Zierikzeesche ffe Nieuwsbode SM KOHSCHULTE'S Witte Goederen speciale aanbiedingen. abonnement: advertentiën: Woensdaq 23 Febr. 1921. zierikzeesche courant 76ste jaargang. - no. iosss.- m»«din, »p den uit- heeft in buitenland. binnenland. Uit Stad en Provincie. Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel Reclames 30 ets. p. regel. By contract belangrijke korting. a Dir. J DE LOOZE Jr, Uitg.-Redact. M. J, KOSTE* gave vóór 11 ure. hebben gebracht, rial mijten in hun omtrek zich geen rat meer durft ver bosonen. Op alle mogelijke manieren heef' men de ratten jacht practisch aan gepakt en ook de liefhebberij er in bij de bevolking aangewnkkcrl. Hoe ook particulieren daarbij hun bes' doen. blijkt uit het feit, dat in .Ma rion (Ohio) eén bioscoop aan ieder, een. die een do ede ral aan het lo ket afgeeft, een vrijkaart geeft. liet is een probaat middel ge bleken. De huiszoekingen te Dublin. Dezer dagen hebben wij reeds ge meld. dal de Engelsche regcering er toe is overgegaan, een aantal mili taire maatregelen te nemen le Du blin. Zoo wordt hieromtrent aan de Daily Chronicle" gemeld, dat een groiot aantal Engelsche troepen, ge steund door tanks en gepantserde auto's, in Dublin in hel centrum der stad. een gestrenge huiszoeking uil- voeren; Het terrein dezer operatics be draagt meer dan een halve vier kante mijt en wordt huis voor huis afgezocht. Thans zijn ongeveer '20 straten en pleinen afgezet door prik- keldraadverspcrringen, en de toe gang' tol die afgezette gedeelten is streng verboden. Zelfs geen kran ten worden in het afgezette gebied toegelaten en er vinden evenmin postbestellingen plaats. De men- schen. die binnen het afgezette ge deelte wonen en in een ander deel van de stad hun bondschappen wil len doen, worden op dien tocht ver gezeld door gewapende polilic-agen- len. Hel onderzoek door de troepen gaal intusschen methodisch voort en zelfs klimt men met ladders op de daken om geen plekje oud oor- zocht te laten. In sommige huizen slaan niachinegeweren voor de ra men en de manschappen staan klaar ze le bedienen, zoodra dit noodig mlocht zijn. De stud dor moordenaars. Dal is Chicago, Van 1911 lot 1918 zijn in deze stad meer moorden ge pleegd dan in heel Engelandn.h 455 legen 420. In honden zijn in dat tijdperk 88 moorden gepleegd, dus in een stad, die driemaal zo? groot is als Cliicag') bedroeg de ori- minalitieil vijfmaal minder. Trouwens alle Amerikaanscjie sle den toonen een hoog cijfer voor moorden en pogingen lot doodslag In 11)17 b.v. had Cleveland (met een bevolking van Vin van Londen) drie maal zooveel moorden en moord aanslagen als Londen. In 1920 zijn in de Ver. Staten al leen 50 personen gelyncht. Montenegro tegen Servië. Volgens een bericht uit Zwitser land zouden de MontencJgrjjncn den heiligen oorlog legen de Serviërs uitgeroepen hebben. Getlinje is d.oor twee Servische regimenten bezet. De toestand zou zeer ernstig zijn. Hevige koude te New-York. De Times verneemt uit New 'i'ork.- Een hevige sneeuwstorm, zooals se dert twintig jaar niet is voorgeko men, woédde Zondag te New York. Binnen 10 minuten viel er meer dan een voel sneeuw, die op vele plaatsen lot een dikte van verschei dene voelen werd opgehoopt. Het- Iram- en treinverkeer ondervond een groote stremming. Ken passa giers trein raakte enkele mijlen tvui ten New York in de sneeuw vast en de passagiers m'oesten urenlang in de hevige koude wachten. Zij ge bruikten tiet houtwerk van den ireip om er een vuurtje van le stoken. Ook in de benedenstad werden over al vuren gestookt om de sneeuw te doen smelten. Er zijn zeven sterfgevallen do e de lievige, koude veroorzaakt. Een rat als toegangsbewijs. Tn verscheidene Amerikaanschc sleden voert men een verwoeden verdelgingsoorlog" tegen de ratten en er zijn gemeenten, die hef zoo ver Opheffing brandstofdistri butic. De Rijkskolendistribulie heefl aan de brandsloflenovjiiimissics medege deeld, dal in verhand met den rui men voorraad brandstoffen in den vrijen handel en de lag? prijzen die daarbij worden bedongen, de werkzaamheden der bra ik 1 sloffe n- commissies 'met 1 Maart a.s. kun nen worden beëindigd. Dc brand- stofdistributie houdt dus nog. écu maand vroeger op dan aanvankelijk het plan was. Bescherming van de confcctieny verheid. Met het oog op de buitenlandsche concurrentie vragen de gezamenlijke confeclie-fabrikanten een tijdelijke bescherming van dc confectie-nijver- heid, waaronder begrepen is de. la, bricagc van lingeries en de hoeden en petten-industrie, benevens de heffing van een valuta-toeslag. De Rijksmiddelen. Vali de opbrengsten in. de niet bijzonder gunstige Jauuari-mn m is de mooiste die der len doode opgeschreven Oorlogswinslbelasling die ongeveer 14.3 millioien heefl op gebracht. of bijna de helft van liet geheele bedrag der gewone midde len. En ongeveer 4Vs milliocn meer dan in 1920. Slecht is het resul taat niet: er kwam op de gewone middelen 31.3 milliocn binnen, le gen 32.6 millioen in Januari van tiet vorige jaar. Dc vermindering van zegel- en registratierechten doel een vermin dering der bedrijvigheid vermoeden. In dc vermindering der invoerrech ten spiegelt dc daling' der prijzen zich duidelijk af; in den verderen achteruitgang van den waarborg, een inkrimping van dc weelde. De opbrengst van den suiker accijns valt tegen. Overigens zette do inkomstenbe lasting haar stijging voort, al haai de zij liet 1 /j2 der raming niet; wal wèl' iiet geval was bij de dividend en lanti(an;ebclasling die hel cijfer 2.5 milliocn bereikte (v. j. 2 milli oen) legen een raming van 1.1 mil lioen. Grondbelasting wal hooger, vermogensbelasting wal lager. Van de accijdzen is verder gedis tilleerd nog sterk toegenomen (van 3.9 op 4.3 millioen) tengevolge van liet sterke inslaan van jenever vóór liet inwerkingtreding van liet ver hoogde tarief. Ook wijn, hier en ge slacht zijn 'gestegen, zout gedaald. Gunstig is de opbrengst der loods gelden: f 193.000 legen J' 174.1100 l>i: een '/is der raming g'ro;>L f 167.000. De handelsbeweging in onze havens toont dus nog geen vermindering De nieuwe posttarieven. Naar T N. v. d. D. verneemt, zou den dc nieuwe posttarieven reeds met 1 Maart a.s. in werking treden. gelijksch bestuur van liet comité veej) nutteloos werk. NIEUWEBKKHK. Op t2 en 19 Felaoiari j.l. werd door de Schiet- vereeniging „Graaf Adolf van Nas sau". ondor-afdeeling van Volks weerbaarheid, in de bewaarschool met. flobert patronen een wedstrijd gehouden. Gescholen werd met 5 patronen, schijf "Vooruitgang'", lel ling 1 tot 12, max. 60 punten. Het aantal deelnemers, 11 perso nen, was verdeeld in 2 klassen. De prijzen werden behaald in de le afdeeüng door: le pr. Joh. Elik- weerl Pz.; 2e. J. E. van der Have; 3e. I.. Nikerk; 4e.. 0. v. d. 'Berg; 5e. Mèrt de Reus Gz.; 6e. Jan Kik; 7e. O. J. Heijboer l)z.; 8e. M. P. Lodewijk; 9c. Jac.i Filikwcerl Gz.; 10e. A. v. d. Berg; tie. Ant. de Ea ter; 12e. O. II. dc Braai; 13e. Jae. Folmer; 14e. Oor. Lodewijk; 15e. S. Fobner. 2de afdeeling: le prijs; G. Braam; 2e. J. Brekclmans: 3e. C. Padmos; 4e. J. Sijricr Jae». 5a. W. Bom Jz.; 6e. Joh. Overboek Pz.; 7é. N. Krabbe Mz.; 8e. L. Brou wer; 9e. A. Sloot maker; 10e. Jan Viergever; lie. W. J. Heijboer Lz.; 12e. P. v.. d Weide. Bovenstaande toont duidelijk aan dat oefening kunst kweekt. BRUINISSE. Bij Kou. besluit van 21 dezer is opnieuw benoemd met ingang van 6 Maart a.s., toL bur gemeester dezer gemeente, de lieer S. Hagc. Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Zaterdag 5 Maart zal de offici eels opening plaats hebben van den verbindingsweg tusschen Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen in tegenwoordigheid van Ged. Sta ten van Zeeland en andere autorir teiten. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE. Ter openbare civiele te rechtzitting der arrond.-rechtbank1 van Dinsdag, is de heer mr. N. C. Theron (Mul der geïnstalleerd als griffier bij dat col lege. - J.l. Zatcr lag had de eerste in schrijving plaats voor inzendingen op de huisvlijt tentoonstelling. Velen, die zich voorgenomen Iiebbéii le exposceren, gaven zich echter toen nog niet up. De vraag „waarom",, drong zich aan ons op. Ja' waarom'? Wal is de reden; is men nog niet gereed'? Dit kan hen niet terug houden. want er is nog lijd in over vloed. Eerst in begin Mei moeien de Voorwerpen worden ingeleverd. Hét viel op, dat vooral dc jonge- ïfiri, om wie toch in hoofdzaak de ten toonstelling werd op louw ge zet, nog achterwege bleven Zullen zij a.s. Zaterdag, 'wanneer voor de tweede maal gelegenheid lol in schrijven is opengesteld, zien aan melden"? Wij willen het hopen, want door nakomen, bezorgen zij hel da- "welijke lie'klaagdc v. d. Linden in deze zaak de Judas.rol heeft ge speeld; toon haar man thuiskwam, bood zij hem een zoen aan en liet hem daarna de vergiftigde chocola de drinken. Spr. adit het bewijs van moord met voorbed ach ten rade door beide beklaagden geleverd, en requireert voor beiden levenslange gevangenis straf. Op dé publieke tribune weer klinkt applaus en uitingen van ont zetting. De uitspraak wordt bepaald o? 28 dezer. LANDBOUW EN VEETEELT. ZIERIKZEE, 22 Febr. Door de arrondis- sements-rechtbank zijn heden veroor deeld: P. M. C. van den W., 36 j van be roep smid, wonende te Nieuw-Vosmeer in hooger beroep, tot t 5 b.. s. 5 d. h., met verbeurdverklaring van het in beslag genomen botnet, wegens visscherijover- treding in de Zeeuwsche Stroomen. Eisch bevestiging vonnis kantongerecht te Tho len, f 50. Voor beklaagde was als raads man opgetreden mr. M. M. Hartog, advo caat te Bergen-op-Zoom; A. van Z., 20 j., arbeider, wonende te St.-M.'dijk, tot f 15 b-, s. 10 d. h., wegens mishandeling. Eisch f 40; J. J. den H., 12 j., zonder beroep, wonende te Oud-Vossemeer, tot f 10 b., s. 1 w. t s., wegens diefstal. Eisch voorw. plaatsing in een tuchtschool voor den tijd van een half jaar, met een proeftijd van 2 j. Toegevoegd raadsman mr. J. A. C, van Heusde. Vrijgesproken: C. D., 40 j., schipper, wonende te Stavenisse, in hooger beroep, beklaagd geweest van overtreding van de Binnenscheepvaartrageling. Eisch bevesti ging vrijsprekend vonnis van den kanton rechter alhier. Als raadsman was opgetre den mr. W. A. C. van Dam, advocaat té Rotterdam. Het vergifligingsdrama te Lisse. Onder zoer groote belangstelling is voor de Haarlemsche. rechtbank begonnen de strafzaak Legen de 34- jarige vrouw G. II. van der Maat, wed. J. L. van der Burg en haar vroege ren commensaal, den 45-ja- rigen Ca&paris van der Linden, hei den uit Lisse, die beschuldigd wer den tezamen den stotter j. L. van der Bur.g, den man van de eerste beklaagde, van het leven te hebben beroiofd door toediening van een kop chocolade met arsenicum. Beide beklaagden bekenden. In deze zaak waren door het O. M. 20 getuigen opgeroepen. Bij liel verhoor van de beschul digden vertelde dc vrouw, dat Van der Linden reeds anderhalf jaar bij haar woonde als commensaal. Er was tusschen hen een zeer vertrou welijke omgang gekomen, zoodat zij meenden dat Van der Burg le veel in liet gezin was. Met Van der Lin den iiad zij er meermalen over ge sproken, dal Van der Burg maar opgeruimd moest worden. In April of Mei iiad Van der Linden arseni cnm in huis gebracht. Later had 'lij gezegd, „dat is om je man op le ruimen". Van der Linden, daarop gehoord verklaarde dat hij het arsenicum in de chocolade gedaan had. Boven dien gaf hij toe, dat hij vroeger al eens arsenicum in de koffie van Van den Burg gedaan had. Daar van was Jiij wel ziek geweest, in nar niet gestorven. De Officier van Justitie wees er in zijn requisitoir op dat de vrou Dc .Maandag le Goes onder lei ding van den heer H. A. Hanken, gehouden vergadering van hel Stam boek voor liet Ned. Trekpaard (B. T.) afd. Zeeland, welke o..a. werd bij gewoond door den algemeen en voorzitter jjir. Van VredenIvurgli en den algemeenen secretaris den heer De Vries, sprak zicJi met 25 legen 17 stemmen uit tegen het voorstel van het hoofdbestuur om het aan tal keurmeesters van 3 op 2 Lenig te brengen. De meien ing werd ge opperd, dal het wenscnelijk zou zijn om de Belgische paarden alleen voor stamboek A toe te talen en niet voor B. Tot commissarissen werden her kozen de heeren II. A. Manken, Wil- helminadorp, en P. Vogelaar, St.-Fi- lipsland. Besloten werd, voor de na tionale tentoonstelling in Den Haag f 4000 uit te trekken en voor de ten- toon'steling te Middelburg f 2000. De begroeting: 1921 werd voorloo- pig vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op f 11,150. (Batig slot '20 3100.) Besloten werd, zoo mogelijk, de paarden der afd eeting gezamenlijk naar Den Haag te verzenden. Coöperatieve smederijen. In den laatsten lijd is in Zeeland zeer. veel gesproken en geschreven over de oprichting van coöperatieve smederijen ten behoeve van den landbouw. Te Heinkenszand in Zuid-Bevefaiid zal de eerste verschij nen; een werkplaats is reeds ge huurd, dc inventaris aangeschaft en een oproep voor een bedrijfsleider heeft plaats gehad. Goedkoope Cliili? Naar wij vernemen wordt den laatsten tijd in onze provincie een graiiwvüijj zout aangeboden als gord. koop Chilisal peter, dat volgens een onderzoek van liet Rijks Landbouw proefstation tc Maastricht, mats' m'ét Chilisalpcter heefl uit te staan. Het onderzoek wees uit, ;lal<in tiet opgezonden monster stikstof als ni traat' afwezig waszoodal deze stof als stikstofmest totaal waardeloos is. Niettegenstaande dat bedraagt dc prijs voor dit goedje niet minder dab f liS' peii' 100 K.G.; men zij dus op zijn lioedc. voor leveranciers van „goedkoope Chili". DFNTELOORD. Tot bestuurslid der landbouwvereeniging „Landbouwbelang" is benoemd de heer A. W. Bierens den brachten ieder hun felicitatie aan de feestvierenden over. Na de pauze werd een tableau vivant, voorstellende geloof, hoop en liefde, ver toond, waarop ds. Adriani het woord ver kreeg. Z.Eerw. sprak de jongelui en ook de ouders toe, waarna hij met dankgebed sloot. ZONNE^MAIRE. Volgens de gehouden stemming blijft aan de stemgerechtigden het bCroepings- en verkiezingswerk in het eerstvolgend 10-jarig tijdperk opgedragen. 37 stemmen werden uitgebracht, waarvan drie op den kerkeraad. DINTELOORD. In een gehouden zen- dingspredicatie door ds. Gunning van De Vuursche werd een bedrag van f 119 ge collecteerd. 'S HEER-HENDRIKSKINDEREN. Zon dagvoormiddag had de bevestiging plaats van ds. J. H. C. Kamsteeg, overgekomen van Stavenisse, door zijn ambtgenoot en vriend, ds. Homburg van Goes. De beves tiger had tot tekst gekozen 2 Timotheus 4 2, le ged. Des namiddags verbond de nieuwe leeraar zich aan zijn gemeente, door het uitspreken van een gloedvolle rede naar aanleiding van Hebr. 12, vrs. 28 en 29. Aan 't eind der prediking richtte Z.Eerw. zich tót verschillende colleges en personen. Onderscheidene ringbroeders waren aanwezig. Ds. De Voogd sprak een hartelijk woord namens kerkeraad en ge meente en liet met eenige wijziging toe gingen Gez. 96. Vooral des namiddags was de belangstelling, ook uit naburige ge meenten groot, en meerderen die zelfs geen staanplaats meer konden innemen, zagen zich genoopt terug te keeren. Geref. Kerk. Beroepen: Te Zwolle, C. Bouma te Hoofddorp (Haarlemmermeer). Te Uithuizen, R. Haitsma te Gaast. Te Paesens c.a., J. A. Berghuis te Nieuw- Buinen. Te Kamperland, F. J. van den Ende te Westkapelle. Aangenomen: Naar Zuidlaren, D. Drenth te Leimuiden. Naar Utrecht, R. E. v. Ar kei te Soest. Bedankt: Voor Wolvega, J. Voerman te Warn. Voor Rozenburg, G. Verrij te Hellevoetsluis. Voor Bunschoten en Spakenburg (A), J. F^ van Hulsteijn te Middelstum. Voor Vroomshoop, H. H. Schoemaker te Zwartsluis. Voor Ylst, J. van der Meuten te Schoonoord. Geref. Gem. Aangenomen: Naar (Middelburg, A. Ver hagen te Dirksland. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Hoogeveen, A. F. P. Pop te Ameide. Te Beesd, E( Warmolts te Nunspeet. Te Loon op Zand, J. Ronge te Hoog-Blokland. Te Muiden, C. B. Holland te Kampen. Te Nuenen-Geldrop mr. J. F. Dijkstra, cand. te Den Haag. Aangenomen: Naar Den Hoorn (op Texel) F. W. J. Brummer te Oosthuizen. Bedankt: Voor Poederoijen, S. C. Groe- neveld te Zuilichem; Voor Iérseke, Th. Jonker te Biezelinge. Voor Makkum, W.'A. P. F. L. Jörg te Harlingen. Voor Garijp, S. Ybema te Ferwerd (Fr.) ZIERIKZEE. Maandagavond had in de bovenzaal van het „Huis van Nassau" de 31ste jaarvergadering plaats de C. J. V. Samuel", onder leiding van ds. Van jMeer van Noordgouwe. De voorz. der vereent ging, de heer W. ten Haaf, opende deze druk bezochte bijeenkomst met een woord van welkom aan allen, waarna Ps. 103 1 en 6 werden gezongen. Hierop ging ds. Van |Meer voor in gebed. Z.Eerw. hield daarop een bijbelbespreking naar aanleiding van een gedeelte uit het evangelie van Mattheus, welke met be langstelling werd aangehoord. Ter afwisseling gaven eenige jongelui eenige muziek- en zangnummers ten beste, welke blijkens den algemeenenbijval in den smaak vielen. Door den secretaris, penningmeester en bibl'othecaris werden de verschillende verslagen voorgelezen, terwijl de le:der der knapenvereeniging een uiteenzetting zijner werkzaamheden gaf. Vijf van elders gekomen afgevaardig VAN HEINDE EN VER. Ook in het Oosten van Colorado (V. St.) wordt thans, evenals in Nebraska, door vele boeren de mais gestookt in plaats van steenkool, omdat het hun, bij de tegenwoordige prijsverhouding, voordeeliger uitkomt. De rivier Mamore (Bolivia, Z.-Am.) is buiten haar oevers getreden en heeft de stad Trinidad overstroomd. Aanzienlijke schade is aangericht duizenden zyn dakloos. De volksstemming in Opper-Silezië zal voor den 2üsten Maart plaats hebben. De regce ing van Lithauen eischt uitstel van de volkstelling van tenminste 8 maanden. Een Voor-Indische Maharadja heelt ^(jn vo. dering op den stast, groot 280,000 pond sterling kwijtgescholden. By een schouwburgvoorstelling te Borko^yitje (Opper-Sii.) hebben een aantal Duitschers, g'-zeten in een met mitrail leurs bewapenden auto, geschoten op de Poolsche bezoekers, die het gebouw verlieten. Een aantal werd gedood of gewond Krassin komt binnen enkele dagen naar Londen om de afgebroken onder handelingen voort tc zetten en tot een goed cind°. te brengen. In verscheidene groote steden van Italië hebben burgertwisten plaats gehad. Te Milaan zyn enkele gewonden gevallen. Met den beroemden tenor Caruso schynt het wat bct« r te gaan. Men hoopt hem midden Maart naar Italië te kuDnen brengen. Te Delhi (Engelsch-Indië) is de vorige week de auto-tentoonstelling een prooi der vlammen gewordeD. Tal van auto's zyn verbrand. De schade bedraagt cirea l'/j millioen gulden. Prins Iienry, een zoon van den koning van Eügeland, is by een vossen jacht van zijn paard gevallen en niet ernstig gewond. De Oostenrijkschc staatsambtenaren zyn met de regeering tot overeenstem ming gekomen. Zy ontvangen voor Febr. een voorschot van 2900 kronen. Zondag hadden zeven touristen een ski-tocht ondernomen naar den Dach- steia in Beieren. Ze werden onderweg door een sneeuwstorm overvallen en zijn allen om het leven gekomen. Ze werden bevroren gevonden. Te Spa is een aardschok ge voeld. Deuren en vensters sloegen met geweld open. Bij botsingen te Ivaschau (Fa-S.) tusschen werklieden en politie vie len 14 do* ode li en 20 gewonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 1