Zierikzeesche Nieuwsbode Vrijdag 7 Jan. 1921. czierikzeesche courant). j™8, i™ael!rg"ul.g..r.d.otMi' j1!?.™. £t*ï? "eerste blad. aangifte bevolkingsregister Algemeen Overzicht. BUITENLAND. Uit Stad «n Provincie. ABONNEMENT; PrQs p«i 8 maanden 3,60. franco per poat 1,80. Voor het bnltenland per jaar J 10,—, AfxonderlQke nummers 5 oent. Verschijnt Maandag, Woensdag li Vrijdag. ABVËRTgNTiÉNi T*a 1—1 regels 60 els., Ta* i regels en daarboven 20 ots. pet regel. Beolames 30 ots. p. regel. B(j oontraot belangrijke korting. 1. Inxendlng op den dag van ail* Olt nummer bestaat uit 2 bladen De DIRECTEUR van het Post- en Telegraafkantoor te Zierikzee brengt tor kennis van belang hebbenden dat, ingaande 8 dezer, des Zaterdrgs het kantoor voor den .post dienst te 6,— uur 's avonds wordt gesloten. De Directeur voornoemd, S. BEUMÉE. voor hot BURGEMEESTER en WETHOUDERS va» ZiKRiKzr.it herinneren hen, die iSij de volks telling zijn overgeslagen, aan hun verplich ting om van dit verzuim kennis te geven ter secretarie der gemeente hunner werkelijke woonplaats vóór 1 Februari 1921. Voor de leden van huisgezinnen rust de verplichting tot kennisgeving van het verzuim op het hoofd van elk huisgezin. Zierikzee, 6 Januari 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgern. P. F. WITTERMANS, Secretarie Met den thans overleden Duit- schen ex-kanselier Von Bethmann Hollweg is in Duitsdhland een man heengegaan, die noch bij zijn land- genooten, noch bij 't buitenland po pulair was. Dit had hij voornamelijk te danken aan het feit, dat hij een maal in een historische zitting van den Rijksdag, het nadien gevleugeld geworden woord gesproken had ten opzichte van het verdrag der mogend heden. waarbij de onschendbaarheid van België werd gewaarborgd, n.l., dat hij dit verdrag beschouwde als een „vodje papier". De groote leider in Duitschlands politiek is hij nooit geweest en de historieschrijvers zullen hem niet op een rij plaatsen met zijn voorganger Bismarck, waaraan men in de hache- lijkste oorlogsjaren zoo'n behoefte hoeft gevoeld. Werkeloosheid en malaise doen in West-Europa overal hun verwachte intrede. In Frankrijk grijpt de werkeloos heid uitermate snel om zich heen, terwijl bovendien in onderscheidene plaatsen de werktijden sterk worden gerantsoeneerd. In Engeland heeft sedert eenige weken de werkeloosheid groote af metingen aangenomen, zoodat de regeering een voorstel overweegt tot arbeidsverdeling. Het voorstel is evenwel niet gunstig ontvangen. Eenerzijds noemt men het een lap middel, anderzijds vreest men een verlaging van den levensstandaard in a rbeide rsk r i ng en De depressie in de scheepvaart, die zich ook reeds hier te lande open baart, wordt hoofdzakelijk geweten aan de scherpe Amerikaansche con currentie, die ziclh tijdens en na den wapenstilstand sterk ontwikkeld heeft. Over heel Europa zweeft een geest van verarming en de regeeringslicha- men der verschillende naties zullen den eersten tijd hun handen vol hebben om te zorgen, dat de crisis in goede banen wordt geleid. De gekleurde „Wacht aan den Rijn" heeft reeds ve!e pennen in be weging gebracht om te trachten dien zwarten smaad, de schandvlek van Europa, van den Rijn weg te krijgen. Heden ontvingen we een brochure, getiteld „De hel aan den Rijn", waar in uitvoerig wordt behandeld hoe 't Fransche militairisme bezig is aan den Rijn kiemen uit te zaaien, die het begin kunnen zijn van nieuwen vol- kerenhaat. Wat thans in Rijnland voorvalt, is beschamend voor Europa niet alleen, maar voor de heele beschaafdei we reld. Deze militairistisChe politiek, kan in de toekomst geen vrede bren gen. De Sinn-Fein.president De Valera, die thans in zijn geliefd Erin ver toeft, houdt conferenties met de par tijleiders om middelen te beramen, die tot den lang verwachten I ersche n vrede zullen leiden. De Engelsdie re geering koestert plannen om tegen zekere waarborgen concessies te ver kenen bij de invpering van de Home- Rule-wet, welke voldoen aan de ver langens van jde toonaangevende Sinn- Eeinleiders. Het van Engeland niet te verwachten afkondigen van een ïersChe republiek zal men dan wel licht laten vanen. HONGAARSCHE COMMUNISTEN. Volgens een telegram uit Moskou aain de Rote Ftihne heeft Tsjitsjerin het verzoek van von Horsihr om te onderhandelen over het lot van de ter dood veroordeelde Hongaarsche communisten nada^t de sovjet-re- geering met repressailles haid ge dreigd aangenomen. De onder handelingen zullen te Reval gevoerd worden. LitWjnof zal de Russische onderhandelaar zijn. SLAAPZIEKTE IN BELGIE. In B -lgië treedt de geheimzinnige slaapziekte hier en daar Qp. In de hospitalen in het gebied van Brussel bevinden zich verscheidene personen, die door deze ziekte zijn aangetast. Ongeveer 50 pCt. der gevallen ein digt met den dood. Ook in de pro vincie Luik, en in het bizonder in de streek van Seraing, treedt de ziekte op. Te Seraing werden tot nog toe tien gevallen geconstateerd. Ook in Limburg komien gevallen voor. De noodige maatregelen worden getrof fen om de ziekte tegen te gaan. EEN ONTZETTENDE RAMP. Omtrent het vergaan van het s.s. „Santa Isabel" wordt nog aan de Times gemeld(: De ïzee stond heel hoog toen de boot op een rots werd geworpen. De passagiers, die allen Lagen te slapen, werden door den schok gewekt en snelden naar het dek. Sommigen hunner hielpen de reddingsboot neerlaten, die echter terstond op een rots werd te pletter geslagen. Andere neergelaten sloe pen werden tegen de wanden van 't schip verpletterd. Slechts een en kele sloep kon wegkomen met 30 passagiers. Vele passagiers die red dinggordels droegen, sprongen in zee of werden over boord geworpen, en grepen stukken wrakhout, doch de meesten konden zidh niet drijvende houden. De ramp werd nog ernsti ger, doordat de stoomketels spron gen. Die kapitein en de officieren bleven aan boord tot het schip kap- sijsde. De kapitein, idie gewond ge. red werd, is krankzinnig geworden. DE ZWARTE SCHANDE. Volgens de Chicago Tribune is bij het Amerikaansche Congres 'n motie ingediend, waarin van Wilson wordt geëischt, dat hij pogingen in het jvierk zal stellen om van Frankrijk de terugtrekking van de zwarte troe pen uit het bezette DuitsChe gebied te verkrijgen. LIEFDEVOLLE MOEDER. Een misdaad van ongewone ver schrikkelijkheid heeTt te Bordeaux plaats gehad. Een vrouw, moeder van een volwassen dochter, had een minnaar, 'n 25-jarig persoon. Vree- zende, dat haar minnaar haar zou ver laten. had zij het perverse plan ge vormd hem met haar dochter te laten trouwen. Het meisje, dat reeds ver loofd was, wees dit plan met veront waardiging van de hand. De moeder besloot zich te wreken. Toen haar doChter op een nacht lag te slapen, heeft de vrouw het bed van haar kind met petroleum overgoten en aange stoken en toen {het bed begon te bran den heeft zij ihaar dochter met geweld op het bed neergedrukt gehouden, haar belettende te schreeuwen door haar met de hand den mond dicht te drukken. Toen het meisje door vlam men omringd was, is de moeder on der het geroep van(: „eindelijk heb ik me gewroken", de kamer uit ge stormd. De toestanjd van het meisje is hopeloos. Na het vertrek van de moeder is er een brief van haar ge vonden, waarin zij schreef(: „binnen drie uur zal ik dood zijn, maar ik wil dat eerst mijn dochter dood is". Twee uur na de afgrijselijke ge beurtenis in de slaapkamer is er op den spoorweg bij het station Pessec, het gruwelijk verminkte lijk van een vrouw gevonden, dat door 'n zoon herkend is ,als het lijk van zijn moe der. BINNENLAND DE KONINGIN-MOEDER. Een bulletin, Donderdagmiddag reeds door ons gepubliceerd, luidif: De Koningin-Moeder werd heden morgen ten pa lei ze operatief behan deld. Er deden zich geen verwikke lingen voor en de operatie werd zeer goed doorstaan. De algemeene toe stand is bevredigend. GAAT MR. PATIJN HEEN? Volgens de Tel., heeft de buitenge wone gezant en gevolmachtigd mi nister, mr. R. J. H. P^tijn (den wensch te kennen gegeven, in de eerste helft van '1921, op eeai tijdstip dat met de belangen van den dienst is overeen te brengen, zijn betrekking van secre taris-generaal van het departement van buitenl. zaken neer te leggen. DE GEWEZEN DUITSCHE KROONPRINS. Volgens Het Volk treedt als ge heim koerier van den gewezen kroonprins diens lijfbediende Schui ne io|p, die inde*4ijd mee op Wielin gen is gekomen.'Het staat vast, aldus Het Volk, dat deze man in de laatste drie maanden vier maal heen en weer naar Duitsdhland is geweest. Hij kwam daartoe met den avond- trein naar Amsterdam, logeerde daar gedurende den nacht en vertrok dan den volgenden ochtend per trein in de richting van de DuitsChe grens. Een handvalies, dat hij meevoerde, bleef gedurende zijn verblijf in Duitsdhland in het hotel achter. Na eenige dagen keerde hij terug, bracht er den nacht door en vertrok den volgenden ochtend weer naar Wie lingen. De laatste maal, dat Schulze, na een reis naar Duitsdhland te Am sterdam verbleef, was in den nacht van 17 op 18 December. Het Volk schrijft verder, dat de politie van Amsterdam <op de hoogte was van Schulze's laatste veiiblijf, nog vóór hij weer naar Wie ringen vertrok. ZIERIKZEE. Heden herdacht het hoofd der Christel. Bewaarschool haar 60sten verjaardag, terwyl zy tevens bijna 40 dienstjaren in 't belang der jeugd heeft voorbij zien snellen. Aan blijken van belangstelling heeft 't haar op dien dag. zoowel van de jeugd, als van de ouders, niet ontbroken. Van den voorzitter ont ving zij, na een hartelijke toespraak, namens vele ouders, een enveloppe met inhoud. Voor de kleinen was 't feest. POST EN TELEGRAPHIE. De directeur van het post- en telegraafkantoor te St.-Maartensdijk maakt bekend, dat met ingang van 8 Januari 1921 het kantoor des Za terdags voor den postdienst te 4 uur n.m. zal zijn gesloten. Gelegenheid tot verzending van aangeteekende stukken met uit zondering van die, ivvaarvoor expresse bestelling wordt verlangd wordt des Zaterdags gegeven tof 3 uur n.m. ONDERWIJS. HET LAGER LANDBOUW ONDERWIJS. Bij beschikking van den minister van Landbouw is ingesteld een com missie van advies over de inrichting van lagere land- en tuinbouwscholen en over de vraag, of het wenschelijk is wijziging te brengen in die regeling van het lager land- en tuinbouwon derwijs aan cursussen. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Ede, J. H. Koster te Wouterswoude. Te Kimswerd, H. T. A. J. Westrik te Peperga en Blesdyke. Te Herwijnen H. Kluin, te Neder- hemert. Te Nieuwerkerk a/d. IJsel, N. J. Luijendyk, te Scherpenisse. Te Ryswyk, W. J. van Elden, te Terkaple. AangenomenNaar Hekelingen (toez.), C. van den Nieuwenhuizen, te Abben- broek. Naar Drempt (toez.), H. Canne- gieter te Borculoo. Bedankt: Voor Delft, P. Kruyt te Stap horst. Voor Engelen J. C. Fontein te Hurwenen. STAVENISSE. Door de stemgerechtigde manslidmaten is by stemming beslist, dat het benoemen van ouderlingen en diakenen en het beroepen van een predikant gedurende de eerste 10 jaar weder zal plaats hebben door den Kerke- raad. Er waren 65 stemmen voor Kerke- raad en 23 voor Kiescollege, én 1 stem van onwaarde. Genefi, Kerk. BeroepenTe Bunschoten (A), P. Hek man te Gorredyk. VAN HEINDE EN VER. De Spaansche koning is van plan een bezoek te brengen aan Ro me, alwaar hij de gast zal zijn van Victor Emainiuel. i Een opstand door de bolsjewiki in den N.-O. Kaukasus ontketend, heeft hen, naar Belga meldt, reeds 4000 dooiden gekost Uit een kantoor van een Ber- lijnsche bankfirma zij(n schilderijen van Rembrandt gestolen, ter waarde van 18 millioen. De Iwestja, het offioiëele or gaan van de Sovjet-regeeriiHg, deelt mede, dat de kopek in Rusland is afgeschaft. Te Agillin (Elzas) had iemand in dronkenmanswaanzin zich in een huis verschanst en begon van daar uit te schieten op die voorbijgangers. Hij doodde eien vrouw en verwondde vele anderen. 15 politiemannen be gonnen een formeele belegering en vuunden op den krankzinnige. Toen deze ophield, forceerden de gendar men Ide deur en vonden den onver laat fdjOiotd met een kogel door zijn hoofd. Een viertal geweren met mu nitie, benevens 2 automatische pisto len vond men naast hem liggen. Het geheim van den dood van kroonprins Rudolf van Oostenrijk op 30 Jan. 1889 is door de nagelaten memoires van barones Von Vetsera onthuld. De kroonprins heeft zich met zijn geliefde, met wien hij niet modht huwen, vrijwillig in dood begeven door zelfmoord te plegen. Groothertogin Char lotte van Luxemburg heeft het leven geschon ken aan een zoon. De groothertogin is sedert 6 Nov. 1919 gehuwd met prins Felix van BouTbon Parma. De Grieksdhe Koning heeft de Kamer met een troonrede geopend. De zitting is diaarop tot 23 Januari verdaagd. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Berooving. Te Vlissingen heeft zich volgens aangifte bij de politie, een geval van berooving voorgedaan. Een boertje uit Wolphaartsdijk bracht Dinsdag een bezoek per auto aan Vlissingen en bezocht verichillende café's; eindelyk kwam hij in gezelschap van een vrouw in een café aan den Nieuwendijk, een der drukste plaatsen van de stad. De man had zijn portefeuille met f 1100, aan den chauffeur in bewaring gegeven; deze werd in den kelder van het café gelokt en daar werd hem de portefeuille met het geld afgenomen. Het boertje werd in het café beroofd van een bank biljet van f 60 en een van f 40. Deze beide bankbiljetten werden door de politie teruggevonden op den kastelein van het café. Er hebben huiszoekingen plaats gehad, en enkele personen zijn aangehouden. De moord te Utree ht De recherche te Utrecht heeft den 20-jarigen timmerman L. aangehouden als verdacht van moord op den 30-jarigen timmer man 8. op Oudejaarsavond. De strafgevangenis te Leeu warden. Op 1 Jan. j.l. bevonden zich in de byzondere strafgevangenis te Leeuwarden 778 mannelyke gedetineer den, en wel: 9 tot levenslang veroor deeld en 160 burgers en 15 militairen. Van de burgers zyn 75 in de gemeen schap, 81 cellulair en 4 in de gestichten, van de militairen zitten 12 in de ge meenschap en 3 cellulair. De Urker Courant. In 't laatste nummer van de TJrktr Courant neemt de redactie afscheid, 't Weekblad houdt op te bestaan, omdat, zooals het slot woord verteltde eene deur na de andere voor haar werd gesloten. Opgeheven. Ook De Hollandsehe Visscherman is overleden. De heer Ver maas schryft het afscheidswoord, de uitgever verklaart, dat hij geen schuld heeft aan de mislukking. Eiken dag een proces-ver baal. Tegen c§n te Amsterdam wonend huiseigenaar maakt de Bussumsche politie sedert 27 Dee. eiken dag proces-verbaal op, omdat de man weigert gevolg te geven aan een gebod om zyn huis te Bussum van waterleiding te voorzien. Nieuwjaarsviering in {L i m- burg. Voor het eerst na den oorlog, nadat de menschen weer in het bezit van vuurwapenen zijn, is de oudejaars avond in 't anders zoo rustige Nieuwen- hagen op zeer rumoerige wijze gevierd. Het schieten met revolversgeweren, zoogenaamde „hamers", carbidbussen, ja zelfs met dynamietpatronen, is den geheelen nacht niet van de lucht ge weest. Bovendien was het een gejoel van troepjes dronken en halfdronken mijnwerkers, die een helsch spektakel maakten. Op baldadige wyze is met het eigendom van anderen omgesprongen. Regenvaten werden omgestooten en weggerold, ruiten ingeslagen, luiken uit hun hengsels gelicht of stukgeslagen. Karren en meelwagens uit de schuren gehaald en in de slooten gereden. {Een ijzeren brievenbus, aan café R., werd stukgeslagen en van den muur gerukt, en de Nieuwjaarscorrespondentie in den modder geworpen. Zelfs op Nieuwjaars dag werd geschoten, tijdens de kerk diensten. De politie is reeds eenige van de belhamels op het spoor. Verdwenen. De Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank is uit het pand Singelzicht op den Noordsingel te Rotterdam, waarin zij gevestigd was, verdwenen. Malaise. Te Rotterdam zyn reeds 49 zeeschepen opgelegd, wegens gebrek aan loonende vracht. Fabrieksongeluk. In de Wester- suikerrafinaderij te Amsterdam is een 18-jarige werkman door een as gegrepen en tegen een pilaar geslingerd. Hy was op slag dood. TELEGRAMMEN. DEN HAAG. H. M. de Koningin-Moe der bracht een rustigen nacht door. De pijn in de wonde is veel verminderd. De algemeene toestand is bevredigend gebleven. TILBURG. (V.-D.) Hedenmorgen zyn op 't stations-emplacement alhier twee transportarbeiders tussehen een rangee renden goederentrein geraakt en op slag gedood. Beiden waren gehuwd. LONDEN. (V.D.) De regeering heeft den redacteur van Freemans Journal, benevens twee commissarissen in vrij heid gesteld. De „British American Continental"- bank heeft haar betalingen gestaakt- De Russische regeering heeft zich bereid verklaard de handelsovereen komst met Engeland aan te nemen. Over de politieke clausules van het ver drag zal nog worden geconfereerd. BERLIJN. (V.D.) Volgens een gerucht uit Warschau heeft de Sovjetregeering over heel Podolië en langs de Rumeen- sche grens den staat van beleg af gekondigd. De onderhandelingen tussehen den Duitschen staatssecretaris Bergmann te Parys met de Commissie van Herstel over de verdere kolen leveringen hebben een hoogst onbevredigend verloop, daar de Franschen 200.000 %ton per maand meer verlangen dan bij de overeenkomst van Spa is vastgesteld. Duitschland zal een nota indienen over de slechte gevolgen daarvan voor het economische leven. BURGERLIJKE STANDEN. Over de maand December. KERKWERVE. Gehuwd: 15, M. J. Matthijsse, 85 j., j.m. en J. den Boer. 31 j., j.d. Overleden: 11. Janna Tuyte, 14 j„ d. v. N. A. Tuyte en A. v. Westenbrugge. BRUINISSE. Geb.: 7, Laurens, z. v. Adriaan Flohil en L. van Damme13, Willemina, d. v. M. van Popering en N. Kik17, Hendrik Jan, z. v. H. Schikker en M. A. Juinelet; 28, Pieternella, d. v. D. Meerman en Iz. Jac. Flohil. Gehuwd: 17, Leendert Pieter van Vessem, 22 j., j.m. en Hendrika Maria Kleppe, 21 j„ j.d. Overl.9, Kornelis Hendrik Ketting, 76 j., ongeh. zoon van C. Ketting en W. Pagé; 23, Janna Cornelia Otte, 76 j., echtgen. van J.n Fokker; 26, Sarei van Popering, 59 j., ongeh. zoon van U. van Popering en E. van der Schelde; 31, Maria van Oeveren, 56 j., ongeh. d. van A. A. van Oeveren en A. Haak. STAVENISSE. Geb. 7. Johannes, z. v. P. Moerland en J. Hout. 8. Lina, d. v. C. Smits en A. L. Vermeulen. 15. Adriaan, z. v. A. H. Wesdorp en C. Nelisse. 18. Adriaan, z. v. K. v. Iwaar- den en J. J. v. d. Kleyn. 27. Cornelis Frederik, z. v. J. Hout en J. v. 't Veer. 28. Hubrecht, z. v. N. Goedegebuure en N. Bazen. 29. Cornelis, z. v. H. J. v. Putte en C. Krijger. Gehuwd: Adriaan Wesdorp, 19j., j.m. en Elizabeth van Iwaarden, 18 j., j.d. Overl.: Maria Cornelia v. d. Bel, 80 j., (van Poortvliet), echtg. van C. Huge. Burgeriyke Stand van Zierikzee. Geboren: 1 Jan. Antonie, z. van J. Boogerd en M. L. O. Maine. 2 Willem, z. van J. Berrevoets en J. Blankert. 2 Johanna Jacoba, d. ran A. van der Doe en C. Nelisse. 4 Krijn Adriaan, z. van J. E. van den Berge en J. Bouwens. Overleden: 2 Jan. Anna Helena Jacoba Boone, 81 j., echtgen. van mr. W. Zevenbergen te Nieuwer-Amstel. 4 Jan Cornelis Bogerd, 6 m. 6 Dirk Elscot, 76 j., weduwn. van C. de Graaf. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 7 Jan. Verwacht tot den avond van 8 Jan.: matige zuid-oostelyke tot zuid-westelyke wind, betrokken met regen, latar wellicht opklarend, zelfde temperatuur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1921 | | pagina 1