Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL Uit Stad en Provincie. belioorende hg (lo van "Woensdag IS Moi 1921, no. 10G22. Gezondheidscommissie. (Slot). Eindigde het voorgaand verslag met de meedeeling, dat een commissie was be noemd tot het ontwerpen der statuten der op te richten W aterleiding-'Maaït- schappij, en dat een nieuwe ïentabili- teitsberekening en-kostenraming van het Rijksbureau was ontvangen, welke grond slag van het in die statuten vast te stel len kapitaal en reserve zou moeten die nen, thans kan worden meegedeeld, dat bovenbedoelde commissie hare niet ge makkelijke taak ten einde bracht en de door haar ontworpen statuten t;r goed keuring aan het Waterleidingcomité kon aanbieden, 't welk behoudens kleine wij zigingen daaraan zijne approbatie ver leende. Aangezien evenwel van meer dan eene zijde de wenschelijkheid werd betoogd, belanghebbenden, i. c. de gemeenteraden in de gelegenheid tè stellen nadere in lichtingen te bekomen omtrent de finan- tiëele gevolgen der noodig geworden ver grooting van kapitaal en reserve, en de daardoor noodzakelijk geworden verhoo ging der waterprijzen enz., wendde het Waterleidingeomité zich tot den directeur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoor ziening, met verzoek zich beschikbaar te stellen tot het geven van de noodige toe lichting in een vergadering, waartoe de raadsleden van alle gemeenten van Schouwen en Duiveland zouden wor den uitgenoodigd. Met erkentelijkheid kan worden meege deeld, dat de directeur van gemeld Bu reau wederom bereid werd bevonden, eerst in eene vergadering van het meer genoemd comité, en vervolgens in eene bijeenkomst met de vertegenwoordigers der gemeenten, zijne denkbeelden om trent de rentabiliteit en levensvatbaarheid eener [waterleiding voor deze eilanden uiteen te zetten, met 't gunstig resultaat dat laatstbedoelde bijeenkomst zich met groote meerderheid uitsprak voor het denkbeeld, thans tot oprichting der ven nootschap over te gaan, zij het dan ook, dat met het oog op de te wachten daling der materialenprijzen, met den aanleg der leiding zal worden gewacht, totdat met een kleiner kapitaal, dan thans in de statuten was opgenomen, kon worden volstaan. Nadat ,over eenige punten nader met het Rijksbureau was gecorrespondeerd, en daaromtrent ten slotte algeheele over eenstemming was verkregen, wendde het comité zich tot de gemeenteraden van Schouwen en Duiveland met een uitvoe rig schrijven, waarin werd uiteengezet, dat aan de hand van heb reeds eerder ter kennis van belanghebbenden gebrachte rapport van het Rijksbureau voor Drink watervoorziening, en van de door dat bureau samengestelde begrooLing van kosten van aanleg en exploitatie der wa terleiding, de totstandkoming eener centr, drinkwatervoorziening voor deze streek verzekerd mocht worden geacht, indien de betrokken gemeenten daartoe door deelneming in het kapitaal der op-te rich ten vennootschap hare medewerking ver- leenen, welke geenerlei offers van de zijde dier gemeenten zal vergen, op welke gronden het waterleidingcomité de gemeenteraden üitnöodigde tot de op richting dier vennootschap hunne mede werking te verleenen door deelneming in het maatschappelijk kapitaal op dén voet en onder de voorwaarden, in de toege zonden ontwerp-statuten aangegeven en omschreven, met uitnoodiging vóór 1 Maart 1921 meedeeling te doen van het genomen besluit. De commissie spreekt de overtuiging uit, dat zonder eene uitzondering de ge meenteraden zoodanig doordrongen zul len zijn van het nut en den noodzaak eener waterleiding, dait het volgend ver-: slag de oprichting der vennootschap, en daarmede het begin der verwezenlijking der reeds van meer dan twaalf jaren gekoesterde wenschen der commissie op dit terrein zal kunnen vermelden. Uit een groot aantal bij de commissie ingekomen klachten bleek in de gemeente yjerlkzee een ware rattenplaag te be staan; waar deze dieren meermalen de overbrengers van besmettelijke ziekten bleken te zijn, achtte de commissie het, vooral nu evengemelde ziekte in ver schillende deelen van Europa heerschte, noodig, de ingezetenen te wijzen op het gevaar, aan de aanwezigheid dier ratten' verbonden, met uitnoodiging mede te wer ken to,t de uitroeiing daarvan, waartoe werd aangeraden gebruik te maken van een krachtig en snelwerkend vergif, dat door tusschenkomst der commissie bij ééoi harer leden tegen kostprijs werd ver krijgbaar gesteld, waardoor bij voldoende samenwerking de rattenbevolking kon Worden uitgeroeid, en het gevaar voor besmetting van het drinkwater der regen bakken, dat thans in ernstige mate be staat, kon worden weggenomen, aan welke, door de commissie als ingezonden stuk in de plaatselijke bladen gepubli ceerde waarschuwing, kon worden ver bonden de geruststellende meedeeling, dat blijkens van officiëele zijde ontvan gen bericht, van nadeeligen invloed van bovenbedoeld vergift op 't drinkwater nimmer gebleken was. Hoewel de kosten van aanwending van bovengenoemd middel slechts zeer gering waren, werd van de verkrijgbaarstelling slechts weinig gebruik gemaakt, terwijl de klachten blijven aanhouden, zoodat alleen toepassing op zeer ruime schaal, b.v. van gemeentewege, hier afdoende op lossing schijnt te kunnen brengen. BROUWERSHAVEN. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Woens dag 12 Mei j.l. Afwezig met kennisge ving de heer P. Dekker. Na opening der vergadering, lezing en goedkeuring der notulen, doet de voorz. mededeeling van de ingekomen stjukken. De .heer J. J. Vink neemt zijn benoeming aan als lid van het buvgerl. armbestuur; de heer P. D. Bos zijn benoeming tot havenmeester; mevrouw Ittmann— Eis ma haar benoe ming als lid van de plaatselijke school commissie, terwijl de heer G. J. Meijer voor die benoeming bedankt; verslag van de gezondheidscommissie over 1920; proces-verbaal van de kasopneming bij den gemeente-ontvanger op 5 April 1.1.: rekening straatweg Z.zee-Br.'haven. De ontvangstenbedroegen f 3535,39, de uit gaven f3124,91; een goed slot dus van f 410,48; enz. Uit de rekening van het burgerl. armbestuur blijkt, dat verschil lende posten zijn overschreden. Ook met het totale bedrag is dit het geval. In plaats van f 1970 bedroegen de uitgaven over 1920 f 2073,50. De rekening wordt goedgekeurd, maar aan het bestuur zal een schrijven gericht worden, dat het reglement niet behoorlijk is nageleefd, want voor die meerdere uitgaat had' eerst goedkeuring moeten worden aangevraagd. J3e bewoners van den Heerenweg ver zoeken den raad aldaar een lantaarn te doen plaatsen en een voetpad te laten aanleggen. Waarschijnlijk zullen ze hun zjn krijgen. Een definitief besluit kan echter nog niet worden genomen, wijl de kosten van een en ander nog niet be kend zijn. Aan de politie-school te Hil versum zal geen subsidie verleend wor den. De heer C. Janse van Zierikzee wil een gedeelte van het Spui pachten voor eendenfokkerij. Ook verzoekt hij den raad hem een gedeelte van het ziekenhuis te willen afstaan voor berging van eieren en voeder. Ónder bepaalde voorwaarden Wordt het verzoek van den heer Janse ingewilligd. Voor gebruik van een en ander zal hij f 60 hebben te betalen. Aan den tegenwoordigen pachter van het Spui zal dat gedeelte van 't visch- water moeten worden ontnomen, dat de heer Janse voor zijn eendjes noodig heeft. Aan mej. Schippers wordt op verzoek met ingang van 1 Juni a.s. eervol ontslag verleend als onderwijzeres. De heer W. J. van Braband verzoekt den raad' genoe gen te willen nemen met een persoonlij ken borgtocht. Waar hel slechts gaat om een bedrag van f 500, en de heer Cent van Schelven zich voor dit bedrag borg stelt, willigt de raad het verzoek in. Aangenomen wordt met algemeene stem men het voorstel van B. en W. om over te gaan tot een nieuwe aanbesteding voor het .ophalen van straatvuil enz. en het opsteken der lantaarns. 1 Sept. loopt het contract met den tegenwoordigen func tionaris af. Eveneens wordt aangenomen het voorstel van B. en W. om over te gaan tot aanbesteding van het uitdiepen der haven. 5000 M:;. grond zal moeten worden verwerkt. De kosten zijn door den heer Van Oost geraamd op f 3500. De geldleening, die voor dit werk moet worden aangegaan, zal op voorstel van den heer N. van Sluis in acht jaar wor den afgelost. Van de geldleening, aan gegaan voor de vorige uitdieping (1916) moet nog f 400 worden afgelost. De heer S. Dekker zal over 1920 een gratificatie ontvangen van f 50. Dit naar aanleiding van een' desbetreffend verzoekschritt, waarin de heer Dekker zegt, dat het hem bevreemdde, dat de vorige maal op zijn verzoek afwijzend is beschikt. De heeren, zoo schrijft hij verder, schijnen niet te weten, wat een werkman toekomt, het materiëel is duur, enz. Voorts worden ge wijzigd de heflingsverordening H. O., het reglement van het burgerl. armbestuur, de verordening op de toelating van leer lingen op de openbare lagere school en de instructie van het onderwijzend per soneel. Vastgesteld wordt een instructie voor den gemeente-ontvanger, 't Wordt tijd, de oude dateert van 1857. Voor eeni ge jaren schijnt ook wel een instructie vastgesteld te zijn, maar die is zoek ge raakt. Nog wordt vastgesteld een ver ordening betreffende het openbaar ver volgonderwijs en een verordening betref fende het onderwijs in de Fransehe taal. De heer De Potter, die met het geven van dat onderwijs belast wordt, zal hier voor een belooning ontvangen van f 156 per jaar, ingaande 1 [Mei 1921, benevens een gratificatie van f 100 voor 't buiten de gewone schooluren gegeven onder wijs Vgn 1 Januari tot 1 Mei. De heer C. W. den Boer is van meening, dat het geven van een gratificatie aan den heer De Potter een zeer groote onbillijk heid is tegenover de onderwijzeressen. Deze hebben buiten de gewone school uren ook! onderwijs gegeven in de nut tige handwerken en krijgenniets. De voorzitter merkt op, dat deze cursus een op zich zelf staand onderwijs vormt, dat. niet bij de wet geregeld is. Boven dien heeft de inspecteur aan den heer De Potter geschreven het zoo erg niet te vinden, dat de onderwijzeressen een paar uur per week buiten de gewone school uren les geven. (Het zwakke geslacht!) De heer C. W. den Boer blijft 't evenwel hoogst onbillijk vinden, dat de heer De Potter voor buitenuren wel beloond wordt en de onderwijzeressen niet. Allen zijn het daarmede eens en daarom zal onderzocht worden, of 't mogelijk is, de onderwijzeressen alsnog een vergoeding te geven. De pensioengrondslagen van verschillende gemeente-ambtenaren wor den vastgesteld. Tot lid van de com missie van toezicht op het lager onder wijs wordt benoemd de heer I. A. Cats- man. De raad gaat nu over in geheime zitting. Na heropening komt aan de orde de benoeming van twee onderwijzeressen bij het o. 1. onderwijs. Benoemd worden mej. S. P. Risseeuw te Schiedam en mej. M. de Korte te Bruinisse. Vastgesteld .wordt het kohier van de hondenbelas ting op een bedrag van f180. Rondvraag: De heer C. Gast stelt voor de maximum snelheid voor motorfietsen enz. in de kom der gemeente op 20 K.M. vast te stellen. De voorzitter stelt voor heelemaal geen maximum-snelheid te bepalen. B. en W. zullen nader onderzoeken. De heer C. den Boer Kz. vraagt of de haven meester niet een herkenningsteeken moet hebben. De voorzitter zegt, dat den ha venmeester een pet zal worden verstrekt van gemeentewege. Dhr. Smits wenscht dat het model van die pet wat mooier zal zijn dan het model van de pet des veldwachters. De heer C. den Boer Kz. gaat volkomen met den wenseh van den heer Smits aceoord. Zondag 1.1. meende hij een weesjongen te zien aankbmen en... 't was onze veldwachter met zijn nieuwe pet op. Hierna sluiting. POORTVLIET. Vergadering van inge landen van het waterschap Poortvliet op Vrijdag 13 (Mei. Tegenwoordig 55 inge landen, die in totaal 92 stemmen kunnen uitbrengen. De notulen van de vorige ver gadering worden na voorlezing onver anderd goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat ingekomen zijn de navolgende stukken: a. een kennisgeving van Gedep. Staten van Zeeland, dat bij Kon. besluit van 28 Juni 1920 tot gezworen zijn be noemd de heeren E. van der Slikke en H. van Westen; b. een proces-verbaal' van kasopneming bij den ontv.-grifiier op 17 Dec. 1920, waaruit blijkt, dat op dien datum in kas was en moest zijn f 15024,76; c. een uittreksel uit het Kon. besluit van 10 Januari 1921 tot verlenging van concessie tot helling van havengeld te Strijenham voor den tijd van 3 jaar; il. een proces-verbaal van kasopneming bij den ontvanger-griftier op 21 April 1921, waaruit blijkt, dat op dien datum in kas was en moest zijn f 9203,14e. een schrijven van het waterschap Scher- penisse, inhoudende de mededeeling, dat voor het nieuwe dienstjaar geen bijdra gen zullen worden gegeven. Deze stuk ken worden voor kennisgeving aangeno men. Op 't verzoekschrift van de schiet- vereeniging „Nederland en Oranje" om een terrein nabij de nieuwe zeesluis voor schietoefeningen in gebruik te mogen ne men, wordt gunstig beschikt onder eenige voorwaarden. Vervolgens wordt 't jaar verslag over het afgeloopen dienstjaar voor kennisgeving aangenomen. Daarna worden de volgende rekeningen over het dienstjaar 1920, 1921 vastgesteld: a. Zes groote polders: ontvangsten f 34287,46, uitgaven f 36613,21, nadeelig slot f 2674,75; b. Waterschap Poortvliet: ontv. f 2390,13, uitgaven f 2422,55 nadeelig slot f 32,42*i c. Exploitatie Stoomgemaal: ontvangsten f 16510,36, uitgaven f 16159,53"', goed slot f 350,325; d. de polders Smaalzij, Baars- dijk, Pluimpot, respectievelijk met een goed slot van f 18,81 f 20,50 en f 28,84 De voorzitter dankt de commissie voor het nazien der rekeningen. Thans worden door den voorzitter ter tafel gebracht de door het bestuur opgemaakte begrootin gen der verschillende polders voor het dienstjaar 1921, 1922 met de daarbij be- hoorende memorie van toelichtingen. In verband daarmede wordt ter tafel ge bracht een verzoekschrift van den dijk werker Joh. van Bemden tot het verkrij gen van een pensioen, daar hij wegens hoogen ouderdom genoodzaakt is dien arbeid neer te leggen. Besloten wordt aan adressant 'n pensioentje te verleenen van f 100 per jaar. De voorzitter deelt mede, dat de verpachting van de gras- etting f 665 heeft opgebracht, alzoo f 200 meer dan de vorige verpachting. Op het verzoekschrift van den waterbouwkundi gen ambtenaar om verhooging van jaar wedde wordt met 70 tegen 20 stemmen besloten diens jaarwedde met f 600 te verhoogen, alzoo vast te stellen op f 2000 met vrije woning. (Met algemeene stem men wordt besloten de jaarwedde van den machinist van het stoomgemaal met f 450 te verhoogen, alzoo te brengen op 1800 met vrije woning, vuur en licht. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat Ged. Staten het bestuur hebben uitge noodigd te willen bevorderen, dat in de .begrooting van dit jaar gelden beschik baar worden gesteld ter bestrijding ven de uitgaven voor een afdoende verbete ring der steenglooiing tusschen de dij'k- palen 21 en 24. Naar aanleiding daarvan stelt het bestuur voor dat gedee'.te te vernieuwen met zuilenbasalt, waarvoo - wordt geraamd een bedrag van f 5022. Tot dekking van deze uitgave zal men ge noodzaakt zijn het te heffen dijkgeschot met f 2 per H.A. te verhoogen, alzoo vast te stellen op f 21 per H.A. Tegen de uit voering van dit werk worden door de vergadering geen bezwaren ingebracht. Nadat nog goed gevonden is, dat in de begrooting van dat waterschap een be drag van f 100 is uitgetrokken voor h i koopen van een gouden horlogeketting met inscriptie, als geschenk aan den heer W. A. van de Velde bij diens 40-jarig ju bileum als waterbouwkundig ambtenaar (door het bestuur is uit privébeurs een gouden horloge aan dien ambtenaar ter. geschenke gegeven), vraagt de voorzitte of een der ingelanden voorlezing wensc'. t van de begrootingen en de daarbij le hoorende memorie van toelichting of nog inlichtingen verlangt omtrent enkele pos ten. De heer J. van Gorsel meent de posten van de begrooting der exploitatie van het stoomgemaal, n.l. aankoop vnn steenkolen en onvoorziene uitgaven te hoog zijn geraamd. Aangezien nog een flinke partij steenkolen aanwezig is, acht hij een raming van 200 ton van deze brandstof te veel. Hierop gelet en in aanmerking nemende het groote bedrag dat uitgetrokken is voor onvoorziene uit gaven, komt het hem voor, dat de ont vangsten en uitgaven dezer begrooting zonder eenig bezwaar met een derde ver minderd kunnen worden, de gemiddelde bijdrage voor het stoomgemaal zou kun- 1 nen [worden teruggebracht tot f 5,60 per H.A. De voorzitter kan zich niet met de meening van den heer Van Gorsel ver eenigen. Daar in de voorlaatste exploita tiejaren van het Stoomgemaal telkens een min of meer aanzienlijk tekort is ge weest, acht het bestuur t niet raadzaam nu in het afgeloopen dienstjaar een groot overschot brandstoffen is verkregen en het achterstallige, dank zij het zeer droge jaar 1920, van t komende dienstjaar maar een laag bedrag uit te trekken voor aan koop van kolen. Wanneer 'n regen periode mocht komen en wie durft voor spellen, dat dit niet mogelijk is, dan zal de thans nog beschikbare brandstof spoe dig verdwenen zijn en dus overgegaan moeten worden tot aankoop van een nieu we voorraad en waar de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat binnen kort een bezetting van het Roergebied door de ge- alliëerden zal plaats hebben, welk ge vaar, zooals de ingelanden ook weten, niet denkbeeldig is, en waardoor een prijsstijging van steenkolen te verwachten is, dient men bij de beraming van de post „aankoop steenkolen" ook hiermede rekening te houden. In vorige dienstjaren was het geen bezwaar, dat op de exploi tatie van hel stoomgemaal een nadeelig saldo was, daar het onvoordeelig saldo altijd werd gedekt door een bedrag, te nemen uit het overschot der stichtings- kosten. Doch, zooais de heer Van Gorsel ook weet, dit overschot is thans tot nihil gekomen. Blijkt na afloop van dit dienst jaar, dat het weer eenl voordeelige exploi tatie is geweest, welnu, dan is er vol strekt niets tegen om tot vermindering der lasten over te gaan. Doch nu nog maar in één dienstjaar en wel in het afgeloopen een aanmerkelijk voordeel is verkregen en dan al tot verlaging der lasten over te gaan, dat acht spreker niet verstandig. Nu zijn wij met een en ander op de uitgave voor en we dienen daarop voor te blijven, 't Bestuur heeft daarom gemeend met de begrooting, zoo als zij thans is ontworpen, aan den veiligen kant te blijven. De heer D. v. d. Velde geeft in overweging om, wanneer bij afloop van het dienstjaar blijkt, dat er een aanmerkelijk goed slot is, een be drag daarvan af te nemen, bijvoorbeeld f 2000 tot vorming van een fonds, waar uit bestreden zullen werden de kosten als: aanschafiing van een nieuwen stoomketel en andere groote reperatie- kosten. Te meer kan hij zoo n fonds aan bevelen, daar toch vrij zeker is, dat eer de voorhet stoomgemaal aangegane geld leening geheel is afgelost (de laatste af lossing zal plaats hebben over 30 jaar) weder een nieuwe leening gesloten zal moeten worden tot dekking van uit gaven voor een nieuwe stoomketel, nog gezwegen van andere groote uitgaven, welke men elk oogenblik voor de ma chine of het gebouw kan krijgen. De hee ren J. van Gorsel, A. Buijs en J. Brooij- mans zijn tegen een reservefonds; als door den heer v. d. Velde wordt bedoeld. De voorzitter kan zich echter met het door den heer v. d. Velde' geopperde plan vol komen vereenigen. Hij weet ook, dat er veel tegen is om de volgende generatie dubbel te belasten met dé exploitatie van het Stoomgemaal. Hij licht dit nog nader toe. Wanneer men na afloop van elk dienstjaar f 2000 reserveert voor dat fonds, dan zullen, wanneer na verloop van jaren tot vernieuwing van 'n stoom ketel of andere onderdeelen overgegaan moet worden, de geldmiddelen daarvoor aanwezig zijn, zonder dat de toevlucht genomen moet worden tot een geldlee ning. De heer S. Kakebeeke zegt, dat, hoewel hij de vergadering der ingelan den voor het eerst bijwoont en dus niet met de ter sprake gebrachte aangele genheid voldoende op de hoogte is, 't niet aan te bevelen is, een groote hoeveelheid steenkool in het pakhuis te hebben met het oog op verlies van caloriën. De voor zitter antwoordt, dat de voorraad steen kolen niet zoo groot is, dat er kans be staat, dat de kolen in eenheidswarmte achteruitgaan of tot broeiing zullen' over gaan. Nadat nog een en ander in 't mid den is gebracht, wordt met 56 tegen 36 stemmen besloten de ontvangsten en uit gaven der begrooting van de exploitatie van het Stoomgemaal voor 't dienstjaar 1921—1922 met een derde te verminderen, waardoor de te heffen bijdrage zal ko men op ongeveer f 5,60 per H.A. Aange zien tegen de andere begrootingen geen bedenkingen bestaan, worden allen vast gesteld: ontvangst en uitgaaf in de zes groote polders op f 42734,54; b. het Wa terschap op f 2517,25; c. de polder Smal- zij op f 74,23 d. de polder Baarsdijk op f 68,16; e. de polder Pluimpot op 76,13; de ex.pl. Stoomgemaal op f 11240,64. Thans wordt overgegaan tot het uitloten eener obligatie, groot f 500 van de in 1906 gesloten leening, groot f 15000. Bij trekking wordt uitgeloot obligatie no. 16. Daarna wordt als laatste punt der agenda, aan het bestuur machtiging ver leend om f 20.000 kasgeld op te nemen. Bij de rondvraag gevoelt de heer D. v. d. Maas zich verplicht te wijzen op het feit, dat de polders Smalzij en Baars dijk voor uitwatering aan de zes groote polders betalen elk een jaarlijksche som van f 18; krachtens een overeenkomst van 16 Juni 1629 en dat de Zoutepolder in de kosten voor stoombemaling jaar lijks bijdraagt een som van f 30. Deze bedragen zijn zeer luttel, wanneer men let op de bijdragen, welke door de an dere polders voor het Stoomgemaal wor den betaald. In verband met de door Ge- dep. Staten onlangs genomen beslissing ter oprichting van een vergoeding voor suatie van enkele poldertjes, diet in het waterschap Oud-Vosmeer uitwateren, meent hij, dat waar wij' hier met de pol ders Smalzij, Baarsdijk en Zoutepolder in hetzelfde geval verkeeren, het op den weg der vergadering van Ingelanden ligt, het bestuur op te dragen, om met de in gelanden van die polders te onderhande len over een bijdrage in de kosten den stoombemaling. De voorzitter zegt, dat deze zaak ook reeds de aandacht van het bestuur heeft getrokken en in een hunner vergaderingen ter sprake is gebracht. Is de vergadering van oordeel, dat er geen bezwaar tegen is om alvast met de in gelanden der polders Smalzij, Baarsdijk en Zoutepolder in overleg te treden, ten einde te trachten door een minnelijke schikking tot een billijke bijdrage in de kosten voor stoombemaling te geraken, dan is het bestuur gaarne bereid daar aan gevolg te geven in 't vertrouwen, dat de ingelanden der bedoelde polders ook tot een goede oplossing te vinden zijn. Nadat de voorzitter nog heeft voor gelezen de artt. 18, 19 en 20 v"an t alge meen reglement voor de polders en wa terschappen in Zeeland, welke artikels handelen over het recht van doortocht polderwater en over het aangaan van een onderlinge regeling betreffende ver goeding voor uitwatering, wordt door de vergadering goedgevonden, dat het bestuur nu reeds met de ingelanden der voornoemde polders in overleg treedt tof het treffen van een billijke regeling be treffende een bijdrage in de kosten van stoombemaling. Daar niemand meer het woord verlangt wordt de vergadering gesloten. Financieel Nieuws. Beurs van Amsterdam. 17 Mei. 8TAATSLEENINGEN. NEDERLAND. V.K. Heden N.W. S. obl. 1918 f 100 5 91»/l# 927ia N.W. S. obl. 1918 - 500 5 88»J/)# 88"/lê N.W. 8. obl. 1918 - 1000 5 889/)# 87'-3/la N.W. 8. obl. 1919 - 100 5 94»</ia 94 N.W. 8. obl. 1919 - 500 5 947ia 947ie N.W. 8. obl. 1919 - 1000 5 94»/8 94u/w N.W. S. obl. 1916 - 100 4»/a 86»/4 87»/* N.W. S. obl. 1916 - 500 4*/» 87»/2 N.W. S. obl. 1916 - 1000 4»/, 88»/a 88»«/ia N.W. S. obl. 1917 - 100 4»/8 827ia 83 N.W. S. obl. 1917 - 50 4»/, 811/, 803/4 N.W. S. obl. 1917 - 1000 481»/„ 80»/s N.W. S. obl. 1916 - 100 4 80»/^ 80»/8 N.W. S. obl. 1916 - 500 4 79s/4 80»/a N.W. S. obl. 1916 - 1000 4 SO803/„ N.W. 8. obl. - 1000 3 58y8 59 N.W. S. eert. - 1000 3 58»/, 587, N.W. 8. eert. - 1000 2»/, 49»/8 498/, BULGARIJE. Hypoth. Leen 1892 6 371/, 27»/ia Tabakaleening 1902 5 275/ia 27®/ia Zegelleening 1904 5 28 28»/, Bel. vr. goud-obl. 1907 4»/, 20s/a 20»/4 OOSTENRIJK. Obl. In papier 5 zilver 5 B. vr. Kr. Jan./Juli 4 3 8»/, Bel. vr. Mei/Nov. 4 PETR.-ONDERNEMINGEN. Kon. Ned. Petr. f 1000 A. 541 534»/, Kon. Ned. Petr. R. v. A. 540 534 Kon. Petr. f 100 O. A. 54l»/a 540 Kon. Ned. Petr. R. v. O. A. 538 538 Dollars(bank) f 2,70-12,80; Marken (gr.) f 4,75f 5,05; id. (rood) f4,75—f5,05; Kronen (1000) f0r50—f 1,— Eng. bank- paplor t 11,05—f 11,15; Franaoh bank papier f 23,30—f 23,55Belg. bankpapier f 23,30-f 23,55 Burgerlijke Staml van Zierikzee. Geboren: 6 Mei. Suzanna Dingena, dochter van Al- bertoa de Hooge en Giltje Anna Ghijaels. 7 Abraham, zoon van Cornelia Marinua Flikweert en Dirkje Theodora Arts. 8 Joost Anthonie. zoon van Jan Rotte en Dana Landman. Gehuwd: 11 Mei. Adrianus van Scliyndel, 46 j., jm. en Wilhelminn Gilden, 32 j., wed. U Dirk Gerrit l'ieter van der Have, 30 j., jm. en Adriana Struijk, 30j.,jd. 11 Louis Charles Napoleon Langeveld, 27j.,jm. en Elizabeth Feijen, 23 j., wed. 11 K Jan Kornelis van de Velde, 24 j., jm. en Anna Christina Quist, 24 j., j.d. 11 Gerard Stoel, 35 j., jm. en Maatje Mes, 29 j., jd. 11 Jan Johannes de Jonge, 21 j., jm, en Marina Kryger, 24 j., jd. O v e r 1 ed e n 6 Mei. Janna Koopman80 j., wed, van Jacobus Zoeter. 7 Anna van der Weele, 4 d. 7 Willem de Ronde, 72 j., echtgen. van Janna van 't Hof. 9 Martina de Ronde, 82 j., wed. van Bartel Goedegebuure. Tyd v«n Hoogwater en van Laagwater Over de maand Mei. Hoogwater: Laagwater: D. 19 v.m. 0,31 n.m. 1,08 v.m. 6,19n.m. 6,40 V. 20 1,29 2,02 7,08 7,25 Z. 21 2,17 2,48 7,52 8,03 Z. 22 3,04 3,30 8,32 8,48 M. 23 3,44 4,11 9,08 9,27 D. 24 4,20 4.43 9,46 10,09 W. 25 4,56 5,16 10,23 10,51 Tyd van H.W. te Dordrecht 3,15 uur later. LAV. 5,30

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 5