ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 17 December 1913. R^NA Cacao Van Houten's Nieuwjaarswenschen reclames. berTcht. nieuwstijdinsen7 (Z ierikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 6 cent. Voor het buitenland, verzending ééni per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9480. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteuri J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets meerdere regels 10 cta. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagsmiddags uiterlijk 2 ure. 0 1-5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. Met het oog op het a.s. Nieuwjaar worden de lezers weder attent gemaakt op de goedkoope aanbieding van bedrukte Naamkaartjes door de Firma F. W. J. OCHTMAN Papier mag azijn, fflAP* Appelmarkt. Tegen het a.s. Nieuwjaar wordt de aandacht der lezers ge vestigd op d«*n grooten voorraad modellen van VISITEKAARTJES, voorhanden ter Stoom-Boek-Courant- en Handels drukkerij v/h. LAKENMAN OCHTMAN, Zierikzee, die in verschillende prijzen netjes en vlug worden geleverd. Zij, die zich met I Januari a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen d3 tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. A. De Directeur, J. DE LOOZE Jr. Wij herinneren onzen lezersdat de gebruikelijke Nieuwjaarswenschen voor den prijs van 35 cents contant in ons blad worden opgenomen. Het no. van 1 Januari 1914 wordt des Donderdagsmorgens hier ter stede bezorgd; tevens wordt zorg gedragen dat dit op dien morgen door geheel SchouwenDuiveland, Tholen St -Filipsland, Noord- en Zuid-Beve land wordt ontvangen. De inzending der advertentiën voor dat no. bestemd kan geschieden tot Woensdag 31 December uiterlijk des namiddags 3 uur. De Directie. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van hier verzonden ge durende de le helft Dec. 1913. Brieven: 1. L. v. d. Velde, Bergweg 319/Eudokia 13, Rotterdam. 2. W. Korstense, aannemer, Werael- dinge. Briefkaarten. 1. N. Wildschid, Sluis 8, Helmond. 2. Een briefkaart zonder adres. P.S. Aan de afzenders wordt beleefd verzocht hun adres op de achter zijde der brieven te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen worden terug gegeven. AMERIKA. Prof. Taft, gewezen president van de Vereenigde Staten, heeft te New-York een lezing gehouden, ter verdediging van de Monroe-leer, die hy krachtig toegepast wenschte te zien, teneinde te verhinderen, dat zelfzuchtige Europeesche regeeringen zich mengen in de zaken van Amerika, Aan het einde van zyn betoog, deelde hy zyn hoorders met blijkbaar welge vallen mede, dat hy 70 pond was afge nomen, sinds hy het Witte Huis had verlaten en wel tengevolge van het diëet, dat hy sinds dien tyd houdt. „Aardappelen eet ik in het geheel niet meer", zeide hy, „evenmin brood. Varkensvleesch is eveneens verboden kost, maar ik raag allerlei groenten eten, gevogelte en visch, echter geen zalm, want dat is het vette lid van de visch- familie. By iederen maaltyd drink ik twee glazen water en overigens maak ik, evenmin a's vroeger, gebruik van wyn, likeur en tabak. En jongens, zoo eindigde hy, „ik heb my in myn geheele leven nog niet zoo prettig en opgewekt gevoeld". Te New-York is Zaterdag een afschuwelijk misdrijf gepleegd. Een aantal ontslagen Italiaausche arbeiders zonden de firma, waarbij zy in dienst waren geweest, de C. K. Bottling en Co., in een postpakket een hoeveelheid nitro glycerine. De kantoor-juffrouw, Ida Anussewitz, die met het openen der postpakketten belast was, werd door de ontploffing van het doodelyk pakket vreeselyk toegetakeld. Hoofd en handen werden het ongelukkige meisje met geweld afgerukt. Bovendien werden talrijke andere personen, die zich in het vertrek bevonden, min of meer ernstig gewond. Men is de daders van dezen beestachtigen aanslag op het spoor. ITALIË. Bij de aankomst van het Engelscho laudverhuizers8chip „Adriatic" in de haven van Napels werden door de politie 60 matrozen gearresteerd en in de gevangenis opgesloten, onder beschuldi ging, honderd naar hun vaderland terugkeerende emigranten tegen ver goeding in het geheim aau boord op genomen en in het ruim verstopt te hebben. Daar de „blinde passagiers" echter honger en dorst ledeu, braken zij op zekeren dag de deuren van het ruim open en stormden zij het dek op, waar zulk een tumult ontstond, dat de kapitein zich verplicht zag, door middel van draadlooze telegrammen, om hulp te vrageu. Ten slotte slaagde men er in de 60 belhamels der bemanning nog voor de aankomst van het schip te Napels gevangen te nemen. Tegen hen zal wegens bedrog een proces aanhangig gemaakt worden. OOSTENRIJK. Weenen, 15 Dec. In zake de poging tot vergiftiging van leden van de Amsterdamsche familie W., arriveerde hier heden de Amsterdamsche inspecteur van politie Harreboraee, teneinde per soonlijk over het doen en laten van 't gearresteerde familielid W. informaties in te winnen. FRANKRIJK. Party s, 15 Dec. Op het Duivelseiland heeft zich onder de tot het bagno ver oordeelde gevangenen een bloedig drama afgespeeld. Lén der gevangenen, Muller genaamd, maakte zich in een aanval van waanzin meester van de revolver van den opzichter, den gewezen marine officier Ullmo'. Muller vuurde herhaal delijk in het wilde weg op de veroordeelden, van wie drie gedood werden. Onder hen bevond zich de moordenaar Valerie, de ontslagen op passer uit het krankzinnigengesticht te Six-en-Provence, die zooals men zich herinneren zal om zich te wreken, zijn oud-directeur vermoordde. Nadat Muller zyn misdaad gepleegd had, stortte hy zich in zee en verdween weldra in do golven, waar zich, zooals bekend is, zeer vele haaien ophouden. Volgens gebruik werden ook de lijken van Valerie en van de twee andere slachtoffers in zee geworpen. Te Parys is weer een kaslooper aangevallen. De man, Brousse geheeten, had op een kantoor juist 2400 francs geïnd en stond in de Rue du Louvre op een tram te wachten, toen een man hem op bedeesde wyz^ aansprak„Ik stond achter u, toen gy zooeven de 2400 francs ontvangen hebt. U hebt een biljet van 100 francs laten liggen. Hier is het. „Dat is vreemd" zei de verwonderde kaslooper, terwijl hy het biljet aannam. „In ieder geval dank ik u hartelijk. Ik zal het dadelijk nazien". Hy haalde zyn portefeuille uit zijn zak en toonde dezen schy .baar eerlyken vinder de vier biljetten van 100 francs en de twee van 1000, die erin zaten. „U vergist u, mynheer", zei hij. Maar op dat oogenblik deed de onbekende een greep, ontrukte den beer Brousse het geld en ging er vandoor. „Help I Help! Houdt den dief 1" gilde de bestolene en, gevolgd door talrijke voorbijgangers, begon de klop jacht door de drukste straten van Parys. De vluchteling heeft geen kans gezien om met zyn buit te ontkomen. Hy is gegrepen en achter slot en grendel gezet. Hy is een Italiaan, Edouard Hirsch, 43 jaar en van goede familie. Honger is niet de beweegredenen tot den diefstal geweest, want hy ontvangt van zyn familie een maandelijksche toelage van 150 francs. „Ik heb den kaslooper willen berooven" zeide hy tegen den rechter van instructie „omdat myn minnares van my weggeloopen is en een deel van myn meubels heeft medegenomen. Toen ben ik op de gedachte gekomen om my schadeloos te stellen door een kaslooper te bestelen". Naar gebleken is, was Edouard Hirsch reeds 3 weken half gek, tengevolge van de vlucht zijner vriendin, een meisje, dat slechts bekend staat onder den naam Nini. Toen Edouard eens van een wandeling thuis kwam, ontdekte hy dat Nini gevlogen was en dat zij tot overmaat van ramp alles meegenomen had wat los stond, alloen een stukkende matras en wat keukengerei had het liefdelooze schepsel achtergelaten. Nachtenlang lag Edouard op die raatras te schreien. De buren hoorden den hartstochtelyken Italiaan om zijn geliefde roepen, maar Nini kwam niet terug. Waarschijnlijk heeft Hirsch zich toen willen troosten door een klein avontuur te beginnen, een avontuur, dat leelyk voor hem afgeloopen is. DUITSCHLAND. Schwerln, 15 Dec. Gisterenavond is brand uitgebroken in het Groothertogelijk slot. Om 2.45 hedennacht was het vuur, dank zy het optreden van de brandweer uit Rostock en Homburg, bedwongen. Een derde deel van het gebouw, de nieuwste gedeelten, zijn vernietigd. Kostbare meubelen, gobelins en schilde rijen zyn verbrand. De hoofdingang en de Johann Albrechtbau zyn gespaard gebleven. Berltyn, 15 Dec. In den afgeloopen nacht heeft bij Braunsdorf een ernstig spoorweg-ongeluk plaats gehad. Toen de laatste trein door de tunnel van de Harrasfelsen reed, is deze ten deele ingestort. De trein werd onder een rotsmassa bedolven. Vier lijken zyn reeds te voorschijn gehaald. BELGIË. Brussel, 15 Dec. De raaalderybezitter Van Dooren uit Soissons bevond zich gisteren met zyn auto, waarin behalve zyn vrouw, zijn zoon en twee kennissen zaten, op weg naar huis. By Soissons bevond zich een beschonken man op den weg, die niet uit den weg wilde gaan. Van Dooren remde zoo krachtig, dat de auto omsloeg. Hy en zyn vrouw werden terstond gedood, de overigen zwaar gekwetst. NEDERLAND. Groningen. De voogdij van 't Diaconie gasthuis alhier, heeft aan de 43 ver pleegden, die rentetrekkers zijn, 75 cent uitgekeerd. In de overblijvende f 1,25 zullen alle verpleegden (thans 111) deelen, daar hiervoor Zondags een half pond vleesch aan ieder bij het middageten en jaarlijks een paar nieuwe schoenen wordt verstrekt. De vrouwen ontvangen om de 10 dagen een half pond suiker, de mannen een half pond tabak. Zoo mogelijk enkele kleedingstukken. Amsterdam, 15 Dec. Indertyd is melding gemaakt van een poging tot blauwzuur vergiftiging by de familie W. op den Koninginneweg alhier. De dienstbode werd gearresteerd, al beweerde het meisje onschuldig te zyn en al waren er generlei motieven te vinden, waarop men haar de daad kon toe schrijven. De politie bleef dan ook na haar arrestatie niet stil zitten en zette haar onderzoek nauwgezet voort, met het gevolg, dat thans te Weenen de 28-jarige zoon des huizes H. C. J. W. is gearresteerd. H. W. had in de nabjj- heid van Weenen, voorzien van een behoorlyke macht, 100 gram cyaankali gekocht, dat hy verklaarde noodig te hebben by het fotografeeren. Men herinnert zich ongetwyteld nog de eerste berichten over deze veelbe sproken zaak. Iets vóór het midden van de maand November hadden zich by een familie aan den Koninginneweg te Amsterdam eenige zonderlinge gevallen voorgedaan, die, hoewel in het begin daar niet aan gedacht werd, ten slotte het vermoeden wettigden, dat er een poging tot vergiftiging was gedaan. Het eerste vreemde geval deed zich op Maandagavond voor. Eenige oogen- blikken nadat de poes haar gewone portie melk had gedronken, viel het dier bewusteloos neer. Op zichzelf werd daaraan geen aandacht geschonken, althans geen verband gezocht met het schoteltje melk. Eenige uren later kwam echter de zoon des huizes thuis. Ook hy dronk melk en ook hy geraakte bewusteloos. De gevolgtrekking werd dus gemaakt, dat het aan de melk moest liggen. Den dag daarop echter wilde de dochter des huizes water drinken uit een karaf. Na het eerste slokje bemerkte zij evenwel, dat er een bijsmaakje aan was. Zich de zonderlinge gevallen van den laatsten dag herinnerende, hield zy na het eerste slokje op met drinken. Op het slokje water werd zy echter eenigszins onwel. De Gezondheids dienst werd nu gewaarschuwd, die constateerde dat het water met blauw zuur vergiftigd was. Zooals van zelf spreekt, werd, nadat dit feit geconsta teerd was, ook de politie in de zaak gemengd, die een uitvoerig onderzoek instelde. Voor zoover men kon nagaan was gedurende de laatste dagen geen vreemde in de woning geweest. Het 19-jarige dienstmeisje, dat eerst sedert kort by de familie in dienst was, heeft daarop een langdurig verhoor ondergaan. Alle familieleden werden voorts ge hoord, doch er was geenerlei aanleiding iemand te verdenken. De gedachte aan wraakneming by het meisje was geheel buitengesloten. Het meisje had het in haar dienst zeer naar haar zin. Een nieuw geval deed zich voor, toen op een morgen de dochter des huizes eenigszins onwel werd, toen zy haar tanden wilde poetsen, waarvoor zy water uit een karaf genomen had. Ook in deze karaf ontdekte de Gezondheids dienst een belangrijke hoeveelheid blauwzuur. Zaterdag 15 Nov. daarop volgend werd de 19-jarige werkster toch ter beschikking van de justitie gesteld. Men had echter niet de minste aan wijzing tegen haar en het meisje ontkende ook alle schuld. Inmiddels was zonneklaar gebleken, dat men niet langer moest vasthouden aan de gedachte van toeval of ongeluk, doch wel degelijk aan boos opzet, aan misdrjjf. Nadat niet alleen in de melk doch ook in het water het blauwzuur was ontdekt, kon het niet anders of het gift moest van buiten af in de woning zyn gebracht. Toen ging de recherche speuren naar den leverancier van het blauwzuur. Haarlem, 14 Dec. Men leest in de N. Haarl. Ct.: Hoe groot het bijgeloof is onder het ontwikkelde gedeelte onzer bevolking toont volgend staaltje, dat zich in een gemeente by deze stad afspeelde: Dezer dagen voegde zich by het Hoofd der Politie een schipper, klacht doende dat hy door zyn collega's en hun respec tievelijke ega's op alle mogeljjke manieren werd geplaagd en gesard, omdat z|j hem aanzagen voor eentoovenaar. Een tweetal van deze schippers ver dachten hem er van een kind van hen betooverd te hebben! De betoovering bestond hierin, dat elk dezer beide schippers een kind had, dat op de een of andere manier met onzen toovenaar in aanraking was ge weest, met het gevolg, dat de kinderen steeds ziek waren, niet konden groeien, slapen enz. Het vermoeden van betoovering was ontstaan, doordat een buurman schipper, over een en ander geraadpleegd, het feit van betoovering constateerde,. en den verraoedelyken dader aanwees, dien wy Jansen zullen noemen. Om een en ander te bewyzen zou buurman eenige verrichtingen doen, die duidelijk aan het licht zouden brengen, dat Jansen een toovenaar was, en dus de dader. Hierop had een conferentie van de schippers plaats, waaronder zich ook de ouders van één der betooverde kinderen bevonden. Onder plechtige stilte .nam buurman een bijbel, een kruissleutel en een touw, sloeg den bybel open, en legde den sleutel op het Hoofdstuk van Johannes 2, met dien verstande, dat het boveneind van den sleutel een eind buiten den bybel stak. Hierop nam hy het touw en bond het „boek Gods" stevig dicht. Daarna verzocht by den vader van een der kinderen, nader te komen, en een vinger aan de eene z|jde onder het oog des sleutels te houden, waarop hy één zyner vingeren aan de andere zyde plaatste. Op deze manier hieven zy den bybel in de hoogte onder het uitroepen der woorden „het Jansen de kinderen be tooverd en nog eenige geheime spreuken. Doordat hun vingers door de spanning eenigszins begonnen te trillen, viel de bybel met een smak neer, wat voor hen de bevestiging hunner vraag was, en Jansen als een toovenaar brandmerkte Nu het feit duidelyk was bewezen(!) had Jansen geen rust meer. Geen schipper had den moed meer in zyn nabyheid te komen. Teneinde raad moest hy de hulp van den burgemeester inroependaar het anders slecht voor hem zou afloopen. Wy schryven: December 1913. Rotterdam, 15 Dec. Zaterdagavond om kwart voor twaalven bevond zich op de „Heen en Weer" van het Willeras- plein naar het Prinsenhoofd een man, die in twistgesprek was met een vrouw. De twist was een voortzetting van een in de stad begonnen ruzie. De man maakte zich daarbij zóó kwaad, dat h|j pardoes in de rivier sprong. Een reddingsgordel werd hem toegeworpen, doch hy weigerde dien te grypen, zoodat hy in de diepte verdween. De rivier-politie heeft naar het lyk gevischt, doch zonder resultaat. Ver moedelijk is de verdronkene de 31-jarige stoker H. R., die pas had gemonsterd op een onder Charlois liggende petroleum- tankboot. Zondagmorgen om 10 uur kwam de vrachtraotorboot „Ambulant", schipper de 36-jarige Jan Knigge, gedomicileerd te Hoogezand, de Maashaven uitvaren. Midden op de Maas gekomen, waarvan het water zeer woelig was, bemerkte de schipper, dat de motor onklaar was geraakt. Het schip dreef daardoor dwars af. Knigge snelde, met het oog op de gevaarlijke positie van het schip, ('tlag hulpeloos midden op de rivier) naar de machinekamer en begaf zich, ziende dat het euvel vermoedellyk niet zoo heel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1