els,7 prü(7ppephp &Ês N PllWQhnriP"Pe: fciCI IMCCÖWIC ^jpr IIIGUVVdUUIIG ABONNEMENT: I &JL Al" II ADVERTENTIËN ^MmH Woen9da8 Woensdag 6 April 1921. zierikzeesche courant, g-ft «JJ 7JTdag van uit" BRANDSCHOUWING. Algemeene Brandschouwing Toelatino Leerlingen School voor L on M. U. L. 0. Toelating leerlingen 0. L. School A, Kennisgeving BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zibrikzee, brengen ter kennis van de inge zetenen, dat de Directie der Brandweer op Maandag den 11 April ek. en volgende dagen eene in de woningen der ingezetenen zal houden, overeenkomstig de bepalingen der Verorde ning tot, voorkoming en blussehing van brand in deze gemeente. Zibrikzek, den 6 April 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. met ingang van 1 Mei 1921. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de aangifte voor toelating van leerlingen op de Open bare school voor Lager- en Meer Uitgebreid Lager Onderwijs in deze gemeente kan plaats hebben op Donderdag 14 April 1921, bij het Hoofd dier school aan het Schoolgebouw in de Nieuwe Boogerdstraat, tusschen des voorm. 9 tot 12 uur en des nam. 2 tot 4 uur. De leerlingen moeten op 1 Mei a.s. een leeftijd hebben van ten minste 5 jaar en 6 maanden; zij moeten dus geboren zijn vóór of op 1 November 1915. Zierikzee, den 6 April 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris op 1 Mei 1921. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de aangifte van leerlingen tot de Openbare Lagere School A kon plaats hebben op Zaterdag 16 April 1921, aan het Schoolgebouw aan de Zuid zijde van het Kerkhof, des avonds 7 uur. De leerlingen moeten op 1 Mei a.s. een leeftijd bereikt hebben van ten minste 5 jaar en 8 maanden; zij moeten dus geboren zijn vóór of op 1 September 1915, Zierikzee, den 4 April 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Zaterdag den 9 April a s des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, eene openbare vergadering van den Gemeenteraad zal ge houden worden, waarin de navolgende punten zullen worden behandeld: 1. Vaststelling Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Wijziging begrooting Burgerlijk Arm bestuur over 1920. 4. Besluit tot het instellen van ouder commissies. 5. Voorloopige vaststelling pensioensgrond slagen Gemeente-Ambtenaren. 6. Eervol ontslag Opzichter Gasfabriek. 7. Leening aan de Gasfabriek. 8. Adres bestuur, afd. Z.zee der J. G. O. 13 betreffende vrijstelling belasting open bare vermakelijkheden. 9. Stemming over adres onderwijzeressen C. F. Wittenberg en A. F. Breetvelt, ter voldoening van h.i. te weinig genoten vergoeding voor het geven van handwerk- onderwijs buiten de gewone schooluren. 10. Adres diverse afdeelingen van sigaren makersbonden, inzake voortzetting steun aan „uitgetrokken" sigarenmakers. 11. Vaststelling 3e suppletoir kohier school geld, dienst 1920/1921. 12. Vaststelling premitief kohier honden belasting, dienst 1921. 13. Voorstel tot toekenning v./e. subsidie aan de Zeevaartschool te Vlissingen. 14. Adres C. L. Verjaal aangaande demping en rioleering deel open vroons in 't Vrije en het in erfpacht bekomen van dat deel. 15. Verzoek ran de Vereeniging Algemeene- Ontwikkeling tot het verleenen van een subsidie voor school-bioskoop. 16. Wyziging verordening op het beheer van de Gasfabriek en de straatverlichting. 17. Wijziging en opnieuw vaststelling dei- verordening op de heffing en invordering eenér belasting op hét gebruik van gemeente-grond. 18. Verzoek Bond Paardenfokkers op Schou wen en Duifeland tot subsidie voor te houden fokdag. 19. Adres van den opzichter der Gasfabriek, tot salaris-verhooging. 20. Alsvoren van den Gasdirecteur. 21. Besluit tot wijziging der begrooting 1920 en 1921. 22. Adres J. Hage om eervol ontslag als onderwijzer aan de O.L.-School A. 23. Benoeming lid Commissie van plaatse lijk toezicht op het Lager Onderwijs. 24. Benoeming Opzichter aan de Gasfabriek. 25. Benoeming Lid der Commissie tot wering van schoolverzuim. 26. Benoeming Ambtenaren van den Burger lijken Stand en wijziging der verordening, regelende de verdeeling der werkzaam heden. 27. Reclames Hoofd.-Omslag, dienst 1920. Zierikzee. den1 5 April 1921. De Burgemeester, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Honderdduizend mark voor HÖlz. De Pruisische regeering heeft honderdduizend mark uitgeloofd voor hem, dien den beruchten roo- verhoofdman en communist Max Hölz gevangen neemt. Men hoopt op deze manier een misdadiger in handen té. krijgen, wien het steeds lukt op het laalste oogenbük te ont vluchten. Zaterdag nog pakten de ten noorden van Halle vechtende poli tietroepen den adjudant van Hölz, maar Hölz zelf was weer weg. De drie voorafgaande dagen had hij een fabrieksarbeider uit Zörbig ge dwongen persoonlijk hem, in een auto door het Saaiedistrict le rij den. Daarna vestigde hij zijn hoofd kwartier in het slol Beesenstedt, vanwaar hij nu weer verjaagd is. De staatsgreep in Hongarije. Reuter verneemt dal de Kleine Entente een ultimatum aan admi raal Horthy heeft gezonden,-met de mededeeling, dal, wanneer ,de gewezen keizer niet vóór Donder dag het Hongaarsche gebied verla ten1 heeft, de. militaire operaties zul len beginnen. De dankbare bolsjewiki. Blijkens een draadloos bericht uit Moskou heeft de bevelhebber van het Noordelijke" roödc leger, Ka. sanski, tol belooning voor de dien sten, welke hij heeft bewezen bij de inneming van Kroonstad, een gouden degen ontvangen. Kas an ski, die sedert 1917 .commu nist is, heeft reeds tweemaal de orde van dc Roode Vaan gekregen. Hij is een boer, afkomstig uit liet departement Orel Twee professoren dood geschoten. Aan de Universiteit te Syracuse (V.S. v. Am.) "heeft een vreeseJijk drama plaats gehad. Twee profes soren, Beckwith en Wharton, die in een zaal van het gebouw werk zaam waren, zijn 11.1. doodgeschoten gevonden. Er wordt vermoed, dat Beckwith zijn collega neerschoot en daarna zelfmoord pleegde. Vol gens een andere lezing zou Beck with bij een poging 0111 Wharton te beletten zelfmoord le plegen, door een kogel getroffen zijn. Russische repressaille-maatregelen. De Moskousche „Prawda" bericht, dat de Sovjet-regeering besloten heeft, alle in Rusland vertoevende Fransche staatsonderdancn op 15 April te interneeren, wanneer de Fransche regeering dan niet de offi- cieele belofte heeft gegeven, de 25 duizend Russen, die zich nog in Frankrijk bevinden, te zullen vrij laten. Doodelijke val. De vliegfeesten te Orleans (Fr.) zijn plotseling afgebroken 11a een ernstig ongeluk, dat zich daar heeft voorgedaan. Een parachutist, Paul Gueudelot, zou een sprong doen van een hoogte van 300 M. Plots zagen de verschrik te toeschouwers hem als een steen vallen, terecht komen op een boom, waarvan de takken braken en daar na op den grond le pletter vallen. 'De parachute had niet gewerkt. Amerika en (le Geallieerden. Het .Exchange-Telegraph-bureau" seint uit Washington, dat de Amerikaansche regeering de kwestie van de door Ame rika aan de gealliëerden toegestane lee ningen heeft besproken. Men kwam' tot het besluit, dat het niet mogelijk is, deze leeningen te annuleeren en dat zoo spoedig mogelijk de leeningen met de betrokken landen moeten wor den geregeld. Amerika zou aan Frankrijk ieder aan nemelijk voorstel, wat betreft de wijze en het uitstel van betaling, accepteeren. Amerika 011 Duitschland. Naar verlyidt, vernam Viviani, dat de regeering van Harding voornemens is, den oorlogstoestand tusschen Amerika en Duitschland door middel van een congres resolutie te doen eindigen. Senatoren deelden eveneens aan Vivi ani mede, dat in het program van de regeering^niet wordt overwogen om Ame rika tot den Volkenbond te doen toe treden. Een rede van Lnnin. Naar Lenin in een rede heeft gezegd, heeft de oproerige beweging in Rusland geen kans van slagen gehad daar de op roerlingen meestal gebrek hadden aan wapens en levensmiddelen. Lenin is van meening, dat er voor Rusland slechts twee regeeringsvormen mogelijk zijn, na melijk het tsarisme of het bolsjewisme. Voorloopig heeft het laatstgenoemde de overhand. Rusland en de Oekraïne. De „Journal"' verneemt uit Kisje- inef, dal de geheele Jfekraine tus schen -Dnjestr en D^Epr .in op stand is tegen de (bolsjewiki. Het ultimatum door de regeering te Moskou aan hen gesteld om vóór 15 Maart alle wapens in te leveren, heeft overal aanvallen tegen de' bolsjewiki ontketend. De Oekraïne telt 14 haarden van verzet. De Oekrainsche boeren voeren een gu erilla. Hoofddoel van den opstand is de bescherming van het dorps- bezit. Immigranten te New-York. Naar uit New York wordt ge seind, mogen honderden immigran ten, voor het meercndeel vrouwen en kinderen, die onlangs van Euro pa waren teruggezonden wegens bet in bezit hebbenvan vervalschte paspoorten, weer naar New York terugkeeren en daar landen. Ech ter zijn te dezer zake instructies- aan de Amerikaansch e consul alen in Europa gezonden en wordt van wege het departement van Staat er een onderzoek naar ingesteld, waar die vervalschingen zijn ge pleegd. I Actie der timmerpatroons. De provinciale federatie van tim merpatroons in Friesland heeft be sloten, den minister van Arbeid te verzoeken, den werkdag voor tim merlieden des zomers vast te stel len op 9 uur en des winters op 7 uur. Het arbeidsvraagstuk voor den landbouw. De commissie ter besludeering van een verkorten arbeidsduur in den landbouw, ingesteld door de Zeeuwsche La lid bo u w-M aat schap pij heeft haar rapport uitgebracht. Hierin wordt hel volgende gecon cludeerd 1. Na invoering' van den wettelijk gcregelden arbeidsdag in fabrieken en werkplaatsen zal een wettelijke regeling van den arbeidsdag in liet landbouwbedrijf moeilijk achterwe ge kunnen blijven. 2. Als maximum zal daarvoor moeten gelden een arbeidstijd- van zestig uren per week. 3. Uitgezonderd van deze bepa ling zullen moeten zijn de werk zaamheden in eigen bedrijf verricht, die welke verbonden zijn aan het drogen en verzamelen van produc ten, die aan bederf onderhevig zijn, het werk der paardenknechten en liet verzorgen en melken van het v-ee. 4. Afzonderlijke regelingen moe ten gemaakt worden voor hoefsme den, wagenmakers, gareelmakers, molenaars en arbeiders in zuivel, fabrieken, .tenzij deze bij wettelijke regeling worden uitgeschakeld. 5. Het is niet wenschelijk, eenig wettelijk voorschrift te geven om trent den tijd.van den dag, waar op gewerkt mag worden. De uitvoering der wet en de controle zal geschieden met behulp van plaatselijke commissies, sa mengesteld uit werknemers en werkgevers. Gemeentelijke inkomstenbelasting. In de gemeenten, die in liet ver volg de gemeentelijke inkomsten belasting door het rijk doen heffen (wet van 30 Dcc. 1920 St.bl. no. 923) zal voor een deel aan hel gemeente- personeel, dat daardoor overcom pleet is, gelegenheid bestaan in den rijksdienst over le gaan. Uit den aard der zaak zal daar mede niet verder worden gegaan dan met personeel, waaraan voor den rijksdienst behoefte beslaat. Het volkspetitioimemont. Van het volkspetilionnemenl le gen de wetten Aalberse (Invalidi- teils- en Ouderdomswet) op touw gezet door den Bond voor Slaals- pensionneeriug, zijn de eerste hon derd duizend handteekeningen bin nengekomen. Artsencursus te Middelburg. Maandag is le Middelburg de le cursus voor practiseerende genees- h eer en in ons land geopend, aan welken cursus ongeveer 10 dokters uil Zeeland deelnemen. Voor zoo ver noodig is, wordt op kosten van hel rijk voorzien in de vervanging van deze cursisten, daar zij een ge heele week te Middelburg zullen moeten vertoeven. Dé cursus heeft tot doel de bespreking en behande ling van de tuberculose en de ver schillende wijzen van bestrijding van deze volksziekte. De zonsverduistering. Vrijdag 8 April heeft een zonsverduis tering plaats, die in den voormiddag ook hier te lande waarneembaar zal zijn. Meer dan drie vierde deel van de zonne schijf zal verduisterd zijn, Wij brengen in herinnering, dat er* bijna geen zonsver duistering plaats heeft of men hoort daarna van menschen, die met 't bloote oog in het zonlicht gestaard hebben en daardoor hun oogen bederven. Dikwijls hoort men zelfs van gevallen van totale blindheid. Wie dus naar de zon staren wil om het merkwaardige verschijnsel waar te nemen, doe dit op bekende wijze door een stuk zwartberookt glas. Men kan de eclips duidelijk zien. De verduistering begint reeds om 7 u. 59 m. dés morgens. Om 9.12 uur is ze het grootst. Om 10 u. 31 m. is de ver duistering voorbij. Jhr. Mr. v. Doorn f. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 68 jaar overleden jhr. mr. W. ,Th. C. v. Doorn, oud-hoofdredacteur der Avond post en sedert 1905 lid der Tweede Ka mer. In hem verliest onze volksvertegen woordiging een zijner beste leden. De landbouw week te Middelburg. I11 een Maandagavond te Middel burg gehouden vergadering van dc besturen van een zestal vereéiiigin- gen werden de voorloopige plannen besproken, opgemaakt door een commissie, bestaande uit de voor zitters dier vereenigingen lot feest vieren in dc avonden van 13 tot 17 September als over dag de Provin ciale landbouwtentoonstelling plaats heeft. Dit voorloopig programma ver meldt voor Dinsdag een concert, aangeboden aan de leden der Z.L.M. en die van het Landhuishoudkundig congres in den tuin van hel Schut, tershof en een volksconcert op de Markt. Woensdags concert in den Buitentuin, uitvoering op de Markt en vuurwerk, Donderdag illuminatie en lichtstoet. Vrijdags illuminatie van het Bolwerk en muziek op een vlot in. de Vest. Voor al deze onderdeden werden sub-commissies benoemd die nader de plannen zullen uitwerken en be grootingen zullen inleveren. Het hoofdcomité zal inlussclien trachten gelden bijeen le brengen, in een volgende vergadering zal dan nader overwogen worden wat al of niet uitvoerbaar zal zijn. ZIERIKZEE. Bij Kon. besluit van 2 dezer is op zijn verzoek, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, eervol ontslag verleend aan den lieer II. Slot, lid van hel college van regen tcir over de gevangenis alhier en benoemd in deze functie, de lieer II. E. Bee. laerts van Emmichovcn, gemeente ontvanger alhier. Vrijwillige Landstorm, groep Zierik zee. Verbandcursus voor vrouwelijke vrijwilligers a.s. Vrijdagavond 8—9V2 uur, Ziekenhuis, Manhuisstraat. Door den Commissaris der Ko ningin is benoemd tol zetter voor 's Rijks Directe Belastingen in de gemeente Ouwerkerk, de heer A. C. van der Have, in plaats van den heer J. van de jVelde, die ontslag hóeft genomen. Te Vlissingen is op 86-jarigen leeftijd overleden E. van Hoepen, die als schipper van de reddings boot der Zuid-Hollandsche red dingsmaatschappij persoonlijk 8 menschen het leven heeft gered en aan verschillende andere reddingen mede hiel p. NOORDWELLE. Dc lieer L. Z011- ruiter hee/t a/s lid van den gemeen teraad zijn ontslag genomen. BRUINISSE De heer Matth. de Ko ning en G. de Waal Rz., in de jongste raadsvergadering benoemd tot leden der Schoolcommissie hebben voor de be noeming bedankt. STAVEN1SSE. Maandagmorgen had de wed. J. M. geb. L., in dienst zijnde als baker bij de fam. van I. alhier, het ongeluk met een emmer kokend wajtej' te vallen. .Zij kreeg daarbij beduidende brandwonden en een arnifractuur. THOLEN. Bij Kon. besluit van 27 Maart is aan J. W. Wagtho te Tholen, op zijn verzoek met ingang van 1 April eervol ontslag verleend als dijkgraaf van het waterschap „De Vrije Polders onder Tho len". SINT-MAARTENSDIJK. Vergade ring van den raad der gemeente, op Donderdag 31 Maart j.t. Afwe zig de heer A. L.'Hage. Ingekomen zijn goedgekeurde wijzigingen der begrootingen 1920 en 1921 betref fende de onderwijssalarissen. Ingetrokken wordt het raadsbe sluit bepalende huurwaarde vrije woning hoofd der school ingevolge hel bezo/digingsbesluit. De overeenkomst met het pol. derbesluur ingebruikgeving raadzaal wo,rdl aangevuld met ccn bepaling dat zij thans niet langer wordt aan gegaan dan voor een lijd van 5 jaren. Een verzoek van den gemeente ontvanger 0111 salarisverhooging moet worden aangehouden, aange zien 3 leden voorstemmen en 3 te gen. Aan J. Seys en J. M Bazen zal gemeentegrond worden verkocht te gen' f 4 Idie(ML of 1 0,28 erfpacht per vierkante meter ter keuze»van be langhebbenden. In een volgende vergadering zal een definitieve be slissing genomen kunnen worden. Aangeboden wordt het verslag ingevolge artikel 52 der woningwet. Aan elk der wegers Wan de taal banken zal een belooning gegeven worden vanf f 25 $ier jaar, wegens door hen aan de gemeente bewezen diensten. Afwijzend wordt beschikt op een verzoek van M. Steketee, een aan vraag premie woningbouw en hy pothecair crediet. In verband met een ontvangen schrijven van God. Staten wordl ingetrokken een raadsbesluit tot aanvraag rijks voorschot van 2 wo ningen en zal alleen een woning in de Boschstraat gebouwd wor den. Indien ook de andere woning gebouwd werd van wat/grootere afmeting zou de huur daarvoor i- 240,— moeten bedragen, welke men over het geheel hier te hoog acht. Voor de nieuw te bouwen 10 woningen worden de huurders aan gewezen. Benoemd wordt tol klok luider, met ingang van 1 April a.s. Mar. Hengstmengel. De nog aanwezige distributie-rijsl zal Zaterdag 9 April aan de inwo_ ners worden verkocht, tegen een prijs, bij' inschrijving. ONDERWIJS. Maandagavond werd dc open bare eindles gehouden van den landb. cursus te Nieuwer kérk, in tegenwoordigheid van den heer Joustra, R.-landbouwlceraar (adj.) den heer v. Oeveren, voorzitter v. d. Kring der Z.L.Mtwee wethou ders, de heeren Flikweert en v. cl. Zande, dc commissie van toezicht en enkele belangstellenden. Zestien leerlingen konden bevorderd wor den tot hel tweede cursus-halfjaar. I11 den loop van het eerste halfjaar was het aantal van 21 tot 16 afge nomen. De heer Joustra sprak de leerlingen hartelijk toe; hij drong •er vooral op aan, dat ze tegen den a.s. winter het geleerde zouden on derhouden en toetsen aan de prac. lijk. Ook de heer J. V. d. Zande wekte dé leerlingen daartoe op. Mei een woord van dank aan de comu missie van toezicht, aan heeren B. en W., aan den onderwijzer M. J. Waale en aan de belangstellenden, besloot de heer Joustra deze les. STAVENISSE. Dinsdagavond had 'alhier plaats de openbare eindles van hel eerste leerjaar van den landbouwwintercursus alhier, door de heeren OudesUiijs en Buijzc aan een 9-tal leerlingen gegeven. Allen werden toegelaten tot het 2e leer jaar. Aanwezig waren de" heeren wethouders (de heer burgemeester was uitstedig) de heer Joustra, adj.- Rijkslandbouwconsulent en cenige belangstellenden. VER KO 0 PIN GEN. ENZ. ZIERIKZEE, 4 April. Ten over staan van notaris Korteweg werd heden alhier publiek verkocht: het woonhuis, erf en tuin aan de Nieuwe Haven alhier, wijk D no. 12, met hel pakhuis .en erf daar achter, aan het Karsteil, voor f 4540,—. LANDBOUW EN VEETEELT. Geen bospuiting van kruisbessen- struiken met Parysch groen tijdens den bloei. Zooals bekend is, kan een hespui- ting met Parijsch groen öf met een ander arsenicum houdend middel met minst i" wUa worden toe"0-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 1