Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement: advertentiën: Vrijdag 6 Mei 1921. zierikzeesche courant. EERSTE BLAD. Algemeen Overzicht. buiten l an d. b i nnenlan~dt Ingezonden mededeelingen rijker* paiw-cxpclkf* ülioenen Rheumatiek en jichtlijders Prys per 3 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke kortiDg. 76ste JAARGANG. - No. 10618. Inzending op den dag van nit- Dlr. I J. DE LOOZE Jr. Ultg.-RadlCt. M. J. KOSTER. vö6r Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Gevonden voorwerpen Een linnen boord; een band van een damesmantel; een broodzak; een duim stok; een dameshoedeenige dubbeltjes. Inlichtingen te bekomen aan 't Bureau van Politie te Zierikzee, van des mor gens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. Den 5en Mei 1821 stierf keizer Na poleon I in ballingschap op St.-He- lena, Gisteren herdacht men in Frankrijk den lOOen sterfdag van den man, die half Europa aan zijn voeten heeft gezien, Frankrijk's va nen met roem heeft overdekt en het Eerste Keizerrijk deed schitte ren in den'rij' der natiën. Men heeft in Frankrijk dien dag hulde ge bracht .aan het genie van Napoleon die nit de puinhoopen der revolutie een nieuw Frankrijk wist op te bou iwen, het tot nieuw leven wekte, doop te behouden wat de revolutie voor goeds bracht, maar weer invoerde wat ,al! te radicaal overboord was geworpen. In Engeland heeft mep eveneens den grooten soldaat en staatsman geëerd... 't Kan verkee- ren Engeland was het die Napoleons standaard op :t veld van Waterloo Jdeed zinken en hem dwong afstand te doen van den Franschen trooi; N,a den vrede van Fontainebleau bracht de „Bellerphon" den „dwiiv geland" naar St.-Helena waar hij i» 1821 overleed. Maar... Engeland is Frankrijks hondgenoot geweest in den strijd te gen de centrale legers, en gelijk het een trouwen wapenbroeder betaamt, huldigt Albion aen grooten soldaat. En wij, Nederlanders Wat heb ben wij 'aan Frankrijk's Eersten Kei zer le danken H^t leed doorN9- po'eon's legerscharen berokkend, is uitgewischt. Zijn gehate wetten, die onzen handel dooddrukten, zijn ver. ge te 11. Het nageslacht kan van ver het werk van dezen man beter beoojr- deelen. Nochtans is ook de moderne Nederlander geneigd Napoleon van den slechten kant te bezien. Neder- land's grootsten staatsman, Thor- becke schrijft echter in zijn histori sche schetsen: De Franschen heb ben de schim verjaagd eener repu bliek, die door eigen krachteloosheid reeds was bezweken., Onze inlijving bij Frankrijk mag geenszins alleen ials een daad van Napoleontische ge weldenarij worden beschouwd, noch naar de kortheid van haren duur geschat. Zij is in po'litische en rechts organisatie een vordering! geweest, die zonder on decreet van Napoleon zou 2ijn verhoogd of gemist. Zij deed ons op eenmaal oen stelsel deel achtig worden, dat ons, over menig beletsel heen, voor goed op den weg der algemeene hedendaagsche ont wikkeling heeft geplaatst en zoo te gen menige onzekerheid, tegen me- nigen misstap behoed". In 'het feudale en clericale Europa bracht Napoleon van het uit de re volutie herboren Frankrijk den frïs- schen wind der liberale idee. Die geest tnok door de duffe, zwoe le atmosfeer, welke ook in ons land hing. Wij huldigen den grooten Franschman, ondanks het leed aan ons land en volk berokkend, om het goede dal van zijn werk over bleef. De laatste dagen is er tusschen de vroegere oorlogvoerende mogend heden weer eens met milliarden ge goocheld, waarbij 't een gewoon ster veling duizelen gaat. De zoogenaam de Commissie van Herstel is teruggekeerd tot den letteïrlijken tekst van het vredesverdrag. Duitschland wordt gedwongen per jaar 2 milliard goud marken te be talen, benevens 25 0/0 van den uit voer. In welingelichte kringjen is men evenwel overtuigd dat Duitsch land de condities die men voor haar aan 't uitwerken is, nooit kan aan vaarden. Het is Frankrijk alleen te doen om het Ruhrgebied te bezetten. Zijn we op weg naar een nieuw avontuur Opper-Silezië, dat zoo dikwijls de laatste dagen is genoemd met betrek king tot het plebisciet, waarvan wel het resultaat, doch tot heden niet de beslissing bekend is, schijnt naam te zullen maken in de kunst van opstootjes te propageeren. De Polen, Ontevreden wellicht door den uit slag der volksstemming, zijn in dit industriegebied in opstand gekomen en hebben eenige formeele veldsla gen geleverd, o.a. met de Italiaansche troepen, welke door de intergealli- eerde oommissie in dit gebied gesta tion neer d zijli. Twaalf officieren zijn door de oproerige Polen doodgescho ten. Frankrijk, de beschermer v,an Polen, ziet deze beweging met leede oogen aan en legt er zich krachtig op toe de openbare meening in Po len te kalmeeren, nu men te Lon den het voorhoofd fronst. Daar be schouwt men deze beweging als een vooruitlbopen op de beslissing van den Oppersten Raad. In ieder geval doet deze daad afbreuk aan de Pool- sche zaak. 1 Berooving van een kassier. Gewapende en gemaskerde bandieten hebben te Marseille een vermetelen aan val gepleegd op een kassier en hem beroofd van 56000 pd. st. De kassier (een vertrouwd employé) reed met een assistent in de richting van de haven, om daar aan de werk lieden hun loon uit te betalen. Ter hoogte van het Arene-station sprongen plotseling 5 mannen te voor schijn; zij trokken hun revolvers, open den een snelvuur op het rijtuig en twee of drie hunner ontroofden aan den kassier het geldzakje met ruim een half millioen gulden. De kassier, die gewapend was, vuurde zes schoten op de bandieten, toen deze zich met hun buit uit de voeten maak ten. Zyn assistent was ernstig gewond. De vermetele aanvallers waren inmid dels in een auto gevlucht; naar men meent zijn twee hunner gewond. Een vreeselgk drama. Een vreeselijk drama heeft zich dezer dagen te Moyenville in de buurt van Arras (Fr.) afgespeeld. Een zekere Mer- cier, een chronische dronkaard en een strooper, mishandelde zyn vrouw op een verschrikkelijke wijze en wierp haar ten slotte buiten de armzalige hut, waarin de familie woonde. De oudste zoon^kwam tusschenbeide en trachtte zijn moeder tegen de aanvallen van den woesteling te beschermen, doch deze greep een bijl en bedreigde hem daarmede. De jongste zoon van 16 jaar nam daarop een jachtgeweer, dat geladen aan den wand hing, en schoot het h bout portant op z\jn vader af. Deze kreeg het volle schot in de borst en was onmiddellijk een lijk. De jeugdige vader moordenaar omhelsde daarop zijn moeder en broeder, en gaf zich zelf bij de poli tie aan. De onlusten te Jaffa. Uit Jaffa wordt gemeld, dat de onge regeldheden begonnen na de arbeiders- vergadering op 1 Mei, toen een groep Joodsche Communisten, die de verga dering had verstoord, naar de Jood sche wijk werd teruggedreven. Wat daarna gebeurde, is nog niet duidelijk. In den morgen van den 3den Mei schenen de wanordelijkheden opnieuw te zullen beginnen. Naar verluidt, is de orde thans vrijwel hersteld; in de buiten wijken komen nog sporadisch botsingen voor. Er is een onderzoek ingesteld. De moordenaars van Tisza. In het proces tegen de moordenaars van graaf Tisza verklaarde de getuige baron Rad van sky, dat kort na het plegen van den moord in de villa der familie Tisza een officier was verschenen met een schriftelijk, door den minister van Oorlog Linder onderteekend bevel, vol gens hetwelk hij zich persoonlijk moest overtuigen, dat graaf Tisza werkelijk dood was. De immigratie in de Ver. Staten. De Am. Senaat heeft, met slechts 1 stem tegen, de noodwet ter beperking van de immigratie aangenomen. De ze noodwet beperkt de toelating van buitenlanders in de Ver. Staten tot 3 pCt. van het .aantal, dat voor iedere nationaliteit in de Ver. Staten aan wezig bleek bij de volkstelling' in 1910. Uit Hongarije. In het Hongaarsche ministerie voor Volks welvaart is dezer dagen een door de meest bekende kinder artsen bijgewoonde conferentie ge houden, ter bespreking van maatre gelen, welke voor het tegengaan van de zeer onrustbarende zuigelingen sterfte dringend noodzakelijk zijn. Op deze conferentie werd vastgesteld dat 60 pCt. van de in de jongste maanden geboren zuigelingen weer gestorven zijn. Met het oog op de uiterst moeilij ke levensomstandigheden van hel overheidspersoneel werd besLoten 5 duizend ambtenaren in de gelegen heid te stellen om de zomermaan den iop het land door te brengen en zulks zooveel mogelijk op staats kosten Schrijnende tegenstellingen. Hoe onverwacht en schrijnend de tegenstellingen in de moderne maat schappij' kunnen zijn. wordt weer eens geleerd door eenr bericht in de New-Yorksche bladen. In een bosCh- en meergebied van de staat New Jersv en op niet verder dan 50 K.,M'. van de wereldstad N?w-York, hete ben onlangs toeristen een gezin aan getroffen, dat in een bouwvallige hut in het woud woonde. Het waren een man, vrouw en vijf kinderen. Zij waren dermate verwilderd, dat zij, op het gezicht van ^reemden, de vlucht namen. De man kon ternau wernood spreken, de* vrouw en de kinderen in het gcte,l niet. Op 50 K M. var Nc\v-\ Ziekteverzekering. Naar Het Volk meldt, is uit over leg tusschen de georganiseerde pa troons geboren een „Pröeve van een ontwerp-Ziektewet", dat aan de regeering ter overweging zal wor den aangeboden. De Tabaksaccijns. Tijdens de debatten in de Eerste Kamer deelde de Minister van Finan ciën mede, dat, wanneer het wets ontwerp tabaksaccijns wordt aange nomen, het nog weeenige m aanden zal duren voordat de wet kan wor den ingevoerd. Eerste Kamer. ApoHdzitting van Dinsdag 3 'Mei. Aan de orde is de stemming over het wetsontwerp tot nadere aanvulling van de onteigeningswet. Het wetsontwerp wordt met 22 tegen 7 st. aangenomen. Aan de orde is hierna het wetsontwerp tot 'heffing van een tabaksaccijns. De 'heer v. d. Hoeven heeft bezwaar tegen het wetsontwerp. Het bevat dra conische bepalingen. De huisindustrie ver dwijnt zonder meer. Een tweede bezwaar is de administratieve aanhang welke het wetsontwerp met zich brengt en een der de bezwaar geldt de- aanleiding tot ont duiking, welke het geeft. Spr. acht het bezwaar ten aanzien van de huisindustrie zeer ernstig. De iheer v. d. Maesen de Sombref sluit zich aan fyij den vorigen spreker4. Den heer Smeenge is deze wet niet sympathiek. De |heer v. d. Feltz meent, dat er voor de paar duizend handwerkers, die uit hun brood worden gestooten iets gedaan moet Worden. Dan wijst hij op1 de nieuwe uitgaven, Waarvoor de fabrikanten zullen komen te staan en die vooral' op de klei neren zwaar zullen drukken. De heer Vliegen acht de tabaksbelasting niet de eerst aangewezene en zegt dat een accijns eenvoudig moet zijn. Deze belasting zal temeer impopulair zijn om dat de tabaksnijverheid zich vrij van wet telijke maatregelen heeft ontwikkeld. Een behoorlijke controle acht spr. dan ook pracisch onmogelijk. Hij zal derhalve tegen het ontwerp stemmen. De heer Idenburg ericent dat de tabaks belasting onaangenaam is. Hij acht haar evenwel noodig, met het oog op den financiëelën toestand en de financiëele vooruitzichten. De bezwaren, aangevoerd tegen het voorgestelde stelsel van heffing, deelt spr. goeddeels, doch aan andere stelsels zijn nog grootere bezwaren ver bonden. Ook spr. wenscht schadeloosstel ling voor de door de bepalingen betref fende |de huisindustrie getroffenen, in den vorm van hulp bij de oprichting van werkplaatsen. De heer Wittert van Hoogland zal tegen het ontwerp stemmen om den adrainistra- tieven rompslomp, die het zal veroor Zaken en om de bezwaren die het zal meebrengen voor de kleinindustrie en de kleine winkeliers. De heer Bergsma erkent, dat er geld noodig is en zal waarschijnlijk vóór stem men. Voor de huisindustriëelen wenscht hij de oprichting van openbare werk plaatsen. Minister De Vries noemt de financiëele vooruitzichten niet bemoedigend; Neder land maakt thans een minder gunstigen tijd door. En aanzienlijke bezuinigingen zijn niet mogelijk. Nieuwe belastingen zijn noodig en de regeering is tot dezelfde overtuiging ge komen als de heer Idenburg. Spr. ont kent de bezwaren tegen het voorstel niet, doch iedere vorm van belasting heeft zijn bezwaren en»de bezwaren zijn hier sterk overdreven. Vele thuiswerkers werken nu reeds in lokalen die niet voldoen aan de eischen van het veiligheidsbesluit. Het voorgestelde middel is verder het eenige om de huisindustrie den kop in te drukken. Zeer vele thuiswerkers zullen plaats kunnen vinden op de fabrieken. Aan de kleine baasjes zal zooveel moge lijk lokaliteit worden verschaft. En ein delijk zal, zoo noodig, schadeloosstelling worden verleend. Zitting van Woensdag 4 Mei. Na aanneming van bet wetsontwerp tot heffing van een tabaksaccijns, gaat de Kamer over tot behandeling van 't wets ontwerp tot herziening van het invoer recht op tabak en papier. De heer Van Embden ziet een ruwe verloochening van het vrijhandelsbeginsel in het ontwerp. De voorgestelde verhoo ging is in elk geval te hoog. Spr. ontkent, dat de verhooging alleen de dure soorten zou treffen. De heer Idenburg wijst er op, dat het vrijhandelsbeginsel algemeen in de we reld ,wordt verlaten en dat het dus niet zoo erg is, indien het ontwerp eenigszins protectionistisch zou zijn. Spr. hoopt, dat de regeering haar handelspolitiek zal her zien. De 'heer Vliegen komt op tegen 't stre ven van den heer Idenburg, om het pro tectionisme aan de regeering op te drin gen. Minister De Vries betoogt, dat 't ont werp met protectionisme niets te maken heeft. De heer Vain der Feltz zal na de rede van den heer Idenburg tegen het ontwerp stemmen. Minister De Vries merikt op, dat hij niets deed om te laten gelooven, dat hij protectionistische plannen heeft. Het ontwerp wordt aangenomen met 16 tegen 14 stemmen, rechts tegen links. De motie-Vliegen om de militaire be waking van de Kamer af te schaffen, wordt verworpen met 24 tegen 5 st. Verschillende kleine ontwerpen wor den aangenomen zonder beraadslaging (of stemming. De Kamer gaat uiteen tot Dinsdag avond 24 Mei. De Amsterdamscbe leening. De inschrijving op de 61/2 pCts. Amster- damsche leening is slechts ten deele ge slaagd. Met de verdere plaatsing wordt voortgegaan. - j- .g? Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Door de gymnastiekver- eeniging „Rust Roest" alhier is dezer da gen een onderlinge wedstrijd gehouden in het gymnastieklokaal der R. H. B. S. alhier. In de eerste groep behaalden: A. F. Bienefelt le pr., C. Storm 2e pr., J. J. Bienefelt 3e pr., N. Storm 4e pr., L. Land man 5e pr. In de tweede groep: J. D. Kloet le pr., H. Feijen 2e pr., B. Stroo- ,bant 3e pr., M. Lokker 4e pr., A. Ver steeg 5e pr. In de derde groep: C. van Burg le pr., W. Sies 2e pr., M. Ridderhof 3e pr. en C. van Veen 4e pr. De behaalde prijzen werden uitgereikt bij den heer Verwer. De jury, bestond uit de heeren N. J. Visser, J. C. Hen- drikse J.Cz. en I. Hage. Gisteren met Hemelvaartsdag was het de laatste dag der Huisvlijttentoon- stelling. Daar alle arbeid nagenoeg stil lag, was het juist een geschikte dag de expositie in de Ambachtsschool te bezoe ken. Door honderden is er dan ook ge bruik van gemaakt, 's Avonds bood de tombola de grootste attractie. Velen wer den de gelukkige bezitters van fraaie voorwerpen van huisvlijt, die aangekocht of ten gescheiike waren gegeven. Te on geveer 9 uur vereenigden zich de com missie, de juryleden en de prijswinners jn een der groote benedenzalen van het gebouw, waar de onvermoeide voorzitter, de heer J. H. Heimbach, de aangekochte prijzen aan de bekroonden overreikte met eenige toepasselijke woorden. Een harte lijke toespraak richtte de voorzitter tot den secretaris, den heelr P. v. d. Have, wiens -organiseerende kracht en reuzen arbeid helder In 't licht werden gesteld. Naast den voorzitter, was de heer P. v. d. Have de Ziel van deze goed geslaagde tentoonstelling. Spr. dankte voorts den penningmeester, dhr. G. v. d. Vliet, voor diens financiëel beheer, den directeur der Ambachtsschool, dhr. H. J. v. d. Ploeg, voor zijn betoonde welwillendheid en zijn arbeid, aan het samenstellen van de fraaie diploma's, waaraan ook de heer de Wringer een werkzaam aandeel had. Eveneens werd dank gebracht aan de jury voor haar moeilijke taak, aan den heer J. Unger voor zijn gratis geleverde thee aan de theesalon, welke door velen is bezocht; aan mr. v. Dullemen, voor zijn diverse bemoeiingen en ten slotte aan allen, die medegewerkt hebben om deze expositie te doen slagen. De lijst der bekroningen, Woensdag in deze courant opgenomen, eischt een klei ne wijziging. In de afd. handwerken werd door mej. Bertha Blom te Noordwelle de 3e prijs behaald; in de afd. teekenwerk behaalde de jongeheer Korteweg de eerste prijs; in afd. cartonwerk staat „herbarium" eer volle vermelding, moet zijn tweede pr. Niet afgehaalde prijzen en diploma's zullen bij den heer J. H. Heimbach ver krijgbaar worden gesteld. Een aantal prijzen der tombola zijn niet afgehaald; daarvoor bestaat alsnog ge legenheid en wel Zaterdagmorgen tus schen 10 en 12 uur. De nummers waarop de prijzen vielen, zijn: 9, 15, 32,43,46, 78, 105, 108, 112, 117, 118, 126, 128, 133, 140, 145, 154, 164, 173, 182, 187, 210, 246, 298, 334, 355, 360, 363, 367, 369, 872, 400, 427, 453, 466. Wijl herinneren onzen stadgenooten aan de uitvoering op Zondagavond ten bate der Wijkverpleging. heeft gedurende een lialve eeuw van hunne pynen bevrijd. Prijs f0,95 en f 1,40, bij alle Apothekers en Drogisten. F. AD. RICHTER Co., Rotterdam. Blijkens een in dit nummer voor komende advertentie, betreffende een Maandag alhier te houden collecte voor alleenstaande blinden, bevelen we deze collecte voor die ongelukkigen met klem aan. Zeeuwsche Hypotheekbank. Aan het verslag over 1920-'21 der Zeeuwsche Hypotheekbank te Mid delburg ontleenen wij het volgjende In dit jaar had de overneming der Maas-Hypotheekbank plaats. Alle aandeelen gingen in het bezit der ^eeuwsche over en werden volge stort. In verband daarmede is op ul timo Februari 1921 de balans van de Maas-Hypotheekbank met die der Zeeuwsche Hypotheekbank gecom bineerd. •Van de opengestelde gelegenheid de pandbrieven der Maas-li ypiotheek- bank om te wisselen in pandbrieven der Zeeuwsche werd een ruim ge bruik gemaakt. In dit boekjaar werden gesloten 110 leeningen tot een bedrag van f 2.008.750. Het totaal aantal leenin gen bedraagt thans 820 jad f 9.030.630 Het winstsaldo bedraagt f 64,555 (v. j. f 45.566), waarv,an een divi dend van 15 pCt. (v. j. 13 pet.), kan worden uitgekeerd. RENESSE. Te Middelburg slaagde o.e mej. J. Schooff alhier voor de akte nut tige handwerken. BROUWERSHAVEN. De verkoop van het bekende Emma-bloempje heeft in deze gemeente f 41,75 opgebracht. De jonge dames, die zich met dien verkoop hebben belast, hebben dus wel succes ge had en een woord van dank mag haar zeker niet worden onthouden. NIEUWERKERK. Mej. A. A. F. Smalle- gange, geboren alhier, gedipl. verpleeg ster aan 't Gemeente-Ziekenhuis te 's-Gra- venhage, behaalde bij het j.l. aldaar ge houden examen ook het diploma voor de Kraamverpleging. SIRJANSLAND. Donderdag is aan de „Staart" onder deze gemeente, het lijk aangespoeld van het 31/2 jaar oud zijnde zoontje van schipper Oosterwaal uit Oos terhout, dat 22 April j.l. in het Keeteo overboord viel. ST.-ANNALAND. De voornaamste beslui ten. Woensdagnamiddag door den gemeen teraad genomen, zijn: a. aan den veer man P. van den Boogaart wordt voor zijn motordienst een subsidie toegestaan van f175 per jaar, ingaande 1 Juni a.s.; b. aan den autodienst wordt, nu ook St.-Anna- land er van profiteeren zal, een subsidie toegestaan van f 400 per jaar, ingaande op denzelfden datum; 0. de Molendijk zal bestraat worden met klinkers, de vrij komende keien worden gebruikt voor de Nieuwstraat, waar alle keien worden uit gebroken en die in het midden een klin kerpad krijgt. Dit werk moet vóór 1 Augustus klaar zijn; d. er zal een geld- leening Iworden aangegaan van f 3000; e. er zal verbetering worden gebracht in ;den toestand van de wijk Java, welk* volgens aanschrijving van de Gezond heidscommissie veel te wenschen over laat. ONDERWIJS. Akto oxamens L. 0. De akte-examens L. O. zijn geëindigd In totaal zijn geëamineerd voor de ge wone acte 47 vrouwelijke en 58 manne- lijke candidates van wie resp. 34 en 47 slaagden. Zoowel voor de acte vrije en ordeoefeningen als voor de acte nuttige handwerken slaagden alle candidaten namelijk voor de eerste acte 2 dame» jen 3 heeren, voor de tweede acte 2 da mes. ELKERZEE. Woensdag zijn in dei Ouder-avond tot leden der Ouder-com- missie voor de openbare school gekozen de iheeren: T. J. van den Bout, W. Dor reman, P. Hanse, J. M. Kristalijn en A. van der Weele. POST EN TELEGRAPHIE. ZIERIKZEE. Aangesloten aan 't rijte- locaal telefoonnet onder No. 160, J. G La Seur, tandarts. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Diphteritis-epidemie. Door het zich nog' steeds uitbreiden van de diphteriti8 onder kinderen en personeel der openbare school te Spykenisse, is de school voor enkele weken gesloten. Typisch! Was 10 jaar geleden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 2