Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement: Vrijdag 15 April 1921. zierikzeesche courant. advertentiên EERSTE BLAD. Kostelooze Koepokinënting en herinënting PUBLICATIE. mg van Algemeen Overzicht. b I n n e n l A n d. Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—8 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel Reclames 30 ets. p. regel. Pij contract belangrijke korting. 76ste JAARGANG. - No. 10609. Inzending op den dag van nit- Dlr. 1. J. DE LOOZE Jr. Uitg.-Redact. M. J, KOSTE». «ave v6ór nre- Dit nummer bestaat uit 3 bladen. op Zaterdag 16 April a.s.des namiddags te 2 uur, »n een beneden lokaal van het Stadhu s. De geneeskundige, met de vacci natie belast, verzoekt met aandrang zorg te dragendat de. beide boven armen van de in te enten kinderen en volwassenen goed gewasschen zijn. De BURGEMEESTER der Gémeente Zierikzee, brengt bij deze ter kennis van de Ingezetenen, dat bij hem ontvangen en aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering zijn verzonden, de Kohieren der Personeele Belasting No. 1 en 2 voor het dienstjaar 1921, met uitnoodiging aan een iegenlijk wien zulks aangaat, om na bekomene kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedig ste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, bin nen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. Zierikzee, den 14 April 1921. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Dat het bestaan van onze niinia- tuur.gemeenten van uit een politiek oogpunt bezien, niet valt te ver dedigen, meenen wij in ons vorig opstel voldoende te nebben aange toond. Een weerspreking van de daarin omschreven feiten hebben wij niet aangetroffen. Een 2-tal per sonen hebben zich verlaagd tot per_ soonlijke aanvallen waarvan de strekking niet nader behoeft te wor_ den gequaüficeerd. Wij willen thans samenvoeging van gemeenten bezien van uit een sociaal -oogpunt. Voor velen heeft het woord sociaal nog een onaan. genamen klank. Doch men kan den nieuwen tijd met zijn sociale vraag stukken toejuichen of verderfelijk achten, ook in deze hebben wij de feiten te aanvaarden. Meer dan ooit moeten wij er op zijn ingericht om de sociale behoeften te kunnen be vredigen. Wanneer wij in ons vorig opstel spraken van de veelomvat tende taak der gemeenten, .silond ons vooral voor den geest het'aan deel, dat de gemeente behoort te nemen in de sociale aangelegenhe den. Onze kleine gemeenten zijn op eene behartiging dier nieuwe eischen niet ingericht. Wij zouden kunnen zeggen, onze samenleving is aan de kleine gemeenten ont groeid. Vóór alles vraagt het volk meer dere ontwikkeling. De beste krach ten dienen uit hel geheele volk te kunnen worden betrokken. Voor ons geldt niet de-vraag lof zulks voor het geheeLe land mogelijk is, maar wel, of wij plaatselijk het onze heb ben gedaan. En dan moeten wij be kennen, dat ook hier weer de klei ne gemeenten een belemmering zijn gebleken. Bekijken wij speciaal den toestand op Westelïjk-Schou wen. Bestaat voor een .ieder gele genheid niet de minst mogelijke kosten van onderwijs gebruik te maken Eene school voor voortgezet la ger onderwijs hebben wij niet. De afstand om de kinderren in Zierik zee voortgezet lager onderwijs te doen genieten is inderdaad te ver. iWij weten wet, dal noodgedwongen vele ouders de kinderen daar laten schoolgaan, maar zij behooren vrij wel allen tot de meer gegoeden. Zij zijn in staat, wanneer het jaarge tijde ongunstig is, hunne kinderen te Zierikzee te doen verblijven, hoe wel niemand zulks een goeden toe stand kan achten. Voor onbemiddel de ouders is er geen kijk op daar aan te begijnen. Zij zijn gedwon gen met privaatlessen hunne kin deren vooruit te brengen. Zonder twijfel, dat de raad eener l'linke gem e e n te o p W es telij k-Soho u- wen spoedig oplossing zal' weten te brengen. Een ander punt is de ontwikke ling van de meer rijpere jeugd en de volwassenen. Voor hen waren met gebruikmaking van de nijver heidsonderwijs wet in 't leven te roe pen eene school of cursussen. Wy jdenken in de eerste plaats aan on derwijs in huishouden, landbouw- huishouden, vrouwelijke handwer ken en maatschappelijk werk. Eene boekerij, mede in aanslui ting van bedoeld onderwijs, zal me de voor hen moeten worden ge opend. Deze zal kunnen worden opgericht van gemeentewege of met steun van gemeentewege. Het komt er slechts op aan. dat voor de plaats van vestiging een punt wordt gekozen, dat het ge makkelijkst van uit alle dee/en der nieuwe gemeente bereikbaar is. De eenige afstand kan in onzen te gen woordigen tijd van igjeen bezwaar heeten. Op liet gebied der volkshuisves ting schieten eveneens onze kleine, gemeenten tekort. Niemand zal ont kennen, dat mede hier een taak voor den raad eener grootere ge meente is weggelegd. In deze streek meer welvarend dan eenige andere, kunnen wij aan de spits staan, wat woningvoorziening aangaat. Oogcn- blikkclijk is het natuurlijk niet doenlijk zoo voetstoots die wonin gen, welke niet aan de meest be scheiden eischen voldoen, op te ruimen, doch door het scheppen van meer en betere woongelegen heid, zal de vraag naar de mindere woningen afnemen. Aanvullende bouw door middel eener vereen i- ging of van gemeentewege, kan vopral op de dorpen de helpende hand bieden. De van overheidswege getroffen voorzieningen inzake werkloosheid gaan geheel langs ons heen. Gelukkig, dat wij van werkloos heid nog weinig merken. De geval len zullen zich tot enkele beperken. Maar mogen wij ons daarom af zijdig houden Scherper dan ooit staan kapitaal en arbeid tegenover elkaar. Is het niet billijk, dat laatst genoemde zich tegenover eerstge noemde wapent In elk geval behooren wij tegc nioethomend te zijn, tegenover" rechlmatige eischen. Een plicht van de overheid is de gemeenschap te dienen. En dat kan, wanneer zoo veel mogelijk de belangen van alle klassen onder oogen worden ge zien. Een heelen vooruitgang heb. ben wij te dezen opzichte door de evenredige vertegenwoordiging, maar ook die kan pas in eene ge meente van behoorlijke grootte tol haar recht komen. Hiervoor hebben wij slechts eenige voor de hand liggende pun- fen aangestipt. Dal de komende lijd het arbeidsveld nog veel zal ver ruimen, kunnen wij gerust aanne- ,men. BONDEB. Het Duitsche kabinet houdt zich bezig door middel van een neutralen staat bemiddelingspoginge* aan te wenden, ten einde president Harding gunstig te stemmen voor het aanknoopen van nieuwe onderhandelingen, tusschen de Entente en Duitschland. Men zou dan binnen afzienbaren tijd met uieuwe tegen voorstellen komen, welke naar wy hopen eens zullen leiden tot een eindresultaat, waarbij alle revanche ideeën verre wor den gehouden, opdat eenmaal orde zal worden gebracht in den Europeeschen chaos. President Harding heeft deze week de gebruikelijke boodschap b\j de opening van het Congres voorgelezen, waarin hoofdzakelijk de lynen, der te volgen buitenlandsche politiek door de Ver. Staten, werden uitgestippeld. Ten aanzien van den Volkenbond bevat de boodschap o. a. een clausule, dat het hoogste doel van dien Bond werd te niet gedaan door hem met het vredesverdrag -e verbinden en er een werktuig van te maken om de overwinning uit te buiten. Wel wenscht Amerika toe te treden tot een vereeniging die den vrede wil bevorderen. Deze mededeeling kunnen de vredemakers van Versailles, Spa, San Remo en Londen als aan hun adres gericht beschouwen. BUITENLAND. Renesse. Een sombere wolk hangt op 't oogen- blik boven Engeland. De flegmatieke Brit maakt zich evenwel nogniet ongerust al staat Engeland voor 't grootste conflict sedert het bestaan zijner wereldbekende nijverheid. Wanneer zich geen nieuwe feiten voor doen, die hoop geven op nader overleg of tot oplossing, dan breekt heden (Vrijdag)avond de groote industrieële oorlog uit. Want niet alleen de mijn werkers, maar ook de spoorwegmannen, transportarbeiders, dokwerkers en tram- en autobuspersoneel zijn thans in 't geding betrokken, zoodat wanneer de onderhandelingen, die heden nog zullen worden gevoerd, niet tot een bevredigend einde worden gebracht, vrijwel alle industrie in 't Vereenigd Koninkryk onmogelyk zal zijn geworden. Een verblydend teeken in het gerezen conflict is, dat in 't verborgene nog steeds invloeden aan 't werk zyn om te trachten een weg naar den vrede te vinden, doch de regeering is zich den toestand, die ontstaan is door de aan kondiging van de staking door het Drievoudig Verbond, ten volle bewust. Onder het publiek heerscht sterken twijfel ten aanzien van de bedreiging door het Verbond en algemeen gelooft men, dat in sommige vakvereenigingen maar weinig lust bestaat om aan een eventueel stakingsbevel gevolg te geven. Een soort bemiddelingscomitédat 2 jaar geleden den vrede totstand bracht bij het spoorwegconflict schynt zich te zullen laten gelden. Bij de mynwerkersstaking doet zich het eigenaardige feit voor dat tal van mijnwerkers zich laten inschrijven als vrywilliger voor de troepen, benoodigd voor de bewaking der mijnen. Het motief dat die menschen tot dezen stap heeft geleid, moet worden gezocht in de flnancieele voordeelen daaraan verbonden. In dit feit ziet'men echter geen reden tot ongerustheid, daar een zoodanige houding geen geweldpleging na zich zal sleepen, als eventueel alle arbeid stil wordt gelegd. Drankverbod voor kinderen in Engeland. De „Manchester Guardian" deelt mede, dat den Engelschen minister van onderwijs, mr. Fisher een pe titionnement zat worden aangebo den, onderteekend door 115.000 on derwijzers, strekkende een wetsbe paling tot verkoop van alcoholi sche dranken aan de jeugd beneden 18 jaar in t leven te roepen. Onder de thans geldende wet kan in En geland een kind boven 14 jaar voor gebruik ter plaatse in gelegenheid met vergunning drank geschonken worden, voor verkoop om mee te nemen is de minimumleeftijd van 16 jaar vereischt. Napoleon I en Polen. Polen zal niet achter blijven met de herdenking van Napoleon I. In de straten van Warschau zijn affi ches aangeplakt, waarop de bevol king aan zijn sterfdag, honderd jaar geleden, herinnerd wordt. Na de ontwrichting der Poolsche repu bliek was Napoleon de eerste, die voor Polen de kerkerdeuren open de en den weg naar de vrijheid wees. De organisatie die Napoleon in Polen in het leven riep was ge baseerd op gelijkheid en vrijheid. Op 5 Mei aldus kan men op deze affiches lezen zal Polen vóór alles de onsterfelijke daden van zijn voorouders die het land be vrijd hebben gedenken. Noodig is, dit het Napoleontische tijdperk in den geest weer terugkeert en dat de Poolsche kinderen den haam van den Franschen keizer met dank baarheid en eerbied leer en uitspre ken. De opstanden in Rusland. Naar Berlingske Tidendc uit Ilel. singfors -verneemt, melden de bols jewistische bladen, dat de boeren opstanden tegen de sovjet-heer schappij met razende snelheid pm zich heen grijpen. Verschillende gouvernementen bevinden zich in in het bezit van de opstandelingen, bij1 wie zich de kozakken uit het Dongebied aansluiten. Na do onlusten in Duitschland. De buitengewone rechtbank te Halte heeft eert aantal co minimis ten, die den dynamietaanslag op ket hoofdbureau van politie be Hal le hadden gepleegd tot tuchthuis straffen van 2 tol 7 jaar veroor deeld. Bij de behandeling bleek dat het gebouw van het communisti sche tijdschrift „Der Klassenkampf" tijdens de onlusten als bergplaats van dynamiet had gediend. Er la gen maar even 35 pakken van het gevaarlijke goedje. Door de onduidelijkheid. Te Berlijn is dezer dagen een. eigenaardig geval van bigamie be recht. De beklaagde was een vrouwl, tegeir wie haar eerste man een eisch lot echtscheiding had inge diend. Toen zij' na- geruimcn tijd nog niets over een uitspraak had ge hoord vroeg zij de betrokken recht bank om inlichtingen en kreeg een stuk thuis gestuurd, waaruit zij op maakte, dat het huwelijk ontbonden was. De ambtenaar van den bur gerlijken stand, die later, toen de bekl. een nieuw huwelijk wenschte aan te gaan, een bewijs van de echt scheiding vroeg kwam tot dezelfde slotsom, 't geen niet pleit voor de duidelijkheid van 't officieele stuk Naderhand bleek toch dat de recht bank de scheiding had geweigerd. Het tweede huwelijk was toen reeds gesloten en er was ook al een kind uit geboren. De rechtbank heeft nu de vrouw wel schuldig verklaard aan het ten laste gelegde, maar haar ontslagen van rechtsvervolging, in aanmer king nemend dat men van een een voudige vrouw uit hel volk een juist begrip van zoo duister gestel de stukken niet kan verwachten. Het tweede huwelijk blijft echter ongeldig. Wrangei's troepen. De chef van den generalen staf van Wrange! is te Belgrado aange komen, om aan de Servische re geering vergunning te vragen, op Zuid-Slavisch grondgebied de Rus sische troepen over te brengen, die thans te Konslantinopel en op de eilanden in de Egeische Zee zijn. Gesocialiseerde bakkerijen. In den Spaanschen Senaat heeft de minister van handel aangekon digd, dat er te Madrid een proef genomen zal worden met de socia lisatie van de bakkerijen. Deze zul len onteigend worden. De strijd in Armenië. Naar de Times uit Teheran ver neemt, is Eriwan opnieuw doior een gecombineerde strijdmacht van Russische en Georgische bolsjewis ten en Turken genomen. Het over. schot van het Armeensche leger is thans bijeengetrokken in het eenige gebied van Armenië, dat nog niet dcor de invallers is bezet geweest. Schoepsramp in Britsch-Indië. Een veerboot, die een der Gan- gesmondingen bij Calcutta oversla!» werd door een storm op een zand bank gedreven en viel om. Van de honderdvijfentwintig passagiers züjin' er zestig gered. Men vreest, dat de overigen zijn omgekomen. De behandeling dor negers. Een van de goede gevolgen van de misdaad, welke de planter John Williams heeft gepleegd door elf van de in zijn dienst zijnde negers te vermoorden, zal zijn dat de jus titie in de provincie Georgia een onderzoek zal instellen naar !de ^sla vernij" in het zuidelijk deel des lands. Volgens de „Harvey's Week ly", zouden de in de katoendistric-. ten van het Mississippi.delta heer- schende toestanden te vergelijken zijn met den verkoop van slaven bij opbod, gelijk in Ide Negerhut van Oom Tom" wordt beschreven. Onder het tegenwoordige stelsel zijn de analphabetische negers be- -grepen in de schulden hunner meesters. Wanneer deze schulden worden afbetaald wórden zij mede aan den schuldenaar „overgedaan" De nationale bond voor den voor uitgang van het gekleurde ras in de Ver. Staten verklaart, dat deze staat van zaken zeer gewoon is. Naast het lynchen is hij de meest fla grante oorzaak van de onrust on der de gekleurde bevolking. Wan neer deze zich bewust wordt van haar rechten, en van organisatie spreekt om recht le erlangen, wordt zij' als gevaarlijk beschouwd. Ex-keizer Karei. Het kanton Waadt heeft aan Karl van Habsburg liet verder verbl'ij f binnen dat kanton, waarin het land goed Prangins gelegen is, ontzegd zoodat de ex-koning-keizer thans le Luzern, dat hem als verblijfplaats aangewezen is, vertoeft in het vroe ger door Konstantijn van Grieken land bewoonde hotel. Maar de ge meentelijke autoriteiten van Pr an gins doen nu hun uiterste best om dat strenge besluit van de kanton nale overheid ongedaan te maken en den ex-koning toe le slaan met vrouw en kinderen weer naar het idyllisch aan het meer van Genève gelegen landgoed terug te keeren. De gemeentelijke autoriteiten ver klaren dat Karei IV de meest vreed zanie en rustige gast was dien ze ooit hebben gehad... en hadden ze er ook bij kunnen voegen, maar dat heeft men tusschen de regels door te lezen 'een beste klant voor de neringdoenden en een bc lastingbetaler van dc bovenste plank. Het avontuur van ex-koning Karl Men seint uit Belgrado aan de „Vossische Zeitung": Naar^..Politi ca" meldt, heeft de Zuid-Slavische regeering door middel van haar vertegenwoordigers de kleine, en- lente uitgenoodigd aan Hongarije den eisch le stellen, dat een po ging, als de Laatste onderneming van ex-keizer Kar!, niet weder kan worden herhaald. DINTELOORD. Tot bedrijfslijder der Coöperatieve Vlaschfabriek „DinteloordJ' is. benoemd de heer F. Hartman alhier. De wothouderscrisis te Amsterdam. Naar de Tel. verneemt, heeft het college van B. en W. bij meerder heid besloten den Raad i voor te stellen de vacatures, ontstaan door het aftreden van de wethouders Wibaut en de Miranda vóór de raadsverkiezingen niet te vervullen. Wijziging zegelwet. Ingediend is een ontwerp tot wij ziging der zegelwet. Voor de adressen om goedkeu ring van statuten van vereenigin- gen zal een vast recht van f 50 worden geheven; waar liét betreft de wijziging van statuten zal het recht f 25 bedragen. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 13 April. Voortgegaan wordt met dc be handeling der herziening van ,de Leerplichtwet. De heer Ketelaar begroet 'het ont werp met gemengde .gevoelens. Hij verheugt zich over de veranderde houding van de S.D.A.P., de katho lieken en christelijk-histcrischen en betreurt dat de anli-revolutionnai- en op het standpunt van 1900 zijn blijven staan. Spr. vraagt waar de Minister dc onderwijzers voor het 7e leerjaar wil vandaan halen. De heer Van Wijnbergen betoogt, dal de Katholieken in 1900 legen leerplicht waren omdat het onder wijs zelf eerst moest verbeterd wor den. Dat nu is inmiddels gebeurd. Hij raadt den heer Van der Melen aan zijn motie tegen de Leerplicht wet in te trekken. De heer Van Ravesleijn zal te gen stemmen omdat het ontwerp niet ver genoeg gaat. De heer Ossendorp verdedigt het tegenstemmen van de S.D.A.P. in 1900. Men had toen niet te doen met een Leerpllichlwel die iets be- leekende. De heer Schokking betoogt dal door de vrijheid van onderwijs de toestanden zoodanig zijn gewijzigd, dat christdijkjiistorischen den leer plicht kunnen aanvaarden. Minister de Visser merkt op dat de schoolstrijd door de voorstan ders van het bijzonder onderwijs goeddeels werd gevoerd in het be lang van het arme kind. Spr. ont kent het verband tusschen liet on- derwijs tekort en de nieuwe salaris regeling. Het tekort is een gevolg van de vroegere geringe salarisre- geling. Spr. wijst er op dat in de kringen van de rechterzijde de waardeering voor den leerplicht is gewijzigd. Hij gevoelt- in beginsel voor de motie-Van der Molen, doch zedelijke middelen zijn ten aanzien van L. Onderwijsverschaffing on voldoende gebleken. Daarom is de motie niet aan te bevelen. De Leer plichtwet heeft bovendien 20 jaar zegenrijk werk verricht. Uitbreiding van den leerplicht tol 8 jaar is /onmogelijk om het kostenbezwaar en het gebrek aan onderwijzers. Uit Stad en Provinoie. ZIERIKZEE. In de ruime ma chinehal van het stoomgemaal Schouwen, waren Woensdagmiddag bijeengekomen het Dag. Bestuur Van het Waterschap Schouwen, de hoofdingelanden, henevens de heer Vredenburg, van de firma W. C. K. dc Wit en een vertegenwoor diger der firma Smulders uil Utrecht. De voorzitter van hel Wa terschap Schouwen mr. A. .1. F. Fokker van Craijesteijn van Ren- gerskerke, hield ter gelegenheid van de ingebruikneming van de nieuw aangebrachte machine een toe spraak, waarin hij zijn groot'" vreugde uitdrukte dal eindelijk liet ocgenblik gekomen was dat de oh fieieeïe opening van de .nieuwe ma chine kon geschieden In de eerste plaats richtte spr. het woord to' den adviseur van de firma De Wit,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 1