Zierikzeesche Nieuwsbode Heerste blad. abonnement: advertentiën: Woensdaa 27 April 1921. zierikzeesche courant 76ste jaargang. - x,)-10614. inzondmk «p den dagvanu»- 8 1 "f1" lat|. vwnmpil. u de l00ze jr y. y K0STEK. «aTe Tó6r Kennisgeving. Kennisgeving. buitenland. binnenland. Prijs per 3 maanden 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bü contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het derde suppletoir kohier der schoolgelden dier gemeente, over het dienstjaar 1920/21, op den 22 April j.l. door Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is gezonden, en van heden af gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt; Voorts wordt in herinnering gebracht, dat binnen twee maanden na de goedkeuring van het kohier de aanslagbiljetten worden uitgereikt, en binnen drie maanden na die uitreiking de aangeslagenen tegen hun aan slag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier: als mede dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bp de Verordening op de invordering van genoemde belasting bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 27 April 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. TIMMERMAN Cz., Weth. 1°. Burg. P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het primitief kohier der belasting op de honden dier gemeente, over het dienstjaar 1921, op den 22 April j.l. door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is gezonden, en van heden af gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt Voorts wordt in herinnering gebracht, dat binnen twee maanden na de goedkeuring van het kohier de aanslagbiljetten worden uitgereikt, en binnen drie maanden na die uitreiking de aangeslagenen tegen hun aan slag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier; als mede dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de Verordening op de invordering van genoemde belasting bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 27 April 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. TIMMERMAN Cz., Weth. 1°. Burg. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Krassin naar Canada. Krassin, het hoofd der bolsjewis- tisdhe handelsciommissie in Londen zal tegen einde Mei een bezoek ,aan Canada brengen, naar verluidt uit sluitend |Om nieuwe handelsrelaties tusschen Canada en Rusland aan te (knoopen. 26 Jaar in de eenzaamheid. Na 26 jaren lang als 't ware van de wereld te zijn afgesloten geweest, is in Engeland teruggekeerd de sein- iwadhter op het Engelsdhe seinsfa- tion voor sdhepen op Kaap Spartel, ,aan de kust van Marokko. Sinds 1893 heeft hijl met een onderbreking Van 2 jaren, op kaap Spartel de iwadht gehouden en daar de waren der passeerende sdhepen geregis treerd en wanneer noodijg, seinen aan vaartuigen gezonden. Hij is de eerste, en laatste sein wachter van kaap Spartel geweest, want de ont wikkeling der draadlooze telegrafie heeft zijn post overbodig gemaakt. Zijn vrouw en kinderen woonden te Gibraltar, zoodat hij 26 jaar lang, bb- lboudens een korte periode in den oorlog, van de wereld afgesloten ey geen ander gezelsdhap had dan een inlander. Toen de man te Londen aankwam, was Ihij, naar hij ver klaarde, „bijtia gek" geworden van de drukte. Thans gaat 'hïji in een stil jdorp wonen, waar 'hij- geboren is. Dr. Simons in den Rijksdag. Dinsdag heeft dr. Simons in den Duitschen Rijksdag gesproken over den buiten!toestand. Hiji sprak al ilereerst over de onderhandelingen te Londen gevoerd, waar de gealli eerden alleen hun eigen' eischen na- [men tot grondslagen der onderhan delingen, zoodat deze conferentie moest mislukken. .Verder sprak dr. Simons over de nota be tref lende den herbouw, waar uit Zonneklaar blijkt, dat Duitsdh'. land bereid is, de bewoners van het ^verwoeste gebied binnen zeer kor ten tijld onder dak te brengen. Ver volgens kwam spr. tot de voorstel den die over Amerika, aan de entente z|ijn jgerichtt en welke als eerste en (voornaamste ai" tike 1 bevat dal Duitschland zich bereid verklaart ten behoeve van de schadeloosstel iJingsverplichting ten bedrage van 50 milliard goudmarken contanle waar de te erkennen. Duitschland is ook bereid de waarde dezer som te be talten in annuïteiten, die in oveiv stemming zijn gebracht mei zijn be talingscapaciteiten, tot een totaal be drag van tweehonderd milliard goudmark. De schulden der geallieerden. De Am. minister van de schatkist, Mellon, heeft bekend gemaaktdat binnenkort een uitnoodiging zal worden gezonden aan Engeland, om de bespre kingen over de reorganisatie van de oorlogsschuld aan de Ver. Staten te hervatten. Later zullen de Ver. Staten confe- reeren met hnn andere schuldenaars onder de geallieerden. Griep in Fransche kazernes. De Matin verneemt uit Orleans, dat ook daar reeds een tiental dagen een hevige griep-epidemie in de kazerne heerscht. Een groot aantal soldaten van de lichting 1921 zyn in het hospitaal opgenomen. Er zyn reeds negen aan de ziekte bezweken. De hospitalen worden bestormd door de familieleden der zie ken, doch in verband met de buiten gewone besmettelijkheid van deze soort griep, wordt niemand toegelaten. Vol gens de geneesheeren zou de snelle verspreiding van de ziekte door luizen worden veroorzaakt, waardoor dit jaar de kazernes in buitengewone mate wor den geteisterd. Er zijn krachtige maat regelen genomen om de ziekte te be strijden. Ook uit St.-Etienne komen berichten binnen over een besmettelijke griep in de kazernes aldaar. Reeds zijn er 10 soldaten aan gestorven. De echtscheidingsellende in Engeland. Hoe gnooler omvang het ellendig verschijnsel van het toenemen der echtscheidingen in Engeland waar men nota bene een wet ,aan 'het voorbereiden is om echtscheidingen fce vergemakkelijken heeft .aange nomen, kan blijken uit het feit dat Zaterdag te Londen niet minder dan 102 echtscheidingsprocessen werden behandeld. Een man van de „Daily Mail" vernam, dat er in drie uren lijds 92 gevallen waren afgehandeld. Het grootst aantal aanvragen om echt scheiding voor wat de manne lijke aanvragers betreft wjas inge diend door soldaten uit den jonigr- sten oorlog. Een treurig staaltje van de snel heid, waarmee de gevallen worden afgehandeld, is het volgende: „Een Sergeant-majoor, die in 1914 naar het front vertrokken was en wiens vrouw onwettig met een ander lia^ samengeleefd, kreeg op zijn verzoet- om echtscheiding slechts te hooren: ,Ja; volgende zaak". Er staan nog een kleine 1900 ec'ht- scheidingsaanvr.agten op de „rol". De aanslag op de Siegesstiule. De politie is er in geslaagd den onbekenden „Ferry" die in het pro ces inzake den aanslag op de Sie- gessaule een groote rol heeft ge speeld, te IIalle te ontdekken. In de gevangenis aldaar bevond zich se dert 1 April j.l. een reiziger, Hering genaamd, die wegens zijn medeplich tigheid aan de onlusten in Midden- Duitschland gearresteerd was. He- ring bekende onmiddellijk, den aanslag op de Siegessaule voorbereid te hebben. Na te IIalle wegens zijn in Midden-Duitschland gepleegd mis drijf veroordeeld te zijn, zal Hering naar Berlijn getransporteerd worden. Hij bekende, aldaar onder den naam „Ferry" bekend te zijn. Een moordenaar-filosooi'. De massamoordenaar Schumann te Fal- kenhagen, die, zooals bekend is, indertijd door 't hof tot de doodstraf werd ver oordeeld, wacht in de gevangenis reeds 9 maanden op de voltrekking van zijn vonnis. Volgens de Lokal. Anzeiger heeft hij thans tot den Pruisischen minister van Justitie een schrijven gericht, waarin hij zich er ten zeerste over beklaagt, dat hem slechts geestelijke literatuur ter beschikking wordt gesteld, terwijl hij snakt naar andere boeken. Voorts zegt hij, geenerlei arbeid te willen verrichten, daar hij zich voldoende kan bezig hou den met aan zijn tweede „ik" te denken. Van een doodstraf is bij hem dan ook geen sprake, men kan slechts spreken van een overbrenging uit het leven naar den dood. Ook daarvoor is hij niet be vreesd, want hij is soldaat. Hij dringt echter op de voltrekking van 't vonnis aan, daar het inconsequent zou zijn, om een doodstraf niet uit te voeren, terwijl de doodstraf nog bij de wet bestaat. Presidentieele dictatuur in Peru. Aan de Chicago Tribune wordt gemeld, dat Peru tegenwoordig wordt bestuurd door een dictatuur, waardoor het land letterlijk! van alle andere landen is geïso leerd. De president van de republiek heeft zich aan tal van handelingen, in strijd met de grondwet, schuldig gemaakt. Naar aanleiding van een gevecht tus schen de regeeringstroepen en de stu denten, is de universiteit gesloten. Aan de andere zijde zijn de bureaux van de voornaamste dagbladen door de militairen bezet. Gevallen grootheden. Russen van adellijke geboorte trachten te Constantinopel in hun levensonderhoud te voorzien als portier, boodschaplooper, kelner of kelnerin, schrijft de correspon dent van de Daily Telegraph te Constan tinopel aan zijn blad. Talrijke officieren van het thans ontbonden leger van gene raal Wrangel trekken naar de stad, al hun officierstrots ter zijde zettende, om een stukje brood te verdienen. Generaals en admiraals hebben hun ridderorden ver kocht op de kleine verkoopingen, waar vroegere hofdames tegen een appel en een ei haar bontwerken en juweelen van de hand doen. Een gevaarlyke stad. De inwoners van het stadje Bound Brook in de Vereenigde Staten, zijn de zer dagen genoodzaakt geweest op de omliggende heuvels te vluchten om aan een gasvergiftiging te ontsnappen. Deze 'gassen kwamen uit een fabriek midden in de stad De ziekenhuizen zijn thans vol zieken, die men echter hoopt te red den Burgemeester Zimmerman. De burgemeester vaïi Rolterdamf, mr. A. R. Zimmerman, heeft aan den rajad zijner gemeente medege deeld, dat hij v.oorldopi'g nog zal aanblijven. De Zomertyd. Op vragen van den heer Bra|0jt betreffende den zomertijd, 'heeft de 'minister van binnenlandsChe za ken geantwoord: De vaststelling van het tijdperk', voor (hetwelk ter invoering van de wet van 23 Maart 1918, in 1921 de „zomertijd" geldt, is geschied, na overleg met de ministers van land bouw, nijverheid en handel en van Waterstaat. Tot inkrimping van den zomer tijd is niet besloten, omdat het eco nomisch belang der tijdsvervroegiiij0, ook in verband met den dienst op de spoorwegen, den doorslag moest geven. Een maatregel om ie bevorderen, dat de plaatselijke autoriteiten de pu blieke klokken op zonnetijd Idoen 'toiopen, ware niet in overeenstem'- ming met de wet van 23 Maart 1918. Uitvoer van suikerbieten. Op vragen van den heer Braai be treffende jhet toestaan van den uit voer van suikerbieten aan houders van een z.g. bonaJ'ide contract, heeft de. minister van landbouw geant woord Ondergeteekende 'heeft de N.U.M. in de gelegenheid gesteid oensenten te endosseeren voor den uitvoer van suikerbieten, daarbij! verzoekende, deze werkzaamheid zoodanig te doen plaats hebben, dat daardoor de terug keer tot normale toestanden zoovel mogelijk wordt bevorderd. Geheel overeenkomstig dit verzoej.- heeft de N.U.M. de bepaling gemaakt dat alleen vergunning tot uitvoer wordt geëndosseerd ten behoeve vay de houders van suikerbieten, di/? kunnen bewij'zen, dat zij dit artikel inderdaad hebben verkocht aan bui» tenl'aiidsche suikerfabrikanten. Eb? genoemde maatschappij heeft door dezen maatregel willen voorkomeq- dat een abnormale speculatieve tus sChenhandel, ontstaat, tengevolge waarvan een deel van den prijs, wel ken de suikerfabrikanten betalen, zoude worden onthouden ,a,an de ver bouwers der suikerbieten. Ondergeteekende is daarom van meening, dat deze bepaling in het belang der landbouwers is. Het loonconflict in de venen. In de Gron. en Drentsche veende rijien Meden zich vele arbeiders aan, om met den veennrbeid aan te van gen, zonder loonovereenkomst, ter wijl liet Icon geregeld zal worden naar hei tarief dat zal gelden bij het collectief contract, wanneer dit lol stand komt. De organisaties van werknemers in de venen van Emhien hebben be- sloten de loonaclie verder plaatse lijk le doen plaats hebben. Er is alle kans dat deze actie sla gen zal en men spoedig dc werk zaamheden zal' aanvangen. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 26 April. De heer Weitkamp krijgt verlof tot een interpellatie over het vervoer van vleesch naar Engeland. Deze interpellatie zal Donderdag worden gehouden. Aan de orde is het wetsontwerp in zake de ontginning van aardolie velden in Nederlandsch-Indië. De heer De Muralt, die in 1915 voor de motie-Albarda in zake staatsexploi tatie stemde, is thans tot de overtuiging gekomen dat overheidsexploitatie niet de meest gewenschte vorm van exploi tatie is. De heer Albarda verwyt de regeering het veel te lang talmen met deze zaak en in het byzonder het niet uitvoeren van zyn motie, betreffende de staats exploitatie. Hy betoogt, dat voor de onmogelijkheid van afzet van productie by staatsexploitatie niet behoeft te worden gevreesd. De distributie is des noods over te dragen aan een maat schappij. - Personeelsmoeilijkheden en stroefheids- bezwaar zyn voor een Staatsbedrijf ge makkelijk te overwinnen als het beheer niet ambtelyk bureaucratisch is, doch de vorm van naamlooze vennootschap wordt gekozen. Voor de vorming eener naamlooze vennootschap is voorgestelde belangen gemeenschap niet een gewenschte vorm. De Koninklijke beoogt natuurlijk alleen haar eigenbelang. De voorgestelde com binatie is een particuliere onderneming, waarin de Staat woi*dt medegesleept met gevaar voor groote nadeelen. Er is na melijk grond voor het vermoeden, dat het belang van de Koninklijke meebrengt, dat de Djambiconcessies niet winstgevend zullen zyn. Daarby komt nog, dat mede zeggenschap van den Staat vrijwel illu soir is. De directie van de Koninklijke zal volledig baas zijn. Het grootste belang van de Koninklijke is niet, dat zy de Djambivelden krygt, maar dat anderen ze niet krijgen, noch de Koloniale Petroleum Maatschappij, noch de combinatie Kerkhoven, noch vooral de Standard Oil Company, die met haar strijdt om de wereldpositie op de oliemarkt. Met die wereldpositie hangt de maritieme macht en hangen derhalve staatkundige internationale belangen samen. Daarom kan onze verbintenis met de Koninklijke ons betrekken in internationale petroleumconflicten. Spreker wil naamlooze vennootschap met uitsluitend den Staat, Indië en de zelfbesturende Indische gewesten als aandeelhouders. De heer Marchant zal tegenstemmen. Het voorgestelde is nog erger dan een concessieverleening. Het is de erkenning van Staatsimpotentie die spr. niet erkent. Staatsexploitatie is mogelijk en veel voordeeliger dan ons weerloos over te leveren aan de Koninklijkemet alle daaraan verbonden gevaren. Het ontwerp is gansch iets anders dan de Minister in de stukken het laat voor komen, een overeenkomst betreffende de Djambivelden. Het is een blanco volmacht voor de Regeering omtrent de ontginning van alle olievelden in Indië. Zulks blykt uit de concept-acte van op richting, die de regeering niet wilde publiceeren. Minister De Graaff deelt mede dat het bedoelde artikel niet meer in de acte van oprichting staat en bij vergissing in het ter griffie gedeponeerde exemplaar is gekomen. De heer Marchant stelt voor de be raadslagingen te schorsen tot dat de Minister de vergissingen zal hebben hersteld. Bij de stemming (42 voor, 8 tegen) blijkt de Kamer onvoltallig. De vergadering wordt verdaagd tot 's avonds 8 uur. Uit Stad en Provincie. koffer ter demonstratie ingezonden. Nadat in den breede de werking van dit nuttige instrument besproken was, werd tot aanschaffing besloten. Daarna kwam aan de orde het al of niet aan stellen eener wijkverpleegster voor de gemeenten Haamstede en Burgh. Na langdurige discussie werd het bestuur opgedragen te onderzoeken of daarvoor de noodige gelden beschikbaar kunnen komen, om dan in een volgende ver gadering een besluit te kunnen nemen. LANDBOUW EN VEETEELT. Het hieronder volgend overzicht be treffend den stand der wintergewassen op 20 April is onder medewerking der rijk'slandbouwconsulentensamengesteld naar gegevens, verstrekt door de cor respondenten der Directie van de Land bouw en door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut. 1 De mooie droge herfst van 1920 gaf zeer goede gelegenheid voor de najaars bewerking van den grond, zoodat de win tergewassen aan een goed toebereiden bodem konden worden toevertrouwd. De winter was zacht en werd gevolgd door een vroeg voorjaar. De maand Maart gaf een hooge tempe ratuur met veel zonneschijn en weinig neerslag. Dit mooie weer bleef aanhou den tot 12 April, waarna de tempera tuur sterk daalde. Van 16 April af kwa men geregeld nachtvorsten voor, vooral op 16 en 17 April was de nachtvorst sterk. Het droge najaar was oorzaak, dat de ontkieming der wintergewassen werd tegengehouden en de stand dientenge volge op verschillende plaatsen wat hol werd. De zachte winter veranderde daarin echter weer veel ten goede, zoodat slechts bij uitzondering tot om ploegen moest worden overgegaan en in het algemeen de voorjaarsstand bevredi gend is. De stand der verschillende winterge wassen is in Zeeland: TarweDe stand is goed tot zeer goed. Rogge staat goed op de kleigronden. Gerst. De stand is goed. Koolzaad vertoont een goeden stand. Karwij. Deze staat goed. Grasland vertoont een goeden tot zeer goeden stand Klavers. De stand is over het algemeen goed. ZIERIKZEE. Zaterdag a.s. zal hier ter stede een collecte gehouden worden ten bate der tuberculosebestrijding. Deze collecte aanbevelen is niet noodig, daar iedereen wel van het groote nut dier bestrijding overtuigd is. Dat ieder geve naar zijn vermogen! HAAMSTEDE. Dinsdagavond j .1. hield de afdeeling „Haamstede en Burgh van het Groene Kruis" hare algemeene voor jaarsvergadering in „Hotel Bom" alhier. Een 36-tal leden waren opgekomen. Na opening der vergadering werden de notulen der vorige algemeene vergade ring voorgelezen en goedgekeurd. Daarna volgden het jaarverslag en het finan- ciëele verslag. Uit het eerste bleek, dat de vereeniging in bloeienden toe stand verkeert (zij telt 365 leden), uit het laatste, dat de inkomsten over 1920 f 288,49, de uitgaven f 239,15 bedroegen en het batig saldo f 49,34 was. Nadat door de commissie tot nazien der reke ningen een gunstig rapport was uit- gebracht, werd de rekening goedgekeurd. Secretaris en penningmeesteres ont vingen den dank der vergadering. Daarna bracht de commissie voor het materieel verslag uit over den toestand van het magazyn; by de laatste •inspectie bleek, dat er een druk gebruik van de Groene Kruis-artikelen gemaakt wordt en een en ander keurig in orde was. De com missie stelde voor nog eenige nood zakelijke artikelen by te koopen. Van de provinciale vereeniging was bericht gekomen, dat de afdeeling Haamstede en Burgh dit jaar aan de beurt is, om de rekenplichtige bescheiden na te zien, Tot leden der commissie ter verifleering dezer bescheiden werden gekozen mej Passenier en de heeren C. Blom en G. Kramer, Door de maatschappij „Oxy genium" te Schiedam was een zuurstof KERKNTEUWS. Ned. Herv. Kerk. BeroepenTe GeertruidenbergF. Koster te Kropwolde. Te Purmerland, R. J. van der Meulenem.-pred. te Amsterdam. Bedankt: Voor Kerkrade, P. van Sluys te Haulerwijk. ZONNEMAIRE. Gekozen tot kerke- lijk-ontvanger de heer M. L. Schilpe- roort alhier. Op den tweeden Pinksterdag zal te Ellemeet een Zendingsdag worden gehouden voor Schouwen en Duiveland. Geref. Kerken. BeroepenTe Brussel, G. R. Kuyper te Haarlem. Te Huizum (bij Leeuwarden), W. H. den Houting Jr. te Giesen-Nieuw- kerk. Te Urk, J. Hoekstra te Ten Post. Te Baambrugge, te Niezijl, te Oudega (W.) en te Oosterend en Hijdaard (Fr.), Dr. D. K. Wielenga Gzn., prop. te Rotterdam. Te Echten en te Zegwaard, H. R. Pel, cand. te Schraard. BedanktVoor Apeldoorn, D. B. Hagen beek te Vlaardingen. Voor Delft, J. L. van der Wolf te Haastrecht. VAN HEINDE EN VER. Naar uit Helsingfors wordt gemeld, zullen in de maand (Mei 160 fabrieken in Rusland worden gesloten. Door de sluiting der metaalfabrieken worden reeds 45 duizend arbeiders werkeloos. Te Beyroeth is een hevige aardschok gevoeld. Voor zoover bekend, hebben bij de volksstemming in Tirol 120.136 personen vóór en slechts 1450 «tagen aansluiting bij Duitschland gestemd. Het proces Landru wordt in Juli hervat. Volgens een Wolfbericht uit Wee- nen bedraagt de schade, veroorzaakt door den brand in het levensmiddelen magazijn te Schwechat bij Weenen on geveer 40 millioen Kronen. De Duitsche mijnvegers zijn thans bezig het laatste mijnveld in de Noord zee op te ruimen. In ]Mei a.s. zal de Noordzee voor het eerst sedert 7 jaar, weer vrij van mijnen zijn. Japan heeft nu een bevolking van 60 millioen zielen, met nog 20 millioen in de omliggende koloniën, en men berekent dat binnen 15 jaren de bevolking tot 120 millioen zal zijn aangegroeid. Officieel is thans vastgesteld, dat de oorlog aan Engeland gekost heeft 134.364 millioen gulden. Ter voorkoming van dc drei gende zeeliedenstaking in Amterika(, zijn de reeders en zeelieden van re- geeringswege lot een confer en lie bij eengeroepen. j .1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 1