Zierikzeesche Nieuwsbode 1.1. P's Eierpudding. abonnement: Maandag 28 Febr. 1921. zierikzeesche courant. advertentiën: Halfvastenmarkt. buitenland. binnenland. Pry 8 per 3 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschynt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. By contract belangrijke korting. 76ste JAARGANG. - No. 10590. lending °p de" da* vaD uit" üir. A. J. DE LOOZE Jr. Uitg.-Redact. M. J. KOSTE». save vflór are- l)o PaaschiHidiliug b(J uitnemendheid. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zibriizee maken bekend, dat de jaarlijksche Halfvastenmarkt op Donderdag den 3b Maart e k. alhier zal gehouden worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERBKERKE, Buxgem. P. F. WITTERMANS, Secretturis. Prinses Louise van België. De oudste dochter van Leopold II, prinses Louise van België heeft haar herinneringen te boek gesteld. „Ik heb den Enropeeschen storm overleefd en ik heb gezien, dat al degenen, - die my verstooten en beleedigd hebben, ver slagen en gestraft zijn". Aldus vangt de thans 63-jarige prinses het verhaal van haar lotgevallen en haar ingetrokken huwelijk met prins Philip van Saxen- Coburg aan. In den breede wydt zy oolr.uit over haar verblijf aan het hof van Tsaar Ferdinand van Bulgarije, een zwager van haar. Van hem vertelt zy o. a. de volgende „vriendelijkheid" Alles in het publieke en particuliere leven van Ferdinand van Bulgarije was ongelooflijk. Hy moest bezeten zijn door een kracht, die niet van deze aarde was. Ferdinand geloofde niet '*an God, hy geloofde in den duivel. Soms vroeg Ferdinand my, wanneer wy des avonds alleen waren, iets voor hem te spelen. Hij kwam dan bij de piano staan en luisterde in stilte. Tegen middernacht richtte hij zich plechtig op, zijn gelaats trekken waren strak. Als de klok twaalf uur sloeg, zeide hij: „Speel den marsch uit Aïda". Hy begaf zich naar 't midden van de kamer, nam een plechtstatige houding aan en mompelde onbegrijpelijke woorden, die my verontrustten. Na afloop van dit vreemde tooneel vroeg ik hem, wat hij had uitgevoerd, toen ik op zijn verzoek den marsch uit „Aïda" speelde. Hy antwoordde: „De duivel bestaat. Ik heb hem geroepen en hy kwam". Polen en Roemenië. Volgens bevoegde inlichtingen begeeft prins Sapieha zich naar Boekarest om de laatste hand te leggen aan een militaire overeenkomst tusschen Polen en Roemenië, die in den laatsten tyd ontworpen is door generaal Halier en den Roemeenschen generalen staf, en die weldra zal worden geteekend. Deze overeenkomst zou tegelijk een econo misch en militair karakter dragen en gericht zijn tegen het Bolsjewisme. Er wordt moeite gedaan om Tsjecho- Slowakye over te halen zich bij deze overeenkomst aan te sluiten. Duitschland's steun aan (le Bolsjewiki. Volgens de Berlijnsche bladen beeft de socialistische Ryksdagfractie besloten, op initiatief van Bernstein een voorstel in te dienen, om de kwestie van de 50 millioen marken in goud, welke tijdens den oorlog door het Duitsche legerbestuur aan de Russische bolsjewiki zouden zyn geschonken door een parlementaire com missie te laten onderzoeken. Dertig jaar in de gevangenis. Voor de Londensche rechtbank stond dezer dagen een man terecht, die wegens inbreking werd veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Uit de dossiers bleek, dat beklaagde sedert 1880 niet minder dan dertig jaren in de gevangeniB had doorgebracht. Veertien dagen nadat hy zijn laatste vonnis had uitgezetenwas hij wederom in arrest gesteld voor het feitwaarvoor hij thans tot drie jaar werd veroordeeld. Poincaré's oordeel. In zyn kroniek in de „Revue des Deux Mondes" toont Poincaré aan sprekende over de quaestie der schade loosstelling, hoe moeilijk het zou zyn om in geval Duitschland uit eigen beweging op zich zou nemen de verwoeste stroken te herstellen, botsingen te ver mijden tusschen de bewoners die onder de strenge bezetting hebben geleden, en de Duitsche officieren en onder officieren, die als ingenieurs of opzichters zonden terugkomen. De oud-president legt opnieuw den nadruk op de noodzakelijkheid voor de geallieerden om eensgezind te blijven tegenover het weerbarstige Duitschland. Eerste Kamer. Overeenkomstig het door den voor zitter aangekondigde voornemen zijn de ledon der Eerste Kamer van de Staten-Generaal thans ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 1 Maart des avonds te 8V2 uur. De „uitgetrokken" sigarenmakers. Naar Het Volk meldt heeft de Sigaren - makersbond thans een schrijven ont vangen van den minister van Arbeid, inhoudende, dat aan de werkloozen, die in 1920 „uitgetrokken" waren, in 1921 geen reglementaire nitkeering uit de werkloozenkas mag worden gedaan. Zij zullen aangewezen blyven op den steun, door de daarvoor benoemde com missies te verstrekken. Steenkool aangeboord. Met de boortoren onder de gemeente Spanbeek zijn de eerste kolenlageq aan geboord. Naar men van bevoegde zijde mededeelt, zullen nog. op drie andere plaatsen in dezelfde gemeente boortorens worden geplaatst. De nieuwe posttarieven. Het hoofdbestuur der Posteryen en Telegrafie heeft een handig boekje uit gegeven, waarin de wijzigingen van het posttarief, welke met 1 Maart a.s. in werking treden, op zeer duidelijke wyze worden medegedeeld. Zeer te waardeeren zyn de aardige teekeningen van Ton ran Tast (Ant. van der Valk), die de tekst op toepasselijke wijze ver duidelijken en illustratief aanvullen. De lichamelijke ontwikkeling der rijpere jeugd. Het hoofdbestuur van de Feministische partij heeft een adres 'aan de Tweede Kamer gezonden, waarin zij kennis ge nomen hebbende van het wetsontwerp tot regeling van de lichamelijke ont wikkeling van de rijpere mannelijke jeugd, haar sterke afkeuring uitspreekt over de daaruit voortvloeiende militari seering van de mannelijke jeugd en ver zoekt dit wetsontwerp te verwerpen. Tegen de zomertijd. Het hoofdbestuur van de HollandBche Maatsch. van Landbouw heeft aan den Minister van Landbouw verzocht te willen bewerken, dat nog dit jaar de oude tijdrekening hersteld worde. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 24 Febr. De heer L. M. Hermans vraagt verlof tot een interpellatie over den aankoop van het huis voor den Raad van Arbeid te Tiel; op dit verzoek zal Vrijdag worden beslist. De motie-Duys betreffende het 'om zetten van het artilleriebedryf in een vredesbedryf onder landbouw, wordt verworpen met 60 tegen 16 stemmen. De motie-Kolthek aangaande omzet ting van het artilleriebedryf in een niet-winstgevend vredesbedryf onder beheer van de personeelsorganisaties wordt verworpen met 70 stemmen en één blanco; de motie-Ter Hall in zake een onderzoek naar den toestand der artillerie-inlichtingen wordt aangenomen met 41 tegen 36 stemmen. Het amendement-Duys op de begrooting van het artilleriebedryf, bedoelende schrapping van den post voor detachee ring van officieren aan artillerie-inrich tingen wordt verworpen met 59 tegen 16 stemmen. Het interpellatieverzoek van den heer Ketelaar betreffende teruggave van pen- sioentoeiagen wordt toegestaande in terpellatie zal plaats hebben op een nader te bepalen dag. Voortgegaan wordt met de behandeling der Suppletoire oorlogsbegrooting, be treffende militaire bezoldigingen. De heer Merchant betoogt dat politie- troepen overbodig zyn. Beter zou zijn uitbreiding van de marechaussee. Minister Pop betoogt, dat de gevraagde verbeteringen niet bepaald noodig zyn. De politietroepen zijn niet bedoeld als blijvende organisatie. Het ontwerp wordt aangenomen met 54 tegen 10 stemmen. Aan de orde is daarna het ontwerp inzake 0e electriciteitsvoorziening van het land. De heer De Kanter vreest dat de voorgestelde regeling groote financieele offers zal vragen van Rijk, provincie en gemeente. De heer Zijlstra meent dat het ontwerp tot Staatsexploitatie zal voeren. En die acht hij ongewenscht. De heer de Muralt heeft zyn amende ment op het Wetsontwerp: Electriciteits voorziening van het land, gewijzigd. Het luidt thans als volgtArtikel 11, lid 3, te lezen In dien raad zullen commissarissen der vennootschap zitting hebben tot ten hoogste een gelijk aantal, als dat van de leden, die uit de algemeene arbeidersorganisaties, en als dat van de leden, die uit de grootverbruikers van electriciteit zullen worden benoemd. Ter toelichting zegt de voorsteller: de invloed van de commissarissen der vennootschap mag niet te groot zyn Het komt wenschelyk voor, dat hun aantal niet grooter is dan elk van het aantal leden, dat de algemeene arbeiders organisaties en de grootindustrie in dien raad zullen innemen. Zitting van Vrydag 25 Febr. De heer L. M. Hermans krijgt verlof, op een nader te bepalen dag te inter- pelleeren over den aaukoop van het ge bouw voor den Raad van Arbeid te Tiel. Voortgegaan wordt met behandeling van 't ontwerp in zake de electriciteits voorziening van het land. De heer Zijlstra zet zjjn afgebroken rede voort. Hy vreest, dat de voorge stelde centralisatie duur zal zyn en te weinig bedrijfszekerheid zal geven. Bovendien levert zy gevaar op voor de defensiebelangen. Spr. dringt aan op intrekking van 't ontwerp en op een onderzoek of een algemeene regeling mogelijk is met be houd der bestaande decentralisatie. De heer De Muralt verdedigt 't ontwerp hij verwacht er goedkoope electriciteit van en aanmerkelijke bevordering van de belangen van industrie en landbouw, ïn de regeling der te vormen vennoot schap wenscht hy enkele veranderingen. De heer De Visser van IJzendoorn vreest, dat de nieuwe regeling de elec triciteit niet goedkooper zal maken. Hy ziet in de voorstellen geldverspilling en zal daarom tegen stemmen. De heer Van Vuuren ziet in het ont werp iets aantrekkelijks, n.l. dat de electriciteit onder bereik van velen zal komen. Als evenwel zeer groote gebreken niet worden weggenomen, zal hij niet kunnen véór stemmen. De heer Treub wyst r»p de zeer uiteen- loopende opinies van deskundigen, om aan te toonen, dat allerminst zekerheid bestaat, dat op de meest economische wyze electriciteit zal worden verkregen. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Voor de Nutsver- eeni'ging trad Vrijdagavond alhier op de heer H. Mich eisen, oud-direc teur der Hendrikschool op Curasao met een lezing met lichtbeelden, over „een reis naar en verblijf in de kolonie Curasao". In het eerste deel van spr.'s on derhoudende en leerrijke redevoe ring behandelde hij de re[s met een der booten van den W.-I maildienst die geregeld uit Amsterdam naar Curasao via Suriname vertrekken. De reis zelf is in tegenstelling met de vaart op Oost-Indië betrekkelijk eentonig, hoewel de tropische nach ten voor den Westerling, wanneer men in de keerkringen is aange land, groote bekoring hebben. De eerste plaats die van uil Amster dam aangedaan wordt is Parama ribo, dat den Kqziger erg ontnuch tert, indien hij zich een modern ingerichte stad had voorgesteld; al leen de weelderigo plantengroei ver rukt hem. Overigens verkeert heel veel in -dcsolaten toestand. Een ver gelijk met he\ aangrenzende Britsch Guyana is beschamend voor Su riname. Na het aandoeir van en kele Venezulaansche havens word* binnen korten tijd Curasao bereikt. In tegenstelling met Paramaribo heersCht hier welvaart en netdeid; een goede haven, waarin de groote zeeschepen kunnen binnenvaren, verdeelt Willemstad in twee deelen, welke door een schipbrug met el kaar verbonden zijn. Een groot deel der bevolking bestaat uil negers, terwijl eveneens een groot aantal Portugeesche Joden op Curacao een Woonplaats hebben gevonden. Op de schollen wordt het ITollandsch als voertaal gebruikt, doch de eilandbewoners spreken een dia lect dat uit een mengelmoes van Poll., Spaansch en Engelsch be staat. Het klimaat I'S er als in de tropen; regenen doet het niet .vaak, maar èls 't regent, bandjirt het, zoo dat misoogst herhaalde malen voor komt. In tegenstelling met Surina me is Curasao arm aan biósschen en plantengroei, hoewel er heel aardige hoekjes zijn. Na de pauze behandelde spr., die zich vooral in het laatste deel zij ner rede als een aangenaam cau seur deed kennen, de zeden en ge woonten, van dit voor ons vrijwel onbekende eiland, waarover in den laatsten tijd stemmen zijn opge gaan om het aan de Ver. Staten te verkoopen. Deze gedachte komt voort uit 't feit dal de bcgrooling voor Curasao geen enkel jaar slui tend is te maken en t moederland geregeld ongeveer een paar ton bij moet passen. Benige tientallen ja ren gleden was het eiland welva rend door zijn phosphatenrijkdom, 'doch door een verschil met devn eigenaar en de Ned. regeering, lig gen thans de pliosphaat-ontginnin- gen stil. Het ejland schijnt thans weer een betere toekomst tegemoet te gaan, daar vele schepen komen (bunkeren. De kolen daarvoor be- noodigd worden van uit Amerika aangevoerd. Treffende staaltjes deelde spr. mede over den smokkelhandel niet Venezuela, die welig tiert en Üe ver wikkelingen die Nederland met laatstgenoemd land eenige jaren ge leden heeft gehad. Tal van lantaarnplaatjes hebben spr.s rede verduidelijkt en veraan genaamd. De heer Prakke was de tolk der talrijke aanwezigen, loep hij den heer Michelsen dank zegde voor zijn aangename en leerrijke voordracht. DREISCHOR. In de smaakvol versierde zaal van den heer Slager vierde „Harmo nie Crescendo" j.l. Vrijdag haar 20-jarig jubileum. Na het eerste nummer van het programma „de Crescendo-marsch", ge componeerd door haren directeur, dei^ heer Theewis, sprak de president der ver- eeniging eenige [welgemeende woorden tot genoemden heer, die lief en leed deze 20 jaren met „Crescendo" heeft gedeeld, hem huldigend met een krans. De heer Thee- wis beantwoordde deze speech en stelde vooral op den voorgrond de vriendschap en waafdeering hem door de leden al die jaren zoo ruim geschonken. Tal van stukken werden daarna ten beste gegeven, waarvan moeilijk is te zeggen, welk het schoonste was. Ter afwisseling eenige levensliedjes, voor het meerendeel door de medewerkende dames gezongen, met zuivere, duidelijke voordracht. De 2de af- deeling bestond uit een operette van M. Schuil: „Rika's droom", in één bedrijf. De gevoelvolle melodieën, zoo geheel met den tekst in overeenstemming gezongen ,0oor meest alle goede stemmen, vooral de figuur van de wed. Ridder, de zang Van Hanna', spel en zang van Rika en Willem, hieHden de talrijke aanwezigen geboeid. Na afloop eenige woorden van waardeering uit het publiek. Zaterdag avond met de volksvoorstelling was de zaal wederom goed gevuld. NIEUWERKERK. Vrijdag gal' hel Gemengd Koor „Z. en V.' y <onder- afd. van het Fanfarecorps alhier (directeur de heer C. v. d. Have) in de zaal van de Meehaat, een uitvoering, mfet medewerking van den heer P. A. Jongmans (piano). Het programma bevatte: le. Vier zangnummers; 2e. een tooneelstukje met zang „Gemeubileerde Kamers te huur"; 3e. een duo-solo: „het An gelus (Cath. v. Rennes); 4e. weer vijf zangnummers; 5e. een blijspel met zang: „Een kleine vergissing" en tot islio.t een komische voordracht door 4 dames en' 4 lieeren, getiteld „De Gelukkigen". De zangnummers werden meestal zeer goed ten gehoore gebracht, de inhoud zoowel als de voordracht waren te prijzen; de solio „Het An gelus", viel minder gelukkkig uit, terwijl de nos. „Boven de Sterren" en Woudgedachten"' (met sopraan solo) o.i. een hooge mate van hun geoefendheid verrieden. De spelers in de beide tooneelstukjes, vooral in het tweede, behaalden door hun meestal natuurlijk spel een groot succes. Onze indruk is, dat het zangge zelschap goed op weg is en het, bij voortgezet te ijverige studie en onder de goede leiding die het be zit, tot een groote hoogte zal b ren- gen. SIRJANSLAND. Tot agent van politie te Rotterdam is benoemd onze dorpsge noot C. Olnee, Dezer /dagen had de dijkwerker M. v. d. Velde alhier het ongeluk, dat hij bij het steenzetten een stukje tegen zijn oog kreeg, dat van zoo danigen aard was, dat hij in1 't ziekenhuis te Rotterdam moest worden opgenomen. 1 SINT-ANNALAND. Donderdag- voormiddag kwam de gemeenteraad weder bijeen. Afwezig de heer Bie- rens. Voorzitter de heer C. M. P. W. Hanssens De notulen worden goedgekeurd. De kas van de wec- zen-armen is in orde bevonden, de rekening over 1920 sluit met een batig saldo vanj f 1243,38. Het raads besluit tot verhooging van de op- cenfen op de grondbelasting (nu 60 i>/o op de bebouwde en 20 op de onbebouwde eigendommen) is door Ged. Staten goedgekeurd. Ook is goedgekeurd de onderhand- sche verkoop van den hpuwgrond aan den Hoenderweg. Ingekomen is het verslag vai^ de volkshuisves ting over 1920. Het weezen-armbe stuur wordt door Ged. Staten ge machtigd de aangeboden bijdragen van f (295, f 400 ejnff 250 aan de ge meente uit te keer en. In afwijking van het in de vorige raadszitting bepaalde, zullen er voor t begraven sl'echtis 3 tarieven gelden: 80 ct. voor kinderen beneden 1 jaar, f |1,60 voor kinderen van 1 tol 11 jaar tn f 3i20 voor ouderen. In genoemde sommen is zoowel het begrafenisrecnl als het loon van den grafdelver be grepen. Aan den heer Inspecteur van de Belastingen te Zier ik zee., zal op zijn schrijven geantwoord wor den, dal de raad er de voorkeur aan geeft de plaatselijke inkomsten door eigen administratie te heffen. De voorzitter deelt nu mede dat het uitdiepen van de. haven vooir f ,615 geigupd is aan den heer J. van T Hof en 3 anderen. (Dal werk is bereids aangevangen). De toelage voor 1926 aan den burgemeester en den secretaris is door Ged. Staten goedgekeurd. B. en W. stellen nu vorr het salaris van den ambtenaar van den. burgerlijken stand te ver- ho gen tol f 500, wat met algemee ne stemmen wordt aangenomen. Het benppidijgde kapitaal voor de Waterleiding zal door het Rijk ver schaft worden, net bedraagt voor St.-Annaland f 186.300. De voor waarden daarvoor worden door al le leden geaccepteerd* Het mooie van die zlaak is, dat ze de gemeente geen cent kost, ook niet alis er later tekorten mochten zijn. In de com missie van toezicht op het lager onderwijs worden'•benoemd de hee- ren H. 'W Odink, A. Paape, J. M. Soeters, Abr. Goedegebuure Az. Jr. en F. M. Boogaard. Er wordt ver der met algemeene stemmen beslo ten ontheffing te vragen voor 2 jaar van de verplichting om licliamelij'ke oefening te houden, die door, de nieuwe wet op het lager onderwijs wordt vereischt. De huurwaarde van het huis van 't hoofd der school wordt op f 450 bepaald. Besloten wordt nu de distributie op te hef fen. De laatste rekening, sluitende met een goed slot van 1' 254,20^, wordt in handen eener commissie* gesteld tot onderzoek. Aan nvej. Van Elsacker—Steketee, wordt op de meest eervolle wijze ontslag ver leend, onder dankbetuiging voor de bijna 38 jaar lang bewezen dien sten, tegen 1 Mei a.s. Er zal in een vakblad een oproeping worden ge daan voor een nieuwe verloskun dige, legen een tractement van f 700. De steun vanwege de gemeen te aan een bedeelde geschonken, houdf met 1 Maart op. daar ze el ders Woont. Aan de heeren Bur gers en Boon zal opnieuw bouw grond worden verzocht, voor 4 wo ningen. De vergadering gaat nu in een geheime zitting over. POST EN TELEGRAPHIE. ZIERIKZEE. Verplaatst incl in gang van 1 Maart a.s de kantoor bediende J. v d. Berge van Zie- rikzee naar Wemeldinge. YISSCKÉKIJ B ER ICHTEN BRUINISSE. In de vorige tweek werden hier aangevoerd 1200 ton mosselzaad van de Belgische kust en 1000 ton van Ymui- den. ONDERWIJS. BROUWERSHAVEN. Vrijdag is het herbalingsonderwijs voor jon gens geëindigd. Aan den cursus is deelgenomen door 28 leerlingen, verdeeld over twee klassen. De re sultaten kunnen bevredigend ge noemd Worden. Voor de ontwikke ling der rijpere jeugd is het te ho pen, dat de volgende cursus een nog grooter aantal deelnemers mag tel/en. LANDBOUW EN VEETEELT. Woensdag vergaderde te Goes in „de Prins van Oranje" het bestuur van de Zeeuwsche smedencombinatie en het bestuur van de B. V. G. (Bond van Oud- leerl. L. W. C. in Zeeland). Doel was: door vergelijk in het hangende verschil tusschen smeden en landbouwers tot elkander te komen. Hoewel men in goede' harmonie ver gaderde, kon men niet tot definitieve besluiten komen. Getracht zal worden vanwege de Z. L. M. een pryzencommissie benoemd te krijgenwelke dan later met de smedencombinatie zal vergaderen, om door overleg uniforme regelingen zoo mogelyk te treffen. De smeden zullen dan een tarieven lijst presenteeren. (Af. Ct.) KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Gorinchem, J. G. Keij te Varik. Te Nieuwe-Tonge, H. J. van Schuppen te Groot-Ammers. Te Schoo- nebeek (toez.), P. Siemelink te Gaastmeer. Te Resteren, A. F. P. Pop te Ameide. Te Wijnjeterp (toez J. I. van Schaick te Lettelbert. Bedankt: Voor Hedel, K. van As te Dirksland. Voor Wijckel (Fr.), Jac. Eringa te Woerden. Voor O.-L. Vrou wen-Parochie A. N. Tonsbeek te Hinde- loopen. ZIERIKZEE. Op Zaterdag 26 Februari j.l. herdacht mej. T. Costerus, de bij alle ingezetenen bekende ijverige consistorie- dienares der Ned. Herv. gemeente, haar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 1