Zierikzeesche Nieuwsbode DUKAAT. PRIJSVERLAGING. J U R G E N S' Dinsdag 31 Mei 1921 B. H. IDELER, abonnement: Vrijdag 27 Mei 1921. zierikzeesche courant. advertentiên EERSTE BLAD. Fijnste Roommelange. Prijs 0Q cent per pond. Lappen Stof, Moussefine's, Dril's, Graslinnen, geel Keper en Katoen, wil Keper en Katoen, Flanel, Engelsch Leer, enz. enz. overgebleven LAPPEN KARPETTEN en KLEEDIES. Paardenmarkt en Weekmarkt. Algemeen Overzicht. buitenland. binnenland. Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. 76ste JAARGANG. - No. 10626. In2endme °p deu d»s oit" Dlr. A. J. OE LOOZE Jr. Ultg,-Redact. M. J. KOSTEN. eave vMr ure' Dit nnnimor bestaat nit 3 bladen. HUISMOEDERS komt wederom Dinsdag a.s. naar onzen winkel, waar U op de toonbanken rindt uitgestald alle soorten Lappen, Toorzien ran ELLEMAAT en PRIJS, zooals: Ter gelegenheid der PAARDEN MARKT op Woensdag 1 Juni a.s. znllen alle iT worden opgeruimd. Belde dagen DINSDAG en WOENSDAG GROOTE PRIJS VERMINDERING der Aanbevelend, Manufacturen, Zierikzee. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de Paarden markt in dit jaar aan de Balie zal gehouden worden op Woensdag den 1 Juni e k., en dat op dien dag tevens de gewone marktdag zal worden gehouden in plaats van op Donder dag daaraanvolgende. Zierikzee, 28 Mei 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. TIMMERMAN Cz., Weth., lVBurgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. De gespannen toestand, die vorige week tusschen de groote igie.ülieerdie mogendheden heerschte cn welkje vooral lol uijingi kwam na de mie die Lloyd' George iii het Enigielsdne Lagerhuis hield, is merkbaar verlu ierd, niét in 't minst door 't terug krabbelen van Frankrijk. Toen men daar, lei lande inzag dat Lloi/d George ernstig werd en de ge- heele Engelsche pers hem steunde in zijn „fair, play" nopens de gere zen Opper Siiezische kwestie, ter wijl men bovendien den indruk kreeg dat andere groot e all ie es zich zachter den Britschen premier schaarden, werd het tijd [dat de elas tische band die hen samenhield in zijn vorigen voriia werd gebracht Dezen krachttoer heeft de Fransche premier, Briand, in de Kamer ver richt, toen 'hij verklaarde, „dat ook ten opzichte der O.S.-kwestie Frank rijk de trouwe en loyale uitvoering van het vredesverdrag wensdht. Wij' hebben", zoo verklaarde Briand ver der, „de Poolsche regeerirug gewaar schuwd. Deze heeft onmiddellijk zijn grens gesloten en Korf an ty van zijn mandaat ontheven". Polen gehoorzaamde direct de groote Fransche zuster, die o, zoo graag het kolenbekken van het veel begeerde Opper-Sileziê,. onder haar hoede had gezien. iMet leedwezen zag ze zeker den Poolschen Commissa ris Korfanty heengaan, die zoo flink geholpen had om de schaal van O.S.- naar de Poolsdhe zijde te doen over slaan. Doch dit alles moest ge schieden .om de goede verst and hou ding met de Britten te laten voort duren. Met bewogen stem verklaarde de premier: „Frankrijk heeft niet het recht le vergelen, dat Engeland in 191-1 zich verhief om zich aan Frankrijks zijde te plaatsen en dat de Amerikanen om liun ideaal trouw te blijven den Oceaan over staken, om ons met hun leger, te hulp te komen. Wijj imoelen onwan kelbaar trachten deze schitterende eendracht ter wereld le handhaven, en dal 'niet alleen, in het belang van Frankrijk; het Engelsche volk heeft dezelfde belangen als wij. Er is geen enkel land dat in, zijn isolement kan bestaan Met bewogen slem Doch die stem heeft ten slotte dan toch het gewenschte succes gehad en de ontspanning tusschen Enge land en Frankrijk tot stand 'ge bracht, daar zij groote voldoening aan de EnöelscH.^ nr» -im* h^fi .t.ujxiKen. Lloyd George's openhartigheid heeft een goede uil werking gehad en Frankrijk's politiek ten opzichte van Opper-Silezië gewijzigd. Van bizondere beteeken is in Bri- .and's rede is hetgeen deze sprak over de nieuwe Duitsche regeeringj. Op 't o ogen blik waait 'te Berlijn een betere wind, sprak Briand, en de nieuwe rijkskanselier, dr. Wirth, geeft blijk vian groote openhartig heid en loyaliteit'. Het geeft moed voor de toekomst, wanneer men van deze zijde, die wel T vijandigst stond tegenover alles wat Duitsch is, een dergelijke verklaring hoort uitspreken. Voor een duurzanien vrede is al lereerst noodig wederzijdsch ver_ trouwen. In Duitschlajid is Briand's rede voering en de daaruit volgende nieu we houding van Frankrijk natuur lijk gunstig ontvangen. De verkiezingen voor Ulster die dezer dagen gehouden zijn, hébben een kalm verloop gehad. Doch daar uit mag Uien niet conclude eren dat liet in Ierland 1111. rustig is. l)e aan slag op 't groote douanekantoor le Dublin, elders in dit nummer eenigszins uitvoerig vermeld, be wijst jammer genoeg het tegendeel. Een vreedzame oplossing schijnt daar niet mogelijk. Communistisch debacle. In het Duitsche plaatsje Sangerhausen, waar de communisten vaak den baas en den beest hebben gespeeld, Zijn verkie zingen gehouden voor den gemeenteraad. De communisten hadden er tot nu een grpote meerderheid, 18 v'an de 30 zetels. Thans zijn gekozen 17 candidaten Van de burgerlijke partijen, 5 sociaal-demo craten en 8 candidaten van de vakver- eenigingen. De communisten kregen nul kiornma nul zetels! Een ontwapeningsconferentie? De Am. Senaat heeft met algemeene stemmen een amendement op de marine- begrooting goedgekeurd, strekkende om aan president Harding te verzoeken, aan Engeland en Japan te verzoeken deel te nemen aan een ontwapeningsconferentie met de Ver. Staten. band met toeiiemende particuliere werk zaamheden, met ingang v'an 25 dezer ont slag genomen als lid van den gemeente raad te 's-Gravenhage. liet bezoek van de» Japanschen kroonprins, liet ligt in het voornemen van de Koningin, den Kroonprins van Japan in Amsterdam te ontvangen. Eerste Kamer. Zitting, van Dinsdagavond 24 Mei. De heer Van Embden merkt pog] op, dat de Djambi-kwestie al zooveel jaren aan- hangjig is, dat het er nu niet op aan kan komen nog een paar dagen met de behandeling daarvan te wachten. Aan den anderen kant echter is het Oranjehoek eerét over enkele dagen aanhangig en moet het' nog in de Tweede Kamer be handeld worden. De discussie daarover nu en het antwoord daarbij van onze re geering is voor ons oordeel van groot belang. Wat er in de Tweede Kamer ge beurt, daar hebben we niets mee te ma ken. iMeer Jicht kunnen we daardoor niet krijgen. We hebben de stukken nu en deze geven ons voldoende licht. Bovendien voelt spr. zich bezwaard, om dat van Amerikaansche zijde invloed wordt uitgeoefend op onze vrije mijn wetgeving. De heer Vliegen zegt, dat zooals de zaak nu is komen te staan, het kan ge beuren, dat de Tweede Kamer zekere uitspraak doet. We hebben dus wel met de Tweede Kamer le maken. De uit spraak van deze Kamer heeft een zekere politieke beteekenis voor de geheele zaak. Het is daarom het verstandigst, dat de discussies in de Tweede Kamer plaats hebben, zonder dat de Eerste Kamer zich er reeds in gemengd heeft. Spr. be veelt dus aan, dit wetsontwerp nu niet te behandelen. De Weer Van der Does de Willebois had aanvankelijk bezwaar tegen onmid dellijke behandeling van dit ontwerp. [Maar na hetgeen hij heeft gehoord om trent inmenging in onze zaken, zal spr. stemmen voor het voorstel van den voor zitter. De heer Verheijen steunt het voorstel van den voorzitter. De Kamer praejudi- ceert door een afdeelingsonderzoek niets. De Tweede Kamer kan niet terugkomen op dit ontwerp. Zij heeft het eenmaal aangenomen. Wij zitten nu met dat ont werp en weten meer dan toen de Tweede Kamer het behandeld heeft. Voor de ïweede Kamer is de kwestie natuurlijk, dat zij de stukken niet vroeger heeft ge zien, die thans zijn gepubliceerd. Maar wij hebben alleen het wetsontwerp te be- oordeelen. De beraadslagingen worden gesloten en het voorstel van den voorzitter om het wetsontwerp Woensdag in de afdeelin- gen te onderzoeken aangenomen met 25 tegen 8 stemmen. Zittingvan Donderdag 26 \Mei. Na aanneming zonder stemming van kleinere wetsontwerpen wordt het ont werp betreffende invoer, aanmaak en ver koop van buskruit en „springstoffen", na bestrijding door de heeren Slingenberg, Van der Maesen de Sombreff en Mendels en na Verdediging door de ministers van landbpuw, van oorlog en van financiën, verworpen met 16 tegen 15 stemmen. De heer Cremer verklaart, dat de leden van den Vrijheidsbond tegen stemden we gens het monopolistisch karakter van 't pntwerp, en niet omdat Zij tegen voor de verdediging noodige maatregelen zijn. De vergadering is daarna uiteen ge- igaan, waarschijnlijk tot 7 Juni, o a. voor aanvulling van de Hooger Onderwijswet en de Indische geldleening. |Met medewerking! Van mej. L. Cohen, mezzo-sopraan, dhr. J. Both, tenor en A. Brands, bas, is dit concert uitstekend ge slaagd. Door 't stille gebouw ruischten klankrijk en vol de orgeltonen, welke de organist aan 't schoone instrument ont lokte. Zacht begeleidde het orgel de zan gers, die hun liederen van Handel, Haydn en (Mendelssohn ten gehoore brachten voor 't met stille, haast gewijde aan dacht luisterend publiek, dat we een vol gende maal in nog grooter getale zagen zien opkomen om eenige oogenblikken mee te genieten van hoog staande mu ziek. Jhr. R. R. L. de Muralt. Jhr. R. R. L. de Muralt heeft in ver Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Tijdens het hevig onweer, dat zich Donderdagnamiddag boven onze gemeente en omstreken ontlastte werd een paard en veulen van den heer B. alhier door den bliksem gedood. De machinist der R. T. M., die Zon dagmorgen te Burgh door 't springen van. den vuurbak der locomotief hevige brandwonden bekwam, is Woensdag in het Ziekenhuis te Noordgouwe overleden Heden arriveerden alhier met de stoomboot ,jMaasnymph" uit Rotterdam, een groot aantal leden der vereeniging tot bescherming van vogels, welke heden avond in hotel „Juliana" de jaarvergade ring houdt. Zaterdagmorgen gaan zij met 23 auto's van hier uit de inlagen van Schouwen, de eendenkooi o>nder de gemeente Elle- weet, Westen-Sc!houwen en de duinstreek van ons eiland bezoeken, om de vele vogelsoorten, die hier huizen van nabij te bezichtigen. De concerten, die de heer Klimmer boom reeds gedurende een paar jaar placht te geven hebben een eigenaardige bekoring, welke niet weinig wordt ver hoogd door de plaats waar die concerten worden gegeven, n.l. in de Nieuwe Kerk, In het groote ruime kerkgebouw hangt die gewijde stilte, welke vereischt wordt om te genieten van de klassieke muziek en deze naar waarde te schatten, terwijl het prachtige orgel, door den heer Klim merboom bespeeld, op zich zelf reeds een muzikaal genot geeft. ONDERWIJS. De Minister Van O., K. en W. heeft a. bepaald, dat de eind-examens der Rijks Hoogere Burgerschool te Zierikzee pp 29 en 30 Juni en 1 Juli zullen wor den gehouden. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Oudelande (toez.) W. A. Dekker te Nieuw-Beijerland. Aangenomen: Naar Beesd, G. Groot- jans Jr. te Ommeren. Bedankt: Voor Baambrugge, IJ. Doorn- veld HZ. te IJsselstein. Oeref. Kerk. Beroepen: Te Westkapelle en Dom burg, A. Scheele te Kapelle-Biezelinge. Gerei'. Gem. Ftedankt: Voor Kampen: H. Kieviet jz. te Veenendaal. ten worden geraamd op 3 milliard francs. Sir. Edward Carson, de be kende rebellenaanvoerder in Ulster (Ierland) trekt zich uil: bet politieke leven terug. Te Sofia is een bom geworpen tijdens een optocht van schoolkin deren. Achttien kinderen zijn ge wond. De politie schreef den aan slag aan de communisten toe. Hel gebouw der communistische partij werd daarop door het gepeupel in brand gestoken. Communistische leiders werden door de politie ge arresteerd. - Johnson, de rumoerige Ameri kaansche drankbestrijder, die ook af en toe zijn propagandawerk uit breidt tot het Vereenigd Koninkrijk, gaat nu een tournée maken door Britséh-Indië. Hij denkt in Augus tus daarheen te vertrekken. Te Dresden zijn door een he- vigen brand de opslagplaatsen aan de Elbe van de expeditie-firma See- be vernield. Door de explosie van 100 flessChen koolzuur werd een groot aantal toeschouwers gewond. In Egypte dreigt een algemeene werkstaking. YAN HEINDE EN VEIL - Zelfs het gebouw van de politiepre- fectuur is niet veilig voor de Parijseha dieven. Dinsdagnacht is voor 120.000 frs. platina gestolen uit het laboratorium. - Uit Bilbap (Spanje) wordt door B. T. A. gemeld, dat de staking op de wer ven, welke zes maanden heeft geduurd, thans is beëindigd door wederz'ijdscbe concessies. De arbeid wordt heden her vat. In Frankrijk is dezer dagen de oud minister-president Emile Comtes over leden. Hij is vooral bekend geworden door zijn hevig anti-clericalisme. Na de geruchtmakende DryfusZaak. werd hij in 1902 minister-president. In Engeland overweegt men een verhooging van het briefport. De Fransche Kamer heeft met 390 tegen 102 stemmen haar vertrouwen in Briand uitgesproken. De volgende week zal de Belgische regeering een wetsontwerp indienen ter definitieve regeling van de kwestie no pens de erfenis van Leopold II. Te Koningsbergen (O.-Duitschland), heeft een hevige brand gewoed, welke urenlang duurde. 5 loodsen met turf, bri ketten en kolen zijn een prooi der vlam men geworden Nabij Queens town Zuid-Afri ka) is een opstandige iialutvllen- sekte uiteengedreven, waarhij 60 lot 70 inboorlingen werden gedood en gewond. De verkiezingen in Ulster voor het nieuwe Noordelijke Parlement zijn kalm verlioopen. In Tsjechië neemt de strijd tusschen de katholieke kerk ©11 d» staatskerk aan scherpte toe. Zoo moest, uitsluitend tengevolge van dezen godsdienstigen twist, in het stadje Dubitzkc den staal van be leg worden geproclameerd. De scheepvaart op de Neckar, (D.) welke verleden week Zondag na een stilstand van lien weken, her vat was, is wegéns den voortduren den val weer stop giezet. De president der Ver. Staten bezocht Dinsdag New York; hij nam deel aan de uitvaart-plécbtigiie d voor, 5000 soldaten, wier lijken 011 langs uit Frankrijk zijn over gébracht. De Fransche Senaat is begon nen met de behandeling van een wetsontwerp strekkende Lot bevaar bnarmaking van de Rhone. De kos VERSCHILLENDE BERICHTEN. Dievenbende. Te Weenen is de grootste bende dieven en helers in hechtenis genomen, die men daar nog gekend heeft. Het zjjn in het geheel tachtig personen. Ze hadden sedert 2 jaar systematisch de goederentrans porten van een groote expeditie-firma uitgeplunderd. Vrachtrijders en bedien den van de firma zijn betrokken in de zaak. Een caféhouder uit een buitenwijk van Weenen was de hoofdman van de bende. Er is voor millioenen kronen gestolen. Tramontsporing. Te Arnhem heeft een ernstige trambotsing plaats gehad. Van een ledigen zandtrein ge raakte een gedeelte, bestaande uit 13 zandwagens, aan het rollende wagens liepen met steeds sneller vaart de sterke helling af. Een remmer, die op de wagens stond, sprong er af. De ledige wagens reden in steeds sneller vaart door. Van de tegenovergestelde zijde naderde een motorwagen. De bestuurder, die blijkbaar geen kans meer zag achteruit te rijden en de conducteur sprongen van den wagen. Een botsing was onvermijdelijk. De eenige passagier had nog de tegen woordigheid van geest zich plat op den grond uit te strekken. Daardoor bracht hij het er blijkbaar goed af. Hij kreeg slechts een hevig bloedende wonde aan het hoofd. Verdere persoonlijke onge lukken kwamen er niet bij voor. De materiëele schade is zeer aanzien lijk. De motorwagen is tegen 2 huisjes aan de Dordmondstraat geduwd, met het gevolg, dat de gevels geheel zijn verzet en diepe scheuren vertoonen. Ontspoord. Bij Westerbroek, op de lijn GroningenNieuweschans, is de achterste wagen van een trein, waarin drie 2de klasse passagiers zaten, ont spoord. De wagen werd nit de rails geslingerd en is van binnen geheel ver splinterd. De reizigers kwamen onge deerd uit den gehavenden wagon. Een conducteur, die op het balkon stond, kreeg een borstbrenk. Ontslagen. Het bestuur van den Algem Nederl. Diamantbewerkersbond heeft den directeur en de administra trice van de drukkerij van dezen bond ontslagen. Dit ontslag vindt zyn oorzaak in het feit, dat de directeur, naar de meening van het bestuur van den A. N. D. B., een zeer roekeloos beheer, althans een beheer, dat niet in overeenstemming is met hetgeen men ervan mag ver wachten, heeft gevoerd. De administra trice, die de boeken van de drukkerij bijhield, is om dezelfde reden ontslagen. Een waarheids-elixer. Vol gens de Intransigeant heeft dr. Jeames Cotton van Toronto een nieuwe vloei stof ontdekt, die, toegediend aan iemand, dezen zal dwingen tegen zijn zin de waarheid te zeggen. De uitwerking van deze vloeistof is, dat 't voor een oogen-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 1