Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL BUITENLA ND. BIN NEN LAN D. Uit Stad en Provincie. behoorende-bg de van Vrgdag 29 April 1921, no. 10615. Een verbitterde verkiezingsstrijd. Over den verkiezingsstrijd te Fiu- me, die in gevechten ontaardde, wordt het volgende gemeld: De ver kiezingen voor de Wetgevende Ver gaderingen vonden plaats, nadat tus- schen de twee partijen, waarin de inwoners van de stad zijn verdeeld', een verbitterde verkiezingsstrijd was (gevoerd. De nationale partij' omvat alle aanhangers van d'Annunzio en verdedigt een politiek, welke aanslui ting bij Italië beoogt, terwijl ,aan den anderen kant de partij der Autono- misten staat, de richting vertegen woordigt, welke aanstuurt op een toenadering tusschen Italië en de Eroaten, welke laatsten Fiume in werkelijkheid onafhankelijk wil len zien. Aanvankelijk hadden de verkiezingen een kalm verloop. Toen echter bleek, dat de Autonomisten overwinnaars zouden worden, ver anderde het tooneel al vrij spoedig. De legionairen bestormden het stembureau en braken de stembus sen open. Een gevecht ontstond, het geen den dood van twee personen tengevolge had. Bovendien werden er nog elf gewond. 's Avonds bezetten de legionairen alle openbare gebouwen. Den vol genden morgen gelukte het den Ita_ liaanschen carabiniers, die nog steeds te Fiume vertoeven, de orde te herstellen en de legionairen uit de openbare gebouwen te verdrijven. Volgens het „Giornale d'Italia" is de grens van Fiume thans gesloten en houden Italiaansche soldaten de wacht aan de kust. De Fascistische terreur. Uit Rome wordt gemeld, dat te Turijn het gebouw der Kamer van Koophandel in brand is gestoken idoor fascisten, die een gearresteer den kameraad wilden beyrjjden. Het groote gebouw brandde'gedeeltelijk af. Terwijl de brand woedde, werd in het gebouw hevig gevochten, waarbij' van revolvers en handgra naten werd gebruik gemaakt. Er vielen eenige do oden. Katten als brandstichters. Het hoofd der New-Yorksche recherche aldus de correspondent der Daily Mali te New-York is tot de ontdekking ge komen, dat de vele geheimzinnige bran den, die den laatsten tijd in pakhuizen ontstonden, veroorzaakt werden dóórdat personen, die belang hadden bij stijging der prijzen der door de branden ver nielde goederen, katten hadden afge richt om de branden te stichten. De kat ten werden in de pakhuizen achtergela ten bij een brandende petroleumlamp, pmringd door brandbare stoffen, en de beesten waren er op afgericht, die lam pen omver te gooien. De prijzen vóór dergelijke afgerichte katten betaald, be liepen soms 300 dollar. Een onlangs gearresteerde man, tot de brandstichters behoorende, zeide, dat er nog een andere methode van brandstich ten bestond. Een brandende kaars werd tusschen katoenen vodden en rubberzak jes, gevuld met petroleum, geplaatst op den bodem van een emmer. Als de kaars afgebrand was tot de katoen, vatte deze vlam, waardoor de rubbérzakken barstten en de brandende petroleum zich ging verspreiden. De ontploffing der pe- troleumgassen vernielde dan meteen de „helsche" machine, zoodat de oorzaak! van den brand onbekend bleef. Gevecht met een inktvisch. De passagiers, die j.l. Maandag te New- York aankwamen met het stoomschip „Carmania", gaven, dus seint men van daar aan de Daily Mail het verhaal van het gevecht, dat de scheepstimmerman op het voorschip gevoerd had met een reusachtigen octopus (inktvisch). Gedurende een storm bij de Iersehe kust kreeg het schip een geweldige zee over en toen de timmerman naar voren ging om te zien of er schade was aan gericht, zag hij een octopus bekneld tus schen twee windassen. Het beest trachtte den man te grijpen, doch deze viel den octopus aan met een ijzeren staaf. De octopus spoot toen groote hóeveelheden inkt en greep den man met een aantal zijner voelarmen. De timmerman had 15 minuten noodig om het beest te dooden en zich zelf te bevrijden. Het dier woog 40 Eng. ponden en een der grijparmen was vijf voet lang. Tweede Kamer. Avondzitting van Dinsdag 26 April. De heer Duys critiseert het weigeren door den burgemeester van Haarlem van verlof tot het houden van een optocht door de S. D. A. P. op Zondag 1 Mei. Hij vraagt of het den (Min. van Binnenl. Zaken bekend is, dat door bedoelde bur gemeester het houden van optochten met muziek op Zondag verboden wordt, waar door dus ook de op den len Mei a.s. te houden Mei-demonstratie der sociaal democraten wordt belet, zoo ja, of de Minister bereid is na onderzoek de mo tieven van het verbod aan de Kamer mede te deelen en of Z.Exc. bereid is alsnog zijn invloed aan te wenden ten- einde dit verbod opgeheven te krijgen. De Minister van Binnenl. Zaken deelt j mede dat de optocht eerst voor 30 April werd gevraagd, doch werd geweigerd omdat op 30 April de verjaardag van Prinses Juliana wordt gevierd. Toen werd J verlof gevraagd voor 1 Mei. Dit kon wor den toegestaan als geen muziek en ba- nieren zouden mleegaan. Dit werd evenwel afgewezen. Waarop werd medegedeeld, j dat de optocht op 2 Mei kon worden ge houden. De (Minister wijst er op dat vroe- J ger de S. D. A. P. zelf den Zondag uit sloot overeenkomstig 't gebruik te Haar lem!. De motieven van den burgemeester zijn den Minister niet bekend. Z.Exc. zal een onderzoek instellen en dan zien wat hij doen zal. Evenwel zal hij geen circu laire zenden aan de burgemeesters om zich niet te mlengen in de bevoegdheid van de burgemeesters. De heer Bomans betreurt evenzeer de houding van den Haarlemschen burge meester, die ook den Katholieken het houden van optochten op Zondag belet. De heer Snoeck Henkemans betuigt in stemming met de houding van den bur gemeester. De heer Marchant raadt den heer Duys aan het tweede deel der motie terug te nemen. De heer Duys geeft aan dien raad gevolg. De stemming over de motie zal Don* derdag plaats hebben. Aan de orde is de interpellatie'Days betreffende den financiëelen toestand, waarin sommige gemeenten verkëeren in verband met de heerschende werkloos heid. Interpellant vraagt of de Minister van Binnenlandsche Zaken bereid is in iedere gemeente, waar een beduidend aantal werkloozen is, een commissie tot steun regeling in te stellen, het volle bedrag der uitkeeringen door de commissies ge heel voor rekening van het Rijk te nemen en aan armbesturen in de gemeente steun ingevolge werkloosheid te vergoeden. De Minister van Binnenlandsche Zaken beantwoordt alle drie de vragen ontken nend. Een commissie in iedere gemeente is niet mogelijk, om misbruik te keeren pioeten de gemeenten en de armbestu ren financieel betrokken blijven bij de uitkeeringen. De heer Duys dient een motie in vra gende om de instelling der commissies en een andere vragende om een vergoe ding van 90 pCt. der uitkeeringen. Over deze moties zal Donderdag wor den gestemd. Aan de orde is de uiterp.-De Jonge, in 't bizonder ten aanzien van de interneering van den Oostenrijker Fieth en in 't alge meen ten aanzien van de toelating, de aanhouding en de interneering van vreem delingen in ons land en omtrent de be voegdheden van het Rijkspaspoortenkan toor. Daarbij wordt op voorstel van den heer Van Ravesteijn ook behandeld de motie-Kruyt betreffende het verleenen van buitenlandsche paspoorten. De heer De Jonge vraagt of pasp. voor het buitenland door Buitenlandsche Zaken worden verstrekt, of het Rijks- paspoortenkantoor onder Buitenlandsche Zaken ressorteert, hoeveel pasvisa (die hij liever zag afgeschaft) zijn gewei gerd, welke de redenen der weigering waren, of de redenen aan de betrokkenen worden medegedeeld, van welke over heidspersoon de bevelen, tot aanhouding van vreemdelingen uitgaan, op welke gronden Fieth werd aangehouden en naar Harderwijk werd gezonden na 't afne men van zijn papieren. De Minister van Justitie verklaart, dat de toelating van vreemdelingen tot óns land nog niet geheel kan worden vrijge laten. Die toelating geschiedt door Bui tenlandsche Zaken, waaronder ook het Rijkspaspoortenkantoor ressorteert. Het aantal aanvragen om pasvisa bedraagt sinds de oprichting van het paspoorten kantoor 600.000, het aantal weigeringen bedroeg aanvankelijk 15 pCt., doch was in Maart 1.1. 2 pCt. Aan de belanghebben den wordt geen mededeeling gedaan van de motieven der weigering. Fieth is ge- interneerd omdat hij propaganda maakte voor de omverwerping der tegenwoordige regeering. De heer De Jonge wenschte, dat de behandeling der interpellatie op een an dere dag zal worden voortgezet. De heer Duys steunt dit verzoek. Het antwoord des Ministers is totaal onvol doende. De voorzitter meent, dat de zaak vol doende is behandeld. De {Minister vindt na de wijze waarop zijn antwoord werd ontvangen, geen aan leiding verder te antwoorden. De heer Duys repliceert. Hij vraagt aan den Minister de toezegging, dat Fieth in vrijheid zal worden gesteld. De Minister kan geen enkele toezeg ging doen. De voorzitter sluit de interpellatie. Over de motie-Kruyt zal Donderdag worden gestemd. Te 12 uur 55 wordt de vergadering ge sloten. Zitting oan Woensdag, 27 April. Voortgegaan wordt met de behandeling van het wetsontwerp inzake de ontgin ning oan aardolleoelden in Nederl. Indië. De voorzitter doet mededeeling van een brief van den Min. van Koloniën verge zeld van een schrijven van de Bataafsche Petroleum-Mij., houdende verklaring, dat zij volkomen accoord gaat met schrap ping uit de akte van oprichting der Ne derl andsch-Indische Aardoliemaatschappij van het artikel betreffende de ontginning van andere olievelden dan die in Djambi, welk artikel bij vergissing bleef staan in het geteekende exemplaar dat ter griffie werd neergelegd. Ook heeft de minister medegedeeld geen bezwaar te hebben tegen publicatie der akte van oprichting. Na deze mededeeling wordt de motie- Marchant betreffende uitstel der behan deling van het ontwerp als vervallen be schouwd. De heer Treub acht de ontginning door staatsexploitatie te stroef en meent, dat de door den heer Albarda gewenschte naamlooze vennootschap van een publiek rechterlijk lichaam tot vertraging bij be slissingen aanleiding zou geven. Spr. zou de voorkëur geven aan het doen uit voeren der werken door een maatschappij' in dienst van den staat aan wien dan de olie zou blijven. De regeering heeft evenwel de betref fende aanbiedingen van de combinatie Kerkhoven en van den heer Deen afge wezen, de laatste zonder dat zij voldoen de werd onderzocht, de eerste naar 's sprekers meening terecht, omdat de winstbepaling onereus was. Nu acht spr. op zich zelf den voorgestelden vorm van gemengd bedrijf ook niet zoo kwaad, het evenwel gevaarlijk uit wandelen te gaan met de Bataafsche. een intègreerend onderdeel van de Koninklijke, waarvan de hoofdleiding in Engeland berust en die practisch beschikking zou krijgen over alle Indische olievelden. Beter is het, dat wij ons niet scharen aan de zijde van een der twee groote petroleummachten. Daar om wil spr. aan de Bataafsche slechts de helft van Djambi geven met de bedoeling dat de Standard Oil de andere helft zal kunnen bekomen. te grijpefi lof te wachten tot een groot ongeluk gebeurt III. Acht de minister geen termen aanwezig tot naasting over te gaan, althans van het vak Anna Jacoba-- Steenbergen IV. Is, in verband met het door die commissie op blz. 25 van het (rapport voorgestelde, de minister voornemens tegen de onbevredigen de wijze waai-op door de Rotterdanr- sche Tramweg-Maatsch appij haar lij nen en ten deete ook haar rollend materieel worden onderhouden, de Locaal Spoor- en Tramwegnet van 9 Juli 1900 op de voorgestelde wijze aan te vullen Zilverbons. St.ct. 674 bevat een K.B. van 15 April j.l., houdende wecteropenstel ling van de gelegenheid tot inwis seling van de zilverbons v,a,n t 1 als zilverbons van de eerste soort. Tot en met 31 Dec. a.s. zullen die zilverbons aan de kantoren der be taalmeesters en van de ontvangers der directe belastingen tegen wettig betaalmiddel kunnen werden inge wisseld. ZIERIKZEE. In de jaarlijksche Al- gemeene Vergadering van aandeel houders der Bank voor Schouwen en Duiveland werd verslag over het afgeloopen jaar uitjgebracht. Daar- bij1 bleek dat de netto-winst De~hee~r~De (Monté Verloren acht staats- t 33664,77 bedroeg. Het gestortte exploitatie niet in het belang van Indië. mno*crthnn^.T;;ir v De heer Van Rijckejvórsel acht staats exploitatie verkeerd in dit geval. In het tegenwoordige stadium kan niet worden voldaan aan het verzoek van de Standard Oil. Hij gaat met het wetsvoorstel mee. De heer Van Ravesteyn noemt 't voor stel onvaderlandslievend en strijdig met het belang van Indië, Spr. dient een motie in, waarin wordt uitgesproken, dat Djam bi onontgonnen moet worden gelaten tót- dat Indië zelfbestuur zal hebben erlangd. maatschappelijk kapitaal is thans 1 100.000,— groot en de statutaire reserve f 50,000,— terwijl de divi- vend-reserve na toevoeging van t 3166,04 uit bovengenoemde winst tot pl.m. f 17,000 kon worden op gevoerd. Het dividend is vastgesteld op 15 o/o op de oude aandeelen en 7Vs? °/o op de nieuwe aandeelen, be taalbaar van af 1 Mjei a.s. tegen dividendbewijs no. 20 ten kantore 11 1UU1C iciiuwiuui tu' «SUU9U UiVlUCilUlJCWJ.JS UU. iU ICII De Minister van Koloniën meent, dat ^er vennootschap. De heeren Mr. J. het debat weinig nieuws opleverde. Spr. betoogt, dat bij Staatsexplitatie het be drijf niet zou kunnen concurreeren op de wereldmarkt. Detailverkoop in Indië zou slechts ten deele oplossing brengen en is niet goed mogelijk. Een overeen komst met de Bataafsche heeft de voor- deelen, dat de Bataafsche ook Palem- bang exploiteert. Andere terreinen blijven beschikbaar voor gelijke of dergelijke overeenkom sten met anderen. Een monopolie wordt niet bedoeld. 4 Spr. betoogt, dat de Koninklijke een uitgesproken Nederl. karakter heeft. Het aanbod van Kerkhoven kwam te laat om nog ernstig in aanmerking te kun nen komen, doch was toch niet te aan vaarden om de buitensporige winstbedin- gen en omdat het langdurig uitstel van ontginning zou beteekenen. Staatsexploitatie zou meer gevaar op leveren voor internationale verwikkelin gen omdat bij den voorgestelden vorm 't product 't productieland verlaat onder hoede van derden. Beschikbaarstelling van stookolie voor P. Cau en J. A. Lege maat werden als commissaris herbenoemd. Heden brachten wij een bezoek aan de in wording zijnde huisvlijt tentoonstelling in de Ambachts school. Wij waren nieuwsgierig om een en ,ander te weten omtrent in zenders en inzendingen. De indruk, welke wij kregen is, dat de inzen ders met animo hun bijdragen in leveren en dat het ingeleverde over het algemeen van nauwgezette ar. beid getuigt. Behalve de vele voor werpen, die gewoonlijk gerangschikt worden onder clameshandwerk, maar die hier van bijzonder accu rate bewerking getuigen, zijn er op verschillend ander gebied zeer eri gineele proeven van bekwaamheid (gegeven Wij' komen later nog op de ten toonstelling terug en nemen ons voor onzen lezers dan ook een en ander te verklappen v,an wat er bij' het samenstellen voor zoo'n expositie het Indische gouvernement is van de ex ploitatie niet te wachten; dit is voor het ^hP\\rt eigen bedrijf noodig. De Bataafsche kan achter de schermen gebeu t. die voorwaarde onmogelijk aanvaarden. Spr. beveelt het ontwerp aan als een middel voor Indië om uit de financiëele moeilijkheden te komen. Uitstel van eerste oefening. De Minister van Oorlog is bereid uitstel van eerste oefening te ver leenen aan bouwkundige opzichters en teekenaars, behoorende tot het eerste gedeelte der lichting 1921. Zij dienen zich met een werkgeversver klaring rechtstreeks tot den minis ter van oorlog te wenden. Landarbeiderswet. Bij Kon. besluit van 16 dezer is toegelaten als uitsluitend ter bevor dering van de verkrijging van on roerend goed door land arbeiders werkzaam: de vereen igimg ter bevor dering van de verkrijging van on roerend goed door landarbeiders, ge vestigd te St.-Philipsland, kring de gemeente St.-Philipsland. Leening Nederlandsch-Indië. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot het aangaan van een leening ten laste vian Ne derlandsch-Indië groot 1 250 milli- oen tegen een maximum-rente van 7 pCt. De R. T. M. Mr. Fokker heeft aan den minis ter van waterstaat, betreffende de wijze, waarop door de Rotterdam- sche Tramweg-Maatschappij! hjaar lijnen en ten deele ook haar rollend materiaal worden onderhouden de volgende vragen gericht: I. Is de minister bekend met het verslag van de commissie tot on derzoek omtrent het bedrijf der Rot- terd amsche Tramweg-Maatscih ap pij, lste gedeelte II. Nu deze oom missie omtrent verschillende vakken concludeert, dat de toestand van onderhoud niet voldoet aan redelijke eischen, is de minister voornemens onmiddellijk in Morgen (Zaterdag) zullen eeni ge jongedames ter gelegenheid van den jaardag van prinses Juliana een bloempje ten verkoop aanbieden, waarvan de opbrengst geheel ten ba te komt van de tuberculosebestrij ding. Donderdagavond had in de soc. „De Vereenigingf' een vergadering plaats van het Nutsdepartement „Zierikzee". Nadat de voorzitter, dh|r. H. H. Prakke, de vergadering had Igeopend, werden door den secreta ris, mr. A. van Dullemen, de no tulen gelezen, welke onveranderd (werden goedgekeurd. De twee af tredende bestuursleden, de heeren C, Koopman en mr. A. v. Dullemen. wierden herkozen. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen dhr. C. P. Gunning, A. H. Gerhard en mej, E. C. Knop Ipert. Art. 10 van het Huishoudelijk Rej tement werd gewijzigd en als volgt samengesteld: „Aan ieder nieuw lid wordt een bewijs van lidmaatschap uitgereikt, benevens tegen betalin: van den ko stenden prijs een exem plaar van het Huishoudelijk Regle ment". Eveneens werd art. 25 gewij zigd, zoodat dit art. thans luidt „Zij, die behooren tot hetzelfde ge zin, waarvan het hoofd of een an der lid is en boven den leeftijd van 16 jaar zijn, hebben vrijen toegang tot de Ieesvergaderingen. Het bestuur is bevoegd in bijzondere gevallen daarvan af te wijken. Mannelijke le den van het gezin, die ouder zijn dan 20 jaar, zijn hiervan uitgesloten Buiten Schiouwen-Duiveland wo nenden, die geen lid van het Depar tement zijn, kunnen door een lid geïntroduceerd worden. Het bestuur bepaalt of en zoo ja, tegen welk bedrag stadgenooten, die geen lid zijn, toegelaten kunnen worden eg of voor geïntroduceerden al dan niet door het bestuur vast te stellen en treegeld is verschuldigd". Besloten werd nog aan het co mité voor de a.s. Huisvlijttentoon- stelling f 10 ter beschikking' te stel len. De vergadering werd dtaapop (gestoten. Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond. Verschenen is het jaarverslag over 1920 van bo vengenoemden bond, waaraan o.s. is ontleend Van de gelegenheid tot het vra gen van adviezen werd ruimschoots gebruik gemaakt. De Anna Jacoba- en *Willempol der op St._Philipsland wendden zich tot het bestuur met verzoek om tus- schenkomst Ier uerkrifyirtg van de vereeniging van deze polders en zoo mogelijk ook van den Kramerspol der. Bijl onderzoek bleek, dat reeds in 1882 en 1889 gelijksoortige pogin gen waren gedaan, welke zonder re sultaat waren (gebleven. Het werd |gje- wenscht geacht om alvorens stap pen te doen, eerst te trachten de medewerking van het bestuur v,an den Kramerspolder te verkrijgen en bijl een te houden bespreking even tueel bestaande bezwaren onder de loogen te zien en er aan tegemoet te komen. Dit bestuur wenschte evenwel ten deze niet mede te wec ken. Nochtans meende liet bestuur van bo vengenoemden bond aan het verzoek Ider eerstgenoemde polders te moeten voldoen. Mitsdien werd een concept-request a,an Provinciale Staten opgesteld en aan de betrok ken besturen ter teekening en door zending na accoord-bevinding toege zonden. Tot bestuurslid werd in de plaats van den heer J. C. v, d. Have, die bedankte, gekozen de heer J. W. >Wagtho. Het ledenaantal bedroeg eind December 1921, 95, dat der btii- tengewone leden 34. Een groot deel der Zeeuwsche pol ders en waterschappen is evenwel nog niet bij; den bond aangesloten. BURGH. Dinsdagavond hield het bestuur van de Vereeniging van oud-leerlingen „V. en O." te Renes- se in het café „Van der Moer" te Burgh vergadering, waar mede uit- genoiOdigd waren eenige veehouders om te trachten ook hier een stie- renvereeniging op te richten. Nadat de voorzitter de vergade ring met een woord van welkom had geopend, hield de heer C. J. Koioman te Renesse een zaakrijke lezing over 't doel en werking v,an zoio'n vereeniging. Daarna gaven1 zich 12 personen op voor toetreding), welk getal wel zal vermeerderen. Een voiorloopig bestuur, bestaande uit 9 personen, werd benoemd, die de verdere regeling der zaken op zich neemt. Daarop sloot de voorzitter, de vergadering onder dankzegging aan allen die tot het welslagen hier van hebben medegewerkt. Aangezien dit reeds de derde stie- irenvereeniging is, welke door de vereeniging „V. en O." in den tijd avn twee maanden in 't leven is geroepen, feliciteeren wij haar met het behaalde succes en is een woord van dank hier zeker op zijn plaats Moge het hen gegeven zijn den een maal ingeslagen weg verder te be wandelen. SIRJANSLAND. Staande de ver gadering van de opgerichte nieuwe fairbank werden 26 aandeelen 'ge plaatst. ONDERWIJS. Rijks-Normaallessen Zieribzee. Bevorderd van de le naar de 2e klasse: A. M- Kloet, W. v. d. Bos en J. M. Mal- lander (voorw.). Niet bevorderd één. Van de 2e naar de 3e klasse: A. J. A. Hartog, P. J. Wagemaker (voorw.) en J. Viergever (voorw.) Niet bevorderd één. Van de 3e naar de 4e klasse: B. Waar denburg, L. W. Zoeter, M- v- Gorsel, C. M. Bij die Vaate, A. S. P. Verj aal (voorw.) Twee niet bevorderd. Een waardeerend woord werd door den directeur in de vergadering van leeraren gesproken aan het adres van den heer Hottinga (niet in de vergade ring aanwezig), die zes-en-twintig jaar met voorbeeldigen ijver de inrichting heeft gediend en wegens het bereiken van den wettelijken leeftijdsgrens ge noodzaakt is geworden zijn ontslag te nemen. De heer C. A. Swenne, hoofd der school te Ouwerkerk, is benoemd tot muziekonderwijzer aan de Rijks normaallessen te Zierikzee, zulks in de plaats van dhr. N. A. Hottinga, die wegens het bereiken van den bij de wet gestelden leeftijd ontslag nam. BURGH. Bij het examen voor de acte L. O. slaagde o.a, Mej. Julia de Jagher te Delden, leerlinigo van de Christel. Kweekschool voor onder wijzeressen te Zetten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 6