivaris, den heer P. D. de Vos. Dezen verdienstelijken ambtenaar der gemeente brengt spr. namens allen zijn hartelijken dank. (Applaus). De zinspreuk onder het Zeeuwsche wapen kan ook voor Zierik zee gelden, want deze plaats be-ooster Schelde heeft evenzeer geworsteld en ge streden tegen de elementen. U, mijnheer de burgemeester, als voorzitter van het waterschap Schouwen, weet zulks. De energie, die in vroeger dagen de bewo ners bezielde, is echter nog niet verloren. De landbouw rondom deze plaats geeft blijken van sprankelend leven. Wij zijn, zegt spr., er voor de diverse monumenten te behouden, die door onwil en onver schilligheid waarschijnlijk zouden kun nen worden vernietigd, doch wij willen niet behouden tot in het oneindige, maar wel tot hun tijd gekomen is. Daar voor roept spr. den steun in van het be- .stuur van deze plaats, welke de leden van den bond zoo gastvrij ontving. (Applaus). Nadat de gemeente-archivaris, de heer De Vos, de reisroute vioor de twee vol gende djagen had besproken, werd de eere-wijn rondgediend en was deze plech tigheid afgeloopen. VRAAGT getuigschrift, bedoelt niet het stop zetten van leeren en kennis opdoen, neen, veeleer is liet diploma een aansporing om zich verdei* te ont wikkelen en verder te gaan op den ingeslagen weg. Vooral het bijwo nen van keuringen, liet lezen van vaktijdschriften, het bezoeken van fokdagen, die zeer zeker van groot nut zijn, worden daartoe len sterk ste aanbevolen. De lieer v. d. Slikke dankte na mens alle leerlingen den lieer Da vidse voor zijne leiding en zijn de gelijk onderwijs. Als bewijs van dankbaarheid en waardeering voor het genoten onderricht, overhandig de spreker den leider een barnstee- nen' sigaren pijp. Tot de aanwezigen behoorden ,ook de leden van Toe zicht, n.l. de hecren A. J. Padmos en B. G ÖYloermond, en liet bestuur der vereenigling: van oud-leerlingen der L.W.C. Door de hoeren Moer- inond en Capelle, voorzitter van den L.W.C. werden nog' eenige woorden ter opwekking; om de belangen der veehouderij zooveel mogelijk te be- liartigien en le bevorderen gespro ken. OUWERKERK. Vergadering van den gemeenteraad, op Woensdag 29 Juni j.l. Afwezig de hoeren K. van de Stolpe en A. J. Rome ij li met kennisgeving. De notulen van hel behandelde in de vorige vergade ring worden "gelezen en goedge keurd. Wordt gelezen en voor ken nisgeving aangenomenhet proces verbaal van ka sop neming Dij den gein.-ontvanger, aanwijzende een kassaldo van f 4526,09; brieven van Ged. Staten, waarbij worden toe gezonden afschriften van bestuiten tot vaststelling der jaarwedden van den burgemeester, den secretaris en de Wethouders; ontheffingen hon denbelasting worden verleend aan B. Giljiam en wed. J. J. van Oeve- ren; laan C. de Later wordt onl- heffing verleend Van zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag over 1919 voor 3 maanden; bezwaar schriften hoofdelijken omslag 1921 v,an A. Bolijn, G L. Kloinpe, Joh. Hagfe, A. N. van Langeraad; en A. C. van der Have worden op voor stel van den voorzitter gesteld in handen eener raadscommissie; de rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over 1920 jwordt gesteld in handen eener raadscommissie, w*aar- toe de voorzitter aanwijst de hec ren Bolijn en Iloogerhuis. Vastge steld wordt eene verordening .op het openbaar vervolgonderwijs. Naai* aanleiding van een schrijven van het Waterleiding-Comilc wordt be sloten om in hel maatschappelijk kapitaal der op tc richten Vennool- schap deel te nemen tol een )yc drag van 95 aandeden ad f 750,— De raad acht het zekerheidshalve nog gewenslcht, o.m. 'in de voor waarden op te nemen, dal de 'ge meente aan hel buizennet zal wor den aangesloten met eene leiding van. Nieuwer kerk, die met een zij tak naar Vinne loopt naar de kom der gemeente. In behandeling1 komt een sthrijven van den Directeur- Boekhouder der gemecute-giasfn briiek te Zierikzee, betreffende liet verleenen van concessie voor de le vering van gas in de gemeente. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. met de Gascommissïe te Zierikzee hebben geconfereerd. Zij .stellen voor omr in deze een afwachtende houding aan te nemen, daar zij hel jammer zouden vinden, dat daar door de electrici teilsvoorziening, welke in een vergevorderd stadium verkeert, van de baan zou kunnen gaan. De heer Bolijn stelt gas. hoo- ger dan electriciteii en wijst op het groot gemak voor de werkende men- sclien. Spr. is er echter niet tegen dat B. en W. eer si. nog eens uit kijken. Het voorstel van B. en W;. wordt daarna met algemeene stem men aangenomen. Bij de rondvraag; wijst de heer Boogerd op de ga ten, welke in de nieuwe bes I railing bij Kwaak voorkomen. De voorzit ter deell mede, dal .deze reeds zijn gedicht. De bestraling is daar niet netjes 'gemaakt, doch do slccnen wa ren slecht. Spr. zal den straaliixa- ker daarover onderhouden. Ook de droogte is er niet goed voor. Wen- schelijk zou het zijn, om de straat te besproeien. De beer Van dei- Have zegt op verzoek zijn waterkar beschikbaar te zullen stellen. De voorzitter deell mede, dat B. en W. de bestrating te Viane heb ben laten herstellen. De kosten l>e- dragien ongeveer f 145. De raad hecht zijine goedkeuring aan de uit voering van dit werk. STAVENISSE. Tengevolge van' den meer dan geringen regenval is alhier en in de omgeving groot gebrek aan water, too voor mensch, als voör 'dier en plant. Vele koeien zijn reeds gestorven door ge brek aan of door slecht water; vele rnen- schen hebben geen regenwater meer en moeten zich behelpen met grondwater, zoo Voor zich Zelve als vóór de wasch. De planten sterven te vroeg af, zoodat Van een groote opbrengst van velé ge wassen wieinig te wachten is. 't Voeder van het rundvee is natuurlijk zeer gering in de weide. ONDERWIJS. POORTVLIET. Donderdag 1.1. slaagde te Arnhem voor Rijkskeurmeester van vee enz. de heer B. Krijger Mz- van hier. Voor 't doet. examen handelsweten schap slaagde aan de Ned. Handelshoioge- school O- £i- de heer G. A. H. Wiebols te Zierikzee. Aan de Universiteit le Leiden is o.a. bevorderd tot doctor in de rechten op stellingen, de heer J. Moolenburgli, :geb. te Zierikzee. KERKNIEUWS. Sed. Herv. Keric. Beroepen: Te Benschop en te 's-Gre- velduin-Capelle D. J. van de Graaf te Raamsdonk Te Goudriaan en te Ottoland (toez.) L. G. Bruyn, cand. te Zeist. Te Helenaveen T. G. Meester te Urmond. Te Engelen B. ter Haar Romeny H.Jz., em. pred. te Gennep. Te Paramaribo J. W. Poort te Helder. Te Feyenoord J. Nauta te Workum. Te Oude Tonge J. H. Th. Rappard te Brakel. Te Longerhouw en Schet- tens (toez.) G. Elzinga te Nyega en Elahuizen. Aangenomen: Naar Amsterdam L. C. W. Ekering te Noordwyk aan Zee en J. II. F. Remme te Huizen. Bedankt: Voor Barneveld en voor Muiden J. J. Timmer te Montfoort. Voor Hoevelaken en voor Elburg B. Batelaan te Amersfoort. Voor Nieuwe- Tonge J. H. Koster te Wouterswoude. Voor Wijckel P. van der Sluys te Haulerwijk. Voor Ierseke G. A. den Hertog te Kethel. Voor Poederoijen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 1