Zierikzeesche Nieuwsbode J.GRUHO'S Kwaliteits-Tabakken. Breekt met de oude sleur. Vraagt daarom altijd abonnement: Woensdag 4 Mei 1921. zierikzeesche courant. advertentiën: EERSTE BLAD; PUBLICATIE. b innenland. Ingezonden mededeelingen. Alom verkrijgbaar. Pry's per 3 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afeonderlyke nummers 5 cent. Verschynt Maandag, Woensdag en Vr\jdag. van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. By contract belangryke korting. 76ste JAARGANG. - No. 10617. Ending °p van oit" Oir. k. J. DE LOOZE Jr. Uitg.-Redact. W. J, KOSTE*. «aTe T66r 11 nre- Dtt nummer bestaat uit 2 bladen. De COMMISSARIS DER KONINGIN in de Provincie Zeelandals zoodanig benoemd by Koninklyk Besluit van 22 Januari 1921, No. 56, brengt ter kennis van de inge zetenen der Provinciedat hij die betrekking heeft aanvaard. Middelburg, 2 Mei 1921. De Commissaris der Koning voornoemd, QUARLES VAN UFFORD. De BURGEMEESTER van Zibrikzee maakt bekend, dat de Minister van Oorlog op ver zoek van den Minister van Arbeid, in ver band met het groote tekort aan geschoolde bouwarbeiders, bereid is, aan timmer lieden, metselaars en stucadoors, die behooren tot het eerste gedeelte der lich ting van 1921, uitstel van eerste oefening te geven. De dienstplichtigen, die voor dit uitstel in aanmerking willen komen, moeten zich, zoodra het tijdstip vastgesteld is waarop zij bjj de Militie moeten worden ingelyfd, met een daartoe strekkend verzoek, vergezeld van een werkgeversverklaring, dat zy als timmerman, metselaar of stucadoor in het bouwvak werkzaam zijn, rechtstreeks wenden tot den Minister van Oorlog. Zibrikzee, den 4 Mei 1921. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. BUITENLAN D. Lenin naar Londen. Uit Moskou wordt bericht, dat Tsjitsjerin Krassin zou hebben op gedragen het terrein te Londen te verkennen of daar het bezoek van Lenin eventueel welgevallig! zou zijn. Lenin zou nl. voornemens zijn zicV naar Londen te begeven, teneinde de officieele kringen aldaar te interes seeren voor zijn groot politiek-eco- nomisch plan tot Ruslands herstel, waarbij volgens Krassin het Britsc'h kapitaal en de Britsche industrie een belangrijke rol zouden spelen. De Eng. kolencrisis. Op hoog gezag wordt medege- deed, dat een zorgvuldig beraamd plan van de communistische partij, om de huidige industrieele crisis te benutten om een revolutie in Enge land te verwekken, verijdeld is. Een groote hoeveelheid opruiende ge schriften deed de ronde, en een aan tal personen is gearresteerd in ver hand met de rondzending daarvan. De zaak Coppée. Als protest tegen het intrekken van de vervolging tegen de baron nen Coppée, die beschuldigd waren van leveringen aan den vijand, heb ben de Henego uwsche mijnwer kers en metaalbewerkers Maandag gestaakt. s Middags heeft er te Ressaix in .Wallonië een groote manifestatie plaats gehad. De Coppée's bezitten daar n.l. talrijke kolenbrande.rijen. Een optocht met muziek voorop en waarin roode Vlaggen en opschrif ten tegen het intrekken van de ver volging werden meegedragen, trok 'langs de vensters van het kasteel der Coppée's. Er waren 7 a 8000 betoogers en er werden redevoerin gen in de openlucht uitgesproken. Gestolen oorlogsmateriaal. Het rapport over de Britsche legeruit- gaven in 1914—1920 maakt melding van een zeer groot aantal verduisteringen, tot een bedrag van bijna 900.000 pd.st. Deze verduisteringen Zijn blijkbaar het werk van 'georganiseerde benden, die blijkbaar uitgingen van het beginsel, dat niets te groot en niets te klein was om te stelen. Vrachtauto's werden gestolen, en revol verpatronen, auto's en sigaretten, paar den, laarzen, beschuiten, muilezels, geld, kleedingstukken, tenten, motoren en een menigte ander legermateriaal. Een misdadige dokter. In 't opzienbarende rechtsgeding tegen den Deenschen dokter Nordentoft, we gens vermeenden moord op zijn echtge- noote, moord op zijn zoontje van 21/2! jaar, brandstichting, vervalsching van do cumenten, bedreiging, chantage, en 28 ge vallen van behandeling van vrouwen als bedoeld bij art. 251bis W. v. S., waar- Van 2 met doodelijken afloop, is vonnis geveld. Wegens de twee eerstgenoemde misdrijven volgde vrijspraak wegens ge brek iaan bewijzen, voor de anderen ver oordeeling tot 12 jaren tuchthuisstraf. Politie-agenten levend verbrand. De berichten betreffende de onlus ten in Britsch.Indië zijn, naar cie „Times" uit Bombay verneemt, nog steeds weinig talrijk, hetgjeen een ge volg is van 't doorsnijden der tele- jflraafdraden. Het blijkt, dat een in specteur van pjolitie gedood is; hij verbrandde levend in een tempel, waarin hij met eenige andere politie beambten was gevlucht. Drie der agenten kwamen op dezelfde wijze om en twee regeringsambtenaren werden gewond. Volgens een offici eus rapport waren de onlusten het gevolg van het feit, dat aan Moham medanen verboden werd, op politie ke bijeenkomsten stokken bij zich te hebben. Tien overtreders van dit verbod weigerden boete te betalen en werden naar de gevangenis ge bracht. Bij; een poging om hen te bevrijden werd de politie aangeval, len, waarbij de menigte groote wreedheid aan den dag legde. Een tragische moordgeschiedenis. Een metaalbewerker te Parijs, Duspeaux genaamd, pleegde Vrijdag j.l. een moordaanslag op zijn ver loofde. Hij sloot zich daarna met twee revolvers in zijn kamer op en dreigde iedereen, die in zijn nabij heid kwam, te zullen clooden. Een inspecteur van politie ging' het aan grenzende huis binnen, boorde een gat in den muur en pompte be dwelmende gassen in de kamer. Driie minuten later brak de politie de deur van den waanzinnige open. Toen bleek, dat hij' zich met een revolverschot van het leven had be roofd. De Entente en Duitschland. Het Journal maakt naar aanlei ding van het mobilisatie-besluit cle opmerking, dat Frankrijk door de mobilisatie niet verontrust wordt. Het weet, dat het er niet om gaat den oorlog opnieuw te beginnen. Duitschland heeft even weinig de macht als Frankrijk den wil ertoe. Wanneer binnen enkele dagen de poilu's moeten oprukken naar Es sen en Bochum, dan zjal hun missie 'geheel vreedzaam zijli, zij doen niet anders dan den deurwaarder ver gezellen, die uit naam van de b'ond- genoo'ten beslag gaat leggen bij een kwaden schuldenaar. De toestand is dan ook geheel duidelijk en er be staat jn Frankrijk geen imperialis tische gedachte, zooals door sommi gen wél beweerd word t De conferentie te Londen. Omtrent het economisch gedeelte van het te Londen door de bond- genooten genomen besluit, weel Ha- vas het volgende mede te deelen. De betaling van de Duitsche schuld zal uitgevoerd worden door emis sies aan de commissie voor de ver. goeding van drie kategoriën van obli gaties. In de eerste plaats een on middellijke emissie van 12 milliard; een tweede van 38 milliard op 1 •November 1921 en een derde van 85 milliard volgens het betalingsvermo gen van Duitschland. Alle emissies hebben inkomsten van het Duitsche rijk tot onderpand. De commissie voor de vergoeding! zal het produo/ der emissies tusschen de bondgenoo- fen verdoelen overeenkomstig het percentage van Spa; zij zal de obli. gaties" kunnen verhandelen; 't zij di rect, 't zij door bemiddeling van de waarborg-commissieDuitschland moet aanvaarden elk jaar voor de delging van zijn schuld door amor tisatie twee milliard mark in goud te besteden, gelijkstaande met 25 pet. van zijn uitvoer., Het zal binnen zeer korten lijd moeten storten 150 millioen mark goud of buiten!andsche deviezen en 650 millioen mark goud over drie maanden. Duitschland zou ook in natura kunnen prestoeren, door ar beidskrachten beschikbaar te stellen voor hel herstel van het verwoeste gebied. Een aardschok in Schotland. Te Com rick in Schotland is de zer dagen zeer duidelijk een aard beving gevoeld, welke onder de be volking natuurlijk groote consterna tie teweeg bracht. Het gebeurt wel meer, dat men te Comrick een aard schok waarneemt, doch zoo hevig als deze /laatste is er zelden een waargenomen. Bovendien werd een [gerommel géhoord dat op het ver wijderd dreunen van een kanon ge leek. De huizen trilden zoo hevig, dat kleine losstaande voorwerpen als vaasjes en dergelijke op den grond vielen. Een meisje werd bijna levend be graven onder een naar beneden glij dende hoop zand. Voordat de aard beving had plaats gevonden stond de zon stralend laan den hemel; daar na betrok de hemel plotseling, als bij een ineens opgekomen onweer. De 1 Mei-dag. In verschillende plaatsen van ons land hebben de soc.-dem., commu nisten en anarchisten den 1-Mei-dag gevierd, waarbij' optochten werden gehouden en sprekers optraden. Alles is zonder incidenten afge- loopen. Premiebouw. In de eerste vier maanden van dit ja,ar zijn aanvragen ingediend voor den bouw van ongeveer twintig dui zend woningen. Een zeer groot ge deelte van deze aanvragen betreft den bouw van enkele-woning voor eigen gebruik. Manifest van <\£ii Vrijheidsbond. Het hoofdbestuur van den opgerichten Vrijheidsbond heeft een manifest gericht aan het Nederl. volk, waaraan het vol gende is ontleend Als gevolg van den pas uitgestreden oorlog staat heel de wereld in gisting en is elk volk voor nieuwe problemen ge steld. De gemoederen van geheele volken werden door het troostelooze uitzicht van de naaste toekomst in vertwijfeling ge bracht en zelfs in de landen, die voor de rechtstreeksche oorlogsrampen gespaard bleven, kwamen gansche volksklassen in opstandige stemming. Men twijfelt aan de krachten, die tot nu itoe de machtigste dragers waren van den vooruitgang. Men zocht zijn heil in de maatschappelijke idealen, die in dien en voor zoover zij konden worden verwezenlijkt de persoonlijke zelf standigheid en het gevoel van medever antwoordelijk te zijn voor zijn eigen lot, ernstig zouden bedreigen. Niet op eigen kracht, eigen werk en eigen inspanning wordt in de eerste plaats gebouwd; men strekt, de handen steeds meer uit naar staat en gemeente, men steunt in bedenkelijke mate op de gemeenschap. Daarin schuilt een hoogst ernstig gevaar. Het leidt tot verslapping van de volkskracht. Het vrijheidsbeginsel moet worden hooggehouden. Wij moeten in de rij der volken onze eervolle plaats blijven innemen. Wij zullen 'dit slechts kunnen door onze zelfstandigheid ite dr»en eerbiedigen door een (krachtig ordelijk volksleven, waarin de igeest van vrijheid en verdraagzaam heid ,iden grondslag vormt der gemeen schap. Nu mannen en vrouwen gelijk geroepen worden tot 't oefenen van staatkundigen invloed, behooren wij dit te doen als volkomen gelijkgerechtigden in Staat en [Maatschappij. De verwildering door den oorlog te weeggebracht dringt meer dan ooit tot volle erkenning van de waarde van het geestelijk en godsdienstig leven voor de maatschappelijke ontwikkeling. De beginselen, die tol dusver ons eco nomisch /leven hebben beheerscht en ge leidelijk tot steeds toenemende welvaart voerden, imogen niet worden prijsgege ven voor maatschappelijke vraagstukken, die \het privaatbedrijf willen vervangen door steeds toenemende heerschappij der gemeenschap ,over de voortbrenging. Niet ,het minst op koloniaal gebied is grootere politieke belangstelling nood zakelijk. 1 Ten slotte wekt het manifest de man nen ,en vrouwen van Nederland op, met den Vrijheidsbond mede te werken tot verhooging van het geestelijk, zedelijk en stoffelijk welzijn van Europeesch en Overzeesch Nederland. Do lichamelijke ontwikkeling. Het wetsontwerp tot regeling van de lichamelijke ontwikkeling van de rijpere mannelijke jeugd en de daar op gegeven toelichting hadden, blij kens het voorloopig verslag der Tweede Kamer, op het meenendeel der leden een weinig gunstigen in druk gemaakt. Was men algemeen overtuigd van de groote beleekenis der lichamelijke ontwikkeling en achtte men het in verhand daarmee in beginsel toe te juichen, dat deze meer en meer de belangstelling der Regeering krijgt voor de wijze waarop dit in het wetsontwerp tot uiting komt ver klaarden slechts weinige leden iets te gevoelen. Zeer vele leden daarentegen kon den zich om meer dan een reden met den inhoud van dit ontwerp niet vereenigen. In het overwegend militair karak ter van het ontwerp lag voor vele leden een zóó ernstig bezwaar, dat zij alleen daarom reeds hunne stem daaraan niet zouden kunnnen geven. De ervaring heeft geleerd zoo voerden sommige dezer leden aan dat de Regeering zich in het al gemeen met de lichamelijke opvoe ding der schoolvrije jeugd alleen dan bemoeit, wanneer zij dit in het be lang van het leger noodig acht. Te gen deze houding der Regeering wenschten deze leden een ernstig protest te doen hooren. Andere van deze leden, die niet gekant waren tegen al wait militair is, doch integendeel van oordeel wa ren dat de instandhouding van een leger voor ons land als een noodza kelijkheid moet worden beschouwd, waren intusschen met de evenbe- doelde leden van meening dat het zeer te betreuren is dat de bevorde ring der lichamelijke ontwikkeling, welke de Regeering zich met dit ont werp voorstelt te bereiken, in de voornaamste plaats ten doel heeft het vormen van goede soldaten. Ook deze leden voelden veel voor cle be vordering der lichamelijke ontwik keling van staatswege. Doch hetgeen thans wordt voor- gestéld is een zuivere voorbereiding! van den militairen dienst. Het ontwerp-Bewaarscliool-Onderwijs. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer omtrent het wetsontwerp tot regeling van het bewaarschoolonder- wijs Igaven sommige leden als hunne mee ning te kennen, dat het bewaarschool- onderwijs (geheel aan particulieren moet worden overgelaten en dat alle over heidsbemoeiing Met dit onderwijs achter wege behoort te blijven. Intusschen had men, afgezien van de vraag, of een wettelijke regeling van het bewaarschoolonderwijs al dan niet ge- wenscht is, tegen de wijze, waarop deze regeling in het onderhavige wetsontwerp plaats heeft, vrij algemeen ernstig be zwaar. Op intrekking van het ontwerp werd in verband hiermede door verschei dene leden aangedrongen. Als een door vele leden gevoeld be zwaar tegen den inhoud van 't wetsont werp Wordt in de eerste plaats genoemd het niet overnemen door de regeering van het stelsel, door de Bevredigingscom missie voor het bewaarschoolonderwijs ontworpen. Het door de Regeering ontworpen en in het thans in behandeling zijnde wetsont werp neergelegde stelsel achtte men on aannemelijk. Invoering van dit stelsel zou, naar men vreesde, den onlangs tot een zoo gelukkig einde gebrachten politieken schoolstrijd weer doen losbranden en zoo 't goede resultaat te niet doen, dat door pacificatie is verkregen. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Vrijwillige Land- $tormy groep Zierikzee. Vrouwelijke vrijwilligers verbandcursus Vrij dag avond van 8—91/2' uur. Voor oefe ningen 'gewone vrijwilligers: Klasse A, Vrijdagavond van 8—10 uur; Klasse B, Zaterdagmiddag van 3—7 uur. Dinsdagmiddag, ongeveer 2 uur, had in }iet gebouw der Ambachtsschool de officieele opening plaats van de hier te houden huisvlijttentoonstelling. In de be stuurskamer der school, die voor deze jgelegenheid zeer smaakvol was versierd, vereenigden zich de meeste leden van het comité, benevens enkele gemeente raadsleden, verscheidene dames en de leden der jury. De .voorzitter, de heer J. H. Heimbach, heette de aanwezigen welkom, terwijl hij daarna een korte uiteenzetting gaf hoe (eigenlijk deze tentoonstelling is ontstaan. De kiem berust bij de hier bestaande pad vindersclub, die zich in een locaal ge regeld in huisvlijt oefent. Spr. nam deze gelegenheid te baat om het doel der pad vinderij eens naar voren te brengen en te verklaren, dat de meening, als zou de padvinderij militarisme aankweeken, ge heel bezijden de waarheid is. De leider der padvinders spant zich in om de jon gens tót handige, bruikbare, verstandelijk ontwikkelde en humane menschen op te Leiden. Om de jongens tot ernstige oefe ning te prikkelen kwam het bestuur der padvinders op de gedachte een huisvlijt- tentoonstelling te organiseeren, waarbij men hoopte, dat de padvinders een goed figuur zouden maken. Een comité was spoedig gevormd en onze burgemeester, mr. Fokker, werd be* lr#id gevonden het tert-voonrittergchap op zich te nemen. Doch niet alleen onze burgemeester, maar tal van anderen zeg den hun medewerking toe. Veel arbeid is gedaan achter de schermen, waardoor velen aanspraak hebben op ons aller dank. Voor de tombola en het theeschen ken werden een aantal jonge meisjes be reid gevonden. Spr. bracht vooral dank aan de juryleden voor hun ondankbaar werk, dat zij met zooveel accuratesse hebben uitgevoerd. Na het beëindigen dezer rede sprak mr. Fokker, die verklaarde zich aan het eere-voorzitterschap niet te hebben wil len (onttrekken. Deze tentoonstelling is van meer belang, volgens spr., dan die, welke een tiental jaren geleden gehouden werd. Het was toen een heel andere tijd. Na de jaren, die ons voorbijgegaan zijn, waait door de landen, volken en indivi duen een geest vén ontevredenheid. Deze geest is niet te bestrijden met voorschrif ten of verordeningen, doch tevredenheid moet aangekweektworden in 't individu zelf. Heeft nu iemand iets gemaakt, dan kunnen er zich momenten voordoen, dat hij tevreden is en die kiem moet aange kweekt worden, welke aan velen ten goe de kan komen. Het is daarom juist nu een goede gedachte geweest deze ten toonstelling te organiseeren, die er toe kan medewerken, al is 't voorloopig in kleinen kring, een betere geest aan te kweeken. Hierna verklaarde de burge meester de tentoonstelling geopend en gingen de aanwezigen de twee groote 2alen rond om 't daar bijeengebrachte in oogenschouw £e nemen. De totaal-indruk van deze expositie is een heel goede. Al was er misschien vroegere jaren meer ingezonden, dezen keer heeft men ernstig werk geleverd. Het bestuur van het comité, in het bizon- der den secretaris, komt een woord van dank toe voor hare vele voorbereidende werkzaamheden. De rangschikking en versiering der beide zeden geeft een pret- tigen indruk, die niet weinig wordt ver hoogd door 't geen ter opluistering werd ingezonden. Van mr. Polvliet is o. a. een keurige collectie opgezette vogels inge zonden, van den heer Cock eenige prach tige fotographieën, van dr. v. d. Hoeven een electrische klok enz. enz. De verschillende inzendingen gaan we hier niet noemen, maar we noodigen allen uit a.s. Donderdag met Hemelvaarts dag eens een kijkje te komen nemen. De entrée is zoo laag mogelijk gesteld, opdat iedereen in de gelegenheid zou zijn de tentoonstelling te bezoeken. De afdeeling handwerken is voor de dames heusch een bezoek ten volle waard. 'Met vaardige hand en met heel veel smaak zijn sommige kleeden be werkt. De jury heeft geen gemakkelijke taak igehad de diverse inzendingen, waar onder 't teekenwerk een voorname plaats inneemt, te beoordeelen. Zoo was er o. a. iets gemaakt door iemand die ziek was. Nu 'zal men 't vreemd vinden, al was er wellicht fraaier werk, dat zoo iemand hooger prijs kreeg. Doch het feit, dat zoo'n persoon gewerkt had onder moei- lijke omstandigheden, gaf bij de jury den doorslag. Hieronder volgen de bekroningen, ver deeld over de verschillende af deelingen: Afd. Vrouwelijke handwerken: le pr. mej. M. S. J. Fokker, Burgh, mej. P. v. d. Weijde, Ellemeet (2), mej. Berth. Kre- pel Z.zee; 2e pr.: mej. Cor. Koopiman, Nieuwerkerk, mevr. Taillie, Z.zee, mej. (M. S. v. Arenthals, Z.zee; 3e pr. mej. M. v. id. Weijde, Ellemeet, Ina Verstelle, Z.zee, mevr. v. d. Bijlv. d. Zande, Nieu werkerk, mej. T. Klompe, Z.zee, mej. P. v. d. Weijde, Ellemeet, mej. J.a de Looze, Z.zee, mej. G.a de Looze, Z.zee, |mej. M- v. d. Velde, Zonnemaire, mej. S. H. Smit, Z.zee, mej. Eliz. v. As, Z.zee; Eerv. vermelding: L. den Boer, Z.zee, mej. M. v. d. Have, Z.zee, mevr. Blom— Sens, Z.zee, mej. N. Hage, Bruinisse, K. Braam, Ellemeet, M v Splunter, Elle meet, (mej. M- v. d. Weijde, Ellemeet. Afd. teekenwerk: (inzenders boven 18 jaar): le pr. C. O. J. Hendrikse, 2e pr. G. J. Honig, 3e pr. A. P. Dinnigrat, allen te Zierikzee; Eerv. vermelding: H. Holt- huijs én W. v. Splunter, Z.zee. Inzen ders beneden 18 jaar: le pr. L. W. Zoe ter, Bruinisse, 2e pr. E. J. Sipkes, Z.zee, 3e pr. A. Geelhoed, Renesse, 4e pr. Kq Korteweg, Z.zee,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 1