Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement: Maandag 17 Jan. 1921. zierikzeesche courant. advertentien binnenland buitenland. Prijs per 3 maanden f 1,50, franco per post 1,80. Voor het buitenland per jaar f .10,—. Afzondcrlykè nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 6ste JAARGANG. - No. 10-7 Oir. A. J DE LOOZE Jr. (Jit?-Redact. M J. KflSTFN van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 11 ure. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vnn Zierikzke brengen ter openbare kennis, dat de beslissing op liet verzoek van H. KOTTÉR1NK, directeur der Zierikzeesche Brikettenfabriek alhier om op bet terrein dier fabriek, kadastraal bekend in Sectie 13. No. 2112, in een daarvoor te bouwen afgesloten machinekamer een Locomobiel van 40 paardekracht, 'voor het drijven van verschillende machines, te mogen plaatsen, door lien is V ERDAAGD tot den 15 Februari 1921, op grond dat de berichten, bedoeld in de artikelen 7bis en 12bis dei- Hinderwet. nog niet van den Hoofd-Inspecteur van den Arbeid in het 10e District der. Arbeidsinspectie zijn ingekomen. Zierikkee, 15 Januari 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P. F. WÏTTERMANS, Secretaris. Een sluwe oplichter. Het Brusselsche parket heeft het sig nalement rondgezonden van DesiréFreim oud 32 jaar, ambtenaar aan 't ministerie van financiën, beschuldigd van ver duistering van 346000 fr. Hij had zich machtig gemaakt van titels, waarvan de eigenaars niet bekend waren. Deze had hij overgedragen aan een derdede directrice van een kloosterschool te Yperen. Daarna was hij deze gaan op zoeken, en had haar gezegd, dat de stukken abusievelijk op haar naam waren gezet, en had haar gevraagd om de chèques aan hem te endosseeren. Zoo doende had by zich van het geld weten meester te maken. Thans is hy er met een vrouw vandoor. De slapte in Engeland. Aangezien de slapte toeneemt, worden er een aantal schepen opgelegd. Jn de havens van de Noord- en Oostkust wor den honderden zeelui afgedankt. Een aantal groote kolenmynen, die ettelijke duizenden werklieden in dienst hebben, zijn thans stop gezet. Vijfhonderd ijzerwerkers zijn afge dankt in de streek van Furness. Te Harrow scheidt de ijzer- en staalmaat- schappij met het werk uit. De maat schappij heeft besloten om de fabrieken stil te leggen wegens den kritieken toe stand in de ijzerindustrie. De wetenschap oiuler de „dictatuur". De Duitschc bladen publiceeren een mededeeling van de Moskousche JPravdla, volgens welke de sovjet-regcering offi cieel verklaard heeft, dat de dictatuur van het Russische proletariaat ook voor de wetenschap geldt. De sovjet-regee ring zou zelfmoord begaan, indien zij een vrij wetenschappelijk onderzoek en onderricht toeliet. Voor het onderwijs van de juridische en historische facul teiten worden slechts personen toege laten, die op grondslag van het revolu- tionnaire marxisme staan, en een aanbeveling kunnen toonen van de plaatselijke sovjets. Roemenië wapéiït zich. De Roemeensche regcering heeft de contracten geannuleerd voor den ver koop van een kwart millioen geweren, daar zij een bolsjewistisch offensief vreest. Ondanks de verklaringen van den Roemeenschen gezant in Frankrijk, verwacht de regeering van Boekarest nog voor de lente een rooden inval ter vermeestering van Bessarabië en de Boekowina. Kolonel John Peter Grant uit Ottawa, had een contract voor den koop van 250,000 Martin nenrygeweren en 11,000,000 patronen, uit te voeren via Comstanza en Galatz Grant advi seerde om het contract te annucerlen daar alle wapens noodig; zullen zyn ter verdediging van het land tegen een aanval van de bolsjewiki. Deze geweren werden naar Roemenië verscheept via Rusland door de Engèlschen in het begin van 1917. Het incident van Wladiwostok. Het Am. dept. van staat heeft 'n officiecle nota van leedbetuiging van de Japan-, sche regeering ontvangen wegens het doodschieten van de Amerikaansche officier-machinist door een Japansctrn schildwacht te Wladiwostok. De Oostoiirykschc poststaking. De poststaking in Oostenrijk duurt voort. Te Weenen en in de meeste steden van het land worden geen brieven meer besteld. Bij de onderhandelingen stelde de regeering voor om door 3 juristen te laten beslissen welk stand punt in het geschil h^t juiste is, dat van de regeeriog of dat van de stakers. Dit voorstel werd dour de stakers goed gekeurd. De juristen deelden het resul taat van het onderzoek mede, dat voor de stakers ongunstig was. De Liberale Unie. De Liberale Unie heeft in „Industria" te Amsterdam een buitengewone huis houdelijke algemeene vergadering ge houden, waarin het hoofdbestuur het navolgende voorstel ter behandeling had voorgedragen De algemeene vergadering van de Liberale Unie, gehoord de mededeelin- gen van het hoofdbestuur betrekkelijk de voorbereidende stappen teneinde tot de stichting van een nieuwe vrijzinnige staatkundige partij te kunnen geraken overwogen het door het hoofdbestuur gedane voorstel; besluit: lo. het tot dus ver door het hoofdbestuur verrichte tot uitvoering van de motie van 8 Mei 1920 goed te keuren; 2o. het aan haar mede gedeelde concept-program in beginsel te aanvaarden als grondslag voor de stichting van de bovenbedoelde nieuwe staatkundige partij; 3o. het hoofdbestuur te machtigen alle verdere stappen te doen en maatregelen te treffen, noodig om in een volgende algemeene verga ring eén definitief besluit te kunnen nemen. De vergadering, die zeer druk bezocht was, heeft hieraan met op één na alge meene stemmen haar goedkeuring ge hecht, doch niet dan nadat een wijziging in punt 3 van dit besluit was aangebracht, waardoor dit punt thans luidthet hoofd bestuur te machtigen, met inachtneming van de wenschen door de partij in haar vergadering uitgesproken, alle verdere stappen te doen enz. De Volk stolling. Het nut yan een volkstelling wordt nog veel ,te weinig ingezien. In het Vad. wordt het belang dier telling uiteengezet, waaraan we het volgende ontleenen De splitsing in leeftyd heeft een zeer groot belang voor de Levensverzeke ringsmaatschappijen bij berekening van leefkans en sterftc-statistiek. Het staat vast, dat deze maatschappijen zeer zeker belangrijke sommen zouden willen by- dragen, als men hun hulp inriep. De vraag omtrent de kerkelijke ge zindte heefc voor den Staat groot belang, zoolang de scheiding tusschen kerk en staat nog niet is voltrokken. De volks telling verschaft het Ryk gegevens voor subsidie-regeling, aantal predikants- en pastoorsplaatsen enz. De beroepsvraag is zoo goed als uit sluitend in het belaog der arbeidswet geving gesteld. De rijksverzekeringsbank zit als 't ware te springen, om den uit slag te vernemen. Zij ziet in de volks telling een zeer waardevolle controleuse en wegwyster in haar bedryf. De vraag omtrent het aantal vertrek ken is alleen in het belang van de woningstatistiek gedaan. Ware het niet te omslachtig geweest, men zou er ook de maat der vertrekken by gevraagd hebben. De rijkswoningtelling zal door de volkstelling een belangrijke aanwinst verkrijgen. De vraag omtrent physieke gebreken is op de vraaglijst gebracht op verzoek van drie orthopedisten, en wel met zuiver philantropisch doel. Men wil gaarne den omvang der kwaal leeren kennen, opdat het verhelpen vergemak kelijkt worde. Deze vragen zijn niet uit nieuwsgierigheid, maar enkel in het belang van de volksgezondheid en in gevolge particulieren aandrang gedaan. Dienstregeling spoorwegen. De nieuwe Zomerdienstregeling zal worden ingevoerd op 1 Juni a.s. Op dien datum zal óp het geheele Europeesche continent een nieuwe spoorwegdienst regeling worden ingevoerd, waartoe op de laatstelijk gehouden internationale spoorwegcoDferentie te Bern werd be sloten. Verhooging posttarievcn. Zooals gezegd, zal de verhooging waarschijnlijk 1 April, eventueel vroeger, ingaan. Maar eerst moet het ontwerp nog door de Eerste Kamer worden aan genomen, en bij het afdeelingsonderzoek dier Kamer is nog al critiek uitgesproken. Er waren leden, die oordeelden, dat de posterijendienst niet bepaaldelijk zich zelf behoeft te kunnen bedruipen hy is immers ingesteld ten algemeenen nutte. Anderen echter oordeelden, dat de dienst toch zooveel mogelijk zonder verlies moet werken. De in uitzicht gestelde tariefsverhooging kon evenwel geen algemeenen by val oogsten. Voor eerst werd de vraag gedaan of het huidige tekort niet in hoofdzaak, althans voor een zeer groot gedeelte, het gevolg is van nevendiensten (uitvoering van verschillende wetten), die aan de post zyn opgedragen en waarvoor geene of geene genoegzame betaling plaats heeft. Vooral tegen verhooging van het briefkaartenport bleken enkele leden gekant. De parte in ent van defensie. Tegen de samenvoeging van de depar tementen van oorlog en marine is in de afdeelingen van de Kamer tamelijk veel kritiek geuit. Uit Stad en F.rovincie. ZIERIKZEE. Nu wij mogen veronder stellen, dat de circulaires betreffende de op 3, 4 en 5 Mei a.s. te houden huis- vlij ttentoonstelling in grooten getale zijn rondgezonden en velen hebben bereikt, die mee kunnen werken tot het slagen dezer expositie, meenen wij een woord ter aanbeveling niet te mogen achter houden. De wyze van aanmelding, inle vering enz. is duidelijk genoeg in de circulaire vermeld, terwijl voor de be woners buiten Zierikzee de hoofden van scholen zich bereid verklaard hebben hunne gewaardeerde medewerking te verleenen. De aan het slot der circulaire ge noemde lyst van voorwerpen is met opzet niét uitgebreid geworden om de deelnemers te dwingen zooveel mogelijk zelf uit te denken wat ze zullen maken. De tijd van voorbereiding is ruim genoeg het is nog maar Januari om 's avonds, hetzy in huishoudclyken kring, hetzij ergens anders aan deD gang te gaan. De vorige tentoonstelling, die zoo uitstekend slaagde, doet ons ver wachten, dat de jeugd en de ouderen hun best zullen doen, om ook deze expositie schitterend te doen slagen. Zij, die geen circulaire ootvingen kunnen er een aan 't clubgebouw der padvinders, Poststraat C no. 91 aan- ragen, eiken Woensdag- en Zaterdag avond tusschen half 8 en half 10 of aan een der correspondenten. Blijkens een in dit blad voorko mende advertentie zal a.s. Zondagavond de tooneelvereeniging „St.-Lieven" een uitvoering geven in het Huis van Nas sau, met medewerking van 't Strijkorkest onder leiding van dhr. P. A. Jongmans. Bij de Zaterdagavond gehouden lezing door den-heer D. van Staveren, voor de ver. „Algemeene Ontwikkeling", deelde de voorzitter, mr. H. Polvliet, 't een en ander mede over de aanschaffing van een bioscoop, welke op initiatief van den heer P. v. d. Have binnen zeer korten tijd werd aangeschaft, waarbij de heeren Prakke en Cock zich veel moeite getroost hebben. In de tamelijk groote kosten van aanschaffing werd aardig tegemoet gekomen, doordat de thans ontslapen schoolcommissie het saldo harer kas aan „Algemeene Ontwikkeling" overdroeg. Het bestuur dezer vereeniging stelt zich voor één of meermalen in het jaar een bioscoopvoorstelling te geven in de scholen van alle gezindten. Nadat de heer Van Staveren het woord had verkregen, begon deze een causerie over „de bioscoop in dienst van het onderwijs". Op duidelyke en bevattelijke wyze zette de onderhoudende spr. de voordeelcn van dit nieuwe leermiddel, dat zoovele voortreffelijke eigenschappen bezit boven andere, uiteen, zonder ér een overdreven waarde aan toe te kennen. Het bioscoopkwaad en -gevaar werd door hem uitvoerig besproken en den nadruk gelegd op 't feit, dat de menschen die over de bioscoop niet gunstig oordeel en, meestal menschen zyn, die er totaal niets van weten of er nooit een gezien hebben. Spr, ontkende evenwel niet, dat er films bestaan, die buitengewoon verder felijk zijn en 't een schande mag genoemd worden dat zoovelen er naar gaan zien, maar dat zijn geen schoolfilms. In dit lipht bezien, is 't vermeldenswaard, mede te deelen, dat de staatscommissie over het bioscoopvraagstuk unaniem van oor deel was, dat de sr/iooZbioscopen niet moeten verdwynen. Het is niet waar, dat de schoolbioscopen verkeerd zouden zynzy vormen eerder een bestrijdingsmiddel tegen het bioscoop kwaad en -gevaar. Het kwade dient bestreden met het goede; van alle tucht middelen, die er bestaan, is het goede voorbeeld nummer één. Hierna begon het filmapparaat zijn nuttig werk met levende beelden op 't doek te brengen en den toeschouwers te overtuigen van 't groote nut, dat zy biedt xpor aanschouwelijk onderwys. Achtereenvolgens kregen \ve te zien „Het leven der byén", de verschillende fraaie gedeelten van Gouda en de in terieurs der daar ter plaatse bestaande iriföustriënals de pypenfabriekde stearinekaarsenfabriek en dc plateel- fabriek. Tot slot werd een ontspaunings- film vertoond, n.l. „een schoolreisje naar Soesterberg", dat voor schoolfilm zeer zeker een hoogst* aantrekkelijk beeld voor de jeugd te aanschouwen geeft. Deze demonstratie heefc o. i. overtui gend bewezen, dat de schoolbioscoop uitmuntende kwaliteiten bezit voor aan schouwelijk onderwys. De voorzitter dankte den heer Van Staveren hartelijk voor zijn onderhou dende eh leerrijke voordracht, waarmee het aanwezig publiek ten volle instemde. Jammer, dat niet meerderen aanwezig waren om dit a.s nieuwe leermiddel op de school te bezichtigen. Commissaris der Koningin in Zeeland. Het bericht als zou mr. R. J. H. Patijn, secretaris-generaal aan het depar tement van buitenlandsche zaken, be stemd zijn om mr. Dijckmeester op te volgen als commissaris der Koningin in Zeeland, is volgens het Nederl. Corres pondentiebureau in den liaag van allen grond ontbloot. De vervulling vaa de vacature zal nog wel eenigen tijd op zich doen j wachten- 1 Naar de N. Z. Ct. meldt, worden als ernstige candidaten voor het ambt van Commissaris der Koningin in Zee land genoemd de heeren mr. Zimmer man, burgemeester van Rotterdam; mr. Dijckmeester, burgemeester van Zutphen en mr. dr. Snouck Hurgronje, griffr r der Staten van Gelderland, de beide laatste heeren zyn resp. een zoon cn een schoonzoon van den tegenwoordigen commissaris. SEROOSKERKE. I)e geilenfokver- eeniging Serooskerke en Omstreken lïield in café Rerrevoets Woensdag 12 Jan. 1.1' hare jaarvergadering, die door vele leden en belangstellenden werd bijgewoond, waarbij tevens de lieer Sietema, assislent-zuivelcoinsu- lenl, een lezing niet lichtbeel den hield. Uil hel verslag van den penningmeester bleek, dat 70 geiten waren ingeboekt, wal, met het oog op liet houden van een wilden bok in den omtrek, zeer goed genoemd mag worden. De ai'tr. bestuursleden L. Bakker, M. G. II. van den Berge en C. v. d. Velde, werden herkozen. Als bokliouder werd aangewezen D. Verboom Jz., voor, f 65, legen liet vorige jaar voor 1' 120, wat wel als een g'roo t voordeel voor de kas kan worden aangemerk 1 Ilicrna kwam de lieer Sietema aan hel woord, die op duidelijke en leerzame wijze doel' cn streven van de P. V. uiteenzette. De voorzitter dankte na afloop den heer Sietema voor zijn prach tige en leerrijke avond. BURGH: Door de vergadering der Ingelanden van den polder „Burgh en Westland", is op zyn verzoek met iögang van 1 Me*, 1921 eervol ontslag verleend aan den Heer W. Boot Wz. te Haam stede als Ontv.-Griffier van genoemden polder. De ingelanden zullen den yve- rigen ambtenaar, die meer dan 50 jaar zijn ambt met de meeste nauwgezetheid en plichtsbetrachting vervulde, met leed wezen zien heengaaD. In dezelfde ver gadering werd tot Dykgraaf herkozen dhr. C. A. v. Zuyen te Burgh. Donderdag j 1. hielden de leden van het musschengilde „Haamstede en Burgh" hunne jaarvergadering by den heer v. Graafeiland alhier. Door den boekhouder werd verslag uitgebracht vau de in het afgeloopen boekjaar aan gebrachte vogels en eieren. Ingeleverd werden 3312 mussehen, 2232 musschen- eieren, 184 oude-duiven, 313 duiven eieren, 55 jongc-duiven, 63 kraaien en kauwen, 17 kraaien- en kauwen-eieren, totaal 6176 stuks. De 4 uitgeloofde premies werden toegekend resp. aan de inbrengers van 572, 565, 368 en 161 stuks. De aftredende bestuursleden wer- deir herkozen. Na afloop der vergadering bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. ZONNEMAIRE. Vrijdag j.l. gaf de Dhr. Zangve reiniging „Halleluja', onder leiding vail Idea lieer II. van den Duel, een welgeslaagde uit voering voor een stampvolle zaal, Na afloop werd de vereeniging en den directeur gecomplimenteerd door den burgemeester niet de ge maakte vorderen. Z.E.A. roem de inzonderheid de glasheldere, na tuurlijke stem van mej. M. v. d. Velde. De bijeenkomst, die geopend was door ds. Iloek, werd ook door Z.Ew. gastoten met dankbetuiging aan de aanwezigen voor hunne belangstel ling, inzonderheid de afgevaardig den van andere vereenigingen, waarna met dankgebed geëindigd werd. DREISCHOR. De goede naam van mej. Ant. v. Dyk, als vertolkster van oud-Nederlandsche en nieuwe levens liederen, in den loop dezer week op ons eiland gevestigd, heeft zich ook hierbij haar optreden 1.1. Vrijdagavond voor onze Nuts vereeniging weer schitterend gehandhaafd. Het programma werd in geleid met het oude lied: „Van twee Coniocskiuderen", voortgezet met: „Uet daghet in den Oosten" en andere, door haar zoo gevoelvol gezongen, daarbij gekleed in middeleeuwsch costuum. Dit werd gevolgd door liederen met luit begeleiding uit Hollandsch gouden eeuw, o. a. van Bredero, den Speenhoff uit die dagen. N* de pauze gaf ze verschillende levensliedjes uit onzen tijd, waarvan wel: „De hofjesjuffrouw" en „Het Ver jaringsgeschenk" met den meesten bijval door het groot aantal aanwezigen werden begroet. Met de afscheidswoorden van den voorzitter „tot weerziens" stemden dan ook allen met een luid applaus in. Zaterdagavond j.l. hield de geiten- fok vereeniging hare jaarvergadering. Na de 'opening door den voorzitter leest de secretaris de notulen, welke worden goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester blijkt, dat er een tekort is van f 47, wat echter uit het reserve fonds kan gedekt worden, waarna er nog in kas is f 73. Wegens vertrek uit de gemeente en toetreding van nieuwe leden, blyft het aantal geiten op onge veer 150 stuks. In verband met de vele uitgaven wordt het dekgeld met alge meene stemmen verhoogd. De secretaris volgens reglement aftredend, wordt met algemeene stemmen herkozen. Op ver zoek van de Provinciale Vereeniging zal men een afgevaardigde naar de vergadering te Goes zenden, waar men dc reglementswijziging zal bespreken. Binnen afzienbaren tijd zal er een lezing gehouden worden met lichtbeelden, tot voorlichting in de fokkerij. Na eeDige besprekingen van algemeenen aard, sluit de voorzitter, onder dank, de vrij goed bezochte vergadering. OUWERKERK. Do afdeeiüljg der der S. D. A. P. hield Vrijdagavond een goed gestaagde vergadering met lichtbeelden in dc zaal .van den heer Stagier. De platen gaven een hoekt der politieke geschiedenis der laat ste 25 jaren, welke in 't kort door den lieer Lindeijer werden toe,ge- licht. IToewel reeds den vori'g'en avond een vergladering niet licht beelden door de geitenfokvereeni- giing was gehouden, was ook nu de zaal fl'ink vol. BRUINISSE. Voor een goed bezette zaal trad de vorige week de heer Sliggers, hoofdambtenaar bij den Raad van Arbeid te Goes, in het hotel „Storm" op met een rede over de Verplichte en Vrijwillige Ouderdomsverzeker ng. Na door den heer Burgemeester met een kort woord te zyn ingeleid, zette de spreker op heldere en bevattelijke wijze do voordeelen van beide uiteen. Veel goeds is door de ouderdomswet van 1919 reeds tot stand gebracht. Zoo werd krachtens deze sociale verzekerings wetten reeds f 717,000 uitgekeerd; voor het ressort, behoorende tot den Raad van Arbeid te Goes, bedroeg dit f 63000. Door vele voorbeelden werden de voor deelen der verzekering geïllusteerd. Met nadruk wekte hij de hoorders op bij de verplichte verzekering zich ook nog vrywillig te verzekeren, waardoor de te ontvangen rente belangrijk kan ver hoogd worden. Ouders kunnen hunne kinderen in de vrijwillige verzekering doen opnemen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door enkelen gebruik gemaakt. De spreker beant woordde deze op duidelyke wyze en sloot daarna de vergadering, terwyl hy de aanwézigen dankte voor de talrijke opkomst en de groote aandacht, waar mede hij was aangehoord. STAVENISSE. In de Zaterdag alhier gehouden vergadcriDg van Ingelanden van den polder Oud-Kempenshofstede werd op verzoek, op de meest eervolle wijze en onder dankbetuiging voor de bewezen diensten, eervol ontslag ver leend aan den heer C. M. P. W. Ilans- sensals ontvanger-griffier van het binnenbeheer en in diens plaats benoemd de heer P. C. H. van Oost alhier. THOLEN. Naar wij vememlen, zial h iejt* a.s. Din sd ag 18 J anwede roan aangevangen worden met een knip cursus van dc Unie van Yrotiwenbe- langcn. Dc cursus zal ver mio ede lijk gehouden worden met een twintig tal ingeschrevenen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 1