Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL BI N N Uit Stad en Provincie. behoorende by de van Vrijdag 17 Juni 1921, no. 10635. BUITENLAND. Een nieuw goudland. De Times verneemt uit Toronto, dat in de Canadeesche provincie Manitoba bij Le Pas de grootste goudertsbedding van het Noord-Amerikaansche vasteland is ontdekt. Men heeft de ertsbedding al over een lengte van 350 voet en een breedte van 50 voet blootgelegd. De goudzoekers zijn dadelijk begonnen om o(ok in den omtrek terreinen voor concessies af te bakenen. De eerste kist dynamiet is aan gekomen voor verdere nasporingen met behulp van ontploffingen. Sovjet-Rusland en Letland. Uit Riga wordt gemeld, dat de gezant van Sowjet-Rusland in Letland aan de Letsche regeering aangekondigd heeft, dat de diplomatieke betrekkingen tusschen Sowjet-Rusland en Letland verbroken zijn vanwege het doodschieten van de 17 door de Letsche krijgsraad ter dood veroor deelde communisten. Te Riga heerseht hierover groote ongerustheid. De onlusten in Ierland. Volgens de Daily Mail zal, indien het Zuidelijk parlement op 28 Juni niet offi ciéél bijeenkomt, een onderdrukking van de Sinn-Feinsche extremisten op groote schaal beginnen. Het gebied van de krijgs wet zal uitgebreid worden tot heel Ier land buiten Ulster. Een aantal klopjachten tegen de gunmen zullen ondernomen wor den. Daarvoor zal Ierland in verschillende districten verdeeld worden, die elk stel selmatig afgezocht en omsingeld zullen worden. Dit zal vooral geschieden in berg^ achtige streken. Militairen, politie en hulptroepen zullen versterkt worden. De hulppolitie zal meer een militair karakter krijgen en- onder be vel van militairen geplaatst worden. Een laffe misdaad. Een ltaliaansch knaapje, vijf jaar* oud, werd eenige weken geleden te New-York ontvoerd. Den dag na zijn verdwijning ontving zijn vader een brief, waarin hem werd medegedeeld, dat hij zijn kind nooit zou terugzien, wanneer hij1 binnen een week geen zeshonderd pd. st. betaalde. De vader, een arme karrevoerder, had in zijn geheele leven nog niet het tiende deel van die som bezeten, en kon dus niet betalen, al had hij het ook gewild. Dezer dagen is het lijkje van het kind uil de Hudson opgehaald. Een ruiling van echtgcnoolen. Twee paar echtelieden te Anderson in den staat Indiana hebben gelijktijdig en in gemeenschappelijk overleg echtschei ding aangevraagd. De beide mannelijke echtgenooten kwamen namelijk tot de ontdekking, dat zij verliefd waren op eikaars vrouwelijke wederhelften. De we- derkeerigheid van het geval verhoedde een mogelijke dramatische ontknooping, en de beide overtreders van het Tiende Gebod gingen gearmd een advocaat op zoeken. Eugelsche rechtspraak. Daisy Garland, twee jaren oud, stond terecht voo r de kinder rechtbank te West Ham. Een politie-agent verklaarde, dat hij het kind moederziel alleen langs de straat had zien loopen. Er bestond even wel voor het kind niet het minste gevaar. Desniettemin had hij het kind ingerekend, omdat hij dit in het belang van 't kind zelf achtte. Hij wist namelijk, dat de moeder van de kleine ongehuwd was en het kind had Verlaten. Aangezien de moe der de volgende week in het huwelijk zal treden en niet behoeftig is, veroordeelde de kinderrechter de kleine peuter tot op zending voor den tijd van een week naar een rijks-werkinrichting. Wanhopige toestand te Kief. De sanitaire toestand in Kief is de laat ste weken zeer verergerd en dreigt in* een catastrophe te ontaarden. De bevol king, die nog in de stad gebleven is, sterft in massa van honger. Gedurende eenige dagen zijn meer dan twee dui zend personen van honger gestorven. Een buitengewone commissie heeft een op roep tot de boejren in het district Kief gericht, met het verzoek om zonder eeni ge vertraging levensmiddelen ter be schikking van de stervende bevolking te willlen stellen. Deze berichten zijn af komstig van de te Kief verschijnende ofliciëele Wttnlh. Aan den rechter ontsnapt. Een zekere Girard, die sedert ongeveer drie jaren verdacht werd van een aantal doortrapte misdaden, is thans, zonder dat zijn zaak is behandeld, in de gevangenis gestorven. (Itl --i 1 Girard was 46 jaren oud en Elzasser van geboorte. Hij was van goede familie en hield er van een goed leventje te lei den, zonder al te hard te werken. Ook veranderde hij bij herhaling van beroep. In 1914 werd hij tot 12 maanden gevan genisstraf veroordeeld ter zake van over treding van de loterij wet en in 1917 werd hij in arrest gesteld wegens diefstal. Thans werd hem echter doodslag ten laste gelegd. Hij en zijn vrouw werden er n.l. van beschuldigd, dat zij twee hun ner vrienden bij een levensverzekering maatschappij 'hadden verzekerd. Daarna hadden zij deze vrienden, die zelf niets van deze verzekering af wisten, ten eten gevraagd en hen vergiftigd met een af kooksel van vergiftige paddestoelen, waar van Girard' veel verstand hadfeijn vrouw en een vroegere maitres van den over ledene bevinden zich nog in hechtenis en zullen weldra terecht staan. Het proces tegen Hölz. Bij de behandeling! van de zaak legen den communist Hölz kwam liet tot een érnstige botsing tusschen den beschuldigde ten de verdediging aian den «enten kant en den voor zitter aan den anderen kant. Deze laatste wilde nl. niet toestaan, dat TIölz zich bij zijn verklaringen tot de publieke tribune zou wenden. De beschuldigde was echter niet lot zwijgen te brengen en voer tegen liet gerechtshof uit, waarbij hij door zijn verdediger Hehgewisch bijge staan werd. De voorzitter verklaar de daarop ide sitting' voor gesloten en liet de zaal ®ntruimen. sittin aliwnt LAND. De Japansche kroonprins in ons land. Duizenden en nog eens duizen den waren Woensdagmiddag in Am sterdam getuige van de aankomst van den zoon van den Japanschon Mikado, kroonprins Hirohito. Om 10 'minuten vooT half Vijf kwam de Kon. trein aan, waaruit H M. de Ko ningin en Z.K ïi. den Prins der Ne derlanden stapten, welke verwel komd werden door den waarnemen- den burgemeester den lieer II. J. den Hartog. Het hooge (gezelschap vertrok daarop naar 't Paleis', van waar de Prins tegen 5 uur terug keerde, om den hoogen gast te ont vangen. Op het Centraal Station was Jeen uitgelezen schaar autoriteiten aanwezig, p.w veie ministers en tal' van hoogwaardigheidsbekleeders. 5 uur naderde -langzaam de met Ja pansche vlaggen versierde trein en even daarna stapte prins Hirohito op 't perron, hartelijk begreet door den Prins en de verschillende mi nisters. In gezelschap van Prins Hendrik reed de hooge gast naar 't paleis, waar hij' door I-I. M. de Koningin werd ontvangen. Even daarna verschenen de vorstelijke, personen op t balkon van liet pa leis (om de huldiging van de dui zendkoppige menigte in ontvangst te nemén. Om 'half zes was de ge heele plechtigheid afgeloopen. Des avonds had ten paleize het groote galadiner plaats, waar de Koningin een rede hield die 'door een tolk in 't Japansch werd vertaald. De kroonprins hield eveneens een rede die weer in 't Nederlandsch werd vertaald. In verband mét dit hooge bezoek zijn van weerszijden verschillende ridderorden uitgedeald. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 14 Juni. De heer Kruyt vraagt verlof tot een interpellatie over de afschaffing van de pasvisa. Op dit verzoek zal morgen wor den beslist. De voorzitter doet het voorstel de grondbelasting en andere ontwerpen weer op de agenda te plaatsen na de Zondagswet. De heer (Marchant stelt voor de andere ontwerpen te plaatsen voor de Zondags wet. Verworpen met 46 tegen 36 st. Een voorstel-Marchant om de grondbelasting met het nieuwe artikel 7 naar de afdee- 1 in gen te zenden wordt verworpen met 54 tegen 28 st. Een voorstel-Wijk om de militaire- en burgerlijke pensioenwetten te plaatsen voor de Zondagswet wordt verworpen met 44 tegen 38 st.; een voor- stel-J. ter Laan om ook de regeling der rechtspositie van ambtenaren vóór de Zondagswet te behandelen wordt ver worpen met 45 tegen 36 st. Voortgegaan wordt met de behandeling van de dienstplichtwet. 1 De motie-Ter Laan (schorsing der be raadslagingen wegens de onvoldoende finanoiëele voorbereiding en: niet opko men van de 2de groep lotelingen 1921) wordt verworpen met 53 tegen 29 st. De motie-Kruyt (schorsing der beraad slagingen wegens onvoldoende financiëele voorbereiding) wordt verworpen met 78 tegen 6 st. Een amendement-Duymaer van Twist om de vóóroefeningen te stellen onder leiding van den vrijwilligen landstorm wordt aangenomen met 55 tegen 25 st. Nadat de Minister heeft verklaard, tegen de strekking geen bezwaar te heb ben, wordt het amendement-Drion, om niet over te gaan tot instelling van een commissie voor vrijstellingen, waarom trent de Minister de beslissing aan de Kamer laat, aangenomen met 58 tegen 24 stemmen. Het amendement-Ter Laan om op grond van gemoedsbezwaren vrijstelling te verleenen naar bij algemeenen maat regel van bestuur te stellen regelen, wordt verworpen met 65 tegen 23 st. De motie-Drion, vragende om nadere wet telijke regeling van de vrijstelling we gens gemoedsbezwaren, wordt aangeno men z. h. s. Het amendement-Wijk tot de invoering van de aanwijzing voor economische diensten van vrijgeioten en vrijgestelden wordt ingetrokken, nadat de Minister heeft vierklaard dat de regeering zich met de zaak zal bezighouden. De heer Wijk licht een amendement toe om het contingent te verhoogen van 23.000 tot 28.000 man. De heer De Monté-Verloren verdedigt een amendement om het verschil tusschen reservetroepen en kerntroepen op te hef fen. Hij verklaart, dat de voorstellers desnoods het eenheidsleger 6 in plaats van 5 maanden willen laten oefenen. De heer Duijmaer van Twist betoogt, dat het amendement geen verzwaring van persoonlijke en financiëele lasten be- teekent, als men let op de groote somi men, welke voor de voorgestelde wet zouden noodig zijn. De heer Van Veen verdedigt nader het amendement. De heer Ter Laan bestrijdt de opheffing van het verschil tusschen kerntroepen en reservetroepen, doch juicht vermindering van oefentijd tot 5 maanden t oe. I De heer Oud meent, dat voorstellen 1 van den Minister en die van den heer j Van Veen geen verschil maken wat be* treft persoonlijke enj financiëele lasten. Sympathiek vindt hij de gedachte van een eenheidsleger. (Minister Pop verklaart, dat hij het amendement-Wijk niet kan aanvaarden. De amendementen-De Monté Verloren zijn voor de regeering onaannemelijk om de verzwaring van per.^onlijke en financi- eele lasten en het ♦voldoende van een oefeningstijd van 5 maanden. Ztttingi van Woensdag 15 Juni. Voortgegaan wordt met de behandeling van de nieuwe regeling van den dienst plicht. De heer Troelstra verklaart, dat de S. D. A, P. zal medewerken tot verwer ping van het ontwerp, omdat dit een reactie is tegen de vermindering van de jaarlijksche lichting tot 13000 man en geen stap in de richting van verminde ring van militaire lasten. De regeerings- voorstellen moeten door het rekenen op buitenlandsche hulp leiden tot aansluiting bij het Fransteh-Belgische militaire Ver bond, wat gevaarlijk zou zijn en zou moeten leiden tot buitengewoon zware militaire eischen. Minister Pop deelt mede, dat hij, zoo dra de wet in het staatsblad staajt, zal komen met een ontwerp tot vorming van een fonds voor de uitrusting van 't leger. Het amendement-Wijk (contingent 28000 man) wordt verworpen met 33 tegen 1 st.; het amendement-De Monté Verloren (geen verschil tusschen kernleger en re- séiftffet roepen) wordt verworpen met 67 tegen 18 st.; art. 27 wordt verworpen met 46 tegen 30 (Minister Pop ring schorsing Aan de oré wijziging der meenten met betreffende verhouding en het ',v( nemen van gemeentelijk' De heer ringsvoorstel De heer V ontwerp-De Amsterdam'» (Met ingang van 20*Juni is benoemd tot j burgemeester van Amsterdam de heer W. de Vlugt, wethouder van Amsterdam. De nieuwe magistraat behoort tot de A.-R.- partij. De heer De Vlugt is in 1872 te Amster dam geboren en dus 49 jaar. lij den ge meenteraad heeft? hij zitting sinds 1915; zijn wethouderschap dagteekent van 1918. Vóót zijn intrede in den raad was hij, zooals men zich herinneren zal, lid van de Tweede Kamer voor Amsterdam VIII, tijdens het ministerie-Heemskerk (1909— 1913). ZIERIKZEE. Waar helaas „Nut én Genoiegen" is opgehouden te be staan, en daarmiede voor g'ced eenige veneeniging is heengegaan die 70 jaren lang in Zierikzee getoond héel't een warm (hart te bezitten voor goédie muziek die ieder jaar 'het zo merfeest organiseerde, en de beste Harmoniecorps'en liet hooren en het publiek in de goede stemming wist te brengén... nu 'dat allés tot het verl'edene behoort, blijft ons nog over de muziekuitvoeringen in de Nieu we Kérk. Gelukkig trekken deze uitvoer in- gen mfeer en meer de aandacht, er komt meer belangstelling. Het be- 1 zoek wordt langzamerhand grooter, en h'et dient gezegd te worden, er wordt van kunst genoten. Velen hadden verleden jaar het genolegen, de zang van den heer Jac. v. Kempen te bewonderen, doch ook waren nog velen afwezi'g. We willen daarom gaarne in herinnering I brengen dat de heer Van Kempen ons wederom' zal doen 'genieten van zijn schoon, geluid en voordracht, j op a.s. Woensdag in de Nieuwe j Kerk (zié advertentie in dit num- I mer). Wij twijfelen niet of liet i 2e concert van den heer S. Klini- m'erbloom zal dan een zeer druk be- I zoek hebben, en daarmede zal onze vroegere stadgenoot, èn de in Ne- j derland èn 't buitenland bekende tenorzanger, den gunstigen indruk ontvangen, dat de belangstelling om goede muziek te hooren, hier nog niet geheel is uitgedoofd. het Regee- geeft aan het eur. urgemeoster. Bijl gunstig weer zal de Chr. Zangvereeniging „De Lofstem" a.s. Maandagavond 8i/2 uur in de mu ziektent op 'het Ilavenpléin," een zanguitvoering geven. Door Gedeputeerd^ Staten is de openipg der jacht op waterwild voor 1921 bepaald op Maandag 11 Juli a.s. Bij Kon. besluit van 11 dezer is be noemd tot notaris binnen het arrondisse ment Zierikzee, ter standplaats de ge meente St.-Annaland, A. J. Bierens, can- didaat-notaris te Leerdam. De Vrijheidsbond. Zaterdagmiddag is de aiideeling Zeeland van den Vrijheidsbond fees telijk te Middelburg geconstitueerd. Uit alle deelen van Zeeland waren leden naai* de groote zaal' van het Schuttershof gfekomen om dit feest mede te maken. Na opening1 der bijeenkomst door den heer T. H. Siemelink uit Vlissingen, werd het woord gevoerd door den voorzitter van den Bond, net Tweede Kamer lid mi*. H. C. Dresselliuis, die zeide met 'genoegen naar Zeeland le zijn gekomen, omdat hem oen gulle ont vangst is bereid, er is zeker alle re den, ook voor Zeeland, om feest te vieren, nu de eenheid onder de vrij zinnigen herboren is, nu nieuwe idealen zullen worden verwezen lijkt, nu men vereenigd den goeden koers ingaat. Voor de mannen is dit een herwonnen doel, dc vrou wen vinden nu een geëffend pad, in plaats van een doolhof van aller lei partijen. De wereld verarming doet zich in Nederland gevoelen als in /allé andere deelen van Europa en (minister De Vries is niet geluk kig met zijn belastingwetten. -Men moet beter zich de gedachte van zuinigheid begrijpen. Spr wijst op de droeve arbeid sigtesch il le ndie zich steeds voordoen, maar is toch niet zoo pessimistisch le denken, dat de wereld nu in een zal storten. Spr. 'heeft in de Rainier getracht, den 48-urige n werkweek in plaats yan den 45-urigen te verkrijgen, mjaar dit is hem! niet gelukt en nu verklaart Troélstra op de mice ting te Amsterdam tegen de reactie, dat de wet niet geheel zal kunnen wor den gehandhaafd. De heer Stenhuis zegt dat het tegenwoordig geslacht gedoemd zal zijn het zonder sociali satie te steilten. Deze uitingen acht spr. van groote beteekenis. Spr. wijdt nu in den brcede uit over de beteekenis van liet woord Li beraal, dat is drang naar vrijheid, het is de erkenning1 van de rech ten en aanspraken van anderen. Men heeft dit alle gevoeld en in de eerste bijeenkomst van de commis sie uit de fusionneerende partijen was er dan jonk over het grondbe ginsel geen verschil. Zeker heeft de liberale p,ar tij wel geleden, maar zij heeft ook gezondigd, en dacht 'allteen mét vrijheid er te zijn, maar (men inoest ook de democratie die nen; mén maakte de fouten toen tmten verwend was door steeds meer derheidspartij' te zijn. Veel verloor zij aan de Chr. Hist, die onder lei ding staan van de R.K.; die afge- dwaalden kunnen nu terugkeeren. De Vrijz. Dem. wil spr. niet na doen in hun woede om af te ge ven op den Vrijheidsbond, zij ko men voor een groot deel daarbij toch terecht, een groepje zal naar de S.D A.P. overgaan, laat hen gaan, zij zijn niet liberaal. Zij zulten wel kom zijn als uiterste linkervleugel van den Bond. Spr. zette da,a'riop nog uit een waarom de Bond in zijn orgaan schrijft: „Erkenning van de waar de van het geestelijk en van het godsdienstig leven voor maatschap pij en Staat". Een groot deel van het volk heeft de godsdienst noo dig om altruïst te kunnen zijh. Zoo wel rechtzinnig als vrijzinnig-gods- dienstigen, indien zij vrij zijn van een dogma of priesterverheerlijking kunnen een plaats vinden in den Bond. Spr. zegt, er zijn eigenlijk maar drie deelen in ons volk, socialisten, conservatieven en liberalen. Socia listen willen, maar kunnen niet; conservatieven kunnen wél, maar durven en willen 'niet; vrijheidsbon- ders kunnen wel en willen wel. Zeeland is een heerlijk land, niet alleen om zijn kleederdraohten en mooie natuurplékjes, maar omdat het heeft een mentaliteit, omdat het trouw is a,an vaderland en vorst, trouw aan het beginsel. Mannen en vrouwen van Zeeland aldus ein digt spr. onder daverend applaus moeten samenwerken tot geeste lijk en stoffelijk welzijn van Euro- peesdh en overzeesch Nederland. Na de pauze sprak de heer Sie melink, om de woorden van den heer Dresselhuis met kracht te on derstrepen. Spr \vijst dat m«n staat. bijl een kentering OP maatschappe lijk terrein, de vraag is of 'liet zal zijn een val, jof wel een stijging. Wij zien dit niet, omdat wij niet staan op een grooten afstand, maar er midden in zitten. Het is in de geschiedenis meer gebeurd dat al les wat techniek en kennis had ge wrocht vernield werd en men te rugkeerde naar den toestand der barbarenstammen. En tegenover het wereldgebeuren mag men niet on verschillig blijven staan. Spr. kon de verzekering geven dat de Zeeu wen de ware democratie gaarne zul len steunen, de ware democratie, die berust bij den Vrijheidsbond. Nog werd het woord gevoerd door den heer M. Laernoes, vroeger voor zitter van den eocnomischen bond in Zeeland, die zeide dat lotsver betering kan komen door samen werking van kapitaal, arbeid en in tellect. De Vrijheidsbond heeft men- schen die voor de belangen van Zee land opkomen en de, V.B. vormt een blok tegen reactie en revolutie. Men denke aan het „L'Union fait la force". (Reeds verkort in ons Maandag- nummer opgenomen). Raad van State. Ongegrond verklaard is het beroep van M. P. J. E. la Fontijn te Bergen-op-Zoom tegen een besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij afwijzend is beschikt op zijn verzoek om vergunning tot het ver venen van 46.59.99 Hectaren bouw- en weiland, gelegen in de gemeenteTholen in de tot het waterschap de Vrije Polders onder Tholen behoorende polders Scha- kerloo en 1500 gemeten. BROUWERSHAVEN. Voor het examen rijksklerk 3e klasse der Di recte Belastingen slaagde o.a. de heer J. van Schagen alhier. THOLEN. Openbare vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Dinsdag 14 Juni j.l. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de burgemees ter. Na opening wordt de vaststel ling der notulen verschoven tot de volgende zitting. Ingekomen zijn een schrijven van mej. M.. Gonite- lisse dat zij! hare benoeming tot on derwijzeres aanneemt, en dat zij te gen 15 Aug. ontslag gevraagd neeft 'te Oude-Tonge; een schrijven van J. van Bemden, dat nij zijne be noeming als boschwerkman aan vaardt. Nu wordt gelezen een rap port dei* Commissie van georgani seerd overleg omtrent het salaris v|air-\lcn A«ib', v d. Dürgj. -Sfrffixl. Trt het rapport wordt voorgesteld voor deze werkzaamheden f 800 1e be talen, met aftrek van 30 'o/o, zijnde f 560,-. De héér Van der Maas vraagt liet woord en zegt: Mijnheer de voor zitter. Er is van den Bond van bur gemeesters en secretarissen een ver zoek ingekomen om den Amb. van den Burg. Stand te verhoogen. De ze circulaire hebben wij verleden week in de commissie behandeld in onze vergadering van georgani seerd overleg. In die vergadering werd o.a gezegd, dat net werk en de verantwoording van den Amb tenaar van den Burg. Stand thans groot was. De zaak werd daar bij zonder bepraat om liet slechte baantje en nog veel meer. Ondanks dit alles, mijnheer de voorz., en de vele voorstellen en de prachtige uit leggingen die ter tatel kwamen, heb ik in die Commissie tegen gestemd, en wel om' deze rriten. De ambte naar geniet een salaris van f 260' en 'liet werk daaraan verbonden, is mij gebleken, gebeurt door niemand anders dan door de Ambtenaren ter secretarie, en onder de kantoor uren. Nu noem ik hetgeen de Amb tenaar er voor trekt, gevonden geld. Hij- behoeft dit alcchts op tc atrij ken. Er werd ook gezegd: Wanneer de secretaris eens zou bedanken, als het salaris eens niet verhoogd' werd? Dit zou dan de gemeente geld kos ten, en wij komen niet meer zoo goedkoop klaar. Mochten we voor dit geval komen, dan hebben wij volgens de staatscommissie op on ze secretarie één Ambtenaar te veel, want deze Commissie heeft gezegd in de le helft van haar rapport dat een secretaris een gemeente van 5000 zielen mloét kunnen behel pen. "Nu zegt een burgemeester uit Z.-Beveland: Neen, staatscommissie, daar moet juist de helft af. Ivan hij dat niet, dan een ander inet een dagtaak v'an 8 uren. Hier hebben we 3140 zielen, dus voor die 610 zielen één Ambtenaar er bij is vol gens hen voldoende. Dan krijgen we bovendien het salaris van den over- bcdigen Ambtenaar weer terug en het salaris van den Ambtenaar vail den Burg'erlijken Stand. Dan zijn we weer aan het bedrag wat het nu kost. Aldus berekend kan het de gemeente ncoit geld kosten. De heer Moelker zegt dat over dit punt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 5