Zierikzeesche 0Nieuwsbode A. J. P's lierpudding. abonnement: EERSTE BLAD. Maandag 7 Maart 1921. zierikzeesche courant 76stp JAARGANG. Inzending Advertentiën. buitenlan d. advertentiën Ingezonden mededeelingen Pry's per 3 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrydag. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. fllf. J. Pt L00Z£ Jr. Uitg.-Redact, Ter voorkoming van teleur stelling deelen wy Heeren Adverteerders nogmaals uiede, dat na 11 ure op den dag \an uitgave der courant geen advertentiën meer kunnen worden aangenomen. DE DIRECTEUR. Opstand in Sovjet Rusland. Uit Kroonstad wordt draadloos ge seind: De matrozen hebben een revolutie comité gevormd. Zij hebben aan alle niet- communistische troepen te Petrograd een oproep tot gemeenschappelijken strijd ge zonden. Het revolutie-comité eischt het verleenen van alle burgerlijke rechten en het bijeenroepen van een constituante. Alinin en vele commissarissen zijn gear resteerd. Petrograd bevindt zich geheel in handen der revolutionnairen. De leider der revolutionnairen is generaal Kos- lofsky. Een te Reval opgevangen draadloos bericht van het garnizoen te Kroonstad meldt, dat de onlusten aldaar niets met een reactionnaire omwenteling te maken hebben. De Sovjet-regeering tracht met vérgaande concessies de opgewonden stemming onder de bevolking te be zweren. De onlusten in Italië. Volgens de Epoe li henben Bersag- tieri liet volkshuis te Empoti in brand gestoken uit wraak voor het vermoorden van matrozen en kara- biuiers, wier lijken door bloeddor stige wijven verminkt waren. De Tribuun verneemt uil Triest dat communisten de werf St. Marco de grootste werf van het Julische Venetië in brand hebben gestoken. De gewapende macht moest slag le veren legen 300 werklieden, die met geweren gewapend waren, clocn het onderspit moesten delven. Een adjudant-onderofficier werd gedood en verscheidene soldaten gewond. Ook van andere plaatsen worden onlusten gemeld. De hulp aan Oostenrijk. Volgens verklaring van den bonds kanselier Mayr in hel parlement schijnt hel plan van Loucheur lot hulpverleening aan Oostenrijk mis lukt. Redding van Oostenrijk blijft afhankelijk van particulier kapi taal, op het oogenblik van de neu tralen. Men heeft in liet bizonder zijn hoop gevestigd pp Nederland. I)e Duitsclie schadevergoeding aan ile neutralen. Volgens het Berliner Tageblatt zal de vaststelling van de schade, gedurende den oorlog door Duitschland toegebracht aan schepen der neutrale mogendheden dit jaar geschieden. Het totaalbedrag der door de neutra len geeischte schadevergoeding bedraagt 175 millioen mark. Hierbij zijn de noo- dige koersverschillen inbegrepen. Reeds jn het jaar 1919 stond voor dit doel 50 millioen mark ter beschikking. Do Duitsclie Rijksdag. In de Duitsche Rijksdag heeft de kan selier Fehrenbach een verklaring afge legd omtrent de ho.uding der regeering en der Londensche delegatie. De kanselier deelde mede, daj: de regeering nog steeds op 't standpunt" staat, dat dr. Simons te Londen niets onderteekenen zal, wat door het Duitsche volk niet kan worden vol- bracht. Deze opdracht heeft Simons me- degekregen, daaraan zal wel niets wor den veranderd. Wel zal de Duitsche dele gatie alles doen om met de geallieerden tot overeenstemming te komen. Hedenmiddag om 12 uur loopt de ter mijn voor de tegenvoorstellen af. Met spanning wacht heel Europa hoe dtie zul len luiden en of ze een basis zullen vor men, waarop, voortgebouwd zal kunnen worden. Huwelijk oiuler hypnose. Te Berlijn is een merkwaardig echtsclteidingsproees aanhangig ge maald door een jonge dame, een schatrijke wees, die beweert dat haar tegenwoordige man een ma rine-ingenieur haar in Nov. '11)20 onder hypnose heeft gebracht en haar zoodoende neefl gedwongen m'el hem te trouwen. Door tusschenkomst van een oom heeft een geneesheer haar onlangs uit de hypnose gewekt en nu ze tol de ervaring gekomen dat ze haar man niet liefheeft en hem eigenlijk zeifs niet kent. Ze weigert dan ook tot hem terug te kceren OiigeregeHiftdon in Luxemburg. Twee-en-vijf tig. fabrieken zijn thans ge sloten. De arbeiders weigerden om de vuren in de hoogovey* uit te dooven en verhinderden de beamen om zulks te doen. Het kwam op verskillende plaat sen tot botsingen tusschen\^ambten en arbeiders. In de gasfabriekenxte t^de- lange is de arbeid neergelegd. Sae bo.cj van spoorwegpersoneel heeft een mani fest gepubliceerd, waarin met een sym pathie-staking gedreigd wordt, als de re geering de crisis niet weet te bezweren. De regeering heeft een beroep gedaan op het spoorwegpersoneel, om niet aan de stakingsbeweging deel te nemen. Het optreden van Harding. In zijn inaoigureele rede verklaar de president Harding, dat de nieu we regeering voornemens was de politiek om zich niet in de zaken van Europa te mengen, voort te zetten. De regeering wees het van de hand, om zich bij een perma nente militaire alliantie aan te slui ten ol eeriige buitenlandsche, eco nomische verplichtingen te aan vaarden. Zij bereidde zich voor, deel te nemen aan een conferentie inzake de ontwapening. Dan sprak de nieuwe president zich uit ten gunste van de stichting van een wereldgerèchtshof, teneinde rechtvaardige oplossing te verzeke ren. Hij bepleitte een bescherming der industrie tegen de buitenland sche concurrentie en deed een be roep op 's lands ondernemingsgeest en doorzettingsvermogen om de Amerikaanscbe goederen in Ame- rikaansche schepen op de wereld markt te brengen. Ten slotte kwam hij' op voor een verlichting van den belastingdruk, billijke crediet-facili- téiten en den vrede in de industrie welke vele weldaden met zich zou brengen. Harding verklaarde zich een te genstander van onnoodige inmen ging der regeering in de zaken wereld. van 13 regels 60 cta., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. By contract belangrijke korting. O. 10593. Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. BINNENLAND. Eerste Kamer. Zitting aan Vrijdag 4 Waart. Aan de orde is de begrooting van het Zuiderzeefonds 1921. De heer jMendels vraagt, waarom de Zuiderzeeraad geen advies aan den Min. heeft gegeven. Spr. geeft in overweging de werken voorloopig stil te léggen. Hij is van meening, dat dé Kamer deze be grooting niet mag aannemen. De heer Smeenge acht het gesprokene door den heer Mendels niet rechtvaardig. Spr. meent, dat uitstel der werken onmo gelijk is. Minister König sluit zich aan bij het betoog van den heer Smeenge. De Zui derzeeraad heeft reeds een aanvang ge maakt met de instelling van een nauw keurig onderzoek. De heeren Mendels en Smeenge repli- ceeren. Na dupliek van den Minister wordt het ontwerp z. h. s. aangenomen. Bij het wetsontwerp tot steunverleening aan de stoomvaartmaatschappij „Zee land" maakt de heer Slingenberg bezwaar tegen de wijze van steunverleening en de manier waarop de belangen van den staat worden gewaarborgd. Spr. is in beginsel bereid tot steun aan de „Zeeland", doch tegen overneming van de aandeelen van spoorwegmaatschappijen. Hij geeft den Minister in overweging het ontwerp voor loopig terug te nemen. De heer Fokker betoogt, dat de „Zee land" altijd haar steun gezocht heeft bij de regeering, die zoodoende veel invloed kan oefenen, al is dit niet schriftelijk ge regeld. Zoo is zij nu blij, dat de spoor wegen die altijd een Engelsche lijn instede van de nationale favoriseerden van de aandeelen afkomen. Spr. meent, dat de „Zeeland" op de waardeering van het heele Nederlandsche volk recht heeft, omdat zij, toen ze haar beste schepen ver loren had, niet haar dienst heeft gestopt maar is blijven doorvaren. Spr. hoopt, dat de Minister stand zal blijven houden tegen het vuur, uit alle batterijen dooi den heer Slingenberg op het ontwerp opend. De heer Gilissen deelt in de bezwaren van den heer Slingenberg. 'Minister Van IJsselstein v.erklaart, geen gebruik te zullen maken van zijn bevoegd heid om! de overplaatsing der „Zeeland" te verhinderen wanneer het wetsontwerp wordt verworpen, uitstel acht hij niet mogelijk. De heer Slingenberg dient een motie in, waarbij de regeering wordt uitgenoo digd, nadere onderhandelingen met de maatschappij te voeren. De heer Van der Feltz is tegen de mo tie uit grondwettelijke overweging. Na dupliek trekt de heer Slingenberg zijn motie in. Hierna wordt het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Staatsbegrooting. De heer Van Embden, zijn rede ver volgend, wenscht een onderzoek naar de ontwikkeling van kartel- en trustvorming «Mevr Pothuis dringt aan op afschaffing van kindertoeslag, uitbreiding van moe- derschapszorg en vermindering van bewa pening. De heer Van Houten bepleit behoud van de kapitalistische productiewijze. In de Arbeidswet moet meer soepelheid wor den gebracht. Hierna wordt de beraadslaging ge schorst tot Woensdag 11 uur. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag 4 Maart. De m0ï^tectr'cite'tsuourziening- van het w^?n Beresteijn tot intrekking teitsvoorzienin^werP voor de electrici- genomen met 47an lan(L wordt aan- De Minister vane.n ^8 stemmen. König, verzoekt sdiê^1,5*33*' de heer slagingen. der beraad- Vervolgens worden aang kleinere wetsontwerpen. omen eenige Bij het wetsontwerp tot van de salarissen der Rijksveld\frpoging men de sociaal-democraten, de heê.ko- Ter Laan en Kleerekoper op tegen J. eenzijdige verhooging der salarissen vav deze eene categorie van ambtenaren. De heeren Dresselhuijs en Smeenk ver dedigen het voorstel. De Min. van Justitie, de heer Heems kerk, zegt, dat deze afwijking volkomen gemotiveerd is. Zonder beraadslaging ol' stemmen wordt aangenomen de aanwijzing van het Staatsbosehbeheer als Staatsbedrijf. Aan de orde is daarna de herziening der Ongevallenwet 1901. De heer Duijs juicht de indiening toe, doch kondigt enkele amendementen aan ter verdere verbetering. De heer Smeenk vraagt spoed met het opnemen van den landbouw in de onge vallenverzekering. «Minister Aalberse betoogt, dat verschil lende wenschen, welke verder gaan dan het ontwerp, aan de orde kunnen ko men bij de algemeene herziening der soci ale wetten. Voor voortzetting van den bijslag op de rente vervalt z. i. de grond. Het amendement van de Commissie van Rapporteurs betreffende ruimere om schrijving van 't begrip „bedrijfsongeval", wordt door den Minister ontraden. De stemming is op Dinsdag bepaald. De nieuwe briefkaarten. Wij betalen thans 2y° maal zoo- eel als vóór den oorlog voor een binnenlandsclie, bijna vier maat zooveel als vooreenstadsbriefkaarl; laten wij aannemen, dat liet noodig 's om de begrooling der posterijen eenigermate te doen sluiten. Maar zeer zeker mag de zuinigheid niet zóó betracht worden dal hel mate riaal dat de post verschaft voor dien hoogen prijs vrijwel onbruik baar is. De nieuwe briefkaarten zijn gedrukt op zulk dun papier' dat men het nauwelijks in de hand kan nemen zeker niet in een brieven bus kan steken zonder het Ic kreu kelen. Zuinigheid is best maar de NederJ. Staat moest Zich schamen ons zulk gemeen goed in de handen le stoppen, schrijft l Hdfrl. Verkorte diensttijd ten plattelande. De Minister van Ooi-log heeft een afzonderlijke regeling getroffen vSor jongelieden ten pl'attenlandé ter verkrijging van het bewijs van in dividueel geoefend man. Deze regeling belrefl jongelingen, die wegens afgelegen woonplaats niet aan de oefeningen van den vrij- willigen landstorm kunnen deelne men. Daarom wordt in de eerste helft van Juli a.s. een examen afgeno men van jongelieden, die nog nie! militieplichtig zijnde, zich de be kwaamheden hebben toegeëigend vermeld in legerorder no. 580, wel ke a'lgemeene eischen bevat. Voor de geslaagden zal bij1 vol doende deelneming dan gelegenheid openstaan van 24 Juli lol 13 Aug. a.s. van Rijkswege een barakken kamp te betrekken, welke bizon- dere eischen stelt, In de laatste dagen van het kamp zal ook in die militaire oefeninger? geëxamineerd worden. Aan de ge slaagden zal alsdan hel bewijs van individueele geoefendheid worden uitgereikt, waardoor zij vier maan den verkorting van den eersten oefeningstijd verkrijgen tol de verschijning van net nieuwe hord aanleiding gegeven heeft. Hel wil derhalve geen voortzetting rijn van do oorlogsbordjes, doch staat geheel los daarvan en is dan ook van een geheel andere conceptie, die ons bovendien bizonder goed' getroffen lijkt. Want men ZOu op tie vraag, waarvoor wij ons thans op economisch gebied geplaatst zien, wel geen „raker" antwoord kunnen bedenken, dan dil bord ons geeft in de woorden „Slechts door arbeid tol liet licht", En de geheete voorstelling is een illustratie van deze spreuk. Hel begin van e«en nieuwe serie? zal men vragen. Inderdaad is het geenszins onmogelijk, wanneer de ontwikkeling van de crisis daartoe hanleiding geeft, dat andere borden van het zelfde genre zulten volgen Men verzuime dus niet, het zoo tij dig mogelijk te koopen. Hel is al gemeen bekend, dat de oorlogsbord- os in enkele jaren tijds tot een wel- S9st fabelachtige waarde zijn ge- treiu en menigeen zal het be lijd abebben, dat hij zich inder- aangesttrste nummers niet heeft bordjes, \En evenals de oorlogs rechts gedurok het crisisbord i (n.l. tot 31 De-Je beperkten tijd, digd worden. Eter a.s.) vervaar- alle kans. dal helstaat bijgevolg even waardevol hcznienkort een do oorlogsbordjes. zijn als Zeeuwsch Ylaamsche verbinu Zaterdag is de nieuwe weg, die eg. binding voor gewoon verkeer vorm.— schen béide deelen van Zeeuwsch Vla. l»e Paasclipuddlng hij uitnemendheid. Uit Stad en PiWincie ZIERIKZEE. Dc firma Blom Sens alhier exposeert een nieuw herinneringsbord in blauw Delftsch ontwerp Leon Senf, van de beken de fabriek „De Porcéleine Fles" te Delft. Men herinnert zien onge twijfeld, hoe grooten opg ang de door deze fabriek vervaardigde oor logsbordjes gemaakt hebben. Thans is het de economische crisis, die dracht van den Minister van Binnenl. Zaken over de Armenwet, dat in hoofd zaak bevat een betere verzorging en meer toezicht op de béstedelingen, wordt aan het reglement van het burgerl. arm bestuur toegevoegd. De begrooting over 1920 wordt gewijzigd. Daar deze een te kort aanwijst van f 1565,21, en de haven een goed slot van f 1800 voor de ge meente oplevert, wordt besloten het tekort hiermede te dekken. In verband met de nieuwe belastingwetten licht de voorzitter toe, dat met toepassing hier van, onze gemeente niet gebaat zou zijn. Besloten wordt geen verandering in de bestaande regeling te brengen. Als laat ste punt van de agenda komt aan de orde het verhuren van twee tuintjes achter de begraafplaats. Hiervan wordt er één aan F. I. Berrevoets en één aan W. Bakker toegewezen. De heer De Roo vraagt, wan neer de grond die uit den Dominé's put is gekomen, zal worden opgeruimd, daar deze zeer hinderlijk is. De heer Klorape verklaarde zich bereid, deze te doen weg halen. Hierna sluiting. BURGH. Vrijdagavond j.l. gaf de Rede- rijkersvereeniging „Vooruitgang zij ons Streven" alhier in de zaal van den heer v. Gr^afeiland hare laatste uitvoering in dit seizoen. Opgevoerd werden: „De ge volgen van een leugen", blijspel in 4 be drijven", „Eene vergissing", klucht in 1 bedrijf, en „Terug van den Kongo", blij- mi. !n 1 bedrijf. Een en ander werd uit- vertolkt en verwekte herhaa.de- geopend in tegenwoordigheid van den commissaris der Koningin, mr. H. J. Dijck- meester, welke bij deze gelegenheid een rede hield. SËROOSKERKE. Vergadering van den Raad op Woensdag 2 Maart. Alle leden tegenwoordig. Voorzitter de burgemees ter. Na opening der vergadering en lezen der notulen wordt mededeeling gedaan van een brief van de kerkvoogdij, dat om finantiëele reden hun college niet op hét besluit tot demping van de sloot voor de pastorie kan ingaan. Zij doet een ander voorstel den Raad toekomen, t welk! luidt als volgt: de gronden kos teloos aanvoerén, de nu bestaande af- héining op hunne kosten doortrekken en voor het jaarlijks onderhoud de helft bijdragen. B. en W. adviseeren hiervan af te zjien, waarmede de Raad zich vereenigt. Ingekomen is van Ged. Staten een schrij ven in opdracht van den Minister van Justitie voor verwarming en bedekking van het arrestantenlokaal. Daar afdoende •verwarming finantiëele offers met zich brengt, wordt hiervan afgezien; bedek king zal worden aangeschaft. Op 't ver zoek van den grafdelver D. Verboom voor een herziening zijner jaarwedde en een toelage over 1920 wordt afwijzend beschikt. Besloten wordt bij een abnor maal jaar een toelage te geven. Tot dorpsreiniger wordt met algemeene stem men benoemd J. Berrevoets, zulks met ingang van 7 Maart as. Aan de orde komt nu de waterleidingkwestie. De voorzitter licht toe, dat 't de bedoeling is een ven nootschap op te richten en in meer nor malen tijd tot stichting van een water leiding over te gaan, terwijl er voor de gemeente bijna geen risico aan verbonden is, daar alles door het Rijk wordt ge dragen. Na eenige besprekingen hierover wordt tot deelname besloten. De bestaan de regeling betreffende de salarisrege ling van den ambtenaar van den burgerl. stand wordt gehandhaafd. Tot leden der plaatsel. commissie voor schooltoezicht worden benoemd: G. J. Barentsen, mej. M. v. d. Harst, ds. A. C. Diederiks, C. Hart en S. Berrevoets Wz. Nu komt aan de orde de woninghuur voor het hoofd der school. B. en W. stellen voor de wo ning tegen 1 Jan. '22 op te zeggen voor de nu bestaande huur, doch daarna ze beschikbaar te stellen voor f 200 per jaar. Dit voorstel wordt verworpen. Een voor- stel-v. d. Berge om de woning beschik baar te stellen tegen f 225, wordt met algemeene stemmen aangenomen. De re kening van het burgerl. armbestuur over 1920 sluit met een goed slot van f 1343,63°. Alsnu komt aan de orde de havenbegroo- ting voor 1921. De inkomsten en uitga ven worden geraamd op f 5540, met een post van f 750 voor onvoorzien. Besloten wordt om hekken aan te schaffen ter be veiliging der bieten bij hooge vloeden Tot verzwaring van 't havendijkje wordt niét overgegaan. Op een verzoek van M. Beije, havenmeester, om zijn salaris met 10 pCt. te verhoogen, wordt na eenige bespreking afwijzend beschikt. De voor zitter stelt voor den havenopzichter Heijt voor één jaar een extra-toelage te geven 'van f 25. Aldus wordt besloten. Besloten wordt de peeslijk, liggende op de haven in 3 perceelen bij inschrijving te verkoo- pen, en den termijn voor het weghalen te stellen tot 15 Mei e.k.'De verordening op de Warenwet wordt zonder aanmer kingen goedgekeurd. Een schrijven in op- de lachlust van het talrijk opgekomen l^ek. „V. Z. O. S." beschikt over goede ">n en heeft ons een aangenamen ZONiorgd. een kinur__ ven, gaf d?E Na Zaterdagmiddag jj avonds een'Uelhn2 te hebben gege- de zaal van nï&e Auto-Bioscoop des hier. Beide keere#'.one voorstelling in bezet. De aanwezig^311 Splunter al- rouw hebben gehad ^aal zeer jgoed gegaan. Wat gegeven on geen be iede reen en menigpiaal dt?Pe te zijn van het applaus. Bizonder m^o'deed gekleurde film en 't hoofdnumö. zaal woeste levens". Er werd niets ve».de wat eenige aanstoot geven kon. Hét- niet te verwonderen zijn, als bij èv eventueele latere voorstelling de zaal te klein bleek te zijn. DREISCHOR. Donderdag- en Vrijdag avond werden alhier voorstellingen gege ven door de „Haagsche Autobioscoop", waarvan gezegd mag worden, dat ze on berispelijk werden uitgevoerd. De beel den verschenen in volmaakte rust en scherpte op het doek. Kortom de Haag sche Autobioscoop heeft het bewijs ge leverd een eerste klasse inrichting te zijn, welke gerust de vergelijking met (de vaste bioscopen in de groote steden kan doorstaan. De aanwezigen hebben dan ook een prettigen avond gehad. Ook de kinderen hebben een middag genoten; wat hebben ze gelachten. We hopen de bioscoop hier ook nog eens terug te zien. STAVENISSE. A.s. Vrijdag 11 dezer hoopt de heer C. de Vos alhier den dag te herdenken, dat 'hij vóór 60 jaar als ge meente-bode hier in dienst trad. ST.-ANNALAND. Bij Kon. besluit van 3 Maart is aan den heer B. J. Timmerman, op zijn verzoek, met ingang van 15 Mei a.s., eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van notaris alhier. THOLEN. Met ingang van 1 April a.s. i* W. D. Houtkamp alhier, voor den tijd van één jaar, benoemd tot opziener der vis- scherijen 2e klasse en aangewezen in het 2e en 3e district, met standplaats Har- lingen. i VLISSINGEN. De voorbereidende werk zaamheden van de Prov. Landbouw-Ten toonstelling zijn reeds in vollen gang. De boomen, die de trambaan scheiden van den nieuwen Jviiddelburgsohen weg, zijn over een grooten afstand gerooid en ook een deel der boomen langs de sloot tusschen den weg en het vliegterrein, ter. plaatse waar men ook begonnen is met het maken van den dam, die toegang zal geven tot dat deel van het vlieg terrein, dat voor de tentoonstelling be stemd is. ONDERWIJS. In de vergadering van ouders van schoolgaande kinderen op de open bare school te Nieuwerkerk l.i. Za terdagavond in de gemeentekamer door B. en >W. bijeengeroepen wer den in de onder-commissie geko zen de heeren W. Kesteloo, D. v, d. Wielen, M. v. d. Linden, 'N. A. Heijböer en C.s 'Overbeek, waarvan de eerste door de commissie als baar voorzitter werd gekozen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 1