Zierikzeesche Nieuwsbode BREEKT VRAAGT abonnement: Woensdag 22 Juni 1921. zierikzeesche courant. advertentiên buitenla n p. MET DE OUDE SLEUR EN ALOM VERKRIJGBAAR. Prfls per 3 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—3 regels 60 ots., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. 76ste JAARGANG. - No. 10637. Inzending op den dag van uit- Dlf. A. J. OE LQOZE Jr. Ultg.-Redact. U. J. KOSTEN. eave vóór ure- Zy, die zich van af heden op ons blad ahonneeren. ont vangen de tot 1 Juli a.s. ver schijnende Nos. GRATIS. Groote juweelendiefstal. Te Parijs hield Zondag ccn auto, waarin een 5-tal individuen, stil v-cor een j uw celen winkel laan den boulevard Saint Martin. Drie hun ner stegen uit, verbrijzelden met ha merslagen de voorruit, maakten zich meester van teen aantal juwee- len, sprongen weer in de auto, wel ke zich 'daarop met groote snelheid verwijderde. De bandieten vuurden op de menigte, die zich legen hun vlucht wilde verzetten en spoedig was de auto*uit het gezicht verdwe nen. De automobiel werd Later te ruggevonden in de rue Albouy. Men herkende hem als den wagen, die dienzelfden morgen wars gestolen op den boulevard Clichy. Men schat de waarde van de gestolen juweelen op 5 millioen francs. In verband mei dezen diefstal, Ls een premie van 50.000 francs uitge loofd voor hen, die aanwijzingen kunnen geven, welke tot de opspo ring der gestolen juweelen mochten leiden. Mijnramp in Westfaleii. Aan de mijn 'Mont Gen is te So- dingen, bij Herne, heeft een vreese- lïjke mijnramp plaats gevonden. In een schacht, waarin 300 werklieden aan den arbeid waren, viel een mïjlngasi'ontp 1 offing voor, waardoor meer dan de helft van de arbeiders van de buitenwereld werd afgesne den en in de mijn werd opgeslo ten. De reddingsploegen uit het ge- heele district werden oiimiddellijV gealarmeerd en maakten dadelijk een begin met het reddingswerk. Die taak werd ten zeerste bemoeilijkt, doordat liet gebeurde een deel der onderaardse he gangen had laten in storten. De aantallen der slachtof fers z'ijln als yolgl: 79 dooden, 21 zwaar gewonden, 54 licht gewon den en 14.vermisten. Ter mogelijke redding van laatstbedoelden wordt met groote vlijt voortgewerkt. De schade, door. de ontploffing en den brand in de mijn aangericht, is zeer aanzienlijk en zat vermoede lijk een langdurige bedrijfsstoring veroorzaken. De mijn is dag en nacht omringd door een groote [mienschenmenigte, waarin zich hartverscheurende too- neelen afspelen. De Canadeesche regeiunaker. Hatfield, de regenmaker in den staat Alberta, werkt nog steeds met succes. In hel geheele gebied, waar voor liïj (met Ide plaatselijke verceni- ging van landbouwers een contract heeft afgesloten, valt nog steeds ruim voldoende regen. Onlangs ontving hij' 1100 dollar voor zijn „prestaties" gedurende één dag. Een unicum. .1 aincs Garland had 200.000 dollar geërfd van zijn vader, maar hij had JuTUgaat nie' aanvaard. Zijn möliel was, dat een 'ni'an die geld (aan vaardt, zonder ervoor te hebben ge werkt, schade lijdt in zijn onafhan kelijkheid. De (man is werkzaam op de hiceve van zijn moeder, te Neiv Bedford in den sLaat Massachusetts. Dezer dagen is Garland weer eens door dagbladschrijvers geïnterviewd. Hij1 verklaarde hun, dat hij volko men bijl zijn verstand is en dat hij nooit spijt heeft gehad van zijn be sluit „om1 een voortbrenger te wor den en nzet enkel een uitgever". Zijn hoofddoel is zegt Garland aan de wereld te tooiuen, dat er ten minste één Amerikaan is, die dol lars versmaadt. Hij heeft niets te gen de groote publiciteit die gege ven is' ;aan zijn financieel offer. De staking der Engelsche mijnwerkers. Er zijn geen teekenen voor een ial- gemeene hervatting van het werk in de kolenbekkens, daar de stakers over het algemeen vasthouden aan de pblitiék van het hoofdbestuur ten gunste van een •voortzetting van de staking: Er wordt druk gepost om te verhinderen, dal mijnwerkers weer aan het werk gaan. Vele vrou wen helpen bij! liet posten. In vele gevallen is1 de politie te hulp ge roepen bij' opstootjes tusschen werk willigen en stakers, maar er zijn geen ernstige botsingen voorgevallen. Onrust in China. Naar uit China wordt gemeld, zijn de onlusten de .laatste dagen voor gevallen te Ilsjang en te Woetsjang leékenend voor den tijdgeest. Of schoon tot dusver de buitenlanders niet te lijfden hebben gehad, hebben toch degenen, die op afgelegen plaat sen in het binnenland liggen het. ge voel dat zij leven op een vulkaan die elk oogenlvlik tot uitbarsting kan koUnen. De koning van België over ilen acht-uren-dag. In een brief aan Wouters, den minister van industrie en arbeid, Schrijft de Koning o.a.: Ik heb thans de wet op den achturigen arbeids dag bekrachtigd. Deze is dus rech tens verkregen. Nu mOet men hem nog economisch veroveren. Ongetwijfeld geven reeds vele ar beiders zich rekenschap van de noodzakelijkheid om hun activiteit te verhoogen en meer productieve werkwijze in te voeren, om tot een verhooging van liet rendement te komen. Deze overtuiging is (echter nog niet algemeen genoeg. Er moest nog een groot werk van propagan da en opvoeding worden onderno men, teneinde tot den geest van al len te doen doordringen de onont wijkbare noodzakelijkheid van de verhooging van kwaliteit en kwan titeit van het werk, die geleverd wordt in een 'kortoren arbeidsdag'. Dit heeft niets te maken mei een wedstrijd. tusschen patrooil's ten loontrekkers. Het proces tegen Hölz. Het Hölz-proces loopt op zijn eind. Dinsdag is geen zitting ge houden. Woensdagmorgen zijn de heide Laatste getuigen gehoord, die uit Maagdenburg zijn opgeroepen, waarop des middags de vrij uitvoe rige pleidooien zijn gehouden. De uitspraak wordt Donderdag ver wacht. Hölz vroeg, toen een nieuwe ge tuige wais gehoord: „Hoeveel var- kenscoteletten en gebakken aardap pelen eet die getuige wel per dag om zoo'n spekgiezicht te krijgen wat hem weder een vermaning van den voorzitter op den hals haalde. Aan het slot der zitting nog eep scène tusschen IIölz en den Staats- anwalt. Hölz vraagt, of de laatste zich niét herinnert, dat de vrouw van Hess verklaard heeft na den moord een man te hebben gesproken, die ge zegd had: „Als Hess niet had gesto ken, w,as er niets gebeurd." De Staatsanwalt antwoordde ont kennend, waarop Hölz zegt: „Dan zijt ge een onbeschaamde leugenaar net als de anderen". De v'oorzitter dreigt ÏIölz met strenge maatregelen, als hij' zoo doorgaat. Ten slotte verklaarde nog een des kundige, dat Hess met dum-diim-k'o, gels was vermoord. De lynchwet. Te Moultrie, in den staat Georgië (Am.) heeft weer een afschuwelijk lynch-geval plaats gevonden. Een neger had bekend, met voorbedach ten rade een blank meisje van 12 jaar te hebben gedood. De menigte bestormde hel gerechtsgebouw, over weldigde iele politie en voerde den neger mede naar een plek, waai' hij1 ;aan een boom werd gebonden en levend verbrand Terwijl de tak- kebcssen rondom hem werden op gestapeld, rookte schijnbaar onbe wogen de ongelukkige zijn Laalste sigaret, en toen werd het hout aan gestoken. De man kermde ma,ar weinig, toen hij ldoodgeblakend werd Een cchtelgke idylle. Een jeugdig landbouwer te Kerka (graafschap Pest) Joseph Horvath gehee- ten, werd in 1915 in den oorlog ern stig gewond en door de Russen ge1 vangen gemaakt. Aangezien zijn kamera den verklaarden, hem te hebben zien sneu velen, werd hij officieel als dood gere gistreerd. Twee jaren later hertrouwde zijn weduwe met een Russischen krijgs gevangene, Pavel Ivanics geheeten, die haar van overheidswege was toegevoegd, om haar behulpzaam te zijn bij het be bouwen harer akkers. Zij kreeg twee kin deren bij den Rus. Horvath, die intusschen van zijn won den Was genazen, hoorde van dit huwe lijk door middel van een later krijgsge vangen gemaakten dorpsgenoot. Hij wilde echter niet ten achter blijven bij zijn vrouw en trouwde daarom op zijn beurt met een Russin. Na zes jaren krijgsgevangenschap keer de Horvath ten slotte te Kerka fterug, ver gezeld van zijn Russische vrouw en hun beider kind. De inwoners van Kerka, die van zijn komst hoorden, vreesden een tra gedie, doch welke bleek, dat men te doen had met een idylle... De Rus Ivanics her kende in de Russische echtgenoote van Horvath zijn eigen vrouw, die hij bij het uitbreken van den oorlog in Rusland had achtergelaten. De twee mannen hadden dus eikaars vrouw getrouwd, zonder het te weten. De echtelieden vielen elkaar na den langen tijd van scheiding in de armen en de mannen „ruilden" maar weer. Se dert dien leeft het viertal gelukkig op het land, dat door den arbeid van Iva- miks tot grootere vruchtbaarheid is ge bracht. BINNENLAND. D1NTEL.OORD. Tel dijkgraaf van den Dintelpokler is bij K.B. her benoemd de heer J. Bom Mz. - De verkoop van het Emma- bloempje bracht in deze gemeente op f 90,95. Door een 14-tal dames zijn deze bloempjes op de paarden markt ten verkoop aangeboden. De hoogo aardappelprijzen. Het Eerste Kamerlid Mevr. Pot huis—Smit heeft aan 'den Minister van L., N. en H. inzake de buiten sporig hooge prSj'zen der nieuwe aardappelen, de volgende vragen ge steld Is het den Minister bekend, dat neg altijd de nieuwe aardappelen le gen buitensporig hoogc prijzen wer dén verkocht, welke prijzen dan ook door groote groepen uit de bevol king niet kunnen worden besteed Is de Minister niet van oordeel, dat Regeer in gsmao trege 1 e n moeten worden genomen, teneinde de prij zen weder binnen de normale grens te brengen Een dankbetuiging van kroonprins Hiroliito. De Koningin heelt het volgende telegram van den Japanschien Kroonprins ontvangen, verzonden uit Essen iop 20 dezer „Il.M. de Koningin der Nederlan den. Het Loo Op het oogjenblik waarop ik de grens van het Koninkrijk van Uwe Majesteit overschrijd, zij het mij vergund, mevrouw, Uwe Majesteit opnieuw mijn zeer diep gevoelde dank te betuigen voor de zoo wel willende en hartelijke ontvangst, welke mij ten deel is gevallen bij Uwe Majesteit en bij Hare Konink lijke Familie. Ik uit met de meeste eerbied 'mijne wenschcn voor de ge zondheid en het geluk van Uwe Majesteit en Hare Koninklijke Fa milie en voor de voorspoed en het welz'ijn van haar vtolik en de groot heid en de voorspoed van Haar Ko ninkrijk. Hiroliito, Kroonprins van Japan". H.M. de Koningin beeft op dit telegram het volgende antwoord ge zonden „Zijne Keizerlijke Hoogheid den Kroonprins van Japan, Brussel. Teergevoelig voor het vriendelijk telegram van Uwe Keizerlijke Hoog heid, zoomede voor de wenschen welke zij uitspreekt voor mijn gje- luk, Voor dat van Mijne Familie en voor het welzijn van mijn volk en de grootheid en de vrede van mijn Koninkrijk, stelt er prijs op Uwe Koninklijke Hoogheid opnieuw het levendige genoegen kenbaar te ma ken welke haar bezoek mij heeft verschaft". De verzekeringsbank „Kosmos" Naar de Tel. verneemt, zal de Verzeke ringsbank „Kosmos" een aanvraag indie nen om onder beheer van een rechter commissaris te worden gesteld ingevolge de noodwet op' het levensverzekeringsbe drijf van 29 April 1921. Naar aanleiding van dit belicht ver nam het „Vaderland", dat dit niet een gevolg zou zijn van een débacle. De stap, door de directie ondernomen, geschiedt ingevolge artikel 2 van de ge noemde wet. Daarin wordt bepaald: „Wanneer een levensverzekeringsmaat schappij wel haar opeischbare schulden kan betalen, doch, naar redelijkerwijze is te voorzien, in de toekomst niet aan alle haar verplichtingen zal kunnen voldoen, kan ten aanzien van die maatschappij op haar eigen verzoek dan wel op vorde ring van het openbaar ministerie door de rechtbank worden verklaard, dat zij verkeert in een toestand, welke in het belang der gezamenlijke schuldeischers bizondere voorziening behoeft". Opheffing van liet Processie-Verbod? De Tel. deelt mede, dat, wanneer het kabinet Ruys wordt gereconstrueerd en de Grondwetsherziening wordt behandeld, de voorgestelde opheffing van het pro- oesssieverbod zoo g^oed als zeker zal wor den terugfgenomen. In Kath. parlementaire kringen houdt 'men er zich dan ook reeds op voorbe reid, dat artikel 170 der Grondwet onge wijzigd zal blijven. Do Ministorcrbis. Naar thans uit parlementaire kringen vernomen wordt, is het zoo goed als ze ker, dat het kabinet-Ruys in geen geval als zakenkabinet het bewind zal blijven- voeren. Indien het aanblijft (waar alle kans op is), zal het zonder meer zijn taak als kabinet van de rechterzijde voort zetten, zij het dan ook, dat enkele minis ters zullen worden vervangen. Het militaire vraagstuk zal dan opnieuw aan de orde worden gesteld, en men koes tert de hoop op een bevredigend com promis. Door de leidende staatslieden van rechts wordt een reconstructie van het kabinet voorgestaan in dezen zin, dat de minis ter van Arbeid, Aalberse, zal overgaan naar Financiën, terwijl dan voor de por tefeuille van Arbeid genoemd worden de heeren J. R. Snoek Henkemans (C.-H.) en mr. V. H. Rutgers (A.-R.) Een spoedige beëindiging van de crisis wordt verwacht, tenzij de bezetting van het departement van Oorlog (Marine) on verwachte moeilijkheden geeft. Uit Stad en Provincie. De Nederlandsche Oudheidkundige Bond. Opgericht in 1899 heeft de N. O.B. tot doel de gemeenschappelijke belangen van oudheidkundige vereenigingen en openb. yerzamelingen te bevorderen, opdat de algemeene Nederlandsche oudheidkunde zoo goed mogelijk gediend worde. Van groot nut acht de Bond het dan ook, dat er belangstelling opgewekt wordt voor de monumenten van kunst en geschiede nis, omdat zij zijn de tastbare en leven de getuigen van het sociale leven van vroeger, waaruit het heden zich opbouwt Immers die monumenten gezamenlijk too- nen ons een der vele facetten van het oer-menschelijke, dat in een geordend maatschappelijk stelsel, hoe dit ook zij, zijn kans op levensbehoud aannemelijk ziet gemaakt. Daarom zijn die producten van kunst een schat, die van geslacht tot geslacht overgegeven wordende, een rijke erfenis formeert, waarin een groote op voedende kracht ligt, niet voor een enkele kategorie van uitverkorenen, maar voor een gansch volk. Zoo zijn de uitingen der kunst van cul- tureelen aard, en hebben ze recht op een voortbestaan, binnen de grenzen der mogelijkheid. Haar belangen te verdedi gen, komt dan ten goede aan de gemeen schap in den ruimsten zin. Door woord en geschrift tracht de N. O. Bond deze ideeën duidelijk te maken en te propagandeeren, opdat er tijdig maat regelen te beramen zijn wanneer onver schilligheid, onverstand of onwil die mo numenten te gronde zouden richten. Door het uitgeven van een jaarboek, dat als bulletin van den N. O. B. vier maal per jaar verschijnt, worden we tenschappelijke onderzoekingen vastge legd en mededeelingen gedaan, opdat ook in ruimeren kring zijn streven bekend wordt, terwijl jaarlijks de zomerverga dering gehouden wordt in een plaats van ons land, waar oude schoonheid nog óp- laait. Daarom werd thans Zierikzee en omge ving gekozen om zijn leden nader in ken nis te stellen met het karakteristiek van deze streek en een speciaal nummer van het bulletin hieraan gewijd. Het zal be keken zijn uit een geschiedkundig en kunsthistorisch oogpunt en verzorgd door den archivaris van Zierikzee, den heer P. D. de Vos en den Leidschen archivaris .en museum-directeur, mr. dr. J. C. Over- voorde. Zoo zullen de Bondsleden op de hoogte gebracht worden van het vele, dat hier te genieten valt, opdat hun 'tijd zoo nuttig mogelijk w(ordt besteed. Tot dit doel vormde zich verder nu een comité van ontvangst, bestaande uit de heeren mr. A. J. F. Fokker van Craijestein van Rengerskerke, voorzitter; mr. S. Trie- zenberg, E. J. Gelderman, N. A. Berk hout, (L. J. v$n Vessem, A. van der Weijde(, C. de Looze, J. J. Vriesendoirp van Re- nesse, J. J. Honig, A. C. de Oude en P. D. de Vos, leden. Zoo hoopt de Bond dat de dagen doorgebracht te Zierikzee en omgeving, niet alleen bij zijn eigen leden, maar ook bij de bewoners dezer streken, weer meer belangstelling mogen opwekken ten gun ste onzer monumenten voor geschiedenis en kunst. Thans omvat de N.O.B. 42 genootschap pen, behalve de 80 gewone en 480 corres- pondeerende leden, terwijl zijn bestuur gevormd wordt door de heeren: prof. W. A. E. van der Pluijm, voorzitter; mr. dr. J. C. Overvoorde, onder-voorzitter; dr. E. J. Haslinghuis, secretaris; dr. H. P. Cos- ter, penningmeester; F. A. Hoefer, dr. Jan Kalf, jhr. Ir. B. W'. F. van Riems dijk, jhr. mr. A. F. O. van Sasse van IJsselt en prof. dr. W, Vogelsang, leden. Bij Kon. Besluit van 16 dezer is, met ingang van 1 Augustus op geheven liet «ontvangkantoor der Di recte Belastingen en accijnzen te Cclijnsplaat en ingesteld een ont vangkantoor der Directe Belastin gen en accijnzen te Kortgene, voor de 'gemeenten Kortgene, Colijiisplaat, Rats en Wissekerke. SCHOUWEN. Tengevolge van de langdurige droogte zyn de regenbakken bij zeer velen,. totaal leeg. Menschen e eb ter kunnen zich nog altyd wel redden, liet vee evenwel, dat in de weide loopt, is er vrij wat slechter aan toe. De landbouwers moeten voortdurend water aan brengen voor het vee. Eo, waar moeten zy het halen De putten in de weiden z\jn öf totaal leeg öf het water is door den bijzonder lagen waterstand zóó brak en vaak zóó modderig, dat de dieren het beslist Diet kunnen drinken. Het spreekt van zelf dat het vee, dat groote behoefte aan goed zuiver drinkwater heeft en wien het slechts mondjesmaat kan gegeven worden, lichamelijk achteruit zal gaan. Ziekten kunnen ook ontstaan door het noodgedwongen gebruik van slechtovervloedig van organische stoffen voorziene drinkwater. Bij het melkvee ontstaat ook achteruitgang wat de melkproductie betrefc. Boven dien zfjn de weiden door de droogte zeer schraal bezet met malsch gras, zoodat hun ook de honger begint te kwellen en zij trachten door de droge slooten op het bouwland te komen om zich aan de te veldstaande gewassen te goed te doen. De duinpolders die nog hooger liggen, lijden ook zeer van de droogte. Je kunt er wel over knikkereD. Het vee wordt dan ook in weiden gebracht die anders voor hooi- wei bestemd waren. Dat is Datuurlflk oen enorme schadepost voor den land bouwer die genoodzaakt wordt van den winter zyn veestapel in te krimpen door gebrek aan hooi. Geen wonder dus, dat vooral de Veehouders verlan gend uitzien naar een paar flinke regenbuien, waardoor de slooten gevuld cn de weiden weer groen worden. RECHTZAKEN. De dubbele moord te Spaarndam. Dirk Roza, door de Haarlemsche

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 1