Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement: Maandag 18 April 1921. zierikzeesche courant. advertentiên EERSTE BLAD. op ons Bttilltle. Eerste zitting van den Militieraad. buitenland. binnenland. Prys per 8 maanden 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 13 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. 76ste JAARGANG. - No. 10610. Inzending op den dag van uit- Dir. A. J. DE LOOZE Jr. Wig -Redact. M. J, KOSTEN. «ave vó6r ore. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. die per week betalen, gelieven het ver schuldigde des Vrijdags- of uiterlijk Maandagsavonds aan de bezorgers(sters) te voldoen, daar de courant anders niet kan worden uitgereikt. DE DIRECTEUR. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt bij deze het navolgende ter open bare kennis. In de eersfe zitting van den Militieraad wordt in het algemeen uitspraak gedaan omtrent a. vrijstelling van den dienst wegens eigen vrijwilligen dienst en wegens broederdienst; b. uitsluiting van den dienst. Voor zooveel betreft vrijstelling van den dienst wegens aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders, doet de (Militieraad eerst uitspraak in zijn tweede zitting, welke later zal worden bekend gemaakt. De ingeschrevenen dezer gemeente voor de lichting van het volgend jaar, die vrijstelling wegens eigen vrijwilligen dienst of wegens broederschap hebben aangevraagd, zullen in de gelegenheid worden gesteld desgewenscht die aan vraag toe te lichten of te doen .toelich ten en vervolgens uitspraak hieromtrent van den te vernemen op Woensdag, 4 Mei e.k., twee uur namid dags, te (Middelburg, in het Stadhuis (in gang Helm). De uitspraak zal voorts door onderge- teekende schriftelijk ter kennis worden gebracht van den ingeschrevene, die aan vraag om vrijstelling deed. In de eerste zitting van den Militie raad heeft geen geneeskundig onderzoek nlaats; zulks geschiedt in een zitting van den' KeuT'iftfeSraad, welke zal worden ge houden op een uader. hekend te maken tijdstip. I De aandacht wordt nog gevestigd öp onderstaande bepalingen: Tegen de uitspraak van den Militie raad omtrent vrijstelling, of uitsluiting kan binnen tien dagen, te rekenen van den dag, waarop de uitspraak is geschied, bij Gedeputeerde Stalen der provincie be zwaar worden ingébracht door den Mili tiecommissaris en door: 1°. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator; 2°. elk: der overige voo,r de gemeente in geschrevenen of door zijn vader, moe der, voogd of curator. Hij of zij, die bezwaren inbrengt, levert het daartoe strekkend verzoekschrift, dat behoorlijk met redenen omkleed moet zijn, in ter secretarie dezer gemeente. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst uitgereikt. Bezwaarschriften, niet ingericht of niet ingeleverd op de hierboven aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Voor zoover omtrent een en ander nadere inlichtingen worden gewenscht, vervoege men zich ter gemeente-secre tarie op een werkdag, tusschen 9 en 12 uur voormiddags. Zierikzee, den 15 April L921. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTYEN VAN RENGERSKERKE. binnenkort mémoires publiceeren. Naar verluidt, zullen zy nieuwe en belang rijke bijzonderheden bevatten over de gebeurtenissen, welke tot de oorlogs verklaring leidden, en ook de kwestie van de verantwoordelijkheid behandelen. Verraad van Fabrieksgeheimen. Eenige dagen geleden is de bedrijfs leider van een der chemische fabrieken ■aan de Main, zekere dr. Kappelmeier, gearresteerd, beschuldigd van het ver raden van fabrieksgeheimen. Een onderzoek heeft bewezen dat hij van het begin van het jaar 1920 met AmerikaaDsche kleurstoffenfabrieken en met zekeren dr. Kunz te Zürich in ver binding heeft gestaaD. Dr. Kappelmeier heeft van den grooten vertrouwenspost welke hij bekleedde, misbruik gemaakt om uit het laborato rium de fabrieksgeheimen, langzamer hand door eminente scheikundigen verzameld, over te schrijven. De begrafenis van de ex-keizerin. Naar wij vernemen, heeft de Koningin aan haar kamerheer graaf Van Lynden van Sandenburg opdracht gegeven Zon dagavond aanwezig te zijn aan 't station te (Maarn bij de overbrenging van het stoffelijk overschot van de ex-keizerin in den rouwwagen, waarin het stoffelijk hulsel naar Duitschland zal worden over gebracht. Gelijke opdracht heeft de Koningin- Moeder gegeven aan haar kamerheer mr. graaf Van Limburg Stirum. De lijkwake bij het stoffelijk overschot wordt vervuld door den Keizer en zijn zoons. Om de twee uur lossen zij elkan der af. De lijkdienst op het Huis Doorn werd Zondagavond 9 uur gehouden in de als rouwkamer ingerichte groote zaal tegenover de hall. Daarna vertrekt de lijkstoet van Doorn naar Maarn, waar de laan gevolgd wordt, tegenover 'de villa Plattenberg, die van den Amersfoortsehe weg rechts naar het stationsemplacement voert. Daar is tegenover den gereedstaan- den keizerlijken trein door afgekapte dennen een halvemaan gevormd, waartus- schen de lijkkist uit de auto in den trein zal worden overgedragen. Van de Koningin is een groote krans aangekomen. Een speciaafdaarvoor ingerichte vracht auto zal de kransen vervoeren. De lijkauto is met rood pluche gedra peerd.. De metalen kist wordt door een houten kist omsloten. De Engelsche kolenorisis. De Engelsche Mijnwerkersfederatie heeft vastgesteld, dat Vrijdag te Londen een conferentie van mijnwerkersgedele geerden zal plaats hebben. De leden van het uitvoerend comité keeren naar hun onderscheidene districten terug. Intus- schen heeft in geen enkel steenkolen- district hervatting van den arbeid plaats. Mededeelingen van Trotzki. Naar het Journal de Genève meldt, heeft Trotzki dezer dagen teri gelegen heid van de bevordering van cadetten van een der Russische krijgsscholen een rede gehouden, fiij sjeide o. a.Het ge- heele effectief van het hoogere krijgs school-kader is in de laatste drie jaar met 1500 pCt. vermeerderd, en 't aantal officieren bedraagt thans meer dan 150,000. Den volgenden zomer zullen wy het offensief tegen Indië kunnen beginnen en revanche nemen op Polen. Van den anderen kant worden de volgende bijzonderheden over de orga nisatie van 't roode leger medegedeeld De roode strijdkrachten bestaan nit 25 legers. Elk leger telt 94 divisies infan terie en 28 divisies cavalerie. Overigens, moet gezegd worden, dat deze divisies dikwyls niet veel grooter zyn dan een regiment en soms zelfs nanwelijks de grootte hebben van een bataljon Er zyn bovendien nog drie legers in wording. Een van deze, het z.g.n. internationale leger, bevindt zich in de buurt van Samara en Saratot. Het is bestemd voor operaties in Perzië en telt ongeveer 100,000 man. Mémoires van baron van Schoën. Naar uit Berlyn aan de Engelsche bladen wordt bericht, zal ook baron van Schoën, die tijdens het uitbreken van den oorlog Duitsch gezant te Parijs was, Nieuwe Duitsche tegenvoorstellen. In verband mét de nieuwe voior- stellen inzake de schadeloosstelling, schrijft het „Berliner Tageblatt". Bij alle ernstige overwegingen staat vóóraan het groote plan van een internationale leening, daarne vens houdt men zich "bezig niet het plan van een iovernemen van alle of van een deel der geallieerde schulden in Amerika door Duitsch land en ten laatste wordt in finan- cieele kringen het project van een Luiitenlandsche deelneming in de Duitsche industrie besproken, ook al wordt dit misschien niet officieel geformuleerd. Bij ai deze plannen speelt ook de kwestie der garanties, die Duitschland eventueel zou kun nen verstrekken, een gewichtige Tol en bovendien het denkbeeld <van een onpartijdig scheidsgerecht als hoogste instantie bij de beslissing van alle tegenstrijdige punten, wel ke door wederzijdsche uiteenzetting niet kunnen worden opgelost. Duitsche concurrentie. In „De Conféetiefabrikant" wordt geklaagd over den invoer van Duit sche goederen. Duitschland stuurt onophoudelijk in groote massa's confecliegoederen en lingeries over de grenzen tegen prijzen zoo laa^ dat aan concurrentie niet te denker; valt. „Bovendien nog, dit moet er kend", zegt hel blad, ,,een voor wat de volkskleeding betreft, beter af gewerkt, dan onze industrieën haar artikelen afleveren. Men concur reert ons, van over de oostelijk? grens, dood". Het blad ziet „geen ander redmid del voor de confectiefabrikenten en hun werklieden dan een hoog in komend recht op gefabriceerde goe deren. Zoo dit niet gebeurt, dap gaat het Nederlandsche confectie bedrijf onvermijdelijk ten gronde, „Wal heeft een werkman er aan als een verblinde of laksche re geering hem in staat stelt een Duitsch pak voor tien a twintig gulden te koopen en hij geen werk heeft, dus geen Hollandscb geld, cm zoo'n pak te betalen Die vraag is begrijpelijk. Maar in de praktijk blijkt van die ontzelr tend goedkoope pakken nog niet veel. Er moet dus ■tusschen den Duitschen fabrikant en den Neder- landschen kooper met zijn tien of twintig gulden op zak nog een ge- heimnisvol raadsel liggen, zegt „De Tijd". De handhaving der neutraliteit. In den nationalen raad van Zwitserland heeft, naar een Wolff-telegram uit Bern meldt, het lid van den bondsraad Scheu- rer in antwoord op een interpellatie van den socialist Schenkel uiteengezet, dat het volgens de stukken, welke in het departement voor militaire zaken berus ten, juist is, dat in 1907 eerst van Duit sche en daarna van Oostenrijksche zijde tot Zwitserland de vraag werd gericht, welke houding het in geval van een Euro- peeschen oorlog zou aannemen. In be sprekingen met den Oostenrijkschen ko lonel Hordliczka verklaarde de Zwitser- sche chef van den staf, dat de Zwitser- sche neutraliteit iedere deelneming aan welken oorlog ook, uitsloot, zoolang Zwitserland met rust werd gelaten, dat echter in geval van een vijandelijken aan val het Zwitsersche leger zijn plicht zou doen om de onafhankelijkheid van 't land te verdedigen. Deze verdediging zou ge schieden op de wijze, die Zwitserland noodig oordeelde. Eind 1916 of begin 1917 toen de toestand op het Westelijke front kritieker werd, voerde Zwitserland ook onderhandelingen met Frankrijk, evenals met Duitschland over de mogelijkheid en de verzekering van transporten naar Zwitserland voor het geval van een wij ziging in den oorlogstoestand. Doch de bondsraad zou zich nimmer met bespre kingen inlaten, waardoor de grondslagen der Zwitsersche neutraliteit op welke wijze dan ook in discussie zouden wor den gebracht. Gouverneur gearresteerd. Uit Teheran (Perzië) wordt aan de Times gemeld, dat Saram-ed--Dowleh, gouverneur van Kermansjah, is gearres teerd en naar Teheran is overgebracht. Saram-ed-Dowleh, die een van de ma kers der Britsch-Perzische overeenkomst was, wordt beschuldigd tijdens zijn mi nisterschap van financiën ontzaglijke som men geld te hebben verduisterd. Nieuwe voorstellen van Duitschland. Volgens een telegram uit Draag aan de Temps' beeft Duitschland aan de Tsjecho-Slowaksche regee ring gevraagd om als bemiddelaar te dienen tusschen Duitschland en de Enlente-mogendlieclen voor een nieuw Duitsch voorstel inzake de schadeloosstellingen, maar Tsjecho- Slówakije heeft geweigerd HÖlz gearresteerd. Max IIölz, de aanstichter van de Maart-onlusten van dit jaar en de leider van hel „roode leger" in midden-Duitschlancl, die onder ern stige verdenking staat verschillende verijdelde aanslagen gepleegd te hebben, is in een van de westelijke Berlijnsche voorsteden gearres teerd. het tekort van t 250A0 binnen drie weken te suppleeren, niet als prijs bij welslagen, doch als bijdrage in de kosten. Daar de door den sec retaris van de Lucht va art vereen i- ging in „De Telegraaf" geopende inschrijving zonder resultaat is ge bleven, zal de heer Goedhart zich wenden tot groote instellingen hier te lande om spoedigen financieelen steun. De heer Goedhart verzocht de medewerking van Aneta in In dië om telegrafisch een inschrijving te openen, hetgeen is toegezegd. De directeur van het ;iN. v. d. D." ip Nederl.-Indië, de heer Wijbrands stortte f 1000. Dc heer Berretty, di recteur van Aneta, heeft den 'heer Goedhart hetzefde bedragoverlian- digd. Uit Stad en Provincie. gif te voor de inkomstenbelasting (aangifte 1 2128,25, zuiver inkomen f 12.000 4 f 14.000) tot veertien da gen gevangenisstraf veroordeeld. VISSCHEEIJBERICHTEN. ZIERIKZEE. Naar wij vernemen is door de verg. van Ingelanden van den polder Ooster- en Sirjansland in hare Vrijdag j.l. gehouden ver gadering besloten, behalve de bezol diging van het bestuur en den ont- vanger-griflier ook het salaris van den waterb.-ambtenaar en den ma chinist te verhoogen en wel in de 3e klasse van de door heeren Ged. Staten gegeven regeling voor die bezoldigingen voor de calamiteuze polders, nl. van f 1900—2400 voor dien ambtenaar en van f 1700— 2200 voor den machinist. Tot leden van den dijkraad van den polder Bruinisse werden benoemd de hee ren J. C. v. d. Have, S. J. de Rijke en L. J. van Vessem. Verkeersverbetering Middelburg Domburg. Te Middelburg is aangekomen een aan 18 personen plaats biedende fraaie autobus, die dienst zal doen tusschen Middelburg en Domburg en die bij den Vrijdag gehouden proeftocht in alle opzieden aan de gestelde eischen bleek te vol doen. DREISCHOR. In de Vrijdag gehouden vergadering van ingelanden van denj pol der „Dreischor" werd de begrooting vast gesteld i» ontvang on uitgaaf op een bedrag van f 43828,771/si, met een onvoor zien van f 2820,65. Het dijkgeschot werd bepaald op f 31 per H.A. dijkersland. (Vorig jaar f43). Voorts werd besloten het salaris van den machinist met f 200 te verhoogen en het restant van het bij de Boerenleenbank in 1912 opgenomen bedrag van f 8000 af te lossen per 1 Aug. a.s. Ter vergrooting van den van de voor den dijkbaas aangekochte woning zal 25 roeden grond worden aangekocht tegen f 10 per Roede, terwijl tevens aan die woning kleine verbeteringen zullen wor den aangebracht. Een voorstel van het bestuur om toe te treden als lid van den Zeeuwschen Polder en Waterschapsbond kon geen instemming vinden wegenjs de hooge daaraan verbonden contributie. Als lid van de commissie tot nazien van de notulen werd wegens het bedanken van den heer Joh.s de Vrieze Az. benoemd de heer J. P. der Weduwen. Er is wel eens beweerd dat de Tho.olsche visschers oorspronkelijk afkomstig zijn.van het vergane Redj. merswalë en dat wordt wel eenigs- zins geboekstaafd in de kronieken; althans omtrent mosselen wordt in zoo'n oud boek gezegd: Zij groeien veel aan palen en hoofden en het meest op zachte en vette kleigron den, die door den vloed bedekt worden. In Maart worden zij ma ger, raken hun zaad kwijt en zijn onbekwaam om gegeten te worden /ot einde Juni. Van Uien tijd af Varen van Tholen wel 30 scheepjes daags naar de platen van Reijmers- wale en Lodijke, meest .gevoerd bij die van de Reimerwaalsche natie, een volk dat na het vergaan dier landen, zich te Tholen is komen neerzetten, haar eigen aard behou dende, terwijl zij schier met geen andere zich willen vermengen of in 't huwelijk treden. Op deze pla ten werden door de visschers met ijzeren rijven zoovele mosselen bij elkander geschraapt, dat daar da gelijks wel 200 tonnen gevangen werden. De crisis in de venen. De Commissaris der Koningin in Drenthe hee/t machtiging gevraagd aan de Koningin om de Prov. Sta ten in buitengewone zitting bijeen te roepen, teneinde spoedeischencle zaken betreffende de crisis in de venen aan de orde te stellen. De Vrijheidsbond. Zaterdagmiddag is te Amsterdam de oprichtingsvergadering gehou den van de nieuwe staatkundige partij: „De Vrijheidsbond". De vliegtocht naar Indië. De luitenent-ter-zee Goedhart heet in een interview wat Aneta verzekerd, vast besloten te zijn om de vlucht naar Indië te onder nemen. nl. uiterlijk 15 Mei van Am sterdam en Marseille en verder. De Engelsche regeering is in beginsel genegen de vlucht boven Eiigelsche gebieden toe te staan daar het toe stel in tegenstelling met de vlieg tuigen van vorige adspiranten ge heel Nederlandsch fabrikaat is en gemonteerd met een Engelschen Rolls Royce motor. De benzinevoorraden voor de reisroute zijn reeds aangeschaft. An dere maatregelen zijn getroffen. De departementen van marine en ko loniën hebben steun toegezegd en zijn bereid in de kosten bij te dra gen met f 8000. De eenige moge lijkheid dat de vlucht niet door gaat zal1 wezen gebrek aan belang stelling van particuliere personen, ondernemingen of instellingen om RECHTZAKEN. Een eigenaardige zaak trekt tp Ridderkerk de aandacht. Daar ver brandde in 1918 een schuur met gereedschappen enz. De verzeke rings-mij. betaalde de schade, on geveer f 11000, maar vorderde dij bedrag, toen bleek dat de brand door een 8-jarigen jongen was ge sticht, terug van den vader vay dien jongen. De vader ontkende, dat hij voor die schade aansprakelijk zou zijn, en beweerde, dat hij in de onmoge. fijkheid had verkeerd om de daad te verhoeden. Bewijs dat, besliste hierop het Gerechtshof te Den Haag, dan be hoeft ge de schade niet te betal'en Het Ilof oordeelde, dat als de hierbedoelde jongen een normale /ongen is, dus geen bijzonder toe zicht vereischt, dc vader dan kan geacht worden in de onmogelijk heid te hebben verkeerd om de daad van zijn zoon te voorkomen. Ongeacht de vraag, of de vader hel gevraagde bewijs zal kunnen leveren of niet, heeft hel Hof hier dus uitgemaakt, dat normale kin deren van dien leeftijd geen speci aal toezicht behoeven en dal, als zij dan daden als de hierboven be doelde verrichten, de ouders daar^ voor niet aansprakelijk kunnen worden gesteld. Onjuiste aangifte inkomstenbelasting. De rechtbank te Winschoten heeft een brandstoffenhandelaar te Sappemeer, wegens onjuiste aan* VERK00PINGEN, ENZ. NIEUWERKERK, 15 April. Ten overstaan van notaris Korteweg werd heden alhier voor de erve;1 van wijlen Jan Lulcus, publiek ver kocht: een huis en erf bij de Groe ne Put voor f 325,—. LANDBOUW EN VEETEELT. Stand van dc veldgewassen. Met den groei der veldgewassen in onze provincie gaat het dit jaar uit stekend, bijna zouden wy zeggen op sommige kavels zelfs te mooi. Niets heeft gedurende den winter den groei belemmerd, de grond is in geen jaren zoo „natuurlijk" geweest en bevredigend weer heeft de ontwikkeling sterk be vorderd. De granen, met name tarwe en gQvatj-ct&aii geel en wanneer de groei zoo blyft, dan zou tot gevolg kunnen zyn, dat het gewas te zwaar" wordt. De klavers op de akkers zij a ook best uitgeloopen. De gewass*en, die andere jaren mede van beteekeüis zyn, als: koolzaad, kar- wij- en blauwmaanzaad. ziet men haast niet; de slechte financieele uitkomsten der vorige jaren hebben tot sterke be perking genoopto. m. het blauwmaan zaad, dat in Zeeland in 1916 zyn hoogte punt bereikte van uitzaai, ruim 650H.A., zal men dit jaar niet zien. Vlas, een gewas dat andere jaren en vooral het afgeloopene, verbazend veel was gezaaid, heeft zoo'n bittere teleurstelling gebracht, dat ook dit niet wordt gezaaid. Schering en inslag zal zijn bieten en aardappelen. De bietenprijzen zyn nog goed en de meeste boeren zyn aangesloten bij hun „eigen coöperatie", waarvan zy goede verwachtingen blyven koesteren. In de laatste weken is het bietenzaad druk aan den schoot der aarde toevertrouwd; de aardappels zitten er al weken lang in en hier en daar komen de voorloopers reeds een kijkje nemen. Ongetwijfeld zal, wanneer de oogst niet door bijzon dere omstandigheden mislukt, dit jaar de opbrengst enorm groot zijn, omdat de bepote oppervlakte ongekend groot is, schrijft het Hdbl. In sommige deelen der provincie is de teelt van bruine boonen in den regel zeer groot, maar ook in 1921 zal er in dit opzicht kente ring zijn, omdat de marktprijzen ge durende de wintermaanden van dit artikel sterk achteruitliepen. De weilanden gaan ryk in hun gras komen en spoedig zal 't vee naar buiten gaan; het ruwe weer der vorige weken bevorderde den groei niet en weerhield de landbouwers-veehouders het vee naar buiten te doen. Veel landarbeid is er op 't oogenblik niet en men verwacht het ook niet voor de bieten dit gaan eischenop sommige plaatsen heerscht tusschen werkgevers en werknemers een verschil over het loon. De arbeiders eischen op sommige plaatsen 40 cent per uur. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Oude-Tionge, IJ. Doornveld te IJsselstein. Te Bergambacht, G. A. Pott te Oud- Beijerland. Te Resteren, J. G. Dekking te Putten (G.) Te Alk maar D. van der Most van Spijk te Geesteren. Bedankt: Voor Asperen, H. van Dijken Gz., te 'sGraveland. Voor Arnemuiden J. \V. Verschoor t« Poortvliet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 1