Zierikzeesche Nieuwsbode Maandag 10 Jan. 1921. oniRiKZEESCHi gouramt> AANGIFTE BEVOLKINGSREGISTER Pr§e put 8 maanden 1,50. franco per pout 1,80. Voor het buitenland per jaar j 10,— Msonderlijkc nummers 5 eeni- Verschijnt Maandag, Woensdag a» Vrijdag, 76ste JAARGANG. Ne. 10569. AiSVÜ^TlNTlËNi T»a 1—I regels 60 ets., m regels en d&ftrboven 20 ote. per regel. Beelsmee 30 ote. p. rege< Btj contract belangrijke korting losending op den dag yam alt ÏK Dir. A. J. BE LOOZE Ir, Ultj.-Redeol. M J K08TE*. 8»™ *66' '2 voor hot BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzeb herinneren hen, die bij de volles telling zijn overgeslagen, aan hun verplich ting om van dit verzuim kennis te geven ter secretarie der gemeente hunner werkelijke woonplaats vóór i Februari 1921. Voor de leden van huisgezinnen rust de verplichting tot kennisgeving van het verzuim o]) het hoofd van elk huisgezin. Zierik7.ee, 10 Januari 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. BUITENLAND. DRIEVOUDIGE MOORD. Een Wolffbericht uit Königshutte meldt dat de ïnynbestuurder Weltsehe van de „Redlichkeitsgrube", zyn dochter en zijn assistent vermoord zyn. De eerste en de derde werden neergeschoten, de negen tienjarige dochter had den bandieten vrijwillig alle voorwerpen van waarde afgegeven. Het weerlooze meisje werd daarop op ergerlyke wijze mishandeld en vervolgens door revolverschoten ge dood. Twee jeugdige broeders zijn als verdacht aangehouden. BEZETTING VAN HET ROERGEBIED? Naar verluidt heeft Frankrijk niet formeel aan Amerika de mogelijk heid voor oogen gesteld van een mi litaire bezetting' van 't Roergebied., ingeval Duitschland in gebreke mócht blijven ten aanzien van de uitvoering van. de ontwapening. Ofschoon de Amerikaansche regeering haar op vatting ter zake niet 'bekend maakte wordt aangenomen, dat het Departe ment van Buiten 1. Zaken nog steeds de meening is toegedaan, dat een dergelijk optreden misplaatst zou zijn en ongeschikt om de verhouding tus- sóhen de Geallieerden en Duitsch land te verbeteren. BINNENLAND. ACCÏ JNSVERHOOGING EN VERVALSCHING-, Dr. Van Hamel Roos schrijft in het Wkbi. tegen de Ver vals chin gen: Naar aanleiding van het feit, dat ondanks alle bedenkingen en ern stige waarschuwingen van verschil lende zijden, de verhooging met 100 pCt. op ihet gedistilleerd aangenomen werd wegens de bekende dringende financiëeie noodien, achten wij het onzen plicht te wijzen op 't nemen van de meest strenge maatregelen om het smokkelen en invoeren van ver- valschte alcoholische dranken te be letten. En dat dit gevaar niet denk beeldig is, zal ieder begrijpen, gege ven het feit, dat de import van uit het buitenland, speciaal uit België, door de reusachtige toeneming van den accijns een winst van f 1,20 per liter bedoelt, zoodat de smokkelhan del zich waarl|ijk niet onbetuigd zal laten. Doch een nog veel groote r ge vaar schuilt an het nadeel dat aan de volksgezondheid zal toegebracht wor den, hetzij door vervalschingen hier te lande, hetzij door den genoemden invoer van knoeiproducten uit het buitenland. In de eerste plaats moet hierbij ge dacht worden aan den zoo verderfe- lijken blind en krankzinnig ma kenden invloed van den methyl alcohol ((houtgeest), waarmede de spiritus in België en elders vervalscht is geworden en welk mengsel dus an de eerste plaats wegens zijn lagen prijs en de mindere gelegenheid tot verkoop in België, J;oor de gedeelte lijke drooglegging aldaar, naar onze zuidelijke provinciën gesmokkeld zal worden. j Een tweede zaak, waarop wij wen- schen fe .wijzen is idle (bedenkelijke toe neming van de „koude" bereiding van spiritushoudende dranken in Duitschland. Daar het stoken of „branden" van spiritus natuurlijk verboden is zonder speciale vergun ning', wordt op groote schaal de gis ting niet door rectificeering, resp- distilleering gevolgd, zoodat alle schadelijke hoogere alcoholen (foezel enz.) in het vocht blijven en dit zoo doende als uiterst schadelijk voor de gezondheid beschouwd moet worden- Moge onze regeering de meest af doende maatregelen nemen, om zoo wel clandestien invoer te verhinderen, als nauwlettend toezicht te doen hou den in het belang der publieke ge zondheid, op de zuiverheid van de hier te lande verkochte alcoholische dranken. DE A.S. A.-R.-LEIDER. Naar verluidt, zal de heer H. Co- lijn, oud-minister van oorlog en tot voor kort lid der Eerste Kamer, na de verkiezingen van 1922, optreden als leider der anti-rev. fractie in de Twieede Kamer. EERSTE KAMER. De leden van de Eerste Kamer zijn tot hervatting van de werkzaam heden bijeengeroepen tegen a.s. Dins dagnamiddag halfdrie. OPHEFFING R. K. D. De Avpverneemt, dat de Com missie van Advies in zake de Rijks- kolendistributie aan den minister van Landbouw heeft verzocht om zoo poe dig mogelijk de Rijkskoleii;distri- butie op te heffen. Daar de kolen- prijzen steeds dalen is 't onmogelijk op denzelfden voet voort te gaan. Mr. R. J. H. PATIJN. Naar aanleiding van geruchten, die hun weg in de pers hebben gevonden over een aanstaand heengaan van mr. R. J. H. Patijn als secretaris-generaal van buitenlandsche zaken deelt de Haagsche correspondent van het Handels blad mede, dat de eorzaak van dit heen gaan eigenlijk reeds in de benoeming zelve is te vinden. De heer Patyn heeft zich n.l. enkele jaren geleden uitdruk kelijk slechts tijdelyk beschikbaar gesteld. Men zal zich trouwens herinneren, dat hij voornamelijk voor een reorganisatie van den inwendigen departementsdienst werd benoemd. De heer Patyn zal nog eenige maanden zijn tegenwoordige functie blijven vervullen, terwijl hij den rang van buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister behoudt. Het is niet onmogelijk, dat hij nog eens een andere taak te vervullen krygt. DE EX-KROONPRINS. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt: Naar ons is gebleken, is ter bevoegder plaatse niets bekend van het bericht, als zou de Duitsche ex-Kroon prins sedert zijn verblijf op Wieringen, in voortdurende relatie staan met contra- revolutionnaire groepen in Duitschland, wier doel zou zyn den monarchistischen Staatsvorm weer in te voeren. Evenmin dat voor het aanhouden dier betrekkingen een lijf bediende van den gewezen Kroon prins als geheim koerier dienst zou doen. KRASSIN NAAR NEDERLAND? Naar het Vaderl. uit Londen verneemt, is er sprake van, dat de sovjetvertegen woordiger Krassin, die binnenkort naar Moskou terugkeert, ook een bezoek aan Nederland zal brengen, althans wanneer het hem gelukt, een pas voor ons land te krijgen. INTERNEERING VAN BELGISCHE SOLDATEN. De Nation Beige schrijft, dat de reke ning, welke Nederland by België heelt4 ingediend voor de interneering van Bel gische soldaten, 250 millioen bedraagt. De Geallieerden zijn eehter overeenge komen om deze op d« oorlogsschuld van Duitschland over te schryven. Hetzelfde was geschied met de inter- neeringskosten in Zwitserland. Dit land heeft echter onmiddellijk zyn rekening ingediend, terwijl Nederland, ondanks de aanbiedingen, er de voorkeur aan gaf zijn vordering te laten rusten. Thans heeft Nederland deze ingediend, ver meerderd met een interest van 6 pCt. {Msb.) Uit Stad dn Provincie. ZIERIKZEE. De ruime zaal van café „Juliana" was Zaterdagavond geheel gevuld met bezoekers, die de muzikale talenten van 't „Zierikzecsch Strijkorkest" kwamen beluisteren. Het was een goede gedachte om de toehoorders niet rij aan rij te plaatsen, maar meer in den trant van een cabaret by groepen aan diverse tafeltjes, hetwelk de gezelligheid niet weinig verhoogde. De tweede gewaar wording, die aangenaam aandeed, was deze, n.l. dat békende gezichten op 't podium hadden plaats genomen, in af wijking met de vele vreemdelingen, die hier dezen winter hun gaven hadden tentoongespreid, terwijl de medewerking van den heer H. de Vrieze een niet te onderschatten kracht bijzette aan 't orkest. Op 't programma prijkten verschillende muziekstukken voor piano, fluit, hoorn en viool, die, te oordeelen naar den bijval der aandachtig luisterende toe hoorders, uitstekend in den smaak vieleD. Een afzonderlijke bespreking der ge speelde marschen e. d. kan hier achter wege blijven, wanneer vastgelegd wordt, dat ze bijna alle goed werden uitgevoerd. Aan den heer H. de Vrieze werd na 't beëindigen van zijn eerste, dezen avond gespeelde vioolsolo, een fraaie lauwer krans aangeboden onder de daverende toejuichingen van 't publiek. Een welkome afwisseling bood de heer A. V.4I. Houten met verscheidene cabaret liederen, die con amore werden voor gedragen en den toehoorders een langdurig applaus ontlokten, waarvan de niet uitgesproken bedoeling was nog een lied als toegift te mogen hooren, aan welk verzoek onmiddellijk werd voldaan. Een woord van warmen dank voor het geschonken instrumentaal en vocaal genot, onder de energieke leiding van den heer Jongmans, mag hier niet ont houden worden. We hopen een volgende maal het Strijkorkest met evenveel ge noegen te mogen hooren. Een gezellig bal, onder de beproefde leiding van den heer Theewis, besloot dezen avond van kunstgenot. Den 6 Jan. j.l. herdacht de heer M. Dulfer, geboortig van hier, thans hoofd inspecteur van politie van de vierde politie-afdeeling te 's-Gravenhage, den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij de politie is in dienst gekomen. Aan eerbewijzen heeft 't den jubilaris dien dag niet ontbroken. Des morgens werd hij door het personeel van de politiewacht aan de Archrmedesstraat per auto van zyb woning afgehaald en naar het feestelijk versierd bureau ge bracht, alwaar hy werd toegesproken door een tweetal collega's en onder geschikten,, die hem qualificeerden als een verdienstelijk ambtenaar en hu maan chef. Het politie-muziekkorps zorgde voor de muzikale opluistering van den voor den heer Dulfer onvergete- lyken gedenkdag. Wij verwijzen onzen lezers naar een in dit nummer voorkomende adver tentie der Gerei'. J.-V. alhier, waarin wordt bekend gemaakt, dat ds. J. Sy- besma Donderdagavond voor haar hoopt op te treden. Zaterdag 15 Januari a.s. hoopt M. Kloote den dag te herdenken waarop hij voor 50 jaar als boekbinder werd aangesteld bij de toenmalige firma A.M. E. v. Dishoeck, welke naderhand is over gegaan aan den heer H. G. Krom, welke hij gedurende een lange reeks van jaren eerlijk en trouw heeft gediend. Moge het den jubilaris aan blijken van belang stelling niet ontbreken. HAAMSTEDE. Op 12 Dec. 1.1. wend bij den lieer L. L. Bolle altoier geconstateerd, dat in een stal van 9, ongeveer 2y2-jarige vaarzen, 8 dieren in geringe mate door het mondzeer (geen klauwzeer) waren aangetast. 22 Deic. j.l. werd den heer Bolle mee gedeeld, dat ten huize van den heer P. Hanse te Eikerzee zich een Belgi sche chemicus (de heer F. Waldeijer) bevond. Genoemde heer beweerde 'n middel te bezitten (inspuiting en in- wrijving yan poeder (in mond- en keel holte), waardoor aangetaste dieren in enkele dagen weer als gewoonlijk konden eten.' Op verzoek van den heer Bolle begon op 23 Dec- de proef op 6 dienent; 25 Dec. werd geconsta-. teerd, dat de behandelde dieren beter aten dan de niet behandelde. Denzelf den dag begon de 'heer B. een proef op de overige 2 dieren en wederom met goed gevolg. De heer B. is tevre den over de genomen proef en is van meening, dat, indien de aangetaste dieren direct waren behandeld, een spoedige beterschap zou gevolgd zijn. Thans wordt een dergelijke proef ge nomen op de aangetaste dieren van den heer J. Dalebout, huize „Kraai- enstein', fe Burgh, BROUW ERSH AVEN. Spoedeisdren- de vergadering van den gemeente raad op Zaterdag 8 Januari j.l. Aan wezig zes ledeni; één vacature, aan gezien de heer P. D. Bos, benoemd tot havenmeester, geen raadslid en wethouder meer kan zijn. Na ope ning der vergadering worden de no tulen van de vorige vergadering voor gelezen en onveranderd goedgekeurd. Alleen merkt de heer C. Gast naar aanleiding van de notulen op, dat bij de derde stemming voor een haven meester door een der leden eigenlijk niet een blanco stembiljet was inge leverd, maar veeleer een onleesbaar, dus een stembiljet van onwaarde. De voorzitter zegt, dat dit op hetzelfde neerkomt. Vervolgens deelt de voor zitter mede, waarom hij deze spoed- eischiende vergadering heeft bijeenge roepen. Gisteren (Vrijdag;) is door hem een brief met toelichting ont vangen van de raadsleden C. Gast, N. van Sluis en C. den Boer Jz., naar aanleiding van de benoeming tot ha venmeester van den heer P. D. Bos iin de raadsvergadering van 29 Ded- 1.1. Brief en toelichting luiden aldusc Brouwershaven, 7 Jan. Edelachtbare Heer, Ondergeteekenden, leden van den Raad dezer gemeente, ihelhben de eer U te verzoeken zoo spoedig moge lijk eien vergadering van dien raad te beleggen. In die vergadering wenschen zij behandeling van de volgende kwes ties Bij nadere overweging zijn onder geteekenden tot de conclusie geko men, dat in de vergadering van den Raad van' 29 December 1920 bij de benoeming van een havenmeester, die benoeming feitelijk was geschied na afloop van de derde stemming. Huns inziens was de daarna gehou den vierde stemming ongeldig, on wettig en had niet meer behooren te geschieden. Op grond hiervan adviseeren zij den Raad het raadsbesluit, waarbij d'e heer P. D. Bos tot havenmeester werd benoemd, onwettig te verkla ren en aan de Kroon ter vernietiging voor te dragen, en na eventueele ver nietiging tenzij door de Kroon anders wordt bepaald, tot havenmeester 'be noemd te verklaren de heer J. van Sluis Lz. (w.g.) C. GAST, N. VAN SLUIS, C. DEN BOER Jz. Memorie van Toelichting) Bij de derde stemming (de eerste herslemming tusschen de toeeren Bos en Van Sluis) werden zes stemmen uitgebracht, waarvan vijf van waar de en één van onwaarde. De vol strekte meerderheid was dus de groot ste helft van 6 1 =3. Een stem van onwaarde het wooitd spreekt voor zich zelf legt geen gewicht in de schaal, heeft derhalve geen in vloed op den uitslag der stemming. Art. 50 der Gemeentewet bepaalt, dat alle besluiten worden opgemaakt door de volstrekte meerderheid der stemmende leden; volgens de be staande jurisprudentie zijn de woor den „stemmende leden" in dat art. opgenomen ter onderscheiding van „tegenwoordige leden". Het aange haalde artikel sluit o.i. allerminst in, dat aan een van onwaarde, uitge brachte. stem de waarde van een van waarde zijnde stem moet worden toe gekend. Ingevolge het bepaalde bij art- 153 worden besluiten vernietigd door de Kroon. De voorzitter heeft er de verschil lende wetsartikelen nog eens op na gelezen; dit gebeurt ook nu nog eens in deze vergadering. Ter wille van de duidelijkheid geven we hier nog even de stemming weer, zooals die plaats had in de vo rige vergadering!; Bij de eerste vrije stemming verkreeg die heer P. D. Bos 3, de heer J. van Sluis 3 en J. P. van de Velde 1 stem. Bij de 2de vrije stemming de hee,r Bos 3, de heer J. van Sluis 3, blanco 1. Bij de 3de stemming (eerste herstemming) de heer Bos 2, de 'heer Van Sluis 3, van onwaarde 1 stem- Bij de 4de stemming (tweede herstemming) de heer ©os 3 en de hoer J- van Sluis Eveneens 3 stemmen- Toen besliste het lot ten gunste van den heer P. D. Bos. De voorzitter merkt op, dat de toee- ren raadsleden na kennis genomen te hebben van de desbetreffende artike len der gemeentewet en het regiem, van orde van den raad wel tot de conclusie gekomen zullen zijn, dat de drie hie eren, die toet raadsbesluit van 29 Dec. ,1920 bij de Kroon ter vernietiging willen voordragen, vol komen in hun recht zijn. Hij stelt dus voor aan toet verzoek te voldoen. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. De heer C. Gast vraagt, of het niet mogelijk is alleen dat gedeelte van toet besluit ter vernietiging voor te dragen, dat eigenlijk onwettig is, n.l. „de vierde stemming". De voorzitter zegt, dat dit niet mogelijk is. Het gelheele be sluit moet ter vernietiging aan de Kroon worden voorgedragen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. NOORDGOUWE. Vrijdagavond hield de heer J. van Langeraad, chemisch student te Utrecht, alhier een kzing voor de leden der landbouwvereenigiüg, die in goeden getale met geïntroduceer- den waren opgekomen. Vóór de pauze behandelde hij„Waaruit bestaan de planten, welke voedingsstoffen hebben zij noodig en hoe verkrijgen zij die uit den bcdem en de lucht". Na de pauze besprak hij de fabricatie en de werking der kunstmeststoffen. Zijn rede werd met aandacht gevolgd. NIEUWERKERK- Burgemeester en Wethouders van Amsterdam hebben, te rekenen tyalnj 1 Januari 1921, lonziei) vroege,ren dorpsgenoot, den heer mr. A. de Braai, bevorderd tot hoofdcom mies ter gemeente-secretarie van Am sterdam. STAVENISSE. Bij den veehouder C. de W. alhier doet zich de laatste dagen weder een geval van mond- en klauw zeer voor. ST- ANN ALAND. Openbare verga dering van den gemeenteraad, op Woensdag 5 Jan., des voorm. te 10 ure. Voorzitter de heer C. M. P. W Hanssens. Afwezig die heer Bierens. De voorzitter heet de leden welkom op deze eerste vergadering van het jaar. Hij hoopt, dat de besprekingen in den raad onder aangename samen werking tot gunstige resultaten mo gen leiden en dat het algemeene be lang der gemeente daarbij steeds iu (net oog zal Worden gehouden. B,ij een terugblik op het afgeloopen jaar kan worden vastgesteld, dat ide algemeene toestand van de gemeente gunstig was. In het bizonder wat de financiën aangaat, was hier veel te loven, ter wijl ze in zooveel andere gemeenten tot groote bezorgdheid aanleiding ga ven. Een geldleening om de crisisuit- ven te dekken is dan ook niet noodig geweest. Ik wil hopen, dat het jaar 1921 voor St.-Annaland weer een in (alle opzichten gunstig jaar moge zijn ;en dat we in staat zullen zijn aan eventueele moeilijkheden het hoofd te bieden. Hiermeeverklaar ik de ver gadering voor geopend. De notulen worden onveranderd goedgekeurd- Tot de ingekomen stukken behoort een brief van den heer J. W. Eten- baas, dat hij zijn benoeming tot lid van het weezen-arm'bestuur aanneemt en een brief van den Min. van Arbeid betreffende kwade praktijken, waar aan sommigen zich schuldig maken door hun huis fe verkoopen en zich dan aan te melden voor het huren van een ander. Al deze stukken wor den voor kennisgeving aangenomen- Aan de beurt komt nu voor de 3de maal een verzoek van de afdeeling St-Annaland van den Chr. Landar- beidersbond tot het bekomen van (steun. B. en W. doen in dezen geen voorstel, liever zien (ze er een tege moet uit den boezem der vergadering, pe heer Van Houdt zegt véél te voe- jen voor de nooden der arbeiders, maar dan moet |er werkelijk nood zijd, Wat het geval [niet is bij toen die lan'd koop en, zooals er velen zijn. 't Valt hem moeilijk zijn stem te bepalen. Indien mogelijk zou de heer Elen- baas ze ook eerst willen ziften, maar dat hebben we niet in de hand. Hij acht, dat 80 (pCt. der leden de onder steuning hard noodig hebben, terwijl 20 pCt. ze missen kunnen. Moeten ,we nu om de laatsten de eersten in den steek laten? Hij doet het voorstel om het verzoek in te willigen. De heer Goedegebuure merkt op, dat er de vorige maal volgens zeggen van een der leden 5 kwartier over die zaak ds gesproken en meent, dat dit een be wijs is, dat men het verzoek niet zoo maar heeft willen laten kelderen. Op plaatsien, waar de steun verleend wordt, komt hiet veel voor, dat ze er spijt van hebben en is eenmaal de steun verleend, dan zit men er aan vast. Nadat ter opheldering door den voorzitter was meegedeeld, dat de steun per jaar en per lid voor de gemeente (|en ook voor het Rijk) f ,1.25 bedraagt, wordt toet voorstel— Efenbaas in stemming gebracht- Vóór stemmen (de heeren V. Houdt en Elen- baas, 'tegén de heeren Polderman, Quakkelaar, Heijboer en Goedege buure. Alsnu komt in behandeling toet verzoek van de heeren C. Burgers en A. Boonie, die van de gemeente grond voor woningbouw willen koopen. B. en W. stellen voor dien grond af te staan tegen f 20 per Blooische roede, onder voorwaatlde, dat er binnen 2 maanden met bouwen begonnen wordt. Daartoe wordt besloten Uit hetgeen er naar aanleiding van de verordening op het keuren van waren in 't midden wordt gebracht, blijkt, dat onze gemeente behoort tot het keurdistrict Goes, waar de inspec teur verblijf houdt en1 dat ze in de kosten moet bijdragen naar evenre digheid van het zielental. B. en W. hebben bevonden, dat voor dezen tijd de tarieven voor het begraven van lijken te laag zijn en stellen daarom voor ze te verh oogen tot 50 ct. (ben. 1 jaarl), f 1 (van 1—12 jaar), f 1,50' (van 12—15 jaar) en f 2 (boven 15 jaar^, en den prijs voor den aankoop van een graf te brengen van 20 op f 50. Allen voor. Aan het verzoek van J.. Westdorp zal in zooverre vol daan worden, dat er op de Nieuw- straat een lantaarn meer zal wor den geplaatst, zoodat ook het dreefje er voordeel van trekt. Bij de rond vraag krijgt de heer Heijboer het eerst het Woord. De door hem ge- wenschte verbetering is echter ver moedelijk reeds aangebracht. Verlen ging van de vacanties is de wenseh van d'en heer Van Houdt, waarmede

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 1