Zerkzeesche (0 NBuwsbodc ïshh abonnement: 4 advertentiën Woen8dag Maandag 27 Juni 1921. z.er.kzeesche courant. ss?- buitenland. binne nland. Afzonderlijke nnmmera 5 cent. -«-WH W W W W «PMWMW Op 1 Juli 1920 ia de uitgifte der zespercents 12 maanden is voor gulden aan 6 pCts. ver! stuur der vereeniging tot stichting en instandhouding van scholen met den bij bei te Poortvliet, wordt met 4 tegen 3 stemmen op den heer B. J. van Oost te Sl.-Maartensdijk, de heer Joh. Krijger alhier benoemd tot lid der commissie, bedoeld in art. 85 fier Lager Onderwijswet '20. Daarna wordt besloten aan Ged. Staten vrijstelling te verzoeken van de verplichting Lot het geven van onderwijs in lichamelijke oefenin gen tot 1 Januari 1923. Tot onder wijzeres aan de O.L. school wordt mej. J. IJ. jVL van Oost te Sl.-Mnar- tensdij'k benoemd. Voorts wordt op voorstel vian B. en W. unlet 6 tegen 1 stem, besloten het geven van Fr.ansche lessen van gemeentewege buiten de gewone schooluren te blijven handhaven. Naar aanleiding) van een verzoek schrift Van de afd. „Het Groene Kruis" te Poortvliet, wordt op voor stel van B. en W. besloten aan die aideeling een jaariijksche subsidie uit de gemeentekas te verleen en bot een bedrag vani f 100,—. Alvorens op het verzoekschrift van de igeitcnlbkvereeniging' alhier om subsidie uil de gemeentekas een be slissing le nemen, zal aan die ver eeniging eenige gegevens gevraagd worden, omtrent haar financieelen toestand. Ook zal, alvorens een beslissing wordt genomen, op de adressen van vier ingezetenen, een onderzoek worden ingesteld naar de kosten van woningbouw van gemeentewe ge. Nadat nog de rekening van het Weezen-Armbestuur o ver 1921 voor onderzoek in handen is gesteld van een commissie, bestaande uit drie leden, gaat de vergadering over tot de geheime zitting voor het behan delen van het kohier van den hoof- delijken omslag. Daarna sluiting. LANDBOUW EN VEETEELT. ire begonnen^met de Pandbrieven. In deze 1 miilioen 600 duizend icht. De koers is 100*/.. \f 686,, f 550 en f 700; kalveren Voor (F 150, f 1.92 en f 83. ONDERWIJS. STAVENISSE. LI. Zaterdagmid dag werd te St.-Maartensdijk in de openbare school de openbare eind- ies gehouden van den cursus in „Eerste Hulp bij Ongelukken", 'al daar gegeven door dr. J. Tazelaar en mej. (zuster) van Melle aan ruim 20 jcnige dames, ,als vervolgcursus van den cursus in landbouwhuis- houdkunde, het vorige jaar aldaar gegeven. Allen toonden voldoende de lessen gevolgd te hebben. Aan wezig waren dhr. burgemeester, de leden der Commissie van Toezicht en verscheidene belangstellenden Na woorden van dank (wederzijds) werd dr. Tazelaar en mej v. Melle door mej. C. A. Hartog, namens alle cursisten, een aardig cadeau aangeboden. KERKNIEUWS. Red. Herv. Keik. Beroepen: Te Delft T. Lekkerkerker te IJselmuiden en H. Japeben te Den Bommel. Aangenomen: Naar Amsterdam J. Laurense te Diemen. Naar Zoeter- wonde H. J. Houders, cand. te Nigte- vecht. Bedankt: Voor Amsterdam G. Bolke- stei'o te Katwijk a. Zee. Voor 's-Grevel- duin-Capelle A. H. J. G. van Voorthuizen te Doornspijk. Geref. Kerk. Beroepente Andel (N.-B.) R. de Jager te Ooltgenspiaat. Te Kielwindeweer J. 11. Binnems td Arum. Té Voor- sclïóten J. Hoek te Noord scharwoude. Aangenomen: naar Urk J. Botrwman te Gees. Bedankt: Voor Delfshaven T Ferwerd te Amsterdam. Voor Zetten-Elst J. Hoekstra te Den Post Voor Opeinde- Nijega J. van der Meulen te Schoonoord. Voor Westbroek A, Scheele te Kapelle- Biezelinge. Zij, (lie zich van af heden op ons blad abonnedren, ont vangen de tot 1 Juli a.s. ver schijnende Nos. GRATIS. De sneltrein RossetParys ontspoord. Het seeretariaat-generaal van de Noor der-spoorwegmaatschappij heeft een me- dedeeling gepubliceerd, volgens welke Zaterdagmiddag de exprestrein 328, ver trokken van Rijssel naar Parijs, ten deele is ontspoord tusschen Atrecht en Albert. De vier laatste waggons, bestaande uit drie personenwagens en een bagagewa gen, liepen uit het spoor en na een eind te hebben voortgerold, viel de eerste waggon om en de drie andere liepen er tegenop. Het opruimingswerk is reeds zeer gevorderd. iMen haalde 23 dooien en een dertigtal gewonden te voorschijn. De niet-gedeerde reizigers werden onmid dellijk overgebracht naar het niet gede railleerde gedeelte van den trein om hun reis naar Parijs voort te zetten. Een zonderlinge gevangenis. Te Dortmund is de directeur der ge vangenis en eenige beambten in hechte nis genomen. Gebleken is, dat gevange nen, die maar over voldoende geld be schikten, groote gunsten werden toege staan. Geregeld werden groote festijnen en gelagen in de gevangenis gehouden. Lloyd George oil Do Valera. Lloyd George heeft geschreven aan de Valera, den president van de Iersche re publiek, dat de regeering uiterst verlan gend is, dat de oproep van den Koning tot verzoening niet tevergeefs zal zijn. Daarom noodigt hij de Valera en elk van zijn collega's uit, aan wie een vrijgeleide zal worden verstrekt, om naar Londen te komen, en met den eersten minister van Noord-Ierland, Sir James Craig, de moge lijkheid van een regeling te bespreken. De hongersnood in China. De Tïmes-correspondent nit PekiDg meldt droevige bijzonderheden omtrent het naamloos lijden in den afgeloopen winter van millioenen Chineezen in de door hongersnood geteisterde provincies. Het droevigste van zijn mededeelingen is wel, dat talrijke meisjes en vrouwen als slavinnen werden verkocht om het leven te redden van de mannelijke leden van haar gezinnen. De gemiddelde prijs van een vrouw was tien do'lar en in de meeste gevallen werden die ongelukkige wezens verkocht voor de prostitutie. Nu de hongersnood is afgeloopen, verwacht men, dat in de geteisterde provinciën epidemieën zullen uitbreken. Voor tien Volkenbond. Zaterdag worden in Hyde Park en in heel Engeland groote betoogingen voor den Volkenbond gehouden. Naar Hyde Park trokken acht optochten, waarin honderden vertegenwoordigers van vreemde landen in hun nationale kleeder dracht liepen. Onder de sprekers op de platvormen waren zeventien naties ver tegenwoordigd. Vijfhonderdvijftig afdee- lingen van de Vereeniging voor den Volkenbond en verwante genootschappen namen Zaterdag aan de betoogingen in Engeland deel. De Mynwerkersstaking in Engeland. Lloyd George heefe de vertegenwoor digers van de mijneigenaars en de mijn werkers tot een gemeenschappelijke con ferentie op heden (Maandag)uitgenoodigd De Kabinetscrisis. Naar 't Corr. Bur. van de meest be- voegde zijde verneemt, is iedere mede- deeling over mogelijke verwisseling van portefeuilles en optreden van andere titu larissen ten eenenmale voorbarig. Meer bepaald is van een wisseling van de por tefeuille van Arbeid en van Financiën geen sprake. Waaruit ook blijkt, dat de beschouwingen, die daaraan zijn vastge knoopt, iederen reëelen ondergrond mis sen. De „Kosmos". De rechter-commissaris belast met het onderzoek naar den toestand van het be drijf van de verzekeringsbank „Kosmos" heeft de directie gelast, het personeel van den Nederl. buitendienst ontslag aan te zeggen, ingaande na zes weken. Hierbij zijn betrokken de personeelen van de bij kantoren te Amsterdam, Den Haag en Utrecht, benevens de in de provincies werkzaam gestelde inspecteurs. Verlaging van (le suikerprys. Het „Ned. Weekblad voor den handel in Kruidenierswaren" bericht, dat in de afgeloopen week' de suikerprijs tweemaal met een gulden per baal is verlaagd en verdere verlaging te wachten is in ver band met ruime aanvoer tegen verlaagde prijzen uit Amerika. Het Koninklijk bezoek aan Urk. Het Koninklijk bezoek aan Urk, waarby de Koningin en den Prins een zeldzaam geestdriftige ODtvangst is ten deel ge vallen, duurde ruim drie uur en gedurende dien tijd wandelde Hare Majesteit onver moeid door het dorp eu sloeg met groote belangstelling alles gade. Toen het programma was afgewerkt, gaf Hare Majesteit den wensch te kennen, een der botters te bezoeken, waarvoor de eerste de beste die men passeerde werd uitgekozen. Na hier een kykje te hebben genomen, namen de hooge gasten afscheid van de dorpsautoriteiten en maakten daarop langs de vele in de haven lig gende gepavoiseerde botters een inspectie tocht, in gezelschap v an den burgemees ter en den commissaris der koningin. De menigte op den wal zong toen, begeleid door het Urksche muziekkorps, Psalm 121, vers 4. De sloep met de Koninklijke bezoekers keerde nog een maal terug en begaf zich daarna naar de mynonlegger H M.'s „Medusa", om naar Den llelder te vertrekken. Luide juichten de eilandbewoners de Koninklijke bezoekers een rtot weer ziens" toe. De „Medusa" begeleid door de torpedo booten Z. 2 en Z. 6 zette daarop koers naar het Noorden. Vele Urkers, klaarblijkelijk nog niet tevreden met het afscheid aan den wal, waren met talrijke gezinnen scheep ge gaan op een tiental door motoren ge dreven botters, om de „Medusa" een eind te vergezellen. Aan boord van hunne vaartuigen juichten de vrouwen en man nen de vereerde Vorstin toe, die buigend de hartelijke begroetingen beantwoordde. Na een klein half uur waren alle visschers vaartuigen en eveneens het eiland nit het gezicht verdwenen. Voort ging het over de kalme zee zonder oponthoud totdat kwart over acht Nieuwediep werd bereikt. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. In de bovenzaal van de sociëteit „Concordia" had Vrijdagavond een vergadering plaats der Liberale Kiesvereeniging, onder voorzitterschap van den heer J. Enzlin. Als belangrijkste punt der agenda werd uitvoerig de aan sluiting bij den Vrijheidsbond besproken, waartoe ten slotte dan ook de hier be staande kiesvereeniging overging. In hftt a.s. najaar zal een algemeene vergade ring Worden belegd, waarin een bestuur, uitgebreid met eenige dames, zal wor den gekozen. W'ijj Jiwlijtfetem inliet pf het meerendeel der vrijzinnige partij, die nu niet langer in kleinere groepen is verdeeld, zal zich bij den Vrijheidsbond aansluiten. Mei ingang vam 1 Juli a.s. is mej. J. I. Berrevoets, wonende alhier, benoemd tot hulp-schrijffeter ter griffie van de arrond.-rechtbank en ten parkette van den officier van justitie. Bij Kon besluit van 26 iMei zijn, te rekenen van 21 April, herbenoemd tot voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenverzekering te Wissekerkè, C. N. van der Heyde, en tot plaatsverv. voorzitter N. D. van der Heyde te Wisse- kerke; tot plaatsvervangend voorzitter der plaatselijke commissie voor de onge vallenverzekering te Zierikzee, H. J. van Nouhuys te Zierikzee. In de op Zaterdag 25 Juni 1.1. ten huize van C. Lodewijk te Capelle ge houden buitengewone vergadering van ingelanden van den Polder „de Vier Ban nen van Duiveland", is besloten: een pen sioen te verleenen aan de weduwe van den overleden dijkbaas J. J. Hanson, tot een bedrag van f698 per jaar. In dit be drag is ook de toelage vpor haar zoontje begrepen. De bezoldiging van den nieuw te benoemen dijkbaas werd vastgesteld op f1900 met vier twee jaariijksche ^er- hoogingen van f100, bij gebleken ge schiktheid. Ook vrije woning en tuin wordt verstrekt. Na gedane oproeping zal de benoeming plaats hebben in de Augus- tus-vergadering. Het stoomgemaal zal worden aangesloten aan de komende drinkwaterleiding, ook tot het bekomen van voedingwater voor de stoomketels. In verband met de a.s. algemeen© vergadering van den Ned. Oudh. Bond in deze gemeente is de tweede aflevering van het Oudheidkundig Jaarboek geheel gewijd aan deze stad. Het ontstaan en de verdere ontwikkeling der stad worden geschetst door den heer P. D. de Vos; een korte beschrijving der monumenten geeft dr. J. C. Ovërvoorde, ,die begint als volgt: „Slechts weinig steden in ons vader land bieden ons een zoo volledig beeld op oudheidkundig gebied als de hoofd stad van Schouwen, waar de oude stads torens nog omspoeld worden door het water Van haven en gracht, waar d« prachtige toren van den St.-Lievens-iMon- ster tot ver in het land tot een bezoek aan de hoofdstad noopt en waar de in tijden van bloei ontworpen bouwwer ken nog niet opgeofferd zijn aan den revolutie- en speculatiebouw der groo- tere steden. „De mindere ontwikkeling van de stad in later tijden heeft haar behoed voor de ontsiering door de kunstlooze, doód- sche straten uit het midden der 19e eeuw en de opdringerige smakelooze reclame huizen uit later tijd. Ook hier is in de eeuwen veel verdwenen, doch uit elk tijdperk zijn als het ware eenige voorbeelden bewaard, die tezamen een beeld: geven van de ontwikkeling op bouwkundig gebied. Wat is bijgebouwd, heeft zich in hoofdzaak steeds aangeslo ten bij het bestaande en het stadsbeeld is vrijwel ongeschonden gebleven, al is 1 een 'deel van de Haven gedempt |en in een plein herschapen. „De stadsgrachten hebben hier nog hun karakter van stadsomsluiting behou den met het groen van de deels in plant soenen herschapen wallen, waarbij dë aanbouw over de haven zich nog geheel als voorstad aansluit. „De omstandigheden hebben medege werkt, dat te Zierikzee een zeer groot aantal oude huizen bewaard zijn, die met hunne wisselende gevellijnen en hunne 't licht brekende versieringen een buitengewone bekoring aan het stadsge zicht verleenen. De reeds lang achter ons liggenden tijd van grooten bloei heeft een aantal families tot welvaart ge bracht, die hier gevestigd bleven en de huizen deden ontwerpen, die wij thans nog bewonderen. De later ingetreden stil stand en de afgezonderde ligging der stad, die toen op een bescheiden verkeer met het platteland was aangewezen, de den hier minder de behoefte ontstaan aan ^rnieuwing, dauf de stad ruimte genoeg bood voor het beperkt aantal bewoners. Ook zorgde de toestrooming van personen uit de omgeving er voor, dat steeds weder nieuwe elementen zich vestigden, die de verlaten huizen der pa triciërs in eere hielden, want al moge Zierikzee slechts eene bescheiden plaats innemen in de rij der Nederl. steden, voor.de omgeving was het de stad, waar heen een groot gedeelte van de bezitters der nieuw verworven rijkdommen uit het eiland zich aangetrokken gevoelde. De afgezonderde ligging prikkelde tevens de bewoners tot groote gehechtheid aan hunne omgeving, zoodat, wanneer er nieuw gebouwd werd, men er een eer in stelde zijn huis tot een sieraad te ma ken van de stad. „Vooral heeft veel tot behoud bijge dragen, dat in de 19de eeuw, waarin el ders zooveel werd gesloopt, hier weinig voorspoed heerschte. Een deel der meer gefortuneerden trok naar elders, waar tegen de vestiging uit de omgeving niet kon opwegen. Er ontstond dus een teveel aan huizen, waardoor de prijzen daal den. Het verschil in de kosten van koo- pen en bouwen werd zóó groot, dat slechts weinig werd gesloopt. De laatste jaren brachten wel weder veel voordeel en de sporen hiervan vindt men ook in de nieuwe gebouwen, doch deze werden gelukkig nog slechts zeidén ten koste van het bestaande gesticht. Een gevaar lijk keerpunt is echter ingetreden, waar bij wellicht het bezoek van den Bond een invloed ten goede kan oefenen, door aan de bevolking de oogen te openen voor de beteekenis van het zeldzaam stede- schoon, dat Zierikzee nog zoo ^ruim schoots aan de bezoekers biedt". Tal van fraaie afbeeldingen geven den lezer een overzicht van wat in de oude Zeeuwsche plaats aan kunst en oddheid kan worden genoten. OOSTERLAND. De heer F. Dooge, rijksklerk ter inspectie Zierikzee, is aan gewezen als waarn. ontvanger der directe belastingen voor het ontvangkantoor St.- Anna-Parochie. POORTVLIET. Vergadering van den raad der gemeente, op Woens dag 22 Juni. Tegenwoordig alle le den. De notulen van de vorige ver gadering worden onveranderd goed gekeurd. De voorzitter deelt mode dat ingekomen zijn de navolgende stukken: een exemplaar der liqui datie-rekening1 van de brandstoffen- oom missie te Tholen, uit welke re kening blijkt dat ten voordeele van de gemeente Poortvliet komt een bedrag van f 1057,97; een missive van Ged. Staten, houdende goed keuring van het raadsbesluit, be treffende bet aangaan van een geld leen i;i lig t:en behoeve van de drink waterleiding; id. goedkeuring be treffende de vastgestelde verorde ning op de keuring van waren; de begrooting der gezondheidscommis sie te Tholen voor liet dienstjaar 1922, waaruit blijkt dat door deze gemeente moet worden bijgedragen in de kosten der administratie, een bedrag van f 0)449; een bericht van de zang vereenig big .v.Z.O.S." dat de zangoefeningen in de schoollokalen lijdelijk zijn gestaakt. Naar aanlei ding van een schrijden v,an Ged. Staten wordt wederom besloten geen subsidie te verleenen ten be hoeve van de Politieschool te Hil versum. In verband met een schrijven van de verenigingen van burgemeesters en secretarissen wordt op voorstel van B. en W. besloten aan Ged'. Staten te verzoeken de jaarwedde van den ambtenaar van den bur gerlijken stand vast te stellen op i 300,—. Vervolgens wordt op voor- stél van B. en W., de heer C. Ilclle- slellie te Tholen benoemd tot tij delijk archivaris, belust met de zorg en rangschikking van het gemeente archief alhier, aanvankelijk ,ycor den tijd van 1 jaar tegen een belooning van f 50 per jaar Naar aanleiding v,an een verzoekschrift van het Be- 1 STAVENISSE. In de Donderdag avond alhier gehouden algemeéne vergadering van de Boerenleenbank bleek uit liet jaarverslag over 1920, dat de bank in bloeienden slaat ver keert. Ze telt thans 175 leden, waar van, helaas, slechts 25 tegenwoor dig waren. Als directeur werd her kozen de heer IJ. J. Dorst en in de vacature J. Droogendijk, die niet meer- in aanmerking wensch te te komen, werd gekozen de heer Jac. C. Droogendijk, als lid van den raad van toezicht. liet salaris van den kassier, dhr. M P. Tazelaar, werd gebracht van f 500 óp f 600. De rente der spaargelden werd ver hoogd van 3 op 4 o/o en van de voorschotten van 5 op 6 <y0. Op 31 Dec. 1.1. was het totaal der spaar gelden 1 156049,38 en dat der voor schotten i 138098,'84. Er liepen 282 spaarbankboekjes, het aantal inla gen in het laatste jaar was 303 -en dat der terugbetalingen 211. De kleinste inlage was f 1, de hoogste f 10.000. Het gnootste voorschot was f 11000 en hol kleinste f .65. In 1920 is er een winst gemaakt van f 1662,125, zioodat het reservefonds Ihans bedraagt 1 4956,62r'. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE, 27 Juni. Bij bevel schrift der arnondissements-recht- b'ank is de zaak tegen J. D. vnn Z., 23 jaar, bootwerker, wonende le St.- Maarlensdijk, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring alhier, ver wezen niaar de openbare terecht zit ting, met bevel van gevangenhouding beklaagd van mishandeling, welke zwaar lichamelijk letsel tengevolge heeft. Aan den beklaagde is ambts halve als raadsman toegevoegd, mr. J. A. C. van Heusdei VERK00P1NGEN, ENZ. NOORDGOUWE, 24 Juni. Ten overstaan van notaris Korteweg werden heden voor den heer C. Akkerdnas publiek verkocht: Paard en veulen, vlooi* i' 1121,—; id. voor f 897; paarden vloor f 910; f 1050, If 1397, f 635, en f 431, koeien voor KUNST EN WETENSCHAPPEN. De Burgemeester van St.-Maartensdyk heeft zich naar den Haag begeven, ten einde nadere besprekingen te houden met den Heer van Wijngaarden e.a. be treffende de schilderijen, wier waarde aldus geschat wordt: Sophia Hëdwig en Amalia van Solms van P. Moreelse, f 15,000 per stuk. Willem do Zwygër, Maurits, Willem Lodewyk en Filips Willem van Ravesteyn f 8000 per stuk. Willem III en Maria II Stuart Monthorst, f 2000 per stuk. (Deze zijn op doek en van kleinere afmeting). Karei I van Engeland, een onbekende fig., Frederik Hendrik, schilder onbekend, f 6000 per Btuk. Maria I Stuart en Louise Henriette (Echtgenoote Groote Keurvorst) f 2000 per stuk. Verder zyn er nog twee minder mooie stukken, voorstellende de Groote Keurvorst en een onbekende figuur, die geraamd worden een waarde te hebben van f 1000 per stuk. De Burgemeester heeft verder gecon fereerd met den Heer Mr. Duparc, Hoofd van de Afdéeling Kunsten en Weten schappen aön het Ministerie van Onder wijs. Deze heeft verklaard by restauratie gaarne eens tc willen toezien. De Heer van Wijngaarden heeft B. en W. nog eens schriftelijk zijn meening omtrent de schilderyen verklaard en zich voor de waarde borg gesteld. i- VERSCHILLENDE BERICHTEN. Hulde aan Hölz. Ecu Amsterdam- sche bloemeiiwinkelier, die ten zeer ste. met de revolutionaire arbeiders beweging sympathiseert, heeft, zoo meldt De Tribune, een bos roode bloemen ter beschikking van het partijI estuur der communistische partij «gesteld, met het verzoek, de ze bloemen aan den tot levenslange gevangenisstraf veroordeelden Duit- schen communist Max HÖlz' op te zenden. Het bestuur van de Com munistische partij heeft deze taak in dank aanvaard en deze zending naar Berlijn vergezeld doen gaan van een brief, waarin hulde eu sym pathie voor Hölz; wordt gebracht en hein' de kracht en het uithoudings vermogen wordt toegewenscht, tot voor hem het uur der bevrijding ge slagen zal hebben. Op 's,tiaalef Te llpendaiu i$

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 1