Mzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. behoorende by de van Try dag 22 April 1921, no. 10612. Verkwisting in België. De Antwerpsche oorrespondent van de „Msb." schrijft: Nooit werd er hier meer verspild aan genot dan in dezen onzaligen tijd. Uit de door den fiscus ontvan gen betastingen (op de openbare ver makelijkheden blijkt, dat enkel in de vier groote steden: Brussel, Ant werpen, Gent en Luik er maande lijks in schouwburgen, dancings tea-rcoms, nhchtrestaurants enz. circa tien millioen frcs. verkwist wordt. Men bedenke, dat het hier de aangegeven ontvangsten geldt, maar dat in werkelijkheid de ver kwisting veel hooger gaat. De Duitsche Rijksdag. De Rijksdag kwam Woensdag weer bijeen. De voorzitter Löbe verklaarde, dot het lot der provincie Opper-Sile- zië ook thans nog niet is beslist. Wij uiten onzen dank a,nn allen, die on der zoo moeilijke omstandigheden vóór Duitschland hebben gestemd. Vet 716.000 tegen 171.000 stemmen, runt de meerderheid zijner gemeen ten, met de eenstemmigheid zijner steden stemde Opper-Silezië voor Duitschland. Als wij ons een oogen- htik voorsteilen, dat Polen evenveel otemmen had gekregen als Duitsch- Ivnd thans, zou er geen twijfel mo gelijk zijn geweest aan wie het land was toegewezen. Wij eischen dezelf de gerechtigheid voor ons. Opper- Silrzië heeft met een meerderheid toor Duitschland beslist, hei moet hij Duitschland blijven. (Levendige toejuichingen.) Dn Rijksdag begon daarna met de beraadslaging over het voorstel der onafhankelijke socialisten betreffende di opheffing van den kleinen stalt vrji beleg in Midden-Duitschland, Hamburg enz. en intrekking der bui tengewone rechtbanken. Minister Ha- nlsch verdedigde de houding der re giering. Het geheele volk moet tot (\e overtuiging komen, dat er weelr recht en gerechtigheid heerschen en de misdadiger zijn straf niet ont gaat; dan zou het Duitsche volk te sneller weer gezond en sterk worden. Het drankverbod in Amerika. De procureur-generaal in den staat Hew York heeft een beroep gedaan op jonge rechtsgeleerden om vrijwil lig hulp te verleenen bij de behande- h\g der processen, voortvloeiende uit de meer dan duizend bescuuldigin- (Ten wegens overtreding van de wet op het drankgebruik. Deze strafzaken overladen de New-Yorkscne gerechts hoven Tiet werk. De politie doet nog steeds talrijke arrestaties. Een val voor inbrekers. Tot tweemaal toe was bij een fir- I va. te New York, die een groote ga- rage exploiteert, de brandkast ge plunderd. Er was nu een „val" op gesteld waardoor, indien in de safe de geldlade werd opengetrokken, een lading hagel werd gelost langs den voorkant van de safe uit een ver borgen geweer. Op een tnorgen hoor- kie men oen knal en vond men bloed sporen bij de brandkast doc'ii ver ifier igeen spoor van den dader. Een uur later werd er in een der zieken huizen een man opgenomen, die in gelaat borst wonden door hagel korrels had gekregen. Daar de reg imenten van dit ziekenhuis voor- re'hneven, dat als tr een gewonde zich kwam laten behandelen, de po- 'i'ie moest worden gewaarschuwd, verschenen detectives, a,an wie de ge wonde vertelde, dat hij gekwetst wasi, drordal een pakje, dat hij op straat had opgeraapt, ontploft was. Doch teen de directeur der garage ontbo den werd. herkende hij in den ge wonde.. een der leden van zijn eigen hxma, die daarop gearresteerd werd. Zeeliedenstaking in Amerika. De Times verneemt uit New-York: De vereeniging van Amerikaansche scheepseigenaren heeft aan de zeelieden kennis gegeven, dat de loonen van af 1 iMei met 25 pCt. verlaagd zullen worden. Het bestuur van den zeeliedenbond heeft daarop geantwoord, dat met ingang van dienzelfden datum de algemeene sta king zal worden afgekondigd voor alle schepen aan de kusten van beide Oce anen. WILLEMSTAD. Onze nieuw inge- s*ielde voorjaars paarden- en vee markt, Dinsdag gehouden m,ag goed geslaagd heeten. Veel kooplieden, o. '\ty, buitenlandsche waren aanwezig, terwijl voor het meerendeel aan gebracht uit West-Noord-Brab,ant en van de Zeeuwsche- en Zuid-Holland- tctoe eilanden ongeveer 150 paar den aan de lijh stonden en ook de aanvoer v.an rundvee niet tegenviel. Aanvankelijk was de handel lui, ten gevolge van de hooge vraagprijzen. Later herstelde hij! zich echter en werd nog veel tegen hooge prijzen verkocht DINTELOORD. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Dinsdag 19 April. Afwezig de heer Snoeijs. Na ope ning worden de notulen gelezen, welke onveranderd worden vastgesteld. De inge komen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Verder bieden B. en W. de volgende verslagen aan den Raad aan: a. Gemeenteverslag 1920; b. beredeneerd verslag van de volkshuisvesting over 1920; c. verslag, van de 2 commissiën tot wering van schoolverzuim over 1920; d. een verslag van de Gezondheidscommissie over 1920; e. verslag van het onderwijs aan de beide openbare lagere scholen over 1920; f. een verslag van den gemeen tegeneesheer, den geneesheer belast met de armenprdetijk en de vroedvrouw, allen over 1920. Al deze verslagen worden voor kennisgeving aangenomen. Verder wordt met algemeene stemmen besloten een tijdelijke, geldleening aan te gaan voor kasgeld, 'groot f 25000, tegen een rente yajh 7 pCt. en het besluit van 24 Augus tus 1920 wordt gewijzigd in dien zin, dat de rente van de geldleening, groot f 5500 vah 6 o,p 7 pCt. wordt gebracht, aange zien tegen eerstgenoemd percentage geen gelden te verkrijgen waren. Het raadsbe sluit van 10 Febr. 1921, betreffende het verleenen van een grondvoorschot aan de Bouwvereeniging, wordt aangevuld met de in de Woningwet en 't Woning- besluit aangegeven voorwaarden. Het voorstel van B. en W. om over te gaan tot de heffing van 100 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting en Rijksinkomstenbelasting, met afschaffing van den hoofdelijken omslag, wordt zon der beraadslaging met algemeene stem men aangenomen De voorzitter stelt voor de bespreking, aangaande de electrifica- tie in geheime zitting te behandelen, als mede de reclames van den hoofdelijken omslag. Conform wordt besloten. Bij de rondvraag vraagt de heer Ernest eenige inlichtingen over het uitkèeren aan wer- keloozen en het heffen van forensenbelas ting aan fabrieksarbeiders. De voorzitter verstrekt dienaangaande inlichtingen. De heer De Jong vraagt, of het niet mogelijk is om de vuilnisbak 2 !M. te verplaatsen. De voorzitter geeft den heer De Jong in overweging een schriftelijk verzoek hier over aan B. en W. te richten. Niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de openbare vergadering. Prijsvermindering va» sajetten. Widens de „Tel." hebben de sajet- fabrikanten den prijs der sajetten met 25 °/o verminderd. Een nieuwe party. De leden van de middenstands partij, die niet met den Vrijheids bond wilden fusioneeren hebben te Utrecht een aparte partij, de Mid denstands-Unie gesticht. Onze borrel en het kind. In het maandblad „Goede Gezondheid" dat door de Duitsche vereeniging voor gezondheidsverzorging wordt uitgegeven, schreef reeds eenige jaren geleden dr. E. (Meyer het volgende onder bovenstaan- den titel: Het alcoholmisbruik leidt niet alleen tot allerlei ziekten van den drinker, maar belast ook zijn nakomelingen niet an dere woorden, de kinderen der onmatigen zijn niet meer als normaal gezond, maar als meer of minder ziek te beschouwen. Zonder zelf een druppel alcohol in hun leven gebruikt te hebben, vertoonen zij in verschillende opzichten ten deele zeer groote stoornissen in hun organisme, dank zij de alcohol-zonden der voor vaderen. De gedachte alleen aan zulke vèrdra- gende gevolgen moest de onmatigen stui ten... zoovele geestelijke en lichamelijke ongelukkigen loopen op de wereld rond, die hun noodlot niet aan zichzelf te dan ken hebben, maar aan de drankzucht van hun vader. In plaats van zelf nuttige leden der maatschappij te zijn, zijn zij anderen tot last. In den strijd om het bestaan hebben de nakomelingen van drinkers het hard te verantwoorden. Het is verblijdend, dat op verschillende plaat sen vereenigingen gevormd worden, die den strijd tegen het alcoholgebruik be gonnen zijn. (Maar ook de eenling, die tot nu toe on kundig in deze dingen was, moet zich in den strijd mengen. Het is hoog tijd, dat men uit den dom mel der onverschilligheid ontwaakt". Moge deze roepstem gehoor vinden. De uitvoer van suikerbieten. De Centrale Suikermaatschappij heeft tot hbt lid van de Eerste Kamer, den heer De Boer, een brief gericht, waarin zij, naar aanleiding van diens rede, bij de behandeling der Landbouwbegrooting in de Eerste Kamer, zegt, dat het niet juist is, dat een niet bij eene coöperatieve fabriek aangesloten bietenverbouwer voor den afzet van zijn product alleen bij de C.SM- terecht kan, die hem dan een 10- jarig contract ter teekening voorlegt. Ook de coöperatieve fabrieken toch treden op als kooper van bieten van niet-leden, en zijn ook in dit opzicht wel degelijk concurrenten van de C.S.M.; de niet- coöperatieve boer kan dus ook aan ande ren dan de C.S.M. verkoopen. Ook legt de C.S.M. dien niet-coöpera- tieven boer niet een 10-jarig contract ter teekening voor. De C.SiM. is n.l. bereid tot het aangaan van tweeëerlei overeen komst. Allereerst koopt zij bieten op ge woon jaarcontract tegen vasten prijs. In dit geval draagt de C.S.M. alle risico voor prijsdaling der suiker op de wereld markt e. d. Doch daarnevens stelt zij de gelegenheidd open tot het aangaan van een contract, waarbij den verbouwer ge garandeerd wordt de middenprijs, door de gezamenlijke coöperaties aan hunne leden uitgekeerd. De geuitte bewering, dat de C.S.M. de alleenheerscheres op de markt is, die den boeren precies zooveel zal betalen, dat zij tot het teelen van bieten overgaan, is dus in elk opzicht onjuist. Wat nu den uitvoer van bieten in de komende campagne aangaat, die is inder daad gelimiteerd op 240.000.000 kilogram, zijnde stellig niet minder dan den gemid delden voor-oorlogschen uitvoer. Zoo er een ongelimiteerde uitvoer mocht worden toegestaan, zal de Nederl. industrie minder kunnen betalen voor de hier te verwerken bieten, dan zoo de uit voer tot een vast kwantum beperkt blijft. Eerste Kamer. De leden der Eerste Kamer zijn in openb. vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 26 April, des avonds te 8i/2 uur. Tweede Kamer. Zitting oan Woensdag 20 April Voortgegaan wordt toet de wijziging der leerplichtwet. De heer v. d. Bilt licht een amendement toe om wel het vervolgonderwijs Ver plicht te stellen, door aan de kroon be voegdheid te geven voor bepaalde ge meenten of deelen van gemeenten ont heffing te verleenen, teneinde rekening te kunnen houden met de bezwaren van het platteland. De heer Ketelaar verdedigt nader een amendement Gerhard tot het verplicht stellen van het vervolgonderwijs. (De heer Van Stapele krijgt verlof tot een interpellatie op een nader te be- palen dag over de verandering van de arbeidsvoorwaarden van het postperso- neel.). i De minister acht beide amendementen ten eenenmale onuitvoerbaar en ontraadt daarom ten ernstigste de aanneming. De heer Gerhard neemt het sub-amen- dement v. d. Bilt over. Het gewijzigde amendement wordt verworpen met 51 tegen 20 stemmen. De heer Van Zadelhof licht een amen dement toe tot invoering van verplichte schoolvoeding en kleeding. De heer Bulten bestrijdt het amende ment, doch hij is vóór de motie. De heer Van Ravesteyn eischt, dat alle kinderen op school zullen worden gevoed. De heeren Snoeck Henkemans en Van der (Molen vreezen van overheidsvoeding en -kleeding schade voor lie verantwoor delijkheid der ouders. De heer Ketelaar verzoekt den heer De Kanter in zijn motie ook subsidies aan gemeenten te noemen. Hij is voor het amendement. De minister heeft principiëele bezwa ren tegen het amendement, dat hij daar om onaannemelijk verklaart. 1 De motie-De Kanter wordt ernstig ont raden, omdat zij practische moeilijk heden zou opleveren en vele millioenen zou kosten. De heer De Kanter neemt in zijn motie ook subsidie aan gemeenten op. Het amendement-Van Zadelhof wordt verworpen met 51 tegen 19 stemmen. De motie-De Kanter idem met 42 tegen 28 stemmen. De eindstemming wordt op 28 April gehouden Aan de orde is wijziging der Drankwet (Omschrijving begrip sterke drank). De commissie neemt een amendement van de Commissie van Rapporteurs over om het percentage waarboven wijn en sterke drank is te stellen op 22 en het percentage voor alle andere dranken op 15. Evenzoo het amendement-Van Sasse van Ysselt betreffende de mogelijkheid van inbeslagneming van sterken drank bij overtreding. Het ontwerp wordt z. h. s. aangenomen. ZIERIKZEE. Wij. vestigen de aan dacht op de in dit nummer voor komende advertentie nopens de vertooning van de Shackletonfilm op Vrijdag 29 April ,a.s. Aan de N R. Ct. iontleenen wijDeze Zuidpool expeditie was luchthartig en licht zinnig opgezet; het doel dat Shack- leton zich had gesteld (landing „er gens" aan de kust der Weddellzee, sledetocht dwars van het Z uidpool - continen t tot aan Rosseil and en kust van de Groote IJsplaat van Ross, en van daar met een tweede ex peditieschip terug naar de bewoon de wereld) was al te fantastisch vermetel. Shackileton's expeditie schip, „de Endurance" vroor vast in het pakijs van de Weddell fcee en werd in den langen Zuidpool- winternacht door ijspersingen ver nield, zoodat de Weddel-kust in het geheel niet bereikl werd. Juist die mislukking geeft aan de reis een andere en toch ook groote belang rijkheid. Die van reis-van-avontuur. En wie zich de moeite geeft om in de Concertzaal dit avontuur van vlakbij te gaan meeleven, zal daar een brok zcemans-ronianliek uit de eerste hand vinden, zooals onze oude zeelieden en walvischvaarders van de 16e en 17e eeuw er zoo me nigmaal hebben ondergaan. De bioscoop heeft dank zij de vaardigt; lekwaamb J van Frank Hurley, den opnemer de belang rijkste momenten van den tocht vastgelegd. Er zijn menschen, „die niet van de bioscoop houden". Maar zelfs zoo'n vooroordeel behoort voor deze film niet te gelden. De gewone menschen zullen geen van allen ooit in de Zuidpoolstreken komen. De land- en waterfauna (zeerobben, zeeolifanten, vetganzen, albatrossen, pooleenden) zullen zij nooit in vrijheid, in hun natuur staat te zien krijgen. Wilson, Shack- leton en Hurley brachten ze op de film voor ons mee naai* huis. En naast de avontuurlijke reis van de menschelijke ontdekkingsreizigers, geeft de film nog iets zeer bizon - ders: een begrip van de ijswereld, zooals wij die in haar woeste ma jesteit en onmetelijke grootschheid ons niet kunnen voorstellen, indien wij haar niet zij het op de film - met eigen oogen hebben gezien. Wie het ijs zooals het vroeger to t op onze breedten in Europa zijn werking oefende op den bouw en de verwarming van het landschap wil trachten te begrijpen, kan daartoe nader worden gebracht door een film als deze, welke dik wijls fraai, soms grootsch, maar al tijd belangwekkend is. SCHERPENISSE. Voor de betrek king van boekhouder bij de Coöpe ratieve Electriciteits-Mpij'. „Scheir- penisse" hebben 10 sollicitanten zien aangemeld, waarvan 6 uit de ge meente. OUD-VOSSEMEER. Alhier is een voetbalclub opgericht door een aan tal jongelieden; de club is genaamd V. I. O S. (Vooruitgang is ons stre ven); verschillende ingezetenen steu nen d^ jonge club financieel en naar men ons mededeelde is door een landbouwer ten terrein toegezegd. LANDBOUW EN VEETEELT. Dinsdagavond hield de vereeni ging van oud-leerlingen te Renesse een bestuursvergadering te Scroos- kerke in het café Berrevoets, ten einde te trachten om daar een stie- renvereeniging op te richten. Dooi den heer Kooman werd in een zaakrijke rede oen uiteenzetting .ge geven van het nut van een derge lijke vereeniging. Besloten werd idan ook om een stierenvereeniging op te richten. Staande de vergadering traden dan ook alle aanwezigen toe. Een voor- loopig bestuur werd gevormd die verdere werkzaamheden voor zijn re kening zat nemen. ONDERWIJS. Bij de deze week te Middelburg ge houden akte-examens L. O. slaagden o.a. de dames J. Deurloo en M. de Korte, beidden te Bruinisse, en de lieer P. J. Griep te Burgh. ZONNEMAIRE. De :heer J. Nieuvv- dorp, geboren alhier is benoemd tol professor in de wiskunde aan hel Calvin College te Grand Rapids (N.- A.) Te vor^n was hij hoogleeraar in de scheikunde aan dezelfde inrich- r ting. Landbouw verlof. In de gehouden Tweede Kamerzitting is met 59—9 stemmen een amendement Bulten aangenomen, bepalende dat het Schooltoezicht, aangevraagd landbouw- verlof voor leerlingen, weigeren moet, indien blijkt, dat de kinderen loonarbeid moeten verrichten. In andere gevallen kan landbouwver- lof verleend worden voor den tijd van 2 weken per jaar, en Wel voor kinderen bo ven de elf jaar. Vroeger kon zes weken verlof verleend worden. POST EN TELEGRAPHIE. SINT-MAARTENSDIJK. Naar ions van. betrouwbare zijde wordt mede gedeeld, zal het vervoer vjajn de Pos li, hetwelk thans is opgedragen aan de Auto-omnibus Tholen—Stavenisse na afloop van d® maand Juni niet ver der worden gegund, doch bij in schrijving worden aanbesteed. VAN HEINDE EN VER. De buitengewone rechtbanken in Duitschland hebben reeds 145 beklaagden veroordeeld tot een totaal van 537 jaar en 4 maanden tuchthuisstraf. 5 commu nisten werden tot levenslange tuchthuis straf en 2 ter dood veroordeeld. - De anti-bolsjewistische opstanden in Siberië duren voort, terwijl de commu nisten niet bij machte zijn de beweging te onderdrukken De Franschman Guichard is op een hoogte van 3000 (M- <1® Cordilleras de los Andes (Z.-A.) overgevlogen. Aan het Am. Congres zijn stukken overhandigd, waarin krachtig op beper king der emigratie wordt aangedrongen. Te Gandia (Spanje) is tijdens een bioscoopvoorstelling een bom óntplóft, waardoor een paniek onder de bezoekers ontstond; 15 kinderen werden gewond, van wie 5 ernstig. Een buitengewoon hevige sneeuw storm heeft deze week boven midden- Zweden gewoed. De aangerichte schade is ongemeen ernstig. PREDIKBEURTEN. Zondag 24 April. Zlerlkzee. Geref. Kerk. 10.30, ds. Wielenga (Bev. lidmaten) en 6.30 ure, idem. Chr. Geref. Kerk. Vm„ nm, en av. Leeskerk (Óp den gewonen tijd). Evangelisatie Jeruël. 10 en 7 ure, Gewone dienst. Lutli. Kerk. 10 ure, ds, Makking van Leiden. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, ds. Boone. Kerkwerve. 10.30 ure, ds. Blankert. Serooskerke. 2.30 ure, ds. Japchen. Burgb. 9.30 ure, ds. Boogaard. Renesse. 3 ure, ds. Leendertz. Noordwelle. 10.30 ure, ds. Leendertz. Haamstede. 10.30 ure, ds. Japchen (Bed. H. A.) Geref. Kerk, 10.30 en 3 ure, ds. Goed huis. Oud-Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, Leeskerk. Eikerzee. 10.30 ure, ds. Poort. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, Leeskerk. Brouwershaven. 10 ure, dr. Proost. Geref. Kork. 10 en 3 ure, Leesdienst. Zonnemalre. 10.30 ure, ds. de Leur (Doops- bediening). Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Hoek. Noordgouwe. 10.30, ds. Van Meer en 3 ure, idem (Doop). Dreischor. 10.30 ure, ds. v. d. Griend. Ouwerkerk. 3 ure, ds. Helder (Doopsbed.) Nieuwerkerk. 10.30 en 3 ure, ds. v. d. Linden. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leesdienst. Oud-Geref. Kerk. 10, 3 en 6.30 ure, Leesdienst. Oosterland. 10.30, geen dienst en 3 ure, dr. Weeda. Geref. Kerk. 10.30 en 3, Lees kerk; 7 ure, ds. Wielinga van Anna-Jacoba- polder. Geref. Gem. 10.80, 3 en 5.30 ure, Leeskerk. Slrjansland. 3 ure, ds. v. d. Griend (Orgel collecte). Bruinisse. 9.30 en 2 ure, ds. Waarden burg. Geref. Kerk. 10 en 5 ure, ds. Wielinga van Anna-Jacobapolder. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5 ure, ds. NeerboB. Oud-Geref. Kerk. 10, 3 en 6 ure, Leeskerk. St.-Flllpsland. 10.30 en 3 ure, ds. Los. Oud-Geref. Kerk. 10, 3 en 6 ure, Leeskerk. Tholen. 10, ds. Keiler en 2.30 ure, ds. Datema (Beide beurten collecte voor de kerk). Geref.Kerk. 10 en 6.30 ure, ds. Bolwjjn. Geref. Gem. 10, 2.30 en 6 ure, Leeskerk. St.-Maartensdljk. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Keller. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Oud-Vossemeer. 10.30 en 3 ure, ds. Van Grietliuijzen. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Staal; 7 ure, Leesdienst. Poortvliet. 10.30 en 3 ure, ds. Verschoor. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Scherpenisse. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Luijendijk. Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Stavenisse. 10.30, ds. Luijendijk en 3 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. St.-Annaland. Geen opgaaf ontvangen. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Copy wordt niet teruggezonden. De reuzenzwaai van den heer Bonder. „Het is te vergeven, wanneer iemand in de politiek omkomt", (sic!) schreef de heer B. in zijn antwoord aan mij. Met het germanisme „omkomt" bedoelt hy vermoedelijk „van jasje verwisselt" en met die „iemand" blijkbaar zichzelf, want met een angstig gevoel hebben we kennis genomen van de reuzenzwaai in de politiek des heeren B. Hij, tot dusverre de doodsvijand van alles wat naar democratie zweemde; hij, de hau taine minachter van den arbeider, hij acteert thans als de schildknaap van het socialisme. Komaan, laten wij maar vergeven, want begrijpen doen we het niet. En nu weer ter zake: le. Tegenover de apodictische bewe ring uit den eersten volzin van uw tweede stuk m'nheer B., constateer ik, dat U niets heeft aangetoond en dat U in gebreke is gebleven om mijn bezwaren te weerleggen. 2e. U verzuimt aan te toonen, dat een school voor meer uitgebreid onderwijs voor deze streek recht van bestaan heeft. Heeft U eenig idéé van de kosten en zoo ja, zijn deze gerechtvaardigd voor het eventueel aantal leerlingen? 3e. Cursussen voor volwassenen in verband met de nijverheids wet kunnen even goed thans tot stand komen. 4e. Een boekerij de door U aan geduide is er reeds (van 't Nut in Uw eigen gemeente als ik 't wel heb). 5e. Woningbouw van gemeentewege is ruïneus voor de financiën en over bodig nu het rijk premiën verstrekt. Doch aangenomen dat het financiëel uit kan, dan is combinatie in dezen ook al wèer geen noodzakelijkheid. 6e. Wat de werkeloosheidsverzekering betreftheeft niets uit te staan met samenvoeging en wanneer die thans langs Uw gemeente heengaat, dan ver moed ik, dat niemand anders dan Uzelf daarvan de schuld draagt. De heer B. schijnt, blijkens enkele zinsneden in de meening te verkeeren, dat de „nieuwe tijd" ons met nog meer sociale wetten zal zegenen. Ieder be grijpt, (om in den trant van den heer B. te spreken), dat dit niet zoo zijn kan. De maatschappij heeft de laatste 5 jaren „boven haar stand geleefd" en zal nu, gedwongen door de befaamde „onaan doenlijke derde", moeten bezuinigen, wat (ook volgens den heer B.) by combinatie van gemeenten niet mogelijk is. ORDINARIUS.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 5